1.     Eesti Kirjanduse Selts annab aastast 2002 kvartalikirja (ajakiri), kus avaldatakse avangardistlike tekste, mida ei avaldaks (ei sobiks) “Loomingusse” ega “Vikerkaarde”. Vastutav väljaandja on Berk Vaher. EKS-i esimees on Toomas Liivamägi. Mis nime kannab väljaanne?

 

Vihik

 

2.     See väliseesti kirjanik sündis 11.oktoobril 1938.aastal Voltveti metsakooli õpetaja pojana. 1945.aastal siirdus koos vanematega Saksamaa põgenikelaagri kaudu Rootsi. 1952.aastal sai Rootsi kodakondsuse. 1963.aastal lõpetas Stockholmi ülikooli sotsioloogia erialal, studeerinud Pariisi Sorbonne´i ülikoolis. Töötanud reklaami alal.

  Avaldanud kaks luulekogu ning kaks romaani. Kirjutab rootsi keeles.                   Soomes ja Rootsis tekitas elavat poleemikat holokausti temaatikal tema   romaan “Samuil Braschinski kadunud viha” (1997), mis rääkis eestlaste poolt hävitatud juutide saatusest Teises Maailmasõjas. Uku Masingust inspireeritud romaaniga “Baikalini, mitte kaugemale” debüteeris 1983.aastal. Vahendanud eesti kirjandust rootsi keelde (Mati Unt, Uku Masing, Paul-Erik Rummo, Doris Kareva jne.) Kes?

 

Peeter Puide

 

  1. See kunstnik sündis 25.veebruaril 1963.aastal Tallinnas.  Lõpetas 1981 Rapla keskkooli. Õppis 1982-84 disaini, alates 1984.aastast õppis maalierialal. Tallinna Kunstiülikooli lõpetas 1992. Töötanud Tallinna Kunstikoolis. Alates 1992.aastast õppejõud kunstiülikoolis.

Viljelenud põhiliselt geomeetrilist abstraktsionismi. Suurema tuntuse saavutas koos Marko Mäetammega, kui ta alustas 2002.aastal popkunsti stiilis John Smithi projekti, millega esindati 2003.aastal Eestit Veneetsia biennaalil. Projekti kontseptsioonis toimub suur osa tegevusest Raplas. 1998.aastal sai Kristjan Raua nimeline preemia. Kes on see kunstnik?

 

Kaido Ole

 

4.     See seminar tähistas möödunud aastal 150.aastapäeva. Tegutsemisaeg oli 1854-1887. Karmides tingimustes said ettevalmistuse üle 300 talurahva koolmeistri. Kooli idee pärines pedagoogika suurmehelt Pestalozzilt, kes soovitas hakkata seminaris harima talupoegadest koolmeistreid Adam Christoph von Stackelbergil. Viimane otsustas oma maadest kinkida 1818.aastal kooli territooriumiks karjamõisa. Kooli asutamine jäi siis ära Eestimaa kuberneri ja rüütelkonna vastuseisu tõttu. Kool avas uksed alles 1854. Esimeseks õpilaseks sai Karl Kirschbaum 29.septembril. Enamus õpilastest oli Kullamaa, Vigala ja Märjamaa kihelkondadest. 1886.aasta jaanuarist kuni 1887.aasta juunini oli koolis õppejõuks Eduard Brunberg, kirjanikunimega Eduard Bornhöhe. Hiljem tegutses seminari aladel pikki aastaid pidalitõbila. Mis seminar see oli?

Kuuda seminar (asub Märjamaa vallas Tolli külas)

 

5.     Kes laulab?

 

Kait Tamra (“Läbi äreva vere…”, sõnade autor Hando Runnel)

6.     2.detsembril 1805 võitis Prantsusmaa keiser Napoleon I Austerlitzi lahingus Aleksander I Venemaa ja Franz II Austria vägesid. Millises praeguses riigis asus (asub) Austerlitz?

 

Tšehhis (Slavkov Brno lähedal)

 

 

7.  Ainuke Eesti kindral, kes II maailmasõjas teenis Wermachtis.

     Baltisakslane, sündis 13.mail 1886.a. Haapsalus. 1907-1918 Vene sõjaväes,   tõusis kapteni auastmesse. 21.novembril 1918 astus Eesti sõjaväkke, määrati Inseneripataljoni ülemaks ja tegi sellena läbi kogu Vabadussõja.Vabadusristi I/3.

24.veebruarist 1924 kindralmajor.

    1939.a. novembris lahkus teenistusest ja asus elama Saksamaale. 1941.aasta maikuus kutsuti Wermachti ja anti kindralmajori auaste.

