1. Kuulete rääkimas Komandanti, kes armastas väga istuda Kaštanka seljas. Kes?

 

2. Kuuldav muusikapala kannab ühe maailmakuulsa sportlase nime. Tegelikult öeldakse seda nime loos päris mitu korda, kuid need kohad lõikasin välja. Kellest siis see laul on? Talle on omistatud parunitiitel ja ta tunnistati oma kodumaa sajandi sportlaseks. Tema hüüdnimi sportlaskarjääri ajal oli Kannibal.

 

3. Kes on see agronoomiks õppinud mees, kes räägib?

 

4. Kuulete esinemas ansamblit, mis on nimekaim jumalusega Olümposelt, asteroidiga, lennukitevastase kuulipildujaga, lemmikloomadele dieettoitu valmistava firmaga, New Yorgi plaadifirmaga, Euroopa sidesatelliidiga, Berliini suurima lõbumajaga ja veel lugematu hulga muude asjadega. Ansambel?

 

5. Kes räägib?

 

6. Bill Bruford ja Anette Peacock on andnud kuuldavale muusikapalale nime Ekroni vilistite jumala järgi, mis tähendas tõlkes kõrge koja jumalat. Juutidele selline nimi ei meeldinud ja nad vahetasid nimes ühe tähe ära, arvates, et selline tiitel sobib vaid  Jehoovale, ja kõrge koda muutus pisikesteks putukateks. Kellest jutt?

 

7. Kuulete esinemas ühe looma nime kandvat ansamblit, mis armastab suurele osale oma lugudest looduslikud nimed anda. Kuuldava pala pealkiri on muide “Tarakan”. Sellele loomale andis teadusliku nime George Shaw 1799. aastal. Esialgne perekonnanimi, mis tähendab tõlkes kreeka keelest lamejalg, ei läinud läbi, sest seda nime kannab üks putukate perekond. Küll jäi aga see “lamejalg” looma inglisekeelseks nimeks (ja sai ka ansambli nimeks). Isasel loomal on kummalgi tagajalal pahkluu kõrgusel umbes 15 mm pikkune liikuv kandluu-mürgikannus. Selle kaudu eritub mürki, mida toodavad tagakehas asuvad näärmed. Kannus asetseb tavaliselt jäseme vastas, kuid vajaduse korral võib liikuda asendisse, mis on jäsemega täisnurga all. Kannuse aluse juures on paunake, millest kulgeb juha läbi kannuse. Lai, veniv juha, mis läbib pindmiselt kakspealihase, ühendab paunakest sääres paikneva mürginäärmega. Et seda nähtavasti toodetakse ainult paaritumise ajal, siis arvatakse, et seda kasutatakse eeskätt võitluses paaritumisvalmi emase pärast. Mürk ei ole inimesele surmav, kuid põhjustab valulikku (algul väga valulikku) paistetust, mis võib kesta kuid. Mis loomast on jutt?

 

8. Terry Bozzio viib meid muusikalisele rännakule ühte linna. Selle linna vanalinna läänepoolne osa on ehitatud Pariisi kopeerides. Musta katku valitsemise ajal 14. sajandil oli see linn usutavasti maailma suurim. Mis linn?

 

9. Mis keelt õpetatakse?

 

10. Ansambel?

 

11. Kuuldav ansambel kannab ühe USA osariigi nime. Selles osariigis elab ca 3,5 milj inimest. Osariigi nime päritolu on tänini segane ja veenvat seletus nimele ei oska keegi anda, variante on seitse-kaheksa. Oli iseseisev vabariik, kuni USA ta okupeeris. 11 aastat pärast okupeerimist sai osariigi õigused. Tegemist on USA ainukese osariigiga, kus on legaliseeritud eutanaasia ja “meditsiiniline” marihuaana ning kus presidenti valitakse vaid kirja teel. Kuni 1925. aastani kehtis selles osariigis seadus, mis keelas mustanahalistel osariiki siseneda (XX sajandil ja pisut varemgi seda sedust siiski ei järgitud). Mis osariik?

