Eesti meistrivõistlused paarismälumängus

Jõgeval 25. märtsil 2006

Küsimused: Arko Olesk ja Tiit Naarits

 

Ajalugu

 

1. 1139. aastal keelas Teine Lateraani kirikukogu selle relva kasutamise kristlaste vastu, kuna seda nähti ebarüütellikuna ja sotsiaalset korda ohustavana. Uskmatute vastu seevastu võis. Keeldu eiras Richard Lõvisüda, kuid saatuse irooniana suri ta ise 1199. aastal Châlus-Charbroli kindluse piiramisel just sellest relvast saadud vigastuse tagajärjel. Mis relv?

 

2. 15 aastat pärast selle riigimehe surma vallandus lõpuks rahva viha, mees kaevati oma uhkest mausoleumist välja ning peksti rituaalselt surnuks. See ei toimunud keskajal, vaid 1986. aastal. Kus?

 

3. Teeba kuninga Kadmose tütrepoeg oli innukas jahimees. Talle meeldis päevade kaupa oma kaaslaste ning koertega küttimas käia. Ühel päeval, minnes allikale janu kustutama, sattus ta silmitsi ühe jumalannaga, kes parajasti oli alasti suplemas. Jumalanna pani talle needuse, mille tulemusel õnnetu Aktaion uhkeks hirveks muutus. Paraku ei tundnud ta kaaslased ja koerad teda siis enam ära ning Aktaionit ootas ees jube surm. Kes pani Aktaionile saatusliku needuse?

 

 

4. Iisraeli holokaustikompleksis Yad Vashemis on park, kuhu on istutatud nimelised puud neile mittejuutidele, kes juutide päästmiseks oma eludega riskisid. 2005. aasta jaanuari seisuga oli seal 20 757 nime, enim Poolast ja Hollandist, aga ka kolm eestlast. Neist tuntuim on Eesti õpetlane, keda 1939. aastal kutsuti Jeruusalemma Heebrea ülikooli õpetama. Sõda nurjas selle plaani. Ent Tartus oli tema naaber ja õpilane hilisem tuntud Vene folklorist Isidor Levin, keda küsitav mees aitas Saksa okupatsiooni ajal võimude eest varjata, varustas võltsitud dokumentidega ning andis Gestapole valetunnistusi. Pärast sõda oli ta Klooga surmalaagri sündmusi uurivas komisjonis. Kes?

 

5. 27. aprillil 1663. aastal hukati Jönköpingis 26-aastane Gustav Adolf Skytte. Tema isa oli Tartu Ülikooli esimene rektor Jakob Skytte ning vanaisa Liivimaa kindralkuberner Johan Skytte. Gustav Adolf läks ajalukku aga kui Rootsi ajaloo üks kuulsamaid ... Paraku põhjustas see ka tema hukkamise. Millega Gustav Adolf Skytte tegeles?

 


Poliitika-majandus-ühiskond

 

6. Piiblis oli ta Kaini poeg ja Metuusala isa, kes elas 365 aastaseks, mille järel Jumal ta ”ära võttis”. ”Usus võeti ära ..., et ta ei näeks surma.” (Hb 11:5). 1981. aastal tuli Prantsuse alkoholitootja Marie Brizard mõttele luua eksklusiivne klubi, kuhu pääsemiseks pidi firma olema vähemalt 200 aastat vana, senini asutajate pereliikmete käes ja nende juhitav. Vanim liige on Ho-shi, 718. aastal asutatud Jaapani võõrastemaja, tuntuim relvatootja Beretta. Klubi sai nime mainitud piiblitegelase järgi, kelle kohta on kirjutatud, et ta kõndis Jumalaga. Kes on see tegelane?

 

7. Umber veerandmiljonilise tiraažiga International Herald Tribune on esimene tõeliselt rahvusvaheline ajaleht, olles suunatud arvamusliidritele ja otsustetegijatele. Seda trükitakse 28 eri kohas ning müüakse 185 eri riigis. IHT asutati 1887. aastal. Milline tuntud ajaleht on 2003. aastast selle ainuomanik?

