Haapsalu paariskilb 26.08.2006

 

1.2004.a. elas Haapsalu sõpruslinnas, mis asub Tšerkassõ oblastis, veidi üle 88000 inimese. Tähtsamaks kohalikuks vaatamisväärsuseks on  dendroloogiakaitseala Sofiivka. Tähtis linn hassiidi juutide jaoks – sinna on maetud Rabi Nachman, kelle hauale tehakse palverännakuid. Mis linn? Linna peaks meelde tuletama üks personaliotsingufirma.

 

2.Näidendi esietendus Pariisis 1896. aastal lõppes skandaaliga. Teos oli nii sõge kui ka koomiline ning  lõdva ülesehitusega. Paljude meelest algas just siis moodsa teatri  ajalugu. Näidend jutustab loo  kodanikust , kel õnnestub  tõusta kõrgele ametikohale. Teda haarab võimuhullus ja ta otsustab asuda sõjaretkele. Eestis lavastati 2006.a. Nimetage see Alfred Jarry näidend.

 

3.Millises ajaloolise Läänemaa vallas asuvad Kriipsu, Linnaru, Mõirassoo sihtkaitsevööndid?

 

4. Kes on need läänlased, kes laulavad?

 

5.Mis objekt on pildil?

 


 

6.Ian Osterloh ja Nick Tennet olid ühed neist keda seostatakse avastusega, mille valem on allpool. Mis oli nende avastus? Seda aitab teil meelde tuletada juuresolev pilt.

 


 

7.1916. aastal ostis endine Buick Motor Company president autotehase Thomas B. Jeffery Co ja nimetas selle ümber oma nime järgi. Nii väljusidki järgmisel aastal tehasest mehe nime kandvad autod. Edaspidi ettevõte laienes liites enda külge mitmeid autotehaseid. 1937 liituti aga külmutusseadmete tootja Kelvinatoriga, 1954 moodustas liitumisel teise firmaga American Motorsi ja kolm aastat hiljem lõpetati küsitava automargi väljastamine. Nimetage automark või siis ettevõtte rajaja perekonnanimi. Küsitav automark oli esimene, mis kasutas turvavöid.

 

8.Kindlasti on enamus teist (kui mitte kõik) seda eset käes hoidnud. Esimest korda demonstreeris seda Douglas Engelbart ning esimene säärane ese oli puust kerega ja võrdlemisi algeline. Tänapäeval on neid kolme liiki (mehaaniline, optomehaaniline ja optiline) ning nuppude arv on varieeruv (tavaliselt 2). Millega on tegu?

 

9.Enne kui Isaac Merrit Singer (1811-75) õmblusmasina täiustamise käsile võttis ja see võimaldas siis õmmelda pidevalt  kaarjaid õmblusi, oli ta 1839 leiutanud ühe olulise asja. Selle leiutise eest sai ta 2000 dollarit. Mis see oli?

 

10. Mood ja sõjatööstus on tihedalt seotud. 1917 kutsusid USA sõjatööstuse juhid naisi üles loobuma ühe toote ostmisest. Palvet võeti kuulda ja nii vabanes sõjatööstuse jaoks 28 000 tonni metalli. Kuid sel viisil andis sõjatööstus tõuke ühe teise toote arengule. Millisest tootest paluti loobuda?

 

11.1899a. rajas šveitslane Johan Gamper koos paari  kaasmaalase, kahe inglase ja kohalike atleetidega spordiklubi, mis tänapäeval  tegeleb peale põhiala veel käsipalli, korvpalli, rägbi, jäähoki, maahoki, võrkpalli, pesapalli, jalgrattasõidu ja iluuisutamisega. Oma põhialal on ta tulnud 18 korda maa meistriks (ka tänavu). Milline kuulus klubi see on?

 

12.19.saj. lõpuveerandil sündis Indias teenivate briti ohvitseride seas uus sportlik mäng, millele andis nime kolonel Chamberlain. 1927.a. peale peetakse elukutseliste MM-i.

