Eesti paarismälumängu karikavõistluste I etapp. 20. august 2005 Haapsalus.

Küsimused Margus Maiste, Raul Tammet.

 

1.Haapsalu linn pani nime kolmele Eeslahes olevale laiukesele. Kaks neist on Kodurahu ja Vaherahu. Nimetage kolmas. Sama nime kandis 1980.ndate aastate lõpul Onu Bella ansambel.

 

2.1976.a. peeti Eesti malemeistrivõistlused Haapsalus. Kes tuli Eesti meistriks? Ei enne ega pärast pole ta seda tiitlit saanud. Rohkemgi kui maletaja, väärib märkimist küsitava (aja)kirjanikutegevus. NSV Liidu võistkondlikel meistrivõistlustel kandis ta tihti topeltkoormust: tal tuli vastastega heidelda malelaual, pärast partiid aga saata põnevaid ja vaimukaid kommentaare ajalehtedele. 1995.a. kandideeris küsitav aga Reformierakonna nimekirjas Riigikokku. Kes?

 

3. Praegustes piirides (pindala 4600 ha) ja praeguse nime all on looduskaitseala loodud 1997. a. Kasari, Vihterpalu, Taebla ja Martna jõe veelahkmealale, Risti alevikust lõunas. Enamus kaitsealast moodustab soomaastik, kuid ei puudu ka eripalgelised metsad. Lisaks sellele võib kaitseala uhkustada rikkaliku linnustikuga. Külastajad saavad looduskaitsealaga tutvuda jalutades mööda rabasse rajatud laudteed. Mis looduskaitseala?

 

4.Objekt ajalooliselt Läänemaalt. Nimetage see.


 


5. Ta sündis 1812.a. Saksamaal Ratzeburgis toomkooli direktori pojana, õppis Bonni ja Berliini ülikoolis, tuli 1835 Eestimaale koduõpetajaks. 1841-1868 tegutses ta Haapsalus õpetaja ning koolide inspektorina. Suri 1883.a. Tallinnas. Agaralt kogus ta folkloristlikku materjali . Ta on üles kirjutanud  legendi Valgest Daamist. Küsitava isiku tähtsamaks teoseks kujunes aga rannarootslaste ajalugu ja kultuuri kirjeldav uurimus, mille eest sai ta Vene Teaduste Akadeemia auhinna ja valiti Uppsala ülikooli audoktoriks. Kes oli see Haapsaluga seotud kultuuritegelane?

6.Küsitava Rooma riigimehe eluloo on kirjutanud Plutarchos. 107.a. e.Kr. viis konsulina läbi sõjaväereformi, millega Rooma sõjavägi muudeti palgaarmeeks. Oli võidukas sõjas Jugurtha vastu, purustas teutoonid ja kimbrid. Oma elu lõpul võitles võimu pärast Sullaga. Oli eeskujuks Caesarile. Kes?

 

7.135. aastal p.Kr. lasi keiser Hadrianus hävitatud linna üles ehitada ja nimetas selle Aelia Capitolinaks, kuhu endistel elanikel keelati asuda. Mis linn?

 

8.  Just tema oli Veneetsia valitsejana üks Neljanda Ristisõja suunaja, kelle nõudmisel vallutati 1204 Konstantinoopol. Pidades kinni kodulinna seadustest, loobus ta keisritroonist. Keisriametisse asunud mees andis talle aga despoodi tiitli ning küsitav isik asus elama Konstantinoopolisse. Seal ta ka suri ning  on maetud Hagia Sophia kirikusse. Kes?

9.Küsime kahte lahingut, mis leidsid aset türklaste ja kreeklaste vahel. Esimene neist toimus  6.-10. jaanuarini 1921, teine 23.märtsist-1 aprillini samal aastal. Mõlemas lahingus olid türklased edukad. Küllap see edu andis selleaegsele türklaste armee staabiülemale ning hilisemale peaministrile ja presidendile Ismet pašale põhjust panna lahingu nimi oma perekonnanimeks. Mis lahing(te)ga oli tegu?

