Jüri mälumängu 5. voor

10. jaanuar 2007  

Küsimused võistkonnalt Duubel (Tauno Vahter, Ove Põder, Rein Põder,Vello Tõnso)

 

1. Pildil on erakordselt fantaasiarikka kontuuriga USA osariik, kus pealinn on märgitud tähekesega. Mis osariik see on ?a) Colorado

b) Kansas

c) Lõuna-Dakota

d) Wyoming

 


 

2. Milline nendest Kesk-Aasia riikide rahvaste keeltest ei kuulu türgi keelte hulka, vaid on hoopis pärsia keelkonda (s.t. indoeuroopa keelte hulka) kuuluv keel ?

 

a) kasahhi

b) kirgiisi

c) tadžiki

d) usbeki

 

3. Olümpiaajaloos on omapärase saavutusega hakkama saanud Erik Pettersson, Gösta Pettersson, Sture Pettersson ja Tomas Petterson. Nimelt on need neli rootslast vennad ning kõik võitnud olümpial medaleid samal alal. Hiljem muutsid neljast vennast kolm oma nime Fåglumiks, oma kodukoha järgi. Millisel alal nad võistlesid ?

 

a) jalgrattasport

b) kiiruisutamine

c) sõudmine

d) ujumine

 

4. Millise Venemaa linna lennuväljal arreteeriti Mihhail Hodorkovski ? Küsitav linn kandis 1925. aastani ühe tsaari nime, on maadleja Aleksandr Karelini kodulinn ning selle üks kõrgemaid hooneid kannab nime Batman.

 

a) Habarovsk

b) Irkutsk

c) Novosibirsk

d) Tšeljabinsk

 

5. Eurorahade kujundaja on austerlane Robert Kalina. Millise maailma riigi uued rahatähed aastast 2006 on samuti tema kujundatud ja eurodega väga sarnased ?

 

a) Aserbaidžaan

b) Gruusia

c) Montenegro

d) Serbia

 

6. Seda kaasaja sportlast võib pidada üheks enim ebaharilikke traumasid läbielanud edukaks tennisemängijaks. Lapsena diagnoositi tal lülisambakõverdus, nii et ta pidi väljaspool mängu pidevalt kandma spetsiaalset seljatuge. 2004. aastal jooksis vastu võrguposti, nii et murdis kaela. Sama aasta suvel suri ta isa ja ta ise sai vöötohatise, nii et kaotas ajutiselt nägemise ja halvas pool nägu. Kuigi oli võimalik isegi karjääri katkemine, tegi ta 2005. aastal eduka comeback’i ja võitis wildcard´iga mängijana US Openil teisena asetatud Rafael Nadali. Kellest jutt ?

 

7. 2002. aasta Münchenis peetud Euroopa kergejõustiku meistrivõistluste ametlikul koduleheküljel oli meeste kettaheites Aleksander Tammerti ja Gerd Kanteri kõrval üles antud kolmaski eestlane. Kes ?

 

8. Ühe riigi presidendivalimistel 2005. aastal kordus mingil määral sama situatsioon, mis 1992. aasta Eesti Vabariigi presidendivalimistel. Nimelt sai esimeses voorus rahvusvaheliselt tuntud jalgpallur 28,3% häältest, tema põhikonkurent aga 19,8%. Teises voorus osad vahetusid. Jalgpallur sai 40%, presidendivalimised võitnud vastaskandidaat aga 59,4%. Kes oli see jalgpallur ?

 

9. Amsterdamis on palju muuseume: loomulikult kunstimuuseumid, zooloogia-, tätoveeringute-, seksi-, piinamise-, kalliskivide-, juudipärandi jms. muuseumid. Millise sportlase muuseumi võib sealt samuti leida? Kuigi ta ei võitnud olümpiakulda, sai ta maailmameistriks ning hiljem oma alaliidu presidendiks ja aitas kaasa ala populariseerimisele Hollandis.

 

10. 2006. aasta Torino taliolümpiamängude üheks kõige õnnetumaks sportlaseks võime pidada murdmaasuusatajat, kes saavutas 4. koha kõigil kolmel pikemal individuaaldistantsil (lisaks veel ka 5. koha teatesõidus). Kes oli see suusataja ? 

