Küsimused: Vismarid (Eero Hermlin, Henri Kaarma, Illar Tõnisson, Toomas Uuskam)

 

1. Kõik tänased ja lähikaudsete päevade sünnipäevalapsed on sündinud Skorpioni tähtkujus. Milline neist taevatähtedest aga asub Skorpioni tähtkujus?

 

            a) Antaares;

            b) Arktuurus;

            c) Siirius;

            d) Veega

 

2. Bridźis on kaardimastidel kindel tugevusjärjekord, mis on oluline eelkõige pakkumiste ajal. Milline kaardimast on kõige kõrgema väärtusega?

 

            a) ruutu;

            b) ärtu;

            c) poti;

            d) risti

 

3. Tänase mängu on koostanud seltskond nimega „Vismarid“. Millisel spordialal kuulub Euroopa paremikku aga itaallane Lorenzo Vismara? Ta on kolmekordne Euroopa meister (2002, 2004, 2006) ning saavutanud olümpiamängudel kaks neljandat kohta.

 

            a) laskmine;

            b) vehklemine;

            c) ujumine;

            d) ratsutamine

 

4. Anton Hansen Tammsaare, kes armastas rääkida matsist ja vurlest, vastandades ühe sügavat juuretunnetust ja visadust teise loomutusele ja kergemeelsusele, on muuhulgas kirjutanud: “Euroopas on kõige matsilisem rahvas .......... . Tema püsivus ja alalhoidlus on otse imetlusväärne.” Mis rahvast pidas Tammsaare silmas?

 

            a) rootslased;

            b) prantslased;

            c) sakslased;

            d) inglased

 

5. Paljud teist on kindlasti käinud Rakvere Teatris. Praeguse teatri kohal asus XVI sajandil frantsiskaanlaste mungaklooster, millel olnud ka oma jahuveski. Legendi järgi pandud veski möldriks alati kõige patusem munk. Millise omaduse alusel kõige patusem kloostrielanik välja selgitati?

 

a)      see, kes õlle manustamisel kõige kiiremini purju jäi;

b)      see, kellel habe kõige kiiremini kasvas;

c)      see, kes kõige halvemini lugeda ja kirjutada oskas;

d)      see, kelle mungakuub kõige määrdunum välja nägi

 

6. Sao Paolo linnapea valimistel aastal 1958 oli kõige populaarsem kandidaat üks elukas, Cacareco, kes väidetavalt kogus umbes 100 000 häält ja võttis saadikumandaadi. Paraku tühistasid ametivõimud tema tulemuse. Cacareco karjääri mõjul asutati aga viis aastat hiljem Kanadas sama eluka nime kandev partei, mis tegutses aktiivselt 30 aastat ja mille juhiks kuulutati Granby loomaaias elav Cornelius I. Partei üks valimislubadus oli näiteks sõja kuulutamine Belgiale, kuna belglaste koomiksikangelane Tintin tappis kord oma seiklustes küsitava looma. Sõda lubati ära jätta juhul, kui Belgia saadab partei staapi karbitäie merekarpe ja kasti Belgia õlut, mida Belgia saatkond Ottawas ka tegi. Nimetage see elukas, kes on poliitikas figureerinud ka hiljem ja teistes maailmajagudes!

 

7. Pildil on sotsiaalteaduste doktor, praegune EBS-i (Estonian Business School) õiguse ja avaliku halduse õppetooli juhataja. Veebruaris pälvis ta Riigivapi teenetemärgi II klassi Eesti iseseisvuse taastamise ja kindlustamise eest. Kes?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. Eelmisel aastal oli kõige populaarsem turistide sihtpunkt Saksamaal 2700 elanikuga Baierimaa küla Marktl am Inn. Seejuures ei külastanud Austria piiri ääres asuvat küla aasta esimesel kolmel kuul tavapärasest sugugi rohkem turiste, järgmisel kuul sai aga asula juba ootamatult popiks. Millega seoses?

 

9. Riigikogus praegu olümpiavõitjaid ei kohta, kuigi alles mõned aastad tagasi esindasid meid seal nii Erika Salumäe kui ka Jaan Talts. Seevastu on põhjanaabrite Eduskunna praeguses koosseisus kaks olümpiavõitjat. Kes?

