Jüri mälumäng 12.11.2003

 

 

 

 

1. Kes nendest USA presidentidest elas kõige vanemaks?

 

A         Harry Truman

B          Herbert Clark Hoover

C         John Quincy Adams

D         Dwight David Eisenhower

 

2. Sankt Peterburi pikim tänav on üle 10 km pikk. Kas see on:

 

A            Moskva prospekt

B            Obuhhovi kaitsmise prospekt

C         Nevski prospekt

D            Streikide prospekt

 

3. Eestimaa üks esimesi erahambaravikabinette loodi 1989. a. Elvas. See täna hästi tuntud ja laia ampluaaga perearstikeskus kannab loomisest saati nime "Maxilla". Kas Maxilla tähendab:

 

A            alalõualuu

B            ülalõualuu

C            purihammas

D            firmaomaniku abikaasa nime

 

4. Millises riigis ei ole rahaühikuks dinaar?

 

A            Makedoonia

B          Kuveit

C         Liibüa

D            Maroko

 

5. Vaid ühel soome-ugri keeltest ei ole sõna rõhk esimesel silbil. Kas selleks keeleks on:

 

A         komi

B          mari

C         mordva

D            udmurdi

 

6. Vana-Egiptuse valitsejate hulka kuulusid ka vaaraod Sobeknefru (võimul 1785–1782 e.Kr), Hatšepsut (1498–1483) ja Tauseret (1187–1185). Mille poolest nad teistest oma ametikaaslastest erinesid?

 

7. Eesti ajaloo üheks süngemaks peatükiks on peetud Roseni deklaratsiooni (1739), mis sätestas pärisoriste eesti talupoegade müümise, koormiste suuruse jms. üksnes sõltuvalt baltisaksa aadli suvast. Selle dokumendi sünd oli tingitud Vohnja (Kadrina khk.) möldri Jaani ja kohaliku mõisniku vaidlustest, mis lõppes Jaanile Siberisse saatmise ja eluaegse sunnitööga. Mis oli Vohnja mõisniku nimi? See suguvõsa ei olnud just arvukamate hulgas, see-eest on aga tänapäeval eelkõige ühe esindaja tõttu tuntumate seas.

 

8. Smolnõid mäletavad vanemad mälumängurid hästi, nooremad on sellest lugenud. Kust on Smolnõi endale nime saanud? On teada, et nimi on tulnud 18. sajandi algul selles paigas populaarse tegevusala järgi.

 

9. 2002. a. novembris avaldas üks praeguse valitsuse ministreist Internetis luulekogu „Olen mina ikka t@itsamees”. Kes?

 

10. Mis riigiga tegu? Kui farmer tahab tappa lehma, peab ta selleks valitsuselt loa saama. Loa saamine võtab aega kaks aastat ja see antakse tingimusega, et 90% lehmast läheb riigile. Kui tappa lehm ilma loata, saab farmer kahe-aastase vanglakaristuse. Salaja tappa ei saa, sest kontroll on range. Lahendus: farmer viib lehma raudteele, rong sõidab üle, farmer kogub lehma tükid kokku ja viib liha koju. Õnnetusjuhtumid on lubatud.

Huvitavat on selles riigis palju. Näiteks võib ööklubis olla niipalju inimesi kui seal on toole. Tooliseadus lubab inimestel oma toolid kaasa võtta. Kiirteed on selles riigis olemas, kuid seal puuduvad kiirusepiirangud ja politsei. Jne. Jne.

 

21. Kes on pildil?

 

22. Millises linnas asuvad need kujud?

 

23. Kes on pildil?

 

24. Kes on kunstnik? Keda on kujutatud?

 

25. Milliste usundite (2) sümolid?

 

11. Selle taimeperekonna (Galium) liike kasvab Eestis vähemalt 15. Tuntuima kohta käibib legend, mille kohaselt Neitsi Maarja vooderdas Petlemmas Jeesuse sünniks sõime just selle taime vartega. Rahvasuus tuntud kui neitsipuna või kõuetamm, sest enne äikest hakkavad tema kuldkollased õied tugevasti lõhnama. Teaduslik nimi Galium verum on tuletatud kreeka keelest, kus gala tähendas piima; seda taime lisati piimale ilusa kollase värvuse saamiseks. Inglismaal kasutatakse tänapäevani kuulsa chester-juustu valmistamisel, lisatakse ka õllele värvuse parandamiseks. Levinud kogu Eestis, aga kasvab ainult päikeselistes kohtades. Laialtkasutatav ravimtaim. Samasse perekonda kuulub ka tuntud umbrohi virn ehk roomav …. Milline taimeperekond?