 

11. Merede määratlemine on mõneti subjektiivne tegevus, erinevate riikide atlastel-kaartidel on nende määratlused ja nimed erinevad. Mis nime kannab see kaardil heledamalt kujutatud meri ?

                      

 

12. 1978. aastal juhtus õnnetus nõukogude luuresatelliidiga, mis ei jõudnud oma õigele orbiidile ja kukkus alla. Paraku töötas satelliit tuumakütusega ning alla kukkudes saastas see vähem või rohkem 124 000 km2 suurust territooriumi. Kokku suudeti koguda ainult ca 1% saastavast tuumakütusest ning kahju kannatanud riik esitas NSVL-ile 15 miljoni USD suuruse arve, millest mõningase üllatusena pool isegi tasuti. Millise riigi territooriumile satelliit kukkus ?

 

13. Millises saarestikus asuvad Briti kanal ning McClintocki, Graham Belli, Evalivi ja Hookeri saar (saarte nimekiri pole lõplik) ?

 

14. 2007. aasta 1. jaanuaril ühinesid Euroopa Liiduga Bulgaaria ja Rumeenia ning esimese uue liikmesriigina võttis euro kasutusele Sloveenia. Nende kahe asja saavutamiseks on vaja täita teatud kogum kriteeriume, mis on nime saanud kahe Euroopa linna järgi. Nimetage need linnad !

 

15. Milline rütmimuusika orkester ?


16. Seda hakati granaatides kasutama juba I maailmasõja lõpus, kuid tegelik ”tähetund” saabus II maailmasõjas ning väga palju kasutati seda ka Korea ja Vietnami sõjas, kus seda kutsuti hüüdnimega Willy Pete. Praeguseks on enamik riike aine keelustanud, kuid seda on kasutanud näiteks USA armee Iraagis ja väidetavalt ka Iisrael hiljutises konfliktis Liibanoniga (Hizbollahiga). Tegu on äärmiselt mürgise ja sööbiva tahke ainega, mida tuleb turvakaalutlustel säilitada vees. Millest on jutt ?

 

17. ”Kuningas Saalomoni kaevandused“ oli 1885. a. H. Rider Haggardi bestseller, mida on mitu korda toodud ka kinolinale. Mida kaevandati aga päris kuningas Saalomoni kaevandustes (praeguse Iisraeli linna Timna lähedal) ? (ehk millel põhines suuresti kuningas Saalomoni rikkus – tegemist oli ühe monopoliga)

 

18. Pildil on üks 20. sajandi tuntumaid matemaatikuid. See ungarlane oli äärmiselt viljakas teadlane, kes väidetavalt on matemaatikutest publitseeritud tööde arvult (umbes 1500) Euleri järel teine. Arendas Ramsey teooriat, kombinatoorikat jms. Ta oli omamoodi hullu teadlase võrdkuju, kes pühendus ainult teadusele ja ei hoolinud eriti muust elust, vahetas pidevalt elukohti. Preemiaraha jagas enamasti annetusteks, ei omanud suurt mingit vara, kasutas keskendumiseks amfetamiini ja paljude asjade kohta enda välja mõeldud sõnu, näiteks USA oli ”Samland”, Nõukogude Liit ”Joedom”, naised ”bossid” ja mehed ” orjad”. Kellega tegemist ?

                                                  

 

19. 19. sajandi kuuekümnendatel aastatel pandi USA-s välja 10 000 dollari suurune preemia ühe teatud probleemi lahendamiseks, sest senine oli liiga kallis. Sellega sai hakkama keemik John Wesley Hyatt, kui ta sünteesis 1869. aastal materjali, mille nimetas tselluloidiks. Milline praktiline vajadus viis selle leiutiseni (ehk mida hakati sellest esmalt valmistama) ?