 

10. Kuulete ühe riigi hümni, mille sõnade üks autor on valitsev riigipea. Millise riigi hümn?

 

11.  Albert Speer kirjutab oma memuaarides, et kui aastal 1934 tahtis üks naisteorganisatsioon Hitlerit jaamas lilledega vastu võtta, uuriti eelnevalt propagandaministeeriumist, milline on füüreri lemmiklill. Kuna Hitler suhtus lilledesse ükskõikselt, mõtles ministeeriumi ametnik selle ise välja – ta nimetas lille, millega arvas füüreril teatavaid seoseid olevat. Nii sai üks lill sellest päevast alates tuntuks kui „Führeri lill“. Nimetage see perekonda leontopodium kuuluv lill, mida botaanikute andmetel kasvatatakse Eestis aiataimena aastast 1922!

 

12. Sellest sugukonnast on Eestis kohatud 11 liiki, neist nelja liigi nimes sisaldub ka sugukonna enda nimi: kääbus-...., põhja-...., pargi-.... ja suur-.... Nende kaal võib olenevalt liigist varieeruda 3,5 ja 40 grammi vahel, põhiliselt on nad putuktoidulised ja öise eluviisiga. Kellest on jutt?

 

13. Seda naudinguainet tarvitatakse laialt Lõuna- ja Kagu-Aasias ning Lääne-Okeaanias, kohati Aafrika idarannikulgi. India linnade tänavail on selle müüja sama tavaline kui meil jäätisemüüja. See seatakse kokku ostja silme all - kõigepealt võetakse mõned lehed, mis asetatakse üksteisele, vahele ja peale määritakse lubjapiima, mis lagundab lehe kudesid ja vabastab eeterlikke õlisid. Lehe peale pannakse tähtsaima koostisosana röstitud, vahel ka keedetud areekapähkli seib, mis sisaldab parkaineid ja alkaloide, peamise toimeainena arekoliini, mis mõjub narkootikumina, mõjustab eriti parasümpaatilist närvisüsteemi ning reguleerib ka veresoonte laienemist ja ahenemist. Ostja soovil lisatakse veel tubakat, gambiiri, katehhut või mõnd muud ekstrakti, ainet või võiet. Leht koos täiteainega rullitakse kokku. Närimisel on ta põletavamaitseline, kutsub esile sülje-erituse, värvib sülje ja igemed. Närimisjääki ei neelata alla. Millest on jutt?

 

14. Kaarjate korallsaarte ehk rõngasriffide kohta kasutatav mõiste “atoll” on maailma levinud ühes keeles olevast sõnastatolhu. Too riik, milles seda keelt räägitakse, koosnebki ise umbes 1200 korallsaarest ja atollist. Millisest riigist või keelest pärineb sõna “atoll”? Näete ka selle riigi vappi.

 

15. Näete ühe haldusüksuse, mille ametlikus nimetuses sisaldub sõnavabariik”, lippu ja paari pilti selle territooriumilt. Nimetage see administratiivne üksus!

 

Flag of Crimea

 

 

 

 

 

 

16. Milline kuupäev? (õige kuu - 1 punkt)

 

·      Giuseppe Piazzi avastab esimese asteroidi (1801);

·      Inglise kuninganna Victoria kuulutatakse India keisrinnaks (1877);

·      Fidel Castro juhitud sissiarmee kukutab Kuuba diktaatori Fulgencio Batista (1959);

·      Iseseisvuspäeva tähistavad Haiti (1804), Sudaan (1956), Kamerun (1960) ja Lääne-Samoa (1962);

·      Maailmakuulsustest on sellel päeval muuhulgas sündinud luuletaja Sandor Petöfi (1823), olümpiaisa Pierre de Coubertin (1863), admiral Wilhelm Canaris (1887), FBI kauaaegne juht J. Edgar Hoover (1895) ja kirjanik Jerome David Salinger (1919).

 

17. Legendi põhjal purunes aastal 1588 vastu Normandia rannakaljusid Hispaania kuninga Felipe II võitmatusse armaadasse kuulunud sõjalaev. Kohalikud hakkasid hukkumispaika kutsuma laeva nime järgi, hiljem muutus nimi prantsusepäraseks ning laienes kogu piirkonnale. Tänapäeval on selle halduspiirkonna (departemangu) keskus Caen ning ajaloolehekülgedele on jõutud ka aastal 1944, kui seal maabus Normandia dessant. Paraku ei assotsieeru piirkonna nimega meile tõenäoliselt sõjalaev ega dessant, vaid eeskätt üks piirkonna järgi nime saanud toode. Selle suurtootjate hulka kuuluvad näiteks Pere Magloire, Boulard ja Busnel, väiketootjate hulka aga paljud kohalikud talupidajad. Millist nime kannab see halduspiirkond? 

