1. 19. oktoobril saabub Eestisse riigivisiidile Briti kuninganna Elizabeth II. Teda saatev abikaasa prints Philip on ...hertsog?

a) Walesi

b) Edinburghi

c) Yorki

d) Oxfordshire’i

 

2. Manifestis kõigile Eestimaa rahvastele 24. veebruaril 1918 on mainitud vaid üht Eesti linna. Millist?

a) Tallinn

b) Tartu

c) Narva

d) Paldiski

 

3. See vald, pindalaga 599 ruutkilomeetrit, omandas tänased piirid 16. oktoobril 2005. aastal kolme valla ja ühe linna ühinemisel. Seejuures oli ühes ühinenud valdadest varem hoopis häälekalt nõutud taasühinemist naabermaakonnaga, kuid suurvalla loomisega need jutud vaibusid. Küsime praeguse valla nime. Rahvaarv 11 542 (2006).

a) Türi vald

b) Tapa vald

c) Suure-Jaani vald

d) Rae vald

 

4. See loomake toodi turule 1998. aastal ja kujunes koheselt laste “peab-saama” mänguasjaks. Esimese aastaga müüdi maha 27 miljonit eksemplari. Vormiliselt on tegemist hamstri, kassi, nahkhiire ja öökulli ristandiga.

a) gizmo

b) pokemon

c) gremlin

d) furby

 

5. Hiljuti ilmus eesti keeles uuesti ungari muinasjuttude kogu „Imeflööt”. Sealt leiame loo kelm Tilinkost, kelle vägikaikaveos kuningaga andis viimane talle lootusetuina näivaid varastamisülesandeid. Muuhulgas andis kuningas talle ülesande varastada.... Kui Tilinko ka selle ülesandega hakkama sai, varjutas kuninga pahameel ... suhtes isegi vastumeelsuse Tilinko vastu ning ta kukkus ... ennastunustavalt nuiaga nüpeldama. Küsime keda käskis kuningas tuua, ehk kelle vastu oli ta viha sedavõrd suur?

a) Türgi paša

b) Austria keiser ja ertshertsog

c) Serbia papp, köster ja kellamees

d) Valahhia hospodar


6. Sel kuul tähistab Ungari oma revolutsiooni 50. aastapäeva. 1956. aastal eelnesid aga tõsised kommunismivastased rahutused veel ühe Ida-Euroopa riigi ühes linnas. Millises linnas?

 

7. Kes on pildil?

 

8. See riik vahetas pooleteistaastasel segadusteajal 2001-2003 viis korda presidenti, täna riigi eesotsas oleva 56-aastase isiku toetajate kohta kasutatakse tema sünnikoha tõttu hüüdnime pingviinid, kusjuures nende poliitilises kampaanias on aukohal täht “K”. President sai muide ametisse vaid 22-protsendilise häältesaagiga. Küsime nii riiki kui presidenti.

 

9. 20. sajandi üks tähelepanuväärsemaid poliitikuid kirjutab oma raamatus:

“Olles jäetud omaette, tüürivad Balti riigid Moskvast eemale ning nende Skandinaavia naabrite poole. Need väga edenenud, äärmiselt andekad ja sügavalt Euroopa inimesed näevad end osana läänest ja tahavad sellega lähemat lõimumist. Venemaal pole õigust nende ees teel seista. Imperalismijärgsed pohmellid mõjutavad kõiki suurvõime ja on ühtlasi ka peavalu nende naabritele. On täiesti arusaadav, et Venemaa on mures oma Vene vähemuse viisaka kohtlemise pärast Baltimaades. Kuid Venemaa ei tohi oodata, et saab otsustada nende võimaliku orientatsiooni üle”.

Kes on see poliitik?

 

10. Järgmisel kevadel seisvad taaskord ees Riigikogu valimised. Küsime, kes olid aga eelmistel valimistel 2003. aastal üle riigi 3 populaarseimat (enim hääli saanud) poliitikut? 2 õiget annab 1 punkti!