 

20. Helilooja ja ooper ?


21. See 11. aprillist 1976 pärinev pilt tekitas ilmudes üsna suure skandaali. Vasakult paremale näete siin Paul Castellanot, Gregory de Palmat, Tommy Marsonit, Carlo Gambinot, Aladena Fratiannot, Salvatore Spatolat ning ees Joseph Gambinot ja Richard Fuscot. Millise (keskel seisva) isiku nägu on fotol kustutatud?


22. Poiste perekonnanimi?

 

       

 

23. Millise riigivapi osa?  


 


24. Nimetage see Madagaskari leemur, kelle kõige iseloomulikum joon välimuses on tema pikk musta-valge vöödiline saba. Erinevad teistest leemuritest selle poolest, et veedavad väga palju aega maa peal, mitte puu otsas. Otsivad päikselisi kohti, kus veidras poosis sirge seljaga ja jalad harkis istuda. Toituvad peamiselt puuviljadest, aga ka lehtedest, seemnetest ning mõnikord putukatest. NB! Punkte ei anna vastused „vöötleemur”. 

                                                             

                    25. Kes on kunstnik?


 

26. Kes on see 1867-1963 elanud daam ? Vähemalt üht tema teost (e.k. 1975) on küllap suurem osa siin saalis viibijatest lugenud.

           

 

27. Need kaks luuletajat olid omavahel sõbrad, et mitte öelda rohkemat. Kuid 10. juulil 1873. aastal, saanud teada, et teine neist tahab sõita üksinda Pariisi, haaras esimene neist revolvri ja tulistas sõpra, tabades teda õnneks vaid randmesse. Kohus mõistis tulistajale kaks aastat vangistust. Hiljem kirjutas tulistanu sõbrast ja ta loomingust esimese monograafia. Kes olid need kaks luuletajat ?

 

28. Sellele kuulsale skulptuurile tegi ilmselt millalgi 15. sajandi lõpus olulisi täiendusi Firenze skulptor Antonio del Polaiolo. Sellest kujust tehtud koopiaid on kingitud mitmetele USA linnadele, näiteks Cincinnatile, New Yorgile ja ka ühele Georgia osariigi väikelinnale. Mis kujuga on tegu ?

 

29. Nagu Stanley Kubrick, nii valmistas ka see kuulus filmirežissöör oma viimaseid filme ette aastaid ja ülima põhjalikkusega, mis tähendas seda, et oma pika karjääri jooksul valmis tal tegelikult suhteliselt vähe filme – aastatel 1959, 1961, 1964, 1965, 1966, 1968, 1971, 1973, 1975 ja 1984. Tema viimaseks projektiks oli eepiline suurfilm Leningradi blokaadist, mis jäi aga lõpetamata südamerabandusest tingitud surma tõttu 1989. aastal. Kellega tegemist ?

 

30. Aastaarvu küsimus on seekord foto kujul. Mis aastaga on tegemist ?

 

 

31. Euphasia superbad on loomakesed, kes sarnanevad krevettidega. Enamasti paari sentimeetri pikkused, üksikud liigid ulatuvad kümnekonna sentimeetrini. Paljude mereloomade jaoks on nad põhitoit, muuhulgas võivad sinivaalad neid päevas süüa üle kahe tonni. Nende rahvusvaheline nimi pärineb norra keelest ning see tähendab ”väikest kala”. Püütakse laialdaselt, aga peamiselt söödaks – inimtoiduks ainult piirkonniti.                                                                         

 

32. Fotol kujutatud isik on kirjutanud oma mälestuste lõpulehekülgedel: ”1962. aasta jaanuar tõi mulle rõõmustava üllatuse: ilmus trükist minu elutöö – eesti hunditubakate floora.“ Kes on see mees, kelle päris elukutse polnud sugugi botaanikaga seotud ?

           

 

33. Ühe äärmiselt tuntud ja palju reprodutseeritud foto autor on Arthur Sasse. Küsitav foto tehti fotol kujutatud inimese sünnipäeval 1951. aasta 14. märtsil. Pilt ei ole kaugeltki ainus, mis sellest inimesest teada, kuid sellel on midagi ebatavalist. Keda Arthur Sasse pildistas ?

