1. Vägivaldsete surmade (tapmised, õnnetusjuhtumid, enesetapud) arvukuselt – 221 surma 100 000  el. kohta – on see riik maailmas kindlalt esikohal. Kas see on:
  1. Eesti
  2. Venemaa
  3. Kolumbia
  4. Kasahstan
 2. Mis linnast on pärit kõige enam kosmoses käinuid (astronaute-kosmonaute), kas:
  1. New York
  2. Cleveland
  3. Philadelphia
  4. Moskva
 3. Mis on dekalkomaania? Kas:
  1. vesipildid
  2. vasekartus
  3. kaltsiumi haiguslik vähesus skeletis
  4. ideede varastamise luul
 4. Milline Eesti meelelahutaja jõudis esimesena välja anda 10 CD? Kas:
  1. Üllar Jörberg
  2. Homenja
  3. Vello Orumets
  4. Vennaskond
 5. Mille löömisel saavutas inglane Simon Archer  5. XI 1996 kiirusrekordi 260 km/h?
  1. Tennisepall
  2. Golfipall
  3. Sulgpall
  4. Pelota pall

 

            6.  Kes oli see Tallinna arst ja apteeker, kes asutas Tallinna esimese eramuuseumi      

                "Mon faible"?

             

            7. Keda peetakse Rooma õiguse loojaks? See Rooma sabiinist kuningas korraldas ümber

          ka Rooma usukultuse, jagas aasta 12 kuuks ja Rooma kodanikud seisusteks.

 

 1. Aastal 1562 alistus Liivimaa Poolale ja Liivi orduriik lõpetas eksistentsi. Millist ameti- või aunime kandis peale seda endine Liivimaa ordumeister?

 

 1. Millega seoses jäid 1888. a. ajalukku Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Catherine Eddowes, Elizabeth Stride ja Mary Jane Kelly?

 

 1. Kes laulab?

11. Millega said 15. novembrist 2000 kuni 13. veebruarini 2001 esmakordselt ajaloos

      hakkama ameeriklanna Ann Bancroft ja norralanna Liv Arnesen?

 

 1. Nimetage ainsad kolm riiki, mille ametlikus nimes on veel sõna "sotsialistlik".

 

 1. Nimetage saarestik. Koosneb kahest suuremast ja 200 väiksemast saarest üldpindalaga 12 200 km2. Elanikke on ca 2000. Jahe mereline kliima võimaldab ainult kartuli- ja kaerakasvatust, tähtsaim elatusallikas on loomakasvatus. Saarte üldilmes valdavad niidud ja rabad, kõrgeim tipp on 706 m. kõrgune Adam. Saarte avastamislugu on ebaselge ja vaieldav.

 

 1. 1840. a. sõlmisid küsitava rahva pealikud Suurbritanniaga Waitangi lepingu, kuid sellest hoolimata puhkes samal aastal sõda selle rahva ja valgete vahel. 1975. a. moodustati nn. Waitangi tribunal, mille eesmärgiks oli osapoolte lepitamine. 1995. a. vabandas Elizabeth II selle rahva ees neile tehtud ülekohtu pärast. Mis rahvast on jutt?

 

 1. Selle saare või kalju (23 m kõrge, 27 m lai, 30 m pikk) geogr. koordinaadid on 57º35΄48˝ põhjalaiust ja 13º41΄19˝ läänelaiust. Ta on koos Jan Mayeni saarega Euroopa üks kõige eraldatumaid maakilde – lähim kuiv maa asub 407 km idas (Hebriidid) ja 700 km loodes (Island). Suurbritannia heiskas seal „Union Jacki“ ja kuulutas selle enda omaks alles 1955. Ainsad pikemaaegsed inimasukad on seal olnud „Greenpeace“ aktivistid, kes veetsid 1997 seal 42 päeva, kuulutades välja Wavelandi suveräänse territooriumi. Suurbritanniaõigust saart ümbritsevatele vetele vaidlustavad Taani, Island ja Iirimaa, väites, et tegu ei ole saare, vaid kaljuga, millele ei ole ette nähtud ümbritsevat 200 miilist majandustsooni. Mis on selle Euroopa kõige suurema kolka nimi?  

 

 1. Mis kalaliik moodustab ligi poole (49 %) kalurite ühe suurima vaenlase kormorani ratsioonist? Lätlased teevad sellest kalast üht oma rahvusrooga.

 

 1. Mis nime kandis Julius Aamissepa poolt esimese eestlasena 1913. a. aretatud kartulisort?

 

 1. Põhjapõdraliha lõigatakse väikesteks liistakuteks, mis kuivatatakse päikese käes. Kuivanud liha suitsutatakse kergelt lahtise tule kohal ja lisatakse siis peeneks tambitud lihale sulatatud rasva vahekorras 2:1. parema maitse saamiseks võib lisada puuvilja või marju (eriti pohli). Siis pannakse see mass kindlalt suletud nahkkotti. Selline „konserv“ püsib söödavana vähemalt neli aastat. Mida nii valmistatakse?

