Jüri 13.10.2004

1

Esimene Spordiloto loosimine toimus Eestis 30.aprillil 1971. Kuulikesi õnnenumbritega tõmbasid loosirattast tollased tuntumad sportlased. Esimese võidunumbri valis Jaan Talts. See number oli:

 

A . . . . . 15

B . . . . . 25

C . . . . . 35

D . . . . . 45

 

2

Üks teletupsudest on tumedama nahavärviga kui teised, s.t. neeger. Kes?

 

A . . . . . Tinky Winky

B . . . . . Dipsy

C . . . . . Laa-Laa

D . . . . . Po

 

3

Islandi sportlaste parim tulemus suveolümpiamängudelt on hõbemedal, mille saavutas Vilhjalmur Einarsson (odaviskaja Einar Vilhjalmssoni isa). Mis alal?

 

A . . . . . tõstmine (kergekaal)

B . . . . . kergejõustik (kolmikhüpe)

C . . . . . jahilaskmine (kaarrada)

D . . . . . ujumine (100 m selili)

 

4

Euroopa tippteadlasi ühendav Euroopa Akadeemia võttis septembris oma liikmeks neli Eesti teadlast – Jaak Aaviksoo, Jüri Engelbrechti, Toivo Maimetsa ning ühe naisprofessori. Kes on see naisprofessor?

 

A . . . . . Ene Ergma

B . . . . . Marju Lauristin

C . . . . . Ljubov Rebane

D . . . . . Margit Sutrop

 

5

Millise riigi hümni kuulete? Tegemist on maailma vanima hümnimeloodiaga, mis on tuntud juba enne 1572. aastat.

 

A . . . . . Rootsi

B . . . . . Holland

C . . . . . Hispaania

D . . . . . Austria

 


6

Esimesed sellised esemed on tuntud juba kiviajast. Esimese elektri jõul töötava mehaanilise toote patenteeris M.Granville 1880. 1900 a. Pariisi maaailmanäituse ajaks oli see kiirelt arenenud – toodet oli erineva suuruse, kuju ja hinnaga, nende käivitamiseks kasutati muuseas ka tuult, vett ja gaasi. Mõningaid mudeleid sai kasutada ka vispli või föönina, samuti taigna segamiseks, jahu jahvatamiseks, pähklite purustamiseks. Eset kasutati ka meditsiinis hüsteeria ravimiseks. See pani paljud arstid kergendatult ohkama – lõpuks ometi mehhaniseerimine. Esimest korda hakati tooteid kõigile soovijatele avalikult müüma Saksamaaal 1954 (seni sai neid osta apteegist arstiretsepti alusel). Millega on tegemist?

7

Millega seoses on aastast 2000 Mosambiigi rahvuspühaks 25. september?

8

Kes on kunstnik? See pilt on maalitud allakukkunud lennuki tiivast lõigatud lõuendile aastal 1917, mil kunstnik töötas arveametnikuna Bayerimaal ühes lennukoolis.

Värvipildil on kunstnik kujutanud tütarlasteklassi vabas õhus (“Mädchenklasse im Freien”).

9

1941. aastal tuli Saksamaa meistriks meeskond, kes otsustavas mängus alistas aastate 1934-1942 6-kordse meistri Schalke 04 kaotusseisust 0:3 tulemusega 4:3. See on ainus kord, kus Saksamaa meistriks on tulnud meeskond väljastpoolt tänapäeva Saksamaad. Nimetage see rohelise-valgetriibulistes särkides mängiv meeskond, oma riigi 30-kordne meister.

10

Küsitav lauljanna on sündinud 20.03.1917 Londonis. Soolokarjääri alustas 1940.aastal. Tema laulud saavutasid briti sõdurite hulgas ülisuure populaarsuse II maailmasõja päevail, mille tõttu sai hüüdnimeks The Forces Sweetheart. Tema tähelennu kohta on öeldud, et II maailmasõja on alustanud tema agent. 1975.aastal omistati talle Briti Impeeriumi Dame tiitel. Ansambel Pink Floyd on kirjutanud oma 1979.a. ilmunud plaadil The Wall ühe loo spetsiaalselt temast.

