1. Dumas' «Kolme musketäri» saaga peategelased on teadupärast Athos, Porthos, Aramis ja d'Artagnan. Kuid märkimisväärne roll on ka musketäride teenritel. Kes neist oli Aramise teener?

a) Planchet

b) Bazin

c) Mousqueton

d) Grimaud

 

2. Kes neist rahvuskoondislastest on pikim (andmed koduklubidest)?

a) jalgpallur Taavi Rähn

b) korvpallur Tanel Tein

c) käsipallur ja treener Riho-Bruno Bramanis

d) võrkpallur Eerik Jago

 

3. Millise suusatootja suuskadel võistleb Eesti tulevikulootus Kaspar Kokk?

a) Fischer

b) Madshus

c) Atomic

d) Rossignol

 

4. 13. augustil 1905 korraldati Norras rahvahääletus unioonist Rootsiga lahkulöömiseks. 368 208 inimest hääletas unioonist lahkumise poolt, kui palju oli aga lahkumise vastaseid?

a) 1840

b) 184

c) 184000

d) 18400

 

5. 14. märtsil 2006 avaldas USA-s asuv Illinois' Ülikool oma katsetulemused virtuaalse viiruse loomise kohta. Koostöös California Ülikooli ja USA ühe suurima, Illinois' osariigis asuva superarvutikeskuse - NCA (National Center for Supercomputing Applications) taasloodi arvutis (atomaarselt tasemelt alates) üks kõige primitiivsemaid viirusi (tubaka mosaiikviirus).

Küsime: kui kaua suutis kahe ülikooli ja USA Rahvusliku superarvutikeskuse arvutivõimsus 1:1 loodud viirust n-ö virtuaalselt elus või siis kaasaegset keelt kasutades – «üleval» hoida?

a) 50 nanosekundit

b) 50 millisekundit

c) 50 sekundit

d) 50 minutit

 


6. Vanas Kreekas kasvatati seda tänapäeval laialt tuntud maitse- ja ravimtaime algselt meetaimena. Pliniuse ja Vergiliuse andmetel hõõruti selle taimega mesilastarusid, et need mesilastele meeldiksid. 10. sajandil väideti et taime lõhn rahustab mesilasi ja kaitseb inimest nende pistete eest. Ka taime ladinakeelses nimes esineb viide mesilastele. Avicenna pidas seda taime melanhooliavastaseks ravimtaimeks, Paracelsus elueliksiiriks. Ka 20. sajandil on selle taime tarvitamist seostatud pika elueaga. Karmeliidi ordu munkade valmistatud nn. karmeliidivesi (al. 1611. aastast tuntud ravim) sisaldas just seda taime. Taimest saadav eeterlik õli kuulub tänapäevalgi benediktiini ja sartröösi koostisse.

 

7. Prantsuse kirjanikku Pierre Boulle'i tuntakse hästi sõjaromaani «Sild üle Kwai jõe» (1952) järgi, mis ilmus eesti keeles Heiti Kaarde tõlkes. 1957. aastal vändatud sama pealkirjaga David Leani film tõi tegijaile mitu Oscarit, sealhulgas parima filmi auhinna. Kuid ka Boulle'i ulmeromaan «Ahvide planeet» on innustanud filmitegijaid. Raamat ise ilmus eesti keeles 1973. aastal Mirabilia raamatusarjas. Kelle tõlkes?

 

8. Mis aasta?

* maailmas esietendub Oscar Wilde'i näidend «Kui tähtis on olla tõsine»

* sõlmitakse Shimonoseki (Maguani) rahu

* Wilhelm Röntgen avastab X-kiired

* sureb Friedrich Engels

* sünnib kuningas George VI

* 20. augustil… õnnistab peapiiskop Arseni Tallinnas pidulikult Aleksander Nevski katedraali ehitamise algust

 


9. Lennuk on olnud kunstiküsimustes nigel, seepärast ei küsi me kunstnikku. Keda on kujutatud sellel Inglise romantismiajastu poeedi ja kunstniku, William Blake'i maal-gravüüril (1795)?

 

10. Kaks kuulsat inimest. Kes?

 


11. Tänavu Loode-Eestit tabanud ulatuslikust õlireostusest ajendatuna kirjutas üks Eesti kirjanik järgmise luuletuse (ilmus Postimehes):

 

keskkonnaministrile

 

ela ilmas kui lind

 

Kes on nende erakordselt tabavate ridade autor?

