JÜRI MÄLUMÄNG 2002/2003

8.mäng

9.04.2003.a.

 

1.     Milliseid tänavaid Tallinnas ühendab Jahu tänav, kas

A.    Nisu ja Ristiku

B.     Rukki ja Sõle

C.     Suur-Patarei ja Vana-Kalamaja

D.    Soo ja Köie

 

2. Kes alljärgnevatest treeneritest on kõige rohkem oma meeskondadega NBAs mänge võitnud, kas

A.    Phil Jackson

B.     Pat Riley

C.     Don Nelson

D.    Lenny Wilkens

 

3. Kes nimetatud menukirjanikest on Kirjanike Liidu liige, kas

A.    Sven Kivisildnik

B.     Kaur Kender

C.     Kerttu Rakke

D.    Kadri Kõusaar

 

4.     Milline alltoodud operettidest ei ole Imre Kalmani poolt loodud?

A.    Bajadeer

B.     Viktoria ja tema husaar

C.     Chicago hertsoginna

D.    Kuradiratsur

 

5. Milline tähendus on mõistel KUJA EV kehtivas planeerimisseaduses?

A.    ehitiste väikseim lubatud vahekaugus

B.     ehitiste maksimaalne kõrgus

C.     ehitiste minimaalne kaugus merest

D.    jalakäijate tänav

 

6. Küsitav isik sündis 1937.a. Tšehhoslovakkias juudi perekonnas. Lapsepõlv möödus Singapuris, Indias. Lahkus 17-aastaselt koolist, tegutses ajakirjaniku ja teatrikriitikuna. Üleöö kuulsaks sai briti teatriringkondades 29-aastaselt teosega, mis oli ka Noorsooteatri laval 1989. Viimaseks teoseks on Londonis etenduv “The Coast of Utopia” (“Utoopia rannik”). Küsime nii näitekirjaniku kui ka tema murranguliseks osutunud debüütnäidendi nime.

 

7. Möödunud aastal valis rahvas BBC poolt korraldatud hääletusel suurima briti läbi aegade. Kindla esikoha saavutas Winston Churchill. Nimetage 2 naist, kes selle rahvahääletuse tulemusena valiti 10 suurima briti hulka (vastavalt 3. ja 7.kohal)?

 

8. Lähitulevikus võib ilmselt mitmekordne mootorrataste ringrajasõidu maailmameister Valentino Rossi siirduda ka ralliauto rooli (vähemalt 2002.a. RAC-rallil ta seda tegi). Nimetage aga sportlane, kes on tulnud maailma-meistriks nii F-1 sarjas kui ka mootorrataste ringrajasõidus.

 

9. Küsitav kunstnik (1902…1942) pärineb Võrumaalt Urvaste kihelkonnast, kus vanemad pidasid Sika talu. Pärast 4 aastat Kaika kihelkonnakooli saadeti küsitav Peterburi õe Emma juurde, kus ta õppis sealses Peterburi Eesti Hariduse Seltsi koolis, naasis 1917 Eestisse, osalenud ka Vabadussõjas. Õppinud aastatel 1919…1926 ja 1932…36 “Pallases”, enamasti K.Mägi ja A.Vabbe käe all, siirdus 1937.a. Pariisi. 1941.a. septembris paigutasid Saksa okupatsioonivõimud tema kui võõrriigi kodaniku Drancy koonduslaagrisse. Hukati 1942 Oswiecimis. Teda on nimetatud Eesti Matisse’iks, kellest jutt?

 

10. Kes laulavad?

 

11. Kristlikus traditsioonis peetakse kolme isikut igaveseks ära neetud patuseks, kelle jaoks kunagi ei saa olema lunastust. Üks neist on Kain, teadagi mille eest, teine Juudas Iskariot, kes Kristuse kohtuteenritele välja andis. Kes oli aga kolmas lunastust mitte pälviv mees ja millise väidetava teo toimepanemise eest on ta sellise karistuse ära teeninud?