11

Kes on pildil?

12

Eelviimane puulaev, mis Hiiumaal enne II maailmasõda vette lasti, sai August Mälgu ajaloolise romaani “Läänemere isandad” peategelase järgi nimeks Alar. Sõja lõpul sattus see mootorpurjekas Saksamaale ja nimetati umber Kurlandiks. Väliseestlane Arnold Türi leidis laeva Hamburgist, munsterdas peale eestlastest meeskonna, pani laevale nimeks Arne ja viis ta Panama lipu alla. 28.juulil 1998 toodi laev Taanist tagasi Hiiumaale, Sõru sadamasse. Emmaste valla volikogu otsustas samal aastal anda tulevasele muuseumilaevale uue nime – sama valla Jausa küla kaugsõidukapteni perest põlvneva (kuid Riias sündinud) tuntud isiku järgi, kes suri 1998.a. Kelle nime see purjekas nüüd kannab?

13

Millist relva

näete pildil?

 

14

Selle nimekirja (edetabeli) esimesed viis olid 1997.a. andmeil Yomiuri Shimbun, Asahi Shimbun, Sichuan Ribao, Mainichi Shimbun ja Nihon Keizai Shimbun. Alles 6. ja 7. koht kuulusid Euroopa esindajatele. Järgnesid taas neli “jaapanlast” ja “hiinlast”. Nimetage need kaks Euroopa esindajat.

15

Vatikan on üllitanud ladina keele sõnaraamatu, kus on vasted ka moodsatele sõnadele. Nii tähendab näiteks fistula nicotiana sigaretti, brevissimae bracae naiste ultralühikesi pükse (nn. Hot pants). Mida aga tähendab placenta compressa?

16

Mis aasta?

  • Põhja-Rodeesia nimetatakse ümber Sambiaks
  • Sureb Jawaharlal Nehru
  • Ilmub tabloidlehe The Sun esimene number
  • Hiina katsetab oma esimest tuumapommi
  • Harold Wilson saab Suurbritannia peaministriks
  • Jean Paul Sartre pälvib Nobeli kirjandusauhinna
  • Fellini loob filmi “8 ½”

17

2004. a. juuli alguses viibis Eesti ühes vallas ühe Jaapani linna (Nagano prefektuurist) delegatsioon. Huvitaval kombel kannavad see Eesti vald (7500 el.) ja Jaapani linn

(60 000 el.) sama nime. Millist?

18

Kuidas nimetatakse hoburakendi osi, mis on tähistatud tähtedega A ja B?

19

Lisage loetellu puuduv nimi (tuntuim):

Ruuben, Simeon, Leevi, Juuda, Daan, Naftali, Gaad, Aaser, Issaskar, Sebulon, Benjamin…

20

Kuulete helitööd, mis on pühendatud ühele esemele.

Nimetage helilooja ja see ese.

21

Lätis Tukumsi rajooni Lestene külas asub üks tuntud turismiobjekt.

Milline?

22

Aastal 1938, mil lõppes paljude tuntud riigitegelaste, väejuhtide ja kultuuritegelaste elutee, maeti Kremli müüri äärde üksainus mees. Temagi hukkus, kuid ilmselt mitte Stalini süül. Juhtus see 15. detsembril, ta oli alles 34-aastane. Tema nime hakkas kandma mitu linna, tänaseni on temanimeline tänav pea kõigis Venemaa linnades.

Kellest on jutt?

23

Kes on pildil?

 

24

Millise teose algusest on pärit alljärgnev katkend?

Kes on autor?

25

Aurora borealis’t põhjustasid eesti mütoloogia järgi äraneetud või oma hinge kuradile müünud härrasrahva esindajad või ka omavahel võitlevad surnute hinged. Aurora borealis pidi ette ennustama suurt nälga, sõda või katastroofi. Mis on Aurora borealis?

