1.      1956.a veebruaris korraldas ETV konkursi uuele informatsiooniprogrammile nime saamiseks. Nagu teada, osutus valituks “Aktuaalne Kaamera”. Millise riigi analoogiliselt saatelt nimi laenuks saadi?

 

a)      Saksa DV

b)      Ungari

c)      Poola

d)      Tšehhoslovakkia

 

2.      Kes alljärgnevatest Eesti heliloojatest on elanud kõige vanemaks?

 

a)      Mihkel Lüdig

b)      Eduard Tubin

c)      Heino Eller

d)      Riho Päts

 

3.      Need vasaraheitjad asuvad Eesti kõigi aegade edetabelis 4. – 7. kohal. Üks nendest ei ole ületanud 70 meetri piiri. Kes?

 

a)      Jüri Joller

b)      Hannes Loss

c)      Neinar Seli

d)      Anatoli Petrov

 

4.      Millist haigruliiki Euroopas ei esine?

 

a)      Purpurhaigur

b)      Hallhaigur

c)      Veisehaigur

d)      Väikehaigur

 

5.      Milline riik iseseisvus kõige varem?

 

a)      Nikaraagua

b)      Peruu

c)      Paraguai

d)      Salvador

 

6.      Magusjuur, vananenud nimetusega ................................. (Glycyrrhiza), rohttaimede ja poolpõõsaste perekond liblikõieliste sugukonnast; 18 liiki parasvöötmes ja lähistroopikas (Euraasias, Põhja-Aafrikas, Ameerikas ja Austraalias). Lehed on paaritusulgjad; lillad, sinised, kollased või valged õied asetsevad harilikult kobarais, vili on kaun. Mõne liigi juured sisaldavad suhkrust mitu korda magusamat glükosiiditaolist ainet glütsürritsiini, suhkruid jm. Maapealsed osad on hea loomasööt. Täitke lünk!

 

7.      Nooremal kiviajal, 3000 – 2000 e.k. tegeleti Eesti aladel põhiliselt küttimisega. Leitud luude arvu järgi on teadlased leidnud, et enim kütiti põtru, metssigu, ürgveiseid, kopraid, karusid jne. Hoopis erinevate imetajate luid on leitud Saaremaa vanimas asulas Naakamäel, kus kahe loomaliigi esindajate luud moodustasid suisa 97% leitutest. Mis loomadest on jutt?

 

8.      2004.a aprillis esitas üks riik ÜRO-le kaebuse, kus leidis, et nende riigi lipp on äravahetamiseni sarnane Rumeenia omaga ning nõudis Rumeenialt riigisümboli muutmist. Segadus sai alguse pärast Rumeenia diktaatori Nicolae Ceausescu kukutamist, mil lipult otsustati eemaldada sotsialismiaja jooksul seal olnud riigivapp. Kuigi sinine, kollane ja punane on Rumeenia  rahvusvärvidena kasutusel juba 1821., kõnealusel riigil aga alles 1958. aastast, on probleem muutunud tõsiseks ning käesoleval ajal tegeleb selle küsimusega WIPO (World Intellectual Property Organization). Milline riik esitas kaebuse?

 

9.      Ameerika Ühendriikide pealinn on nime saanud esimese presidendi George Washingtoni auks. Presidentide järgi on nime saanud veel ka nelja osariigi pealinnad, näiteks Lincoln (Nebraska) ja Madison (Wisconsin). Milliste presidentide järgi on nimetatud Mississippi ja Missouri osariikide pealinnad?

 

10.   Kes esineb?

 

11.  Teda, titaan Persese tütart, austas kultuslikult eriti kreeka lihtrahvas. Ta oli kõikvõimas abiandja. Hiljem peeti teda enamasti nõiduse ja tontide jumalannaks, kes öösiti oli koerte saatel vaimude eestvedaja ja tekitas õudust. Ta oli ka kuujumalanna, ta viibis meelsasti kalmistuil ja ristteedel. Talle ohverdati sööke ja koeri; tema tunnused olid tõrvik, piits ja maod. Kes?

 

12.  Küsime nahua keeli kõnelenud indiaani hõimuliitu. Nad saabusid Mehhiko kiltmaale u 8. sajandil põhjast. Nende riigi ja ka selle pealinna Tollani (pildil) purustasid u 1168.a paiku tšitšimeegid ja peale seda rändas küsitav rahvas Yucatanile. Peamiselt kummardatud jumalaks peetakse Quetzalcoatlit (tõlkes sulgedega madu). Küsitavat rahvast peetakse ka massiliste inimohverdamiste kombe juurutajaks. Mis rahvast on jutt?

