JÜRI MÄLUMÄNG 2004/2005

VI mäng (küsimused TORU)

09.02.2005.a.

 

1. Teadupoolest levib koos internetikiiruste arenguga ka Eestis järjest enam filmide allalaadimine koduarvutisse. Samas ei ole originaalis võõrkeelse filmi vaatamine ilma subtiitriteta kõigile piisavalt mugav tegevus. Teiste hulgas tegutseb selle probleemi lahendamiseks eestikeelsete subtiitrite vahendamisega alates 2002. aastast SubClubi koduleht. Seisuga 8.02.2005 väidab leht end sisaldavat 1509 filmi eestikeelseid subtiitreid. Meie aga küsime, kui palju on lehe väitel sealt kahe ja poole aasta vältel eestikeelseid subtiitreid alla laaditud, kas

 

A. 500 000 korda

B. üle miljoni korra

C. 1,95 miljonit korda

D. ligi kolm miljonit korda

 

2. Vaikivaks seltsinguks nimetatakse:

 

A. Võimuhaaramiseks loodud senaatorite ühendust vabariigi aegses Roomas;

B. Keskaegse paavsti kooselu konkubiiniga;

C. Isikute ühendust Eesti õiguses;

D. Piraatlaeva omanike ühendust uusaja Inglismaal.

 

3. Mitmendas klassis käib Bart Simpson juba alates aastast 1989?

 

A. Teises;

B. Kolmandas;

C. Neljandas;

D. Viiendas.

 

4. Eelmine aasta oli üliedukas Venemaa naistennisistidele: Grand Slam turniiridel võideti naiste üksikmängus 4st võistlusest 3, saavutati esikoht Federation Cup’l. Kes alltoodud tennisistidest tõi Venemaale ajaloolise, esimese Grand Slam võidu naisüksikmängus (2004)?

 

A. Jelena Dementjeva

B. Anastassia Mõskina

C. Svetlana Kuznetsova

D. Maria Šarapova

 

5. Eesti Kirjanike Liidu värske esimees Jan Kaus on tuntud mitmekülgse inimesena. Lisaks proosa- ja luuleloomingule ning esseistikale ajakirjanduses, on ta pidanud filosoofialoenguid erinevates kõrgkoolides, tegelenud maalikunstiga, on bassimees ja lugude autor noorteansamblis. Kas meie kirjanike juhi ansambli nimi on:

 

A. Dreamphish

B. Borax

C. Luarvik Luarvik

D. Alumiinium

 

6. Samal nädalal, kui ta suri, nimetati asteroid ühe tema tegelaskuju (Arthur Dent) järgi, nüüd, neli aastat hiljem, ka tema nimega. 71 värskelt nime saanud kosmilise objekti hulgas on üks, mis kannab küsitava isiku nime. Kui Arthurdent nime panemise asteroidile soovitas selle avastaja Felix Hormuth ise, siis uue asteroidi nimesaamine oli palju huvitavam. Nimelt kutsus MSNBC 2003.a. augustis peale Columbia hukkunud astronautide järgi 7 asteroidi nimetamist üles soovitama veel nimesid. Üks soovitatud nimedest oli küsitav isik ning peagi leiti ka sobiv kandidaat - muidu pealtnäha märkamatu kivirahnu, mis tiirleb 358 miljoni kilomeetri kaugusel ümber päikese, markeering sisaldas nii küsitava isiku lahkumisaastat, tema initsiaale kui ka tema loomingus olulise tähtsusega arvu 42. Kellest on jutt?

 

7. Mille poolest on tähelepanuväärne aeg-ajalt kultussarjas South Park esinev Mr. Hankey?

 

8. Kes tõi vene keelde mõiste avalikustamine – glasnost? Sama isik kehtestas Venemaal ka omal ajal nõude, et kõrgemate ametikohtade täitjatel peab olema akadeemiline haridus. Samuti peetakse teda ka 1830…1832 valminud monumentaalse 45-köitelise “Vene impeeriumi seaduste täielik kogu” valmimise peamiseks organiseerijaks.

 

9. Seda saart uurinud loodusteadlaste nimistu avab Alexander von Humboldt, kes saabus siia 1799. aasta reisi ajal. Geoloogile pakub saar külluses huvitavaid vulkaanilisi nähtusi, taimegeograafile on ta klassikaline ala. Saarel asub ka riigi kõrgeim mäetipp. Humboldt kirjeldas raamatus “Reis uue mandri võrdpäevsuse piirkonda” kohta selliselt: “Kellel on silma loodusilu jaoks, leiab sellel oivalisel saarel veel tõhusamaid ravivahendeid kui kliima. Ükski teine koht maailmas ei tundu mulle kohasem raskemeelsusest vabanemiseks ja südamerahu tagasisaamiseks kui……” Milline saar?

