ESTICA

 

1

Millise tuntud eestlase varjunimedeks on olnud J.Ellem, J.Imre, E.Nõmm, Herbert Ojaveer, Kulno Metsis, „Reet“?

 

2

Nimetage Eesti ansambel, mille nimi tähendab Mehhiko ja USA folklooris müstilist koletist, kitseimejat. Arvatakse, et niisuguseid olevused ründavad kariloomi ja imevad nende verd. Ansambli suurimaks hitiks on “Tere Kertu”. Milline ansambel?

 

3

Pilistvere kalmistu lähistel asub mälestusmärk kõigile Eestimaa kommunismiohvritele – kivikangur, mida hakati kohaliku kirikuõpetaja Vello Salumi eestvõtmisel rajama 1988. Tänaseks on see kasvanud juba mäekõrguseks. Kivikangrut ümbritsevat parki ilustab kõrge terasrist ja 15 täismehekõrgust mälestuskivi – igale ennesõjaaegsele maakonnale ja eraldi veel lisaks ka pealinnale Tallinnale. Kui teised kivid on heledad, siis üks neist on tume. Millise maakonna mälestuskivi on teistest erinev?

 

4

Tänavu korraldatakse Võidupüha paraad Saaremaal. Mis on sellel paraadil erakordset (Eesti paraadide ajaloos esmakordselt)?

 

5

Millise Eesti linna vappi näete? Tegemist on ainsa must-valge linnavapiga. 2006.a. alguse seisuga elab seal 1081 inimest. Selles linnas valmistatud ekskavaatorile
ETC-161 anti 1980. aasta maailmanäitusel auhind "Kuldne Mercurius". Alates 17. juulist 1981 peatus selles linnas Tallinn – Riia rong.

 

 

 


 

AJALUGU

 

6

Ta oli Vanas Testamendis üks patriarhe, inimsoo esiisasid, Noa vanaisa, kes elas 969 aastaseks. “Kevades” ei suutnud Arno Tali tema nime hästi meelde jätta. Kuidas on lood aga teiega? Kes oli see tuntud piiblitegelane?

 

7

Keskaegset piiramisseadeldist on kutsutud ka „sõjaloomaks“, sest tema tegutsemist on vaadeldud läbi kolme looma. Nii peab see „sõjaloom“ hiilima linnuse lähedale nagu kass ning siis hakkab selle all tuhnima maad nagu metssiga. Kolmas loom on meile eksootilisem ja ta iseloomustab „sõjalooma“ katuse tugevust. Millise kolmanda loomaga seda võrreldi?

 

8

Mustpeade Vennaskond on eranditult vallaliste kaupmeeste ja laevaomanike ühendus, kelle seas oli ka endiseid ristisõdijaid. Meie maal tegutsenud Mustpead oli ainulaadne nähtus kogu Euroopas. Tänase Eesti ja Läti aladel oli ligi 20 vennaskonna maja, millest üks uhkemaid asub tänini Tallinnas. Just Mustpead olid need, kes kinkisid inimkonnale kogu kristlikus maailmas nii armastatud jõulukuuse. Mustpead, kelle kaitsepühakuks oli püha Mauritius, III sajandil elanud Rooma Teeba leegioni mustanahaline ohvitser, olid üsna sõjakad ja osalesid agaralt linna kaitses. Mustpeade võitlushüüdeks oli: „Aut vincendum aut moriendum“. Mida see eesti keeles tähendab?

 

9

Kes on see omaaegne monarh?

(õige nimi 1 p., õige nimi ja number 2 p.)

 

 

10

Millist järjekorranumbrit kandis see revolutsiooniline aasta?

(+/-5 aastat annab 1 punkti)

  • Karl Marx ja Friedrich Engels avaldasid Londonis “Kommunistliku partei manifesti”;
  • 23. veebruaril algas Prantsusmaal Veebruarirevolutsioon;
  • 18. märtsil algas Berliinis Märtsirevolutsioon

 

 

LOODUS

 

11

Allu saarel toimus 1851 üks eredamaid sündmusi Kolga lahe ajaloos. Nimelt nähti rannas ühel päeval kümne meetri pikkust küürvaala. Rammu saare mehed läksid paatidega ligemale ja tulistasid oma hülgepüssid looma peale tühjaks. Vaal pukseeriti kahe purjekaga Tallinna, kus teda raha eest rahvale näidati. Hiljem selgusid ka selle vaalaga seotud üksikasjad. Miks või mismoodi see vaal suri?