 

12. Kes laulab (1932-1973)? Ta oli haridustegelane, teatridirektor, luuletaja ja laulja, kelle muusikast on mõjutatud paljud, sealhulgas ka U2. Tema nime kannab asteroid 2644. Ta oli omal ajal väga populaarne NSVLs, pärast surma on tema muusika lisaks tema kodumaale ehk enim tuntud Hollandis, Rootsis ja Portugalis, kus seda on kõvasti populariseeritud.

 

13. Laulab kunagine Pink Floydi mees Syd Barrett. Kuigi laulus pole autodest mitte midagi juttu ja tekst mingeid vihjeid ei anna, kannab nii see laul kui ka kogu plaat, kust see laul pärit on, ühe autofirma nime. Firma on asutatud 1863 majapidamismasinate, peamiselt õmblusmasinate valmistajana, autode tootmisega alustas 1899. 1911 põles firma tootmiskompleks maani maha ja kui see uuesti üles ehitati, jätkati vaid autode, mootorrataste ja jalgrataste tootjana. Selle firma autod kannavad Austraalias ja sealkandis nime Holden. Ühte mudelit müüdi Jaapanis Subaru Traviq nime all, teist aga USAs kui Cadillac Catera. Firma?

 

14. Kes räägib?

 

15. Kes laulab?

 

16. Millise jalgpalliklubi hümni kuulete? Klubi on asutatud 1899. Mõned päevad tagasi toimunud euromängus bulgaarlaste vastu kandsid nad esimest korda UNICEFi logoga särke. Kui tavaliselt tuleb maksta, et oma logo mängusärgile saada, siis sedapuhku maksab klubi viie aasta jooksul ligi 2 miljonit dollarit aastas UNICEFile.

 

17. Lauljatar kannab sama perekonnanime maailmakuulsa kirjanikuga, kelle isa oli itaallane ja ema prantslanna. Tema elust vändatud film võitis 1937 parima filmi Oscari. Kuidas on lauljanna ja kirjaniku ühine perekonnanimi?

 

18. Mis linnu häält kuulete? ….. keha on tuvi kehaga suuruselt üpris võrdne, küll on ta aga tunduvalt piklikum ja sarnaneb värtnaga, millele on ohtralt lõnga peale keritud. Linnu põhivärvus on kajakahall, pealagi veidi tumedam ja hoosuled mustad. Kui lind tiivad seljale kokku tõmbab, on tiibadel näha veel üks tume vööt, mistõttu linnu tagakeha tundub kõrvalt vaadatuna vöödilisena. …… punased, otsekui külmavõetud jalad on kehapikkused, mis jätab linnust mulje, nagu kõnniks ta karkudel. Varvaste vahel algab umbes varba keskpaigast pruunikaspunane ujunahk.

……. on levinud väga hajusalt; ta asustab stepi soolajärvede kaldaid Doonaust Taga-Baikalimaa kaguosani ning Musta, Aasovi, Kaspia ja Araali mere rannikualasid. Lind on levinud veel Läänemere lõunarannikul, Vahemeremaades, Ees-Aasias, Mongoolias, Loode-Hiinas, kohati Aafrikas, Austraalias ja Tasmaanias. Meil on lind püsivalt pesitsenud alates selle sajandi teisest poolest Hiiumaal Käina lahe ääres ning mõnedel Eesti läänesaartel.

…….. toitub pisivähilistest, veeputukate vastsetest, limustest ja veetaimede seemnetest. Toitu otsides uitab ta aeglaselt madalas vees, tõstmata igal sammul oma jalgu veest välja, nagu seda teeb enamik vees toitu otsivaid linde, vaid neid läbi vee lohistades. Toitudes kõnnib lind allalastud peaga, seda aeglaselt ühelt poolt teisele liigutades.

 

19. Kes räägib? Tegemist on ülisuure jazzmuusika fänniga, kes korraldas 1981. aastal oma kodus Miles Davise pulmad. Tema tuntuim tegelaskuju on elatanud jazzmuusik.