 

12. See kala (tinca tinca) on paks ja ümarjas, kelle soomused asuvad sügaval nahas paksu limakihi all. Selg mustjasroheline, küljed rohekaspruunid, kõht valkjashall. Rekordpikkus kuni 70cm, kaal umbes 6kg, tavaliselt ei kaalu suuremad isendid üle 2kg ning pikkus jääb 45cm piiresse. Elavad taimestikurikastes mudase põhjaga hästi soojenevates seisva veega järvedes ja aeglase vooluga jõgedes, väheliikuv paikne kala. Talub erakordselt vastupidava kalana hapnikuvaest ja happelist vett. Kui vee temperatuur on üle +30C, langeb suveunne, kui aga alla +8C, siis talveunne. Peamiseks toiduks on erinevad veeselgrootud, vahel ka väiksemad kalad. Mis kala?

 

13. Küsitava kultuuritegelase (sünd.10.04.1955.a.) isa oli korvpallur Heino Muttikas (NL noortemeister 1950). Lõpetanud 1978 TRÜ keemikuna, tuli 1969 Eesti C-klassi korvpallimeistriks ja 1976 TRÜ malemeistriks, töötanud muuhulgas aastatel 1981…90 ajalehe “Sirp ja Vasar” kirjasaatjana, 1995…1997 EV kaitseministri nõunikuna, aastast 1989 Eesti Olümpiakomitee liige. Kellest on jutt?

 

14. Millisest USA osariigist on jutt?

·        Indiaanlased asustasid ala juba 10 000 aastat tagasi.

·        Mesa maakonnas asub USA üks suurimaid indiaanireservaate.

·        1945.a. lõhkas USA siin asuvas Alamogordos esimese aatomipommi.

·        Pindala: 314 926 km2 (5.koht)

·        Rahvaarv: 1,74 milj. (37.koht)

·        Esikohal on mäetööstus, siin saadakse lõviosa USA uraanimaagist. White Sandsis asub maailma suurim kipsimaardla.

·        Huviväärsustest võiks mainida Azteci lähedal paiknevad muistse asteekide linna varemed (Aztec Ruins National Monument).

·        Osariigis asub maailma suurim maa-alune looduslik koobas (Carlsbadi lähedal).

·        Osariigi pealinnas asub USA vanim kapitoolium (Palace of Governors; 1610)

·        Osariigist on pärit näitleja Demi Moore, võidusõitjad Al ja Bobby Unser’id.

 

15. Kes on kunstnik ja keda on pildil kujutatud?

 

16. Venemaa keiser Aleksander I valitsusaeg lõppes ootamatult tema surmaga novembris 1825, kui ta külastas Taganrogis tervisevetel viibivat naist. Troonipärimisseaduse järgi pidanuks uueks keisriks saama Aleksandri vanuselt järgmine vend, Poola suurvürst …. Viimane oli aga juba eelnevalt teatanud soovist loobuda noorema venna Nikolai kasuks. Viimasest saigi järgmine Venemaa keiser. Üks põhjustest, miks küsitav isik troonist loobus, võis olla ka see, et tal polnud seaduslikke järglasi, Paul I statuudi järgi võis trooni edasi anda vaid meesliini pidi. Kuidas oli troonist loobunud Aleksander I ja Nikolai I venna nimi?

 

17. Millisest ooperist on jutt: Helilooja komponeeris selle 1927 (libreto aluseks 1873…1924 elanud kirjaniku jutustus), kuid selle esitamisega oli omanäolise ja täiesti harjumatu helikeele pärast suuri raskusi. Oli oma hirmutava sisu ja näitemänguliselt staatiliste osaliste pärast teatritele kaua vastuvõetamatu. Pariisi Operas esitati küll 1928.a. II vaatus, kuid tükk tervikuna tuli lavale alles 1955 Veneetsia La Fence teatris, s.o. peale helilooja surma. See on lugu deemonlusest ja nõidusest, tegevus toimub 1543 Põhja-Saksamaal ja Kölnis. Peamised osalised on Renata, Ruprecht, Inkvisiitor, Mephistopheles, Agrippa, Faust, Heinrich. Nimetage helilooja ja teos.