 

8. Ta sündis 1942. aastal Kairos juristi perekonnas, sai juristikraadi nii Kairo kui New Yorgi ülikoolidest. Viimased paarkümmend aastat on elanud Viinis. Kes (pildil Julianne Moore’i ja Salma Hayekiga)?

 

 

9. Kehtiv Eesti Vabariigi põhiseadus kehtib alates 1992. aastast, mil see rahvahääletusel heaks kiideti. Seadus püsis muutumatuna  kui 2003. aasta veebruarini, mil Riigikogu muutis 156. paragrahvi sõnastust (jõustus oktoobris 2005). Milles muudatus seisnes?

 

10. See Cambridge’i ülikooli lõpetanud ärimees on töötanud Merrill Lynchi Rahvusvahelises Pangas peadirektori ja juhatuse liikmena (1989-1992) ning Goldman Sachsi asepresidendina (1981-1989). Eestit külastas ta esmakordselt 1992. aastal, kaks aastat hiljem asutas koos Hansapangaga Hansa Investment Fundi, millest kasvas välja juhtiv Kesk- ja Ida-Euroopa investeerimispank Trigon Capital, mille nõukogu esimees ta on. Ta on veel Baltimaade suurima otseinvesteeringutefondi, Baltic Republics Fundi director ja nõustaja. Tema juhtimisel on investeeritud raha mitmetesse tuntud Eesti firmadesse nagu Sylvester, EMV, Baltika, Reval Hotel Group, Viisnurk jne. Kes?

 


Loodus

 

11. 1867. aasta suvi oli Rootsis hirmus külm ja vihmane. Saak ikaldus, aga nälja kõrval hirmutas rootslasi teine mure - kui vilja ega kartulit pole söömisekski, kuidas viina teha. Pärast pikki katsetusi töötas keemiaprofessor Sten Stenberg välja viisi, kuidas ühe looma põhitoidusest (Cladina rangiferina) viina ajada. Esialgu maitses see küll nagu Hollandi džinn, aga pärast käbidest ja männiokastest puhastamist tuli jook täitsa ehtsa viina maitsega. Kui aga kartulit ja teravilja taas rohkem oli, vajus sellest valmistatud viin unarusse. Millest?

 

12. Kultuurtaimena Eestisse toodud ja mitmete sortidega Acer negundo on ainus teadaolev puu, mille eestikeelne nimi on kokku pandud kahe teise levinud puu nimedest. Tegemist on nime tagumise osa moodustava puu liigiga. Nime esimese osa on see saanud puu järgi, mille lehtede jagunemist lehed meenutavad. Aga need meenutavad ka leedrit, luuderohtu või mungapipart (viimasest negundo). Leht koosneb kolmest või viiest hästi jagunenud osast. Mis puu? (üks õige nimeosa = 1 p)

 

13. Dodo on kuulus Mauritiuse saarelt pärinev lennuvõimetu lind, kelle abitus viis inimeste saabumisel kiiresti väljasuremiseni, nagu ka tema Reunionil elava sugulase drondi. Milliste kosmopoliitsete ja meilgi sagedasti kohatavate lindude sekka kuulus dodo?

 

 

14. Need hamsterlaste sugukonda kuuluvad loomad on Eesti metsade kõige arvukamad närilised (kui just uruhiirtel väga hea aasta pole). Teistest närilistest on teda kerge eristada roostepruuni ülapoole järgi, kõhupool on valkjas. Hiirtega võrreldes on neil tömbim koon ja lühemad kõrvad ning saba. Tal on oluline koht meie kiskjate ja röövlindude toidusedelis. Ta on ka osav ronija, tegutsedes tihti ka puudel ja põõsastel. Maapinnal liigub edasi hüpetega. Kes (Clethrionomys glareolus)?