26

Eesti Kirikute Nõukogu koordineerimisel on aastal 2005 kaante vahele jõudmas regivärsilise poeemi „Püha rist” esmaväljaanne. Väljaande toimetuskolleegiumi koosseisus on teiste hulgas Ingrid Rüütel, Einar Soone, Ain Kaalep, Toomas Paul ja Anzori Barkalaja. Poeemi kirjutamist alustas autor aastal 1931. Ta on kirjutanud muuhulgas proosaümberjutustuse „Kalevipojast” ning teinud tõlke „Kalevalast”. Lõpetanud Helsingi ülikooli 1909, õnnestus tal seal oma keeleteaduslik doktoritöö kaitsta alles 1941, aasta enne oma surma. Kes?

27

Selle teravilja kasvatamisest on andmeid juba 2000.a. e. Kr. Praegu kasvatatakse teda kõikjal maailmas, v.a. polaaralad (põhja pool 50. laiuskraadi ainult söödaks). On maailma suurima saagikusega teravili, külvipinnalt ja kogusaagilt maailmas 3. kohal. Terasid tarvitatakse toiduks, neist valmistatakse jahu, tangu, piiritust, õli jm. Kasutatakse ka ravimitööstuses ja äädikhappe saamiseks, õled on tselluloosi- ja paberitööstuse tooraineks. Esimesed andmed selle teravilja kasutamisest Eestis on pärit aastast 1835 Vana-Kuustes. Mis teraviljaga on tegemist?

28

Millist produkti juuresoleval pildil kogutakse ja mis riigis?

Küsitava produkti saagilt elaniku kohta on küsitav riik maailmas üks esimesi. Suurim rahvas (53%) ca 20 miljonist elanikust on akanid. Keskmine eluiga oma piirkonna kõrgemaid: 57 aastat. Riik on rikas maavarade poolest (teemandid, kuld, mangaan, boksiit).

29

Selle linna ajalugu arvestatakse alates u.600 e.Kr., kui kreeka kaupmehed siin suurepärase loodusliku sadama leidsid. Aastal 49 e.Kr. hävitas linna Caesar. VI sajandil kujunes ta Euroopa idakaubanduse keskuseks. Uus õitseaeg saabus XVII sajandi lõpul, kui Colbert andis linnale vabasadama õigused. Paraku suri 1720.a. katku tagajärjel enam kui pool linna 100 tuhandest elanikust. Seoses Suessi kanali avamisega omandas linn taas ülemaailmse tähtsuse. Mis linn?

30

Kes laulab?

31

Kes on pildil olev näitleja? Sündinud 9.veebruaril 1943 Newarkis, kuulsust kogunud eelkõige maffiategelaste rollidega (filmides GoodFellas, JFK, Casino), mänginud veel filmides Home Alone, Lethal Weapon 2-4. 1991 sai parima kõrvalosa eest filmis GoodFellas Oscari. 1981.aastal kandideeris Oscarile Joey LaMotta rolli eest filmis Raging Bull.

32

Tallinnas on olnud palju tublisid linnaosavanemaid, neist üksainus – Urmas Paet – on tänaseks jõudnud ministriametisse. Kes on aga praegustest Tallinna linnaosavanematest pidanud ministriametit?


33

See praegune miljonilinn on asutatud 1736.a. Linna vapil on kujutatud kaks looma – nugis ja kaamel. XX saj. alguseks kujunes ta Venemaa teiseks teetootmise ja –kaubanduse keskuseks Moskva järel. Aastail 1920-25 kuulus see linn Kirgiisi ANSV koosseisu, alates 1934 on oblastikeskus. Sõja-aastail oli sinna evakueeritud ligi 7000 eestlast, seal on koos istunud ka Eesti NSV valitsus. Mis linn?