 

18. Kes on Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) põhikirja kohaselt EELK vaimulikud (3 üldnimetust)?

 

19. Küsime perekonnanime. Isa Leo oli riigi parimaid jalgpallureid, osalenud ka jalgpalli MM-l, valitud 1988.a. riigi parimaks jalgpalluriks, ema Els oli riigi paremaid võimlejaid, üks tütardest nimetati 2002.a. riigi spordiajakirjanike assotsiatsiooni poolt 4 korda riigi parimaks naissportlaseks, ka teine tütar Elke tegeleb sama spordialaga, millega tema kuulsam õde.

 

20. Nimetage helilooja!

 

PILDID:

21. Kes on pildil olev Nobeli preemia laureaat?

 

22. Kes on pildil olev autohuvilisest poiss?

 

23. Kes on pildil?

 

24. Mis logo te näete?

 

25. Kes on pildil?

 

26. Vene valitsejad olid nende suhtes täiesti sallimatud, Peeter Suur nimetas neid keelepeksjateks (jabetnik), hingemüüjateks (duše pradavets) ning isegi varasteks (vor). Ka Katariina I suhtus neisse väga ebasõbralikult. Samuti arvas Nikolai I, et seni kuni tema valitseb, Venemaal neid vaja ei ole. Baltimaad oli ainus osa Vene riigis, kus need seaduslikult tegutseda ja areneda võisid. Kellest jutt?

 

27. Hiljuti kehtestati Soomes järjekordne üksikisikule pühendatud lipupäev – 19.märtsil soovitab Soome siseministeerium tähistada Minna Canthi auks võrdõiguslikkuse päeva. Eestis on ametlike lipupäevade hulgas vaid 1 päev, mis on üksikisikule pühendatud. Kellele?

 

28. Eesti jalgpallikoondis on taasiseseisvumisperioodil kohtunud peaaegu kõigi NSVL koosseisu kuulunud riikide esindustega, mängimata on veel 2e endise liiduvabariigi, praeguse iseseisva riigi vutikoondistega. Millistega?

 

29. Teadupärast toimus 2002.a. sügisel sõnavõistlus uute eestikeelsete sõnade leidmiseks, asendamaks võõramaine keelekasutus eestipärasemaga. Siinkohal küsimegi, millist sõna/väljendit soovitas sõnavõistluse žürii kasutada sõnaühendi “(Euroopa) integratsioon” asemel.

 

30. Ta sündis 06.10.1820.a. Stockholmis ja suri 02.11.1887.a. Wynds Point’is. Kandis hüüdnime Rootsi ööbik. Sai tuntuks sageli esineva lapsartistina. Tema kunstnikusünnipäevaks võib pidada 07.märtsi 1838.a., mil ta laulis Agate osa Weberi “Nõidküttis”. 1844…47 laulis Berliinis, Viinis, Stockholmis, 1847…49 Londonis. Seejärel esines aktiivselt kontsertidel ja korraldas 1850…52 USA ringreisi. 1852 abiellus pianist Otto Goldschmidtiga ja elas alates 1858 kuni surmani Inglismaal. Kes?

 

31. Eestis on riigieelarve kinnitamisel tihti osutunud vaidlusküsimuseks, kas ikkagi on mõistlik, kui kaitsekulutuste osa SKT-s on 2%. Kaitseministrid on suutnud 1993.a. 0,71%-lt siiski jõuda soovitud 2%-ni, mis pidavat olema ka NATO nõue. Samas on NATO enda liikmesriikide kaitsekulutuste osa SKT-s küllalt erinev. Väikseim on see protsent Luksemburgil – 0,7, enamikul ei ületa see 3%. Nimetage aga need 2 NATO liiget, kelle vastav % oli 2000.a. kõige suurem – ühel 5% ja teisel 4,9%.

