1.

Rootsi arhiividokumentides esineb ta Stefan Raabe nime all, Läti ajaloolaste meelest oli lätlane Stepinš Krauklis ja Eesti ajalooõpikutes figureerib eestlasena Ronga Tehvani nime all. Igal juhul on mees jätnud teatud jälje sõjaajalukku. Millega see talupoeg tuntuks sai?

 

2.

Allikanümf Salmakis armus Hermese ja Aphrodite imekaunisse poega, see aga lükkas kõik lähenemiskatsed tagasi ja nii palus Salmakis jumalaid, et ta noormehega igaveseks liiduks ühendataks. Palve täideti ja nad sulasid kaksikolendiks. Kuidas oli Salmakise armastatu nimi? Vastata aitab võõrsõnade tundmine.

 

3.

Kaerajahu pandi õhtul leige veega sooja kohta ligunema, kus ta öö jooksul hapnes, hapnemise kiirendamiseks lisati leivatükke. Hommikul pigistati vedelik kohetusest peo vahel tugevasti välja ja lasti läbi sõela. Sõelale jäänud paks uhuti veega üle ning lisati ka see vesi. Kui läbilastud tumm oli liiga hapu, pandi vett juurde. Seejärel keedeti, kuni keedus omandas kördi paksuse. Söödi kas kohe peale keetmist soojalt või pärast jahtumist tarretisena. Millist üle Eesti tuntut toitu nii valmistati?

 

4.

USA presidendid on ametis enamasti 4 või 8 aastat. Väheste erandite hulka kuuluvad ametisolemise ajal surnud või tapetud presidendid ja veel üks mees, kelle käes on ametisolemise kestvusrekord – 12 aastat. Kes? Kõrval näete pilti.

 

 

 

 

 

 

 

5.

Esimesena võeti paberraha teatavasti kasutusele Hiinas, kus seda kasutati võlgade tasumiseks surnutele. Milline riik tegi seda esimesena Euroopas, sedapuhku oli tegu juba päris maksevahendina?

 


6.

California kuberneriks kandideeriva Arnold Schwarzeneggeri ja Saksa okupatsiooni aegse Eesti Omavalitsuse juhi Hjalmar Mäe elulugudest leiame ühise nimetaja. Tegu on linnaga, kus Arnold sündis ja Mäe suri. See 250 000 elanikuga linn on Euroopa kultuuripealinn ´2003. Nimetage linn.

 

7.

Eesti spordiajalugu tunneb ainult kahte kahekordset olümpiavõitjat. Nimetage mõlemad.

 

8.

Esimeses Maailmasõjas lääneliitlaste poolel võidelnud üksustest oli üks võitlusvõimelisemaid ja kuulsamaid armeekorpus ANZAC. Selle vaprusest räägiti legende, ka üksuse kaotused olid ühed suuremad. Üksuse kuulsaim operatsioon oli dessant Türgile kuuluval Gallipoli poolsaarel, tollane maabumiskoht kannab üksuse auks tänini nime Anzaci abajas. Tegemist oli n-ö rahvusväeosaga, mis oli moodustatud 2 riigi sõduritest. Kellest oli see üksus  formeeritud?

 

9.

Ühe esimese asjana peale Eesti okupeerimist 1940. a juunis saadeti laiali Kaitseliit. Juuli alguses loodi selle asemele Rahva Omakaitse, mis aga likvideeriti omakorda juba paari kuu pärast, põhjuseks Tööliste-Talupoegade Miilitsa moodustamine, aga ka organisatsiooni vähene kasutegur ja liikmete distsiplineerimatus. Organisatsiooni ametlik lühend oli RO, mida kanti ümber õlavarre. Kuidas luges seda lühendit rahvasuu?

 

10.

Kes on pildil? Kõrvalpildil näete tema ausammast.

 

Martin Luther

 

 

 


 

11.

Millega on ajalukku läinud 1.-2. sajandil elanud Hiina imperaatori õukonna eunuhh Csai Lun?

 

12.

