1.      See Eesti kubermangu arhitekt sai eelmise sajandi lõpul hakkama omapärase saavutusega. Ta projekteeris nii Juuru luterliku kui ka õigeusu kiriku. Baltimaade uhkeim maaõigeusu pühakoda, Juuru Vassili Suure kirik õnnistati sisse 27.augustil 1893. Luterlik Juuru Mihkli (Jüri) kirik valmis tema projekti järgi 1893-95. Tema käe all valminud ka Velise ja Väike-Lähtru õigeusu kirik ning Hageri luterlik kirik. Kes?

 

2. Eesti lõunapoolseim asula on Naha küla. Millise valla asula see on?

 

3. Sõnajalgade hulka kuuluv taim (asplenium viride). Eesti jaoks uue sõnajalaliigi avastas botaanik Mari Reitalu, kes on 39 aastat juhtinud Viidumäe looduskaitseala. Uue taime leidis Reitalu 22.märtsil 2003.astal Saaremaalt seoses sadamaehituse ettevalmistamisega. Leiukohaks Ninase poolsaare Kiidema lahe äärne rikutud maastik, mis on täis tsaariaegseid kaevikuid ja vundamente. Viimati leiti Eesti jaoks uus taim Hiiumaalt 1989.aastal – lääne-sõrmkäpp. Seaduse järgi on esimese kategooria kaitse all oleva taimede asukohad salastatud. Mis taim?

 

4. Sündis 12.augustil 1887 Saaremaal Kihelkonna vallas. Osales Vabadussõjas.

1.juulist 1920 Peipsi Sõjalaevastiku divisjoni ülem-leitnant, 1923 – vanemleitnant, 1924 - kaptenmajor, 1930 – kaptenleitnant, 1940 mereväekapten. 1940.a. vabastati ametist. Seega 20 aastat Eesti Vabariigi Peipsi laevastiku ülem.

Hukkus jäämurdjal “Merikaru” 19.augustil 1941.a. Väinameres. “Merikaru” uputas Saksa torpeedokaater S 58. Kes?

 

5. 20.detsembril 1933 sündis Tallinnas baleriin ja balettipedagoog. 1953-66 “Estonia” priimabaleriin, seejärel samas balettmeister-repetiitor. Lüürilist andelaadi ja meisterlikku tantsutehnikat täiendanud isikupära ning haruldane hingestatus ja siirus on teinud temast lavaelu lühiajalisusele vaatamata Eesti balletti legendi. Kes?

 

6. Selle aasta novembri alguses kinnitas Eesti valitsus rakenduskõrgkoole puudutava põhimääruse, millega toimus Viljandi kultuurikolledži nimemuutus. Mis nime kool nüüd kannab?

 

 1. See Eesti multifilm sai 1963.aastal Prantsusmaal Deauville´is rahvusvahelisel kosmonautika- ja astronautika-alaste filmide festivalil eriauhinna. Nimetage filmi stsenarist ja pealkiri?

 

 1. 18.juulil 1918.aastal valiti Riias Rüütelkonna hoones uueks Liivimaa maamarssaliks Voltveti/Tihemetsa mõisnik. See ei olnud ette kavatsetud, aga tema senised pingutused Berliinis, et Saksa väed Baltikumi saada, pidid ju olema väärikalt tasutud. Kes oli see mõisnik, kes osutus viimaseks Liivimaa maamarssaliks?

 

 1. Kelle luuletus?

 

Eluküsimus

 

Kui ollakse ainult vastu,

ei olda millegi poolt.

Ometi on meil pilved

ja valgus mõlemalt poolt.

 

Minus on õelad mõtted

õieta, varreta.

Ime, et ainult nendest

veri ei tarreta.

 

Meile on palju antud –

Ikka oleme nõutud.

 

Näha seda, mis elav.

On seda palju nõutud?

 

10. “Wiking Sally”, “Silja Star”, “Wasa King”. Mis neid nimesid seob?

 

11. Iga aasta valib Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioon (EENA) aasta naise? Kes on sellel aastal Aasta Naine?