 

15. Kuulete kultuslikku Eesti alternatiivmuusika-ansamblit. Mis ansambel?

 


Geograafia

 

16. Kui valge mees üle mandri omale maid kokku ahnitses, sai sellest USA osariigist koht, kuhu saadeti jalust ära suurem osa indiaanlastest. 1830. aastail näiteks mööda ohvriterohket ”pisarate rada”. Tükk aega oli see suurima indiaani-kogukonnaga osariik, tänaseks on California mööda läinud, 39 hõimu peavad oma hõimukodasid just selles osariigis. 1907 sai see USA 46. osariigiks. Mis osariik?

 

17. Paljude põliselanike jaoks on selle riigi pealinna nimi kunagise valgete ülemvõimu sümbol. Seetõttu kiitis 26. mail 2005 riigi Geograafiliste Nimede Nõukogu heaks pealinna ümbernimetamise kunagise hõimupealiku nime järgi, aga uus nimi tähendab ka ”me oleme üks”. Nüüd peab nime muudatuse kinnitama veel riigi keskvalitsus. Mis nimi kaob pealinnade nimistust?

 

18. Endla looduskaitseala lääneosa on kogu Eesti ulatuses ainulaadne oma suurte allikate poolest. Tuntud on Norra allikajärv, Oostriku allikad, Eesti ja tõenäoliselt ka Baltikumi kõige sügavaim Sopa allikas, Võlingi allikad, Roosteallikad, Metsanurga allikad jne. Võlingi jõe põhjas ja paremal kaldal asuvad suured tõusuallikad, millest suurimat - 10 m läbimõõduga ja 3 m sügavust keset jõge asuvat allikalehtrit nimetatakse Siniallikaks. Nende allikate nime kohaliku rahva hulgas ei mäletata, mistõttu tegid 1978. aastal Ü. Heinsalu ja A. Kuptsov ettepaneku nimetada need mehe järgi, kes sealseid allikaid 1930. aastatel uuris. Kes oli see teenekas allikate ja ka muu looduse uurija ning kaitsja (1885-1967)?

 

19. Millisest veekogust näete ”enne ja pärast” pilte?

 

 

20. Helilooja ja teos?


Sport

 

21. Torino olümpiamängudelt kahe individuaalkulla võitmisega tulid toime kuus sportlast: Kristina Šmigun, Hyun-Soo Ahn, Sun-Yu Jin, Michael Greis ja veel kaks. Nimetage need!

 

22. Küsitava jalgpalluri (sünd. 1979) karjäär on käinud üles-alla nagu Ameerika mägedel. Andeka ründajana sõlmis ta 2000. a. lepingu Milano Interiga. Karjäär jätkus tõusvas tempos Verona Hellases ning Parmas. 2003. a. maksis FC Chelsea mehe eest rohkem kui 15 mln naela ning edukas karjäär jätkus Inglise tippklubis. 2004. a. sai mees MM-valikmängus Tšehhi vastu vigastada ning suhted klubi peatreeneri Jose Mourinhoga olid samuti väga keerulised. Madalseisu sügavaim põhi saabus 2004. a. sügisel, mil mees jäi vahele kokaiini kasutamisega ning talle määrati 7-kuuline võistluskeeld. Loomulikult järgnes ka hundipass Chelseast. Eelmisest aastast on mees Torino Juventuse palgalehel ning asjad liiguvad uuesti paremuse suunas. Kes?

 

23. Kergejõustiku MM-võistlustel Helsingis 2005.a. osutus üks kavas olnud ala väga rekordirohkeks. Võistluse käigus uuendati nii kehtivat maailma- kui ka Euroopa rekordit. Uuendajateks kaks erinevat sportlast. Mis spordialast jutt?

