XIII Kloostriturniir Pirital, 15.08.2003

Küsimused koostas Peeter-Erik Kubo

 

1.Millise Tallina kloostri juures asus töökate nunnade aedade, põldude ja

niitude ala, mis kandis nimetust Nunnakoppel (Nonnenkoppel) ?

 

2. Keskajal rakendati vendi seotist ehk munga seotist. Mis alal ?

 

3. Kes olid rooma-katoliku kloostrites professid (sõnast professus) ?

 

4. Jumalateenistuse ajal, söögiaegadel ja öösel olid kloostris vaikimis-

tunnid. Peale palvetamise oli igasugune rääkimine keelatud. Kuidas

suhtlesid siis lobisemishimulised nunnad omavahel ? Arvestada tuleb

seda, et kirjateel suhtlemine polnud võimalik.

 

5. Kes oli see tuntud Eesti prosaist (1861-1931), kelle esimeseks raamatuks

oli 1885.aastal Tartus ilmunud põnevusjutt "Põgenenud kloostri kasvandik"?

 

6. Rootsis oli vanasti kombeks, et vastvalitud kuningas pidi läbi tegema

Eriksgata. Alles Eriksgata sooritamise järel krooniti kuningas Uppsalas

Viimasena võttis Eriksgata ette Karl IX 1609.aastal. Mis on Eriksgata ?

 

7. Millisest arhitektuuristiilist on jutt? Selle stiili vene variandi õitse-

aeg oli ajavahemikus 1898-1917. Venemaal nimetati seda "Kaupmeeste

väikeste paleede stiiliks", kuna eriti just suurkodanlus toetas uut

stiili. Üheks tüüpiliseks selle stiili pärliks on Rjabu¹inski elamu,

Tretjakovi galerii ja Kaasani vaksal Moskvas. Itaalias kandis see stiil

nime "lo stilo Libertyna".

 

8. On teada, et aastal 776 enne Kr. tuli olümpiavõitjaks Elisest pärit kokk

Koroibos. Tema ongi esimene meile teadaolev olümpiavõitja. 1903.aastal,

100 aastat tagasi peeti esimest korda maailma kuulsaim jalgrattavõistlus

Tour de France`, mille võitjaks tuli itaallane Maurice Garin. Mis elu-

kutse oli esimesel Tour de France` võitjal ?

 

9. Tänavu määrati Eerik Kumari looduskaitsepreemia Eesti looduskultuuri

suurkujule Jaan Eilartile. Kes oli aga esimene Eerik Kumari looduskaitse-

preemia laureaat (aastal 1989) ?

 

10. Milline Tallinna hotell asub kohas, kus 1343.aastal toimus Jüriöö

ülestõusu pealahing ? Selle hotelli einestamiskohtadeks on restoran

Vana Mõõk Valge ja Rohelise saaliga ning lokaal Roheline Ämblik.

Selles hotellis on samapalju tube kui riigikogus liikmeid ja Ema-

jõe pikkus kilomeetrites võrdub sama arvuga.

 

11. Kloostriteemaga seoses leidsin üles Eestis elava linnu, kelle perekonnas on nii munk kui ka nunn, st. linnuliigid kannavad nimetusi munk. (Oenanthe monachos) ja nunn. (Oenanthe pleschanka). Munganimeline liik ei ela Euroopas, nunn elab aga Venemaal (Mustast merest kirdes). Kes on see Eestis elav lind,

kellel on välismaal nii vagad pereliikmed, kas HAIGUR - ÖÖSORR - METSIS - KOOVITAJA või KIVITÄKS ?

 

12. Mis riigist on jutt ?. Pikas jalgpalli karikavõitjate nimistus, mis sai alguse 1913 ja

ulatub tänapäevani, esinevad selle maa linnade spordiklubid: 1957 - "Ukraina SC ."

1971 - "Eintracht ."

1985 - ". Croatia"

1989 - "...Azzurri"

2000 tuli meistriks - ". Croatia"

(Punktiiride asemel on linnade nimed).

 

13. Tšingis-khaani isa Jesügei oli ühe mongoli hõimu khaan. T¹ingis-khaani pärisnimi oli Temudžin (sepp). Hiljem sai ta tiitliks Tšingis, mis tuleneb sõnast tengiz. Mida tähendab see sõna eesti keelde tõlgituna ?

Muide see langeb kokku ühe tuntud Eesti poliitiku ja riigitegelase perekonnanimega.

