1.   Enne araablaste tulekut asus siin kindlus Babülon, millest on säilinud kindluse torn (1.sajandi lõpp p. Kr.). Siis rajasid araablased 641.aastal Fustati linna. Aastal 961 sai praeguse nime. Mis linn?

 

2. Erinevalt eestikeelsest tavast, enamikes Euroopa keeltes ei tähistata neid viit raamatut järjekorranumbritega. Igal raamatul on oma kreeka resp. ladinakeelne nimi:

Genesis – (Sünd, Loomine, Algus)

Exodus – (Väljaminek, Lahkumine)

Levitian – (Leviit)

Numeri – (Arvud)

Deuteronomium – (Teine seadus)

            Kreeka keeles hüüti neid Pentateuhiks ehk “viieks raamatuks.

 

3.   Eesti allveelaevahävitaja, ehitati 1939 Tallinnas. Laevale oli ehitatud ka luksuskajutid, sest teda kavatseti kasutada presidendi välisreisideks. Septembris 1940 võeti Balti laevastikku ning augustist 1941 asus laeval Balti laevastiku sõjanõukogu. Lahkus Leningradi 2.XII 1941. Sai uue nime – “Kiiev”, 1942 vahetati see “Luuga” vastu. Pärast sõda viidi Mustale merele, temast sai valitsuse jaht. 1948 nimeti “Rioniks”. Sel alusel on sõitnud Jossif Stalin ja Nikita Hruštšov, koos viimasega ka näiteks Josip Broz Tito. 1961 anti Moskva ülikoolile ja nimetati “Moskovski Universitet”. Lammutati 1978.aastal. Mis oli algselt selle Eesti laeva nimi?

 

4.   2.septembril 1945 lõppes Teine Maailmasõda. Tokyo lahes asuva lahingulaeva Missouri pardal allkirjastavad Jaapani välisminister Mamoru Shigemitsu ja kindral Yoshijiro Umezo kapituleerumisakti. Kuid kes andis liitlasjõudude (võitjate) allkirja kõigi Jaapaniga sõjas olevate riikide poolt?

 

5.   Sel Aafrika riigi lipul on kujutatud valge Püha Andrease rist. Lipp on võetud eeskujuna riigi kunagise koloniaalisanda lennufirma lipult. Keskkülgedelt roheline, alt ja ülalt punane. Mis riigilipp?

 

 


6. Aleksandrias töötas nimekas kreeka naismatemaatik (eluaastad 370-415), kes on kirjutanud kommentaarid klassikalise matemaatika kohta. Usuhullud kristlased kiskusid ta 415.aastal lõhki. Hiljem kuulutas katoliku kirik ta pühakuks ning andsid talle nime Catharina. Tema sünnipäev on kadripäev.

Tema saatuse kirjutas inglise kirjanik Charles Kingsley 1853.a. romaaniks. Kes?

 

7. 1796.aastal tuli võimule tsaar Paul I. Et Läänes levisid revolutsioonilised ideed, keelas Paul I Vene riigi alamatel õppida Lääne-Euroopa ülikoolides. See aga suurendas ülikoolide rajamise vajadust.

1798.aastal oli küsitavas linnas kolme rüütelkonna (Eestimaa, Liivimaa, Kuramaa) esindajate nõupidamine, kus arutati ülikooli asukohta. Ühed pooldasid Tartut teised seda linna. Viimases olid vastavad hooned olemas. Mõlemad ettepanekud saadeti Peterburi, kus senat otsustas Tartu kasuks.

4.mail 1799.aastal kinnitas Paul I Tartu protestantliku ülikooli plaani. Kuid äkki muutis Paul I oma otsuse. 25.detsembril 1800 otsustas ta, et ülikool tuleb küsitavasse linna. Ülikooli avamise päevaks kuulutati välja 29.juuli 1801.aasta.

Ent ootamatult 12.märtsil 1801 tapeti Paul I. Uus tsaar Aleksander I muutis otsuse Tartu kasuks täpselt kuu aega hiljem. Ülikool avati 21.aprillil 1802.