 

12

Sellel tuntud toidutaimel, nagu heal lapsel ikka on hästi palju nimesid. Nii näiteks nimetavad armeenlased teda kednakhentsor, aserid yer almasi, grusiinid deserti, kantoni hiinlased sue chai, farsid sibzamini, jaapanlased jagaimo, ketšuad ankha, khosad amazambane, suulud izambane, hollandlased aardappel. Esperanto ja ido keeles on ta nimeks nii kiazi kui viazi. See taim ei puudu ka meie toidulaualt. Veelgi enam, paljudele meist lausa maitseb see. Mis taimega on tegemist?

 

13

Selle puu ladinakeelne nimi on Sorbus ja ta kuulub roosõieliste sugukonda. Eestis kasvab looduslikult 3 liiki. See puu on hinnatud ilupuu; tema sitke ja kõva puit sobib treimiseks ja voolimiseks. Millisest puust on jutt?

 

14

Ajast umbes 600 miljonit aastat tagasi on säilinud hulganisti fossiile ja võib märgata, et elusorganismid hakkasid tollal juba jagunema mitmeks põhikategooriaks – hõimkonnaks. Inimesed kuuluvad kordaatide ehk … hõimkonda. Millisesse hõimkonda?

 

15

Ööhirmutaja ja sookurat, nagu vanarahvas seda lindu kutsub, on ilmselt eestlastes kõige enam hirmu tekitanud lind. Kui see lind kuhugi elama asus, siis oli kindlasti õnnetus peagi tulemas. Rohketest pärimustest tuleb veel välja, et see olla surnud inimese luu, kes nõnda karjub ja lehmana ammub. Kõik see on tingitud linnu iseloomulikust valjust madalast kärisevast häälest, mis kostab mitme kilomeetri kaugusele ning meenutab häält, mida saab teha, kui pudelisse puhuda. Mis lind?

 

 


 

GEOGRAAFIA

 

16

Praegu nimetatakse neid asandedeks, kuid millist nime kasutasid selle bantu rahva kohta veel XX sajandi alguse geograafia õpperaamatud? 1920.a. ilmunud J.L.Jürgensi piltide ja kaartidega maateaduse kooliraamat ülematele klassidele ütleb, et selle Uelle-Ubangi jõe-alal elava suguharu igapäevasel toidulaual võis leida nii wanjamweese ja mangbattusid, kuid mitte niivõrd maitsva liha pärast, vaid rohkem seetõttu, et need suguharud elasid vahetus naabruses. Mõnusaks vahelduseks pisteti nahka hoopis mõni valge inimene.

 

17

Lisaks Vatikanile on maailmas veel 2 riiki, mis asuvad tervenisti teise riigi sees, s.t. ei oma merepiiri ja maismaapiir on vaid ühe välisriigiga. Millised riigid?

 

18

Oma kolmanda ekspeditsiooni võttis Kolumbus ette aastal 1498, sihiga leida märke Induse ja Gangese jõgede kohta. Jõuti hoopiski ühe saareni, mille Kolumbus nimetas Isla de Gracia`ks. See saar jääb mandrist 15 km kaugusele ja ta on 4800 km2 suurune (1/9 Eestit). Ligi 1,4 miljonist elanikust 40% moodustavad neegrid ja teist samapalju india rahvaste esindajad. Saare põhirikkuseks on nafta. Saare neegerelanikelt on pärit üle maailma tuntud tantsud limbo ja calypso. Mis saar?

 

19

See 783 tuhande km2 suurune riik on saanud oma nime rannikuäärse pisisaare kunagise sultani järgi. Väidetakse, et just selle riigi territooriumil asusid legendaarsd kuningas Saalomoni kaevandused - arheoloogid kinnitavad kulla, hõbeda ja vase kaevandamist üle 2000 aasta tagasi. Portugallased, kes saabusid sinna 1498, lootsid kohale jääda igaveseks ja püstitasid pealinna keskväljakule hiidkirja "See on Portugal". Selle riigi (tollal asumaa) pealinnas on sündinud Portugalile palju kuulsust toonud jalgpallur Eusebio. Mis riik?

 

20

Millist riiki on kujutatud? Selline nägi ta kontuurkaardil välja enne Teist Maailmasõda.

