XIX Kloostriturniir   05.12.2004     Küsimused: Peeter-Erik Kubo   Paarismäng

 

1. Alles XIX saj lõpul XX saj alguses hakkas Eesti peredes jõuluõhtul pidulistele kinke jagama Jõuluvana. Kes jagas enne Jõuluvana-kombe ilmumist jõuluõhtul kingitusi ?

 

2. Kes olid need 2 ühesuguse perekonnanimega eestlast, kes mõlemad võistlesid sulgkaalus ja mõlema sportlase OM-del saadud parimaks tulemuseks oli 7.koht ? Üks neist oli tõstja (võistles OM-il üks kord ja püstitas 3 OR), teine oli vabamaadleja (võistles OM-il 2 korda)

Nimetage nende ühine perekonnanimi ?

 

3. Humal, raagremmelgas, jugapuu, lehis, haab, pappel. Nimetage, milline neist taimedest ei ole kahekojaline ? Kahekojalised on need taimed, mille ühed isendid on ainult isasõitega, teised ainult emasõitega

 

4. Üks naine eesnimega Milly oli muusaks nii Hamletile kui ka kuningas Learile. Eesti teatri esimene Hamlet ja esimene kuningas Lear oli eri aegadel abielus ühe ja sama naisega. Kes olid need näitlejad ?

 

5. Millisel spordialal on võimalik konkurendile teha „kalasaba“ ? Millise spordiala esindajad kasutavad sellist terminit ?

 

6. See ajaleht, mida te näete on trükitud kirjasüsteemis, mis kannab nime hangul. Mis keelt me peaksime valdama, et lugeda seda ajalehte ?

 

7. Kes on kunstnik ?

 

8. Juba XX saj keskel sai teatavaks, et see protsess koosneb pimedus- ja valgusreaktsioonist. Pimedusreaktsiooni avastas 1905 J.Blackman. Selle protsessiga on seotud mõisted Emersoni efekt ja Calvini tsükkel. Mis protsessist on jutt ?

 

9. Kui Saksa natsionaalsotsialistid Hitleri oma erakonnast välja viskasid ja tema parteipileti avalikult puruks rebisid, siis astus üks mees Hitleri kaitseks välja ja suutis parteikaaslasi nii veenda, et tulevane Führer võeti sinna tagasi. Kes oli see mees ? Natside ringkonnas kutsuti teda seljataga Mustaks Bertaks (välimuse ja seksperverssuste pärast). Selle nime all figureeris ta ka Nõukogude välisluure dokumentides. See mees algatas ja viis Saksamaal sisse tervituse Heil Hitler!

 

10. Milline on laulu pealkiri ?

 

11. Oleme harjunud sellega, et tuntud inimeste järgi nimetatakse saari, jõgesid, järvi jne. Eesti loodusteadlase Eerik Kumari nime puhul on lood aga vastupidi. Talle meeldis Matsalu lahe ja Väinamere piiril asuv pisike Kumari laid ja nii muutuski Eerik Sits Eerik Kumariks. Huvitav on see, et Hindustani ps. maismaa lõunatipp kannab ka nimetust Kumari –see on tuntud palverännakute sihtkoht, kuhu lähevad kummardama üht jumalannat emad tütardega ja isad selleks, et saada teada tulevikku. Tänapäeva atlastes on nimetus Kumari muutunud Cap Comoriniks (portugali ja inglise keele mõjul). Kumari on sanskriti päritoluga sõna. Mida see eesti keeles tähendab ?

 

12. Mis linn see on ? 1949-ni kuulus Järvamaa koosseisu, 1949-50 oli Virumaa koosseisus, 1950-62 oli rajoonikeskus. Pärast rajooni likvideerimist kuulus Paide rajooni koosseisu, siis lülitati Rakvere rajooni. Praegu asub ta Lääne-Virumaa koosseisus aga seoses haldusreformiga võib sattuda jälle Järvamaale.

 

 

13. Aastal 2002 ilmus koguteos „Sajandi sada Eesti suurkuju“. Selles on ära toodud 100 mõjukaimat ja lugupeetuimat eesti inimest, kelle töö ja isiksus on XX saj Eestit enim ilmestanud. Nende hulgas on 2 vene-pärase perekonnanimega meest. Üks neist on legendaarne Julius Kuperjanov. Kes on teine ?

