JÜRI MÄNG OKTOOBER 2005

 

  1. Millist neist keemilistest ainetest toodetakse maailmas aastas kõige enam?

a)      ammoniaaki

b)      keedusoola

c)      seebikivi

d)      väävelhapet.

 

  1. 28. mail 2005. a. avati Buenos Aireses omapärane muuseum. Kas see oli:

a)      abielurikkumiste muuseum

b)      homoseksualismi muuseum

c)      pangaröövide muuseum

d)      välisvõla muuseum

 

3.   Kas kuvertüür on:

            a) laua katmine

             b) piklik ümbrik

              c) rahapaber

             d) tooršokolaad.

 

4. 1973. a. detsembris esitati New Yorgi Brooklini muusikaakadeemias üht mammutooperit, mis kestis 12 tundi. Heliloojaks oli Robert Wilson. Kellest see ooper oli?

      

         a) Jossif Stalin.

               b) Mahatma Gandhi

               c) Mao Ze Dong

         d) Richard Nixon

 

5. Mis automaat on alltoodud pildil? Kas:

 

                  a) AKM (NSVL)

                  b) Galil (Iisrael)

c) Tüüp 56 (AK – 47 Hiina versioon)

                  d) Sturmgewehr 44 (Saksamaa)

 

 


6) Nimeta ainus hirvlane (ladina keeles Rangifer tarandus), kellel on sarved nii emas- kui isasloomadel?

 

7) 2005. a. valmis Georg Lucasel 6. osa filmist „Tähesõjad“, mis kandis numbrit III. Mis numbrit kandis „Tähesõdade“ esimene film aastast 1977?

 

8) Viimase 15 aasta jooksul on Eestis tehtud vaid üks uus raudteepeatus. Mis nime see kannab? (valla eest 2, maakonna eest 1 punkt).

 

9. Kes on see Valgas sündinud mees, kes põgenes sõja ajal Rootsi, oli Saabi tehase Aasia ja Austraalia ekspordi boss ja seejärel Rootsi suurima pagaritoodete firma juht. Elas vahepeal Inglismaal, kolis seejärel Prantsusmaale Cognac maakonda Chateau de St. Aubini, kus hakkas tootma omanimelist konjakit. (Mehe perekonna- ja konjaki nimi)

 

10. Kes on see eesti kunstnik, kes maalis 2001. aastal seeria „Mälumäng“

 

11.  Mida määratakse Wassermani reaktsiooniga (lühend WaR)?

 

12. See linn on maailma külmima kliimaga pealinnu – keskmine temperatuur jaanuaris on – 27 ja juunis 18 kraadi. Ta päris oma 1639. a. asutatud eelkäija nime, praeguses asukohas asub ta aastast 1778. 1706-1911 oli linna nimi tõlkes suurklooster ja 1911-1924 pealinna klooster.

 

13. 2005. aasta aasta kergejõustiklasteks valis IAAF Kekenisa Bekele ja Jelena Isinbajeva. Kes said sama au osaliseks 2004. aastal?

 

14. Nimetage see Poola kodanikust Eesti kirjanike Liidu liige, kes töötab tõlkijatöö kõrval Krakovi ülikooli ungari keele kateedris eesti keele lektorina. On avaldanud luulekogusid nii eesti, poola kui vene keeles. Ta on tõlkinud poole keelest eesti keelde Lemi „Polarise“ ja eesti keelest poola keelde Rummo, Tuglase, Undi, Vahingu, Valtoni, Niidi ja Männi teoseid.

 

15. Michael Douglas on tuntud filminäitleja. Kuid ka ühe teise tuntud filminäitleja pärisnimi on Michael Douglas. Tema esimene film oli 1982. aastal „Night Shift“, maailmakuulsuse kogus ta aga 1989. aastal. Veel on ta mänginud filmides „Multiplicity“, „Jackie Brown“ ja „Out of Sight“. Mis nime all me tunneme seda meest  (1 punkt selle eest, kui pakutakse vaid tuntuimat osatäitmist)

 

16. Kes on pildil?

 

 

 

             17. Mis lind see on?

   

18. Kes on see modellihakatis (pildil paremal),                        19. Kes on ülemisel pildil

      kes on kuulsust kogunud siiski poliitikuna?

 

20. Nimetage allpool toodud maalide autor.

 

      

 


21. Juba mitu aastat on naiste hulgas valitsenud rannavõrkpalli just see paar. Nad võitsid nii Ateena OM kui ka 2005. aasta MM. Nimetage need naised?