 

 1. Mis taim see on?. Pärit on see kergelt metsistuv sarikaline Vahemeremaadelt ja Kaukaasiast. Vahemeremaades on ta tavaline umbrohi, ka Eestis on ta kohati metsistunud. Eeterlikke õlisid sisaldavatest taimedest on ta üks kõige laialdasemalt kultiveeritavatest, aga selle kõrval on ta ka hinnatud vürtsitaim. Kerajas vili läbimõõduga 3…5 mm koosneb kahest osaviljast. Kasutamist leiavad peamiselt kuivatatud seemned, maitseainena ka värsked lehed. Indias kuuluvad ta kuivatatud lehed  ka currie v. karri koostisesse.

 

 1.  Mille liike tunti keskajal nimede all „positiiv“ ja „portatiiv“ "?

21. Mida tähendab rahanduses termin "abrasioon"

 

 1. Mis või kes on trepaan?

 

 1. Juutide pühas raamatus Talmudis väidetakse elutargalt "Kui karjane vihastab oma karja peale, annab ta sellele ……" Kes või mis on siis karjale karistuseks?

 

 1. Kosmonautide ettevalmistuskeskuse juht Kamanin kirjutas tema kohta nii: „Nii lõppes ….. piinavalt pikk tee kosmoselennuni. Lendudeks hakkas ta valmistuma koos Gagariniga, 5 korda oli dublant ja üks kord oli määratud „Voshodi“ komandöriks, kuid enne eelseisvat lendu kujunes suur oht, et teda ei lülitata „Sojuz-5“ meeskonda vaid sellepärast, et ta ema on juut. Vahetult enne lendu tulid Keskkomiteest kirjad üleskutsega „Ärge saatke juute kosmosesse!“ Suurte raskustega õnnestus kaitsta toredat poissi tigedate ja rumalate rünnakute eest“.  Sellel lennul tekkis ohtlikkuselt kõige hirmsam olukord, kui jätta arvestamata inimohvritega lõppenud lennud. Võib-olla ainult „Apollo 13“ lend on sellega võrreldav. Peale kosmoselaeva pidurdamist enne Maale tagasipöördumist ei eraldunud temast seadmete plokk ja maabumisaparaat sisenes atmosfääri mitte kuumakindel põhi ees, nagu tavaliselt, vaid meeskonnaruum ees.  Temperatuur kosmoselaeva sees tõusis, kaitsmata kere hakkas põlema. Õnneks lõppes seekord siiski kõik hästi. Kellest on jutt?

 

 1.  Millise linna kolm kõrgeimat hoonet – „Overseas Union Bank Centre“, „United Overseas Bank Plaza“ ja „Republic Plaza“ on valminud eri aastatel, kuid kõrgus on kõigil kolmel ühesugune – 280 m?

 

 1. Helind

 

 1. Selle maailmameistri vanaisa oli profimaadleja, isa Nick aga motosportlane, kelle nimel oli vahepeal ka üks maailma kiirusrekord. Noorem vend Billy tegeleb sama alaga mis vanem vend, kuigi esialgu mitte nii edukalt. Kellest on jutt?

 

 1. 1965. a. Eesti veoautode rallimeistrivõistlused on läinud ajalukku millegi erilise poolest. Mille poolest erinesid nad kõigist eelnenud ja järgnenud võistlustest?

 

 1. Seda otsast  kõverat eset kasutati juba antiikajal. Tänapäevase 340…794 g kaaluva variandi pikkus ei ole piiratud, kuid ta peab mahtuma läbi 2-tollise rõnga. Eelmisel sajandil paistsid selle kasutamisega silma hindud. Millest on jutt?

 

 1. 2003. a. oktoobris asutati Eesti esimene jalgratturite profimeeskond, mille liidriteks on Sigvard Kukk, Oskari Kargu ja Andri Lebedev. Mis nime see meeskond kannab?

 


 1. Nimetage aastaarv?

- Portugal kaotab Al Kasr al Kebiri (Alcazarquiviri) lahingus langenutena peaaegu

   kõik oma aadlimehed eesotsas kuningaga Sebastião-ga

- Venemaa saab Rootsilt Võnnu lahingus lüüa, laguneb hertsog Magnuse Liivimaa 

   kuningriik

- Madalmaade kindralkuberner Juan d´Austria saab peale võitu Gemblours´i lahingus

  tagasi võimu vallooni alade üle ning sureb sama aasta lõpus

- Ilmub Balthazar Russowi „Liivimaa kroonika“ ja Alessandro Guagnini „Euroopa

  Sarmaatia kirjeldus“

- Sünnivad vereringe avastaja William Harvey, Hispaania kuningas Felipe III, Püha

  Rooma riigi keiser Ferdinand II ja Itaalia kunstnik Francesco Albani

- Surevad uue Louvres´i lossi ehitust alustanud Pierre Lescot ja madalmaade graafik

   Cornelius Cort

 

 1. Narvas avati hiljuti mälestusmärk vene kirjanikule, kes toimetas seal 1919. a., kui seal asus Loodearmee staap, ajalehte "Prinevski krai". Tema teoste seas on romaanid "Kahevõitlus", "Mülgas", "Junkrud". Kes on see kirjanik?