34

See riik on nii territooriumilt (77 tuh. km2) kui elanike arvult (ligi 3 miljonit) Eestist peaaegu kaks korda suurem. Kõrgeim mägi on vulkaan Barú (3478 m). Rannajoon on 2900 km pikk. Põhjapool (eriti Moskiitode lahe ääres) sajab pidevalt, aastas 4500 mm. Ka mujal riigis on sademeid aastas üle 2000 mm, vihmaperiood kestab maist jaanuarini. Suurt osa riigist katab troopiline vihmamets. Dariéni rahvuspark on üks kontinendi vähim inimtegevusest puudutatud kohti. Mis riik?

35

Torino taliolümpia maskottideks on Neve ja Glitz.

Kes või mis nad on?

36

See Rooma keiser sündis Dalmaatsias vabakslastud orja pojana. Silmapaistva väejuhina valiti ta 40-aastasena valitsejaks. Oma kaaskeisriks määras ta Maximianuse. Aastal 293 võttis kumbki keiser endale veel kaasvalitseja, nii et Rooma riigis tekkis nelikvõim. Kui enamik III sajandi imperaatoreid olid päikesekummardajad, siis küsitav keiser austas vanu Rooma jumalaid. Aastal 287 kuulutas ta end Jupiteri järeltulijaks, samas sai Maximianusest Heraklese poeg. Tema valitsusajal tehti kristlaste elu viimast korda ajaloos kibedaks. Kirikud ja palveraamatud hävitati, kõiki sunniti ohverdama paganlikele jumalatele. Keiser astus tagasi aastal 305 ja suri oma sünnipaigas Spliti linnas. Kes?

37

See produkt oli tuntud juba antiikajal mitmete Ida-Euroopa rahvaste juures. Eestis levis laiemalt 19. sajandil, klassikalisel kujul hakati seda valmistama ja tarvitama Mulgimaal, kust ta levis Lõuna-ja Ida-Eestisse. Produkti valmistamise üks etappe oli ahjus millegi kõrvetamine. Produkti tarvitati kas vedelana või tahkena, esimesel juhul võis muuhulgas olla lisandiks kanepiõli. 20. saj. algul levis produkt ka Põhja-Eestis. Tööstuslikku tootmist alustati 1920. Mis produkt?

38

Pildil olevad seened kuuluvad perekonda, millest Eestis on leitud üle 70 liigi. Enamik neist on rohkem või vähem mürgised, sisaldades muskariini. Iseloomulik neile on vähemalt noorelt kellukjas või koonusjas kiuline kübar, enamasti kollakates või pruunides toonides. Paljudele on omane spermalõhn. Nimetage see ohtlik seeneperekond.

 

39

Sellele sportlasele kuulub 3 Eesti rekordit. Neist üks on püstitatud olümpiaalal (sel distantsil muide Eesti meistrivõistlusi ei ole peetud). Kõik tema rekordid on aastast 1988. Ta on 4-kordne Eesti meister 1500 ja 3000 m jooksus, üks kord võitnud ka maratoni. Praegu töötab ta Tallinnas trammijuhina. Kes?

40

Kuulete katkendit lavateosest, mille esietendus 29. mail 1913 Pariisis kutsus esile harjumuspärast balletti vaatama tulnud publiku raevu. Teos sai üheks kaasaegse muusika nurgakiviks. Nimetage helilooja ja teos.

41

Inglise jalgpalliliigades kannavad paljud klubid nimetusi United, City, Town, County, Athletic. Harvem kohtame unikaalseid nimetusi nagu Aston Villa, Arsenal, North End, Wednesday. Millisest linnast on pärit Inglise tugevuselt teises divisjonis League Championship (eelmisel hooajal kandis liiga veel nimetust 1.divisjon) klubi nimega Argyle? Käesoleval hooajal on Argyle esinenud üsnagi edukalt (kontos on ka näiteks 2:1 võit Sunderlandi üle). Tegemist on lõunapoolseima Inglismaa suurlinnaga, seal elab üle 240 tuh. elaniku.