10. Näete Nižni tagili õlletehase õllesilti, mis on pühendatud Vene tähtsale töösturite suguvõsale. Sildil olev mees elas 1678-1745, ta edendas Uuralis metallurgiatehaste rajamist. Temale kuulus 33 tehast, mis andsid 40% venemaa malmitoodangust. Mis suguvõsaga on tegu?


 11.1998.a. pangandussündmuseks oli kindlasti Maapanga krahh. Kurja kuulsusega pank oli moodustatud 4 panga ühinemisel. Kolm neist olid Eesti Maapank, Rahvapank ja Virumaa Kommertspank. Mis pank oli neljas?

 

12.Kes on pildil?


 


13. Täna tähistab vanglamüüride vahel oma 64. hällipäeva   endine tuntud riigijuht. Ta õppis ülikoolis õigusteadust, oli hiljem tööstusettevõtte juhiks. 1978-1987 pangapresident. Pääsedes 1987 riigijuhtimise juurde asus ajama natsionalistlikku poliitikat. Jäi võimust ilma 2000. aastal, arreteeriti 1. aprillil 2001. Kes?

14. Eesti lähiajalugu kubiseb erinevatest erakondadest. Küsime neist ühte. Erakonna asutasid 10. septembril 1994 Tartus volinikud, kes esindasid 728 inimest. Erakonna juhiks oli Vello-Taivo Denks. 1995.a. Riigikogu valimistel esineti ebaõnnestunult, koguti vaid 0,6% häältest. Tegevus lõpetati 1. oktoobril 1998, sest ei suudetud täita 1000 liikme nõuet. Mõni võis naljatades öelda, et arvestades erakonna nime, pidigi partei nii lõpetama (erakond läks ...) Erakond?

 

15.Ansambel?

16.Küsitav jõgi on umbes 480-520km pikkune (on erinevaid andmeid) ja saab alguse Rila mägedest. Tähtsaim lisajõgi on Tundzha. Jõe org on tähtis põllumajanduspiirkond ning on seetõttu tihedasti asustatud. See Türgi ja Kreeka piirijõgi tegi oma üleujutustega hiljuti palju pahandust. Nimetage jõgi.

 

17.Igas mälumängus peab olema küsimus, mis käsitleks teemasid allapoole vööd. 1774.a. avastas selle Polüneesia lõunaosas Tongast idas asuva saare J.Cook ja nimetas selle Savage`i saareks. 1974.aastast on saar Uus-Meremaa omavalitsusega territoorium, mille  keskus on Alofi. Elanike arv väheneb väljarände tõttu, käesoleva aasta juulis elas saarel 2166 inimest. Mis saarega on tegu?

 

18.Linn rajati 1604.aastal, 1880 sai ülikoolilinnaks. Veel asuvad linnas botaanikaaed, tehnika- ja meditsiiniülikool.Kohalik jalgpalliklubi rajati 1957.a. ning on kandnud erinevaid nimesid: Torpedo, Manometr jne. Praegu kannab klubi linnale nime andnud loodusliku objekti nimetust. Ka Eesti spordipress tunneb veidi huvi selle vutivõistkonna vastu. Mis linn.

 

19. See ajaloolis-geograafiline piirkond on oma nime sealsete metsasalude järgi, õieti ühe sealse puuliigi järgi. Tänapäeval on osa rändurid märkinud, et metsasalusid seal pole, on rohkem maisi- ja päevalillepõlde. Piirkonnas elab  rumeenlasi, ukrainlasi, mustlasi, poolakaid. Piirkonna põhjaosa kuulub ühele riigile, lõunaosa teisele riigile. Mis piirkond?

20. Näete ühe Läti linna lippu ning linnas paiknevat ordulinnust. Mis linnaga on tegu?


 
21.See lind(Baleaniceps rex) elutseb Aafrikas Valge Niiluse ja Kongo jõe lätete piirkonna papüürusesoodes. Toituvad kaladest ning krokodillide ja varaanide poegadest. Oma nime on  saanud laia, kõrgelt võlvunud tüvikuga noka järgi (noka pikkus 20cm, laius 10cm). Moodustavad toonekureliste seltsis omaette sugukonna. Mis lind?