 

12. Bermuda kolmnurk on Atlandi ookeani osa, mis on tuntuks saanud rohkete saladusse jäänud laeva- ja lennuõnnetustega. Kolmnurga üheks tipuks on Bermuda saared. Nimetage ülejäänud!

 

13. Nimetage lind, keda Guinessi rekordite raamatut lugedes võib pidada lindude maailmarekordiomanikuks ujumises. Raamat märgib linnu kiiruseks vees 27 km/h ehk siis 100 m läbiks ta 22,2 sekundiga.

 

14. Need kahekojalised igihaljad kuni 16 m kõrgused puud (Myristica fragrans) kasvasid algselt ainult Maluku saartel, eriti Banda saarterühmas. Et kasud ei kahaneks, kasvatati neid kõva valve all, idanemisvõime hävitamiseks seemned lubjati. Kõigele vaatamata jõudsid taimed kõigepealt Mauritiusele ja tänaseks kogu maailma troopilistele saartele. Tema viljast saadav seeme on hinnatud maitseaine, mis sisaldab väheses koguses hallutsinogeene ja on kergelt narkootilise toimega. Mis taim?

 

15. See tavaline metsataim (Maiatheneum bifolium) on omapärane selle poolest, et „pool elu” on tal vaid üks leht, teise kasvatab vahetult enne õitsema hakkamist, kolmandat ei kasva kunagi. Rahvasuus ka oravalill või ussimarjad, kuulub liilialiste sugukonda. Nii tema lehed kui väikesed punased marjad on kergelt mürgised, igas marjas on ainult üks seeme. Mis taim?

 

16. Kes kümnevõistlejaist sai esimese eestlasena elektrilise ajavõtuga kokku 8000 punkti? Juhtus see 1979. a. Donetskis ja täpseks punktisummaks oli 8029.

 

17. Selle olümpiaala sünniaastaks peetakse 1953. aastat, kuigi alaga on tegeldud ilmselt varemgi. Eestis hakati seda harrastama 1990. aastate algul. Ala „maaletoojaks” peetakse Mihhail Kõlvartit. Kuigi OM-le pääsu niipea loota ei ole, on ometigi Eesti sportlastel ette näidata MM pronksmedal, mille võitis tänavu Ilona Tsvetkova. Mis ala?

 

18. USA lahtisi tennisemeistrivõistlusi peetakse Flushing Meadow’ tennisekompleksis New Yorgis. Nagu selliste komplekside puhul ikka, on mänguväljakud nummerdatud ning nr.1 ja 2 on mõeldud kõige tähtsamate mängude jaoks. Kelle nime kannavad need väljakud?

 

19. Küsitav isik osales Pariisi OM-l (1924) tõstmises, on tulnud üliraskekaalus Eesti meistriks (1925, 1927) ning võitnud Tallinnas MM-l (1922) pronksmedali. 1919–22 ja 1929–33 oli „Estonias” koorilaulja ja solist (bass). Laulnud plaadile sekstetiga, kuhu kuulusid veel Ida Aav-Loo, Olga Vääter, Karl Ots, Aleksander Tamm ja Artur Rinne. Osales ka hea sõbra Eduard Pütsepa tehtud Eesti esimeses naljafilmis (1929).

 

20. Rannavõrkpallurid Kais ja Vesik on tänase seisuga maailma edetabelis 33 kohal, nii et pole raske arvata, mis koha nad võiksid OM-l saada. Maailma edetabeli meeste esikümnesse kuulub üks paar nii Saksamaalt, Austriast, Argentiinast kui Norrast. Kahest riigist on aga esikümnes kolm paari. Nimetage need riigid!

 

26. Kuidas nimetatakse korrapärase hulknurga keskpunktist küljele tõmmatud ristlõiku? Sama nimetust kannab ka korrapärase püramiidi tipust põhjaservale tõmmatud ristlõik.

 

27. See on hõbevalge metall, pehmem kui raud, üks väheseid magnetiseeruvaid metalle. Mõnda isotoopi kasutatakse gammakiirguse allikana. Kõik selle soolad on vesilahuses punased, kristallveeta sinised. Metalli sinist oksüüdi kasutatakse sinise klaasi ja glasuuride valmistamiseks. Metalli avastas G. Brandt 1735. a. ja nimi pandi talle sakslaste mäevaimu järgi. Mis metall?

 

28. Seda inglast peetakse elektrokeemia rajajaks, elas 1778–1829. Avastas ja eraldas elektrolüütiliselt Na, K, Mg, Ca ja Ba. Tõestas, et kloor on element, tegi kindlaks elektrijuhi takistuse sõltuvuse juhi pikkusest, uuris takistuse sõltuvust temperatuurist jpm. Kes?