 

24. Selle võitluskunsti, milles on tugevad akrobaatika elemendid ning lahutamatu on ka muusika, lõid Brasiilias orjadeks olevad neegrid. Laulvad ja plaksutavad inimesed moodustavad võitlejate ümber ringi ehk roda. Eesmärk pole mitte niivõrd vastast tabada, kui oma oskusi demonstreerida. 20. sajandi alguses avas ala korüfee Mestre Bimba Brasiilias esimesed koolid ning kiiresti leidis ala tunnustust kui rahvussport. Kaks peamist stiili on Angola ja Regional. Mis ala?

 

25. Kes?

 

 


Teadus-tehnika

 

26. Saksa matemaatik Gottfried Wilhelm Leibniz pühendas oma elu lõpuaastad kibedale võitlusele, tõestamaks, et ei ole selle avastamisel Newtonit plagieerinud. Kuigi Leibniz avaldas oma töö esimesena ning tema võttis kasutusele ka vastavad matemaatilised märgid, süüdistasid kaasaegsed teda selles, et ta oli siiski näinud Newtoni vastavat tööd ning sellest inspiratsiooni saanud. Tüli Inglise ja Euroopa matemaatikute vahel kestis kaua. Tänapäeval kirjutavad teatmeteosed (ka EE), et mõlemad avastasid selle teineteisest sõltumatult. Millisest matemaatika kooliprogrammi osast on jutt?

 

27. Välistingimustes tekib vase pinnale rohekas kattekiht, nagu oleme paljudel skulptuuridel näinud. See kujutab endast erinevate vase hüdraatsoolade segu. Kuidas seda ainet nimetatakse?

 

28. See Saaremaal sündinud mees (1851-1913) oli esimene eestlane, kes professionaalsel tasemel psühholoogiaga tegeles. Tema sulest pärineb ka esimene eestlase kirjutatud raamat psühholoogiast: "Mäluõpetuse süsteem" ("System der Gedächtnislehre", 1897), kus autor üritas vastata küsimusele, kuidas on võimalik, et üks ilma koolihariduseta Eesti rahvalaulik suudab meeles pidada värsside hulka, mis oma arvult ületab Homerose Iliase ja Odüsseia kokkuvõetult. Ta oletas, et regivärsi vorm (alliteratsioon, värsimõõt jne) ongi  abivahendiks, mis aitab sellist tohutut hulka värsse meeles pidada. Ta on kirjutanud ka matemaatikaõpikuid. Kes on see TÜ usuteaduskonna lõpetanud ja pastorina töötanud mees, kes muudelgi viisidel Eesti kultuurilukku läinud?

 

29. Tuntud Jaapani ettevõte alustas tegevust 1912. a. vööpandlate tootmisega, siis tegi ta kogu ilmas tuntuks mehaanilised, alati teravad pliiatsid. Sellest ajajärgust on tuletatud ka firma nimi. Pliiatsiäriga tuli lõpp 1923. a., kui tehas hävis maavärina tagajärjel. Firma kolis Osakasse ning 1925. a. hakkas esimese Jaapani firmana tootma raadiod, 1953. a. valmistati Jaapani esimene televiisor. Kuulsust on firma kogunud kalkulaatorite toomisega – nendele kuulub näiteks maailma esimese LCD-kalkulaatori valmistamise au (1973). Lisaks nimetatud toodetele valmistab firma tänapäeval päikesepaneele, koopiamasinaid, mikrolaineahje, videoprojektoreid jpm. Jalgpallihuvilistele peaks abiks olema teadmine, et aastatel 1982-2000 ilutses firma nimi Manchester Unitedi jalgpalliklubi särkidel. Mis firma?

 

30. Kes laulab?

 

 


Eluviisid

 

31. See 1862. aastal rajatud kompanii on omataoliste seas suurim perefirma ja üldse suuruselt neljas tootja. Algselt soetatud töökoja katuse all elas nahkhiirekoloonia, millele toetudes pereema kujundas firma logo, kuna nahkhiired sümboliseerivad Hispaania kultuuriruumis õnne. Mis firma?

