JÜRI MÄNG 10.9.2003. Küsimused PARILA (Indrek Salis, Aare Olander, Alar Heinaste)

1

1971. aastal ilmus ansambli LED ZEPPELIN IV album, mille pealkirjaks sai 4 alljärgnevat sümbolit, mis igaüks pidi iseloomustama ühte ansambli liiget. Milline neist sümboleist oli laulja Robert Planti oma ?

 

              A                  B                   C                     D

 

 

2

Milline neist tähtedest on kuumima pinnaga?

 

A         Punane

B          Sinine

C          Kollane

D         Valge

 

3

Tallinnas tegutseb sihtasutus LUTREOLA. Mis on selle sihtasutuse tegevuse eesmärk ?

 

A         Prostitutsiooni piiramine

B         Euroopa naaritsa kaitse

C         Koolide valgustuse parandamine

D         Reola mõisa renoveerimine

 

 

4

Kelle nime kannab Berliini Tegeli lennujaam ?

 

A         Otto Hahn

B         Otto Lilienthal

C         Otto Bismarck

D         Otto Dix

 

 

5

Kes loetletud isikutest on Tartu Ülikooli audoktor?

 

A         Paul Keres

B          Gustav Naan

C          Arnold Rüütel

D         Miina Härma

 

 

6

Aastal 1016 abiellus Jaroslav Tark Rootsi kuninga Olafi tütrega. Abielu kaasavaraks oli maa-ala, mis sai nime selle kuningatütre endise nime järgi (pärast abiellumist oli ta Irina). See maa kuulus Novgorodi ja hiljem Moskva riigi koosseisu, seejärel Rootsile, kuni Peeter I selle uuesti Venemaaga liitis. Millisest maa-alast on jutt?

 

7

Selle riigi 447 tuhandest elanikust ühe kolmandik on india päritoluga, teine kolmandik – kreoolid, kuuendik on pärit Indoneesiast, ülejäänud kuuendik – hiinlased, endise emamaa rahvas, indiaanlased ja Aafrika neegrite järeltulijad. Kuulete selle riigi muusikat. Mis riik?

 

8

Ta on sündinud ja üles kasvanud Kohtla-Järvel autojuhi peres. Tartu Ülikooli on ta lõpetanud juristidiplomiga. Suvevaheajad ülikoolis möödusid töökalt: pärast esimest kursust Aeroflotis EÜE stjuuardesside rühmas, seejärel mitu suve Leningradis turul koos emaga omaõmmeldud riideid müümas. Kes on see poliitik?

 

9

Kus (milleks) kasutatakse Heimlichi manöövrit?

 

10

Mis linn on pildil? Linna asutamisaastaks loetakse 742 ja Teise Maailmasõja elas ta üle vähimate kaotustega kõigist tänapäeva Saksamaa liidumaade pealinnadest.

 

 

11

“Peterburi aadliperest pärit, jõudis ta Eestimaale 8-aastase lapsena, põgenedes koos vanemate, kahe õe ja vennaga laastava revolutsiooni est, mis juba oli hävitanud nende kodu, rüüstanud roosiistanduse, põletanud hobusetallid ja oli valmis hävitama ka neid endid. Eestist sai kodumaa kogu eluks, siin kündis ta hobusega põldu, siin õppis loodusteadust, põllupidamist, laulmist, võttis alatiseks oma südamesse Eestimaa looduse, inimesed, kurbuse ja rõõmu. Ta oli haritud, tark, leebe, südamlik, läbinägev, kõikemõistev, peenetundeline. Temas oli palju aukartust elu ees.”

Kellest on nõnda kirjutanud Nasta Pino?

 

 

12

Selle esimese versiooni autoriks oli Jaak Palmse (märtsis 1962). 2002. a. jõudis avalikkuse ette aga Meelis Arulepa poolt muudetud ja värskendatud versioon. Kellest või millest on jutt ?

 

 

13

Sanae (LAV), Syowa (Jaapan), Casey (Austraalia), Dumont d´Urville (Prantsusmaa), Georg von Neumayer (Saksamaa), McMurdo (USA), San Martin (Argentina), Vernadski (Ukraina), Halley (Suurbritannia). Mis nimekirjaga on tegemist?

 

 

14

Keda või mida kasvatatakse arboreetumis?