 

29. See suurim keskaegne juudi filosoof, arst ja teoloog elas 1135–1204. Oli Egiptuse juutkonna vanem ja Kairo sultani ihuarst. Tema tähtsaim teos „Eksinute juht” on traktaat juudi teoloogia ja muhameedliku aristotelismi lepitamisest ja see on mõjutanud kogu Lääne-Euroopa skolastikat. Üks väheseid juudi mõtlejaid, kes on mõjutanud kogu mittejuudi maailma. Tema haud Tiberiase linnas Palestiinas on tänaseni palverändude sihtkoht. Kes?

 

30. Eesti TA annab 2001. aastast välja üht nimelist preemiat noorele (kuni 35 a.) teadlasele või insenerile. Preemia suurus on 20 000 krooni ja seda jagatakse üks kord kahe aasta jooksul, tänavune laureaat kuulutatakse välja detsembris. Preemiale nime andnud mehel polnud teadaolevalt ühtki akadeemilist kraadi. Kelle nimelisest preemiast on jutt?

 

31. „Luikede järve” on peetud küpsuseksamiks nii teatrile, mis balleti välja toob, kui baleriinile, kes Ottilie-Odette’i tantsib. See roll ongi peamine publikumagnet ja nii jääb sageli teenimatult tähelepanuta luikede meessoost partner. Kuidas on selle rollikandja nimi ehk kes on meespeategelane „Luikede järves”?

 

32. Nimetage kirjanik ja tema teos, millest on saanud kõige mõjukam ja ägedaid vaidlusi tekitanud raamat kirjaniku paljude tuntud teoste hulgas. Omal ajal keelustasid teose paljud raamatukogud, heites sellele ette rassilise võrdsuse propagandat. 1990. aastatel püüti teost kõrvaldada koolide kohustusliku kirjanduse nimekirjast just rassilise ebavõrdsuse etteheidete najal.

 

33. Nimetage saksa luuletaja ja kunstnik (1832–1908), kelle peategelaste hulka kuuluvad Hans Varesejalg, Püha Antonius Padovast, vaga Helena jt. Eesti keeles on ilmunud „Pollad Lollad” ja sari „Imelik konnalugu”. Küsitava isiku mõned kangelased teenivad täna eestlasi tuntud kaubamärgina.

 

34. Kellest on jutt? Ta oli skulptor, videokunstnik, poliitik, ökokunsti rajaja; enda sõnul ka šamaan. Teenis II maailmasõja ajal Luftwaffes, kukkus N. Liidu kohal alla, krimmitatarlased ravisid teda eelkõige loomarasva ja vildiga, mis said hiljem tema peamisteks kunstivahenditeks. Tema etendused olid seotud väga erinevate materjalide töötlemise või ümberpaigutamisega. Elas 1921–1986

 

35. Millist ansamblit kuulete?

 

36. 1860. aastail hakkasid eestlased kultuuri- ja majanduselu edendamiseks looma kõikvõimalike seltse (nt. põllumeeste ning laulu- ja mänguseltsid, Eesti Kirjameeste Selts jne.). Kus rajati aga 1866. a. esimene registreeritud põhikirjaga maaselts (tegu oli lauluseltsiga)?

 

37. 9.detsembril 1905 esietendus Dresdenis ooper, mis sai tsensuuri poolt tohutu tähelepanu osaliseks. Teost peeti äärmiselt amoraalseks. Leiti, et ooperi kirjanduslikus aluses (O. Wilde’i näidend) sisalduv „vuajeristlik nekrofiilia” võimendub muusikas, mis oli teoses ebatavaliselt vali. Rahul ei oldud ka laval toimuvaga – striptiis Piibli-ainelises ooperis oli ennekuulmatu. Vaatamata kriitikale oli ooper edukas ja nii mängiti seda kahe aasta jooksul 50 teatris. Nimetage ooperi pealkiri ja helilooja!

 

38. Kellest on jutt? Ta on saanud Oscari nii lavastaja kui stsenaristina filmi „Sierra Madre aare” eest, kusjuures samas filmis tegi kaasa ka tema isa, kes sai oma rolli eest kõrvalosatäitja-Oscari. 1985. a. küsitav filmi „Prizzi perekonna au”, milles mängimise eest tunnistati viimatinimetatud auhinna vääriliseks tema tütar. Ilmselt on see ainus perekond, kuhu võitnud Oscareid kolme põlvkonna esindajad.