 

 1. 1937. a. ilmus "Eesti Kirjastuse" poolt Tartus maailmakuulsa kirjaniku teos. Tegevus toimub Tartus ja Tartumaal, Riias, Pärnus ja Pärnumaal. Jutustuse peategelased on noor advokaat Vladimir Janov ja tema sõber   Riia kooliõpetaja Dimitri Nikolev. Varem oli sellelt kirjanikult eesti keeles ilmunud teosed "Meremadu" ja "Tsaari kuller". Mainitud teosest on ilmunud hiljuti ka kordustrükk.  Nimetage autor ja teos.

 

 1. Kes on see maailmakuulus isik eluaastatega 1833-1896, kes ei ole kuulsaks saanud hoopiski mitte oma kirjandusteostega, kuid on siiski avaldanud draama "Nemesis" ja proosateose "Valgeimas Aafrikas". 1862. a. jättis ta pooleli romaani "Õed", kuna pidas seda kirjanduslikult liiga nõrgaks.

 

 1. Kes on see kirjanik eluaastatega 1903-1950, kes on öelnud spordi kohta: „Tõelisel spordil pole midagi pistmist ausa mänguga. See on läbinisti täis viha, kadedust, uhkeldamist, reeglitest mittehoolimist ning sadistllikku naudingut vägivalla nägemisest – teisisõnu, see on sõda ilma tulistamiseta“.

 

 1. Mis sõnaga on tegemist? XVI saj. tähendas see tugevdavat toitu, XVII saj. tugevdavat puljongit, mida saadi lihamahla kontsentreerimisel. Alates XVIII saj keskpaigast hakkas sõna tähendus muutuma ning omandas pikapeale tänapäevase tähenduse.

 

 1. Poliitilises nukušõus „Pehmed ja karvased“ annavad nukkudele hääle

            vähemalt 5 näitlejat. Kelle häälega räägivad Edgar ja Juhan?

 

 1. Seda tegelast on filmides kehastanud Conrad Veidt, Cristopher

      Lee, Gert Fröbe, Aleksei Petrenko, Alan Rickman ja tõenäoliselt

      veel mitmeid vähemtuntud näitlejaid. Mis tuntud isikust on jutt?

 

 1. Helind

 

 1. Millises Eesti ajalehes ilmus rubriik

            mälumänguritele tuntud nimetusega

            „33 küsimust“ (vt. pilti kõrval)?

 

 1. Kes on see graafik, kelle paradoksaalseid ruumimänge kasutatakse sageli illustratsioonidena ka matemaatikas (ülal tema teos, all foto kunstnikust)?  

 

 1. Kes on see paar?

 

 1. Kelle autoportree?

 

 1. Autor?

 

 1. Autor?

 

Jüri mälumängu 10.12.2003 vooru vastused1.       B                                                                                                   MN

2.       D - Moskva 14; New York (+ Queens, Bronx, Brooklyn) - 9; Cleveland 8; Philadelphia 5    HT

3.       A                                                                                                   HT

4.       B                                                                                                   MV

5.       C                                                                                                  

 

6.       Johann VIII Burchart                                                                       MV

7.       Numa Pompilius                                                                                  MV

8.       Kuramaa hertsog                                                                                     HT

9.       "Jack the Ripperi" ohvrid                                                                          

10.   Hedvig Hanson                                                                                    HT

 

11.   Ületasid suuskadel Antarktise mandri                                                        MN

12.   Vietnami SV, Sri Lanka DSV ja Suur Liibüa Araabia Sotsialistlik Rahvadžamahariija        HT

13.   Falkland (või Malviinid)                                                                     MN

14.   maoorid                                                                                         

15.   Rockall                                                                                           HT

 

16.   Emakala                                                                                         HT

17.   "Kalevipoeg"                                                                                  MV

18.   pemmikan                                                                                      

19.   koriander                                                                                        MN

20.   orel                                                                                                            HT

 

21.   Väärismetallidest müntide kaalu vähenemine kulumise tõttu                                  

22.   Koljupuur                                                                                       HT

23.   Pime juhtoinas                                                                                   MN

24.   Volõnov                                                                                         HT

25.   Singapur                                                                                        

 

26.                                                                                                                          

27.   Tom Pappas                                                                                     MN

28.   osa võtsid vaid naised, võitjapaar Maremäe-Kalmus                                                MV

29.   maahoki kepp                                                                                        

30.   Kalev Chocolate Team (KCT)                                                                    MV

 

31.   1578                                                                                               HT

32.   Aleksandr Kuprin                                                                                      MN

33.   Jules Verne "Draama Liivimaal"                                                              

34.   Alfred Nobel                                                                                       MV

35.   George Orwell                                                                                      MV

 

36.   restoran                                                                                         

37.   Taavi Teplenkov                                                                                MN

38.   Rasputin                                                                                         MN

39.                                                                                                                         

40.   "Liivimaa kroonika"                                                                     

 

41.   Maurits Cornelis Escher                                                                         HT

42.   Betti Alver, Heiti Talvik                                                                                           MV

43.   Ülo Sooster                                                                                                   MN

44.                                                                                                                           MN

45.                                                                                                                                              MN