Viimastel aastatel on MM-I korraldatud Sheffeldis, viimase suurvõistluse sponsoriks oli online kasiinofirma. 2006.a. maailmameistriks tuli šotlane Graeme Dott. Nimetage see sportlik mäng. Olge täpsed.

 

13.Kes on pildil?                                     14.Näete pildil FIS kõrget ametnikku?Keda?                                       


15.Mõned isiklikud rekordid: 100 m 11,91, 200 m 25,12, kõrgus 1.84, oda 46.60. Kuulunud Dünamo, Leksi Team, Flora, BC Tallinn, Elite Sport, Uudmäe Track ja Nõmme Kergejõustikuklubi liikmeskonda. Valitud viiel korral Eesti parimaks naiskergejõustiklaseks. Aastast 2000 Rocca al Mare kooli õpetaja. Kes?

 

16. Kahe riigi piirialal olev mäestik hõlmab ligi 150 km pikkuse piirkonna ja kõrgeimaks tipuks on Klinovec (1244m). Aktiivne kaevandamine (hõbeda ja raua kaevandamine) ja muu majandustegevus on tekitanud looduskahjustusi – hävinud on palju metsi. Siiski on selles piirkonnas võimalik käia tervisvetel, sest leidub hulgaliselt mineraalveeallikaid. Nimetage mäestik.

17.Küsitav ajaloolis-geograafiline  piirkond olevat oma nime saanud valitseja tiitli järgi. Piirkonna looduslikeks piirideks peetakse Doonau ja Tisza jõge ja osaliselt Lõuna-Karpaate.Sealne rahvastik on olnud ja on kirev, kuigi kunagine arvukas saksa kogukond on  lahkunud.1918.a. kuulutati iseseisvaks, kuid oma riiki oli vaid paariks nädalaks. Tänapäeval jaguneb ta kolme riigi vahel, neist üks on Ungari. Suurimate sealsete linnade hulka kuuluvad Pancevo, Zrenjanin, Csongrad, Resita. Mis piirkond?

 

18.Mis keeles lauldakse?

 

19.Selle jõe pikkus on erinevate allikate andmeil 1120-1210 km.  Algab jõgi Draakonimgedest ning tema tähtsamad lisajõed on Wilge, Vet, Riet, Hartz. Kuna on palju kärestikke, siis jõel laevaliiklust ei toimu. Jõe nimi tähendab ühes kohalikus keeles ähmast või kahvatut. Jõgi on nime andnud ühele kunagisele riigile, sama kehtib ka suurema jõe kohta kuhu ta suubub. Mis jõgi?

 

20.Näete fotosid ühest pealinnast meie maailmajaos. Mis linn?21.Fragaria viridis  kuulub roosõieliste sugukonda ja teda võib rohkem kohata Põhja- ja Lääne-Eestis. Tema magusaid marju sööb inimene (kuid ka linnud ja imetajad,  teod ning  putukad) meelsasti. Viljade iseloomulik värvus on kollakasvalge, punased on nad harilikult  tipust. Kuid sarnaselt maasikale on nende mari  ebavili. Viljaks on pähklikesed.

Mis on taim?

 

22.See putukas kuulub sihktiivaliste seltsi, on oma sugukonna ainus Eestis elav liik ning muutumas harulduseks. Ta on kuni 2 cm pikk, pruun, õlgkollaste vöötidega. Päeval peidavad loomad end kõikvõimalikesse pragudesse, öösel aga tulevad välja toitu otsima, söövad  igasuguseid taimse päritoluga jäänused. Öösiti teevad eestiibu teineteise vastu hõõrudes valju häält. Tänapäeval on nad asunud elama  prügimägedel, sest prügi lagunemisel vabanev soojus kaitseb loomi talvel surnukskülmumise eest. Mis putukas?

