Jõgeva paar – Eesti meistrivõistlused paarismälumängus. 17.04.2005

Küsimused: Arko Olesk ja Tiit Naarits

 

AJALUGU


 


1. Millisesse ordusse kuulus pildil olev rüütel?

 

2. Rooma keiser Nero (valitses aastatel 54 – 68) paljude hullumeelsete ettevõtmiste hulka mahtus ka omaenda ema kõrvaldamine. Paraku oli ema visa hingega ja niimoodi pidi poeg eesmärgi saavutamise nimel kõvasti pingutama. Esmalt proovis keiser kasutada mürgitamist, kuid ema oli nõnda kogenud, et suutis alati vastumürgi leida. Nero lasi teha seadeldise, mille abil korraldada ema magamistoas lae sisselangemine, kuid ka sellele plaanile sai naine jälile. Nüüd meelitas Nero ema laevale, mis Napoli lahes „juhuslikult“ põhja läks. Hea ujujana pääses naine aga sellestki katsumusest. Lõpuks sai Nerol fantaasia otsa ning ta käskis oma ema lihtsalt mõõgaga surnuks pista. Ema olevat hüüdnud oma tapjatele: „Torgake mõõk sellesse üsasse, mis on maailma sünnitanud Nero – taolise koletise!“ Kes oli Nero visa hingega ema?

 

3. Millega tegu?

I – Karl Hellat, August Lubi, Pavel Paptšinski, Oskar Rütli, Jaan Tõnisson

II – Anton Jürgenstein, Tõnis Jürine, Mart Murten, Karl Parts, Paul Pärn

III – Otto Benecke, Oskar Brackman, Alfred von Schilling, Martin Schultzenberg, Aleksander Terras

IV – Oskar Brasche, Karl von Brevern, Otto von Engelhardt, Jüri Oras, Jaan Raamot

 

4. Frangi riigi valitseja Karl Suure surma järel 814. aastal sai troonile ta poeg Ludwig I Vaga, kes määras esialgu tulevaseks keisriks oma vanima poja Lothari, hiljem aga teisest abielust sündinud noorema poja Karli (Paljaspea). See põhjustas aadli mässu ja kodusõja vendade vahel. Võitluse ajast (842.a.) pärineb kahe noorema venna (Karl ja  Ludwig Sakslane) vaheline vanne, milles nad lubasid teineteist toetada sõjas vanima venna, Lothari, vastu. See leping on oluline kui vanakõrgsaksa ja vanaprantsuse keele vanim  mälestis, kuivõrd seni olid koostatud kõik tähtsamad dokumendid ladina keeles. Mis kohas  see vanne sõlmiti? Roomlased kutsusid küsitavat paika Argentoratumiks.

 

5. Millist ansamblit kuulete?


POLIITIKA-MAJANDUS

 

6. Ta puhtaverd eestlasest isa oli pärit Karksi-Nuiast, ema prantsuse-itaalia päritolu. Sündis, õppis ja kasvas Ameerikas. 1992. aastal tuli Eestisse kahenädalasele puhkusele ja jäigi siia. Esiotsa läks koos Jaak Roosipuuga Tallinna Panga krediidiosakonda üles ehitama, oli seal umbes aasta. Seejärel suundus aga kinnivaraärisse, kus on suutnud püsti panna ühe suuremaid maakleri- ja kinnisvaraarendusfirmasid Kesk- ja Ida-Euroopas, omades üle 30 kontori Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas. Firma on suunanud arendusprojektidesse (kortermajad, luksushotellid, kaubanduskeskused) ligikaudu 100 miljonit eurot. Kes (firma nime eest saab ühe punkti)?

 

7.  2005. aasta veebruarist on pildil olev 29-aastane mees Eesti riigiprokurör. Ta on lõpetanud TÜ õigusteaduskonna ja omandanud magistrikraadi Greifswaldi ülikoolis. Erialast tööd alustas  1997. aastal Jõgeval abiprokurörina. Kes?