 

12. Esimene korvpallikohtumine olümpiamängude ajaloos peeti 8. augustil 1936 Berliinis. Eesti võitis seal Prantsusmaad 34:29. Kes sooritas palli lahtiviske?

 

13. Pildil on kujutatud Saksa Kolmanda Riigi sõjalist autasu - Raudristi Rüütliristi. Samas erineb pildil kujutatud Rüütlirist oma välimuselt tavapärasest – nimelt on ordenil tavapärane svastika asendatud tammeoksaga. Meie küsimus on selle muudetud välimusega autasu statuudist. Mis teeb pildil kujutatud autasu eriliseks?

 

 

14. Kui Eesti läks 1928. aastal margalt üle kroonile, siis võrdsustati Eesti kroon ühe riigi rahaga. Millise riigi?

 

15. Fahrenheiti ja Celsiuse temperatuuriskaalad on teadupärast erinevad. Kuid millises temperatuuripunktis nad kattuvad, st nende väärtus (näit) on mõlemal sama?

 


16. Ameerika Ühendriikide autotööstuse pealinn on Detroit. Linnas ja selle lähiümbruses asuvad General Motorsi, Fordi ja Chrysleri peakorterid. Kes asutas Detroidi linna? Küsime selle isiku nime.

 

17. Peaaegu kuni 1950-ndate aastate lõpuni ei asunud Nõukogude Liidus väljaantud maakaartidel põhja-polaarjoon oma tegelikul kohal, vaid oli kunstlikult nihutatud umbes 4-5 km lõunasse. Mis oli selle põhjuseks?

 

18. Innuitid (eskimod) elavad väga hajutatult; antropoloogid vaidlevad siiamaani kui palju on neil üldse ühist keelt, rääkimata lume ja jää eri olekute väljendamiseks vajalikest sõnadest ja väljenditest (u 50-400). Huvitaval kombel on nii Labradori, Alaska, kui ka Gröönimaa innuitide hõimudele ühised vähemalt kaks lume olekut väljendavat sõna – nimelt qanik ja aput. Mis on qanik ja aput?

 

19. Kelle raamatust pärinev katkend?

 

20. Kes on heliteose autor?

 


21. Kes on pildil (Ümber Viljandi järve jooksu võitja aastal 1981)?

 

22. Me ei küsi ei riiki ega linna, vaid täpset kohta . See koht on väga eriliselt seotud ühe kultusliku romaani algusega, mis on vapustanud ja mõjutanud mitmeid põlvkondi. Mis koht?

23. Kes on pildil?

 24. Kes on pildil?   

 

 

25. Pildil on Poola Politsei Kesk-kohtumeditsiinilaboratooriumi poolt 2005. aasta novembris tundmatu isiku säilmete põhjal teostatud välimuse-arvutirekonstruktsioon (nn fotorobot). Praeguseks hetkeks võib öelda, et isik on ka muus osas väga tõenäoliselt identifitseeritud. Kellega on tegu?

 

 

 

 

 


26. Milline lennufirma käivitas sageli lendavatele inimestele esimesena maailmas boonusprogrammi? Aasta oli 1981.

 

27. 1960. aastal Sverdlovski lähedal allatulistatud ameeriklaste luurelennuk U2 pidi maanduma Põhja-Norras Bodo linnas. Kust lennuk startis?

 

28. Kes hukkus esimese britina lennuõnnetuses 1910. aastal (tema nimi on tänagi lennukitega otseselt seotud)?

 

29. Novembris 2005 sooritas reisilennuk Boeing 777-200LR rekordlennu. Lennuk lendas vahemaandumiseta Hong Kongist Londonisse Heathrow lennuväljale. Boeing 777 läbis 22 tunni ja 42 minutiga 11 664 meremiili (21 601 km), seega vahemaa, mis on ligikaudu võrdne poole maakera ümbermõõduga. Samas võib Boeingu suurim konkurent Airbus uhkeldada maailma pikima vahemaandumisteta regulaarreisilennuga. Singapore Airlines'i Airbus A340-500 lendab Singapurist New Yorki. Kui kaua kestab see lend? (+/- 1 tund annab 1 punkti)

 

30. Kuulete üht inglise keelde tõlgitud rahvalaulutöötlust. Millise rahva rahvalaul on see tegelikult?


31. Kes või mis on tölt? Kõrvalt vaadates paistab see naljakas.

 

32. Moskva Kremli tornidel asunud imperaatorlikud (kahepäised) kotkad vahetati Nõukogude võimu poolt seestvalgustatavate rubiinklaasist tähtede vastu välja aastatel 1933-1935. Kremli komandantuuri andmeil on sellest ajast kõik Kremli tornidel asuvad tähed üheaegselt välja lülitatud vaid kahel korral. Esimene oli mõistagi Suure Isamaasõja periood. Mis oli Kremli teistkordse pimendamise põhjus?