 

20. Kes on helilooja?

 

21. Millise riigi hümni kuulete? Seda hümni sai kuulda ka viimaste kergejõustiku EM võistluste ajal.

 

22. Ansambel Focus on selle loo pühendanud ühele psühhotroopsele ainele, mille teaduslik nimi on 3,4,5-trimethoxyphenethylamiin. Selle aine eraldas kaktusemahlast esimest korda 1897 Arthur Heffter. Väidetavalt on tegemist ühega vähestest narkootikumidest, mis ei tekita sõltuvust. Keelatud kraam on see siiski. Selle aine tuntuimad tarvitajad on teiste hulgas Carlos Castaneda, Jean-Paul Sartre, Aldous Huxley, Jim Morrison, Allen Ginsberg ja ansambel Eagles kõige täiega. Mis on selle paljude kaktuste mahlas leiduva aine nimi?

 

23. Kes räägib? See kõne tekitas suure rahvusvahelise skandaali.

 

24. Kes laulab? Ta on meenutanud: “Minu elluastumise läveks sai „Estonia” teater, kus mõne kuuga mu soovunelmate kotkas kahanes väikeseks varblaseks…

Mu roosamannavahulised unistused kvalifitseerusid tegelikkuses ümber oh kui kangeks sinepiks, mida pidin hea näo ja kuiva silmaga alla kugistama. Siia majja ei oodatud kedagi avasüli, nagu varem olin arvanud. Nii tuli mul vallutada sallimatuse kindlus, ületada ükskõiksuse jõgi, mööda purjetada silmakirjalikkuse ohtlikest karidest. Alles siis võisin koguda vanemate kolleegide sümpaatia ülejääke, et saada omasuguseks nende hulgas, küllalt vääriliseks vääriliste seas.”

 

25. Millisest riigist on pärit kuuldav muusika? Iseseisev riik aastast 1943, kehtiv põhiseadus aastast 1926, pisut alla 4 miljoni elaniku.

 

26. Mis filmist on pärit kuuldav laul?

 

27. Ja teine filmiküsimus kohe otsa. Kuulete Angelo Badalamenti muusikat David Lynchi filmist. ”...” on esimene David Lynchi film, kus viimane oma tegelas(t)ele tõepoolest kaasa tunneb. Lugu ja selle kaunid peategelannad polnud seekord Lynchile pelgaks vahendiks loomaks põnevaid mütoloogiaid stiilis Must ja Valge koda ”Twin Peaksis”. Nimelt figureerib ”....” peale eelpoolkirjeldatud müstiliste olendite/asjade/olukordade ka mingisugune ilge pruun olevus, keda näidatakse vaid vilksamisi ja kes sarnaneb, kui üldse kellelegi, siis asotsiaalile või surnule. Hoolimatusest, millega too on pistnud räpasesse paberkotti helesinise laeka, mille peaks vist avama too sinine võti, võib välja lugeda selle jubeda olendi ülimuslikkuse siniste võtmete, Kauboi või Rebecca del Rio suhtes. Ei ole mingit põnevat fundamentaalstruktuuri, millele need tegelased justkui viitaksid. Los Angelese ulmade taga on peidus hoopis pime lagunemine ja vägivald; lõppkokkuvõttes mõttetus, kaos.

 

28. Kes on helilooja?

 

29. Kes räägib?

 

30. Kes laulavad? Tegemist on kahe maailmakuulsa staariga, kellest üks paraku juba manalamees.

31. Kuulete rääkimas ühte kroonitud pead. Keda?

 

32. Selle bändi asutasid 1979. aastal koolivennad Antti Hulkko ja Jan Stenfors. Peagi liitusid Matti Fagerholm, Sami Takamäki ja Jesper Sporre. Helsingist koliti peagi Stockholmi ja sealt Londonisse. Trummimees Sporre lasti lahti ja esimese mittesoomlasena võeti bändi Nicholas 'Razzle' Dingley. Seda bändi peavad oma suureks eeskujuks Guns`n`Roses ja Manic Street Preachers. 1984. sai trummimees autoavariis surma ja bänd lagunes. Bändi esikalbumi nimi oli “Bangkok Shocks, saigon Shakes, ….” Mis bänd?