 

10. Kes laulab (ansambel)?

 

11. Kellest on jutt? Hollywoodi üks hinnatumaid režissööre, stsenariste ja produtsente, sündinud 05.veebruaril 1943.a. Chicagos. Alustas oma karjääri 1975.aastal, kirjutades sellisele seriaalile nagu “Starsky ja Hutch” osaliselt stsenaariumi, esimeseks režissööritööks oli 1979.a. mitmeid auhindu võitnud vangladraama “The Jericho Mile”, ülemaailmse kuulsuse saavutas 1984.aastal seriaaliga “Miami Vice”, millele järgnes serial “Crime Story”. Suutis ühte filmi tuua nii Al Pacino kui Robert De Niro – “Heat”, viimase aja tuntumad filmid on “Collateral” ja “Ali”.

 

12. Telemängu „Nõrgim lüli“ on Eesti ajakirjanduses korduvalt kritiseeritud. Kuid Venemaal läheb sel sarjal suhteliselt edukalt. Võib-olla on põhjuseks see, et saatejuhiks on 3x olümpiavõitja Maria Kisseljova (osalenud OM-del 1996…2004, saavutas tiitli ka Ateena OM’l). Mis alal on tulnud 3x olümpiavõitjaks M.Kisseljova?

 

 

13. 07.aprillil 2004.a. võttis riigikogu vastu SOOLISE VÕRDÕIGUSLIKKUSE SEADUSE ning sotsiaalministeerium on moodustanud soolise võrdõiguslikkuse osakonna, mille raames tegutseb ka Phare partnerlusprojekt "Eesti avaliku sektori haldussuutlikkuse tõstmine soolise võrdõiguslikkuse süvalaiendamise rakendamiseks" (osakond ja projekt kokku 7 inimest). Küsime, mitu nendest võrdõiguslikkuse spetsialistidest on mehed?

 

14. 2004.aastal valis luksusajakirja Tatler reisiväljaanne Tatler’s Travel Guide ühe Eesti majutusasutuse 101 maailma parima hotelli hulka. Millise?

 

15. Nimetage kunstnik, kelle töid Te näete!

 

 

16. Nimetage autor ja teos, millest näete katkendit!

 

17. George Walker Bush andis oma esimesel ametiajal armu 31 inimesele, mis on üks tagasihoidlikumaid näite. Kõige rohkem on armuandmisi teinud F.D.Roosevelt – kokku 3687 inimesele. Ainult kaks presidenti 43st pole kunagi kedagi amnesteerinud. Kes?

 

18. 2004.a. sai Kuldse Jalgpalli /France Football poolt väljaantav auhind aasta parimale Euroopas mängivale jalgpallurile/ Ukraina koondise ja AC Milani ründetäht Andrei Ševtšenko. Nimetatud auhinda antakse välja aastast 1956 (esimene laureaat oli Stanley Matthews). Kes on pälvinud selle austava tiitli 3 korda (kolm nime, 2 õiget=1p)?

 

19. Iidsete katteseemnetaimede hulka kuuluv puu on ainus oma perekonnast, mis kasvab Eestis looduslikult. Ülejäänud ligi 20 selle perekonna liiki on meile sisse toodud. Gröönimaa jääliustikest on leitud selle perekonna jälgi rohkem kui 100 miljoni aasta tagant. Perekonna ladinakeelne nimi pärineb tõenäoliselt ladinakeelsest väljendist rahvapuu. Meie liik liigitatakse tavaliselt alamsektsiooni Trepidae ning arvatakse isegi, et ta on kõige ulatuslikuma areaaliga puu maailmas. Puu levila hõlmab peaaegu kogu Euraasia mandrit 38° põhjalaiusest lõunas kuni 70° põhjas. Mis puu?