 


 

SPORT

 

21

See Itaalia vutiklubi asutati 1913 ning algselt kandis nime Verdi FC, sest ta asutati kuulsa helilooja sünnimail ning alguses kattusid suuresti nii vutifännid kui ooperihuvilised. Siiski anti klubile juba esimese hooaja lõpus praegune nimi. Itaalia Serie-A meistritiitel on tänaseni jäänud „roosaks unistuseks“, kuigi on võidetud Itaalia Superkarikas 1999.a. ning tuldud UEFA karikavõistlustel teiseks aastail 1995 ja 1999. Tükk aega oli klubi suurtoetajaks piimatööstus, mille embleemiga nokkmütsi tegi maailmale tuntuks vormelipiloot Niki Lauda. Nimetage see klubi? Klubi hüüdnimedeks on Crocati (vabas tõlkes „ristisõdalased“) ja Gialloblu (kolla-sinised). Tuntumaid mängijaid : Claudio Taffarel, Faustino Asprilla, Gianfranco Zola, Dino Baggio, Hristo Stoichkov, Filippo Inzaghi, Gianluigi Buffon, Fabio Cannavaro, Hernan Crespo, Lilian Thuram, Juan Veron, Adrian Mutu. Milline klubi?

 

22

NHL-i põhiauhinna Stanley karika pani 1893. a. mängu toonane Kanada kindralkuberner lord Stanley. Milline meeskond on selle aja jooksul võitnud karika kõige rohkem, 24 korda? Teised meeskonnad on karika võitnud tunduvalt väiksem arv kordi.

 

23

Markko Märtini esimene võistlus päast traagiliselt lõppenud Walesi MM etappi oli Portugali ralli tänavu 13.-15. märtsil, mille Märtin pidi tehniliste probleemide tõttu paraku pooleli jätma. Märtini kaardilugejaks Portugalis oli David Senior. Millise
tuntud rallimehe kaardilugeja oli/on David Senior?

 

24

Kes on fotol olev valge mees?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25

Kes olid need 3 suusatajat, kes jäid Toronto OM-il 15 km klassikalises tehnikas meie meeste – Andrus Veerpalu ja Jaak Mae vahele, kohtadele 2.-4.? (Täpne järjekord ei ole oluline).

 


 

TEADUS & TEHNIKA

 

26

12. aprillil 1961 lendas kosmosesse esimene inimene. Täpselt 20 aastat hiljem,

12. aprillil 1981 toimus kosmonautikas samuti üks tähtis sündmus. Milline?

 

27

Teise maailmasõja ajal tegi Saksa riik suuri jõupingutusi Eesti põlevkivi kasutusele-võtmiseks. Eriti hinnaline oli sakslaste jaoks põlevkivist toodetud allveelaeva kütus, kuna sellel oli üks oluline eelis tavalise allveelaevakütuse ees. Milline eelis?

 

28

Kuidas seda astronoomias tähekõrguse mõõtmisel ning navigeerimisel vajaminevat riistapuud nimetatakse? Kasutati seda põhilise navigeerimis-instrumendina kuni sekstandi leiutamiseni 16.sajandil.

29

Seda elementi esineb Maal peamiselt õhus ning maagaasis.Seda kasutatakse inertse soojust juhtiva keskkonnana metallide töötlemisel, tuumaenergeetikas ning kunstliku õhu koostisosana kessoontõve vältimiseks; vedelal kujul madalate temperatuuride saamisel (sellel ainel on kõige madalam keemispunkt: alles –268,93 C). Gaasidest on ta kõige vähem vees lahustuv. Milline element?

 

30

Mille poolest oli eriline Martin Cooperi poolt tehtud telefonikõne Bell Labsi uurimisjuhile Joel Engelile 3. aprillil 1973?

 


 

VARIA

 

31

Shakespeare-aja moenarrid pidasid heaks tooniks kahvatut nägu. Näokahvatuse lisamiseks jõid nad midagi. Mida? Meie jaoks on see tavaline asi, mida ikka aeg-ajalt köögis kasutame.

 

32

Millise lugupeetud ametiga on tegemist?

-          Pompej väljakaevamisel selgus, et seda ametit pidas linnapea,

-          Prantsusmaa kuningas Henri IV võttis selle ametinimetuse endale lisatiitliks,

-          on säilinud ürik, mille järgi Saksamaal nõuti tema tapmise eest kolm korda suuremat trahvi kui lihtsureliku tapmise eest,

-          üks Tallinna kurikuulsamaid tänavaid kannab just selle ameti nime

 

33

Milline nimi puudub järgmisest loetelust : Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Donner, Blitzen, Cupid, Comet?