 

18.  Näete ühe riigi kolme rahatähte - kahe-, viie- ja kümneühikulist kupüüri. Kõigil kolmel on kujutatud tuntud ajaloolisi isikuid. Keda? (2 õiget – 1 punkt)

 

 

19. Louis IX valitsusajal XIII sajandi keskel pani üks kuninga kaplan aluse asutusele, mille ühe sissepääsu kohale on kirjutatud: “Mida pole Jumal andnud, seda ei anna ka ………… .” Nimetage kaplani või punktiirile sobiva asutuse nimi!

 

20. Kuulete muusikapala „Eesti auks“ ansamblilt, kellele ajalookäsitlus on põhjustanud rahvusvahelisi probleeme. Nimetage ansambel!

 

21. Sillamäel asuva keemiaettevõtte Silmet kaubamärgiks on peamiselt kaks haruldast metalli, mille  tootmisel ollakse maailmas esirinnas. Metallid kannavad Mendelejevi tabelis järjekorranumbreid 41 ja 73 ning on mõlemad oma nime saanud kreeka mütoloogiast - sealjuures lähedases omavahelises suguluses olevate isikute järgi. Millised kaks metalli moodustavad Silmeti põhitoodangu?

 

22. Oma eluajal (1755-1824) oli ta eeskätt tuntud kui geoloog, paleontoloog ja poliitik. Talle pakkus erilist huvi kivististe uurimine ning tema käsiraamatut “Eelajaloolised orgaanilised jäänused” peetakse esimeseks paleontoloogia-alaseks süstemaatiliseks ülevaateks. Poliitilistelt vaadetelt oli ta reformist ning astus korduvalt üles monarhia vastu. Tal tuli koguni vande all tunnistusi anda seoses kavatsetava atentaadiga kuningas George III-le. Arstiteadusest on lisaks tema kuulsaimale teosele (1817) tuntud muuhulgas raamatudOhtlik sport”, “Haige laps”, “Külaelaniku sõber ja arst”. Kellest on jutt?

 

23. Üks SI-süsteemi ühikuid on nimetatud 36-aastasena veremürgitusse surnud füüsiku (eluaastad 1857-1894) järgi. Nobeli preemiate jagamiseni ta elada ei jõudnud, kuid see-eest pälvis füüsikapreemia (1925) tema nõbu, kes tõestas, et aatomite energial on diskreetsed väärtused. Nimetage nende füüsikute ühine perekonnanimi! Praegu kannab sama nime firma, mis reklaamib end omal alal maailma vanima ja suurimana ning tegutseb ka Eestis.

 

24. Põhja-Liibüas, mõned miilid Tripolist lõunas, asub väikelinn Al Aziziyah, kus 13. septembril 1922 leidis aset midagi sellist, mis selle paiga tänapäevani kuulsaks on teinud. Hiljem on siiski kahtlema hakatud, kas see, mida üldsus teab, seal tegelikkuses üldse toimus, kuna ametiisik, kes tollest sündmusest teada oleks pidanud andma, olla tollel päeval hoopis haige olnud ja teda asendanud keegi diletant. Mis seal paigas siiski "ametlikult" toimus?

 

25. Mille sümbol on see pingviin nimega Tux?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26. Me kõik teame üldlevinud arvamust, et kui jumal inimestele mõistust jagas, olid sportlased parajasti trennis. Reeglit aga kinnitavad alati meeldivad erandid ning nii kuulub praeguste Eesti tippsportlaste hulka koguni üks doktorikraadiga tegija. Oma väitekirja kaitses ta Tartu Ülikoolis ning see käsitles sportlaste võistluseelset ärevust. Kes?

 

27. Need kaks linna asuvad ühes ja samas riigis, aga erinevad elanike arvult peaaegu 20 korda. Mõlemad asuvad järvede ääres - seejuures kannab järv, mille ääres suurem linn asub, linnaga sama nime. Väiksem linn aga asub riigi suurima järve ääres. Väiksem linn oli oma praeguses asukohariigis üks tähtsamaid Rooma kolooniaid, ta kandis nime Colonia Iulia Equestris ja asutati umbes 50 aastat
e.m.a. Suurem linn saavutas oma tähtsuse mõnevõrra hiljem. Mõlemasse linna satuvad tihti  jalgpallifunktsionärid, sest väiksemas asub UEFA ja suuremas FIFA peakorter. Nimetage need kaks linna!

28. Käesoleva aasta mais jõudis Rafael Nadal Masters Series´i Rooma turniiri finaalis võiduga Roger Federeri üle lõpuks järele ühele teisele tennisistile, kelle käes oli aastast 1977 püsinud  saviliivaväljakute rekordtulemus - 53 järjestikust võitu. Veel sama kuu lõppedes oli tulemus Prantsusmaa lahtiste meistrivõistluste käigus ka ületatud. Kellele kuulus endine rekord? 