 

12. Millise spordialaga tegelejaid koondavad järgmised klubid: Põletajad, Kollane Peletis, Kärnatajad?

 

13. Maastikukaitseala loodi 27.juulil 2000. Kaitseala asub Põhja-Eesti lavamaa, Kõrvemaa ja Pärnu madaliku piiril. Suuruseks on 25 km pikkune ja 15 km laiune ala, mille pikitelg kulgeb mööda Kädva-Lelle-Haakla-Järvakandi joont. Peale mandrijää sulamist tekkis rida kühme, künkaid ja seljandikke, mille suhteline kõrgus on kuni 30 m. Kõrgeimaks punktiks on Paluküla Hiiemägi – 106 meetrit merepinnast. Hiiemägi on Eestis üsna unikaalne veelahe. Siin kohtuvad Keila, Kasari ja Pärnu jõgikonna piirid. Need jõgikonnad kuuluvad vastavalt Soome lahe, Väinamere ja Riia lahe vesikonda. Mis nime kannab maastikukaitseala?

 

14. See on 8 kuni 11 sentimeetrine pikkune sabakonnaline (Triturus vulgaris), kellel on pikk saba, mis moodustab poole kogu kehapikkusest. Loom on oliivpruuni selja ja kollaka kõhualusega keha kaetud tumedate täppidega, mis moodustavad erinevaid mustreid. Looma nahk on sile või peensõmerjas. Suguperioodil elab vees, muidu elutseb kuival. Rangelt seotud metsadega, eelistades leht- ja segametsi ning vältides avamaastikku. Oktoobris on nad talveunes, asustades lehehunnikuid, mutiurge, ka keldreid ja kartulikoopaid, kus nad asetsevad kolme kuni viiest isendist koosnevate gruppidena. Kogu kevade vältel muneb emane kokku 60 kuni 700 muna. Peale munemist rullib ta iga munaeraldi veealuse taimelehe vahele. Mis loom?

 

15. Rahvakeeli nimetatakse seda taime nimedega – jooksja-rohi, lipuvars, maahumal, pruudilill, põlluvint. Ladinakeelne nimetus Convolvulus arvensis. Kasvab sageli umbrohuna nii lillepeenrateil kui juurviljapõldudel. Kuulub samanimelisse sugukonda. Mitmeaastaline väänduv rohttaim. Mõlemasugulised kaheli õiekattega viietised õied. Õied värvuselt valged või roosad. Meetripikkused varred kasvavad rosetina, lamad või väändunud, harunevad või peened. Kariloomadele mürgine Tülikas umbrohutaim. Riho Sibula ja Ultima Thule esituses on kõlanud samanimeline laul. Mis taim?

 

16. Taim kasvab 10-15 m kõrguse igihalja nahkjate lehtedega puuna või puutaolise põõsana. Lehed munajad või lantsetjad, pisut lainelised, kuni 10 cm pikad ja 5 cm laiad. Õied väikesed, valged, kobarais. 1-1,5 cm pikkused luuviljad on pealt mustjassinised kuni mustjaspruunid. Lehed on pealt läikivad, oliivrohelised kuni pruunid, alt matid, väljaulatuvate roodudega. Maitselt vürtsikad, kasutatakse mitmesuguste toitude maitsestamiseks. Viljades on põhiline koostisosaks rasvõli (30%). Ladinakeelne nimetus Laurus nobilis). Mis taim?

 

17. Nimetage kuuldava loo autorid.

 

18. Kreeka mütoloogias vikerkaarejumalanna, Hera ümmardaja, keda “Ilias” ja Vergilius nimetavad jumalate saadikuks. Selles ametis laskus ta maa peale mööda vikerkaart. Kes?

 

 19. Skandinaavia mütoloogias oli esimene naine Embla ja esimene mees Askr.     Millest nad loodi?

 

20. Sündis 11.augustil 1877 Tsarskoje Selos. Isa oli Virumaal Varudis mõisaomanik. 1895 alustas teenistus Vene sõjaväes. 1915 polkovnik. 27.novemberist 1918 tuli sakslastest vabatahtliku salgaga Eesti sõjaväkke. 1.jaanuarist 1919 määrati baltisakslastest koosneva Balti pataljoni ülemaks. (Sakslased nimetasid oma pataljoni suureliselt Balti rügemendiks – Baltenregiment.) Teenis Vabadusristi I/2 ja 51 ha maad Virumaal Varudis. Suri 17.juunil 1959.aastal Saksamaal Friedbergis. Kes?

 

21. 1928.a. lendas 23.juunil Teravmägedele Nobile jäälaagrisse. 24.juunil tõi ta sealt ära kindral Nobile ja sai rahvusvaheliselt tuntuks. Püsimatu loomuga mees sündis 5.aprill 1896.a. Calcuttas, Indias. Õppis Stockholmi sõjakoolis, mille lõpetas 1916.a. lipnikuna. 1918.a esimesel poolel osales Soome Vabadussõjas. Samal aastal teenis palgasõdurina Saksa armees. 1919.a. märtsist kuni 1921.a. juunini teenis Eesti armees – Vabadusrist II/3. Vahepeal jõudis teenida ka Valgete Loodearmees. 1921.aastast jätkas Rootsi armees – algul transpordirügemendis, hiljem lendurina. Hukkus katselennul 27.jaanuaril 1931.aastal.