Kindluse komandant oli ooberst Carl Gustav Roos ja selle juures asuva Slapstadi nimelise linna komandant Axel Sparre, neid kaitses kokku ligi 400 meest. Piirajad olid komplekteeritud mitmest väeosast. Võitlus kujunes kohati nii ägedaks, et pärast tuli hulk haavatuid ja vigastatuid velskrite hoole alla anda, esines isegi surmajuhtumeid, ettevaatamatusest lasti maha ka üks Ihukaardiväe musketär. Kindlus alistati tormijooksuga, misjärel koostati kapitulatsioonitingimused nagu sellisel puhul ikka. Seejärel korraldati kõrgemast seisusest osavõtjatele pidusöök selleks puhuks ehitatud palkmajades, sest mõisasaali poleks ära mahutud. Rünnatav kindlus eksisteeris Põhjasõja ajal, olude sunnil küll üsna lühikest aega. Millisest tuntud sündmusest on jutt?

 

13.

See heebreakeelne väljend, mis on eesti kõnekeeles sõnana laialt levinud, pärineb Moosese esimese raamatu algusest ning tähendab otseses tõlkes tühi ja paljas. Milline sõna?

 

14.

Nimetage aastaarv. Gro Harlem Bruntland saab Norra esimeseks naispeaministriks ja Francois Mitterand Prantsusmaa presidendiks, Egiptuse president Sadat tapetakse; uute riikidena ilmuvad kaardile Belize ning Antigua ja Barbuda; firma IBM alustab personaalarvutite tootmist, millega hakkab levima operatsioonisüsteem MS-DOS. Eestis peetakse kohut Mart Nikluse ja Jüri Kuke üle; Eesti vanim õppeasutus – Tallinna 1. Keskkool – saab 350 aastaseks; Tartus avatakse 488-meetri pikkune sild üle Emajõe, mis on Eesti pikim tänaseni. (+/- 3 aastat = 1 punkt)

 

15.

Nimetage pildil olev Eesti Vabariigi riigivanem (1872-1941).

 


 

16.

Prantsusmaa ajaloos on eriline tähendus ühel kuupäeval, mil on toimunud vähemalt 4 ajaloolist sündmust. 1804 kroonis Napoléon I end keisriks ning oma kroonimise esimesel aastapäeval purustas Austerlitzi lahingus Austria-Vene väed. 1851 viis Napoléon I vennapoeg, Prantsusmaa II Vabariigi president Louis-Napoléon Bonaparte, läbi riigipöörde ja pikendas oma presidendimandaati 10 aasta võrra. Täpselt aasta pärast kuulutati aga ametlikult välja keisririik ja Louis-Napoléon sai Napoléon III nime all keisriks. Viimased kaks polnud enam kokkusattumused - kuupäevad olid ajalugu arvestades hoolikalt valitud. Milline kuupäev?

 

17.

Vana-Liivimaa ajalugu on täis kohalike valitsejate – piiskoppide ja Liivi Ordu - omavahelisi tülisid. 1396. a, kui oli kulmineerumas järjekordne vastasseis, kutsus Tartu piiskop Dietrich Damerow, kelle sõjaline potentsiaal oli selgelt nõrgem, endale appi vitaalivennad. 500-meheline üksus tuligi Tartusse, ning küllap oli neil oma osa selles, et ordumeister Wennemar von Brüggenei Tartu piiskopilinnust vallutada ei suutnud. Kes olid aga vitaalivennad ehk millega nad muidu tegelesid?

 

18.

Selle 1999. a loodud Eesti riigiasutuse esimene juht oli Jaak Rand. Tema ametijärglane, kes on ametis ka praegu, on Priit Pirsko. Millisest asutusest on jutt? (Vastamisel ärge unustage, et tegu on ajalooteemalise mänguga, kuid katsuge vastata täpselt!)

 

19.

Nüüi ja Nidi, Nordri ja Sudri, Austri ja Vestri, Althjoofr, Dvalinn, Naar ja Naainn, Niipingr, Daainn, Bifurr, Bafurr, Bömburr, Nori, Ori, Oonarr, Ooinn, Mjödvitnir. Viigr ja Gandaalfr, Vindaalfr,Thorinn, Fili, Kili, Fundinn, Vali, Throor, Throoinn, Thekkr, Litr ja Vitr, Nüür, Nüüraadr, Rekkr, Raadsvidr. Millisest kirjandusteosest pärineb esitatud nimekiri?

 

20.

Kes on pildil?

 


 

21.