 

 

15

Kes on see naine, Barcelona olümpiavõitja, kellel alles nüüd Pariisis õnnestus saada kuldmedal ka maailmameistrivõistlustelt?

 

 

16

Seda valitsejat nimetati tema valitsusaja kestel heatahtlikult meheks, kes tahab olla igas pulmas peigmees ja igal matusel kadunuke. Tema onu kuningas Edward VII, oma aja terasemaid inimloomuse hindajaid, nimetas teda „ajaloo hiilgavaimaks hädavareseks“. Tema vasak käsi, kaunistatud raskete sõrmustega, oli paremast umbes 15 cm lühem ja liiga nõrk, et hoida paberilehest raskemat eset. Nagu puude korvamiseks oli tema parema kämbla haare lausa raudne ning täisealisena pigistas ta inimesi esimest korda tervitades sageli nende käe otsekui kruustangide vahele, olles keeranud enne sõrmusekivid sadistlikult sissepoole. Kes on see valitseja, ühtlasi kuninganna Victoria vanim lapselaps?

 

 

17

Parila MK liige Jüri Ristimägi on 4-kordne Eesti meister ning 3-kordne meeskondlik Läti meister ühel spordialal, mille absoluutselt parimaks tulemuseks on 18; kuid Ristimägi on saavutanud 21. Eestis peetakse meistrivõistlusi eraldi suvel ja talvel, samuti Essu karikavõistlusi. Eesti selle ala liit, mille eesotsas on Isamaliitlasest endine Kunda linnapea Margus Jaago, kuulub ka ülemaailmsesse föderatsiooni WMF. Millisest alast on jutt ?

 

 

18

1986. ja 1987.a. valmisid tuntud režissööril Lasse Hallströmil kaks filmi Bullerby lastest. Kes mängis neis filmides ühte peaosa, Annat?

 

 

19

Peterburis Mihhaili lossis asus keiserlik õigusteaduste kool, mille õppurid kandsid rohe-kollaseid mundreid. Kuna munder meenutas ühe linnukese sulestikku, kutsuti õppureid selle linnu nime järgi. Lossi juures seisab 11 cm kõrgune ausammas sellele linnukesele. Ta on Eestiski tavaline nii suvel kui talvel, toimetades enamasti tiheda parvena kuuseseemneid nokkides. Nimetage see rohelise-kollase-mustakirju värvuline.

 

 

20

Mis ansambel esineb? Kuulete pala aastast 1981.

 

 

21

Kelle autoportree (aastast 2003)?

 

 

 

22

Kes on maalinud selle akti?

 

 

23

Millist mõisa näete pildil ? Seda mõisa on esmakordselt mainitud 1389.aastal. Barokkstiilis mõisahoone ehitati 1660.a-il kindralfeldmarssal von Ferseni ajal; 1730.ail hoone rekonstrueeriti. 1727-43 kuulus mõis kindral Bohnile, kes oli piibli esimese eestikeelse väljaande trükkimise finantseerija.

 

 

 

 

24

Kes on need kaks meest pildil?

 

 

25

Kes on pildil?

 

 

26

Enne näitlejaks saamist jõudis ta selgeks õppida mitu ametit. Tal tuli koguni töötada grimeerijana surnukambris. Temas puhul on tegu inimesega, kes midagi ette võttes pühendub sellele täielikult. Nii tegigi ta kadunukesed nii ilusaks, et neid oli lausa kahju maha matta. Siis hakkas ta oma kätetööd pildistama. Kord sattus tema ülemus sellele peale ning laskis tulevase näitleja lahti, arvates, et ta on mingi maniakk. Kellest, ka Oscari jagamistega tihedalt seotud näitlejast, on jutt?

 

 

27

Selle muusiku, noore pianisti üks vanaisa on Olaf Utt. Teine vanaisa on ajaloodoktor, kes on tuntuks saanud Eesti-Vene rahulepingu ja piiri ajaloo uurijana ning on muuhulgas juhtinud Eesti korvpalliföderatsiooni. Kuidas on selle muusiku ja tema ajaloolasest vanaisa ühine perekonnanimi?

 

 

28

See kontuur kujutab ühe riigi teatud maakonda (osariiki, provintsi, oblastit…). Elanikke on seal 70 tuhat, pealinn on kolmest kaardil näidatud punktist kõige põhjapoolsem ja asub tegelikult mere ääres. Nimetage see maakond ja tema pealinn.