    1944.aastal oli 172. jalaväediviisi ülem. Suri 1952.a. Lõuna-Saksamaal.

 

Voldemar Viktor Rieberg

 

 

8.     Sündinud 15.jaanuaril 1925 Pühajärve vallas. Maadleja, kes saavutas Helsingi OM-il vabamaadluses poolraskekaalus 4.koha. Võitnud 1949 ja 1951 ülemaailmsetel üliõpilasmängudel kreeka-rooma maadluses ning 1953 rahvusvahelisel noorsoo- ja üliõpilasfestivalil vabamaadluses kulla. 7-kordne Nõukogude Liidu meister ja 7-kordne Eesti meister. Kes?

 

August Englas (maailmameister 1953 kreeka-rooma maadluses ja 1954 vabamaadluses)

 

 

9.  Täna, 423 aastat tagasi ( 1582 ) sõlmisid Venemaa ja Poola 10 aastaks vaherahu, mis lõpetas nende riikide vahel 1561 alanud sõjategevuse. Poola sai endale Liivimaa. Kus kohas rahu sõlmiti?

 

Jam Zapolski ( Pihkva lähedal )

 

 

10.  Esimene kivi selle gooti arhitektuuri suurepärase mälestise müüri pandi 15.augustil 1248. Hiljem ehitustöö katkes korduvalt. Ehitus lõppes 15.oktoobril 1880. Seega kestis see 632 aastat. Tähtsa sündmuse piduliku tähistamise kava kajastas kogu ehitamise käiku. Kohal oli ka Saksa keiser Wilhelm I. Paljud sakslased peavad seda ehitist rahvusliku ühtsuse sümboliks. Mis ehitis?

 

Kölni toomkirik (kahe torni kõrgus 157 meetrit

 

 

11.  Tori hobuse aretamine sai alguse Tori Hobusekasvanduses. Eesmärgiks seati algul kohaliku eesti hobuse parandamine, hiljem aga hakati aretama uut põllumajanduslikku hobusetõugu.

Paremaid tulemusi andis Poolast ostetud ristandtäkk, keda kasutati kasvanduse sugutäkuna 1892-1912, saades rohkesti temasarnaseid häid põllumajandushobuseid. Ta kujunes tori hobusetõu esiisaks ja esimese aretusliini rajajaks. Küsime nime.

 

Hetman

 

 

12.  Sordid “Tartu”, “Virussaare”, “Soontaga”, “Nigula”, “Maima”, “Kuresoo”. Mille sordid?

 

Jõhvikas (aretanud Henn ja Juta Vilbaste)

 

 

13.Seda haigust kirjeldas esimest korda Hippokrates 5. sajandil. Vana kreeka keelest tõlgituna tähendab “lõksu sattunud jalg”. Krooniline ainevahetushaigus, millele on iseloomulik vere ülemäärane kusihappe sisaldus ja kusihappe soolade ladestumine liigestesse. Klassikalisel kujul on see priskete keskealiste ja vanemate meeste haigus, mis algab kesk ööd ja enamasti pärast priiskavat pidu ägeda põletikuga suure varba liigeses. Varem põdesid seda ülikud, tänapäeval sotsiaalne kuuluvus selle haiguse puhul enam rolli ei mängi.

Mis haigus?

 

Podagra

 

 

14.  Mis linnuselts?

Sinna kuuluvad linnuliigid on tugeva kehaehitusega. Kõige suurematel nende hulgast on massiivne, mõnevõrra käävjas ja suhteliselt lühike kere. Kõige suuremad on 7-8 ja isegi 12kg, kusjuures tiibade siruulatus küünib siis 4-4,5 meetrini. Väiksemate lindude siruulatus on 10-20 cm. Tiivad on väga pikad, mõnel liigil ülipikad. Nokk on keskmise suurusega ja lõpeb allapoole painutatud konksuga. Jalad on mõõduka pikkusega või lühikesed. Hästi arenenud ujulestad. Isas-ja emalinde pole väliselt võimalik eristada. Nad magavad lainetel, joovad merevett ja toituvad ainult mereloomadest. Monogaamsed. Pesapaigatruud. Pesitsevad nende endi uuristatud urgudes. Muneb üks või kaks muna. Haudub väga kaua, 80 päeva. Enamasti öine eluviis.

 

Tormilinnulised

 

 

  1. Mis ansambel?

 

Ramones (“I Just Wanna Have Something To Do”)

                                                       

 

16.  10.jaanuaril 1775 hukati Jemeljan Pugatšov. Karistuseks muudeti teda toetanud kasakate pärast üks jõgi Uraali jõeks.