3. juuli – Kilingi-Nõmme, 7. juuli – Mõisaküla ja Tõrva, 8. juuli – Viljandi, Pärnu, Valga ja Tõrva, 10. juuli – Otepää, 22. juuli – Põltsamaa, 23. juuli – Jõgeva, 25. juuli – Tartu, 2. august – Paide, 4. august – Tapa, 17. august – Narva, 31. august - Haapsalu, 12. september – Vormsi, 21. september – Kuressaare, 16. oktoober – Kärdla. Millise sündmusega on tegu ja milline aastaarv kuupäevade juures puudub (kõigil üks)?

 

22.

KeemikKüsitav baltisaksa keemik (1853-1932) on vaieldamatult üks kuulsamaid Eestiga seotud teadlasi ja ainuke Tartu Ülikoolist tulnud nobelist. Ta oli TÜ õppejõud 1875-81, füüsikalise keemia rajajaid, avaldas üle 70 raamatu. Nobeli preemia sai 1909. a katalüüsi, reaktsioonide kineetika ja tasakaalu uurimise eest. Näete ka tema pilti. Kes?

 

 

 

 

 

 

23.

Vanades anglosaksi poeemides esineb tihti keegi Vyrd, kes paistab olema kõikidest kõige võimsam. Sama asi, küll muidugi teise nime all, on olemas ka Kreeka mütoloogias - tegu on poolpersonifikatsiooniga, kellele isegi jumalad pidid kuuletuma. Kes või mis on Vyrd?

 

24.

Küsitav isik (1892-1970) õppis Pärnu gümnaasiumis, Riia Polütehnilises Instituudis arhitektuuri, Moskva sõjakoolis ning Peterburi, Berliini ja Tartu ülikoolides, viimases omandas magistrikraadi ning töötas samas üldesteetika ja stilistika õppejõuna. 1927-28. a elas Pariisis. Pikemat aega oli Loomingu toimetaja ja Eesti PEN-klubi president. Luuletajana debüteeris 1911 Noor-Eesti väljaannetes. Vasakpoolsete vaadete tõttu sattus 1940. a poliitikasse ja oli Varese valitsuse haridusminister, ka pärast sõda töötas nomenklatuursetel ametikohtadel ning kuulus ENSV Ülemnõukogusse. Kes?

 

25.

Näete pildil huvitava nimega tegelast Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu Wa Zabanga´t (tõlkes Mees, Kes Kargab Kõiki Küla Kanu), kes oli aastatel 1965-97 ühe suure riigi diktaator. Millise?

Mobutu

 


 26.

Ta ilmus koos oma kaasaga, ratsutades väärikalt oma piimvalgel hobusel, kusjuures kaasa istus kõrvi sälu seljas. Peas kandis ... purpurset sametist mütsi, ja purpursest sametist oli ka tema rikkalikult hermeliiniga ääristatud rüü; tema vammus ja püksid olid mererohelisest siidist ja tema kingad mustast sametist, pikad teravad ninad kuldketikesega sukapaela külge kinnitatud. Rinnal rippus tal kuldkett ja kaelust kinnitas suur lihvitud granaatkivi punasest kullast raamis. Tema kaasa oli rõivastatud sinisesse sametrüüsse, mida kaunistasid luige-ehmestest äärised. Nõnda pakkusid nad toredat vaatepilti, kui nad külg külje kõrval mööda ratsutasid, ja kogu rahvas hõiskas, rüsides ümber härraste jaoks eraldatud ala; ja nii tulid ... ja tema kaasa oma kohtadele, mille ümber soomussärkides sõjasulased, odad käes, neid juba ootasid. Nii kirjeldab Howard Pyle meest, kes langes lahingus 1247. aasta paiku. Kellest on jutt (kusjuures ei küsita nime)?

 

27.

Keskaegse tsunftikombestiku alus oli väga täpselt paika pandud hierarhia: meister – sell – õpipoiss. Meistriks saamiseks pidi sell tegema sellitöö. Kuidas sellist tööd nimetati? Sõna on ka tänapäeval kasutusel, küll pisut teises tähenduses.

 

28.

Sõja tõttu jäid teatavasti pidamata 1940. ja 1944. a olümpiamängud. Nimetage linnad, kus need pidanuks toimuma. Olgu lisatud, et suuremas neist oli selleks ajaks mänge juba peetud ja mõlemas peeti mänge pärast sõda.

 

29.

Operatsiooni Priboi (murdlainetus) läbiviimiseks moodustati Riiga NSVL sisevägede ajutine staap ning selle läbiviimisse kaasati üle 76 000 inimese. Operatsioon pidi läbi viidama 5 päevaga. Mis oli selle eesmärk?