 

14. Jean-Baptiste Lully on ilmselt ainuke helilooja, kes on surnud oma ameti tõttu - ta vigastas kontserdil orkestrit juhatades taktikepiga jalga - see oõhjustas gangreeni ja surma. 1672.a. sai Lully Pariisi Ooperi omandiõiguse, mis tähendas seda, et kuni surmani 1687.a. (15 aastat) oli Pariisi Opera laval vaid tema teosed. Kes oli sel perioodil kui Lully ainuvalitses Pariisi Ooperis tema uute teoste peamine konsultant ja

nõuandja ? Varem olid nõuandjateks olnud tuntud kirjanikud.

 

15. Millise Eesti maastikukaitseala kõrgeim tipp on Kuradimägi ja sügavaim järv on Kuradijärv ?

 

16. 1990.a. toimusid esimest korda ülemaailmsed ratsaspordimängud. See oli esimene võistlus, kus olid esindatud kõik ratsaspordialad, kaasaarvatud voltižeerimine ja hobukaarikute juhtimine. Need mängud toimusid linnas, kus varem on kahel korral selgitatud olümpiavõitjaid ratsaspordis. Mis linn see on ?

 

17. Kes võttis kasutusele mõõtühiku nimetusega hobujõud ?

 

18. Barcelona lähedal asub Montserrati benediktiinlaste ordu mungaklooster (asut.1025.a.), mis on Euroopa vanimaid ja tähtsamaid palverännakute kohti. Sealne põhireliikvia on Jumalaema kuju. Mille poolest on eriline sealne Kataloonia kaitsepühakuks kuulutatud Jumalaema Santa Maria de Montserrati kuju, keda

hüütakse ka La Moreneta`ks ?

 

19. Kelle või mille hübriidideks on tigonid ehk tiglonid ja ligerid ? Metsikus looduses neid ei esine.

 

20. Nõukogude Eesti 1950.a üldlaulupidu oli põnev selle poolest, et peale sega-, nais-, mees- ja lastekooride ning Nõukogude Armee koori esines seal esimest korda laulupidude ajaloos eraldi ühe elukutse esindajate koor kolme lauluga. Mis elukutset peeti nii oluliseks, et saadeti välja isegi eraldi koor ? Tänutundest suure vene rahva vastu esitas iga kooriliik veel lisaks ühe laulu vene keeles.

 

31. Kes oli see eestlane, fanaatiline antisemiit, kes 1910-ndatel aastatel kirjutas raamatu "Juudiküsimus". See raamat üllatas balti juutluse ideega, mille põhipostulaadiks oli see, et baltisakslane on ajaloolikult baltijuut. Jaan Tõnissoni kohta kirjutas ta, et J.T. on kas juut, vaimne juut või juutide mängukann.

Oma missiooni Eesti Ühiskondlikus elus nägi see mees eesti rahva hoiatamises juudi hädaohu eest, sest väikestele rahvastele olevat juudiküsimus eluküsimuseks. Tema rassistlikke pamflette ei võetud Eestis tõsiselt, ta oli erandlik nähtus. Temalt pärineb ka mõte, et Euroopa rahvaste kultuur on oma kõrge taseme saavutanud tänu vere segunemisel, mitte puhtusel. Rahvaste vere segunemine on nende elujõu kasva-

tamine. Kes avaldas niisuguseid mõtteid ?

 

32. Pete Sampras (Püstoli-Pete) on võitnud 64 suurt turniiri, nende hulgas ka 14 Suure Slämmi turniiri, kuid Suurt Slämmi ta ei saavutanud kunagi. Milline Grand Slam`i turniir oli Pete Samprasele alati komistuskiviks, ta ei võitnud kunagi seda ühte neljast suurturniirist ? (aeglase põrkega liivaväljak sai saatuslikuks)

 

33. Füsioloogidel on olemas termin paradoksaalne uni. Millega tegeleb aju paradoksaalse une ajal, ehk mida teeb inimene paradoksaalse une ajal ?

 

34. Selles riigis valitseb 60-st isikust koosnev Suur Peanõukogu (ühekojaline parlament), mis valitakse viieks aastaks. Nende hulgast valitakse omakorda kaks kapten-regenti, kellele kordamööda kuulub täidesaatev võim (vahelduvad 2 korda aastas, 1.aprillil ja 1.oktoobril). Suurele Peanõukogule esitab oma ettepanekud

Arengo - perekonnapeade kogu. Need ettepanekud on kohustuslikud nii parlamendile kui ka kapten-regendile. Mis riik ?

 

35. Mis tantsust on jutt ? See tants sündis ühe suurlinna getos ja nii nagu ikka leidis nii pooldajaid kui ka vastaseid. Eriti agarad vaenlased olid vaimulikud, kes ähvardasid tantsijaid needusega. 1924.a. avastas üks New Yorgi arst isegi uue haiguse - ". jalad" (kõverad jalad). 1915.a New York Times`is ilmus artikkel suure pealkirjaga: ". oht on suurem kui Saksa imperialism"(The . danger, bigger than German imperialism").