 

 

 

 

                     

 

 

 

 

 

 

 

8. Mis ametit pidas Robert Kennedy oma presidendist venna Johni juhitud USA valitsuses?

 

9. Selle firma asutasid kolm jaapanlast 1933. aastal, sooviga asuda tootma fotoaparaate, mis pakuksid konkurentsi Leicale. Firma esialgse nime võtsid nad mitmekäelise budistliku halastus- või kaastundejumalanna järgi, kes oli Avalokiteśvara bodhisattva ja üks tähtsamaid budismi koolkondade bodhisattvaid. 1937. aastal, kartes usuvaenu, muutsid nad veidi nime ning on selle all siiani tuntud. Milline kuulus firma?

 

10. Kes laulab?


LOODUS

 

11. Tänapäeval on kuldnokad on muutunud Ameerikas nuhtluseks. Esimesed linnud asustati Euroopast New Yorgi Central Parki 1890. aastal. Asja eestvedajaks oli Eugene Scheiffelin, kelle kinnisideeks oli Vanast Maailmast Uude introdutseerida kõik linnuliigid, keda mainitakse... Kus?

 

12. Selle rohttaimede sugukonna, kuhu kuulub paar tuhat liiki, tuntuim esindaja on ananass, mistõttu neid teinekord ka ananassilisteks kutsutakse. Enamus sugukonda kuuluvatest taimedest on kitsalehised lühivarrelised epifüüdid. Mitmeid neist annavad kiudaineid, aga paljud on tuntud ka ilutaimedena – nt tillandsia, gusmaania, bilbergia, neoregeelia, niduaalrium või vriisea. Mis taimesugukonnast on jutt? Nime on see saanud ühe Rootsi arsti järgi.

 

13. Selle karplaste hulka kuuluva (carassius auratus gibelio) kuni 45 cm pikkuse kala eripäraks on nn. günogenees. See tähendab, et munarakku tungivad spermatosoidid ei viljasta seda, vaid ainult stimuleerivad marjatera edasist arengut. Eesti vetes elav kala asurkond koosnebki enamikus emastest, kes kasutavad sigimisel ja marja stimuleerimisel teiste liikide isaste abi. Ent mingit geenide segunemist ei toimu, aktiveeritud mari hakkab arenema ning tulemuseks jällegi uued emased. Mis kala?

 

14. Pildil olev smaragdroheline ja väga mürgine mardikas (Lytta vesicatoria) elutseb  Lääne-Euroopas. Mürgiseks muudab putuka keha aine nimega kantaridiin, mida kasutatakse näiteks soolatüügaste söövitamiseks. Peamiselt leiab putukatest jahvatatud pulber kasutust aga teatavat laadi stimulaatorina.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15. See loom on üks tuntumaid ja levinumaid nn geneetilise pudelikaela läbinud liike. See tähendab, et suur osa populatsioonist on üksteisele geneetiliselt väga sarnased, põhjusel, et mingil hetkel liigi ajaloos on nende arvukus olnud väga väike. Selle armastatud lemmiklooma kogu maailma populatsioon pärineb nimelt ühest 1930. aastal Süüria kõrbest püütud pesakonnast. Mis loom?


GEOGRAAFIA

 

16. See 26 kilomeetri pikkune Pirita vasakpoolne lisajõgi on tuntud selle poolest, et voolab 1,5 km maa all samanimelisel maastikukaitsealal, mis on muuhulgas Eesti suurim karstiala. Tavalise veeseisu aegu kaob jõgi maa alla Ämmaaugust ja tuleb uuesti päevavalgele Veetõusme allikatest. Mis jõgi?

 

17. Esimesena nägi paiga potentsiaali Napolis sündinud seikleja Josef de Ribas, kes veenas valitsejat, et paik sobiks sadamaks. 1794. aastal valitseja nõustus. Nime sai linn lähedal asunud vana kreeklaste koloonia järgi, meelitamaks ligi kreeklasi. 1803. aastal sai linna juhiks hertsog de Richelieu, kelle käe all see ka õitsele puhkes. Elanike hulgas oli teiste seas kreeklasi, itaallasi, prantslasi. 19. sajandi lõpuks olid kolmandik elanikest aga juudid, kes nautisid seal vabamat elu kui mujal riigis. Mis linn?

 

18. Näete pildil maailma suurimat, 348 meetri kõrgust, monoliiti. Mis nime see kannab?

Ayers Rock ( Uluru ) Het hart van Australie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19. Millise maailma pealinna õige ja ametlik nimi on

või lühidalt lihtsalt Krung thep, tähendusega Inglite linn? Linn, mida meie riigi pealinnaks peame (tõlkes Metsikute ploomide küla) oli küll varem riigi pealinn, kuid 1782. aastal otsustas kuningas rajada uue pealinna kergemini kaitstavasse kohta. Paraku jäi see võõramaalastel kahe silma vahele ja ka uut linna hakati kutsuma vana nimega.