 

22. Teise Maailmasõja ajal Nõukogude Liidus õhukaitse seisukohalt olid kolm enim kaitstud linna Moskva, Leningrad ja … . Mis oli see kolmas linn?

 

23. Kes on see ainus TÜ kasvandikust Nobeli preemia laureaat (1909). Sündis Riias 2.septembril 1853 – suri 4.aprillil 1932 Saksamaal.

Õppis 1872-75 Tartu ülikooli keemiaosakonnas. Töötas 1875-1881 Tartu ülikooli keemiaosakonnas. Hiljem professor Riias ja Leipzigis. Rajas aluselis-happelise katalüüsi teooria. Loonud tehiskeele weltdeutschi.

 

24. Maailma suurim hobusetõug, kelle kõrguseks on 170 kuni 175 cm, mõnel hobusel isegi 200 cm, kehamass 1200 kuni 1300 kg. Iseseisvaks tõuks kujunes Inglismaal flaami hobuse mõjul. Veohobune, keda on kasutatud tööstuses ja linnatranspordis. Tõugu iseloomustab kongninaline pea ja tugev karvakasv. Pikad jõhvkarvad ümbritsevad jalgu randmeni ja kannaliigeseni. Domineerivad tume- ja mustjaskõrb ning must värvus, harvemini leidub halle hobuseid.

 

25. Seda kroonilist ainevahetushaigust mainitakse juba 1500 a. e. Kr. Tänapäevane nimetus võeti kasutusele 3 sajandil e. Kr. 19.sajandi lõpul saadi aru, et haiguse teke on seotud kõhunäärmes paiknevate Langerhansi saarekestega. Haigus on muutumas käesoleva sajandialguse epideemiaks: haiguse pidurdamatu kasvu järgi prognoositakse haigete arvu kahekordistumist lähema 20 aasta jooksul. Tõsisemad tagajärjed on gangreen, nägemise kaotus, infarkt, neerupuudulikus.

 

26. Nüüdisaegne mõõtühik on määratletud kui vahemaa, mille valguskiir läbib vaakumis kindla ajavahemiku (1/299792458 sekundi) jooksul. Mis mõõtühik?

 

27. Kes laulab?

 

28. Millise üldtuntud kirjandusteose olulised tegelased on Georges Villiers, Armand-Jean Duplessis ja Charlotte Backson?

 

29. See ilmselt tänapäeva tuntuim vene kirjanik sündis 1962.aastal (mõningatel andmetel 1960 või 1967) Moskvas. Hoolimata raamatute suurest populaarsusest on tema elust vähe teada. Ta on lõpetanud energeetikainstituudi elektromehaanika erialal, lisaks õppis Moskva Gorki-nimelises kirjandusinstituudis kaugõppes. Vähesed pildid, mis on avalikkuse ette jõudnud, on teinud kirjanikust müüdi. Teda on peetud naiseks, tulnukaks, autorite kollektiiviks, isegi maffiapealikuks.Alustas kirjaniku teed 80ndate teisel poolel põranda all. Avalik debüüt toimus 1991 jutukogumikuga “Sinine latern” (1993 Väikene Bookeri auhind). Kuulsaim teos “Tšapajev ja Pustota” (1996). Tema teosed on palju mõjutatud zen-budismist.

 

30. “Lihtsalt kirjutamine on olnud minu kõige raskem ülesanne,” nii on öelnud see 1971.aastal Nobeli preemia laureaadist luuletaja. Kodanikunimi Ricard Eliecer Neftali Reyes. Olnud oma riigi konsul ja saadik Birmas, Tseilonis, Singapuris, Barcelonas ja Madridis. 1936 hakkas kommunistiks ning lasti töölt lahti. Peetakse masside poeediks. Eluaastad (1904-1973). Kes on see kirjanik?