 

36. Millises Eesti linnuses toimuvad igal suvel ühele võõrvõimule pühendatud päevad ? Tänavu olid seal Poola ¹lahta päevad koos ajalookonverentsi ja rüütliturniiriga. Teada on, et XVI saj. lõpul oli selle linnuse starostiks Andrzej Orzechowski, kes lubas mõisnike juurest põgenenud talupoegadel asuda elama linnuse juures olnud asulasse.

 

37. Giacomo Puccini ooperi Madame Butterfly põhineb Pierre Loti jutustusel Madame . . Punktiiri asemele pange selle lille nimi, mis oli Loti jutu pealkirjas.

 

38. Millest on jutt ? Eesti pulmatseremoonia ajal viskas pruut selle mitu korda maha. Pruuti löödi sellega siis mitu korda ja öeldi: "Unusta uni, mäleta mälu, pea noormees meeles, karjasele pane hea leivakott kaasa" . Seda tseremoonia osa nimetati ka linutamiseks.

 

39. Peterburis on kuulsamad Jänesesaar ja Vassili saar, Berliinis aga Kaluri saar, Muuseumisaar ja Kölni saar, Pariisis jälle Cite saar ja Saint Louisi saar, Stockholmis Rüütlite saar, Põltsamaal on Roosisaar. Kelle Nime kannab aga 4 km pikkune saar keset Washingtoni linna Potomac`i jõel (kuulus loodusesõbralik oaas).

 

40. Kes oli see tuntud kunstikoguja, kes toetas Ed.Wiiraltit, tutvustades tema teoseid näitustel Tartus, Tallinnas ja Helsingis ? Selleks et võimaldada Wiiraltile 1938/39 Maroko-reisi, müüs ta maha oma vanemate talu. Selle kunstikoguja kollektsioonis oli kokku umbes 15 000 teost (Wiiralti töid 3000).

 

41. Kadriorus, Eesti Kunstimuuseumi vestibüülis tervitab külalisi skulptuur, millele rahvasuu omal ajal pani nimeks "Suur Mari". Varem asus ta Muuga mõisa peasaalis. See koopia ühest tuntud skulptuurist on saanud Eesti Kunstimuuseumi omalaadseks sümboliks. Mis nime all tunneb kogu maailm seda skulptuuri ?

 

42. Küprosel on moodustatud Põhja-Küprose Türgi Vabariik, Moldaavias on Transnistria Vabariik, Gruusias on Abhaasia Vabariik ja Aserbaid¾aanis Artsahhia Vabariik (Mägi-Karabahhia). Ka Aafrika mandril on üks selline moodustis,

mida keegi peale nende endi ei tunnusta. Selle "riigi" pealinnaks on Hargeysa. Mis riigi territooriumil see asub või mis nimetust see riik kannab ?

 

43. Mis spordialal on Eesti olümpiameeskonna koosseisus erinevatel aegadel võistelnud kaks von`i ?

 

44. Ma usun, et siin pole inimest, kes ei oskaks kaasa laulda "Kahe jahimehe laulu": "Metsa läksid sa, ja metsa läksin ma, metsa läksid kaks karujahimeest ka . " . Nende sõnade autor läks mitte metsa vaid Venemaale, kus ta 1938 hukati. Tema tuntumaks

luulekoguks on "Kevadetuuled" , oli 1925-38 Lääne Vähemusrahvaste Kommunistliku Ülikooli õppejõud. Kes ?

 

45. Täna on kilvaritele auhindadeks piletid muusikalile "Kabaree", mis on lavastatud Vanalinnastuudios, etendus toimub aga Vene Draamateatris. See maailmakuulus muusikal valmis 1966. Kui Eesti brändiks on "Welcome to Estonia" - Tere tule-

mast Eestisse, siis selle muusikali pealkirjaks oli algselt mõeldud "Welcome to . " . Mis linna kutsus see pealkiri ?

 

46. Mis riigist on jutt ? Selle riigi põhiterritooriumilt ulatuvad välja kaks vähisõra sarnast poolsaart, mille vahele jääb Gonave laht Gonave saarega. Lõunapoolne poolsaar kannab nime Tiburon. Riigi keskosas on Mustad mäed, kõrgeim mägi on Pic La Selle. Kui see riik omal ajal kuulutati iseseisvaks, siis kuulutas üks neeger ennast kohe keisriks Jacques I nime all. Pärast tema kukutamist jagunes riik kaheks - põhjas tekkis neegrite kuningriik, mida valitses Henri I ja lõunas mulattide vabariik. Hiljem

need riigid ühendati ja tänapäeval on idapoolne osa sellest riigist hoopis iseseisev naaberriik. Kohalik rahvas on nimetanud oma maad ka "Maa Emaks" ning "Keeriste maaks".