 

20. 8. mail 1902 purskas sellel saarel asuv Pelée vulkaan. Katastroofi oli ette näha juba mitu kuud varem  - tulemägi ajas välja gaase ja tuhka, maa värises jne. Pelée jalamil asuva pealinna Saint-Pierre’i elanike elu tegid kibedaks nõlvadelt põgenenud mürkmaod ja putukad. Paraku keeldus saare kuberner eesootavatele valimistele viidates elanike evakueerimisest jms. Vulkaanipurske käigus hävitas tulikuum gaasi- ja tuhapilv Saint – Pierre’i täielikult. Ohvreid oli hinnanguliselt 26 – 40 000.  Eluga pääses vaid üks inimene – maa-aluses vanglas kinnipeetavana viibinud Louis Cyparis. Mis saarel katastroof toimus?

 

TEADUS-TEHNIKA

 

21. ■ on kooliprogrammis kasutatav matemaatiline märk, mida paljud tunnevad ehk paremini sõnalisel kujul. Millisel (variante rohkem kui üks)?

 

22. Milline aine oli esimene läbinisti sünteetiline plastmass? Fenoolformaldehüüdvaikudest plastmassi tootmise tehnoloogia töötas 1907-10 välja Belgias Gentis 1863. aastal sündinud ja hiljem USAsse emigreerunud leiutaja (margil), kelle nime järgi ka aine omale kaubandusliku nime sai. Aine leidis kohe laialdast kasutust, nii et teda reklaamiti lausa kui “tuhande kasutusalaga materjali”. Eriti kasulik oli ta aga kuumakindluse, keemilise vastupidavuse ja elektri mittejuhtimise tõttu kõiksugu elektriseadmetes.

 

 

23. Küsitava ravimi toimeaineks on fluoksetiinhüdrokloriid, mille sünteesisid esimestena kolm USA meditsiiniteadlast – Bryan Molloy, David Wong ja Ray Fuller. Ravimi peamine eesmärk on takistada seratoniini, noradrenaliini või mõlema tasakaalu häirumist ajus. Teisiti öelduna peab ravim ära hoidma inimestel depressiooni tekkimise. Ravimikompanii Eli Lilly hakkas ravimit müüma 1986. aastal ning see kujunes kiiresti kõige levinumaks antidepressandiks maailmas. Tänapäeval kasutatakse ravimit ka obsessiiv-kompulsiivsete (ehk sundseisundi) häirete ja buliimia raviks. Mis ravim?   

 

24. Ühe metalli avastuslugu 1803. aastal (avastajad Briti teadlased Smithson Tennant ja William Wollaston) algas aprillinaljaga. Londonis ilmus Forsteri mineraalikaupluse aknale kiri, et müüakse uut metalli - hind 1 šilling graani eest. Uut metalli peeti aga elavhõbeda ja plaatina sulamiks ning keegi kaupa tegema ei tõtanud. Peatselt ilmus ajakirjas Nicholson’s Journal teade, milles pakuti sellele, kes valmistab elavhõbedast ja plaatinast selle metalli, suurt preemiat – 20 kuldnaelsterlingit, mis tolle aja vääringus vastas 168 grammile kullale. Veidi hiljem teatas aga Wollaston, et tema avastas uue plaatinametalli ja oli pakkunud välja ka preemia. See ainuke teadaolev juhtum elementide avastusloos, kus avastamissaladust hoiti nõnda tavatult ja nii kaua. Metall sai endale nime 1802. aastal Wilhelm Olbersi poolt avastatud väikeplaneedi nime järgi ning leidis koheselt rakendamist ehtemetallina.  …….. ja kulla sulam (nn. valge kuld) on väga dekoratiivne. Mis  metalliga tegu?

 

25. Ansambel?

 

SPORT

 

26. Kes on ainus jalgpallur maailmas, kes on osalenud mängijana kolmes MM-finaalmängus (1994, 1998, 2002)? 2006. aastani on mees AC Milani palgal.