Millist nime kandis Uraali jõgi enne? Ehk kuidas kutsuti selle piirkonna kasakaid?

 

Jaik

 

 

17.  18.sajandil sõidutas eravoorimees reisijaid omaenese hobusega, kuid ka tema pidi alluma tervele hulgale reeglitele. Näiteks ei tohtinud ta riietuda sugugi oma äranägemist mööda:

“Talvel ja sügisel kanda kaftaneid ja kasukaid, nagu keegi soovib, kuid vene mütse … kalevist ülaosaga ja musta lambanahast äärisega, vööd aga olgu … ja villased, suvel 15.maist septembrikuu 15ndani kanda pikki laiu valgeid linaseid kuubi, kübarad aga olgu mustad, …. lindiga vastavalt näidistele politseijaoskonnas, ja laiad vööd samuti ….” .

Mis värvi nõuti veovoorimeestelt?

 

Kollane

 

 

18.  Pärast Peeter I hakati Venemaal asutama ka uusi ordeneid. Tervikuna polnud ordenitehierarhia järjepüsiv. Tavaliselt sai ühe või teise valitseja asutatud ordenist ühtlasi tema lemmikorden. Niisugusel juhul loeti just seda ordenit eriti auväärseks. Isegi kui ta polnud ametlikus hierarhias kõige kõrgemal kohal. Nii oli hästi teada, et Paul I-le ei meeldinud tema ema kehtestatud ordenid, vaid ametlikult teisejärguline orden, mis muutus Pauli ajal vägagi austusväärseks. Küsime Paul I lemmikordenit, millega on olnud autasustatud ka Kreutzwald.

 

Püha Anna orden

 

 

19.  Vanim vene kroonika “Jutustus möödunud aegadest” väidab, et slaavlased olevat kutsunud varjaagid ise oma maad valitsema. Varjaagid läkitanud kolm venda, kellest vanim, Rjurik olevat asunud Laadoga äärde, keskmine vend Sineus Valgjärve (Beloje ozero) kaldale ning noorim Truvor ….. Kuhu?

 

Irboskasse

 

 

20.  Koos Peeter I ja Katariina II-ga kuulus Vene valitsejate hulka veel üks mees, keda on pärjatud lisanimedega Suur. Tema troonile astudes hõlmas kogu Moskva vürstiriik 400 000 ruutkilomeetrit. Oma pojale pärandas ta juba riigi, mille pindala ületas 2 miljonit ruutkilomeetrit. Kes?

 

Ivan III Suur (valitses 1462-1505) – võttis omale kogu Venemaa isevalitseja tiili

 

21.  Venemaa allumine Konstantinoopoli patriarhile oli juba ammu üksnes vormiline. Kui 1588.aasta suvel käis türklaste poolt välja aetud patriarh Jeremias Moskvas, pakkus Boriss Godunov talle võimalust hakata Venemaa patriarhiks. Kui nõusoleku patriarhkonna loomiseks oli Jeremiaselt saadud, nõudis Godunov  sellele kohale hoopis senist Moskva metropoliiti, kellest 23.jaanuaril 1589 sai esimene Moskva ja kogu Venemaa patriarh. Sellega oli Vene õigeusu kirik muutunud ka vormiliselt autokefaalseks. Kes oli esimene patriarh?

 

Hiiob

 

 

  1. Juudas Iskariot tagastas Jeesuse ülesandmise eest saadud 30 seeklit preestritele, kellelt ta oli need saanud, ja poos end üles. Kuna raha oli reetmise ja veretöö läbi roojaseks muutunud, siis ei kõlvanud see enam ohvrikirstu panekuks. Preestrid ostsid selle eest … (Mt. 27, 3-10). Mille?

 

Potissepa põllu muulaste matmiseks

 

 

23.  Lääne-Ukraina õigeusklikud tunnistavad kirikupeaks Rooma paavsti ning aktsepteerivad katoliku kiriku põhidogmasid. Säilitavad samal ajal õigeusu  kiriku kombeid ja kirikuslaavi keelt. See kirik loodi oktoobris 1596 Bresti kirikukogul. Mis on selle kiriku nimi?

 

Uniaadikirik, uniaadid (Bresti unioon – 1596 ja Užgorodi unioon 1649)

 

 

 

  1. Marsi poolt vägistatud Rhea Silvia sünnitas kaksikud pojad. Tema kuningast onu käskis ebaseaduslikult sündinud lapsed Tiberi jõe kaldale surema jätta. Emahunt toitis poisikesi, kuni karjus nad leidis ja lapsendas. Kui poisid suureks kasvasid, otsustasid nad rajada linna kohta, kus emahunt neid oli toitnud ja nii nende elu päästnud.