 

30.

Küsitav Armiga mees - nii kõlas tema hüüdnimi - põhjustas sõjajärgses maailmas kuulujutte oma saladuslikust põgenemisest. Levinud oli arvamus, et küsitav elab miljonärina kusagil Lõuna-Ameerikas. Teise versioonina hukkus ta siiski 2. mail 1945 Berliini põhjaosas, kust 1972. a avastati ka tema jäänused. Nende põhjal kuulutati ta 1973 a. surnuks ja tema tagaotsimine lõpetati ametlikult. Kuulujutud kestsid siiski edasi, kuid tänaseks on tema toonast hukkumist vaieldamatult tõestatud ka DNA ekspertiis. Kellest on jutt? Näete ka pilti.

Martin Bormann

 


 

31.

Selles 1611-13. a toimunud sõjas olid vastamisi Rootsi ja Taani. Sõjategevus Eestit ei puudutanud, kuigi huvitaval kombel sattusid  omavahel sõjajalal olevateks Saaremaa ja Hiiumaa. Sõda sai nime linna järgi, mida Taani väed esimesena ründasid. Milline sõda?

 

32.

Vahemeremaades kasutusel olnud merekoodeks Consolato del Mare kehtestas: kui ... osutub sedavõrd nõmedaks, et ei suuda teha seda, mida lubas, tuleb tal ilma kohtuta pea maha lüüa. Ka Briti Admiraliteedi Mustas Raamatus on öeldud, et kui laev satub hukatusse ... süü läbi, võib ta peli külge siduda ja tal pea maha raiuda ilma, et sellega kohtulikku vastutust kaasneks. Millisest ametist on jutt?

 

33.

Trooja vallutamine võttis kreeklastel aega 10 aastat. Ent antiikmütoloogiast leiame teateid ka selle kohta, et enne Iliases kirjeldatud sündmusi oli Trooja juba korra vallutatud ja küllalt kerge vaevaga. Kes sellega hakkama sai?

 

34.

Mille poolest on maailmas esimene Sirimawo Bandaranaike (1916-2000)?

 

 

 

 

 

 

 

Sirimavo Bandaranaike - 1969

35.

Näete pildil legendaarset, ka filmidest hästi tuttavat lennukit Douglas DC-3, mida toodeti 1935. aastast kuni 1960. aastateni üle maailma u 13000 eksemplari. Lennuki universaalsus, ohutus ja töökindlus tegid sellest ühe enimkasutatud õhusõiduki maailmas. Lennuk sai nime tuntud indiaanihõimu järgi. Nimetage see.

 

 


Vastused

1.

Juhtis Rootsi väed 16.11.1700. a Pühajõe lahingu eel salateid mööda Vene vägede seljataha, mis aitas kaasa rootslaste võidule

2.

Hermafroditos

3.

Kaerakile ehk kiisel

4.

Franklin D. Roosevelt (1933-45)

5.

Rootsi (1661)

6.

Austria linn Graz

7.

Kristjan Palusalu (1936), Erika Salumäe (1988, 1992)

8.

Austraallased ja uusmeremaalased

9.

Röövlid omavahel

10.

Martin Luther

11.

Paberi leiutaja

12.

Laiuse lumekindlus

13.

Tohuvabohu

14.

1981

15.

Jaan Teemant

16.

2. detsember

17.

Läänemerel tegutsenud mereröövlid

18.

Rahvusarhiiv

19.

Noorem Edda (Snorri Sturlusson)

20.

Anne Frank (1929-45)

21.

1941, asulate vabastamine Saksa vägede poolt

22.

Friedrich Wilhelm Ostwald

23.

Saatus

24.

Johannes Semper

25.

Zaire (praegu Kongo Demokraatlik Vabariik)

26.

Nottinghami šerif (saabumas suurele laskevõistluse Nottinghami linnas, kus Robin Hood võitis kuldse noole

27.

Šedööver

28.

1940 Helsingi (Tokyo loobus) ja 1944 London

29.

1949. a küüditamine; Eestist veeti välja üle 20000 ja kogu Baltikumist üle 92000 inimese

30.

Martin Bormann

31.

Kalmari sõda

32.

Loots

33.

Herakles

34.

Esimene naispeaminister maailmas (Sri Lanka, 1960; teine: 1966 - Indira Gandhi)

35.

Dakota