 

 

 

 

 

 

 

 

27. Kuigi olümpiamängudel mängiti seda pika ajalooga sportmängu 20. sajandi esimesel poolel, peeti esimesed maailmameistrivõistlused alles 1987. aastal, mil võitis Argentina. Alates 1989. aastast peetakse MM-võistlusi iga kolme aasta tagant, võitjateks on kroonitud veel kahel korral Argentina, 3 x Brasiilia ja korra USA. Mis ala?

 

28. Janar Jermakov, Oskari Kargu, Andrei Mustonen Laptsenkov, Mart Ojavee, Mirko Põldma, Priit Prous. Puudu on kaks nime. Millised?

 

29. Millisel olümpiamängude kavva kuuluval spordialal tuli hiljuti kolme võistkonna konkurentsis Eesti meistriks SK Mella?

 

30. Kes on pildil olevad sportlased?

 


ELUVIISID

 

31. See külm kaste on algselt tõenäoliselt pärit Aafrikast, kuid eelkõige seostatakse seda Põhja-Itaalia piirkonna Liguuria, eriti Genova linna ümbrusega (….alla Genovese). Juba Vana-Roomas tuntud kastme põhikomponentideks on basiilik, küüslauk, oliiviõli, juust (soovitavalt Parmigiano Reggiano ning Pecorino Romano) ning männi- või piiniaseemned. Tänapäeval kohtab väga erinevaid variante poodides – tšilliga, koriandriga, laimiga jne. Sageli asendatakse väga kallid seedermänniseemned odavamate pistaatsia- või india pähklitega. Kaste sobib kasutamiseks erinevate toitude juures, eelkõige aga võileivakattena ning pasta maitsestamiseks. Mis kaste?

 

32. Millist mängu mängitakse sellisel mängulaual?

 

33. Luksuskaubamärk Hermés tooted on maailma rikaste naiste hulgas vägagi nõutud. Hermésil on 2 peamist tooterühma:  kellyd  (Grace Kelly järgi) ja birkinid (Jane Birkini järgi). Väga palju on nende kuulsusele aidanud kaasa seriaal „Seks ja linn“. Ühe toote hind sõltub selle detailide väärtusest (kuld, hõbe, pallaadium) – ulatudes 4000 – 35 000 dollarini. Tooted on algusest lõpuni käsitöö ning ühe …. valmistamiseks kulub ca 18 tundi. Mis tooted?

 

34. Greenpeace’i ajaloo üks tuntumaid lehekülgi oli nende laeva Rainbow Warrior uputamine 1985. aastal. Selle laevaga käidi 1970. lõpus ja 80. alguses protestimas hülgete ja vaalade küttimise ning tuumakatsetuste vastu. 1985 oli Rainbow Warrior väikese flotilli juhtlaevana Uus-Meremaal tuumakatsetuste vastu protesteerimas, mis ajas närvi aga katsetusi läbiviiva riigi ja mille salateenistus laeva seepeale lihtsalt uputas. Mis riik?

 

 

35. Helilooja ja teos?

 

KUNST JA MUUSIKA

 

36. Michaelangelo Merisi (1571-1610) on tuntud oma sünnikoha, Milano-lähedase väikelinna nime järgi. Milanos oli ta ühe kunstniku õpilane, ületas teda aga peatselt oma andelt ning liikus edasi Rooma. Seal ei tundnud teda aga keegi, ta elas vaestekvartalis, liikus sealses ringkonnas ja sealseist asukatest said tema modellid. Ükskord valis ta Madonna modelliks Tiberisse uppunud prostituudi. Ta oli kurikuulus tüüp, kes istus tihti pogris ning 1606 pidi sõbra Ranuccio Tomassoni pussitamise pärast Roomast lausa pagema. Ta liikus edasi Napolisse, Maltale, Sitsiialiasse, tekitades igal pool pahandusi. Kes?

 

37. Kes on selle maali autor?

 

 


38. 2004. aasta maailma parimaks linnapeaks valiti mees nimega Edi Rama. Kunstnikust Rama on ilmetu linna äratanud uuele elule, lastes paljud hooned üle oma projekti järgi värvikirevaks üle maalida. Tegemist pole siiski ainult elukauge loomeinimesega, vaid 2000. aastast seda Euroopa pealinna juhtinud mees parandanud kodanike heaolu mitmel muulgi praktilisel viisil. Millist linna Edi Rama juhib?

