Jüri mälumäng 09. 03. 2005

Eesti

 

1. Selle helilooja loomingusse kuuluvad muuhulgas teosed: Motoorne burlesk (klaverile, 1958), Helisev vigvam (sopranile ja klaverile, 1961), Surma ja sünni laulud (vokaaltsükkel F. Garcia-Lorca tekstidele, 1984), Tule mu vaiksesse kambri (sopranile ja segakoorile, 1991), Gospodi, pomilui mne (segakoorile, 1993)

a) Urmas Sisask

b) Kuldar Sink

c) Veljo Tormis

d) Arvo Pärt

 

2. Brömsebro rahuga 1645. aastal:

a) lõppes Vene-Rootsi sõda

b) Venemaa sai endale Ingerimaa

c) Poola loobus Lõuna-Eestist

d) Rootsi sai Taanilt endale Saare- ja Muhumaa

 

3. Kelle esimene luulekogu oli «Söerikastaja»?

a) Gustav Suits

b) Jaan Kross

c) Marie Under

d) Artur Alliksaar

 

4. Silma paistma; väljavaade; võimupunkt; …  Kas puuduv neljas eestikeelne sõna on?

a) Lotuse märked

b) sõna

c) sõnumitooja

d) vaatetorn

 

5. Kes laulab?

a) Hannah

b) Hedvig Hanson

c) Helin-Mari Arder

d) Liisi Koikson

Austraalia, Okeaania

 

6. See Fidžil sündinud ja Floridas elav golfimängija on võitnud korra US Masters turniiri ja korra PGA turniiri. Mullu oli ta esimene golfimängija pärast Tiger Woodsi (2000) ja üldse kuues, kes suutnud ühel hooajal võita 9 turniiri. Maailma golfiedetabeli etteotsa tõusmisele lisaks teenis ta mullu kokku 10 miljonit dollarit. Kes?

 

7. Selle riigi pealinn on Koror (11 100 elanikku), pindala 508 ruutkilomeetrit, rahvaarv 20 000. Seda riiki kui vabatahtliku koalitsiooni (“coalition of willing”, kuhu kuulub ka Eesti) liiget tögas ka USA kõmurežissöör Michael Moore oma filmis Fahrenheit 9/11. Mis riigiga on tegemist?

 

8. See linn rajati 1836 ja oma nime sai ta Inglise kuninga abikaasa järgi. Oluliseks faktoriks linnale asukoha otsimisel oli hea sadamakoht. Tänapäeval on see Lõuna-Austraalia linn hinnanguliselt üks kenamaid suurlinnu Austraalias. Linna lähistel asuvast Barossa orust on pärit ka suur osa parimatest Austraalia veinidest!

 

9. Kui ABBA 1974 võitis Eurovisiooni lauluvõistluse oli ta üheks peakonkurendiks esineja, kelle vanaisa oli Nobeli füüsikapreemia laureaat. Kes?

 

10. Kes laulavad?

Põhja-Ameerika

 

11. 1958. aasta Briti Rahvasteühenduse mängudel sai meeste odaviskes kulla Inglismaad esindav Colin Smith (71.29), hõbeda Pakistani esindav Jalal Khan (70.83) ja pronksi Kanadat esindav … (70.41). Märkige puuduv nimi. Sündinud 1923, esindas mees 1950. aasta maailma edetabeli viiendal kohal seistes veel Rootsit. Tänapäeval on ta tuntud ka maalikunstnikuna.

 

12. 1492. aasta lõpus, pärast Ameerika avastamist, jooksis Kolumbuse enda laev Santa Maria karile, nii et ta pidi tagasiteeks kasutama laeva Niña. Osa mehi tuli aga maha jätta, sest kõik enam laevale ei mahtunud. Mehed jäid ühele saarele – Kolumbus asutas La Navidadi koloonia. Mis saarega on praegu tegemist?

 

13. Kohe on algamas WRC-sarja kuuluv Mehhiko ralli, mille esimest korda peetud võistluse eelmisel aastal võitis Markko Märtin. Mis firma on aga Mehhiko ralli põhisponsor?

 

14. Selle filmi tegevus leiab aset Punxsutawney linnas. Kogu tegevus toimub ühel päeval, mille rahvakalendrist pärit nimetus on ühtlasi filmi pealikirjaks! Lisavihjeks veel niipalju, et tegemist on ka Eesti ajaloos olulist rolli mänginud päevaga. Nimetage see film.

 

15. Kes laulab?

Lõuna-Ameerika

 

16. Selle maa-ala pärast 1928-35 (avalikult küll 1932-35) peetud sõda on nimetatud ka sõjaks miraažide pärast, kuna enne naftaleide ei nähtud seal olevat suurt muud kui paljast kõrbe. Sõja tulemusel vahetas 90 protsenti sellest piirkonnast omanikku. Milline ala?