Mis linna tahtis Paul I rajada Tartu asemel ülikooli?

 

8. Tänavune Nobeli meditsiinipreemia anti Austraalia teadlastele (Barry J. Marshall ja J. Robin Warren). Tänu nende avastusele on saanud ravitavaks suur hulk mao-sooletrakti kroonilisi haigusi. Nende avastusega seotud teemadel on Tartu Ülikoolis kaitstud 15 meditsiinidoktori väitekirja aastatel 1991-2005. Avastus tehti 1982.aastal. Mida Marshall ja Warren avastasid?

 

9. Kes on doctor habilitatus  ehk dr.habil.? Tegemist ei ole teaduskraadiga.

 

10. Nimetage ansambel või laulja.


11. Kes on see kirjamees?Tema elutööks võib pidada Vargamäe paikade meelespidamist. Sündis Järvamaal Albu vallas Vetepere külas 18.detsembril 1914. Tammsaare Pearu prototüübi tütrepoeg. Enne eestistamist kandis nime Helmut Bötker. Lõpetas 1935 Gustav Adolfi gümnaasiumi. Töötas 1936-40 arveametnikuna kirjastuses “Uus Eesti”. Sõja ajal tööpataljonis. Pärast sõda töötas “Sädemes” ja oli “Pioneeri” toimetaja. 1953-57 “Loomingu” toimetaja, 1959-69 kirjanike liidu proosakonsultant.

“Eesti Raamatu” pikaaegse peatoimetaja Aksel Tamme sõnul tõi eesti keelde sõnad “ärandama” ja “eirama”. Tähtteoseks kujunes “Kirjad Vargamäelt” (1962), kus ta käsitles “Tõde ja õiguse” tegevuse sidumist reaalsete oludega. Jutustus “Selged silmad” (1967), jutuvalimik “Sada lugu” ning olukirjeldus“Kolm tütarlast ja teised”. Gustav Ernesaks viisistas tema luuletuse “Veart kellad” tsüklist “Kodune Vargamäe” (1978). Suri 25.juulil 1998.

 

12. Kes on 2006.aastal oma uksed avava Eesti kunstimuuseumi (KUMU) peaarhitekt? Tema nimekaim oli 1999-2004 Sibeliuse Akadeemia rektor.

 

13. See graafik, maalikunstnik, kujur sündis 10.detsembril 1795 Läänemaal Teenuse mõisniku perekonnas. Õppis kunsti Saksamaal ja Itaalias. Rajas 1835 Tartusse Vene riigi esimese puulõiketöökoja, millel oli tähtis koht Baltimaade 19.sajandi kultuurielus. Ilustreeris raamatuid. Loonud altarimaale – Tartu Jaani (hävinud), Saarde, Põlva kirikule. Kavandas Oleviste kiriku altari, kantsli, peaukse. Kes?

 

14. Selle vahest tuntuima sürrealistliku alter ego ristiisaks on Marcel Duchamp. Selle alter ego kuju jäädvustas fotole Man Ray. Tema nime on oma maali allkirjas kasutanud Francis Picabia, kirjanduses jäädvustanud Robert Desnos ja Ilmar Laaban. Kes on see salapärane isik?

 

15. See kirjandusväljaanne on ilmunud tänaseks kaks korda. Selles ajakirjas leiavad väljundit noored autorid aastatelt 16 kuni 25. Kirjanduskiri jaguneb kolmeks sektsiooniks kriitika, luule ja proosa + näidendid. Enamus noored autorid on avalikuses suht tundmatud. Kirjutajatest mainiks siinjuures Sass Hennot, Tuuli Tauli, Jim Ashilevi ja Eliina Kortsu. Peatoimetaja on Priit Kruus, toimetajad Triinu Ojalo, Kairi Korts ning kujundaja Lilli-Krõõt Repnau. Mis ajakiri?


16. Iseseisva Eesti jalgpalli ajaloos (1920-40, alates 1992) on koondises debüteerimise ajal võitjana mängust väljunud ainult kaks väravavahti. Kes?

