PAARISMÄLUMÄNG 28.08
Küsimused Margus Maiste, Raul Tammet, Talis Vare

1. Haapsalu tänavanimede nimistus on 118 tänavanime. Isikunimelisi tänavaid on ainult neli. Siinkohal Lembitu, Kalevi jt ei tule arvesse. Kaks neist on F. J. Wiedemanni ja P.Tšaikovski. Kes on ülejäänud kaks, kelle nimelised tänavad on Haapsalus?

2. Hiljuti toimus Eestis soome-ugri rahvaste kongress. II maailmasõja eelses Eestis oli üheks hõimuliikumise aktivistiks Läänemaalt Vaikna vallast pärit mees(1888-1972), kes aastail 1927-1940 juhtis sihtasutust Fenno-Ugria. Pälvinud Soome ja Ungari teenetemärke. Rohkem on ta siiski tuntud haridustegelasena: ta on olnud aastaid koolidirektor, lisaks pidanud 1922-1924 haridusministri ametitki. Tema mälestusteraamat kannab pealkirja Elu hariduse radadel. Eestis on tuntud ka tema poeg, kes on mõnda aega juhtinud Vabariigi Presidendi kantseleid. Kes?

3. Ta on sündinud 20. Augustil 1948 West Bromwichis. Osalenud ansamblites Listen, Band of Joy, The New Yardbirds jne. Tema viimane plaat, mis nägi ilmavalgus eelmise aasta novembris oli Sixty Six To Timbuktu. Kes?

4. "Läänemaa suurim ühine nimetaja on aga rahvas, läänlane oma kohalike murrete erinevusele vaatamata siiski teistest nii erineva tüüpilise keelega, kommete ja eluviisiga, kus kõigi uue aja mõjude juures kuni viimase ajani nii palju vana edasi elas, ja selle erilise vaimu- ja hingelaadiga, mille olulisemaks tunnuseks on skeptiline realism paaris leebe irooniaga ja kuivavõitu huumoriga, ja millele maastiku "sügav melanhoolia" ei näi olevat eriliselt jälgi jätnud." Nii lõpetas oma kirjatüki Läänemaad otsimas üks ajaloolise Läänemaa lõunaosast pärit kuulus eesti kirjanik. Jutt ilmus esmakordselt 1956.a. Lundis üllitatud koguteose Meie maa II köites. Kes?

5. Helilooja?
 
6. 1957.a. suri Portugalis Estorili linnas tuntud riigitegelane ja mereväejuht (sünniaasta 1868). Oma viimase soovina palus küsitav, et ta põrm sängitataks kodumaa mulda alles siis kui sealt on lahkunud viimane Vene sõdur. 1993. aastaks tema soov täitus ja sellest ajast puhkab ta kodukohas Kenderesi linnas. Kes oli see oma kodumaad 24 aasta jooksul valitsenud riigimees?

7. Vana-Roomas peeti alates 86.a kuni 4.saj. alguseni olümpiamängude eeskujul iga 4 aasta tagant muusika- ja spordivõistlusi. Mis nime need võistlused kandsid?

8. Pildil olev isik (1909-1959) sai legendiks juba eluajal. See kreeka-katoliku vaimuliku peres sündinud mees sai "nautida" Poola ja Hitleri-Saksamaa vanglate "mõnusid" ning NSV Liidu viha, kelle eriteenistuse agent ta Münchenis tappis. Ka tema kodupaika Starõi Ugrinivi külla püstitatud mälestussammas lasti kaks korda õhku. Kolmas püsib siiani. Kes?