 

20. Nimetage helilooja!

 

21. Kes?

elfriede-jelinek 

 

22. Kes?

       

 

23. Mis automark?  Forbesi andmetel on see 12,7 liitrise mootoriga auto maailma kalleim, hinnaga 10 miljonit $.

   

 

24. Kes?

Teamster President James R. Hoffa  

 

 

25. Mis linnaga on tegemist?

 

26. Tänavuste Austraalia lahtiste tennisemeistrivõistluste veerandfinaalis saavutas kohalik lemmik Lleyton Hewitt veerandfinaalivõidu 26. jaanuaril, kui riigis tähistati rahvuspüha Austraalia Päeva. Millise sündmuse tõttu tähistatakse seda päeva just 26. jaanuaril?

 

27. 1923.a. jaanuaris andis BBC Covent Garden’ist eetrisse esimese ooperi raadioülekande. Milline muusikateos üle kanti, küsime nii heliloojat kui ooperi nime?

 

28. Seda kivimit leidub ka Eesti maapõues. Kuid paljud ei pruugi teada, et selle kivimi esmakirjeldajaks oli prantslane (eluaastad 1750-1801), kelle perekonnanime järgi saigi kivim nime. Ausammas geoloogist prantslasele, kelle nime jätame siinkohal mainimata, asub Itaalia mägikuurordis Cortina d’Ampezzos. Milline kivim?

 

29. Mis loomast on jutt? Ld.k Canis aureus, värvuselt kollakaspruun, elupaik taimekattega stepid, roostikud, soised alad. Eluviisilt pms ööloom, päeva veedab urus või taimestikus peitudes. Kõigetoiduline. Karja suurus võib olla kuni 30 isendit, ent tavapärasemad on 5-liikmelised pererühmad. Paaritumine varakevadel, pojad sünnivad suvel. Suguküpsus saabub 11-kuuselt, tiinus 63 päeva. Pojad võõrduvad emapiimast 8-nädalaselt. Eluiga tehistingimustes kuni 16a. Tüvepikkus 65-105cm, sabapikkus 20-24cm.

 

30. Kes laulab?

 

31. Küsitav näitleja on sündinud 13. detsembril 1967, Terrellis Texase osariigis Eric Morlon Bishopina, oli esimena näitleja, kes sai 3 Kuldgloobuse (Golden Globe) näitleja-nominatsiooni samal aastal – võitis neist ühe. Tema läbimurre toimus 1999.aastal filmiga “Any Given Sunday”. Karjääri alustas “stand up” koomikuna. Mänginud veel filmides “Shade”, “Bait” jt. (sh filmid, mille eest ta sai ülalnimetatud auhinna ja nominatsioonid). Praegu osaleb “Miami Vice” uue filmiversiooni võtetel, kus mängib Ricardo Tubbsi osa, film ise linastub 2006.a. Kellest on jutt?

 

32. Selle loodusimede hulka kuuluva paiga avastas juba 1520. aastal hispaanlane Garcia Lopez de Cardenas, kuid see jäi peaaegu tundmatuks 1869. aastani, mil major J.W. Powell võttis ette ulja ekspeditsiooni, mis algas Green Riveri nimeliselt jõelt. Ohtlik reis kestis kolm kuud. Kolm meest, kes kartsid raskusi ja teadmatust, lahkusid reisilt enne selle lõppu, kuid just taoline argus sai neile saatuslikuks – nad tapeti indiaanlaste poolt. Millisest paigast on jutt?

 

33. Mis aasta? (+-1a=1p)

 

34. Eesti mullateaduses on ligi poolsada aastat valitsenud imelik olukord, kus muldade klassifitseerimise ja süstematiseerimise kaks suuremat teadlast on omavahel vaenujalal. Peamine vaidluse põhjus on selles, et EPMÜ emeriitprofessor, Eesti Teaduste Akadeemia liige ………. arvab, et Eestis leidub pruunmuldi, Eesti Maaviljeluse ja Maaparanduse Instituudis aastaid töötanud doktor…… aga sellist arvamuste ei jaga. Omavahelises sõnasõjas EMMI doktor tavaliselt kritiseerib vastast, EPMÜ mees aga ignoreerib ega tsiteeri oponenti peaaegu kunagi. Kui EPMÜ professor avaldas 2003. aasta ajakirjas „Akadeemia“ lühiülevaate Eesti muldade uurimise ajaloost, ei maininud ta vastast ega tema töid, kuigi too kirjutas näiteks 1996. aastal monograafia “Eesti mullad”. Kellest on jutt? (1 õige = 1p)

 

35. Ühel Eestis juba alates 1958.a. ilmuval ajakirjal on olnud vaid 3 peatoimetajat: Olev Jõgi (1958…1983), Aksel Tamm (1983…1995) ja Mart Meri (alates 1996). Nimetage see ajakiri!