 

 

32. 14. septembril 1898 pani ühe Wisconsini hotelli omanik ülerahvastatuse tõttu ühte tuppa elama kaks reisil olevat ärimeest. Mehed avastasid, et nad on mõlemad kristlased ning hakkas idanema mõte jagada tasuta Piibleid, muuhulgas hotellidele. Tänaseks on 1899. aastal nende asutatud evengeelse kristliku organisatsiooni nimi muutunud hotellipiibli sünonüümiks. Mis nime all neid piibleid tuntakse? Abiks võib olla biitlite loomingu tundmine.

 

33. See on Põhja-Aafrika köögi tuntumaid osi – peeneteraline, peamiselt mannast koosnev roog, mida serveeritakse tavaliselt liha ja/või köögiviljadega. Näiteks Alžeerias tuntakse seda tihti lihtsalt kui ta’aam (toit). Pärineb see toit (ja selle nimigi) tõenäoliselt berberitelt. Mis roog?

34. Moeterminoloogias nimetatakse .... V-kujulise kaelusega eest nööbitavat kraeta kampsunit. Hiljem on nimetus laienenud igat sorti kraeta (ja ka kraega) kampsunitele-jakkidele – seda nappidest kašmiirist kampsunikestest kuni maani venitatud kootud mantliteni.Kampsun on nime saanud Krimmi sõja aegse Briti väejuhi järgi, kes sõjalises plaanis millegi positiivsega silma ei paistnud, kuid kandis seljas mugavat riietuseset. Nimetust peaks aitama meenutada lähiaastate menubänd. Kuidas seda kampsunit nimetatakse?

 

35. Mel Brooksi filmis “Leegitsevad sadulad” ratsutab uus šerif linna sadulal, mis kannab just seda kuulsat kaubamärki. Tegelikult kasvaski firma välja 1906. aastal Firenzes asutatud sadulatöökojast, mis hakkas hiljem ka kohvreid tegema. Firmale tõelise kuulsuse toonud tooteid hakati tegema pärast Teist maailmasõda ning neid võis näha tõeliste staaride nagu Grace Kelly, Audrey Hepburn ja Jackie Kennedy Onassis aksessuaarides. 1994. aastast firma loovjuht olnud Tom Ford on tootevalikusse lisanud ka parfüümid Envy, Rush ja Rush for Men. Mis firma?

 


Kirjandus

 

36. Paljudes raamatukogudes üle ilma on raamatute klassifitseerimiseks kasutusel Dewey kümnendsüsteem, kus on välja toodud 10 üldteemat (nt 200 religioon, 300 sotsiaalteadused, 700 kunst, 800 ilukirjandus, 900 ajalugu ja geograafia). Üks kirjanik on oma raamatutega esindatud üheksas kategoorias, vaid filosoofia jäi puudu. Kes? Ta suri 1992. aastal aidsi.

 

37. Kes on see Ameerika detektiivkirjanik, kelle raamatute kangelaseks on doctor Kay Scarpetta? Eesti keeles on ilmunud tema teostest näiteks “Ainus, mis jääb”, “Herilasepesa”, “Porikärbes”, “Postmortem”, “Süütõendid”, “Viimne jaoskond” jt.

 

38. Kes (sünd 1945)? Tartu Ülikooli maailmakirjanduse professorit võib julgelt nimetada baski kirjanduse maaletoojaks. 1997 võitis ta Juhan Liivi luulepreemia, 2003. aastal sai ta Ivar Ivaski mälestusfondi esimese stipendiumi luulekogu "Kas sul viinamarju ka on" ja silmapaistvate kultuuriküsimusi käsitlevate esseede eest. Tunnustatud toimetaja, luuletaja, tõlkija ja esseist. Ta tõi rahvusvahelise võrdleva kirjandusteaduse seltsi (International Comparative Literature Association) ka Eestisse ja on selle raames alates 1996. aastast korraldanud Tartus üle aasta toimuvaid rahvusvahelisi kirjandusteaduslikke konverentse. Ka on ta 1996. aastast ilmuva kirjandusteadusliku ajakirja Interlitteraria asutaja ja peatoimetaja. Tema luulekogud esitavad vabavärsilist tunnetusluulet.