 

31. See eesti verd luuletaja sündis 1907.aastal Moskvas. Isa eestlane ja ema venelane (juveliir Frolovi tütar). Punase terrori eest pagedes tuli perekond Eestisse. Kirjamees on meenutanud oma Eesti aega järgnevalt: “Kui me asusime Eestisse, kus ma elasin üle 20 aasta, oli mul täitunud 13 aastat. Kolmeteistkümnene poisike on ju puhas leht, kuid ma teadsin täpselt, et olen tingimata venelane ja ei suhelnud peaaegu üldse eestlastega. Mu jalg ei astunud enam iial Venemaa pinnale, nüüd sai mu sisemuses selleks pinnaks vene keel, mu hing on tehtud üksnes vene keelest, kultuurist ja õigeusust.” 1932 lõpetas Tartu Ülikooli õiguse erialal. 1944 läks Saksamaale, 1949 siirdus USA-sse. 1946-49 õppis Hamburgis ja seejärel Harvardis slavistikat. 1969-77 Amhersti kolledži professor. Avaldas 1930.aastatest saati vene keeles luulet ja kirjandusloolisi käsitlusi. Mõjukamaid “teise laine” välisvene luuletajaid. Luulekogud “Северный берег” (1938), “Хвала” (1967). Poeem “Играющий человек. Homo ludens.” (1988). Suri 1986. Kes on see luuletaja?

 

32. Kes on helilooja?

 

33. Kuni 1912.aasta olümpiamängudeni Stockholmis võistlesid Australaasia nimetuse all Austraalia, Uus-Meremaa ja …. sportlased. Milline territoorium oli kolmandana Australaasia kooseisus?

 

34. See mäng loodi Noorte Meeste Kristliku Ühingu tegelase William G. Morgani poolt 1895.aastal. Sünnipaigaks Holyoke linnake Massachusettsi osariigis USAs. Mäng sai nimeks “Mintonette”. Põhiliselt hakati seda mängu mängima saalides ja kindla mängijate arvuta. Mängus on kasutusel elemente tennisest ja käsipallist.See mäng pole nii jõuline kui korvpall, kuid siiski vajab atleetlikust. Mis tänapäevasele sportmängule pani William G. Morgan aluse?

 

35. Kes on see aerutaja? Sündis 20.augustil 1931 Petserimaal Saatse vallas Väike-Vetruskino külas. Õppis Ulila mittetäielikus keskkoolis. Klubi Leningradi “Dünamo” Algul oli suusasportlane, hiljem asus aerutamise juurde. Võitis 1956 olümpiamängudel kahesüstal 1000 m-s hõbeda. 1958 sai MM-il kaks pronksi ja 1957 EM-il kuld ja pronks. 6-kordne Nõukogude Liidu meister (1954 ja 1961) Teeneline meistersportlane. Hiljem suusatreener.

 

36. Me teame, et praegune Inglismaa tuntuim jalgpallur David Beckham mängis pikki aastaid Manchester Unitedi ridades. Tänavusest hooajast esindab ta Madrid Reali klubi. Kuid vähemtuntud fakt on see, et ta on olnud 1994-95 hooajal laenuks ühes teises Inglismaa klubis, kus ta lõi viies mängus kaks väravat. Klubi mängis tollal kolmandas divisjonis. Praegu I divisjonis mängiv klubi on Inglismaa jalgpalli ajaluku läinud, kui riigi esimene meister (1889), samal aastal ka karikavõitja. Meistriks tuli klubi veel 1890. Mis klubi?

 

37. NHL-is on üks mängijanumber, mida pärast 1998/99 hooaja lõppu ei kasuta enam kunagi ükski meeskond ja on seetõttu tõmmatud iga jäähoki meeskonna halli lakke. Mis number?

 

38. 21.detsembril oleks saanud see muusik 63-aastaseks. Sündis 1940.aastal Baltimore´s sõjaväeinseneri perre. Enamuse elust elas Californias. Muusikas laia diapasooniga. Läbi absurdiprisma said uue kuue lööklaulud, muusik tundis end koduselt nii rokis kui jazzis. Parodeeris ja kritiseeris muusika kaudu ühiskonna ebakohti. Oli äärmiselt produktiivne. Tema elu ajal jooksul ilmus ametlikult 63 plaati + hulk piraatplaate. Palju tegi kontsertlindistusi. Tema tuntuim ansambel oli “Mothers of Invention.” Tema muusikaliseks eeskujuks oli itaalia helilooja Edgar Varese. Elu lõpus Tšehhi presidendi Vaclav Haveli kultuurinõunik. Lapsed: Moon Unit, Dweezil, Emuukha Ahmet Rhodan ja Diva. Kuulsamad plaadid – “Freak Out!” (1966), “Absolutely Free,” (1967), “Uncle Meat” (1969) ja “Hot Rats” (1969). Lugudest: “Valley Girl”, “Peaches En Regalia” ja “Let´s Make The Water Turn Black.” Suri 4.detsembril 1993 vähki. Kes?