 

 

17. Selle Eesti sportautomargi esimene väljalase oli 1990. Tartlane Valter Teppan sai oma masinale inspiratsiooni Inglismaalt Lotus 7 tüüpi autosid nähes. Neid terasest ja alumiiniumtorudest kandesõrestikuga sportautosidvalmistatud 15 tükki ning käima on lükatud ka oma võidusõidusari. Mis automark?

 

 

18. 12.novembril toimus Tallinnas suur tai poksi (Muay thai) gala, kus käis oma andeid näitamas ka ala kuni 70 kiloste maailmameister Jomhod Kiatadisak. Läänemaailmas on populaarsem tai poksi “lahjendatud” versioon kick-poks. Küsimus - milline reegel eristab kick-poksi tai poksist?

 

19. Autoralli MM-võistlustel oli Aafrika tunnusmärgina aastatel 1973-2002 kavas Safari ralli, mille raskusaste sõltus tihtilugu kapriisetest ilmaoludest. Aafrika pinnal on MM-etappe peetud veel kahes kohas. Esimeses küsitavas riigis sõideti kolm korda 1973, 1975, 1976 ränkadel mäestiku kiviteedel (sarnane Akropolisele ja Küprosele), lisaks pikk kiiruskatse kõrbes. Võitjad Bernard Darniche, Hannu Mikkola ja Jean-Pierre Nicolas.

Teine ralli kestis MM-sarjas kauem – 1978-1992. Enne MM kavasse lülitamist kandis ralli Bandama nime. Suurt populaarsust see raske džungliralli ei saavutanud. Tippsõitjad vältisid seda. Siiski on ralliklassikutest võitnud Björn Waldegard kolm ja Timo Salonen kaks korda. Viimasel kahel aastal võitis Jaapani maratonralliäss Kenjiro Shinozuka. Ainulaadse tembuga sai 1990.aastal hakkama prantslane Alain Oreille, kes võitis ralli N-rühma masinaga. Nimetage need kaks rallit.

 

20. Kes on helilooja?


21. Teada-tuntud koht on Kuressaare linn. On olnud ka Kuresaare vald (aastani 1904), millise praeguseni olemasoleva vallaga see haldusüksus siis liideti? Maakond 1 punkt.

 

22. 14.osariik, mis ühines USAga. See oli 4.märtsil 1791. Pindala 24 900 ruutkilomeetrit, elanikke 619 107 (2003). Osariigi nimi on tõlkes “rohelised mäed”. Suurimas linnas Burlingtonis elas 2003.aastal 39 148 inimest. Siit osariigist on pärit kaks USA presidenti – 21.president Chester Alan Arthur (1829-1886) ja 30.president Calvin Coolidge (1872-1933). USA presidendivalimisel osaleb 3 valijameest. Kuberner Jim Douglas. Põhitegevus piimakarjandus. Kaevandatakse asbesti. USA suurimaid ja populaarsemaid suusatamiskeskusi. Mis osariik?

 

 

23. . Selles Läti linnas elas selle aasta mais 27 514 inimest. Linn asub Gauja jõe mõlemal kaldal. Linn ja selle ümbrus on Läti üks vanemaid asustatud paiku.  Arheoloogilistel kaevamistel on selgunud, et esimesed paiksed elanikud võisid siin olla 9000 aastat tagasi. Linnana on esimest korda kroonikates mainitud 1323.aastal. Tegelik linna asutamine toimus mõnikümmend aastat varem, kui Liivi ordu juht Wilken von Endorp rajas siia linnuse. 1702.aastal linn hävitati Põhjasõja ajal, sama saatus tabas linna suures osas ka Teise Maailmasõja ajal. Tähtis toiduainetööstuskeskus, tehakse ka mööblit ja toodetakse klaaskiudu. Linnaisadel on kavas rajada siia soojuselektrijaam ning Olümpiakeskuse nime kandev spordikompleks. Siit on pärit maailmakuulus kiirkäija Janis Dalinš, kelle nime kannab ka linna staadion. Hansaliidu liige aastast 1365. Mis linn?