9. Selle mittetulundusühingu põhikiri kinnitati 1999.a. veebruaris. Selle järgi on ühingu eesmärk arendada Eesti lähiajaloo uurimist seltsitegevuse vormis nii teaduslikul kui populaarteaduslikul kujul, luua oma liikmetele tingimusi, algatada, ellu viia ja hooldada lähiajalooalaseid teadusprojekte, publitseerida uurimustulemusi ja allikmaterjale, korraldada teadusüritusi (konverentse, seminare, ettekandekoosolekuid), teha aktiivset koostööd teiste samalaadsete asutustega nii kodu- kui välismaal, publitseerida ühingu tegevust käsitlevaid materjale. Ühingu peamiseks uurimisvaldkonnaks on Nõukogude ja saksa okupatsiooni aeg ehk aastad 1940-1991. Kuidas nimetatakse meie lähiajaloo uurimisega tegelevat keskust?


10. Kauge Kulikovo lahingu (1380) ja Dmitri Donskoi mälestus on õigeusu kalendris Dmitrevskaja subbota tähtpäevaga tähistatud, so laupäev enne 26.oktoobrit. Selle tähtpäeva sisuks on surnute mälestamine ja selle juured ulatuvad kristluse-eelsesse aega. Kombestikus leidub sarnasusi hingedepäevaga (2.november), nt surnute toitmine. Ida-Eestis - Setumaal ja Alutagusel – on sel tähtpäeval oma nimi, milline?

11. Selle olemasolu on Eesti tunda saanud. Selle termini kasutuselevõtjaks peetakse üht 20.sajandi suurt riigimeest, kes kasutas seda kujundit ühes oma kõnes 1946.a. märtsis. Seejärel leidis see laialdast kasutamist mitme aastakümne vältel. Kuid juba 1918.a. kasutas seda väljendit vene filosoof Vassili Rozanov, kes bolševike võimuhaaramise järel kirjutas: "Venemaa ajaloo kohale on laskunud …". Millise laialt tuntud terminiga on tegu? Praegu räägitakse sellest minevikus.

12. Näete üht Austria Sigli õlletehasese õllesilti, millel on kujutatud tuntud tänapäeva Euroopa poliitikut. Keda?
13.1990.a. juunis astus ametisse Eesti Vabariigi viimane eksiilvalitsuse koosseis Heinrich Marki juhtimisel. Sellest koosesisust on taasiseseisvunud Eesti poliitikas aktiivselt kaasa löönud kaks ministrit. Eksiilvalitsuse kaitseministrist Jüri Toomepuust sai 1992.a. Riigikogu liige. Selle valitsuse kohtuminister töötas Eesti Vabariigis neli aastat tähtsal ametipostil. Praegu töötab ta suursaadikuna. Kes?

14. Peale vangilaagrit asumisele saadetud Jaan Kross elas Krasnojanski krais ühe katuse all Metsiku Almaga. Metsik Alma oli Siberis juba teist ringi; esimene kord 1937 Moskvas vangistatuna kui Eesti ja Poola spioon ja teine kord Tallinnas. Alma sõnul käinud asi nõnda: “Ja arreteeriti mind, kui ma parajasti laulupeorongkäigus Beria portreed kandsin.” Kes oli Metsik Alma?

15. Kes räägib?
 16. Bouvet saar asetseb Atlandi ookeani lõunaosas, 1500 miili Hea Lootuse neemest edelas. Avastati see saar 1. jaanuaril 1739 Jean-Baptiste Lozier Bouvet’ poolt kelle järgi on ta ka nime saanud. Saare, mis on suures osas liustikuga kaetud, keskosas asub mitteaktiivse vulkaani kraater (Wilhelm II platoo), mis on samuti jääga kaetud. Inimasustust saarel, mis on kuulutatud koos ümbritseva alaga looduskaitsealaks, ei ole. Aastane keskmine temperatuur on üsna stabiilne –1C - + 2 (suvel).
1979. aastal toimus Bouvet saare ja Marioni saare vahelisel alal tuumapommi katsetus, mida ükski riik enda omaks ei tunnistanud.
Küsime – millisele riigile kuulub see saar juba alates 1928. aastast?

