Pirita Jõulumängus tegi Anne-Malle Hallik „Suure slämmi“!

 

Pirita on juba aastaid Eesti mälumängurite lemmikkohaks. 2004-ndal aastal korraldati Pirita Vaba Aja Keskuses kokku 7 suurt mäluvõistlust, millest võttis osa üle 200 erineva inimese, kusjuures umbes pooled osalesid pea kõigis mängudes. Kokku esitati hooaja jooksul 400 küsimust. Küsimuste valikul eelistati neid küsimusi, mis laiendaksid silmaringi ja annaksid huvitavad informatsiooni. Korraldati 4 Kloostriturniiri, mille hulgas oli ka 15. augustil Pirita Kloostripäeva mälumäng kloostrivaremetes, mis on Eesti suurimaks vabas õhus toimuvaks mäluvõistluseks. Juunis toimus siin Eesti suurim 100 küsimusega individuaalmäng – see oli Hardi Tiiduse mälestusele pühendatud „Mälugigant 2004“, mille peaauhinnaks on mägijalgratas „Giant“. Selle auhinna pani juba teist aastat järjest välja Pirital, Meriväljateel asuv Jalgrattakeskus Giant Fort (Oü Dreisi). Seni on selle ratta võitnud Indrek Salis (2003) ja Harras Madar (2004). Septembris kogunesid mälumängurid Piritale Eesti Pildikilva meistrivõistlustele – see oli samuti üheks osavõturohkeimaks üleriigiliseks ürituseks. Detsembris pandi aga aastale punkt Jõulumänguga, mis ühtlasi oli 19-ndaks Kloostriturniiriks. Jõulumäng oli oma ülesehituselt erilaadne. Algul võisteldi individuaalselt (25 küsimust), siis paarismängus (25 küsimust). Lõpuks liideti neis mängudes saadud punktid kokku – nii selgusid 3 paremat (nn üldvõitjad). Paarid moodustati nii, et individuaalselt esimeseks tulnud mängis viimasega, teine eelviimasega jne. Jõulumängul riputati võitjatele kaela 12 medalit (Gravex Balti toetus) ja jagati rohkesti auhindu. Pirita Apteegi seekordse lohutusauhinna (letsitiin+gingseng) sai 85. aastane vanahärra Eduard Witsberg. Mäng ise oli pingeline, punktid olid visad tulema. Pirita mängudel on saanud traditsiooniks, et lisaks tekstiküsimustele näidatakse esemeid, esinevad külalised ja esitatakse erinevate ˛anrite näidetega muusikaküsimusi. Seekord pidid võistlejad tundma ka üht mineraali (ahhaat), mille oma kogudest oli meile näitamiseks andnud Loodusmuuseum. Elevust tekitas nn „külaliseküsmus“, sest meile oli seekord tulnud külla uhke ning rahulik Tiibeti mastif, kes oli nii sõbralik, et tõmbas mitmel lähedamalt uudistajal keelega üle näo. Üheks heliküsimuseks oli Imbi Valgemäe esitatud „Mari –Kisakõri“, milles tuntud näitleja imiteerib väikest jonnivat last. On meeldiv, et küllaltki palju oli neid, kes tundsid ära selle omaaegse Eesti parima imitaatori.

Siis sündis aga üllatus! Jõulumängu „suure slämmi“ tegi tark tallinlanna Anne-Malle Hallik, kes võitis 3 „kulda“ – individuaalses, paarismängus (kus tema partneriks oli Tõnu Sild) ja üldarvestuses. Anne-Malle Hallik on momendil kahtlemata Eesti edukaim naismälumängur. Ta on võitnud meeste ees medaleid vabariigi esivõistlutel ning tulnud varem ka kahel korral Kloostriturniiridel võistkondlikuks võitjaks. Üksikmängus järgnesid talle Virumaa mees Madis Replik, Rein Põder ja Jaan Loide Tallinnast, Rein Hiob Tartust ning Jaan Õunpuu samuti Tallinnast. Paarismängus tulid tabeli ülaosale veel paarid MadisReplik – Jaan Naaber, Jaan Õunpuu –Martti Suurorg, Vello Tõnso – Hants Soorsk ning Jaan Loide – Jevgeni Nurmla. Üldarvestuses järgnesid Hallikule Madis Replik ja Rein Põder.

Pirita Jõulumängu toetasid Pirita Linnaosa Valitsus, Pirita Klooster, Pirita Selver, Pirita Vaba Aja Keskus, Graavex Balti Pirita keskus, Eesti Piibli Selts, Jalatsivabrik Polaria, ehitusfirma Koger & Partnerid, Kindral Johan Laidoneri Selts, CD-vabrik Theka, CD- firma TopTen.

Nagu alati oli auhindadega esindatud videofilmide tootja Sonatiin OÜ.

Läbi aegade on Kloostriturniiril olnud head suhted Eesti tuntud kunstnikega, kes on tihti andnud oma töid auhindadeks. Need on graafikud Silvi Liiva, Kelli Valk-Agovere ja Tõnis Laanemaa, keraamik Rita Randmaa (Mihkli Gild), kunstnik ja kujur Reti Saks, kunstnik Heiki Trolla (Navitrolla), tuntud kunstnik Keilast Elgi Treimuth. Jõulumängus sai iga osavõtja ja pealtvaataja Eesti Piibli Seltsi poolt mälestuseks ilusa Jõulumargi, mille on kujundanud kunstnik Epp Maria Kokamägi. Väärtkirjandust pakkusid kirjastused Olion, Pegasus, Eesti Entsüklopeediakirjastus, Eesti Kunstiakadeemia, Ersen, Ambassador, Suur Eesti Raamatuklubi ja raamatukauplus Areng. Mälumänguritele jagasid seekord teatripileteid Rahvusooper Estonia („Traviata“ja „Don Giovanni“) ja Nukuteater („Timbu-Limbu seiklused). Jazzkaar pakkus pileteid Jõulu-Jazzi paljudele üritustele. Jõulumängust osavõtjate ja korraldajate tänu kuulub kõigile, kes leidsid võimaluse toetada seda ilusat ettevõtmist.

Soovime kõigile Head ja Edukat Uut Aastat!

Peeter-Erik Kubo ja Tenno Sivadi