 

 

 

 

 

24. Eesti Ornitoloogiaühingu poolt valiti tänavu juba üheteistkümnes aasta lind. On väheneva arvukusega lind, Eestis pesitseb seda lindu 400-600 paari. Kuulub II kaitsekategooriasse. Paljud tunnevad teda nimepidi, kuid vähesed on teda looduses kohanud.On varjatud eluviisi ja väleda lennuga. Mis lind?

 

25. Neid mõõdetakse mommides (1 momm~3,76g). 1000 mommi võrdub ühe kaniga. Maailmatoodang on ligikaudu 40000 kani. Mida?


26. See modernistlik lavakunsti suund sai alguse pärast Teist Maailmasõda Prantsusmaal. Iseloomulik oli ebaloogilisus, dialoogi seosetus, monoloogi ülekaal, tegevuse vähesus. Sellele teatrisuunale kirjutasid näidendeid teiste hulgas Arthur Adamov, Samuel Beckett, Günther Grass, Harold Pinter. Mis suund?

 

27. Selle maailmakuulsa musta huumoriga sõjafilmi väntas 1970.aastal lavastaja Robert Altman stuudio eest salaja, jättes bossidele mulje, et teeb propagandafilmi. Kui tegelik Korea sõda naeruvääristav linateose eesmärk välja tuli, tahtis stuudio filmi riiulile tõsta. Film näitas USA armee välihospidali lõbusat elu. Kuid katsepubliku meelest oli see tõeline triumf. Loorberid: Cannes´i filmifestivali Kuldne Palmioks, Oscar Ring Lardner juuniorile mugandatud stsenaariumi eest. Kuulsus osatäitjatele Donald Sutherlandile, Elliott Gouldile ja Robert Duvallile. Filmi tunnusmeloodiat on esitanud ka Walesi rockbänd Manic Street Preachers. Mis film?

 

28. 13.veebruaril 1966 toimus Tallinnas Tombi nimelises kultuuripalees (Salme tänav 12) Noorsooteatri ametlik avamine, kus esietendus teatri esimene ametlik lavateos A. Andrejevi (dramatiseering Mikk Mikiver) “Otsustage meie üle, inimesed!”. Kes olid lavastajad (2)?

 

29. Ta on sündinud 21.juulil 1957 Tallinnas. Lõpetas 1979 Tallinna Pedagoogilise Instituudi näitejuhi erialal. 1977-82 töötas ETVs, hiljem vabakutseline. 1983 lõpetas Moskvas režissööride ja stsenaristide kõrgemad kursused mängufilmide režissöörina. Dokumentaalfilme: “Luigeluum” (1982), “Vaarao lapsed” (1991), “In Paradisum” (1993). Debüütmängufilmiks oli “Ainus pühapäev” (1990). Olnud ka keeleõpetusliku sarja “a ja o” režissöör (saatejuhid Olga Makina ja Arvo Kukumägi). Kes?

 

30. Kes on solist?


31. See taim kuulub mailaliste sugukonda. On parasiittaim. Peremeestaimeks on eelkõige sarapuud ja lepad. Tal puudub klorofüll. Maa-aluseks osaks on jäme valkjas risoom, mida tihedalt nelja reana katavad muundunud lehed ehk soomused. Nende soomuste kaenlas arenevad suve jooksul väikesed kobarõisikud juba järgmiseks kevadeks, maa alt tuleb välja vaid aprilli lõpul või mais õitsemise ajaks. Siis võib õiega varre pikkus ulatuda 30 cm-ni. Õisikud on roosad. Rahvapärased nimetused on lehmarohi, neiuking, härjahammas. Mis taim?

 

32. Selle imetaja mass on 1,5 kg. Tema tüvepikkus ei ületa 41 sentimeetrit ja õlakõrgus 31 cm, kusjuures kõrvalestad on 15 või enam sentimeetrit pikad. Karvastik on õrn, pikk, seljapoolel ruuge, kahkjas või valkjas, kõhualune on valge. Öine loom, kuna ei armasta päevavalgust. Siis poeb urgu. Ohu korral kaevab end liiva. Toitub pisinärilistest, lindudest ja nende munadest, sisalikest, rändrohutirtsudest, raibetest. Vett joob meelsasti. Pesakonnas 2-5 poega. Elab Põhja-Aafrikas, Siinai ja Araabia poolsaarel. Mis loom?