17. Posonium, Istropolis, Pozsony - nii on üht linna nimetatud erinevatel aegadel ja erinevates keeltes. Mõistagi pole loetelu lõplik. Linna Püha Martini kirik on minevikus olnud kuningate kroonimiskohaks. Tänapäeval võib rändaja linnas leida Eesti ja Läti tänava ning kultuurikeskuse Tallinn. Millise linnaga on tegu?

18. Ühe mehe vägiteod: esimene inimene lahtises korvis õhupalliga üle Atlandi, esimene britt jalgsi lõunapoolusel; käinud põhjapoolusel, Kilimandzaaro ja Dzhomolungma tipus. 2004 tõusis kuumaõhupalliga 42000 jala e 12801 m kõrgusele; MR! Kes? Tema perekonnanimi on kaheosaline, millest üks meenutab kunagist eesti ansamblit ja teine kunagist justiitsministrit või tema luuletajast isa.

19. Käisite palverännakul Jaakobuse haual Santiago de Compostelas. Pesite oma jalgu Atlandi ookeanis, korjasite rannast midagi kaasa. Mis on tunnismärgiks, et te seal käinud olete?

20. Seda leidub igal mandril. Arheoloogilistele leidudele tuginedes võib väita, et inimesed tundsid seda juba vanemal kiviajal. Ta on olnud isegi maksevahendiks. Populaarne oli Kreekas, tal pidid olema tervistavad omadused kõrva-, silma-, mao- ja hambahaiguste korral. Manustati pulbrina või segatult õli ja veega. Kuna põlemisel eritas ta meeldivat lõhna, kasutati teda lõhnavates segudes. Aja jooksul tuhmub, halvasti mõjub higi ja päikesevalgus. Millega on tegu?
 
21.Minevikus omistasid eestlased sellele taimele maagilist võimu. Taime tunti rahva hulgas heinaema, imeheina ja imerohu nime all. See taim avanud kõik lukustatud uksed, suutnud vabastada vangid trellide tagant, pannud kohtuniku süüdimõistetu peksmise ajal teravat valu tundma ja muutnud vaenlase eest põgeneja nähtamatuks.
Taim sisaldab aromaatset ainet - kumariini, mis annab taimele meeldiva lõhna. Suvel koguti seda ja pandi kimbukestena pesukirstudesse pesu lõhnastamiseks. Taimi topiti suveks ka kasukakäistesse ja -taskutesse koide tõrjeks. Mis taim?

22. Eestis on see kärplaste hulka kuuluv loom (gulo gulo) haruldane talvekülaline. Tema asualaks on Skandinaavia, Soome ja Venemaa põhjapiirkonnad. Elab peamiselt mägisel metsamaastikul, enamasti soiste alade läheduses ning tundras ja metsatundras. Värvuselt tume- või helepruun, tumeda pea peal heledad, otsmikule ulatuvad laigud, õlgadelt sabani kulgeb valkjas või kollakas vööt. Toitub närilistest, lindudest, marjadest, raibetest, vahel ründab suuremaid loomi, näiteks põhjapõtru. Mis loom?
23. Pildil olev taim, mis õitseb juunist septembrini, kuulub mailaseliste sugukonda ja tema nime aitab meelde tuletada üks Tallinna asum. Mis taim?
24. 20. saj. algul tõestas selle, normaalseks eluks hädavajaliku, nähtuse
olemasolu Nobeli preemia laureaat Svante Arrhenius. Tänapäeval on küsitav tekitanud ja tekitab ilmselt ka edaspidi inimkonnale hulgaliselt probleeme ja inimene on ise selles süüdi. Mille olemasolu tõestas Arrhenius?

25. Kes või mis on Kuiperi vöö?


 26. Küsitav firma rajati 1994.a. aprillis Marc Andreesseni ja James H. Clark'i poolt. Üks selle firma toode sai kiiresti ülipopulaarseks ja muutus 3 aastaks oma valdkonna valitsejaks maailmas. Hiljem pidi see konkurendi ees taanduma ja 2003.a kasutas selle firma sääraseid tooteid 10% internetikasutajatest? Mis firma?