 

17. Selle riigi aladel asus 1698-1700 Šotimaa koloonia New Caledonia. Hispaania takistas koloonia varustamist, mistõttu Šotimaa pidi sellest loobuma. Riigi enda suurus on 78 200 km2, tal on maismaapiir kahe riigiga, elanikke 3 miljonit. 1990. aastal keelustati seal sõjavägi, ometi on sõjalised kulutused 1,2 protsenti SKP-st. Rahaühik balboa on võrdsustatud dollariga. Küsime tänast riiki.

 

18. Tegemist on teadaolevalt väikseima ahvilisega, kelle asuala hõlmab peamiselt Amazonase ülemjooksu. Karvastik on tihe, pruunikas, kollakate ja rohekate tähnidega, sabal leiduvad ähmased vöödid. Kehapikkus 15 cm, sabapikkus kuni 21 cm. Magavad puuõõnsustes, toituvad putukatest, väikestest lindudest ja nende munadest. Neid on raske jälgida, sest ohu korral kaovad nad momentaalselt tihedasse lehestikku. Nad on nii väikesed, et kaua peeti neid mõnede teiste küünisahvide poegadeks.

 

19. Kes on pildil? 

 

20. See vürts on saanud oma nime samanimelise sadamalinna järgi. Temas on rikkalikult C-vitamiini ja A-provitamiini. Ta parandab vereringet ja kaitseb külmetuse eest. Samas ei tohi teda tema erakordse teravuse tõttu üldse kasutada need kellel on sisemisi (nagu näiteks kurgu, mao- ja soolestiku) haavandeid! Nimetage see vürts!

Aafrika

 

21. Selles tuntud keeles on numbrid järgmised: 0 – sifuri; 1/4 – robo; 1/2 – nusu; 1 – moja; 2 – mbili; 3 – tatu; 4 – nne; 5 – tano; 6 – sita; 7 – saba; 8 – nane; 9 – tisa; 10 – kumi. Mis keel?

 

22. See 1928. a sündinud Lõuna-Aafrika tuntud poliitik on ise kuningliku päritoluga, kuid juhtis 1970-94 ühte apartheidi loodud bantustanidest. 1993. aasta rahukõnelusi ta boikoteeris, kuid on hiljem leidnud veelgi mõjukama koha Lõuna-Aafrika Vabariigi poliitikas. Kes.

 

23. Kes on pildil?  

 

24. Mis linn on pildil?

 

25. Nigeeria kodusõja käigus eksisteeris aastatel 1967-70 Biafra vabariik. Mis muusikateos valiti sellele vabariigile riigihümniks?

Lähis- ja Kesk-Ida

 

26. See piirkond asub Ladakhi platool, Karakorumi jalamil, lõunas K2 (Tšogori) mäest. Kokku asub seal 60 mäge kõrgusega üle 7000 m. Selle piirkonna pealinn on Skardu. Rahvastik on tiibeti päritoluga, kuid islami usku. Piirkonda tuntakse ka nime all Väike Tiibet. Nimi võiks meile üsna tuttavana kõlada.

 

27. See teadlane ja luuletaja sündis 980. aastal Buhhaaras õukonnaametniku pojana ja suri 1037. Juba 16-aastasena jagas ta õpetusi tunnustatud teadlastele, Aristotelese Matafüüsikat ei suutnud ta aga pikka aasta mõista. 18-aastasena oli ta saavutanud oma andekuse najal täiuse kõikides tollal tuntud teadusharudes. 22-aastasena ametnikuks hakanud mees jõudis olla vesiiriks mitmes õukonnas, kirjutades riigivalitsemise kõrvalt 276 filosoofia ja loodusõpetuse alast entsüklopeedilist teost.

 

28. Moolok ehk Lolech oli  ...  jumala nimi, kellele toodi inimohvreid.  ...  elasid tänapäeva Jordaania lõunaosas ning nad põlvnesid Lotist, Vana Testamendi tegelasest. Sama nimetust kannavad ka lõhkeainesegu ja väljasurnud limused. Mis nimi peaks olema punktiiril?

 

29. Iraagi kukutatud diktaatori Saddam Husseini lähikondlane Ala Bashir kirjeldab oma raamatus "Saddami usaldusmeest" 1991. aasta Lahesõja ajal Saddami üht arutluskäiku maailma ajaloo riigimeeste üle. Adolf Hitler Saddamile ei meeldinud, sest too oli vaadanud araablastele ülevalt alla. Saddam vihkas ka kommunistide ja Jossif Stalinit, sest nood olid uskmatud. Kes oli aga Saddami arvates maailma kõigi aegade suurim riigimees?