Kuidas kutsuti neid vendi?

 

Romulus ja Remus

 

 

25.  Kes on helilooja?

 

Urmas Sisask (Missa nr.3 – “Eesti missa”)

 

 

  1. Väino Leok on motokrossi suguvõsa rajaja. Motokrossi pani sõitma kõik kolm poega (Aivar, Arvo, Avo). Tuntud sõitjad on ka lapselapsed Tanel, Aigar ja Martin.

Isa Väino täitis ühel teisel alal meistersportlase normi (1970). Poeg Arvo saavutas samal alal (1972) Nõukogude Liidu noorte meistrivõistlustel pronksmedali, poeg Arvo oli samal alal meistersportlase kandidaat, sama ala harrastas ka ema Milvi. Peale 1975 a. hooaega ei ole nad sel alal võistelnud. Mis spordialal said kõige enne tuntuks perekond Leok?

 

Veemotosport

 

 

 

27.  Veepallis kannavad väravavahid punast värvi mütsi. Kuid, mis värvi mütse peavad kandma võistlevate tiimide väljakumängijad?

 

Valged ja sinised

 

 

 

28.  Eesti naissportlastest on kõige rohkem tulnud maailmameistriks laskesuusataja Kaija Parve. Nõukogude Liidu värvides tuli 7 kulda. Mitu korda on ta tulnud maailmameistriks individuaalselt?

 

Kaks korda (1985 – 10 km, 1986 – 5 km)

 

 

29.  Mis ringraja kurvidega on tegemist?

Sainte Devote, Monte du Beau Rivage, Massenet, Casino, Mirabeau, Loews, Portier, Nouvelle Chicane, Tabac, Piscine, La Rascasse, Antony Noghes.

 

Monaco

 

 

30. Esimeseks Eesti meistriks tulid 1916.a. Tallinna “Kalev” koosseisus Edgar ja Aleksander Klumberg, Sergei Orloff, Johannes Villemson, Reinhold Saulmann, Christfried Burmeister, Eduard Hiop, Aleksander Rubli, Eduard Kõppo ja Harald Stunde. Ametlikud meistrivõistlused 1921.

Mis spordialal?

 

Jääpall

 

 

31.  2004.a. eelviimasel päeval jagas Eesti Draamateatri rahvas juba kuuendat korda kolleegipreemiaid ehk Antsusid – Käsu-Ants, Suur Ants, Väike Ants, Ilu-Ants, Abi-Ants, Kaval-Ants. Nende hulgast kolmele esimesele on nimed andnud konkreetsed näitlejad. Kes?

 

Käsu-Ants – Ants Lauter, Suur Ants – Ants Eskola, Väike Ants – Ants Jõgi

 

 

 

32.  Kes on luuletaja?

 

g2

… ….

minevikus myyriga kakleja

ning pea lõhkuja vastu tohutut myyri

nyyd sellesama myyri varjus istuja

ja seljasygaja vastu myyri

tulevikus myyri harjal troonija

tähtis vastik ja paks

Johnny B. Isotamm

 

 

 

33.  Tema tuntumad teosed: “Inimestega”, “Plekk-katus”, “Teofrastus”, “Pätu”, “Miikael”.

Kes on see kirjanik?

 

Astrid Reinla

 

 

 

  1.  Millises maakonnas asub Nipernaadi peakraav ehk oja?

 

Raplamaa

 

 

35.  Mis ansambel?

 

Mahavok (“On läinud aastad”)

 

36.  See rahutu Indoneesia piirkond asub Loode-Sumatral. Tõsiusklik islamikants. Olnud aastasadu portugallaste, inglaste ja hollandlaste huviorbiidis. 1949.aastal sai Indoneesia osaks, 1956 oli Indoneesia keskvalitsus sunnitud piirkonnale andma eristaatuse. Seegi pole vähendanud tahet olla iseseisev. Esindamata Rahvaste Organisatsiooni liige aastast 1991. Pindala 236 803 ruutkilomeetrit, elanike arv hinnanguliselt viis miljonit. Mis piirkond?

 

Aceh

 

 

37.  Filmimaailmast tunneme James Bondi. Bondi nime saamisest teame legende ja müüte. Kes oli Muinas-Skandinaavias bond?

 

Bond – vaba inimene. Odali ehk taluvalduse omanik

 

 

38.  Mis aastal?

 

1972

 

39. Esimeste Eesti paberrahade trükkimiseks kasutati Soome Tervakovski, Saksamaa Elsneri ja J.W.Zandersi ning Räpina paberivabrikute rahapaberit.