 

29. Piltidel on maailmameister aastast 1999 (mis pole tema väljapaistvaim saavutus). Kui ära ei õnnestu tunda, olgu öeldud, et maailmameistriks on tulnud ka tema õde. Kes on piltidel?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30. Kuulete Luciano Pavarottit esitamas aariat “Nessun Dorma”. Sama pala esitas kuulus tenor ka Torino olümpiamängude avatseremoonial ning see oli vaieldamatult tseremoonia kõrghetki. Millisest ooperist see aaria pärineb (helilooja + ooperi nimi)?

 

31. Selle teose mustand sündis pärast Teist maailmasõda filmistsenaariumina, tööpealkirjaga “Süüdistada pole kedagi” ja tegevuskoht pidi olema Tallinnaga sarnanev Balti riigi pealinn. Lõpuks sai sündmuse tegevuspaigaks siiski üks teine pealinn, romaan ilmus 1958 ja kolm aastat hiljem tõlkis selle eesti keelde Lennart Meri. Autor ja teos?

 

32. „Vanemad nägid, kui raskesti poeg ennast vaevas, ega sundinud teda vägisi igapäevasele tööle; neil oli õnneks niipalju jõudu, et oma õrna taime mureta võisid kosuda lasta. Viimaks surid mõlemad ära; poeg vajutas nende silmalaud kinni ja võttis nõuks enese silmad nüüd alles hästi lahti teha.

Kord lamas ta harjunud viisil mere ääres kõhuli maas ning vahtis mõtterikka näoga vagusalt vulisevate voogude poole. Ta silm jäi ühe paadi peale seisatama, mis madala koha peale sattunud oli, nii et kaks meest, kes sees istusid, teda milgi viisil paigast liigutada ei saanud. See`p see suur silmapilk oligi, kus tuleviku tee ja kuulsuse läige korraga …………………vaimusilma ees vilkuma lõid.“

Ariel Sharon

Kelle nimi sobib punktiirile? 

 

33.  Järgmisel nädalal leiab Tallinnas juba mitmendat korda aset juudi süvakultuuri festival. Festivali nimi ühtib ühe tuntud juudi eesnimega, keda juuresoleval pildil näete kindralmajorina vahetult enne aastal 1967 toimunud kuuepäevast sõda. 

Millist nime kannab peatselt algav juudi kultuuri festival?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

34. Ta sündis aastal 1928 juudi perekonnas ning peaaegu kõik ta sugulased hukati 1943. aastal koonduslaagris. Ema pani poja Saksa sõjaväkke ja see päästis ta elu. Õppis eriala, millel kuulsaks sai, Pariisis, aga diplomit ei saanud. Juba endale nime teinuna soetas elamiseks sealauda Uus-Meremaale Kawakawa linnakesse, mis jäi küsitava koduks kuni tema surmani 2000. aastal. Sinnasamasse on ta ka maetud. Kes? 

 

35. Kes on juuresoleval pildil kujutanud kusevat kasakat?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

36. Mis seob kolme piltidel olevat meest (ja ainult neid)?

 

 

 

 

 

 

37. Elm Street on filmiajalukku läinud eelkõige seetõttu, et seal tegi oma musti tegusid luupainaja Freddy Krueger. Samas on filmimaailmast tuntud ka pildil olev linn, mille peatänav kandis samuti nime Elm Street. Nimetage see linn!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

38. Kes on pildil?                                            

39. Küsitav helilooja ja kitarrist sündis 1950. aastal Londonis ning sai maailmakuulsaks pärast ühinemist Genesisega (1970). Pärast bändist lahkumist 1977. aastal keskendus soolokarjäärile, 1986 asutas koos endise Yes`i liikme Steve Howe`iga supergrupi GTR, mille samanimeline album tõusis USA Billboardi edetabelis 11. kohale. Eesti muusikasõpradel oli tema virtuoosset pillimänguoskust võimalus kuulda ja näha 1988. aasta Rock Summeril, kus ta oli üks peaesinejaist. Kes? 

 

40. Ansambel?

 

41. Kui te soovite maitsta seda toiduainet ja eelistate midagi rahvuslikku, siis küsiksite te näiteks Austrias Mondseer´i, Belgias Brusselskaas´i, Hispaanias Manchego´t, Maltal Gbejna´t, Poolas Oscypek´i, Portugalis Cabreiro´t, Slovakkias Gorovec´i, Taanis Danablu´t, Ungaris Liptauer´it jne. Milline toiduaine?

 

42. See termin on erinevatesse keeltesse levinud Euroopa lõunapoolseima sadama nime järgi ja tulenes sellest, et sadam oli üks peatuspaik mauri piraatidele, kes laevadelt maksu kogusid. Nimetage sõna!