 

14. Mis mineraali te näete ?

 

15. Kes mängib klaverit ?

 

16. Mis riigi kõrgeimaks ordeniks on tänapäeval Nassau Kuldse Lõvi dünastiaorden ? Veel on selle riigi tähtsamate ordenite seas Nassau Adolfi ja Tammekrooni orden.

 

17. Oma päritolust ei tee Vladimir Putin saladust. Tema vana-vanaisa olevat olnud väike- ettevõtja, kes müüs Singeri õmblusmasinaid, vanaisa Spiridon Putin töötas aga Lenini ja hiljem ka Stalini juures. Ta oli pideva järelevalve all ja teatavas mõttes oli Spiridon tähtsam isik kui mõni NLKP KK Poliitbüroo liige. Kellena töötas V.Putini vanaisa Lenini ja Stalini juures ?

 

18. Itaalia maiustuste tootjate seas on kuulsad sitsiillased. Üheks tuntud maiustuseks on püha Agatha rind . Tema auks tehakse kuulsat neitsirinna kooki, kus rinnanibudeks pannakse kirsid. Kes teevad neid maiustusi ? Need ühiskonnaliikmed teevad ka mujal maiustusi.

 

19. Stockholmis on palju kuulsaid torne – Birger Jarli torn, 2 Kuningatorni, millest üks on „meessoost“ ja teine „naissoost“. Millise kuulsa rootslase muuseum asub aga Sinises tornis ?

 

20. Kes nutab ?

 

21. Kes on see mees ?

 

22. Kes on kunstnik ?

 

23. Mis rahvast on jutt ? Nende rahvuslilleks on mõnede silmis kullerkupp (italmas). Italmasi nime kannab isegi rong, mis nende pealinnast Moskvasse viib – aeglane 18-tunnine teekond. Läbi aegade on nende kangeks joogiks olnud kumõška – teraviljast valmistatud kange puskar. Nad usuvad, et see nende rahva liige, kes ei valmista kumõškat, sureb. Vene võimud otsustasid korduvalt keelustada selle joogi valmistamise (viinamonopolide huvides), kuid tagajärjetult, sest sellele vastuseks toimusid relvastatud kallaletungid ja rahutused. Ainsana Impeeriumi rahvaste hulgas säilitasid nad koduviina valmistamise õiguse XIX saj lõpuni. Kõrvalt vaadates paistab naljana, et otsustavaim ja edukaim selle rahva vastupanu juhtum mitme sajandi kestel keerles „lepikuliisu“ ümber. Praegu on seal vabariik. Kui tehti ettepanek, et vabariigi president valdama mõlemat ametlikku keelt, siis Sarapuli maakonna venelased ähvardasid Vabariigist lahku lüüa. 1992 valdas selle vabariigi valitsuse liikmetest ainult üks inimene kohaliku rahva keelt. Suurimad selle rahva osakaaluga linnad on Mõžga (ca 50%) ja Glazkar (ca 40%).

 

24. Nimetage helilooja ?

 

25. 1931 esitas Stefan Zweig protesti Nobeli-preemiate komiteele, kuna ühele tuntud kirjanikule ei antud seda preemiat poliitilistel kaalutlustel (vaatamata taotlustele). Kes oli see kirjanik ? Ta on kirjutanud varjunimede all Don Quijote, Enesekriitik Slovotjokov, Invalid Muz (Invaliidide Muusa), Aristat Balõkk.

 

XIX Kloostriturniir  individuaal  Küsimused Peeter-Erik Kubo

 

1. Kes on kirjutanud selle luuletuse („Jõuluööl“) ?

 

2. New Yorgi WTC asemele kerkib hoonetegrupp, mille arhitektiks on Daniel Libeskind. Selle kõrgeim torn saab maailma kõrgeimaks ehitiseks – 533 m. Mis nime hakkab kandma see tornehitis ? (Algab see sõnaga Maailma … )

 

3. Kes oli see kindlalt Euroopa ajalukku läinud riigimees, kellele tema isa pani eesnimeks indiaani-perest pärit tuntud Mehhiko rahvuskangelase eesnime ?