 

39. Kirjanikunimena PL Traversit kasutanud Helen Goff sündis 1899. aastal Austraalias, kuid kolis noorena Londonisse. Seal töötas ta ajakirjanikuna ning kirjutas luulet. Teda mõjutas tugevalt Armeenia müstik G. I. Gurdjieff ning üksvahe toimetas ta ka new age ajakirja Parabola. Kuulsuse tõi talle 1934. aastal ilmunud raamat, kus kohtame nelja lapsega Bankside perekonda. Raamatust on tehtud menufilm, 1968. aastal lavastus teose põhjal Eesti Raadios kuuldemäng, kus nimitegelast kehastas Milvi Koidu. Mis teos?

 

40. Milline kirjastus annab välja ”Eesti mõtteloo” sarja? Näete näiteid sarjast.

 

        


Muusika-kunst

 

41. 1992. aastast tegutsev Eesti barokkansambel võttis omale nime Itaalia helilooja, viiulimuusika ühe alusepanija järgi. Viimasel ajal on ansambel ja samanimeline kontserdiagentuur korraldanud mitmeid publikumenukaid kontserdisarju, sh Eesti mõisad, mille käigus on tutvustatud mitmeid kauneid mõisasid ja losse üle Eesti. Tihti osaleb kontsertidel ansambli hea tuttav, kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa, kes valgustab ajaloo keerdkäike ja väärikate suguvõsade saatusi. Kes oli ansamblile nime andnud helilooja?

 

42. Teda kutsutakse „pungi ristiisaks“ või koguni „punk-rocki isaks“. James Newell Osterbergina siia ilma sündinud rockstaar alustas oma muusikukarjääriga ansamblis The Stooges. Mees paistis silma oma metsiku ja ekstravagantse käitumisega - talle meeldis ennast lõikuda, laval pähklivõis püherdada jne. 1970. aastate keskpaigas alustas mees soolokarjääri, mida pikka aega pärssis sõltuvus uimastitest. Tema karjääri käimalükkamisele aitas olulisel määral kaasa David Bowie. Mehe muusikutee verstapostideks on albumid (loetelu pole lõplik) „The Idiot“ (1977), „Soldier“ (1980), „Brick by Brick“ (1990), „American Caesar“ (1993). Filmisõpradele võib lisada huvitava faktina, et arvutianimaatorid kasutasid „Sõrmuste isanda“ Gollumi loomisel eeskujuna just selle mehe keha ja liigutusi. Kes?

 

43. Mis või kes on pildil? Vastata saab ühe sõnaga.

 

44. Kes on kunstnik?

 

 

 

 

45. Selle tuntud kunstigalerii põhiomanikuks on ärimees Aimar Jugaste. Tegemist on esimese erakapitalil põhinev näituse- ja müügigaleriiga Eestis, tegutsedes alates 1990. aastast. Oma missioonina näeb galerii eesti nüüdiskunsti propageerimist läbi intensiivse ja kõrgetasemelise näitusetegevuse. Galerii kunstipoliitikat kujundab algusest peale kuraator Eha Komissarov. Tuntud on selle galerii korraldatavad kunstioksjonid. 2002. a. satuti avalikkuse tähelepanu keskmesse negatiivses valguses, kui kinnisvaramagnaat Margus Fink galerii oma senisestest ruumidest päevapealt välja tõstis. Mis galerii?

Film, TV ja teater

 

46. Tema ja Peter O’Toole on kaks meest, kes on seitsmel korral näitlemise eest Oscarile kandideerinud, kuid ei võitnud seda kunagi. Sealhulgas kandideeris ta kolmel aastal järjest (1965-67) parima meesnäitleja auhinnale filmidega ”Becket”, ”Spioon, kes pääses külma käest” ja ”Kes kardab Virginia Woolfi?”. Kes?