 

34

„On Sul midagi ülesriputamiseks? Ootame referaate, eLehti, ainekavu, kontrolltöid ja mida kõike veel.  Saadad viktoriinile küsimuse, killu Killuvabrikusse jne jne. Skandaale pole vaja. On õppimise aeg.  Samuti võiks sorida meie eLehtede hulgast ning otsida vigu.  Iga kasulik liigutus annab pesupunkte.” 

„Viktoriinide ja onkontide lahendamise eest saavad pesupunkte vähesed , vaid parimad ja mõned loosiga. Kui klikid onkondid, siis paremal ülal on punane tekst "Pesupunktide saajad". Seal ongi näha pesupunktide saajad, onkontides pesupunkte saajaid näed onkontide statistikas. Mõnedes viktoriinides ei jagata üldse pesupunkte, vaid hoopis raamatuid või muud.”

See üleskutse ja järgnev jutt on mõistagi pärit internetist – aga millega täpsemalt on tegemist?

 

35

Kas tunnete ära, keda on kujutatud „fake”-pildil?

 

                                                                               


 

KIRJANDUS

 

36

Sellelt lastekirjanikult on ilmunud tema enda illustratsioonidega lasteraamatud “Suure Kivi lood”, “Oliüks”, “Olematu saar”, “Vares Villem” jt. Ta on ainsa kirjanikuna saanud Nukitsa preemia kahel korral (1994. a. “Dondijuttude” ja 2002. a.”Kusagil mujal” eest). Kes?

 

37

Inglise kirjanik Eric Knight elas aastail 1897-1943 ja hukkus lennuõnnetusel Surinamis. Ta jõudis oma lühikese elu jooksul kirjutada 8 romaani ja jutustust, põhiliselt loodusest. Eelkõige on ta tuntuks saanud ühe 1942. a. valminud jutustusega, mille ainetel on tehtud palju filme ja seriaale ning selle jutustuse peategelane on üks tuntumaid lastekirjanduse kangelasi. Mis on selle kangelase nimi?

 

38

Mark Twaini kangelase Tom Sawyeri kodulinnas Hannibalis toimub igal aastal Tomile pühendatud võistlus. Mis alal võisteldakse?

 

39

Kes (1759-1805) on kirjutanud need Rein Sepa poolt tõlgitud värsid, mida lauldakse

L. van Beethoveni viisi saatel?

 

Rõõm on suudlustes ja viinas,

sõpruses, mis surmas truu;

rõõmsalt roomab valgel liivas,

taevas kiidab inglisuu.

 

Andkem vaenlasele andeks,

jätkem vimm ja kättemaks,

et tal pisarad ei langeks,

meeleheit ei hammustaks.

 

Vennad, ärge jääge lahku,

kruusis kihab kuldne ramm,

taevani las lendab vahtu,

heale vaimule see kann!

 

40

Kes on pildil?

Temalt on pärit need geniaalsed read:

 

Pinni ja panni,

meie lähme vanni.

Mis me seal teeme?

Seebivahtu sööme.

Mis me tast sööme,

ta ju puha seebine.

Olgu siis peale,

las jääb järele.

 

 


 

FILM & TEATER

 

41

Dan Castellaneta, Julie Kavner, Nancy Cartwright ja Yeardley Smith on näitlejad, kes aastast 1989 on miljoneid inimesi televiisorite ette naelutanud ning paremini tuntud kui … Kes?

 

42

Lavakunstikateedri 2. lennu 21 lõpetajast, kes kõik asusid 1966. aastal tööle vastasutatud Noorsooteatrisse, on tänaseks sinna (nüüdsesse Linnateatrisse) jäänud üksainus näitleja. Ta sündis sõja 5. päeval Venemaal (27. juunil 1941). Lendur, kes ta põlevast majast päästis, olevat ennustanud, et sellest imikust saab näitleja – tal nii kõva hääl. Seriaalis “Õnne 13” müüb ta Morna turul ja on Kergese Jürka oma katuse alla võtnud. Kes on see näitlejanna?