42

Tema ema Nemesis muutis end Zeusi eest põgenedes haneks, Zeus aga muutis end luigeks ja vägistas ta ikkagi. Hani munes muna, millest sündis küsitav. Lapseeas röövis ta Theseus, vennad aga vabastasid ta. Enne abiellumist (12.eluaastal) andsid kõik tema potentsiaalsed kosilased vande, et häda korral tulevad neiule appi, mispeale neidis valis ühe neist välja. Tema laimamise eest olevat Homeros kaotanud oma silmanägemise. Tema rindade kuju järgi olevat kreeklased vorminud esimesed värske veini õnnistamise peekrid; sama kuju kannavad tänapäeval kõik katoliku kiriku armulaua peekrid. Kes?

43

Kes on need kaks meest?

44

Eesti film „Sigade revolutsioon” sai tänavusel Moskva filmifestivalil zürii eripreemia – tähtsuselt teise sel festivalil. Kelle nime kannab see preemia? Sama tegelane on ka üheks Moskva linna sümboliks.

45

Diageo PLC on gigant Suurbritannia alkoholiturul. Talle kuuluvad brändid „Bailey’s Irish Cream”, „Smirnoff vodka”, „Johnny Walker”, J&B Scotch” jt. Aastal 2005 sulgeb kompanii viimase tehase Inglismaal, mis toodab talle kuuluvat tuntuimat kaubamärki. Tootmine säilib Iirimaal, USA-s, Kamerunis, Namiibias ja vähemal määral veel 45 riigis. Nimetage Diageo PLC tuntuim kaubamärk.

 

 

1

A – 15

Aare Olander

2

B – Dipsy

Aare Olander

3

B – kergejõustik

Aare Olander

4

D – Margit Sutrop

Indrek Salis

5

B – Holland (“Wilhelmus”)

Indrek Salis


6

vibraator

Andres Kasesalu

7

Maria Mutola olümpiavõit (Mosambiigile esimene)

Indrek Salis

8

Paul Klee

Aare Olander

9

Viini Rapid

Aare Olander

10

Vera Lynn

Alar Heinaste

11

Elisabet Tamm (Linnateatri näitleja)

Indrek Salis

12

Ernst Jaakson

Indrek Salis

13

nagaan

Andres Kasesalu

14

Bild, Sun

Aare Olander

15

pitsa

Alar Heinaste

16

1964

Indrek Salis

17

Saku

Indrek Salis

18

leid ja sedelgas

Andres Kasesalu

19

Joosep

Andres Kasesalu

20

Joseph Haydn – “Kell” (101. sümfoonia)

Aare Olander

21

Läti Leegioni memoriaal (avati ametlikult 2003. a sügisel)

Indrek Salis

22

Valeri Tškalov

Aare Olander

23

Bobby Clarke

Alar Heinaste

24

V.Jerofejev, Moskva – Petuški

Alar Heinaste

25

virmalised

Andres Kasesalu

26

Villem Grüntal-Ridala

Aare Olander

27

mais

Andres Kasesalu

28

kakaoubade kogumine, Ghana

Aare Olander, Indrek Salis

29

Marseille

Andres Kasesalu

30

Avril Lavigne (“punkprintsess”)

Indrek Salis

31

Joe Pesci

Alar Heinaste

32

Kalev Kallo (Lasnamäe)

Aare Olander


33

Tšeljabinsk

Aare Olander

34

Panama

Aare Olander

35

lumepall ja jääkuubik

Andres Kasesalu

36

Diocletianus

Aare Olander

37

kama

Andres Kasesalu

38

narmasnutid

Aare Olander

39

Sirje Eichelmann

Aare Olander

40

Igor Stravinski, ballett “Püha kevad”

Aare Olander

41

Plymouth

Alar Heinaste

42

Ilus Helena

Andres Kasesalu

43

Veljo Tormis ja Arvo Pärt

Andres Kasesalu

44

Püha Jüri

Aare Olander

45

Guinness

Aare Olander