 


39. Pildil oleva  ansambli moodustavad Tarvo Valm, Urmas Voolpriit, Mallar Prandi, Joel Berg ja Andres Ohu. Bändi loomise kohta 27. novembril 1994 on nende kodukal järgmine info: „Pohmane pärastlõuna. Kolm inimest. Igav. Mõtlevad – värk imeb. (Algus on paljutõotav.)…“ Kümnekonna tegevusaasta jooksul on sellelt bändilt ilmunud albumid „Jolly Good“, „The Breast Off“, Estonians“ jt. Mis ansambel?

                         

 

40. Kes on see muusikalisest perest pärit kaunis naishääl, kes esitab muuhulgas oma abikaasa loomingut?

 

KIRJANDUS

 

41. Briti naiskirjaniku Daphne du Maurier´ (1907 – 1989) tööd on Alfred Hitchcocki inspireerinud rohkem kui korra. Just tema jutustus “Linnud” oli aluseks 1963. aasta kultusfilmile. Du Maurier’ tuntuima romaani aga tegi Hitchcock filmiks juba 1940. aastal, peaosades Laurence Olivier ja Joan Fontaine. 1957 Torontos ja 1993 ning 2002 kodu-Eestis ilmunud romaan “on raamat saladusest ja kirest, reetmisest, armastusest ja mõisast nimega Manderley. Noorel proua de Winteril, kes saabub mõisa, tuleb silmitsi seista mälestustega esimesest proua de Winterist, majapidajanna proua Danversi fanaatilise truudusega eelmisele perenaisele, oma mehe rusuva vaikimisega ning tundega, et ka Manderley ise ei taha teda omaks võtta.” Mis on romaani ja filmi pealkiri?

 

42. Kes on Jõgeva Gümnaasiumi koolilaulu sõnade autor?  Alo Mattiisen oli küsitava pinginaaber ja hea sõber, koostööd on tehtud teistegi projektidega.

 


43. Selle kirjastuse, mis pani aluse pehmekaaneliste odavate raamatute edule, asutas 1935. aastal inglane Allen Lane. Ta asus müüma kirjandusklassikat odavale paberile trükituna vaid kuue penni eest, kuid loetav trükikiri ja silmatorkav oranž-valge kujundus võitsid lugejate südamed ning suurendasid märkimisväärselt väärtkirjanduse levikut. Kirjastuse suurim müügihitt Inglismaal oli 1960. aastal avaldatud “Leedi Chatterley armukese” tsenseerimata versioon, mida müüdi 3,5 miljonit. Mis kirjastus?

 

44. Täna, aastal 1852 sündis kirjanik ja ajakirjanik, kellele omistatakse esimese algupärase eesti romaani “Vallimäe neitsi” kirjutamine. Aastail 1878-80 oli ta C. R. Jakobsoni abiline "Sakala" toimetuses, seejärel andis välja ajalehte "Virulane". Süüdistatuna sotsialistlike vaadete levitamises saadeti 1888. aastal paariks aastaks Baltimaadelt välja. Naastes hakkas tegelema kalakaubandusega ja üritas taas “Virulast” välja anda. 1912. a. lahkus Eestist, elades algul Moskvas, seejärel Samaara kubermangus. Ta uppus 1920. a. varakevadel Ufa kubermangus. Tema nimekaim on Eesti keemik, Teaduste Akadeemia liige. Kes?

 

45. Populaarne lasteraamat „Kübaraga kass“ (Cat In The Hat) ilmus väidetavalt pärast kihlvedu kirjastaja Bennett Cerfi ja kirjaniku vahel. Nimelt valis kirjastaja välja 100 (teise versiooni kohaselt 250) sõna, mida autor oma raamatus tohtis kasutada. Nagu näha, tuli kirjanik oma tööga väga hästi toime. Kes?  (1904 – 1991)

                                   


FILM JA TEATER

 

46. Ühe 1937. aastal sündinud tuntud filmistaari isa hülgas oma perekonna ning väikese poisi kasvatasid üles tema ema ja õed. Aastakümneid hiljem avastas ajakirja Time ajakirjanik näitlejast lugu kirjutades, et staari ema on tegelikult ta vanaema ning vanim õde tõeline ema. Kuna poiss oli sündinud abieluvälisest suhtest, siis soovis pere sellise manöövriga tagada poisile normaalsed tingimused. Kellel on selline seebiooperlik elulugu?  Tema esimene Oscari-nominatsioon pärineb aastast 1970 ja viimane aastast 2003.