 

43

Küsitav, 2002. aastal  Rob Marshalli poolt lavastatud film on üks kõigi aegade edukamaid filmimuusikale, aga ka esimene muusikal, mis võitis parima filmi Oscari pärast 1968. a. filmi “Oliver!”. Peaosades olid Renee Zellweger, Catherine Zeta-Jones (pelvis naiskõrvalosa Oscari) ja Richard Gere. Kokku võitis see inglise- ja ungarikeelne film 6 Oscarit. Milline film?

 

44

Selle Von Krahli teatri (ja lisajõudude) poolt aastail etendatud 2004-2005 suurteose aluseks on jutustavad eesti regilaulud eesti mitmest kandist: "Tütarde tapja" Rõuge, "Karske neiu" Kolga-Jaani, "Eksinud neiu" Kadrina, "Mehetapja" Pöide, "Kuldnaine" Kuusalu kihelkonnast, "Naisetapja" ja "Kalmuneiu" Setomaalt. Muusika autor on Veljo Tormis, loo koostas Lea Tormis, tekstid seadis folklorist Ülo Tedre, lavastaja ja koreograaf oli Peeter Jalakas, koreograaf ja tantsuõpetaja Aki Suzuki Jaapanist. Milline oli selle etenduse pealkiri? 

 

45

Kes on fotol olev näitleja?

 

 


 

KUNST & MUUSIKA

 

46

Milline ansambel esineb?

 

47

Selle kuulsa ooperi libreto on kirjutatud Alexandre Dumas´ draama “Kameeliadaam” järgi. Selle drama aluseks oli omakorda nimeka Pariisi kurtisaani Marie Duplessis`(1824-47) lühike ja traagiline elu. Ooperi esietendus oli 1853. aastal ja kukkus esietendusel lauljate viletsa vormi tõttu läbi, kuid on siiski jäänud tänaseni üheks mängitumaiks ooperiks üldse. Peategelased: Violetta Valery (sopran) ja Alfredo Germont (tenor). Milline ooper ja kes on helilooja?

 

48

New Yorgis asub skulptor Bartholdy loodud Vabadussammas. Sellel kujutatud naine hoiab paremas käes tõrvikut. Mida hoiab ta vasakus käes?

 

49

Kes on helilooja?

 

50

Kes on allolevate kunstiteoste (“Melanhoolia” ning “Autoportree lilledega”) autor?

 

  


 

POLIITIKA & MAJANDUS

 

51

KnightOma esimesel ametlikul riigivisiidil autasustati president Lennart Merit selle riigi Taassünni ordeni suurpaela ja suurtähega. Nimetage see Eestist üsnagi kaugel asuv kuningriik.

 

52

Kes on see tuntud Euroopa riigimees, kelle perekonnanimi ühtib Berliinis Spreega ühineva jõe nimega?

 

53

Selle tuntud firma üks alusepanija alustas kodulinnas luudade müügiga. Tema ja ta vendade põhialaks sai aga toiduäri. Ta otsis kohaliku vaimuhaigla taimetoitlastest patsientide jaoks kergesti seeduvat leiva aseainet ja unustas kord potitäie keedetud nisu kuivama. Kui terad siis rulli alt läbi lasti, oligi lihtne hommikueine leiutatud. Toiduainetele on see firma jäänud truuks tänase päevani, ainult nüüd söövad nende tooteid kõik inimesed, selleks ei pea spetsiaalselt loll olema. Millise kaubamärgiga on tegemist?

 

54

Kes on fotol?

 

 

55

See 1910. aastal iseseisvaks saanud riik on tänapäeval maailma suurim kulla, plaatina ja kroomi tootja. Rahvusvahelise Valuutafondi prognoosi kohaselt jääb see riik rahvusliku koguprodukti osas 1 inimese kohta 2006. aastal  11,826  USA dollariga maailmas 57.ndale kohale (Eestit ennustatakse 17,672 dollariga maailmas 40. kohale). Milline riik?

 


 

AASTA 2005

 

56

2005 a. võitis küsitav näitleja, kes kehastas Peeter Urbla filmis “Stiilipidu” Alice´t, auhinna parimale naispeaosatäitjale Anapa filmifestivalil "Kinošokk". Aasta lõpul esitati see film ka “Oscari” nominendiks. Paraku jäi seekord kuldmehike Eestisse toomata. Kes on see näitleja, keda näete ka fotol?


57

Eestlane kuulab raadiot keskmiselt 4 tundi ja 37 minutit päevas, nagu väidab Emori küsitlus sügisest 2005. Sellest ajast kõige rohkem – poolteist tundi – kuulatakse programmi X ja 45 minutit programmi Y. Nimetage need raadioprogrammid X ja Y.