 

4. Rooma riigitegelane Gaius Gracchus omistas esmajärgulist tähtsust uute kolooniate rajamisele. Ta kavatses kolooniad asutada eelkõige Capua ja Terentumi kohale. Ühele eriti neetud kohale kavatseti rajada koloonia Junonia. Räägiti, et hundid kiskusid öösel välja seal piirikivid, mis olid päeval tulevase koloonia piiril paika pandud. Seda tõlgendati augurite poolt kui jumalate viha avaldust. Kuhu kavatseti asutada Junonia koloonia ? (124/123 e.Kr)

 

5. Pariisis Invaliidide Kirikus asub Napoleoni haud, mille keskel on punasest soome graniidist sarkofaag. Eri juhtudel avatakse massiivne kaas ja läbi klaasi on näha balsameeritud imperaatori nägu. Kes oli see Vene tsaar, kes kinkis Prantsusmaale selle sarkofaagi ?

 

6. Kus on kasutusel hüpe, mida tuntakse beduiinihüppena ?

 

7. Kes oli filmi Metskapten režissöör ?

 

8. Mis riigi lipp ?

 

9. Kes on Rahvusooperi Estonia patroon ?

 

10. Nimetage helilooja ?

 

11. Üks linn on läinud Saksa maalikunsti ajalukku. Seal on õppinud ka Põhjamaade, Vene ja Ameerika kunstnikud. Õppejõududena tegutsesid seal ka Eestist pärit G.von Bochmann, E.Dücker ja E.von Gebhardt. Seal õppisid ka A.Laikmaa ja P.Raud. XIX saj lõpukümnendil valitses seal maalikunsti arenguseisak, mille üheks tunnuseks oli ka tume koloriit (nn. … pruun soust). Nüüd lisame sellele soustile ka kondid. Nimelt leiti 1856 selle linna lähedal asuvast Neanderthali orust pärisinimeste sugulaste kondid. Mis linn ?

 

12. Mis tõugu koer ?

 

13. Kamikazed sidusid vanade samuraide eeskujul pea ümber valge sideme hachimaki. Millisel spordialal panevad võistlejad enne võistlust pähe traditsioonilise peapaela, mis kannab nimetust mongkon ning õlgadele seovad õlavarrepaelad ?

 

14. Hussiitide embleemiks oli karikas Kalich. Hussiidid ehitasid oma sõjalisele juhile Jan Žižkale Kalichi linnuse. Linnus ehitati eelkõige selleks, et see juht muudaks midagi, mis on temaga seoses sünnist alates. Mida pidi Žižka muutma ?

 

15. Kes on kunstnik ?

 

16. On olemas kompvekipuud, vorstipuud, leivapuud, melonipuud jne. Millise pealinna vapil toetub karu aga maasikapuule ?

 

17. Rickard Sarby ei teinud oma loomingule häbi. 1952 OM-il võitis ta o-pronksi 5051 punktiga ja 4 aastat hiljem OM-il 5.koha. Mis on tema loodud ?

 

18. Mis nime kannab see põrnikas ?

 

19. Kes on kunstnik ?

 

20. Kes laulab ?

 

21. Kuidas nimetatakse Vähi pöörjoone ja Kaljukitse pöörjoone vahele jäävat ala ?

 

22. Mis riigis asub Kullarannik, mille lõunapoolne neem kannab nime Ohu neem ? Sellel neemel on tuletorn – maailma esimene laserikiirte abil töötav tuletorn. 70 km kaugusel Kullarannikust on Klaasmaja mäed. Kullarannikul asunud supellinnakesed ja asulad said ühe linnana linna õigused nimega Kullarannik. 1948 asutati seal kaitseala rikkaliku linnuriigi hoidmiseks.