 

 

13.  30.11.1853.a toimus Mustal merel Türgi ranniku lähedal Vene ja Türgi eskaadri vaheline lahing, kus Vene eskaader viitseadmiral Nahhimovi juhtimisel purustas Osman-paša juhitud Türgi eskaadri. Türklased kaotasid 15 laeva ja 3000 meest, Osman-paša langes vangi. Venelaste kaotused olid 272 meest. Seda lahingut peetakse viimaseks suuremaks purjesõjalaevadevaheliseks lahinguks. Mis lahing?

 

14.  Sündis 19. märtsil 1849. Alates 1865 teenis Preisimaa sõjalaevastikus, pärast Saksamaa ühendamist Saksa sõjalaevastikus. 1890 sai saksa Läänemere laevastiku staabiülemaks. 1897-1916 oli Saksamaa mereminister. Külastas 1902 koos keiser Wilhelm II-ga ka Tallinna. Tema teeneks oli Saksamaa sõjalaevastiku ülesehitamine I maailmasõjaks. I maailmasõjas taotles ta luba piiramatuks allveesõjaks. Seda luba talle ei antud ja 1916 lahkus ta omal soovil mereministri ametist. Asutas 1917 Saksa Isamaapartei. Oli 1924-28 Riigipäeva saadik. Suri 1930 Müncheni lähedal. Kes oli see Saksa suuradmiral?

 

15.  Esimesed teated külast pärinevad 1425. aastast. Siinne ordulinnus oli keskaegsetest linnustest üks hilisemaid ja pidi kaitsma mereröövlite eest. Põhjasõjas linnus purustati. Pärimuste järgi asuvat just siinkandis Kalevipoja Soome sild. Siinse Linnamäe külje all asus näitlejate Ants ja Olev Eskola suvekodu. Henrik Visnapuu on kirjutanud ballaadi „......rüütel“, tuginedes kohalikele rahvajuttudele eriliselt kurjast ja metsikust rüütlist. Kohalik jõgi valmistab keskonnakaitsjatele peavalu oma reostatuse tõttu. Mis kohast on jutt?

 

16.  Sündis 17.12.1975. aastal Kiievis näitlejannast ema ning lastearstist isa perekonnas. Esimene peaosatäitmine 15-aastaselt, filmiks „Return to the Blue Lagoon”. Tuntuks sai ta Spike Lee filmiga „He Got Game”, kus ta filmipartneriks oli Denzel Washington. Järgnesid filmid „The Story of Joan of Arc” koos Dustin Hoffmani, Faye Dunaway ja John Malkovichiga, „The Million Dollar Hotel” koos Mel Gibsoniga, „Zoolander” koos Ben Stilleri ja Owen Wilsoniga jne. Oli 10 aastat L΄Oreali „reklaamnägu” ning tema esikaanefotosid kogunes selle ajaga üle 150. On kirjutanud ka filmimuusikat ja lasknud välja LP „The Divine Comedy”. Kes?

 

17.  See mõjukas näitekirjanik alustas näidendite kirjutamist alles 40-aastaselt, enne seda oli ta kirjutanud lühijutte ning avaldanud ka paar romaani. Tema eluloos on muuhulgas juhtum, kus ta naine läks neid äkitselt tabanud majandusliku kitsikuse pärast hulluks ning tal tekkis kinnisidee, et ta mees on võrgutanud ära nii oma õpilased kui ka nende ühise tütre. Selline juhtum avaldas hiljem mõju küsitava loomingule, mille peateema on isiksuse lõhenemine ning ebakindlus. Näitekirjaniku näidenditest on kuulsaim “Kuus tegelast autorit otsimas”, samuti “Henry IV” ja “Teil on õigus (kui te nii arvate)”. Kes?

 

18.  Küsime Eesti kultuuriloole suurt mõju avaldanud perekonda. Isa (1908-1988) oli tuntud rahvaluule –ning tantsuuurija. Poeg (1945-) on hariduselt helilooja, töötanud ka näiteks “Tallinfilmi” muusikatoimetajana ja ERSO oboemängijana. Praegu Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi muusikaosakonna juhataja. Tütar (1955-2002) oli muusikateadlane, Eesti Muusika Infokeskuse ning ajakirja Teater Muusika Kino muusikaosakonna juhataja. Küsime nende ühist perekonnanime?  

 

19.  See ajakiri hakkas ilmuma 1958. aastal, aasta pärast alustas ka venekeelne rööpväljaanne. Alates 1967. aastast ilmus ajakiri igas kvartalis nii eesti- kui venekeelsena. 1980-ndaks aastaks oli ajakiri saavutanud nii suure populaarsuse, et oli suurima levikuga Eesti ajakiri – eestikeelse väljaande tiraaž oli 52000 ja venekeelse oma 298000 eksemplari. Mis ajakiri?