 


22.Tõhusaks ravimiks naaskelsaba ja pügaraig’i vastu on üks puuvili. Küsitavat vilja kandvat puud nimetatakse melonipuuks, kuid  tõelise meloniga  ta botaaniline sugulane pole.  Veel kutsutakse teda  troopikameloniks, sest taim on pärit Ameerika troopilisest piirkonnast.  Puuvilja söödav osa on tegelikult koore ja sisemise õõnsuse vahele jääv viljaliha kiht. Troopiliste saarte põlisasukad kasutasid värskete selle puuvilja mahla nahahoolduses juba ammustel aegadel. Mis puuvili?

23. Küsitav looduslik värvaine annab värvuse nahale ja juustele ning kaitseb nahka ultravioletkiirguse kahjustava toime eest.  Värvaine sünteesitakse nahas asuvates rakkudes. Neid rakke on musta- ja valgenahalistel enam-vähem sama palju, kuid mustanahalistel toimivad rakud aktiivsemalt. Päikesekiirguse toimel suureneb aine moodustamine nahas, tulemusena on  jume, mis tekkib peale päevitamist. Kuidas seda värvainet nimetatakse?

24.Soovi korral võib sellest seenest (coprinus comatus) ise koguda erituvat vedelikku, lisada sellele riknemise vastu paar tilka nelgiõli, kleepuvuse jaoks kummiaraabikut. Millisest söögiseenest saab ise tinti valmistada? Seent võib leida septembrist novembrini metsaservades, aedades, parkides, muruplatsidel. Noorelt eriti hea söögiseen.

25.Kes on helilooja?

 

26.Sündis 1889 Kiievis. Oli I maailmasõja aastail Petrogradis Vene-Balti tehase lennukikonstruktor. Konstrueeris esimesed neljamootorilised lennukid. Emigreerus 1919.a. USA-sse, kus asutas lennukitehase. Kes on see konstruktor?

27.Küsitava keemilise elemendi nimi tuleb ladina keelest ning tähendab `voolama`.Esimest korda saadi seda 1886 aastal . Normaaltingimustes on  nõrgalt rohekaskollane, väga terava lõhna ja sööbiva toimega gaas.  On keemiliselt üliaktiivne, moodustab ühendeid pea kõikide elementidega  ning reageerib paljude ühenditega.  Looduses leidub  ainult ühendeina: teda sisaldavad mitmesugused mineraalid ( krüoliit, apatiit jt.).   Kasutatakse  mitmesuguste antifriiside,  plastmasside ja kuumuskindlate määrdeainete tootmiseks.   Gaasina  väga mürgine, ka väga madala konsentratsiooni puhul tekitab silmade ja kopsude ärritust. Orgaaniline ... on aga üsna vähe mürgine ja seega  ohutu ning leiab laia kasutamist. Mis element?

28.Firma asutati 1909 Hamamatsu linnas.1952  lasi välja “Power Free” mootorjalgratta.
Kolm aastat hiljem valmis esimene kergekaaluline  auto. 1968  alustas firma neljarattaveoga väikesõiduki väljatöötamist. 1979 tuli tootmisliinilt esimene sõiduauto. 5 aastat hiljem algas  liitrise sõiduauto eksport USA-sse.1987 ületas autode ekspordiarv 2 miljonit. 1991 jõudis müügile   Cappuccino kaheistmeline kabriolett.Sajandi lõpul müüdi välismaal üle 10 miljoni sõiduauto. Mis firma?

29.1829. aasta sügisel toimus Rainhallis vedurite võidusõit , eesmärgiga leida Manchester- Liverpooli raudteeliini jaoks parim vedur. Registreerus viis vedurit. Üks sai võistluskeelu, veel kolmel ol tehnilisi probleeme. Seetõttu sõitis iga päev võistlusrajal ainult George Stephensoni konstrueeritud 16-hobujõuline vedur, mis kaalus 4 tonni. Võistluspäeval, 7. oktoobril 1829, saavutas see kümne tuhande pealtvaataja silme all kiiruse 40 km tunnis. Järgmisel päeval saavutati kiirus 46 km tunnis ja läbiti rada riketeta 20 korda järjest. Kuna teised vedurid ei suutnud kogu rada häireteta läbida, anti auhind sellele. Auringi tehes riskis Stephenson kogu auru peale lasta ja saavutas tolle aja kohta uskumatu kiiruse - 56 km tunnis. Vedur seisab praegu Londonis Kensingtoni muuseumis. Millist  nime see vedur kandis?