27. Küsitav keemiline element on gaasiline, värvuseta, lõhnata, hea elektrijuht, keemiliselt inaktiivne. See avastati 19. Sajandi  lõpul inglise teadlaste Rayleighi ja Ramsay poolt. Elementi  on atmosfääris 0,9325 mahuprotsenti. Väga vähesel määral leidub seda merevees ja maakoores. Küsitava elemendi keskkonnas sulatatakse, lõigatakse ja keevitatakse metalle, sest siis ei satu metallisse õhu koostisosi ja metalli pind ei oksüdeeru. Millise keemilise elemendiga on tegu?

28. Shell …energeetikaharu ja Saksa Geosol ehitavad kahe peale maailma suurima …elektrijaama. Leipzigi lähedale Espenhaini, 5-megavatine, varustab elektriga 1800 maja. Jaam aitab vältida 3700 tonni süsihappegaasi õhkupaiskumist aastas. Millise elektrijaama ehitamisest on jutt?

29. See Eesti teaduslik- tehniline ajakiri on ainus omalaadne maailmas. Ta rajati 1984.a. Algselt ilmus ta peamiselt venekeelsena, kuid 1990.a. reorganiseeriti ajakiri laiema leviku huvides ingliskeelseks. Mis nime kannab see Eesti Teaduste Akadeemia ja Keemia Instituudi rahvusvaheline väljaanne?

30. Mis automark?
31. See jäähokimängija on aastatel 1980-1995 NHL-s mänginud Quebec Nordiquesi, New Jersey Devilsi ja St. Louis Bluesi ridades, visanud põhihooaegadel kokku 450 väravat ning play off mängudes 33 väravat. Tunnistatud oma esimesel hooajal NHL paremaks uustulnukaks. Lisaks on tal õnnestunud mängida kolmes rahvuskoondises (Tšehhoslovakkia, Kanada, Slovakkia) kokku 141 rahvusvahelist  mängu ja lüüa neis 72 väravat. Küsitav on esindatud kolmes jäähoki kuulsuste hallis: Torontos, Zürichis ja Bratislavas. Kes on see mängumees, kes tulnud ka kahekordseks maailmameistriks?

32. Sellel spordialal on Venemaa maailma reitingutabelis 23. kohal, kusjuures temast jäävad ettepoole sellised riigid nagu Gruusia, Tonga, Samoa, Fidji . Venemaa meistrivõistlustel on edukamad Krasnojarski klubid. 2004.a. meistrivõistluste edetabeli tipus on "Jenissei STM" ja "Krasnõi Jar". Üldse osaleb Venemaa superliigas 6 võistkonda. Millise spordialaga on tegu? Eestis on selle ala üheks tuntumaks klubiks Tallinna Tigers John Slade eestvedamisel.

33. Šveitsi purjekas Alinghi on esimese Euroopa jahina võitnud maailma vanima sporditrofee 2003.a.? Nimetage see 1851.aastast kasutusel olev sporditrofee.

34. Kas mäletate veel Moskva olümpiamänge? Millisel spordialal võitsid olümpiakulla Šamil Sabirov, Petar Lesov, Juan Hernandez, Rudi Fink, Patrizio Oliva, Andres Aldama, Slobodan Kacar, Armando Martinez, Angel Herrera, Jose Gomez? Nimekiri pole lõplik.

35.Kes on pildil?
36. TALV
Mu akna taha pekitükk on poodud
Näib seal mu aju rapsib tuul
Lauglennul tuleb sotsiaalne hooldus
Ükssama laul tal iga kord on suul

Sel hetkel tahaksin et nööriks loodud
Ma oleksin või võllapuuks
Nii palju maha selles elus joodud
Et nüüd on janu juba suur

Jah nüüd kus pidu juba kogub hoogu
Ruletina kus puudub kuul
Näen kuidas pärast rasvast loomust
Katk riigilippu pühib suud.