 

22. Maailma suurim monokristall mõõtmetega 18 x 3,5 m ja kaaluga ca 380 t on leitud Madagaskaril. Mineraali palju väiksemad, kuid puhtad ja läbipaistvad erimid akvamariin, smaragd ja veel mõned on hinnalised vääriskivid. Millise silikaatide rühma kuuluva mineraaliga on tegemist?

 

23. Asendusküsimus: Mille järgi on saanud nime kreeka näidendite üks põhitüüp tragöödia?

 

24. Selles riigis on elanikke ca 3,3 miljonit. Riigipeaks on konstitutsiooni järgi 6 aastaks valitud president. Riigis asub Sapo rahvuspark. Põhilised ekspordiartiklid on kautšuk, puit, kakao, rauamaak ja teemandid. Rahvusvahelised lennujaamad on Roberts ja James Spriggs Payne, suurimad sadamad peale pealinna veel Buchanan, Marshall ja Haspers. Mis riik?

 

25. Mis ansambel esineb?

 

26. See 193 cm pikkune 1952. a. sündinud iirlane on olnud lähedastes suhetes pljude kuulsate daamidega – Helen Mirren, Barbra Streisand, Sinead O`Connor, Brooks Shields ja Julia Roberts. Praegu on ta elukaaslane Natasha Richardson. Enne praegust ametit on olnud veoautojuht, arhitekti assistent ja amtöörpoksija. Kellest on jutt?

 

     27. Ajavahemikus 1981-1989 ehitas NASA viis kosmosesüstikut (Space Shuttle). Kaks      

           neist on nüüdseks hukkunud. Nimetage nende kolme nimed, mis on veel alles?

         

28. Viimane Bütsantsi keiser Constantinus XI Palaiologos valitses aastail 1449-1453.

Tema vennatütar Sofia Palaiologos abiellus 1472. aastal ühe teise riigi valitsejaga.

Kellega?

 

29. Selle puu kõrgus võib olla kuni 30 m. Väärtusliku puidu varasema ohtra kasutamise tõttu on ta Eestis muutunud haruldaseks. Teda peeti vanasti parimaks looga- ja vankriratta puuks. Pika ea, ilusa võrakuju ja lehestiku kollase või punaka sügisvärvuse tõttu kasvatatakse teda parkide ilupuuna. Mis puust ladinakeelse nimega Ulmus laevis on juttu?

 

30. Linnaõigused sai küsitav linn 1794. aastal, elanike arv on ca 50 000. Vanalinn asub samanimelisel saarel, mida ühendab mandriga enam kui kilomeetri pikkune sild. Linnas asub teadaolevalt maailma põhjapoolseim õlletehas. 1968. a. asutatud ülikooli loetakse Euroopa põhjapoolseimaks. Nimetage linn.

 

31. Jalgpalli kuningannaks kutsutud naine mängis USA koondises 276 mängu ja lõi nende jooksul 158 väravat. Eelmisel aastal loobus ta suurest spordist. Nimetage see isik?

 

32. Küsitav naine vallutas kaheksa 8000-list mäetippu, nende hulgas ja kaks maailma kõrgeimat Eversti ja K-2. Siiani pole ükski naisalpinist vallutanud rohkem kaheksatuhandelisi. Võimalik, et ta oleks suutnud vallutada kõik üle kaheksatuhandelised, kuid kahjuks hukkus ta 1992. aastal Kantšendžanga vallutamisel. Kes oli see naine?

 

33. Termini „rahvarinne“ tõi esimesena välja Kominterni VII kongressil 1935. aastal Dimitrov ja esimesena loodi rahvarinne 1936. a. Hispaanias. Sama aasta lõpus moodustatkse veel ühes Euroopa riigis Põhiseaduse Elluviimise Rahvarinne. Mis riigis?

 

34. See asula oli Eestis üks esimesi, mille jaoks koostati omal ajal korrapärase tänavavõrguga planeering, lootes ilmselt geograafilisest asukohast tingituna helget tulevikku linnana. 1920-1938 oli see asula Eesti kõige väiksem alev. 1939. a. 2. mail hävis suur osa asulast tulekahjus. Peale sõda on asula vähikäik jätkunud ja praegu elab seal kaks korda vähem inimesi kui sõja eel. Mis on see mitte eriti õnneliku saatusega Eesti asula?

 

35. Kes on helilooja? 

 

36.Kivitõrva kasutati vanasti kopsu- ja kõhuhädade ja jooksva raviks, seda ostsid ka

      apteegid. Diiski oli selle ajamine tülikas ja aeganõudev ning seepärast oli kivitõrva ajajaid

      vähe. Millest aeti Eestis varem kivitõrva?