 

43. Siena linnriigis asutati aastal 1472 asutus, mille nimeks sai Monte dei Paschi. Tänaseks on ettevõtte peakorter endiselt Itaalias Sienas, tal on ligi 1800 esindust, 28 000 töötajat ja miljoneid kliente. Spondeeritakse paljusid ettevõtmisi, üks tuntumaid neist on vahest Euroliigas mänginud Siena Montepaschi korvpallimeeskond. Eriliseks teeb ettevõtte aga see, et teda peetakse maailma vanimaks tegutsevaks teatud tüüpi asutuseks. Mis asutus on Monte dei Paschi? 

 

44. See klubilisel põhimõttel leviv liikumine asutati aastal 1963 Jean Nidetch´i poolt ja on tänaseks levinud rohkem kui 30 riigis. Liikumist hallatakse ettevõtte kaudu, mis aastal 2001 viis oma aktsiad New Yorgi börsile ning selle pikaajalised omanikud on saanud nelja aastaga kaks korda rikkamaks. Lisaks liikmemaksudele teenitakse oluline osa tulust raamatute ja ajakirjade müügist. Milline ettevõte/ kaubamärk/ liikumine?

 

45. Millist nime kandis see koomiksiperekond, kelle esindajaid näete? Mart Normeti bakalaureusetöösEesti koomiks eesti ajakirjanduses 1990ndatel aastatel” on selle kohta kirjutatud järgmist: “Perekond ……” esindab koos Alar PikkoraineniKosmosemuttideja Madis Otsa loominguga egotsentrilise nihilismi, mis on maailmavaatena tunnuslik sajandilõpule, avaldumist varakapitalistlikus Eestis. Kõigi nende koomiksite tegelaste põhisisuks on rahulolu saavutamine eneselõbustamise läbi, selleks vahendeid valimata. Publikut rahuldatakse, rahuldades iseend. Valimata vahendid osutuvad ülijõhkrateks.  Samas pole välistatud ka see, et jõhkrus on tegelaste teadlik valik.”

 

 

 

 

 

 

 

 

VASTUSED :

 

1) a (Antaares; Arktuurus on tähtkujus Karjane, Siirius tähtkujus Suur Peni ja Veega tähtkujus Lüüra)

2) c (poti; järgnevad ärtu, ruutu ja risti)

3) c (ujumine)

4) d (inglased)

5) b (see, kellel habe kõige kiiremini kasvas)

 

6) ninasarvik

7) Arno Almann

8) see on Joseph Ratzingeri ehk paavst Benedictus XVI sünnikoht

9) Marjo Matikainen-Kallström; Lasse Viren

10) Kasahstan (üks sõnade autoritest Nursultan Nazarbajev)

 

11) eedelveiss ehk alpi jänesekäpp

12) nahkhiired

13) beetel

14) Maldiivid („atoll“ tuleb maldiivi keelest)

15) Krimmi Autonoomne Vabariik (piltidel Simferopoli raudteejaam ja Sudaki kindlus)

 

16) 1.jaanuar

17) Calvados (Hispaania laev kandis nime „El Calvador“)

18) Jaroslav Tark; Bogdan Hmelnitski; Ivan Mazepa (Ukraina grivnad)

19) Sorbonne´ ülikool (asutajaks Robert de Sorbon)

20) Loits

 

21) nioobium ja tantaal

22) James Parkinson (1817 kirjeldas esmakordselt haigust, mida täna tunneme Parkinsoni tõvena)

23) Hertz (Heinrich Rudolf ja Gustav Ludwig)

24) seal mõõdeti kõigi aegade soojarekord (57,7 kraadi)

25) operatsioonisüsteem Linux

 

26) Kristjan Kais

27) Nyon ja Zürich

28) Guillermo Vilas

29) Hannu Manninen

30) Giacomo Puccini, „Turandot“

 

31) Graham Greene, „Meie mees Havannas“

32) Jaan Tatikas

33) Ariel (pildil Ariel Sharon)

34) Friedensreich Hundertwasser (sünnipärane nimi Friedrich Stowasser)

35) Peeter Allik

 

36) Marilyn Monroe abikaasad (James Dougherty, Joe DiMaggio ja Arthur Miller)

37) Dogville (filmist “Dogville”, lavastaja Lars von Trier)

38) Johnny Cash

39) Steve Hackett

40) Kino

 

41) juust

42) tariif (Euroopa lõunapoolseim linn on Tarifa)

43) pank

44) Kaalujälgijad (Weight Watchers)

45) Vismarid