 

34. 1750. aasta paiku kutsus proua Elizabeth Montagu kokku naiste vestlusringi, kus räägiti muuhulgas raamatutest ja teadusest. See kergelt feministlik ühing oli 18.-19. sajandil väga uus nähtus. Sinna kutsuti rääkima ka härra Benjamin Stillingfleet, kellel ei olnud piisavalt raha, et lubada endale etiketijärgset formaalset riietust, mistõttu ühe naise abikaasa hakkas kokkutulnuid kutsuma nimega, mis neile jäigi külge. Mis nime kandis see ühing? Hiljem on nii kutsutud intelligentseid naisi üldisemalt ja ka Eestis tegutseb üks sellenimeline firma.

 

35. Süüria pealinn Damaskus on üks maailma vanimaid pidevalt asustatud linnasid. Seal asub kuulsa islami kangelase Saladini mausoleum. Samuti asub seal Umaijaadide Suur Mošee, kuhu pärimuse järgi on maetud ühe teise tuntud isiku üks kehaosa, mis on figureerinud kirjanduses, ooperis, maalikunstis. Millise isiku milline kehaosa ?

 

36. Inglismaa ajaloo üks kuulsamaid kuningaid oli kuue naisega abielus olnud Henry VIII (valitses 1509-1547). Tegelikult poleks ta esimeses järjekorras pidanud üldse kuningaks saama, kuna oli vanuselt teine poeg. Vanem vend ja troonipärija, 15-aastane Walesi prints ... suri aga tuberkuloosi 1502. aastal. Mis nime ta kandis – ehk mis nime kandev kuningas oleks saanud Inglise troonile, kui ta oleks elama jäänud ?

 

37. Millises Euroopa riigis haaras 1934. aastal 9 päevaks võimu mees nimega Boriss Skossõrev, kes kuulutas end kuningaks ning kehtestas üldise valimisõiguse meestele ja naistele ?

 

38. Vale-Dimitrisid on esinenud ka mitmel pool mujal peale Venemaa. Üks tuntumaid on troonipärija, kellena esines aastate jooksul kümneid erinevaid inimesi eri rahvustest. Kui küsitav oli surnud, jättis arst alles tema südame. Aastaid vaieldi, kas tegu oli ikka just tema südamega või suutis õige troonipärija põgeneda, süda vahetas omanikke, vahepeal see varastati ja sattus teise riiki. Vaidlustele tuli teaduslikult põhjendatud lõpp alles 2000. aastal, kui tema südame DNA-d võrreldi tema ema juustest saadud DNA-materjaliga. Süda maeti vanemate kõrvale. Kes oli see õnnetu saatusega troonipärija ?

 

39. Pärast 1905. aasta veebruaris-märtsis peetud Mukdeni lahingut puhkes tüli kaotajate kahe kõrge ohvitseri vahel: üks süüdistas teist võimetuses talle lahingu ajal abi osutada ning mehed läksid omavahel käsipidi kokku. Üheksa aasta pärast põhjustas nendevaheline kehv kommunikatsioon veelgi hullemate tagajärgedega katastroofi. Kes olid need kaks sõjaväelast ?

 

40. Ansambel ? Ansambli nimes sisaldub ühe kuulsa kunstniku nimi (nii ees- kui perekonnanimi).

 

41. Ameerika Ühendriikide kodusõda (1861-65) oli läänepoolkera üks kõigi aegade ohvriterikkamaid konflikte. Põhjaosariiklasi ehk föderaate juhtis selles sõjas Ulysses Grant, lõunaosariiklasi ehk konföderaate kindral Robert E. Lee. Ent mis värvi olid föderaatide ja konföderaatide mundrid (2 värvi) ?

 

42. 1932. aasta 26. veebruaril (mõningatel andmetel 25.02) toimus Adolf Hitleri elus oluline sündmus. Kuigi see ei olnud sisuliselt võib-olla üldsegi nii tähtis, andis just see sündmus juriidilise aluse paljudele järgmistele sündmustele: kadus takistus karjäärile. Millega oli tegemist ?