 

33. Kellest jutustab muusikapala (1215-1294)? Temast on kirjutanud ooperi Antonio Salieri ja poeemi Samuel Coleridge.

 

34. Võtame samalt artistilt teise plaadi. Sedapuhku on lugu saarest, õigemini kahest saarest.

Esiplaanil olev suurem saar ehk Peasaar on umbes 1 ruutkilomeetri suurune ja seal elab umbes 1650 inimest. Tagaplaanil olev saar ehk Düün on pisut väiksem ja asustamata. Kuni 1720. aastani olid saared omavahel ühendatud. Saar(t)el on oma lipp – rohe-puna-valge trikoloor. Esimese maailmasõja ajal oli saarel mereväebaas ja kogu elanikkond evakueeriti. 1945. a aprillis evakueeriti pärast pommitamist taas kogu saare elanikkond ja kuni 1952. aastani kasutati saart polügoonina ja Briti merevägi püüdis seitsme aasta jooksul tõsimeeli saart kaartidelt minema pommitada. Saar jäi siiski alles, ehkki tema kuju muutus. Tänapäeval on saarel keelatud autod ja jalgrattad. Mis saarest on jutt?

 

35. Sedapuhku on muusik nimekaim kunstnikuga. Kes?

36. Kes esineb?

Kui ta suri, oli tema varanduse suurus 91$, aastal 2004 oleks see olnud umbes 20 miljonit. Kuuldav katke on pärit 1960. aastal ilmunud heliplaadilt “Blues and Haikus”.

 

37. Millise maa rahvamuusika?

 

38. Kuulete muusikat ansambli Genesis plaadilt “The Lamb Lies Down on Broadway”. Selle kontseptuaalse plaadi asemel pidi algselt valmima duubelplaat, mis oleks põhinenud ühel maailmakuulsal kirjandusteosel. Selle peategelane elab asteroidil B612, kus ahvileivapuud tahavad võimust võtta. 1979-1980 tuuritas Mašina Vremeni sellel raamatul põhineva kontsertkavaga, 2000 ilmus ka live-plaat. Mis raamat?

 

39. Ja veelkord kirjandus. Raamatu pealkiri on laenatud Shakespeare`I näidendist “Torm”, tegevus toimub 26. sajandil Londonis. Kirjanik ise ütles, et tegemist on negatiivse utoopiaga, mis on inspireeritud Jevgeni Zamjatini romaanist “Meie”, millest sai indu ka George Orwell “1984” kirjutamiseks. Raamatu peategelaste hulka kuuluvad Lenina Crowne, Bernerd Marx, Benito Hoover, Herbert Bakunin ja papparazzi Darwin Bonaparte. Kirjanik ja teos?

 

40. Kes laulab?

 

1. Josef Pilsudski

2. Eddy Merckx

3. Heinrich Himmler

4. Artemis

5. Bob Marley

6. Peltsebul

7. Nokkloom Platypus

8. Kairo

9. Tšehhi

10. Yes

11. Oregon

12. Victor Jara

13. Opel

14. Albert Einstein

15. Siiri Sisask

16. Futbol Club Barcelona

17. Zola (Arlette ja Emile)

18. Naaskelnokk

19. Bill Cosby (Cliff Huxtable)

20. Mihhail Glinka (Ruslan ja Ludmilla)

21. Šveits (meeste ratastoolisõit)

22. meskaliin

23. Charles de Gaulle 24. juulil 1967 Montrealis

24. Artur Rinne

25. Liibanon

26. Don Juan Tallinnas

27. Mulholland Drive

28. Puccini (Boheem)

29. Senaator Joseph McCarthy

30. Johnny Cash ja Neil Young

31. Haile Selassie

32. Hanoi Rocks

33. Kubilai

34. Helgoland

35. Axelle ja Pierre Auguste Renoir

36. Jack Kerouac

37. Rumeenia

38. Väike prints

39. Aldous Huxley “Hea uus ilm” - Adrian Belew pala “Brave New World”

40. Alice Cooper