 

30. Millega on tegu? Valmis eelmise sajandi lõpul. Ehitus maksis hinnanguliselt 650 mln. USD. Kõrgus 321 meetrit, sh. fuajee kõrgus 182 meetrit! Omal tegevusalal maailmas kõrgeimalt hinnatud!

Kaug-Ida ja Lõuna-Aasia

 

31. Selle taimeliigi esindajad kasvasid teadaolevalt juba ajal kui dinosaurused elasid. Euroopas surid nad välja 2,5 miljonit aastat tagasi. Enne aastat 1691, mil Jaapanis selle liigi esindajaid uuesti leiti, arvati ta üldse olevat välja surnud. Jaapanis kutsuti teda ka hõbeaprikoosiks. Tegemist on niivõrd vastupidava liigiga, et Hiroshimas kasvab tänaseni neli 1945. aasta tuumaplahvatuse üle elanud esindajat. Taimel on nii mees-, kui naissoo esindajad ja nad paljunevad liikuva sperma abil.

 

32. Seda muusikariista kirjeldati 6. sajandi Hiinas barbaritele omasena. Nime sai ta siiski hiljem Jaavalt. Algupäralt arvatakse ta pärinevat kuskilt Lähis-Idast või Lõuna-Aasiast. Inglismaalt on leitud ka selle rooma versioon, kuid Euroopas sai pill oma koha alles 18. saj. Hiina vahendusel. Hiinas on tegemist rahvaliku pilliga, kohaliku nimega luo, kuid sel on seal oma kindel ja mõjus koht ka suurtes orkestrites.

 

33. 2000. aastal valminud ja Eestiski näidatud film «Tiiger ja Draakon» on saanud parima võõrkeelse filmi Oscari. Millisele maale see Oscar läks?

 

34. Kim Ir Sen (1912-94) oli Põhja-Koreale alusepanija ja esimene juht. Tema poeg Kim Jong Il jätkab isa üritust. Kuidas on Kim Ir Seni ja Kim Il Jongi ametlik tiitel (kaks eri nimetust)?

 

35. Võib arvata, et just see religioon oli Mahatma Gandhile eeskujuks “vägivallatule võitluse” taktikale üles kutsumisel. Võimalik et oma tausta mängis ka Gandhi päritolu kuna see religioon on levinud esmajoones Gujaratis, eriti Gujarati kaupmeeste hulgas! Lisamärkus: mõningatel hinnangutel on tegemist maailma eetilisima religiooniga.

Euroopa

 

36. See kirjanik sai Nobeli preemia “oma lüürilise poeesia eest, mis klassikalise leegiga väljendab meie aja elu traagilisi kogemusi”. Sitsiilias 1901 sündinud mees tahtis saada inseneriks, kuid rahapuudusel ei suutnud ülikooli lõpetada. Mussolini-aegse riigiametnikuna kujunes ta nn “hermeetiliste poeetide” liidriks, kelle teosed väljendasid diskreetset vastuseisu Mussolinile. Pärast sõda liitus ta kommunistidega, kuid lahkus peagi, sest need nõudsid temalt poliitilist luulet. Suri 1968. 

 

37. Soome rahvushümni (“Maamme”) meloodia on sama, mis Eestil ja selle on kirjutanud Fredrik Pacius. Kes on aga kirjutanud Soome hümnile sõnad. Algselt oli see rootsi keeles ja seejärel tõlgiti soome keelde. Palume rootsikeelse teksti ja soomekeelse teksti autorite nimesid (kask isikut).

 

38. 1976. aastal katkestas Suurbritannia diplomaatilised suhted Argentinaga Falklandi saarte pärast. Samal aastal katkestas Suurbritannia veel ühe riigiga diplomaatilised suhted, kuid hoopis muul põhjusel. Mis riigiga?

 

39. Rohu retsept nägi välja järgmine: veidi rosmariini, õli, soola ja veini. Koostisosad segati, keedeti ja seejärel luges “palsami” autor peale 80 issameiet, teist niisama palju avemariasid, salvesid ja cedasid! “Palsami” autori sõnul oli tegemist imettegeva Fierabrasi palsamiga. Esimeseks “palsami” testijaks oli autor ise ja tal läks võrreldes järgmise testijaga vägagi hästi! Kõigest mõnda aega oksendamist ja teisi lahtistavaid protsesse, rohke higistamine ja selle mõjul mõned tunnid und, pärast mida olevat valud ja vaevused väidetavalt kadunud! Järgmisel proovijal nii “hästi” ei läinud! Kuna tal oli tugevam seedimine kui esimesel, jõudis ta “imettegevat” palsamit rohkem sisse juua, enne kui sellele järgnenud seedimisprobleemid oleksid tal peaaegu hinge seest viinud! Kes oli selle “palsami” esimene kasutaja (ja autor) ning kes teine (ja ilmselt ka viimane!)?