 

47. Ta alustas filmitööd Tallinnfilmis dokumentaalfilmide operaatori assistendina. Paralleelselt õpingutega Moskva Üleliidulise Kinematograafia Instituudi (VGIK) operaatori erialal hakkas ta mängufilme tegema. 1991. aastast alates on ta olnud paljude täispikkade ja lühimängufilmide, dokumentaal- ja reklaamfilmide operaator, sealhulgas paljude viimase aja Eesti mängufilmide operaator (”Georgica”, ”Somnambuul”, ”Kõrini!”, ”Ruudi” jne). 2001. aastal oli ta Euroopa filmiauhindade parima operaatori nominant (filmiga ”Karu süda”). Kes?

 

48. Paljude teedrajavate reality-show’de (nt “Big Brother” jaHirmu Faktor”) loojaks on produktsioonifirma Endemol. Millisest Euroopa riigist see pärineb ehk mis riigis on paljud üle maailma levinud tõsielusarjad teinud oma teledebüüdi?

 

49. Edward Nortoni kehastatud Jack vaevleb kroonilise unepuuduse käes ja otsib meeleheitlikult väljapääsu oma surmigavast maailmast. Ühel lennureisil kohtub ta Tyler Durdeniga (Brad Pitt), karismaatilise seebikaupmehega, kes jagab temaga oma nihestunud elufilosoofiat. Tyler usub, et enesearendusega tegelevad vaid tossikesed. Tõelise meki annab elule hoopis enesehävitus. Peatselt leiavad Jack ja Tyler end baaritaguselt parkimisplatsilt, tõstmas tuju semu näolapi kallal verist hävitustööd tehes. Jagamaks vägivalla rõõme ka teiste mehepoegadega, moodustavad Jack ja Tyler salajase …., mille edu on peadpööritav. Aga elul on Jacki jaoks varuks šokeeriv üllatus. 1999. a. valminud filmi režissöör on David Fincher ning meeldejäävad osatäitmised teevad ka Helena Bonham Carter ning Meat Loaf. Mis film?

 

50. Kes? Ta on sündinud ja üles kasvanud Jõgeva lähedal Siimustis.

 

 

 


Tervishoid

 

51. Proopolist on nimetatud looduslikuks antibiootikumiks. Sellest tehtud tabletid on hea profülaktiline vahend külmetushaiguste ärahoidmiseks, need aitavad hoida korras ka seedimist. Tablettidest saab abi kõhu- ja soolestiku vaevuste puhul ja tasakaalustavad hormonaal- ja närvisüsteemi. Tänu oma antibakteriaalsele toimele pidurdab proopolis põletikulisi protsesse, vähendab turseid, alandab kolesterooli ja kolesteriini taset, soodustab punavereliblede loomet, tugevdab immuunsüsteemi, stabiliseerib vererõhku jne. Peale tablettide on teda saada veel mitmel eri kujul. Millise nime all tunneme proopolist paremini?

 

52. Selle haiguse nime all mahuvad kolm (võib-olla rohkemgi) diagnoosi – lisaks küsitule veel Aspergeri sündroom ja muidu täpsustamata pervasiivne arenguhäire. Tagantjärele on selle all kannatajateks diagnoositud Albert Einstein, Andy Warhol ja Michelangelo. Mõned põdejad ise ei peagi seda haiguseks, vaid inimrikkuse loomulikuks osaks. Mis haigus?

 

53. 1971. aastaOlukorrast riigiskõnes lubas USA president Richard Nixon anda selleks täiendavad 100 miljonit dollarit. Sama aasta lõpus kirjutas president alla rahastamist veelgi suurendavale seadusele, algatades “ristisõja”. Ta ütles: “Ma loodan, et tulevikus vaadatakse sellele tagasi kui minu valitsuse kõige olulisemale saavutusele.” Millele kuulutas Nixon sõja?