 

 

29

See pisike, erakordselt pika sabaga loomake on Eestis üldiselt laialt levinud, aga puudub täielikult saartel. Karvkate on pruun, piki selga jookseb must triip. Ta elab niisketes metsades, kus tingimata peab kasvama lehtpuid ja võsa. Sellises kohas otsib ta mõne puu murdumisel allesjäänud ja juba natukene pehkinud kännu, mille sisse uuristab pikki käike. Käikudest otsib ta süüa ning sinna uuristab emasloom ka väikese kambri poegimiseks. Seal toob ta juunis või juulis ilmale 4…5 poega. Süüa armastab ta peamiselt igasuguseid putukaid ja nende vastseid, kuid ei ütle ära ka taimede seemnetest ja pungadest. Teda ennast söövad nirgid ja kakud. Talve veedab ta taimedega vooderdatud pesas magades. Talveuni kestab septembrist maini.
Kuigi ta on Eestis alati olnud laialt levinud, ei tundnud teda meie esivanemad, kes teadsid muidu loodusest üsna palju. Ei tunta teda ka praegu. Selle põhjuseks on öine ja suuresti varjatud eluviis.
Mis loom?

 

 

30

Kuulete ühe riigi hümni, mis kanti ette ka lõppenud kergejõustiku MM-l. Mis riik?

 

 

31

Johannes Paulus II peaks veel 10 aastat elama ja valitsema, et saada vanimaks Rooma paavstiks. Seni on teadaolevalt ainsana vanemaks kui 90 aastat elanud üksainus paavst. Ta sündis 1810, sai paavstiks 1878 ja suri 1903. Ta tegi palju kiriku kaasajastamiseks ja autoriteedi tõstmiseks. Oma entsüklikas Rerum novarum juhtis ta tähelepanu, et tööliste raske olukord kapitalismis on probleem ka kõlbelises ja usulises mõttes. Ta oli kõrgelt haritud, läbi lugenud kogu antiikkirjanduse ja võis peast ette kanda kogu Dante “Jumaliku komöödia”. Kuidas oli selle paavsti nimi?

 

 

32

Ta on sündinud 1931 Võrus. TPI lõpetamise järel siirdus komsomolitööle (I sekretär Kiviõli rajoonis; Tartu tehase nr.32 komsomolijuht). 1963-69 töötas rahvakontrolli süsteemis, seejärel EKP Keskkomitees ja mujal. Alates 1979 tegutses ETKVL süsteemis (Kaubandusliku Inventari Tehase direktor, Tööstuskoondise juhataja). Pensionipõlves on ta avaldanud mitu humoristliku sisuga raamatut. Kes?

 

 

33

Millise valla vappi näete? Vapil kujutatud mägi – pisut üle 60 m – on maakonna kõrgeim. Lained vapil sümboliseerivad merd.

 

34

… eluiga jäi lühikeseks (1976 – 2001), kuid tema nimel oli pikka aega maailmarekord, mis on nüüdseks üle läinud Aasiasse. Täitke palun punktiir õige nimega.

 

 

35

Eesti jalgpallikoondise eest enim väravaid löönute seas on kaks esimest tänapäeva mängijad Zelinski ja Oper. Kes on kolmas (eluaastad

1902-1943)? Ta on löönud Eesti eest 21 väravat.

 

 

36

Kümnevõistluses ei ole kuigi lihtne jääda nullile. Kui kõrgele tuleb hüpata kõrgust, et saada tabelisse kaks punkti? (punktitabel algab 2 punkist.)

 

 

37

Kes sai esimesena Eesti Raadio Hõbemikrofoni (1963)? Aastal 1929 Tartu Ülikooli arstiteaduskonna lõpetanud, asus ta samas ka tööle, muuhulgas juhatas 1939-41 TÜ kehalise kasvatuse instituuti. Pärast Kasahstani-aastaid jätkas ta tööd ülikoolis, sealhulgas hügieenikateedri juhatajana. Ta oli esimesi šampinjonikasvatajaid Eestis.

 

 

38

Kelle portree on neil Ungari rahatähtedel? See mees (eluaastad 1676-1735) on ainus, keda on kujutatud nii aastail 1965-89 trükitud kui praegu kehtivatel rahadel.

 

 

 

39

USA-d on alates 1992.a. olümpiamängudest esindanud nn. dream team. See võistkond esines kaotusteta kuni 2002.a. MM-ni. Nimetage need kolm riiki, kellele USA sel turniiril kaotas.