11. Katkend hiljuti ilmunud teosest:

“Meie käisime naabrite juurest üle mere ikka tarvilikke asju toomas. Üle mere, Rootsis ja Taanis, elasid kristlased. Nendega oli väga lihtne. Kõigepealt tuli ühele külale tuli otsa panna. Ülejäänud nägid, et me tulime nende juurde manti võtma. (Lõbus naer). Siis jooksid nad nagu lambakari kirikutesse kokku. Polnd muud vaja kui kirikul uks maha murda ja meestel kõrid läbi lõigata. Pärast seda võisid võtta vaske ja hõbedat, naisi ja plikasid. Höhöhöö! Ei pidand külasid mööda tuulama. Nad ju võtsid oma kõige kallimad asjad kirikusse kaasa!”

Kes on autor ja kuidas on teose pealkiri?

 

12. Kes on see näitleja? Eesti vaatajad võivad teda tunda äsja linastunud filmist “Maailmakaubanduskeskus”, aga ka filmidest “Vägivaldne minevik”, “Arved klaariks” ja “Täname suitsetamast”

 

13. Gunnar Grapsi kogumikalbumil ilmunud parimate lugude sõnade autorina on esikohal mõistagi Graps ise. Mõnevõrra üllatuslikult ei jää aga temast eriti kaugele maha üks teine mees, kes on sõnade autoriks tervelt 10 laulule, sh. ka kõlama hakkava „Sügisõhtu bluesi” puhul. Küsime kellega on tegu? Vihjeks veel niipalju, et küsitav isik on kõneainet pakkunud ka muus kontekstis!

 

14. Brüsselis asub Mini-Euroopa Park, kus on esindatud miniatuursel kujul kõigi EL liikmesmaade tuntuimad rajatised. Küsime kes/mis esindab Eestit?

 

15. Küsime skulptori nime

 

16. Nõukogude okupatsiooni ajal jagunesid riigid Eesti tunnustamise mõttes nelja rühma. Esimene rühm ei tunnustanud Nõukogude okupatsiooni ei de facto ega de jure. Teine rühm maid ei tunnustanud Nõukogude okupatsiooni de jure. Kolmas rühm maid tunnustas Nõukogude okupatsiooni nii de jure kui ka de facto. Neljas rühm maid ei väljendanud mingit positsiooni. Esimesse rühma kuulus üksnes kolm riiki. Nimetage need!

 

17. Seda isikut (1855-1921) peetakse Eesti Vabariigi idee autoriks. 1882. aastal leiti tema vanematekodus Ilvese talus läbiotsimisel paber luuletusega Eesti Sõalaul. Küsime isiku nime.

Nüüd orja unest ärkame

Ja ühes sõtta tõttame,

Sest priius läigib meie eel

ja Eesti Vabariigi peal.

Priius, au ja Eestimaa

 

18. Estonia teatri 100. sünnipäeva puhul toodi lavale A.H.Tammsaare «Juudit», mille oli lavastanud Katri-Aaslav Tepandi. Kes oli aga «Juuditi» esimese etenduse lavastajaks Draamateatris 1922. aastal (aasta pärast seda, kui Tammsaare oli selle kirjutanud)?

 

19. Kuulete laulmas Liisi Koiksoni. Kes on aga laulu helilooja, samuti tuntud laulja?

 

20. Rootsi poliitikas on eestlased olnud korduvalt aktiivsed. Täna on kõige mõjukamad Eesti juurtega poliitikud aga sealsete sotsiaaldemokraatide ridades. Üks neist on Malmö kommuunivalitsuse juht. Teine aga rahandusminister, kes koos Göran Perssoni valitsusega ametist lahkus. Küsime nende kahe nimesid.


21. Paul Johansen märgib, et sakslased mugandasid tihti Eesti kohanimesid oma keelele kohasemaks, kaotades ära eestikeelseid lõppe. Keskajal oli sama malli järgi sakslaste seas käibel nimetus Ferscher. Mis koht on see eesti keeles?

 

22. Nende omaduste taha saab kirjutada ühe sõna (lad k Russula): kuiv, mustjas, haisev, soo-, veinpunane, tuhmuv, kollane, kase-, ere, mage, pehme, kirbe, habras, verev, kuuse-. Mis sõna see on?