 

47. Millise riigi mitteametlik hümn on “Waltzing Matilda”?

 

48. Nimetage selle kunstiteose autor ja mägi, mida ta on kujutanud ?

 

49. Kelle pseudonüüm on Jaan Võõramaa ?

 

50. Te näete Pirita kloostri esiseinas arhitektuuriga mittesobivat auku. Selle tekitas üks sõjalaev, mis 1941 lahkus Eesti vetest. Lahkumissaluudi kolmest mürsust tabaski üks Pirita kloostri ajaloolist müüriviilu. Nimetage laeva nimi, mis jättis sellise

jäädava "autogrammi" ?

 

XIII Kloostriturniiri vastused

 

Kloostrivoor:

1 tsistertslaste Püha-Miikaeli nunnaklooster (tänase Nunne ja Aida tänava sihtide vahel);

2. telliskivi müüris rakendatav seotis, milles üks müüri sihiga risti asetsev tellis vaheldub kahe pikisihis asetseva tellisega; õige vastus - ehituskunstis

3. täieõiguslikud orduliikmed, kes on andnud munga või nunna tõotuse

4. sõrmede ja kätega tummkõne (Adam Oleariuse mälestused Tallinnast)

5. Andres Saal

6. reis läbi Rootsi - tutvumine oma rahva eluga; algas ja lõppes Uppsalas

7. juugendstiil

8. korstnapühkija (Hutchinson "Maailma ajaloo kronoloogia" lk 339)

9. Fred Jussi

10. hotell Susi

11. kivitäks (Oenanthe oenanthe)

12. Kanada (Ukrainia SC Montreal, Eintracht Vancouver, Vancouver Croatia, Scarborough Azzurri, Toronto Croatia)

13. meri (Lennart Meri)

14. Louis XIV

15. Kurtna järvistu maastikukaitseala (suurim järv - Konsu järv, Kuradimägi 71 m kõrge , Kuradijärv 11,5 m sügav)

16. Stockholm (Taskuentsüklopeedia lk 260)

17. James Watt ; 1hj = 745,7 W(vatti)

18. tumedanahaline (neeger) madonna (La Moreneta - tumedanahaline, moorlanna)

19. tiigri ja lõvi hübriidid (isatiiger + emalõvi = tigon; isalõvi + ematiiger = liger)

20. kaevurid

21. Kemal Atatürki mausoleum Ankaras; valmis 1953 tema 15. surmaaastapäevaks, ehitati 19 aastat, kõrval on Ankara linnavapp

22. Maimu Berg

23. Antonin Dvorak

24. Alexander Graham Bell - ¹otlane, "telefoniisa"

25. c) Leedu rist (a - Kreeka rist; b - Rumeenia rist; d - Vene rist)

26. Boris Pasternak

27. Imelda (Marcos)

28. Portselanpagood - Nankingi linnas olnud 9-korruseline pagood, loeti keskaegsete maailmaimede hulka

29. haubits

30. (Täpiline)joogakala - pärismadukalaliste sugukonnast - seisab jooga poosis saba peal

31. Ado Grenzstein (tõuteooria pioneer Eestis)

32. French open - Prantsusmaa lahtised esivõistlused Pariisis

33. aju näitab "unenägusid" - inimene näeb unenägusid paradoksaalse une ajal

34. San Marino

35. tango

36. Laiuse linnus Jõgevamaal

37. krüsanteem ; "Madame Chrysantheme"

38. tanutamine, tanu pähe panek (tanu ja põll olid abielunaise tunnused, tanu alla pandud mõrsja oli sellest hetkest noorik)

39. (Theodore) Roosevelti saar - tuntud loodusesõber, meenuta Teddy-beari!

40. Alfred Rõude

41. Milo Veenus

42. Somali territooriumil asuv "riiklik" moodustis Somalimaa nime all (end. Briti Somaalimaa)

43. purjetamises; William von Viren Amsterdamis 1928; Erik von Holst Berliinis 1936

44. Hans Pöögelmann, kes tegi eestikeelsed sõnad ka Internatsionaalile

45. "Welcome to Berlin" (tegevus toimub 1930-ndate aastate Berliinis)

46. Haiti ; idapoolel eraldus praegune Dominikaani Vabariik

47. Austraalia

48. Martyros Sarjan, Ararati mägi

49. Dajan Ahmet (Dajan Ahmetov, Dajan Akmet)

50. ristleja "Kirov"