 

 


40. Nimetage piltidel olev hoonetekompleks ja linn kus see asub?

 


Venemaa ja SRÜ

 

41. See 1849 Rjazanis sündinud Vene teadlane sai 1904. aastal Nobeli preemia. Varem preestriks õppinud mees valis siiski teaduse ja osutus ülimalt edukaks. 1890. aastal sai ta enda juhtida osakonna Eksperimentaalmeditsiini instituudis ja võis ametis jätkata ka nõukogude võimu saabudes. Lenini arvates oli tema tööl tohutu tähendus kogu maailma töölisklassile. Ta suri Leningradis 1936. Kes?

 

42. Sverdlovski kuberner on rahvuselt sakslane. Veel 1993. aastal laskis Jeltsin ta ametist lahti, kuna mees oli oblastijuhtide nimel välja kuulutanud Uurali vabariigi. 1998. aastal tahtis ta Uurali regioonis oma raha käibele lasta. Tänapäeval on ta aga aktiivselt toetamas Putini kava kuberneriamet määratavaks muuta. Kes?

 

43. Venemaa Sotsiaaldemokraatlik partei jagunes 1903. aastal Londonis bolševikeks, keda hakkas juhtima Lenin, ja menševikeks, keda hakkas juhtima .… Kirjutage punktiirile õige nimi.

 

44. See kaugkaubandusega tegelev linnaline asula rajati eeldatavalt 8 saj. keskel. Tegemist on ühe vanema kui mitte vanima varalinnalise asulaga Läänemere idaosas ja tervel hilisema Vana-Vene riigi põhjaosas. See tänapäeval rohkesti arheoloogilist ainest pakkuv asula oli veel 9. saj. keskpaigas kohaselt üsna kindlalt läänemeresoomlaste asula kuna sellest ajast pärinevate kalmete järgi oli maetutest hinnanguliselt 75% läänemeresoome, 13% skandinaavia ja kõigest 12% slaavi päritolu! Nimetage see asula!

 

45. Nimetage need endiste Nõukogude Liidu liiduvabariikide põhirahvad (kokku 3) keda elas väljaspool NSV Liitu rohkem kui nende endi liiduvabariigis.


Vastused

Eesti

1. b) Kuldar Sink   HS

2. d) Rootsi sai Taanilt endale Saare- ja Muhumaa    EB

3. b) Jaan Kross    EB

4. b) (MS Office tarkvara – Excel, Outlook, Power Point ja Word!) MÜ

5. c) Helin-Mari Arder  

Okeaania

6. Vijay Singh   HS

7. Belau (Palau)  EB

8. Adelaide   

9. Olivia Newton-John 

10. Kylie Minogue ja Robbie Williams  EB

Põhja-Ameerika

11. Hans Moks   HS

12. Haiti  EB

13. Corona    EB

14. “Lõputu küünlapäev” . (ingl.k “Groundhog Day”)   

15. Michael Jackson 

Lõuna-Ameerika

16. Chaco   HS

17. Panama    HS

18. kääbusmarmosett (callithrix pygmaea, ka cebuella pygmaea)    HS

19. Venezuela president Hugo Chavez    EB

20. Cayenne’i pipar  

Aafrika

21. suahiili   HS

22. Mangosuthu Gatsha Buthelezi  HS

23. Kamerunist pärit jalgpallur, FC Barcelona ründaja Samuel Eto’o.   EB

24. Timbuktu (Tombouctou)  

25. Sibelius “Finlandia”   

Lähis- ja Kesk-Ida

26. Baltistan  HS

27. Ibn Sina ehk Avicenna    HS

28. Ammoniidid   EB

29. Charles De Gaulle   EB

30. Burj al-Arab – maailma ainus 7 tärni hotell   

Kaug-Ida

31. hõlmikpuu (gingko biloba)   HS

32. gong   HS

33. Taiwan  EB

34. “Suur juht” ja “Armastatud (või Kallis) juht”    EB

35. džainism MÜ

Euroopa

36. Salvatore Quasimodo  HS

37. Johan Ludvig Runeberg (rootsi keel), Paavo Eemil Cajander (soome keel)    EB

38. Island (põhjuseks nn tursasõda)   EB

39. Don Quijote ja Sancho Panza  

40. Alhambra, Granada   

Venemaa

41. Ivan Pavlov   HS

42. Eduard Rossel    HS

43. Juri Martov    EB

44. Vana-Laadoga 

45. aserbaidžaanlased (enamik elab Iraanis), tadžikid (enamik Afganistanis), rumeenlased (Moldova põhirahvastik)