 

 

40

Kes on helilooja?

 

 

41

Selle ümmarguse kujuga 93 km2 suuruse saare keskel paikneb 985 meetri kõrguse vulkaani tipp, mis kannab saarega sama nime, tuletatud hispaania-keelsest sõnast “lumi”. Kui Kolumbus 1493.a. seda vulkaani nägi, arvas ta, et vulkaani tipp on lumine (selgus, et oli hoopis pilves – aga nimi jäi).

Suurim asula saarel on Charlestown 1800 elanikuga. Augustis 1998 toimus saarel rahvahääletus iseseisvuse üle, kuid hääletusest osavõtt jäi allapoole vajalikku 2/3. Seega jätkub elu koos naabersaarega, eraldajaks 3 km laiune The Narrows’i väin. Mis saar?

 

 

42

Tema isa oli veterinaariaprofessor, hobusekasvatuse eriteadlane. Ta ise on lõpetanud nii Toronto kui Delaware ülikooli, töötanud füüsikuna, loonud Duverger’ mehhaanilise efekti kvantitatiivse mudeli. Aastal 1990 pälvis ta Tuglase novelliauhinna ja 1999 Eesti Vabariigi teaduspreemia. Tema sõnastatud on EV Põhiseadusliku Assamblee liikme vandetõotus: “Seisan üksi oma südametunnistuse ees ja püüan olla ajaloo vääriline”. Kes?

 

 

43

See linn pidas oma tuhandeaastast juubelit aastal 1974. Tänapäeval loetakse siiski linna esmamainimise aastaks 1021, seega pole ka uus juubel enam kaugel. See linn on Tallinna suurune (ligi 400 tuhat elanikku), ta on Eestiga suuruselt võrdse (40 tuh. km2, 1,4 miljonit elanikku) oblasti keskuseks. Maanteed mööda on Tallinnast sinna 820 km. Tallinn – Peterburi rong peatub Peterburis küsitava linna nimelises vaksalis. Mis linn?

 

 

44

Te näete Eesti aasta autot 2003. Mis marki autoga on tegemist (vastata palume võimalikult täpselt, täisnimega)?

Mazda 6

 

 

45

Ta on ainus teadlane, kes on esinenud Simpsonite joonisfilmis ning külalisena telesaates “Star Trek”. Ta on öelnud muuhulgas: “Ma ei usu, et inimkond järgmised 1000 aastat vastu peab, kui me just kosmosesse ei lenda” ja “Teaduslik avastus ei pruugi olla parem kui seks, kuid nauding kestab kauem”. Kes?

 

 

 

VASTUSED

1

D         sulg ringi sees

IS

2

B          Sinine

IS

3

B         Euroopa naaritsa kaitse

IS

4

B         Otto Lilienthal

IS

5

D         Miina Härma

AO

6

Ingerimaa

AO

7

Surinam

AO

8

K.Ojuland

AO

9

Lämbumisest päästmiseks (võetakse selja tagant kõhu ümbert kinni ja tõmmatakse järsult, et tühjendada söögitoru)

 

IS

10

Erfurt

AO

11

V.Zelnin

AO

12

Telepoiss

IS

13

Antarktika uurimisjaamad

IS

14

Puud ja põõsad

AO

15

S.Kriveljova

AO

16

Wilhelm II

AH

17

Minigolf

AH

18

Sahlene

IS

19

Siisike

AO

20

Ultra Vox

AH


21

E.Põldroos

AO

22

Goya

IS

23

Maardu mõis

IS

24

A.Mikojan, G.Malenkov

AO

25

V.Kortšnoi

IS+AO

26

W.Goldberg

IS

27

Mattisen

IS

28

Austraalia Põhjaterritoorium, Darwin

AH

29

Kasetriibik

IS

30

Valgevene

AO

31

Leo XIII

AO

32

I.Kallion

AO

33

Kõrgessaare

IS

34

World Trade Center

AH

35

E.Ellmann-Eelma

AH

36

77 cm

AO

37

M.Kask

AO

38

Ferenc II Rakoczy

IS

39

Hispaania, Jugoslaavia, Argentina

AH

40

D.Šostakovitš

AO

41

Nevis

AO

42

R.Taagepera

AO

43

Vitebsk

AO

44

Mazda 6

IS

45

S.Hawking

IS