 

23. Linnutee on Eestis nähtav selgeil sügis- ja talveöödel. Linnutee heleduse järgi on saarlased ennustanud eeloleva talve lumerohkust. Kes oli see teadlane, kelle epohhiloovaks teoseks oli „Tähtede sõnumitooja“ („Sidereus Nuncius“ XVII saj) ? Selles raamatus teatab ta kõigile, et on avastanud Linnutee olemuse – Linnutee tähestruktuuri. Selle raamatuga seoses kirjutas see teadlane – Ma tänan Jumalat, kes on mind õnnistanud sellega, et minust sai esimene, kes avastas möödunud ajastutele mõistatuseks jäänud imed. Aga siis juhtus nii nagu antiiksetes kreeka müütides – Jumal karistas teda nende saladuste avastamise eest täieliku pimedusega, viimased eluaastad oli see teadlane pime.

 

24. Mida tähendab lad.k. väljend Imago animi vultus ?

 

25. Shirley Temple võitis Oscari juba kuue-aastaselt. Ta on meenutanud, et lakkas uskumast Jõuluvanasse, kui see ühes kaubamajas tema käest … palus. Mida Jõuluvana palus S.T. käest?

 

Vastused:

Individuaal –                                                                              Paarismäng –

1. Heiti Talvik                        22. Austraalia                              1. jõulusokk                                   24. Dvorak

2. … aiad                                23. Galileo Galilei                      2. Kõiv (tõstja ja                             25. M.Gorki

3. Benito Mussolini                24. nägu on hinge                           vabamaadleja)

4. Kartaago                                   peegel                                   3. lehis

5. Nikolai I                             25. … palus temalt                     4. Altermann ja Pinna

6. balletis, rahvatantsus               autogrammi                           5. jalgrattasport

    riistvõimlemises                                                                     6. korea

7. Kalju Komissarov                                                                  7. Jan Vermeer van Delft

8. Gujaana                                                                                  8. fotosüntees

9. Arnold Rüütel                                                                        9. Rudolf Hess

10. Puccini                                                                                10. „Mul meeles veel…“

11. Düsseldorf                                                                           11. neitsi

12. Tiibeti mastif                                                                       12. Tapa

13. tai poks                                                                                13. Pavel Bogovski

14. muutis nime                                                                         14. ahhaat

15. Raffael                                                                                 15. Oscar Peterson

16. Madrid                                                                                 16. Luksemburg

17. Sarby on Finni                                                                    17. kokk

     konstruktor                                                                           18. nunnad (kloostrid)

18. kuldpõrnikas                                                                       19. A.Strindberg

19. õige on A                                                                            20. Imbi Valgemäe

     (Vasnetsovi maal)                                                                21. Jaan Manitski

20. Liisi Koikson                                                                      22. Nikolai Triik

21. troopika                                                                               23. udmurdid

 

XIX Kloostriturniiri Jõulumängu toetasid

 

Pirita Klooster, Pirita Selver, Pirita Vaba Aja Keskus, Pirita Apteek,

Eesti Piibliselts, Kindral Johan Laidoneri Selts,

jalatsivabrik Polaria, firma Koger ja Partnerid,

videofilmide tootjad Sonatiin OÜ ja VK ja Holding,

CD-de tootjad TOD Ten ja Theka,

fotofirma Fotoluks,

väärtkirjandusega väärtustasid üritust kirjastused:

Olion, Pegasus, Eesti Entsüklopeediakirjastus, MTÜ Loodusajakiri, SEJS,

Eesti Raamat, Ambassador, Karrup, Ersen, Huma, Kunst,

Johannest Esto Ühing, Eesti Suur Raamatuklubi,

raamatukauplus Rahva Raamat, AS Regio,

tuntud graafik Tõnis Laanemaa,

Nukuteater, Rahvusooper Estonia, Eesti Draamateater, Linnateater,

Mälumängu külastas ehtne Tiibetist tulnud mastif,

Nagu alati, nii ka seekord pani Pirita Apteek välja tervisliku lohutusauhinna, mille

võitis kilvas osalenud vanim osavõtja Eduard Witsberg,

Jagati välja 12 medalikomplekti – üldarvestuses (3), üksikmängus (3) ja paariskivas (6)

Täname kõiki toetajaid ja osavõtjaid

Kohtumiseni XX Kloostriturniiril!