 

23. See kuni poolemillimeetrise suurusega loomake elab mageveekogudes, väikestes tiikides või kraavides enamasti põhjamudas. Ebasoodsates tingimustes moodustavad tsüste. Inimorganismi sattudes võib tekitada ägeda soolenakkuse, mis avaldub haavanditega jämesoolepõletikuna.

 

24. See lind (ladinakeelse nimega numidia meleagris) kodustati ligi 3000 aastat tagasi Lääne-Aafrikas. Euroopasse toodi ta 14-15. saj. Aafrika päritolule viitab ka tema ingliskeelne nimi. Eestikeelne nimi on pärit saksa keelest. Tegemist on linnuga, kelle liha (ja väidetavalt ka munad) on tõeline hõrgutis ja gurmaanide hulgas kõrgelt hinnatud. Hetkeseisuga ei paku teda teadaolevalt ka ükski Eestis paiknev restoran. Küsime mis kodulinnuga on tegu? 

 

25. Mis kala? Ladinakeelne nimi Lophius piscatorius. Vaatamata väljanägemisele on tegemist väga maitsva söögikalaga.

 


26. See üks maailma suurimaid mittetulundusühinguid asutati juba 1888. aastal. Ta väljastab omanimelist ajakirja ja 1997. aastast ka telesaateid, tema meediaväljaanded jõuavad igal kuul maailmas umbes 280 miljoni inimeseni. Selle asutajate hulgas ja teiseks presidendiks oli Alexander Graham Bell.

 

27. Ajakirja Forbes järgi kõige rikkam eurooplane asub maailma miljardäride edetabelis neljandal kohal 28 miljardi dollarilise varandusega. Tegemist on 79-aastase rootslasega, kellele kuulub mööblikaubanduse kett IKEA. Küsime mehe nime.

 

28. Täna on maailma kõrgeimaks hooneks 2004. aastal valminud 101-korruseline ärikeskus, kõrgusega 509 meetrit. Kõrgeimaks ilma lisatoestuseta torniks aga 1975. aastal valminud teletorn, kõrgusega 553 meetrit. Küsime linnu, kus need ehitused asuvad.

 

29. Millega on tegemist?

 

30. Mis nimetuse andis 1928 sellele, sageli aine neljandaks olekuks kutsutule, ameerika keemik Irving Langmuir? Sellest koosneb 99% universumist, muuhulgas päike ning ta ümbritseb ka meie maakera. Ilmselt on ta paljudel meist isegi elutuppa tunginud.

 

31: 1922. aastal Tallinnas peetud tõstmise maailmameistrivõistlustel võitsid Eesti sportlased kolm kuld-, kolm hõbe- ja viis pronksmedalit, kuna võistlustel osales lisaks eestlastele vaid kaheksa lätlast, üks šveitslane ja kolm prantslast.  Küsime kolme neil võistlustel selgunud eestlasest maailmameistrit.

 

32. Kes on see sportlane?

 

33. Hakuho, Chiyotaikai, Kaio, Kotoshu, Tochiazuma. Leidke nimekirjale ühisnimetaja! Septembrikuu seisuga on tegemist lõpliku nimekirjaga.

 

34. Viimatistel jalgpalli maailmameistivõistlustel mängisid eranditult koduklubides ainult 2 meeskonna mängijad. Mis riikide?

 

35. Suusahüpetes on alates 1962. aastast võisteldud nii suurel kui väikesel mäel, millele 1982 lisandus ka meeskonnavõistlus. Küsime: kes suusahüppajatest saavutas esimesena samadel MM-võistlustel võidu mõlemal hüppemäel.

 


36. Kõnealune linn eksisteeris Sitsiilias 720-510 e.Kr ja selle asutasid kreeka kolonisaatorid. Selle linna nimest on tulnud ka üks sõna, tähistades luksuses mõnulevat elunautijat. Mis linn või mis sõna?

 

37. Vanim selle tegevusala esindaja, kelle töid tänaseni säilinud, oli Akvitaania hertsog Guillaume IX 12. sajandi alguses. Selle traditsioonid algavad aga oletatavasti juba 11. sajandist. Paljud selle tegevusala esindajad pidid reisima pikkade vahemaade taha, tuues kaasa ka kaupu ja uudiseid ja olid ilmselt oma aja suurimad staarid.