 

32. Millega on filmilukku (eelkõige “Oscar”ite jagamist silmas pidades) läinud kindralmajor Lewis Wallace, üks Abraham Lincolni mõrvari John Wilkes Booth’i kaasosaliste kohtuprotsessi sõjaväekohtunikest?

 

 

33. Ajakirjas Forbes viimases, 2003.a. avaldatud miljardäride nimekirjas on ka juba 17 Venemaa rikkurit. Viimastest omakorda on esikohal Mihhail Hodorkovski, varanduse suurus 8 miljardit USD, üldtabelis 26.kohal. Milline on mehe põhiline tuluallikas ehk millise ettevõtte omanik ta on?

 

34. Kellest jutt? 1939.a. Eestis viibides kõneles Inglise-Eesti kultuuriühingus peetud ettekandes järgmist: “Lennul Inglismaalt Austraaliasse tuleb läbida 40 maad. Selleks on vaja hankida lubasid 40 õhuministeeriumilt. Samuti tuleb korraldada nii, et saaksin maksta kõigis maandumiskohtades. Tavaliselt oli mul kaasas kaheksa kotikest rahaga, sest panka või mujalt raha hankima minnes kaotaksin kallist aega.” Oma ilu tõttu sai hüüdnime “Garbo of the Skies” (Taeva Garbo).

 

35. Kuna rahvas või hõim, kelle lippu siin näete, asustab oma riigi rannikul kitsast rannikuriba ja ookeani väikesi saari. Oma asuala nimetavad nad Kuna Yala ning sellel on autonoomia juba üle 50 aasta. Kunad elavad Kuna Yalas ka tänapäeval paljuski esivanemate kombel ja ilma liigse vahelesegamiseta. Eripärana on kunadel rangelt matriarhaalne ühiskond. Näiteks pärast abiellumist peavad kuna mehed minema elama naise ema majja ja tegema aastaid tööd naise isa heaks! Mis riigis elab see rahvas?

 

 

36. Mis puu? See, mida siinmail ravitakse küll aed-piparrohu, spargli, piparmündi ja muude ürtidega, leiab jilbaroindiaanlaste juures parandamist vaid ühe imepuuga. Selle väikese puu koore sisemist osa närituna või kuivatatuna keetes saadakse looduslik kosutusvahend ning suguiha tõstja. Lõuna-Ameerika madalikul elanud panuki-indiaanlased pruulisid Muira puamast leotist impotentsuse, frigiidsuse ja viljastamisvõimetuse raviks. Kuna tema maitse ei ole just kõige parem, siis tuleb leotisele lisada mett, vanilli või ingverit.

 

37. Küsitav isik (1853…1926) oli 1882…1923 Leideni ülikooli professor. Rajas 1894 Leideni krüogeenika laboratooriumi, millest kujunes maailma tähtsamaid madalate temperatuuride füüsika uurimiskeskusi. Sai esimesena ülimadalaid temperatuure, veeldas 1908 heeliumi ning 1911 määras heeliumi kriitilise punkti. Avastas 1911 metallide ülijuhtivuse ja 1913 selle kadumise tugevas magnetväljas. Nobeli preemia 1913.

 

38. Haavamatu koletis, kes pärines Typhonist ja Echidnast, muutis ohtlikuks karjamaad Peloponnesosel ning kelle kägistas Herakles. Alates sellest esimesest vägitööst kandis Herakles tema kolpa kiivrina ja nahka keebina. Kes oli see mütoloogiline olend?