 

36. 08.10.2000 tõi Priit Pedajas Eesti Draamateatri väikeses saalis välja lavastuse, mille aluseks on kõigile tuntud autori 1914. aastal valminud tuntud teos. Tüki peaosades mängisid Taavi Teplenkov ja Tiit Sukk. Kriitikud pidasid Pedajast julgeks lavastajaks, sest ta ta tegi uuslavastuse teosest, mille eelmine lavaversioon oli peaaegu müüdiks saanud. Tegemist oli Pedajase kursusekaaslase Merle Karusoo poolt 1975. aastal lavastatud lavakunstikateedri VII lennu diplomilavastusega, kus peaosades Lembit Peterson ja Urmas Kibuspuu. Lavastuste aluseks oleva teose idee olevat autori enda sõnul sündinud 1911. aastal Louvre’is, kui ta vaatles ühe Madalmaade kunstniku natüürmorte. Autor ja teos?

 

37. Mis muusikariistaga on tegu? Türgi ratsavägi kandis seda hobustel või kaamelitel, Euroopasse tõid selle Pühast sõjast naasvad ristisõdijad. Nüüdisaegne instrument koosneb vaskkatlast, millele on tõmmatud vasikanahk; katel valmistatakse mõnikord ka plastmassist. Noodi kõrgus sõltub katla suurusest ja sellest, kui pingul on nahk. Pedaali abil võib ühe väikese jalaliigutusega muuta helikõrgust.

 

38. Phorkysi ja Keto kolm tütart, kohutavate lõustade ja maojuustega; kes neile otsa vaatas, muutus kiviks. Sellest hoolimata õnnestus Perseusel maha raiuda pea Medusal, kes oli kolmest ……. ainsana surelik; ta nimelt ei vaadanud otsa mitte Medusale enesele, vaid selle peegeldusele oma lamedal kilbil. Kuidas on nende mütoloogiliste olendite nimetus?

 

39. Küsitav kindral on sündinud 17.juunil 1888.a. Kulmis Saksamaal ja surnud 17 mail 1954.a. Sõjaväelist karjääri alustas 1908 sidemehena, pärast I maailmasõda kogus tuntust paremäärmusliku aktivistina. 1922 alustas tööd ühe relvaliigi taktika arendamise osas, olles suuresti Briti spetsialistide Basil Liddell Harti ja John Fulleri ideede mõju all. 1935 määrati diviisikomandöriks oobersti auastmes, samas, kui selleks pidi olema vähemalt kindral, kindraliks ülendati 1938.a. veebruaris. II maailmasõja alguses mängis väga olulist rolli Saksa vägede edus. Oli üks väheseid, kes julges Adolf Hitleriga vaielda sõjalise taktika üle, mis viis selleni, et 28. märtsil 1945.a. vabastas Hitler ta ametist. Langes USA vägede kätte vangi, kes ta hiljem vabastasid – vaatamata NSVL ja Poola süüdistustele sõjakuritegudes. Kes?

 

40. Nimetage helilooja ja teos!

 

41. Seda valmistas esmakordselt ameeriklane John Curtis oma köögipliidil 1848.aastal. Mitmekesise valikuga ….. tööstuslikku tootmist alustas ta Portlandis 1850.a.

1872.a. avas ameeriklasest fotograaf Thomas Adams oma väikese vabriku, äri laienes kiiresti ning seda soodustas tõik, et müüma hakati seda automaatidest (esimesed neist püstitati New Yorgi raudtee perroonile 1888.aastal). Millest on jutt?

 

42. Millega on läinud maailma vehklemisspordi ajalukku 22.09.1964.a. sündinud ungarlane Pal Szekeres, kes käesoleval ajal töötab Ungari Vabariigi Noorsoo- ja Spordiministeeriumis juhtiva ametnikuna?

 

43. Mis kalast on jutt? Lad.k. Lampetra fluviatilis, usja kehaga sile ja ilma soomusteta algeline kala. Suu lehtrikujuline, lõpuskaarte asemel on tavaliselt 7 paari lõpusavasid, puuduvad paarisuimed. Kala on seljalt pronksjas kuni must, küljed hõbe- kuni pronksjashallid, kõht valkjas ja uimed pruunikad. Pikkus 17…49cm, kaal 20…195g, isased om emastest pisut lühemad. Kudema hakkavad tavaliselt mai algusest, kudemine kestab ~1 kuu ning algab siis, kui veetemperatuur on püsivalt +9,5C. Pärast kudemist hukkuvad.