 

47. See tele- ja filmitegelane on pärit Puhjast – seal sündinud ja koolis käinud. Tema mees on pärit teispoolt Võrtsjärve. Lapsepõlves  soovis ta saada aednikuks, aga Räpinasse aianduskooli jäi minemata. Noore naisena tahtis ta midagi kindlat selgeks õppida, mitte niisama ülikooliteid tammuda. Ta õppis raamatupidajaks ja oli hulga aega raamatupidaja kohalikus sovhoosis. Mitte see esimene, vaid teine, sest ta ei osanud bilanssi teha. Teinekord oli palgapäevadel kassas, maksis seal rahad välja. Tubli töötaja, kellega kunagi mingeid jamasid polnud. Kolhooside-sovhooside kadumisega jäi koduseks ning otsustasid  võtta koos mehega kätte elumuutuse ning kolida linna. Et mis seal Puhjas ikka istuda. „Parem ikka ilus vale, kui kole tõde!“ on üks naise põhimõtteid. Kes?

 

48. Inglise kirjaniku Charlotte Jonesi ühe näidendi peategelane, 35-aastane uje ja kinnise iseloomuga Cambridge'i astrofüüsik Felix Humble,  pöördub pärast isa surma tagasi lapsepõlvekoju võimuka ema juurde. Felix, kes on oma ametitöös üritanud jälile jõuda universumi saladustele, hakkab nende saladuste olemust üha paremini mõistma oma peresuhete kaudu. Eestis on näidend „Vanemuise“ repertuaaris. Nimetage selle etenduse eestikeelne pealkiri!

 


49. Pildil olev Hispaania filmilavastaja sai tuntuks 1997. aastal filmiga „Ava oma silmad“ (Abre los ojos), millest tehti oma versioon Hollywoodis – „Vanilla Sky“. Mehe kõige tuntum film on ilmselt stiilne õudusfilm „Teised“ (The Others, 2001), mille peaosas säras Nicole Kidman. Mehe värskeim töö on eutanaasia-teemaline „Sisemeri“ (Mar ardento, 2004), mida on ohtralt pärjatud erinevate filmiauhindadega. Fotol näete meest poseerimas parima võõrfilmi eest saadud Oscariga. Kes?

 


50. Kes on pildil olev näitlejanna?                           

 


BENELUX

 

51. 1923-2001 Belgia rahvuslik lennukompanii olnud ettevõte oli üks lennunduse pioneere Aafrikas – peamiselt Kongos asuvate belglaste tõttu, kes selle loomist osaliselt rahastasid. Teise maailmasõja järel alustas ta esimese lennufirmana helikopterlendudega. Raskused ning kahjumid hakkasid tulema 1980. aastatel. 1995. aastal müüdi 49,5 protsenti firmas Swissairile, ent see ei aidanud eriti. Lõpliku löögi andis 11. septembri terrorirünnakutele järgnenud lennunduskriis, mis viis lennufirma pankrotti, Belgia kommertsajaloo suurimasse. Tema asemele tuli SN Brussels Airlines. Mis firmast on jutt? Inglise naljaninad tõlgendasid selle lühendit kui: selline halb kogemus, ei iial enam!

 

52. Millise taime juurisid hollandlased 17. sajandi alguses välja pea kõikjalt peale Indoneesia saarte Amboina ja Ternate, sooviga hoida kaubandus sellest saadava vürtsiga oma kontrolli all ning hinda kõrgel? Hollandlaste monopoli murdsid 18. sajandil prantslased, kes hakkasid väärt kraamiga salakaubitsema.

 

53. Kes? 1984-95 oli Luksemburgi peaminister, järgmised neli aasta juhtis Euroopa Komisjoni.

 

 

54. 2002. aasta maikuus astus tagasi 1994. aastast Hollandit peaministrina juhtinud Wim Kok, paisates riigi mõneks ajaks poliitilisse segadusse. Tagasiastumiseks põhjuseks oli üks 1995. aastal hoopis teises Euroopa otsas toimunud sündmus, mille eest tegi sõltumatu komisjoni raport kaasvastutajaks Hollandi valitsuse. Raport järeldas nimelt, et valitsus saatis mehi kohale liiga vähe ning neil puudusid selget tegevusjuhised. Mis sündmusest on jutt?