 

54. Kõnekäänd räägib targalt: ”Amor et tussis non celantur” ehk “Armastust ja … ei saa varjata.” Mida siis?

 

55. Kes? 1945. aastal sündinud Tallinna Diagnostikakeskuse arst, kes on hetkel palgata puhkusel.


 

Sulid ja inglid

 

56. 2003. aastal paljastas dopinguvastase võitluse ühendus WADA seni maailma suurima dopingulabori. Burlingame’is (Californias) tegutsenud asutust juhtis maailma esimese tehissteroidi THG väljatöötaja dr Victor Conte. Labori ebaseaduslikule tegevusele jõuti jälile kergejõustikutreener Trevor Grahami vihjete abil. Labori kliendid olid kindlasti Kelli White, Dwain Chambers, pesapallurid Barry Bonds, Jason Giambi jt. Kahtlusaluste ringi kuulusid ka Marion Jones ja Tim Montgomery. Mis nime kannab kurikuulus labor?

 

57. Kui inimesele nuga vasaku käe kaenla alt aorti torgata, sureb ta ... südametukse jooksul – nii vähemalt väidab kõigi aegade legendaarseim tsiklimees Ralph «Sonny» Barger juunior oma romaanis «Dead in ... Heartbeats» («Surnud ... südametuksega», 2004). Mitut südamelööki kuulus põrguingel Barger oma ohvrile lubab?

 

58. Mõistet kasutas esimesena ühes oma teadusartiklis 1984. a. ameeriklane Fred Cohen. Esimene, nimega Brain pääses valla 1986. a. Pakistanis Lahores elanud vendade Basit ja Amjad Farooq Alvi abiga. Tänasel päeval hinnatakse nende umbkaudseks hulgaks 150 000. Millest jutt?

 

59. Milline sari ühendab neid mehi?

 

 

60. Millise 1993. aastal tegevust alustanud popgrupi moodustavad Melanie Blatt, Shaznay Lewis, Nicole Appleton ja Natalie Appleton? Pärast mõneaastast tegutsemispausi alustati 2006. a. algul uut tagasitulekut. Mõningaid hitte: ”Never Ever”, ”Lady Marmalade”, ”Under The Bridge”.Vastused:

1. Amb (arbalett)

2. Haiiti (Papa Doc Duvalier)

3. Artemis

4. Uku Masing

5. piraatlusega

6. Eenok (Les Henokiens)

7. New York Times

8. Mohammad ElBaradei (Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri juht)

9. Pikendati kohalike omavalitsuste volitusi 3 aastalt 4 aastale

10. Joakim Helenius

11. Põdrasamblik

12. Saarvaher

13. Tuvid

14. Leethiir

15. Röövel Ööbik

16. Oklahoma

17. Pretoria

18. Gustav Vilbaste

19. Araali meri

20. Mozarti ”Reekviem”

21. Benjamin Raich, Michaela Dorfmeister

22. Adrian Mutu

23. Naiste odavise

24. Capoeira

25. Maarika Võsu

26. integraal- ja diferentsiaalarvutus

27. Paatina

28. Rudolf Kallas

29. Sharp

30. Anu Lamp

31. Bacardi

32. Gideoni piiblid

33. Kuskus

34. Kardigan

35. Gucci

36. Isaac Asimov (sai HI-viiruse vereülekandega)

37. Patricia Cornwell

38. Jüri Talvet

39. ”Mary Poppins

40. Ilmamaa

41. Arcangelo Corelli

42. Iggy Pop

43. Prince (Roger Nelson)

44. Juss Piho

45. Vaal Galerii

46. Richard Burton

47. Rein Kotov

48. Holland

49. “Kaklusklubi” (“Fight Club”)

50. Epp Eespäev

51. Taruvaik

52. Autism

53. Vähile

54. Köha

55. Kristi Kallas

56. BALCO

57. 5

58. Arvutiviirus

59. ”Kelmid ja pühakud” (”Persuaders”)

60. All Saints