 

39. 1904.aastal valminud pilti pole saja aasta jooksul peale ühe tsaariaegse näituse kordagi avalikult välja pandud. Portree oli eravalduses. Siis otsustas perekond selle müüa Eesti Kunstimuuseumile. 2001.aastal maksis Kunstimuuseum rekordilised 200 000 krooni maali eest. Kes on autor ja keda on maalil kujutatud?

 

40. Kuidas nimetatakse ebakõlalist korratut helide kogumit?

 

41. Maskott on tuletatud prantsuskeelsest sõnast mascoto? Mis oli selle sõna algupärane tähendus?

 

42. Nimetage tants.

 

43. Nimetage pildil olevad kaks härrasmeest.

 

44. Mis on pildil vasakul oleva mehe nimi?

 

45. Mis lind on pildil?

 

46. Pilt

 

47. Pilt.

 

48. Milliste kolme heebreakeelse sõna algustähtedest koosneb kabalistlik võlusõna “abrakadabra”? Sõnad palume märkida eesti keeles või heebrea keeles.

 

49. 1953.aasta juulis lõi Elisabeth II Londonis rüütliks ühe Uus-Meremaa mesinikku. Milliste teenete eest (29.mai 1953) ja mis on selle mesiniku nimi?

 

50. Maailmas on neli riiki, mille lipuvärvid (kui mitte vappe arvestada) on identselt trikoloorid sini-kolla-punased. Nimetage need.

 

51. Soomes on suur sink ja libekala, sakslastel karpkala, prantslased armastavad kalkunit kastanitega, inglastel veiserasvaga valmistatud ploomipuding ja šotlastel on lambaliha-kruubi-kaalikasupp. Mis on neil ühist?

 

52. Nimetage ansambel.

 

VASTUSED

 

 1. Ervin Bernhardt (Bernhard) – (1852-1914) – MS
 2. Mõniste vald – MS
 3. Rohe-raunjalg – US
 4. Jaan Usin- US
 5. Helmi Puur (aastast 1968 Kiik) – US
 6. Viljandi Kultuuriakadeemia – MS
 7. “Ott kosmoses” ja Valdo Pant (režissöör Elbert Tuganov) – US
 8. Henrich Eduard Karl von Stryk (1873-1938) – US
 9. Juhan Viiding – RS
 10. “Estonia” (Ehitatud 1980.a. Saksamaal) – US
 11. Birute Klaas - MS
 12. Mootorrataste mäkketõusuvõistlus - US
 13. Kõnnumaa - MS
 14. Tähnikvesilik – MS
 15. Kassitapp – MS
 16. Loorber – MS
 17. Yoko Ono, John Lennon – RS
 18. Iris – US
 19. Loodi mererannalt leitud puutüvest – US
 20. Constantin Alexander Clemens von Weiss – US
 21. Einar Paul Albert Muni Lundborg – US
 22. Bakuu – US
 23. Wilhelm Friedrich Ostwald – US
 24. Šairi (shire) tõug – MS
 25. Suhkrutõbi ehk diabeet – RS
 26. – Meeter - US
 27. Heidy Tamme (Rein Rannapi laul “Keegi tulla võib”) - MS
 28. “Kolm musketäri” (autor Alexandre Dumas) - US
 29. Viktor Pelevin – MS
 30. Pablo Neruda – MS
 31. Jüri (Juri) Ivask – MS
 32. Pjotr Tšaikovski – RS
 33. Tasmaania – US
 34. Võrkpall – MS
 35. Mihhail Kaaleste – US
 36. Preston North End – MS
 37. 99 (Wayne Gretzky tippspordist loobumise tõttu) – MS
 38. Frank Zappa - MS
 39. Ants Laikmaa “Marie Underi portree” (Pastell, 1904) – US
 40. Kakofoonia ehk dissonants – MS
 41. Võlur, nõid – MS
 42. Padespann – RS
 43. Silvio Berlusconi, Gerhard Schröder - US
 44. Demis Roussos – US
 45. Sinitihane – US
 46. Arno Köörna - US
 47. Maybach 62 (hind 6650000 EEK – Daimler Chrysler) - US
 48. Isa (ab), Poeg (ben), Püha Vaim (ruakh akadš) - US
 49. Mount Everesti vallutamine, Edmund Hillary – US
 50. Rumeenia, Tšaad, Moldova, Andorra – MS
 51. Jõulutoidud - US
 52. Jethro Tull -MS