 

37. Mille poolest erineb kõigist teistest Rahvusvahelise Aeronautikaföderatsiooni FAI poolt tunnustatud kosmoses käinutest ameeriklane Joseph A. Walker? See eripära ei ole seotud tema füüsiliste omaduste või isikuandmetega.

 

38. Teine maailmasõda algas Saksamaa ja veel ühe riigi kallaletungiga Poolale. NSVL tungis Poolale kallale alles kahe nädala pärast kolmandana. Kes oli see Poolat koos Saksamaaga rünnanud riik?

 

39. Kes oli see eluaastatega 1850-1904 iiri-ameerika päritolu kirjanik ja ajakirjanik, kes vahetas 1890 oma elukoha teise maa vastu, abiellus ja võttis seal naise perekonnanime. Sama nime kannab praegu selle maa peaminister.   Oli võlutud eksootikast ja algelisest eluviisist (romaanid „Chita“, „Youma“, „Kokoro“). 2 punkti saab mõlema või ainult endise perekonnanime eest, ainult uue perekonnanime eest saab ühe punkti.

 

40. Ulmekirjanduse Suureks Kolmeks (Big Three) on nimetatud Isaac Asimovit, Arthur C. Clarke ja …..  Mõeldud on ilmselt muidugi ingliskeelset ulmekirjandust. Kes oli see kolmas kirjanik eluaastatega 1907-1988, kelle esimene raamat tõlgiti eesti keelde alles 1998. a. ja kelle tuntuim teos on „Tähesõdalased“ (Starship Troopers).

 

41. Kes on jässud, võigunahad ja karvasjalad (neist tuntuimad vast viimased)?

 

42.1889. a. esitles Herminie Cadolle Pariisi maailmanäitusel kaadervärki, mida ta nimetas „bien-etre“. Mis nime all tunneme me selle moodsamaid mudeleid?

 


43. Nimetage autofirma, mille autodest üle 90 % on neliveolised, sõiduautode uksed on ilma ülaraamita, mootorid on reeglina boksermootorid, kõigil selle firma autodel on  muudest sõiduautodest selgelt eristatava ehitusega tagasild (eriti selle keskosa) ja universaalkerega sõiduautodel on aeglusti ?

 

44. Mis ansambel esineb?

 

45. Nimetage nende piltide autor?

 

 

VASTUSED

JA KOMMENTAARID

 

 

1) D M.N (Mati Niin)

2) D M.N

3) D H.T (Hugo Tang)

4) A M.V (Mart Vellama)

5) D H.T

6) Põhjapõder M.V

7) IV M.V

8) Kibuna Kernu vallas

Harjumaal M.V

9) Olev Kelt M.V

10) Jaan Elken H.T

11) süüfilise esinemist M.V

12) Ulan-Bator (Ulan-Baatar) M.V

13) Samad sportlased M.V

15) Aarne Puu M.V

16) Islandi kümnevõistleja

Magnusson M.V

17) Metsvint M.V

18) Siiri Oviir H.T

19) Esimene Tallinna eestlasest linnapea Voldemar Lender M.V

20. Issaak Levitan M.N

21. Walsh, May M.N

22. Berüll M.N

23. sokulaul M.V

24. Libeeria M.N

25. „Black Sabbath“ Jaan Õunpuu

26) Liam Neeson M.N

27) Atlantis, Endeavour, Discovery M.N

28) Moskva suurvürst Ivan III M.N

29) Künnapuu M.N

30) Tromsǿ M.N

31) Mia Hamm M.N

32) Wanda Rutkiewicz M.N

33) Eesti H.T

34) Võõpsu H.T

35) Edward Grieg H.T

36) Saarepuu puit ja sellest tehtud esemed H.T

37) Lendas kosmosesse (üle 100 km kõrgusele) mitte kosmoselaevaga, vaid eksperimentaallennukiga X 1 H.T

38) Slovakkia H.T

39) Lafcadio Hearn,

Koizumi Yakumo H.T

40) Robert Henlein H.T

41) Kääbikud H.T

42) Rinnahoidja H.T

43) Subaru H.T

44) „Sõpruse puiestee“ H.T

45) Kaljo Põllu M.N

 

Kõige lihtsamad küsimused: 20. küsimus sai kokku 52 punkti, 7., 43. ja 44. 50 p. ja 6. küsimus 48 p.

 

Kõige raskemad – „kuldmuna“ said küsimused nr. 19 ja 25, 2 ühepunktilist vastust sai küsimus nr. 21. 3 punkti sai küsimus nr. 38, 4 punkti küsimused 22, 32, 35, 36 ja 37.