 

58

6. novembril 2005 ilmus küsitavalt ansamblilt järjekordne album, seekord pealkirjaga RAPTURE OF THE DEEP. Ansambli esimene album ilmus juba 1968. aastal. Milline ansambel? Kuulete ka tema uue plaadi nimilugu.

 

59

2005. aasta septembrikuus selgus korvpallis meeste Euroopa meister. Eesti kahjuks finaalturniirile seekord ei pääsenud; Läti jagas sel turniiril aga viimast, 13. kohta. Milline riik tuli korvpallis Euroopa meistriks?

 

60

2005. aastal tähistati laialdaselt ühe tuntud eestlase 100. sünni-aastapäeva.

Sel puhul lasti käibele ka postmark.

Kes oli see juubilar?

 

 

VASTUSED

 

 

 

ESTICA

1

Lennart Meri

2

Chupacabra

3

Petserimaa (kuna see maakond jäi halduslikult suuremas osas Venemaa koosseisu)

4

peetakse Eesti ajaloo esimene mereparaad (Küdema lahel)

5

Mõisaküla

 

 

AJALUGU

6

Metuusala

7

kilpkonn (katus pidi olema sama tugev kui kilpkonna kilp)

8

Võita või surra!

9

George VI, Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa kuningas 1936-52; viimane India imperaator (1936-1947) ning viimane Iirimaa kuningas (1936-1949); praeguse kuninganna Elizabeth II isa.

10

1848

 

 

LOODUS

11

selgus, et vaal oli juba varem nälga surnud (kuna Läänemeres ei leidunud talle piisavalt toitu)

12

kartul

13

pihlakas

14

keelikloomad

15

hüüp

 

 

GEOGRAAFIA

16

niam-niamid (ka njam-njammid)

17

San Marino (Itaalia), Lesotho (LAV)

18

Trinidadi saar

19

Mosambiik

20

Poola

 

 

SPORT

21

Parma F.C.; kaua aega oli klubi suurtoetajaks „Itaalia suurim meierei“ Parmalat

22

Montreal Canadiens

23

Alistair McRay

24

Dirk Nowitzky

25

II koht – Lukaš Bauer (Tšehhimaa); III koht – Tobias Angerer (Saksamaa), IV koht – Vassili Rotšev (Venemaa)

 

 

TEADUS & TEHNIKA

26

kosmosesse startis I korduvkasutusega kosmoselaev (kosmoselennuk) “Columbia”, mille pardal olid John Young ja Robert Grippen

27

põlevkivist kütus ei tõusnud pinnale

28

astrolaab

29

heelium (kosmoses leidub seda väga palju, avastatigi Päikese spektrit uurides)

30

esimene mobiiltelefonikõne (Cooper leiutas esimese, Motorola mobiiltelefoni)

 

 

VARIA

31

äädikas

32

pagar

33

Rudolph, jõuluvana põdrarakendi juhtpõder

34

Miksike

35

V.V.Putin

 

 

KIRJANDUS

36

Henno Käo

37

Lassie

38

planguvõõpamine

39

Friedrich Schiller (“Ood rõõmule”, Euroopa hümn)

40

Paul-Eerik Rummo

 

 

FILM & TEATER

41

Simpsonid

42

Marje Metsur

43

Chicago

44

Eesti ballaadid

45

Scarlett Johansson

 

 

KUNST & MUUSIKA

46

Muse

47

Giuseppe Verdi “La Traviata”

48

raamat (mõnedel andmetel Iseseisvusdeklaratsioon)

49

W.A.Mozart (Klaverikontsert nr. 21)

50

Albrecht Dürer

 

 

POLIITIKA & MAJANDUS

51

Jordaania

52

Vaclav Havel

53

Kellogg`s

54

Göran Persson (Rootsi peaminister aastast 1996)

55

Lõuna-Aafrika Vabariik

 

 

AASTA 2005

56

Maarja Jakobson

57

X – Vikerraadio; Y – Raadio Elmar

58

Deep Purple

59

Kreeka (2. Saksamaa; 3. Prantsusmaa; Leedu jäi 5-ndaks)

60

helilooja Eduard Tubin

 

KÜSIMUSTE AUTORID:

Alar Heinaste, Paul Madalik, Jevgeni Nurmla, Aare Olander, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Timo Tarve, Mart Vellama