 

23.Seda haigust on kirjeldatud juba antiikajal. Tegemist on sugukromosoomiga X seotud pärilike haigustega (eristatakse haiguse A ja B vormi) ja haigust põevad mehed. Haigust põdevad naised on haruldased. Üldsusele sai küsitav haigus tuntuks kuninganna Victoria järglaste kaudu ning seepärast nimetatakse teda ka kuninglikuks haiguseks. Nimetage haigus.

 

24. Küsitav loom tekitab inimestele muret, kuid pakub ka naudingut.  Hiinas on ta delikatessroog, ning kardetakse, et SARS levis inimestele just nendelt loomadelt, kuna inimesed sõid nakatunud looma liha. Seetõttu otsustati hulgaliselt loomi hävitada. Samal ajal maksavad New Yorgi kohvigurmaanid 150 dollarit poole kilo kohviubade eest, mille see loom on välja roojanud – pidavat saama suurepärase kohvi. Ka on loomade eritatav nõre suurepäraseks tooraineks parfümeerias. Mis loom?

 


25.Kes laulavad?

 


26.Ta nimi kätkeb teatud sümboolikat, perekonnanimi viitab jaheda anonüümsusega inimsoole üldse, eesnimi konkretiseerib aga kirjanikku eksootilis-erootiliselt. Sündinud 1975 Londonis. Isa inglane, ema Jamaica päritolu. Ta on üks tänapäeva tuntumaid noorkirjanikke. Mõned tema romaanid: «White Teeth» («Valged hambad»),  «The Autograph Man» («Autogrammimees»),  «On Beauty» («Ilust»). Kes?

 

27.Näete  õllesilte ja nendel ilutsevaid tegelasi ühe kirjaniku loomingust. Nimetage see kirjanik-nobelist.

 


28. Too N.Roerichi õpilane (1889-1970)  on loonud 1919-1922 Eesti postmarkide viikingiseeria. Rohkem tuntud maalija ja teatrikunstnikuna. 1998 kujutati tema maali Aida tänav  Eesti Telefoni telefonikaardil. Kes?


29.Kunstnik?

 

30.194 aastat tagasi... . Kes on helilooja?

 

31.Pildil olev vene rockgrupp, mis koosneb vendadest Kristovskitest, kannab sama nime, mis 29.aprillil 1970.a. sündinud Hollywoodi näitlejanna (nt. Mad Dog and Glory). Nimetage grupp või näitlejanna.


32.1971. aastal lõpetas ta ülikooli füüsikuna, seejärel tegeles mitu aastat tuumafüüsikaga kuni alustas loomingulise tegevusega. Tema siiamaani jätkuv  tuntuim teos sai alguse 1987.aastal ning selles seiklevad Arnold Arnoldski, Doris Husselmeyer, Effie Munyon, Zerblatt jt. Kes on see looja?

 

33.Manele on muusikastiil, mis ühendab endas hip-hopi, reggae, mustlasmuusika, Lähis-Ida meloodiad, kodukootud techno. Ühes riigis on ta levinuimaks ajaviitemuusika stiiliks. Mis riigis? Manelestaaride hulka kuuluvad näiteks Edy Talent, Florin Salam, Carmen Serban, Adriana Antoni, Adi de Vito, Jean de la Craiova, Vali Vijelie.

 

34. Mis teater? Tal on Eesti suurim publikuarv ühe etenduse kohta, Eesti suurim trupp, kõige kirevam mängukava läbi aastakümnete ning kõige erinevam publik ühel etendusel.

 

35.Kes on see multiinstrumentalist?
36.Sündis 1921, II maailmasõjas osales Vaba Prantsusmaa relvajõududes. Hiljem tõusis ohvitseriks. 1964 naasis kodumaale ja sai sealsete relvajõudude etteotsa, paari aasta pärast tõusis riigi etteotsa. Temast sai üks mandri ekstravagantsemaid valitsejaid, kes presidendi ametinimetusega ei piirdunud, vaid kuulutas end kellekski veelgi vägevamaks. Kukutati 1979 riigipöörde käigus. Seejärel elas Elevandiluurannikul ja Prantsusmaal. 1986-1993 oli vangis. Suri 1996. Kes?