 

20.  Kes on helilooja ?

 

21.  Milline praegu kavas olev meeste kergejõustiku olümpiaala ilmus olümpiaprogrammi kõige hiljem, 1956. aastal?

 

22.  Kes on see legendaarne 15-kordne maailmameister ja 12-kordne Isle of Man TT võitja?

 

 

 

23. Näete piltidel 1972.a Müncheni ning 1976.a Montreali olümpiamängude maskotte. Mis on nende nimed?

 

 

24. Nõuded maadlusriietele on üldiselt lihtsad – maadleja peab ilmuma matile liibuvas maadlustrikoos, mis on ühte värvi ning ulatub poolde reide. Maadlusjalatsid peavad olema sellised, et pakuksid kaitset pahkluudele, keelatud on metallosi sisaldavad jalanõud. Käesidemed on lubatud ainult arsti heakskiidul. Maadleja ei tohi olla kokku määritud kleepuva või rasvase ainega, olla higine ning kanda esemeid (nt sõrmus), mis võivad vastast vigastada. Habe peab olema aetud või paari kuu vanune. Samuti on enne matši kohustuslik näidata midagi matikohtunikule. Mida peab maadleja kohtunikule näitama?

 

25. Millise võistkondliku spordiala Eesti meister selgitatakse välja 17. ja 23. aprillil toimuvates finaalmängudes? Juba teist aastat järjest kohtuvad finaalis Jõgeva Tähe I ja TTÜ võiskonnad. Meistriliigas osaleb 7 ning esiliigas 15 võistkonda.

 

26.  Eesti kirjanik eluaastatega 1861 – 1907. 1883. aastast õpetaja Adaveres ja Pilistveres, 1893 – 1907 Väike-Maarja kihelkonnakooli juhataja. Avaldas 1892 luulekogu “Ärganud hääled” 2 annet, hilisemad teosed ilmusid ajakirjanduses või jäid käsikirja. On eesti tuntumaid valmikirjanikke. Oma tegevusega rikastas oluliselt sajandivahetuse eesti lüroeepikat ning edendas tõlkekultuuri (eestindas Krõlovi, Puškini ja Heine loomingut). Mälestussammas, mille autoriks on Jaan Koort, asub Väike-Maarjas. Kes?

 

27.  Kes on juuresoleva plaadiümbrise loonud kunstnik?

 

 

28.  Sündis 1951 Irkutski lähedal. Ohvitseri pojana kasvas üles Poolas ja Turkmeenias. Lõpetas 1974 Gorki ülikooli ajalooteaduskonna ja 1979 Moskva kinoinstituudi.Esimesed filmid (tehtud 1978-85) kandsid avaldamiskeeldu kuni aastani 1986. Esimene film „Üksik inimhääl“ käsitles Vene kodusõjale järgnenud aega kui inimese ja looduse suremise aega. Film „Moolok“ portreteerib Hitlerit, “Härjavärss“ surmavalt haiget Leninit. Tema viimane film „Päike“on Jaapani keisrist - Päikesejumalanna 124. järglasest. Kes?

 

29.  11.03.2005.a esietendus Vanemuise Sadamateatris Paulo Coelho romaani järgi lavastatud etendus, mille lavastajaks on Jaan Tooming ning peaosatäitjaks Alina Karamzina. Tegemist on esimese Coelho romaani lavale toomisega Eestis, samanimeline raamat ilmus eestikeelsena 2002.a kirjastuse Philos vahendusel. Küsime pealkirja!

 

30.  Muusika

 

31.  Kes on piltidel olev mees? Parempoolsel pildil on ta koos Walt Disney`ga.

 

                   

 

32.  Kes on karikatuuri autor?

 

    

 

33.  Milline automark?

 

 

34.  Millise linna sadamat on oma maalil kujutanud vene kunstnik Grigori Tšernetsov (1802-1865)? Maal aastast 1823.

 

 

 

35.   Kes on need Salt Lake City olümpiavõitjad?

 

 

 

36.  Kuidas nimetatakse juuresolevatel piltidel kujutatud eset? Nimetus tuleb 1849-1925. a elanud saksa matemaatiku nimest ning küsitav on korrektselt konstrueeritav neljamõõtmelises ruumis. Piltidel on kujutatud selle lahendust kolmemõõtmelises ruumis.

 

 

                         

 

 

 

37. Rootsi füsikokeemik (1859 – 1927). Rootsi Kuningliku TA liige, Peterburi TA väliskorrespondentliige (1903), NSVL TA välisauliige (1925). Oli 1905 – 1927 Rootsi Kuningliku TA Nobeli Instituudi direktor. Lõi 1883 – 1887 elektrolüütilise dissotsiatsiooni teooria. Esitas 1889 keemilise reaktsiooni kiiruse ja temperatuuri vahelise sõltuvuse võrrandi. Nobeli preemia 1903. Kes?