 

39. Kellest on jutt? Ta sündis 1782. a. Värmlandis talupoja peres, lõpetas Lundi ülikooli filosoofia eriala, sai 1812 samas kreeka keele professoriks, 1819 Rootsi Akadeemia liikmeks, nimetati 1824 Växjö piiskopiks (ehkki ei omanud teoloogilist haridust). Suri 1846. Ta on avaldnaud romantilised poeemid „Svea” ja „Axel”. Tema kuulsaim ja tuntuim töö on eepos või eepiliste laulude tsükkel „Frithiofi saaga”, mis on tõlgitud enamikku Euroopa keeltesse, sh. nt. inglise keelde 22 ja saksa keelde 20 korda.

 

40. Nimetage helilooja ja teos!

 

41. 1958. a. augustist kuni sama aasta detsembrini töötas Eestis Pugola keskkool. Siis sai kool uue nime, mille all töötab tänaseni. Esimene lend lõpetas keskkooli 1961. a. ja tänavu tähistati 250 aasta möödumist kooli esmamainimisest. Mis kool?

 

42. 30. septembril 1975 sõitis Eesti pinnal viimane kitsarööpmeline kaubarong, reisivagunid olid kadunud varem. Algjaamast võeti kaasa täis vagunid, teelejäänud jaamadest kõik mis veeres. Millised jaamad olid selle ajaloolise reisi alg- ja lõpp-punktiks?

 

43. 2003. a. kandis Euroopa kultuuripealinna nime Austria Steiermargi pealinn Graz. Sel puhul toimus linnas juulis I …. tänavajalgpalli MM, millel osales u. 20 riigi 5-llikmelised võistkonnad. Kirjutage punktiiri asemele sobiv sõna!

 

44. Üsna tavalised on mälestus- või ausambad, mis meenutavad isikuid, kirjanduskangelasi, ajaloolisi sündmusi, mõnd paika või loomi. Valgevenes Polotski linnas on aga ausammas kirjatähele, mis valgevenelaste endi väitel olevat oma kirjapildilt maailmas ainulaadne. Kirjutage see täht!

 

45. Kellest on jutt? Teda on peetud nüüdisaja Eesti üheks esimeseks kapitalistiks, kel juba ENSV päevil oli isiklik jahtlaev ja kes asutas Tallinnas teenindusmajas legendaarse kaupluse „Markant”. See Tartumaalt pärit ja varases nooruses sealt seiklema siirdunud inimene on oma elu elanud väga laia ampluaaga. Ajalehtedest on ta tuntud varjunimedega Peeter auks, Raudne Felix, Felix Int, dr. Harean jt. Ta on elatanud end kunstniku, muusiku, müstiku, naljamehe ja disainerina. Väga tuntud on ta tütar Maria.

 

Vastused:

1. B.             Hoover, 90 (Truman 88, Adams 80, Eisenhower 79)

2. A.             Moskva, üle 10 km (Obuhhov 9760 m, Streikide 8471 m, Nevski 4260)

3. B.             Ülalõualuu

4. D.             Maroko (dirham)

5. D.             Udmurdi

 

6. Ainsad naisvaaraod

7. Heinrich von Baer

8. Tõrvaajamine

9. Marko Pomerants

10. Kuuba

 

11. Madar (näide oli hobumadarast)

12. Florida, Puertorico

13. Paapuapingviin (75 cm pikk ja 5,5 kg raske)

14. Muskaatpuu

15. Leseleht

 

16. Tõnu Kaukis

17. Taekwondo

18. Artur Ashe, Louis Armstrong

19. Kaljo Raag

20. Brasiilia, Šveits

 

21. Jean Calvin

22. Oslo

23. Johan Cruyff

24. Ilmar Malin, Artur Aliksaar

25. Hinduism, budism

 

26. Apoteem

27. Koobalt

28. Humphry Davy

29. Moše ben Maimon (heebreakeelses maailmas ka Rambam)

30. Bernhard Schmidt

 

31. Prints Siegfried

32. Mark Twain „Huckelberry Finni” seiklused (1885)

33. Wilhelm Busch (Valga Lihakombinaadi kaubamärk on Maks ja Moorits)

34. Joseph Beuys

35. REM

 

36. Jüril, mh. osaleti veel samal aastal baltisaksa laulupeol

37. Richard Strauss „Salome”

38. John Huston, isa Walter ja tütar Anjelica Huston

39. Esaias Tegner

40. Charles Gounod, „Faust” (sõdurite koor)

 

41. Misso keskkool

42. Mõisaküla – Ikla (laadungiks 34 ekskavaatorit)

43. kodutud

44. ū

45. Peeter Pruuli