 

37.Ta on parkalite ja nahanülgijate kaitsepühak ning tema sümboliks on nülgimisnuga. Oli üks 12 apostlist, töötas misjonärina Indias ja Armeenias. Hukati Derbendis. Nüliti elusalt ja alles siis löödi pea maha. Kes on see apostel?

 

38.Kuidas nimetati Hiina ajaloos perioodi (220-265 või 280), mis järgnes Hani impeeriumile. Tol perioodil võitlesid ülemvõimu pärast mitu riiki. Tolle aja ühiskondlikud olud on andnud Luo Guanzhongile ainet ühe hiina kirjanduse tähtteose kirjutamiseks.

 

39. Võimude käsi on alati kiriku varade järele pikk olnud. 1711.a võõrandas Tallinna raad Niguliste kiriku monstrantsi – kolmelöövilise basiilika läbilõiget meenutava tornja ehisvormi (1474, hõbe, vääriskivid, email, kullatud 1474) ja kinkis selle meeleheaks saavutamaks Tallinna ajalooliste privileegide kinnitamist, nagu nägi ette 1710.a kapitulatsiooniakt. See oli Tallinna keskaja kullassepakunsti silmapaistvaim teos – meister Hans I Ryssenbergi töö. Kes sai selle hinnalise kingi?

 

40. Näete pildil memoriaali, mis on püstitatud ohvriterohkes sõjas langenute mälestuseks.  Ehitama hakati 1940.aastal. Tänapäeval on koht kujunenud kunagise diktaatori austajate palverännukohaks. Praegune sotsialistide valitsus on tõstatanud plaani ansambli ümberkujundamiseks nii, et ta mälestaks kõiki sõjas osalenuid, mitte ainult võitjaid. Millise sõja mälestamiseks see monumentaalne ehitis on valminud?


41.Tekkis 1973 valimiste eel Laam'i ja Gahali ühinemisel. Järgnevate aastate jooksul on loodud ühendus andnud riigile 4 peaministrit. 2005 lahkusid aga mitmed ühenduse liikmed ning rajasid uue organisatsiooni, seetõttu tabas küsitavat parteid ebaõnn ja tänavu märtsis toimunud valimistel saavutati 12 kohta parlamendis. Nimetage organisatsioon.

 

42.Küsitav, keskusega San Joses paiknev, firma peab oma konkurendiks Amazon.com -i. Firma ise loodi 1995.aastal ja tema esimeseks mahamüüdud kaubaks oli firma looja katkine laserosuti, mille üks kollektsionäär  ära ostis. Tänapäeval ostetakse-müüakse firma kaudu miljoneid esemeid päevas. Millise firmaga on tegu?

43. Kooperatiiv Veevalaja, Revalia Pank, AB Elukindlustus, ASA Kindlustus, ühisettevõte Est-Ind – see on pisike loetelu 1952 Leningradis sündinud äritegelase ettevõtetest. Nimetage see skandaalne äritegelane.

44.Helilooja?

45.Näete parlamendihoonet ja ühe riigipea residentsi. Nimetage riik.46.Küsitav on Slovakkias üheks populaarsemaks joovastavaks joogiks. Tema valmistamiseks kasutatakse kadakamarju ja seetõttu on ta džinni meenutav. Venekeelne suurteos Maailma maad ja rahvad väidab aga , et jooki valmistatakse kuusekäbidest. On kuidas on, kuid slovakid väidavad, et seda jooki juues erilist pohmelli ei teki. Juuakse teda tihti koos õllega - ehk siis hakkab pea valutama. Mis jook?