30. Näete üht autovalmistaja kaubamärki.Sellise kaubamärgi all laseb sõiduvahendeid välja Kragujevaci linnas tegutsev autotootja?  Algselt lasti masinaid välja Fiati litsentsi alusel, hiljem hiiliti sellest mööda ja kohalikel oli  auto ühe mudeli kohta ütlemine: "Sa vajad vähemalt kolm aastat,et remontida kõik,mis idioodid tehases on valesti teinud, ning siis on viimane aeg auto maha müüa." Mis automark/ valmistaja? Tehas on lasknud autosid välja 2 nimetuse all, loeme õigeks kui vähemalt üks neist on nimetatud.


 

 


Sport

31.Küsitav sportlik harrastus sai alguse Soomes. Seal tegeleb selle  alaga  enam kui pool miljonit inimest.  Palju harrastajaid on  alal ka Saksamaal, Šveitsis ja Austrias. Kõvasti pingutusi tegevuse populariseerimiseks tehakse Ameerika Ühendriikides. Eestis ühendab alaga tegelejaid alaliit, mille rajajate hulgas olid Toomas Savi, Mart Siiman, Rein Randver, Mati Alaver jt. Millisest sportlikust harrastusest on jutt?

 

32. Kuue väljavalitu seas oli ta noorim (21 aastat vana), pikim (197 cm) ja raskeim (165 kg).Sekitoriks kuulutatuks said tema  kõrval 20 kandidaadi seast veel viis: Masatsukasa, Raiko, Ryuho, Shiraishi ja Dairaido. Kes?

 

33.Korvpalliklubi sünniaastaks peetakse 1944.a., mil linna parimad korvpallurid ühinesid ühte klubisse. Kohe algusest peale läks võistkonnal hästi - 1947.a. võideti meistritiitel.1986 jõuti Euroopa meistrite karikavõistluste finaali, samal aastal võideti maailma korvpalliklubide üheks tähtsamaks auhinnaks peetav Jonesi karikas. Viimase 10 hooaja jooksul on oma riigi meistritiitel võidetud 8 korral. 1998/1999 hooajal võideti Euroliiga, saavutus, mida seni pole korratud.  Klubi?

 

34.Kes on pildil?


 


35. 38. rahutuuril saavutas see Eesti sportlane 3 etapivõitu, neist magusam oli tollasel võidupühal Moskvas saavutatu. See tegi temast ühe tuuri peategelase. Kes on see sportlane, kellest tehtud ka film Imetegija võlg?

36.Seda 1954.aastal sündinud filmilavastajat peetakse üheks loomingulisemaks ja edukamaks Euroopa filmitegijaks. Pärast seda, kui tema debüütfilm “Do You Remember Dolly Bell” pälvis Veneetsias aastal 1981 parima debüütfilmi Kuldlõvi, on ta võitnud Cannes’is kaks Kuldset Palmioksa ja parima lavastaja preemia, Berliinis Hõbekaru ja Veneetsias Hõbelõvi. Peale selle mängib ta alates aastast 1986 mustlaste techno-rock-ansamblis “No Smoking Orchestra” kitarri. Sama bändi muusika kõlab tihti tema filmides. Kes?

 

37.Pildil oleva näitlejatari (sünd. 1972) rollide hulka kuulub ka Sylvia Velliste osa filmis Küünlad pimeduses. Kes? Teda näeb ka ühel Eesti telekanalil jooksvas sarifilmis.