  1928. aastal pidi Räpina paberivabrik oma tegevuse ajutiselt katkestama. Seetõttu tuli Eesti ametiisikutel jälle otsida sobivat rahapaberit välismaalt. Peaaegu kõik kroonid, välja arvatud 1940. aasta 10 kroonine ( mis ei jõudnud käibele), trükiti ühe paberivabriku rahapaberile.

Mis riigis asus see paberivabrik?

 

Läti ( Ligantne paberivabrik)

 

 

40.  Ajakiri “Time” valib alates 1927.aastast aasta inimest. Peaaegu alati on   valitud “aasta inimene”, kuid 1982. ja 1988. aasta tegijaks midagi muud. Mida?

 

1982 – arvuti - aasta masin

1988 – ohustatud Maa – aasta planeet

 

41.  See maailmakuulus näitleja on sündinud 25.aprillil 1940. New Yorgis Harlemi linnaosas. Tema eesnimeks märgivad erinevad teatmeteosed: Alberto, Alfredo, Jacob ja James. Ta on mänginud paljudes suurepärastes filmides, kuid on suutnud ära öelda ka mitmestki filmilukku läinud pearollist : “Kramer Krameri vastu”, “Apokalüpsis täna” ningHan Solo rollist “Tähtede sõja” saagas.Viimane roll läks Harrison Fordile.

  1961.aastal arreteeriti toona Sonny hüüdnime kandnud noormees relva omamise süüdistuse pärast – kolm päeva trellide taga. Teda on ka teatrikoolidest välja visatud. Esimestes filmirollides kehastas uimastisõltlasi.

  Mõningad filmid, kus ta on mänginud : “Donnie Brasco” ( 1993 ), “Pinge”

(1995 ), “Carlitto tee” ( 1993 ), “Dick Tracy”, “Kurjuse kaitsja” ( 1997 ).

Kes on see filminäitleja?

Al Pacino

 

42.  Arvatavalt juba 12.sajandist on teada selle pilli eellast. Pilli nimi dulcimer

( lad. dulse melos ) tähendas ilusat laulu. 17.sajandil otsis Firenze pillimeister Bartolomeo Cristofori võimalusi kõlatugevuse mitmekesistamiseks.1700.aastaks oli tema idee saanud kuju arpicimbalo näol. Esimene spetsiaalselt sellele pillile kirjutatud teos ilmus 1732.aastal Lodovico Giustini sulest. Esimene avalik kontsert sellele pillile toimus 1763 Viinis. Populaarsuse kasvu näitab see, et Inglismaal müüdi 1850.aastal nädalas 450 pilli.

Mis pillist on jutt?

Klaver

 

43.  Tänapäeval tehakse neid autotüüpe terves maailmas vähesel hulgal – mõni aasta mitte ühtegi.

  Nimetuse sai suurest mugavast mitmehobuse vedruvankrist, milles sõitjad istusid vis-à-vis, ning katus moodustus kahest raudadega pingutatavast lõõtsast. Enne I maailmasõda ehitati neid tagumise istmerea kohal avatava katusega limusiine suurel hulgal.

  Tänapäeval kasutatakse eelkõige ülipidulike või –tähtsate tseremooniate läbiviimisel.Tagaistmel on mõnel juhul ajam, mis võimaldab istmepatja kergitada, nii et isikud rahvale paremini näha oleks.

Kuidas nimetatakse seda autotüüpi?

 

Landolett, ka landoo

 

  1. Jaapanis on neli süsteemi – kanji, hiragana, katagana, romaji. Nende nelja süsteemi tundmine on kohustuslik. Millega on tegemist?

 

Neli erinevat kirja (kanji – arenenud hiina hieroglüüfidest, hiragana – Jaapani foneetilised märgid, katagana – foneetiline süsteem võõrsõnade kirjutamiseks, romaji – jaapani keel ladina tähtedega)

 

  1. Kes on helilooja?

 

Michal Kleofas Oginski (“Polonees”)

 

 

 

       46. Linn

 

Dubai ( Burj al Arabi hotell )

 

47.  Kes?

 

Catherina Zeta-Jones

 

48.  Kes?

 

Anastasia Mõškina

 

49.  Mõis

 

Kalvi mõis

 

 

50.  Kes on pildil?

 

Märt Riisenberg (Aasta isa 2004) ja Maaja Moppel (Aasta ema 2004)