 

47.Küsitav telekanal alustas tööd  7.juunil 1995 ning peab end omas valdkonnas esimeseks. 2004.a. alustas telekanal oma saadete edastamist interneti teel. 2005.a. augusti seisuga võis nende saateid näha 23 Eesti linnas ja asulas. Arvata võib, et nii mõnigi teist on selle telekanali saateid vaatama juhtunud. Kanali suuremateks "staarideks" on Aleksei Ledjajev, Joyce Meyer, Benny Hinn jpt. Nimetage kanal.

 

48.16.detsembril 1863 ostis 22-aastane Gerard Adriaan ühe 16.sajandist pärit Amsterdami ettevõtte, pannes nii aluse tänasele rahvusvahelisele suurfirmale. Firma omanduses on järgmised kaubamärgid: Cruzcampo, Zywiec, Gösser, Zlaty Bazant, Botškarjov jne. Mis oli Gerard Adriaani perekonnanimi?

 

49.Modest Rezvoi (Rezvõi) lõpetas 1825.a Peterburi Kõrgema Inseneride kooli ja töötas ehitusalal Sõja- ja Mereministeeriumis. Viljeles litograafiat ja miniatuurmaali. Vene Akadeemia liikmeks sai venekeelse muusikaterminoloogia loomise eest. 1846-53 koostas ühe kaksikobjekti mahuka restaureerimise projekti, mille eest sai tsaarilt briljantsõrmuse. Objektil viibides andis mõtte luua seal kohalike muinsuste tarbeks muuseum. Tänaseks täide viidud ja ühe poole direktoriks on Andres Toode. Milline kaksikobjekt? (kaks nime)

 

50.Minu vastutusrikas töökoht asus suure peosaali ukse kõrval. Väikesel laual lebas nahka köidetud külalisraamat, mille esiküljel oli isa kalligraafilises käekirjas pealkiri: „Olümpiakoondis Eesti Vabariigi saatkonnas Berliinis, 16.augustil 1936.“ Mina pidin hoolt kandma, et iga külaline raamatusse oma nime jätab. See ei olnud lihtne. Mõni allkiri võttis palju aega, Oskar Lõvi täitis oma nimega terve rea, mõni püüdis joonelt saali tormata isal-emal kätt suruma ja suupisteid haarama. Siis tuli tema. Ta ei märganud ei raamtut ega mind, mina märkasin teda küll. Jõudsin tal kuue servast kinni hakata. „Härra Palusalu, teie nimi palun!“, sikutasin teda laua poole.

Kelle mälestused?


VASTUSED:

1.Uman

2.Kuningas Ubu

3.Kõrgessaare

4.Ilona Aasvere ja Anneli Aken (õed Aknad)

5.Tšaikovski pink

6.Viagra (sildenafil)

7.Nash

8.Arvutihiir

9.Kivipuur

10.Korsett

11.FC Barcelona

12.Snuuker

13.Laure Manaudou

14.Jürg Capol

15.Virge Naeris

16.Maagimäestik

17.Banat

18.Hollandi keel

19.Vaal

20.Belgrad

21. Muulukas (muulikas, murakas, ränik, rämma, mäemurakad )

22.Kilk

23.Hemofiilia

24.Tsiibetkass

25. Laululuiged

26.Zadie Smith

27.Henryk Sienkiewicz

28.Peet Aren

29.Juan Miro

30.Aleksandr Borodin

31.Uma Thurman(Uma2rman)

32.Bud Grace

33.Rumeenia

34.Raadioteater

35.Mike Oldfield

36.Jean-Bedel Bokassa

37.Bartholomeus

38.Kolmevalitsus

39.Peeter I

40.Hispaania kodusõda

41.Likud

42.eBay

43.Leonid Apananski

44.Veljo Tormis

45.Andorra

46.Borovicka

47.lifeTV

48.Heineken

49.Narva Hermanni linnus ja Jaanilinna linnus

50.Lennart Meri