 

55. Millise Belgiale palju kuulsust toonud toote kaubamärgid on Guylian, Godiva, Callebaut, Leonidas ja Cote d’Or?

 

VARIA

 

56. Kui lätlased nimetavad eestlasi Ugandi maakonna järgi, siis Venemaale on lätlaste silmis nime andnud muistne idaslaavi hõimurühm, valgevenelaste üks esivanemaid, kes asustas kuni II aastutuhande alguseni Volga, Lääne-Dvinaa ja Dnepri ülemjooksu vahelist ala ning Pihkva järve ja Velikaja jõe ümbrust. Nende tähtsaimad keskused olid Smolensk, Polotsk ja Irboska. Tõenäoliselt olid nemad esimene idaslaavi hõim, kes Karpaatidest siiakanti tulid. Vene kroonikad mainivad neid viimast korda 1162. aasta paiku. Mis hõim?

 

57. Milline Prantsuse vaimulik ühendab järgnevaid inimesi (nimekiri pole lõplik): Miguel Asturias, Vincenzo Bellini, Sarah Bernhardt, Maria Callas, Edouard Daladier, Isadora Duncan, Max Ernst, Nestor Mahno, Yves Montand, Gioacchino Rossini, Gertrude Stein, Rafael Leónidas Trujillo ja Oscar Wilde?

 

58. Detsembris 2002 teatas organisatsiooni Clonaid esindaja Brigitte Bousselier´ maailma esimese kloonbeebi sünnist. Kuna siiani selle kohta tõendeid pole, tundub, et pigem oli selle uudise eesmärgiks tähelepanu tõmbamine ühele 1973. aastal prantsuse ajakirjaniku Claude Vorilhoni asutatud ususektile, kes usub, et elu Maal lõid tehniliselt arenenud tulnukad ehk Elohimid. Mis nime sekt kannab?

 

59. Mis organisatsiooni märki näete pildil (tähtis nimeosa peidetud)?

 

 

60. Mis lillega on tegemist?

 


Vastused:

 

 1. Saksa Ordu
 2. Agrippina
 3. Eestist valitud Riigiduuma saadikud
 4. Strasbourgi vanne
 5. Franz Ferdinand
 6. Paul Oberschneider (Ober-Haus)
 7. Norman Aas
 8. Justiitsminister
 9. Canon (algselt Kwannon)
 10. Jerry Lee Lewis
 11. William Shakespeare’i teostes
 12. Bromeelialised
 13. Hõbekoger
 14. Hispaania kärbes
 15. (Kuld)hamster
 16. Tuhala
 17. Odessa
 18. Ayer’s Rock (Uluru)
 19. Bangkok
 20. Martinique
 21. Tõestuse lõpp (mott, qed)
 22. Bakeliit (Leo Hendrik Baekeland)
 23. Prozac
 24. Pallaadium
 25. Jamiroquai
 26. Cafu
 27. Polo
 28. Sigvard Kukk, Andri Lebedev (Kalev Chocolate Team)
 29. (Naiste) käsipall
 30. Poiree (Raphael ja Liv Grete)
 31. Pesto
 32. Backgammon (nardõ)
 33. Käekotid
 34. Prantsusmaa
 35. George Gershwin “Porgy ja Bess”
 36. Caravaggio
 37. Georges Seurat
 38. Tirana
 39. Blind
 40. Kärt Johanson
 41. “Rebecca”
 42. Jüri Leesment
 43. Penguin
 44. Jaak Järv
 45. Dr. Seuss (Theodore Geisel)
 46. Jack Nicholson
 47. Maie Põld
 48. “Mesimees”
 49. Alejandro Amenabar
 50. Külli Teetamm
 51. Sabena (Societe Autonyme Belge d'Exploitation de la Navigation Aerienne)
 52. Nelk
 53. Jacques Santer
 54. Srebrenica veresaun Bosnias
 55. Šokolaad
 56. Krivitšid (Krievija)
 57. Père François de La Chaise (temanimelisele Pariisi kalmistule maetud)
 58. Raeliidid
 59. Rotary
 60. Gerbera

 

Täname!