 

33. Millise firma mootorrattaid kasutab Eesti Kaitsevägi (me ei pea silmas Kaitseliidu kirjut masinaparki)?

 

34. Millise tänaseks üldlevinud ilunipi tõi Tahitilt esimese eurooplasena kaasa kapten James Cook 1769. aastal?

 

35. Fotol on kujutatud ühe tuntud Eesti- ja Liivimaa aadlisuguvõsa vapp. Mis suguvõsa vapiga on tegu? Pilt on tehtud Järvamaal Rutikvere mõisas Kütimäe kabelimäel.

 

 

 


36. Kuuba liidril Fidel Castrol on omapärane sõjaväeline auaste. Milline?

 

37. Mis ametit pidas Kristjan Palusalu 1936. aasta suvel Berliini OMi ajal?

 

38. Tavaliselt äärmiselt erimeelne rahvusvaheline teadlaskond on üllataval üksmeelel vähemalt ühes asjas - meie Universumi algmõõde nn Suure Paugu hetkel oli 10 astmes -33 cm3.
Mis on selle põhjuseks?

 

39. Tähekombinatsioon «FC» jalgpalliklubi nime ees või järel on traditsiooniline lühend sõnast «jalgpalliklubi» (näiteks ingl. k. football club). Üks Eesti esimese iseseisvusperioodi tippklubisid oli Tallinna VS Sport. Mida tähendas «VS» klubi nimes?

 

40. See 1997. aastal originaalkeeles ilmunud raamat tegi varem avalikkusele tundmatu autori maailmakuulsaks. Raamatul oli järgmine moto: «Jessicale, kes armastab lugusid, Anne'ile, kes armastab neid ka, ja Di'le, kes seda lugu esimesena kuulis». Aastal 2000 ilmus raamat ka eesti keeles. Küsime kirjanikku ja teost.

 


41. Selle Lõuna-Indiast pärineva taime vilju on meditsiinis ja kulinaarias kasutatud üle 4000 aasta. India kerjusmungad, kes läbisid jalgsi väga pikki vahemaid, mälusid päevas 7-9 selle taime vilja, mis arvati andvat neile suurt vastupidavust. Et selle taime viljad on ühtlase massiga, kaalub 1000 vilja täpselt 460 g. Sellest tulenevalt kasutati neid keskajal apteekides ja kaubanduses kaaluetalonina.

 

42. Selle maailmakuulsa raamatu eestikeelse väljaande illustreeris üks eesti nimekamaid graafikuid (sünd. 1928). Pälvinud pika ja viljaka loometee jooksul mitmesuguseid auhindu, sh riigi elutööpreemia. Kellest on jutt?

 

43. Ta sündis 18. märtsil 1892. aastal Tartus pere neljanda lapsena. Andmed tema haridustee kohta on puudulikud. Eesti ajalukku läks ta oma tegevuse kaudu. See isik kirjutas: «Täna on parajasti Jaani laupäev, linnalised on hästi riides, keda motorpadid siia vedavad, kuna meie nagu vanderid oma kompsudega ümberhulgume, paljud pakuvad 2 kop, et laske oma leierkasti lugu lahti, kuid kõikide imeks ei tee meie nende soovidest väljagi». Nimetatud isik hukkus 27. detsembril 1917. aastal kell 7 hommikul 25 aasta ja 9 kuu vanusena. Kellest on jutt?

 

44. Jaapanlase Kashio Tadao karjäär algas kahe maailmasõja vahelisel ajal Tokyos treialiõpilasena. Tehase omanik märkas, et noormehel on tehnilist taipu ja innustas teda ülikooli astuma. Aprillis 1946 ehk täpselt 60 aastat tagasi rajas Tadao oma äri. 1957. aastal firma nimi muutus ning on just selle nime all arenenud tuntud kompaniiks. Millisest firmast on jutt?