 

39. Mis aastast on jutt (+/- 1a = 1p.)

·        Zürichis avatakse “Cabaret Voltaire”, millest saab dadaistide keskus;

·        “Estonias” esietendub G.Verdi “Traviata” – esimene Verdi ooperi lavastus Eestis;

·        surevad Henry James, Ado Grenzstein, Ilja Metšnikov, Henryk Sienkiewicz, Jack London;

·        sünnivad Gregory Peck, Francois Mitterrand, Kirk Douglas, Udo Väljaots, Villu Toots;

·        Asutatakse Tallinna teine kutseline teater – “Pandorini” rahvateater;

·        Dublinis kuulutavad Iiri iseseisvuslased välja Iiri Vabariigi;

·        Jüri Lossmann jookseb esimese maratoni;

·        USA-s jõustub National Defence Act, mis võimaldab suurendada USA sõjaväge 225 000 ja rahvuskaarti 450 000 meheni;

·        Ilmuvad E.Vilde “Mäeküla piimamees”, H.Barbusse’i sõjavastane romaan “Tuli”, Franz Kafka jutustus “Metamorfoos”;

·        Asutatakse Tallinna Meestelaulu Selts.

 

40. Kes laulab?

 

41. 1928.a. veebruaris korraldati Tallinna Börsisaalis Eesti esimene kunstioksjon. Kelle (1804…1877) teoseid müüdi sel viisil?

 

42. Millisest kirjandusteosest näete katkendit (autor ja teose pealkiri)?

 

43. Sellel Gori karikatuuril on kujutatud seika,

kus üks eestlane pakub 1928.a. autotööstur

Fordile müüa üht Eesti linna autovabriku

rajamiseks (nimelt kavatses Ford asutada

Balti riikidesse oma haruvabriku). Kes oli

see eestlasest “ärimees” (1892…1960)

ja millist linna ta müüs?

 

44. Nimetage koeratõug!

 

45. Kellest jutt?

Sünd:                              21.jaanuar 1925

Sünnikoht:                       Southampton, Inglismaa

Surm:                              20.aprill 1992

Surma põhjus:                 Suri südameataki tagajärjel enda kodus

                                      Vasakukäeline

Kasv:                               5’10½’’

Abielu staatus:                 vallaline – teinud kaks abieluettepanekut

Puhasväärtus:                   10 miljonit naela (1988)

 

VASTUSED:

 

1.      C – Suur-Patarei ja Vana-Kalamaja

2.      D – Lenny Wilkens

3.      A – Sven Kivisildnik

4.      B – P.Abrahami teos

5.      A – ehitiste väikseim lubatud vahekaugus

6.      Tom Stoppard, “Rosencrantz ja Guildenstern on surnud”

7.      printsess Diana, kuninganna Elizabeth I

8.      John Surtees

9.      Karl Pärsimägi

10.  Goo Goo Dolls

11.  Palestiina (Juudamaa) kuningas Herodes, Bethelema lastemõrva eest

12.  linask

13.  Mart Tarmak

14.  New Mexico

15.  Hans Holbein jun, Erasmus Rotterdamist

16.  Konstantin

17.  Sergei Prokofjev “Tuleingel”

18.  piiskop, õpetaja (preester) ja diakon (peale vaimulike on EELK-l oma keskorganites ja kogudustes kutsetöölised: jutlustaja, misjonär, organist, kirikumuusik, kirikuvanem, pühapäevakooliõpetaja, laste-, noorsoo- ja diakooniatöö tegijad ja teised) – EELK põhikiri §5

19.  Cljisters

20.  G.Rossini

21.  Albert Camus

22.  Ayrton Senna da Silva

23.  Isadora Duncan

24.  Kultuurkapitali logo

25.  Sigourney Weaver

26.  advokaadid

27.  Kristjan Jaak Peterson (emakeelepäev, 14.03.)

28.  Tadžikistan, Usbekistan

29.  lõimimine, lõiming

30.  Jenny Lind

31.  Türgi, Kreeka

32.  L.Wallace on kirjutanud “Ben-Hur’i”, teose, mille ainetel tehtud film sai 11 Oscarit

33.  Naftafirma YUKOS

34.  Jean Batten

35.  Panama

36.  Potentsipuu

37.  Heike Kamerlingh-Onnes

38.  Nemea lõvi

39.  1916.a.

40.  Bob Marley

41.  Carl Timoleon von Neff (1804…1877)

42.  Umberto Eco “Roosi nimi”

43.  Ruts Baumann, Paldiski linn

44.  Basset hound

45.  Benny Hill