 

 


38. Kirjanik?


 

 


39.See ajakiri avaldab akadeemilisi originaaluurimusi folkloristikast, võrdlevast usundiuurimisest, kultuuriantropoloogiast ja nendega seotud valdkondadest. Autorkond on rahvusvaheline, lisaks Eesti teadlaste eestikeelsetele kirjutistele avaldatakse ka välismaa teadlaste spetsiaalselt  tõlkimiseks loovutatud kirjutisi. Valikuliselt avaldatakse ka muukeelsetes teadusajakirjades avaldatud tippuurimuste tõlkeid, mis on vajalik eestikeelse erialaterminoloogia arendamiseks. Ajakiri ilmub paberkandjal ja Internetis. Mis nime küsitav ajakiri kannab? Vastamisel aitab teid see, kui teate Virumaa valdasid.

 

40.Kes laulab?

41. Täna saab 52 aastaseks üks raadioajakirjanik. 1995.a. osutus ta Keskerakonna nimekirjas valituks Riigikokku, kuid loobus parlamendikohast raadiotöö kasuks.Kes?

 

42. 1938.a. Astus ta ülikooli näitekunsti õppima, kuid Saksa okupatsioon sulges ülikooli ning noormees läks tööle kaevandusse, hiljem keemiatehasesse. Sõja-aastail sai temast üks salajase Rapsoodiateatri asutaja. Kõrgkooliõpingud jätkusid pärast maailmasõja lõppu, aga hoopis teisel erialal. Ning just sellel erialal sai ta doktorikraadi, just selles valdkonnas sai ta maailmakuulsaks. Kes?

 

43. Rudolf, Aino, Jaak, Alo, Mare, Asta, Julius. Küsime ühist perekonnanime.

 

44.Kelle maali näete?

 


 

 


45.Kes laulab?

 

Varia

46.Seda tegid kristlased piiskop Theophilase ässitusel. Mispeale Konstantinoopoli patriarh Püha Johannes Chrysostomus (Kuldsuu) sai öelda: „Kõik antiikmaailma vana filosoofia ja kirjanduse vähimadki jäljed on nüüd maa pealt kadunud.“ Mis juhtus?

 

47.See üritus toimus Eestis esmakordselt 1934, Lätis ja Leedus 1937. Mis traditsioonilise üritusega on tegu?

 

48.Eseme küsimus – siin on tükk väärispuidu spooni. Küsime mis puu?

 

49.Vein võlgneb oma rikkaliku buketi ning iseloomuliku rosinamaitse Bajan-Shirei viinamarjadele ning erilisele portveini valmistamise tehnoloogiale. Sobiv toatemperatuuril enne ja peale sööki. Veini kangus on 19%, valmistajaks Võhu vein. Nimetage see nõukogude lähiminevikust tuttav vein.

 

50. Kes räägib?

 

VASTUSED

1.Öörahu

2.Valter Heuer

3.Marimetsa looduskaitseala

4.Soontagana maalinn

5.C.Russwurm

6.Gaius Marius

7.Jeruusalemm

8.Enrico Dandolo

9.Inönü

10.Demidovid

11.Keila Pank

12.Mahmoud Abbas

13.Slobodan Miloševič

14.Eesti Metsaerakond

15.Loits

16.Maritsa

17.Niue

18.Tomsk

19.Bukoviina

20.Ventspils

21.Kingnokk (shoebill)

22.Papaia

23.Melaniin

24.Soomustindik

25.G.F.Händel (Veemuusika)

26.Igor Sikorsky

27.Fluor

28.Suzuki

29.Rakett (Rocket)

30. Zastava / Yugo

31.Kepikõnd

32.Baruto – Kaido Höövelson

33.Kaunase Žalgiris

34. Rashid Ramzi

35.Riho Suun

36.Emir Kusturica

37.Alyssa Milano

38. Jack Kerouac

39.Mäetagused

40.David Bowie

41.Mart Ummelas

42.Karol Wojtyla

43.Põldmäe

44.T.Gainsborough

45.Emil Dimitrov

46. Hävitati Aleksandria raamatukogu

47.Üldtantsupidu

48.Tikapuu – suur tiikpuu

49.Agdam

50.Jüri Lina