Selle luuletuse autori tekste olete küllap kõik lugenud. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, töötanud ENSV Kaubandusministeeriumis peajuristi ja kaubanduse organiseerimise osakonna juhatajana, ajakirjanikuna ajakirjades "Pioneer" ja "Kultuur ja Elu" ning toimetajana mitmes ajalehes. Luuletus ise pärineb 1991.a. ilmavalgust näinud kogust. Kes on luuletuse autor?

37. Näete tuntud prantsuse kunstniku (1748-1825) maali Sokratese surm. Kes on autor?
38. Aurulaeva kokk ja ehitustööline. 1925. a ehitas mootorpurjeka, millega vedas kive Tallinna, Riiga ja Pärnusse. Põgenes 1944 Rootsi, läks sealt 1949 Kanadasse. Kunstis iseõppinu, algteadmisi sai 1962-63 tehnikakolledži õhtuklassis. Kojuigatsusest hakkas piltidel kujutama kodusaare ajalugu ning meremeeste laevareise ja eluolu. (Pulmad 1912.a. suvel, Kihnu mehed Riia kõrtsis tuult tegemas) Erksais puhtais värvitoonides maalid on humoorikad ja detailirohked. Kes?

39. Üks armastatud näitleja teeb Laur Lomperi nime all ansamblile Zorbas laulusõnu. Suisa kreeka keelest ümberpanduid. Kes?

40. Kes laulab?

 41. Filmikriitik Jaan Ruus on selle 1946.aastal sündinud filmirežišööri, stsenaristi, helilooja, kunstniku, karikaturisti ja luuletaja kohta kirjutanud: "Ameerikas on film entertainment, meelelehutus, ja teda peab olema võimalik müüa kui kaupa. Selles mõttes tegutseb … võrratult raskemas keskkonnas kui Euroopa lavastajad. Siiski näib, et … on nüüd end Hollywoodis kindlustanud. Tema laad on omaks võetud, ta ise on saavutanud virtuoossuse ja vilumuse, kuigi ta peab ilmselt oma projekte ka edaspidi rahastajatele tõestama. Kuid oma sürreaalse esteetikaga on ta suutnud juba mõjustada kommertsmaitseid. Ta on müüdav kaubamärk." Kes on see mitmekülgne kunstiinimene (filmid "Eraserhead", "Dyne", "Wild at heart" jt.)?

42. Sündinud 1875 Viljandimaal. Koolis käinud Viljandis, Pärnus ning ka Treffneri gümnaasiumis Tartus. Õppinud kunsti Peterburis Stieglitzi kunstikoolis, aga ka Münchenis ja Pariisis. 1904. aastast töötas ajalehe „Postimees“ toimetuses, hiljem ka teistes lehtedes. Kirjandusliku pseudonüümi hankis raudtee-valdkonnast. Võttis osa 1941. aasta suvesõjast. Suri 1947. aastal.

43. Kujund koosneb kolmest ühte punkti kinnitatud jooksvast jalast. Põhja-Euroopas kasutusel juba nooremal pronksiajal, mil sellele omistati ilmselt kurja eemalepeletavat võimet. Viikingiteajal seostati kujundit muinasskandinaavia peajumala Odiniga. Kolmjalgne kujund sümboliseeris päikest, kuud ning liikumist ja kulgu üldisemalt. Eestis kohtab seda kujundit sõlgedel ja Karja kiriku laemaalil. Selle kujundi nime kannab ka üks vaimulikke rahvalaule, regiviise ja vanamuusikat esitav Eesti ansambel. Mis nimi on sellel kujundil/ansamblil?
44. Kes on pildil olev näitleja?
45. Poola päritolu arhitekt ja ehitusmeister Johann Anton Zaklowski on olnud 18. sajandi viimasel veerandil Vene riigi teenistuses. EAA-s on tema koostatud aruanded sellest, kuidas ta on juhtinud ühe arhitekt C.J. Siegfriedeni klassitsistliku projekti teostumist Maarjamaal 8 aasta (1776-84) vältel, kuni selle valmimiseni 1784.a.Milline objekt?
 