 

 

38.  Kuidas nimetatakse planeet Pluuto ainsat teadaolevat kaaslast?

 

39.  Küsitava seadme teoreetilisi tööprintsiipe kirjeldasid 1952.a. NSVL Teaduste Akadeemia ühel konverentsil Nikolai Basov ja Aleksander Prohhorov. 1953 ehitasid aga Charles H. Townes, J. P. Gordon ja H. J. Zeiger Columbia Ülikoolis seadme valmis. Seade töötab mikrolainete lainealas. Seda kasutatakse näiteks aatomikellades, samuti elektrooniliste võimenditena raadioteleskoopides. USA sõjaväelased uurivad võimalusi kasutada seda massirahutuste mahasurumise mitteletaalse vahendina (seadet saab kasutada veemolekulide soojendamiseks nahas). Townes, Basov ja Prohhorov pälvisid muu hulgas ka küsitava seadme alaste uuringute eest 1964.a. Nobeli füüsikapreemia. Kuidas kõnealust seadet nimetatakse?

 

40.  Kes on helilooja ?

 

41.  Šveitsi kellatootja TAG Heuer $ 20 000 maksvas kellamudelis MONACO V4 on uuendus, mida saab võrrelda jalgratta taasleiutamisega. Milles see seisneb?

 

42.  Ta sündis 08.04.1941.a kangru ja kingategija peres. Õppis veidi Harrow Kunstikolledzhis, kuid jättis õpingud pooleli äratundmisest, et tollasel (50-60 aastatel) Inglismaal ei olnud töölisklassist pärit neiul kunstimaailmas võimalik läbi lüüa. Seejärel otsustas ta saada õpetajaks, kuid õmbluskunst köitis teda üha enam. Avas 1971.a Kings Roadil legendaarse poe, oli Sex Pistolsi disainer. 1975.a sai pood nimeks Sex. 80-aastatel jõudis oma poodidega Pariisi ja Tokyosse. 90-aastate algul auhinnati teda kui Briti parimat disainerit ja 1992.a avaldas kuninganna Elisabeth II talle tunnustust OBE (Officer of the Order of the British Empire) andmisega silmapaistvate saavutuste eest. Kes?

 

43.  Millise maailmakuulsa ettevõtte maskotiks on BIBENDUM?

 

44.  Kelle pojad olid Piiblis Seem, Haam ja Jaafet?

 

45.  Mark Soosare protektsiooni all oleva “Peata Lenini” mahavõtmine Pärnus oli komplitseeritud kujule ilmunud lisaväärtuse tõttu. Millise?

 

VASTUSED:

 

 1. a) Saksa DV
 2. c) Heino Eller, 83-aastaseks
 3. c) Neinar Seli, 69.62
 4. d) Väikehaigur
 5. c) Paraguai 1811.a , ülejäänud 1821.a
 6. Lagrits
 7. Hüljes ja pringel
 8. Tšaad
 9. Jackson (Mississippi), Jefferson City (Missouri)
 10. Tõnis Mägi
 11. Hekate
 12. Tolteegid
 13. Sinope lahing
 14. Alfred von Tirpitz
 15. Toolse
 16. Militza „Milla” Natasha Jovovich
 17. Luigi Pirandello
 18. Põldmäe
 19. Siluett
 20. Franz Schubert
 21. 20 km käimine
 22. Giacomo Agostini
 23. Koer Waldi, kobras Amik
 24. Taskurätik
 25. Saalihoki
 26. Jakob Tamm
 27. Kalev Mark Kostabi
 28. Aleksander Sokurov
 29. „Veronika otsustab surra”
 30. Manowar
 31. Wern(h)er von Braun, raketikonstruktor (1912 – 1977)
 32. Edmund Sigfried Valtman – 1962.a Pulitzeri saanud karikatuur (1914 – 2005)
 33. Holden
 34. Haapsalu
 35. Vasakult: Gabriela Paruzzi, Stefania Belmondo
 36. Kleini pudel
 37. Svante August Arrhenius
 38. Charon
 39. Maser (Microwave Amplification by Stimulated Emission of Radiation)
 40. Heino Eller
 41. Mehhanism töötab rihmülekannete abil
 42. Vivienne Westwood
 43. Michelin
 44. Noa
 45. Kujule oli pandud loodusteadlase Georg Wilhelm Richmanni pea (autor Riho Kuld), mistõttu see oli muutunud autorikaitse objektiks.