Kahe kooli sõpruskohtumine 20.05.2004 Tallinna 37.KK     Mängujht: Peeter-Erik Kubo

 

1. Võrumaa 2003 a parimaks naissportlaseks oli tütarlaps, kel oli ka ette näidata MM-hõbe juunioride (neidude) 10 km laskesuusatamise distantsil. Kes ?

 

2. Hummuli mäe pärast on peetud ägedaid lahinguid nii ordurüütlite ja venelaste (1218), vene-laste ja rootslaste (1702 Põhjasõjas) kui ka II maailmasõjas Vene ja Saksa vägede vahel (mo-nument Alakülas). Millises maakonnas asub tänapäeval Terra Humularia (Hummuli vald) ?

 

3. Gröönimaalt toodi Norrasse üks loom, keda Euroopas mujal polnud. Sealt imbusid mõned isendid ka Rootsi. Mis loomast on jutt ? Isaloomad võitlevad nii, et sööstavad 40 km/h kiiru-sega 50 m kauguselt peadpidi kokku. Alles umbes 10-nda sööstu järel annab üks pooltest alla.

 

4. Ajaloost on teada, et üks firma pani OM-de puhul liinile automudeli „Olympia“. Milline ?

 

5. Kes on kunstnik ?

 

6. Alkeemikud kasutasid oma tegevuse ülesmärkimiseks omapärast sümboolset – allegoori-list keelt. Kogu tegevus kandis maagilis-müstilist hõngu – see oli SUUR TOIMING. Ka New-ton tegeles alkeemiaga. Nende püüdluseks oli leida … kivi, mille abil oleks võimalik valmistada kulda teistest, vähem „õilsatest“ metallidest. Mis nimetust kandis see kivi ?

 

7. Muslimitel (muhameediusulistel) on 4 püha linna – Meka, Mediina, Jeruusalemm ja Kairouan. Vähemalt kord elus peab sooritama palverännaku - had˛i, omal jõul peab Mekas ära käima. Seitse Kairouani palverännakut võrdub ühe palverännakuga Mekasse. Mis riigis asub Kairouan ?           Kas  Egiptuses  -  Al˛eerias  -  Iraanis  või  Tuneesias

 

8. Mis jõest on jutt ? Sinine jõgi voolab läbi Punase nõo, sellel jõel on hulgaliselt kuristikke, igal kivil ja kitsusel on oma nimi – Esimene Pisar, Nuttev Naine, Kollase Kassi kuristik. Siin on ka maailma üks sügavamatest kanjonitest – Tiigrihüppe kuristik. Kohalikud kutsuvad seda jõge Pikaks jõeks, Eurooplased võtsid üle jõe suudmeosa nimetuse (Sinine jõgi). See on ühe maailmajao pikim jõgi.

 

9. Kes oli see ärkamisaja tegelane, kes esimesena võttis kasutusele sõna „eestlane“. Tema ajalehe ilmumahakkamist 1857 võib tinglikult pidada ärkamisaja alguseks Eestis.

 

10. Kes laulab ?

 

11. Londoni OM-il 1908 võitis inglane Josiah Ritchie võitis tennise üksikmängus kaks medalit – kulla ja pronksi. 1912 Stockholmi OM-il võitsid rootslased Sigrid Fick ja Gunnar Setterwall segapaarismängus hõbeda ja pronksi. Kuidas see oli võimalik ?

 

12. Millises tuntud kindluses on Saadikute Torn, Relvade Värav, Hierro Värav, Õiguse Värav, Lõvide Õu ja Mirtide Õu, siin on ka Kuningate Saal, Kahe Õe Saal ja Saadikute Saal ?

 

13. XX saj. tuntud nimed on Nimitz, Tirpitz, Dönitz ja Tributs. Mis neil meestel on ühist ühe Eestis esineva liblikaga, kelle ladinakeelne nimetus on Vanessa Atalanta ?

 

14. Skandinaavias ja Islandil korraldasid naised tseremoniaalseid seansse transiseisundis, mida nimetati seidriks. Skandinaavia sibülli kutsuti Spakonr või Volva. Eirik Punase saagas on juttu ühest sibülli seansist, mis viidi läbi Gröönimaal. Millega tegelesid need sibüllid ?

Hollandis tegutsesid sibüllid veel XVII saj keskpaigani. Varasematel aegadel nim. Hollandi sibülle hagadissidesks. Nemad on andnud nime ka Madalmaade suurele linnale Haagile.

 

15. Mis puu lõhnaga on tegemist ? Demonstreeritakse viirukiküünla põlemisel tekkivat lõhna.

 

16. Paljud puhke- ja lõbulossid kannavad nimetust bellevue (belvi), pr. keeles „kaunis vaade“. Preisi kuningas Friedrich II andis oma Potsdamis asuvale lossiansamblile nime Sanssouci. Mida tähendab pr. keeles Sans Souci ?

 

17. ROK-i president Sigfrid Edström läks mikrofoni juurde, et pidada OM lõpetamise kõne. Selgus, et kõne tekst oli jäänud hotelli. Siis pidas ta peast hiilgava kõne, kuid erutusest unustas öelda viimase traditsioonilise fraasi: „Kuulutan need ja need OM-gud lõppenuks“ Nii jäidki need OM-gud lõpetamata, kui rangelt silmas pidada olümpiarituaali. Niisiis, games without end. Kaks Endlit aga võistlesid nendel OM-del – ujumises. Millistest OM-dest on jutt?

 

18. Kes on see filmitäht ?

 

19. Aastasadu olid Eestis kasutuses olnud jaalad – Ruhnust pärit lahtise tekiga kahemastilised purjekad, millega rannarootslastel õnnestus ka üle mere Rootsis käia. Möödunud aastal (2003) lasti vette jaala, mis oli ehitatud rannarootslaste muuseumi õuel. See purjekas viis Rootsi kuningale kirja. Purjeka ehitamise ja kuningakirja viimise eesmärk oli taaselustada vana puupaadi traditsioon. Purjekas ristiti Vikan- iks. Kes või mis on vikan Ruhnu maakeeles ?

 

20. Muusika. Nimetage teose pealkiri.

 

Vastused:

1.        Sirli Hanni

2.        Valga maakond

3.        muskusveis

4.        Opel

5.        Renoir  

6.        Filosoofide kivi ehk Tarkade kivi

7.        Tuneesias

8.        Jangtse

9.        Johann Voldemar Jannsen

10.      Jennifer Lopez

11.     võistlused toimusid nii muruväljakul kui hallis

12.     al-Hambra (Granada)

13.     kõik on admiralid

14.     ennustamine; sibüll=oraakel, prohvet

15.      sandlipuu 

16.     ilma muredeta (Sorgenfrei)

17.     Helsingi 1952

18.     Meryl Streep

19.     viigerhüljes

20.     Saint-Saens`i Luik

 

Tulemus:

 

1. Tallinna 37.KK õpetajad                                  30 punkti

2. Õismäe Humanitaargümnaasiumi õpetajad     28 punkti

3. Porokomisjon (ÕHG õpilased)                         18 punkti

4.-5. Lauajalad (37.KK õpilased)                         16 punkti

         e-3 (37.KK õpilased)                                   16 punkti

6. Tabav Tuutu (ÕHG õpilased)                           10 punkti    

 

       Tallinna 37. Keskkool                        62 punkti

       Õismäe Humanitaargümnaasium    56 punkti