46. 2002.a. ületas maailmas mobiiltelefonide arv tavatelefonide põhiliinide arvu. Eestis oli see juhtunud juba kaks aastat varem. Milline riik oli aga esimene riik, kus mobiiltelefonide arv ületas tavatelefonide põhiliinide arvu? Juhtus see 1998.a.

47. Üts ummamuudu liin. Kelle või mille tunnuslause?

48. Õllepruulid kasutavad oma keelepruugis mõistet “brüsseli pits”. Saksa õllekodades on kasutusel “kaunis õis” Mis?

49. Tallinna kullassepp Christofer Mansfeld noorema (1685-1740) töid on erakogudes Saksamaal, Soomes ja Rootsis. Tema meistrimärgiga joogikanne, peekreid, karikaid ja oblaaditoose on leida EKM, TLM, Ermitaaži, Lahti ja Stockholmi muuseumite kogudes. Stockholmi ajaloomuuseumis on eksponeeritud tema valmistatud hõbedast tukukott. Milleks kasutatakse tukukotti?

50. Näete paari fotot ühest Euroopa Liidu pealinnast. Millisest?

VASTUSED
1.    L.Koidula, F.R.Kreutzwald   
2.    Aleksander Veiderma    (Elu hariduse radadel)
3.    Robert Plant    (http://www.robertplanthomepage.com/)
4.    Karl Ristikivi   
5.    Cyrillus Kreek   
6.    Miklos Horthy    (www.firstworldwar.com)
7.    Kapitooliumi mängud    (Antiigileksikon)
8.    Stepan Bandera    (www.geocities.com/upahistory)
9.    S-keskus   
10.    midrusk    (Eesti rahvakultuuri leksikon)
11.    Raudne eesriie    (Utopia in Power)
12.    Joschka Fischer   
13.    Aino Lepik von Wiren   
14.    Alma Vaarmann    (J.Kross. Kallid kaasteelised.)
15.    Jüri Luik   
16.    Norra   
17    Bratislava   
18    David Hempleman-Adams   
19    Kammkarp, Galicia rannast korjatud teokarp   
20.    merevaik    (Väike vääriskiviraamat)
21.    Maarjahein   
22.    ahm    (Euroopa imetajad)
23.    Kassisaba   
24.    Kasvuhooneefekt   ( www.sjg.edu.ee, ENE 1)
25.    Päikesesüsteemi perifeeria   
26.    Netscape    (AjaO 2004)
27.    argoon    (EE 1.)
28.    päikeseelektrijaam   
29.    Oil Shale   
30.    Smart   
31.    Peter Štastny   ( www.hockeyhalloffame.sk)
32.    ragbi    (www.irb.com, www.rugby.ru)
33.    America's Cup purjetamises   
34.    Poks    (Moskva 1980)
35.    Inge de Bruin   
36.    Kalle Muuli    (Klaasi tumeduses, www.postimees.ee)
37.    J.L.David   ( http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/david/)
38.    Jaan Oad    (EAKL)
39.    Tõnu Oja   
40.    Andrei Mironov   
41.    David Lynch    (EE 20.03.2002)
42.    Karl August Hidrey   
43.    triskele   
44.    Catherine Zeta-Jones   ( www.thespiannet.com)
45.    Tartu Kivisild   ( EAKL)
46.    Soome    (AjaO 2004)
47.    Võru   
48.    Õllevahu jälg klaasi seintel    (Suur Õllemääraja)
49.    korjanduseks   
50.    Vilnius