 

38. Helilooja Franz Schubertist ja tema loomingust on kuulnud vast kõik siinviibijad. Küsime mille on loonud aga Max Schubert? Tema looming on tänaseks kantud koos kivide, mägede ja loodusobjektidega Austraalia rahvuslike uhkuste nimekirja. Soovime võimalikult täpset vastust.

 

39. Kui eelmises küsimuses soovisime teada Schuberti loomingut, siis nüüd küsime millise 1977 valminud maailmakuulsa hoone üheks arhitektiks oli Piano?

 

40. Kes on helilooja?

 


 

41. Mis linn? Väidetavalt oli küsitavas linnas asuv purskkaev inspiratsiooniallikaks Tallinna linnapeale, alustamaks debatti esinduspurskkaevu vajalikkusest Tallinnas!

 

42. 1910 saabus Jaapanist USA-sse laev lastiga, mis kohale jõudes hävitati. Uus samasugune last jõudis Yokohama sadamast Seattle’isse 1912. Last sisaldas 3020 ühikut, mis jagunesid 12 tüübiks. 1935. aastast alates tänaseni peetakse igal aastal „sellele lastile” pühendatud festivali, mis on rahva poolt pikisilmi oodatud ja palavalt armastatud. Küsime mida see last sisaldas?

 

43. Millise maailmakuulsa institutsiooni raamatukogus tuleb enne lugejaks saamist suuliselt ette lugeda järgmine vanne paksust raamatust, mis sisaldab vande tekste enamikes teada olevates keeltes (sh. ka eesti keeles)?

"Ma kohustun Raamatukogust mitte kõrvaldama, sodima, rebima ega mõnel muul viisil rikkuma ühtki köidet, dokumenti või muud selle omandit; Raamatukokku mitte tooma tuld ega Raamatukogus tegema lõket ning ma tõotan kuuletuda kõikidele Raamatukogu reeglitele.”

 

44. Rae mõis kandis varem saksakeelset nime, mis oli ajendatud selle omandisuhtest enne Tallinna rae alla minekut. Küsime seda nime.

 

45. Kes esitab laulu?

 

Jüri mälumäng 11.10. 2006

küsimused: Historia (Marek Ühtegi, Erkki Bahovski, Heiki Suurkask)

 

1. b) Edinburghi hertsog

2. c) Narva

3. a) Türi vald

4. d) Furby

5. c) serbia papp, köster ja kellamees

6. Poznan (mõne teise Poola linna eest 1 punkt)

7: Fredrik Reinfeldt

8. Argentina, Nestor Kirchner

9: Margaret Thatcher

10. Edgar Savisaar (12960 häält), Siim Kallas (10008) ja Urmas Paet (7560)

11: Andrei Hvostov, “Henrik”

12: Maria Bello

13. Uno Laht

14. Tallinna linnamüür koos Paksu Margareetaga

15. Henry Moore

16. USA, Vatikan, Iirimaa

17: Andres Dido

18: Paul Pinna

19: Tõnis Mägi

20. Ilmar Reepalu, Pär Nuder

21. Võrtsjärv

22: pilvik

23. Amööb

24. Pärlkana

25. Merikurat

26: National Geographic Society

27. Ingvar Kamprad

28. Taipei, Toronto

29. andmekandjad Voyager 1 ja Voyager 2 pardal

30. Plasma

31: Alfred Neuland, Saul Hallop ja Harald Tammer

32: Ragnar Klavan

33. Ozeki

34. Itaalia ja Saudi Araabia

35. Bjørn Wirkola

36: Sybaris ja sübariit

37: trubaduurid 

38. Veini (Penfolds Grange Hermitage)

39. Pompidou Keskus Pariisis. (arhitektid: Renzo Piano ja Richard Rogers)

40. Brahms

41. Genf

42. kirsipuud (Tokyo linnapea kingitus Washingtoni linnale)

43. Oxfordi ülikooli raamatukogu (alias Bodleian Library)

44. Johannishof

45. Weird Al Yankovic