 

33. Üks suuremaid rähniliste seltsi esindajaid. Keha pikkus on ligi 60 cm ja noka pikkus ligi 17 cm. Sulestik on ere ja väga kaunis. Suurem osa on sellest must, risti üle turja lai valge vööt, sabaalune veripunane, kurgualune valge, hele manisk. Paljas nahk silma ees on erekollane, silma ümbritsev sulgedeta ala koobaltsinine. Väga suur nokk. Elab Lõuna-Ameerika troopikametsades. Suurema osa aastast liigub üksi või väikeste salkadena. Häälitseb läbilõikavalt. Sööb eranditult suuri vilju, eriti banaane. Pärismaalased armastavad teda õrna, rasvase ja maitsva liha pärast. Mis lind?

 

34. Ladinakeelne väljend primus inter pares. Kuidas kõlab eesti keeles?

 

35. Selle auhinna esimesed omanikud olid Janet Gaynor ja Emil Jannings. Mis auhind?


36. Kelle nimi ühendab tsirkuseartisti Mykolas Orbakase, režissöör Aleksandr Stefanovitši ja Jevgeni Boldini?

 

37. Kelle luuletus?

SUREMATUS

 

Suur sõna

     LENIN

              igaveses rahus

on mausoleumi graniiditahus.

   Kuid kindlamalt kui sesse kivipinda

ta nimi raiutud on rahva rinda.

Jääb igaveseks nagu päiksetõus

ta mälestus

                    ta mõtte tões

                                                ja jõus.

 

38. Kelle nime kannab saksakeelse teose eest antav kirjanduspreemia, mille määrab eelmisel aastal auhinna saanu? See asutati 1923 noorelt manala teele läinud kirjaniku (eluaastad 1813-1837) mälestuseks, kelle tähtteoseks jäi lõpetamata näidend “Woyzeck”, olles üks esimesi teoseid, mis rääkis saksa tööliste elust. Algul (1923-32, 1945-50) anti tema nimeline autasu kirjaniku kodukoha Hesseniga seotud kultuuritegelasele (võis olla ka helilooja). Esimesena sai autasu Adam Karillon. 1951.aastal muudeti see preemia üleriigiliseks ja antakse ainult kirjanikele. Tuntumaid pärjatuid Max Frisch (1958), Günther Grass (1965), Heinrich Böll (1967), Friedrich Dürrenmatt (1986), Elfriede Jelinek (1998). Viimati sai auhinna Brigitte Kronauer.

 

39. 23.novembril, Betti Alveri sünnipäeval kuulutati 9. korda välja Alveri kirjandusauhinna saaja.Vastavalt reglemendile võetakse kaalumisele raamatud, mis on ilmunud kahe hingedepäeva vahelisel ajal. Auhinda annab välja Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond. Tunnustusele lisandub rahaline preemia 10000 EEK. 2005.a.auhinna said Mart Kangur, Jaak Rand ja Ivar Ravi raamatu “Jaak Rand ja teisi jutte” eest. Mille eest antakse välja Betti Alveri auhinda?

 

40. Mis ansambel mängib?


46. Arvatavasti teame me kõik üht ilusamat jõululaulu “Püha öö”.Kes on muusika autor?

 

47. 20.sajandi võib-olla kõige vastuolulisem ning skandaalseim prantsuse ajaloolane ja filosoof sündis 1926 Poitiersis. Õppis filosoofiat kuulsas Ẻcole Normale Sapẻrieure´s ja psühholoogiat Sorbonne´i ülikoolis. 1950ndate I poolel õppejõud Pariisis ja Lille´is. Hiljem elas ja töötas ka Rootsis, Poolas ning Saksamaal. Põhimõjutajad Marx, Nietsche ja Freud. Lühikest aega oli kommunistlikus parteis. Suri 1984.aastal AIDSi. Põhihuvid: hullumeelsus, seksuaalsus ja võimu problemaatika. Tähtteosed: “Hullus ja arutus: Hullumeelsuse ajalugu klassikalisel ajastul.” (1961), “Järelvalve ja karistus: vangla sünd” (1975) ja “Seksuaalsuse ajalugu I-III” (1978-85). Kes?