 

44. Kelle luuletused?

 

45. Paarkümmend aastat tagasi võis spordivõistlustel väga sageli näha pealtvaatajaid, kes hoidsid käes plakatit tekstiga John 3:16. Ilmselt on taoliste plakatitega vehkimine levinud ka hiljem, ent viimasel ajal mitte nii massiliselt. Millist sõnumit tahtsid edastada sellise teksti kandjad?

 


VASTUSED:

 

 1. D                                                                                                                               KF
 2. C                                                                                                                               KF
 3. C                                                                                                                               KF
 4. B                                                                                                                               MS
 5. A                                                                                                                               KF
 6. Douglas Adams; 2001 DA42.                                                                                       KF
 7. tegemist on väljaheitest mehikesega                                                                             KF
 8. Mihhail Speranski, peaminister 1808…1812                                                                  MS
 9. Tenerife                                                                                                                      AP
 10. Pink Floyd                                                                                                                  MS
 11. Michael Mann                                                                                                             KL
 12. kujundujumine                                                                                                            MS
 13. mitte ühtegi                                                                                                                KF
 14. Pädaste mõis                                                                                                             MS
 15. Jean-Auguste-Dominique Ingres                                                                                   TL
 16. Andrei Hvostov „Lombakas Achilleus“                                                                            KF
 17. William Harrison (suri kuu peale ametisse astumist kopsupõletikku); James Garfield (langes atentaadi ohvriks)                                                                                                    MS
 18. Johan Cruyff, Michel Platini, Marco van Basten                                                              MS
 19. haab                                                                                                                          KF
 20. Modest Mussorgski                                                                                                     MS
 21. Elfriede Jelinek, Austria kirjanik, 2004.a. Nobeli preemia laureaat                        MS
 22. Antoaneta Stefanova (naiste maailmameister males 2004)                                              MS
 23. Bugatti                                                                                                                       KL
 24. Jimmy Hoffa                                                                                                               KL
 25. Las Vegas                                                                                                                  KL
 26. 26.01.1788.a. sisenesid Port Jacksoni lahte esimesed laevad Inglismaalt toodud sunnitööliste, vangivalvurite ja ametnikega. Sisuliselt algas Austraalia asustamine valgetega. (Port Jacksoni laht nimetati hiljem Inglismaa siseministri Thomas Townshend Sydney auks Sydney Cove’iks) AP 
 27. Wolfgang Amadeus Mozarti “Võluflööt”                                                                          MS
 28. dolomiit (prantslase Deodat de Dolomieu järgi)                                                               AP
 29. šaakal                                                                                                                        AP
 30. Hannah                                                                                                          KL
 31. Jamie Foxx                                                                                                                KL
 32. Colorado kanjon                                                                                                          AP
 33. 1953.a.                                                                                                                      MS
 34. Loit Reintam ja Rein Kask                                                                                           AP
 35. „Keel ja Kirjandus“                                                                                                       MS
 36. Friedebert Tuglas, novell “Popi ja Huhuu”.                                                                      TL
 37. timpan                                                                                                                       MS
 38. gorgod (tuntuim neist Medusa)                                                                                     MS
 39. Heinz Guderian                                                                                                           KL
 40. Giuseppe Verdi „Aida“                                                                                                 MS
 41. närimiskummi                                                                                                             MS
 42. ainus vehkleja, kes on võitnud vehklemises medali nii tava- kui ka paraolümpiamängudelt (OM 1988 pronks meesk. floretis; paraOM 1992 kuld floretis, 1996 kuld floretis ja espadronis, 2000 pronks floretis, 2004 pronks espadronis).                                                                       TL
 43. jõesilm                                                                                                                       MS
 44. Andres Ehin                                                                                                                MS
 45. Tekst piiblist: Uus Testament, Johannese (John) evangeelium, 3 peatükk Nikodeemuse kõnelus Jeesusega, 16 psalm. Sest nõnda on Jumal maailma armastanud, et ta oma ainusündinud Poja on annud, et ükski, kes temasse usub, ei saaks hukka, vaid et temal oleks igavene elu! Teoloogide arvates piibli tähtsaim psalm, kogu piibli ideed kokkuvõttev sõnum.             AP

KÜSIMUSED: KAIDO FLOREN, KRISTJAN LEPPIK, TOOMAS LOKK, ANTS PÕLDOJA, MARKO SIIL