 

45. Kes laulab? (küsime lauljat)

 

Vastused

1. b (Bazin)

2. d (Jago 198; Bramanis 197; Tein 193, Rähn 192)

3. b (Madshus)

4. b (184)

5. a) 50 nanosekundit

6. Meliss (melissa oficinalis, mellifera 'mesilane' lad.k)

7. Lennart Meri

8. 1895

9. Isaac Newton

10. Bonnie ja Clyde (Bonnie Parker ja Clyde Barrow)

11. Jan Kaus

12. Korvpalli 1891. aastal USAs Springfieldis leiutanud James Naismith.

13. Seda võib kanda. Saksamaa LV valitsuse määrusega 1957. aastast taaslubati sõjaveteranidel Kolmanda Riigi sõjalisi autasusid kanda. Selleks tuli muuta autasude välimust, eemaldada fašistlik sümboolika.

14. Eesti kroon võrdsustati Rootsi krooniga. 1935 seoti kroon Briti naelaga.

15. -40 kraadi Celsiuse järgi on ka -40 kraadi Fahrenheiti järgi.

16. Juulis 1701. aastal asutas prantslasest maadeuurija, kaupmees ja sõjamees Antoine de la Mothe Cadillac Detroidi asula. Insener Henry M. Leland asutas 1905. aastal Cadillac Motor Company. 1906. aastal registreeritud firmamärk kujundati Cadillaci aadlivapi elementidest, mille seas meeldejäävaimad on kuue ujuva linnu kujutised.

17. Üleliidulise kommunistliku (bolševike) partei (ÜK(b)P) tolleaegse ametliku ajaloo kohaselt viibis omaaegne ÜK(b)P sekretär Jossif Džugašvili (Stalin) 1913-1917 «tsaristlikul, polaarjoonetagusel asumisel» Turuhhanski krais. Tegelik asumiskoht, (praeguses Turuhhanski rajoonis Krasnojarski krais) ei vedanud n-ö välja.

18. qanik on «õhusolev lumi»; aput «maasolev lumi»

19. Alla Dudajeva («Miljoni esimene»)

20. Lepo Sumera («Pala aastast 1981»)

21. Rein Kilk

22. Patriarhi tiigid Moskvas (Bulgakovi romaanist «Meister ja Margarita»)

23. Mathias Rust

24. Ljudmila Putina

25. Poola päritolu astronoom Nicolaus Kopernik (1473-1543)

26. American Airlines, 1981. aastal (boonusmiilide programm AAdvantage).

27. Peshawar (Pakistan) Praegu asub üks U2 ka Bodo lennundusmuuseumis, alla tulistatud lennuk aga Moskvas õhujõudude muuseumis.

28. Charles Stewart Royce, firma Rolls-Royce kaasasutaja. Firma Rolls-Royce mootoreid kasutatakse paljudes lennukites.

29. Täpne lennuaeg vastavalt graafikule on 18 tundi ja 40 minutit.

30. Šoti rahvalaul

31. Tölt on hobuse samm. Töldi puhul paneb hobune tagumise jala tunduvalt varem maha kui sama külje esimese jala. Töltsammu hobune ilma ratsaniku raskuseta seljal ei tee. Kõrvaltvaatajale paistab tölt naljaka tippimisena, töltsammu neljataktiline rütm säilib ka suurel kiirusel. Töltsammul tippiv hobune suudab läbida näiteks soiseid alasid, sest tema jalad ei jõua pinnasesse vajuda.

32. Nikita Mihhalkovi «Siberi habemeajaja» võteteks

33. Husqvarna (mudel MC 258A MT)

34. Tätoveering

35. Vastus peitub vapis - ristatud püstolid. Suguvõsa perekonnanimi on Pistholkors. Kors on rootsi keeles rist. Pilt on tehtud Järvamaal Rutikvere mõisas Kütimäe kabelimäel.

36. Comandante en Jefe (ülemjuhataja). Inglise keeles commander-in-chief. Äärmiselt harva (isegi Ladina-Ameerikas) esinev auaste.

37. Vangivalvur (Tallinna Keskvanglas)

38. Kõne all oleva konstandi korral kaotab tänapäeva füüsika oma tähenduse, s.t sellise ruumala korral ükski senituntud füüsikaline/astronoomiline teooria ei kehti.

39. Võimlemisselts

40. Joanne K. Rowling, «Harry Potter ja tarkade kivi», nimed on autori vanim tütar, ema ja noorem õde

41. Must pipar

42. Vive Tolli

43. Johannes Pääsuke. Tal ei olnud kaasas mitte leierkast, vaid filmikaamera ja fotoaparaat. Pääsuke hukkus Valgevenes Orša raudteejaamas rongiõnnetuses.

44. Casio Computer Co, Ltd.

45. Priit Võigemast (Ugala näitleja)