 

48. Järgmisel aastal valmib järjekorras 21.film meisterspioon 007 (James Bond) tegemistest. Peaossa valiti inglane Daniel Craig. See oli Bondi looja Ian Flemingu esimene romaan (1953) ning 1967.aastal tegi John Huston raamatust samanimelise komöödia. Küsime filmi pealkirja.

 

49. Poliitika. Elke Klara Wüthrich ja Danguole Tamberg. Mis neid seob?

 

50. Mis ansambel esineb?

 

 

Vastused

 

1.     Kairo (al-Qahira – võidukas) – US

2.     1.-5. Moosese raamat – US

3.     “Pikker” – US

4.     Douglas MacArthur – MS

5.     Burundi (eeskuju Belgia lennufirma Sabena lipp) – MS

6.     Hypatia – US

7.     Miitavi (Jelgava) – US

8.     Avastasid, et bakter (helicobacter pylori) põhjustab enamasti mao limaskesta põletikku ja haavandtõbe – RS

9.     Doktor, kes prooviloengu alusel saanud loengupidamisõiguse – US

10.  Mess (Sven Grünberg, lugu “Tiik”) – MS

11.  Ilmar Sikemäe (Pearu prototüübi Jakob Sikenbergi lapselaps)- MS

12.   . Pekka Vapaavuori – RS

13.  Friedrich Ludwig von Maydell – US

14.  Rrose Selavy – MS

15.  Värske Rõhk – MS

16.  Aleksei Kürbis (16.08.1929 Eesti-Leedu 5:2), Artur Kotenko (18.08.2004 Eesti-Liechtenstein 2:1) - MS

17.  Estfield – MS

18.  Kick-poksis pole lubatud küünarnuki- ja põlvelöögid – MS

19.  Maroko, Elevandiluurannik (Côte d´Ivoire) – MS

20.  Edvard Grieg (“Åse surm”) – MS

21.  Tarvastu vald (Viljandi maakond) – US

22.  Vermont – MS

23.  Valmiera (Volmari) – MS

24.  Kanakull – RS

25.  Pärliterad – US

26.  Absurditeater ehk antiteater – RS

27.  M.A.S.H. – MS

28.  Rein Olmaru, Jaan Saul – MS

29.  Sulev Keedus – MS

30.  Bob Marley (“Soul Rebel”) – MS

31.  Harilik käopäkk – RS

32.  Fennek (Fennecus zerda) – MS

33.  Toko – MS

34.  Esimene võrdsete seas – US

35.  Oscar – US

36.  Alla Pugatšova abikaasad (Orbakas 1969-74, Stefanovitš 1976-80, Boldin 1985-93 + Filipp Kirkorov 1994-2005)MS

37.  Mart Raud – RS

38.  Georg Büchneri auhind – MS

39.  Antakse tähelepanuväärseima eestikeelse ilukirjandusliku esikteose avaldanule – RS

40.  Clash (“Garageland”) – MS

41.  Polyphon - US, RS

42.  Sirje Helme (KUMU juht), Alar Karis (Maaülikooli rektor) - US, RS

43.  Andrei Ševtšenko  (AC Milan, Ukraina) - US, RS

44.  Camilla, Cornwalli hersoginna  - US, RS

45.  Aino Pervik - US, RS

46.  Franz Gruber – US

47.  Michel Foucault – MS

48. Casino Royale - MS

49.  Ainukesed teiste Euroopa Liidu riikide kodanikud, kes 2005.aasta kohalikel valimistel osutusid valituks volikokku.Wüthrich (Saksamaa – Võhma), Tamberg (Leedu – Noarootsi) – US

50.  Duran Duran (“Girls On Film”) – MS

 

MS – Matis Song, RS – Ruth Song, US – Urmas Song