 

43. Seda ühist nime kannavad film, ansambel ja ühe rahvuspargi mägine piirkond. 1970. aasta film oli rahaliselt tõsine läbikukkumine, kuid ometi sai temast kultusfilm, noorte mässumeelsuse sümbol. Sama nime on endale võtnud üks viimastel aastatel populaarne Vene ansambel. Mis nimega on tegemist ?

 

44. See 1935. aastal sündinud briti kirjanik on korduvalt kandideerinud Bookeri preemiale, kuid on seni lõppvoorus auhinnast ilma jäänud. Enne lõplikult kirjandusele pühendumist töötas ülikoolis kirjandusprofessorina ning paljud tema raamatud toimuvadki ülikoolimaailmas, sageli väljamõeldud Rummidge´i linnas, mis on kopeeritud Birminghami pealt. Eesti keeles on ilmunud raamatud Väärt töö”, Väike maailm” ja Ühest kohast teise”. 2004. aastal oli eesti abiturientidel võimalus riigikirjandi teemaks valida tema tsitaat Informatsioon on kaasaegse maailma religioon”. Kes on see kirjanik ?

 

45. Mille jaoks on tuntud inglise keelest tõlkija ja lastekirjanik Samuil Maršak kirjutanud luuletuse, mis algab sõnadega: Это я знаю и помню прекрасно...“ ?

 

VASTUSED

 

1. d) Wyoming              TV

2. c) tadžiki keel            OP

3. a) jalgrattasport         TV

4. c) Novosibirsk           TV

5. a) Aserbaidžaani uus manat    TV

6. James Blake              TV

7. Eha Rünne    VT

8. George Weah (Libeeria), presidendiks valiti Ellen Johnson-Sirleaf (esimene mustanahaline valitud naispresident) VT

9. Max Euwe TV

10. Kristin Steira (Størmer)        OP

11. Keldi meri   OP

12. Kanada       TV

13. Franz Josephi maa (kõik need asuvad saarestiku lääneosas, kus geograafilised nimed on antud valdavalt inglaste poolt, Evalivi saar muidugi Nanseni poolt)         RP

14. Kopenhaageni (EL) ja Maastrichti (euro)       OP

15. Boston        TV

16. Valge fosfor                        TV

17. vask            OP

18. Paul Erdös   TV

19. piljardikuulide vajadusest, sest neid tehti selle ajani kallist elevandiluust         OP

20. Jacques Offenbach, ooper “Hoffmanni lood“, mille libreto on loodud E.T.A. Hoffmanni teoste põhjal            RP

21. Frank Sinatra           TV

22. Kaksikud Lech ja Jaroslav Kaczynski, Poola praegune president ning peaminister.      TV

23. kata ehk kassleemur             TV

24. Horvaatia vapp (Nn “krooni” moodustavad Zagrebi, Dubrovniku, Dalmaatsia, Istria ja Slavoonia vapid)           TV

25. Otto Dix (1891–1969)          TV

26. Edith Hamilton (“Antiikmütoloogia”)  OP

27. Prantsuse luuletajad, Paul Verlaine ja Arthur Rimbaud         RP

28. Kapitooliumi emahunt           TV

29. Sergio Leone           OP

30. 1973 a. (Marlon Brando ei ilmu talle omistatud Oscarit® vastu võtma) OP

31. krill TV

32. Albert Üksip (näitleja, kelle hobi - botaanika, täpsemini hunditubakate uurimine-süstemaatika tõi talle lausa rahvusvahelise kuulsuse) RP

33. Albert Einstein         TV

34. Sinisukk       TV

35. Ristija Johannese pea           OP

36. Arthur         OP

37. Andorra      VT

38. Louis XVII  TV

39. Paul von Rennenkampf ja Aleksandr Samsonov (Tannenbergi lahing)  OP

40. The Dandy Warhols             OP

41. Põhjaosariiklastel sinised ja lõunaosariiklastel hallid                 RP

42. austerlane Hitler sai Saksa kodakondsuse      TV

43. Zabriskie Point         TV

44. David Lodge            TV

45. π-numbrikohtade meeldejätmiseks (analoogilised salmid on olemas ka teistes keeltes)   RP