1.      Oleme Haapsalu Kultuurikeskuses? Kes on selle maja arhitekt? Töötas pikki aastaid Kirovi nim. Kalurikolhoosi arhitektuuribüroos. Tema loomingu hulka kuuluvad veel Tallinna raadiomaja Gonsiori tänaval, Tihemetsa kaubanduskeskus, mitmed ühiskondlikud hooned Haabneemes.

 

2.      Ühele Haapsalu suurmehele on jäänud tänaseni ausammas püstitamata, kuigi see oli ka kunstniku ja skulptori Roman Haavamäe kirglik soov enne viimast suurt sõda. Elu viimased aastad veetis too 1805.a. Haapsalus ilmavalgust näinud isik Peterburis. Kodukanti ta siiski ei unustanud, käies siin hiljem mitmeid kordi. Küll sugulastel külas, suvitamas ning oma huvialaga tegelemas. Kellest on jutt?

 

3.      Kalevipoeg Iraagi sõjas!!! Kalevipoeg on kaastegev kõigis USA armee kampaaniates Vietnami sõjast alates! Kalevipoeg ei taple USA armees käsitsi, vaid ainult infotehnoloogia vallas! Kes on värvanud Kalevipoja USA armeesse? Küsitav isik on sündinud 5.jaan. 1930 Kuressaares. Õppinud Muhu algkoolis, Kuressaare Gümnaasiumis, Geislingeni Eesti Gümnaasiumis, Illinoisi ülikoolis. USA armee arvutitarkvara väljatöötaja. Põhiteos “Ameerika kaitseväe tarkvara põhiprogramm”, mis on illustreeritud Kalevipoja aineliste joonistuste ja mõtteteradega. Kes?

 

4.      Kes on pidanud kõigi aegade esimese eestikeelse teadusliku ettekande? Ettekanne toimus Tartu ülikooli aulas 8.03.1920 teemal ”Praeguse aja kirurgia ülesandeid”.

 

5.      Esimene luuletus ilmus H.Treffneri Gümnaasiumi õpilaskonna ajakirjas
"Miilang" 1940. aastal. Järgmised luuletused alles üle 50 aasta hiljem
"Mementos" ja "Sirbis". Mõjuvatel põhjustel harrastas nö kirjaluulet; st
tema kirjad lähedastele sisaldasid ka luulet. Tema akadeemiline luulevalimik
seni ilmumata, olgugi et Artur Alliksaar on pidanud teda enda õpetajaks.
Kuigi ta suri väljaspool Eestit, toimus tema ärasaatmine H.Treffneri
gümnaasiumi saalist 4.veebruaril 1995.

 

6.      Küsitav kunstnik sündis Läänemaal Kullamaa vallas 1913.a., suri Tallinnas 1982. Lõpetanud Riigi Kõrgema Kunstikooli 1941.a. Oli ENSV Kunstnike Liidu üheks asutajaks, 1950-1957 tegutses Kunstnike Liidu esimehena. Olnud aastail 1960-1964 EKP Keskkomitee liige. Eesti Ekspress nimetas küsitavat kunstnikku üsnagi tugevaks ideoloogiliseks käteväänajaks. Maalid "Ukraina põld"(1950), "Tisza org"(1955)


 


7.      TÜ botaanikaaia 200. aastapäeva puhul andis direktor Heiki Tamm välja uued aumärgid ja esimese sai rektor Jaak Aaviksoo. Aumärgiks on väärispuidust (metasekvoia ja taksoodiumi) alusel pronksist medal, millel on kujutatud botaanikaaia sümbolit. Mida?

 

8.        Tolle 1989.a tegevust alustanud panga üheks juhtfiguuriks kujunes USA-s elav ärimees Alex Genin. Pank tegutses 1997.a. septembrini, mil Eesti Pank tühistas tema tegevuslitsentsi, viidates seaduste korduvatele rikkumistele. Pank püüdis tühistamisotsust vaidlustada kohtus, kuid ei saavutanud soovitud tulemust. Tagantjärele on ajakirjanikud pidanud pangandusasutuse suurimaks veaks Sotsiaalpanga Koidu filiaali ostmist 1994.a. Mis pank see oli?

 

9.      Näete õllesilti (õigemini osa sellest), mille üks Eesti ärimees lasi valmistada oma     juubeliks. Kes on see erakondadelegi lahkelt raha jagav ärimees?


 


9."Igaühe õhtuleht", "Soliidne, täpne, aus", "Ekspressiivsed uudised", "Rahva tõeline hääl" need read olid aastatel 1993-1996 kirjutatud ühe Eestis ilmunud ajalehe päisesse. Mis nime leht kandis?

 

10.  See mitmekülgselt andekas inimene esitleb ennast oma koduleheküljel järgmiselt: suhteliselt noor, sõjaväeteenistust mitteläbinud, ebasportlik alkoholiga liialdav eesti rahvusest heteroseksuaalne polügaam ning vabakutseline kasutute asjade produtseerija. Muusik, kunstnik, luuletaja jne. Temalt on ilmunud ka proosakogumik “Ema on kajaka juures”. Kes?

 

11.  Kes räägib?

 

12.  Meie kalendrikuud on oma nime saanud Vana-Roomast. Seal oli kombeks panna kuudele ka isikunimesid. Teame näiteks, et juulikuu on tulnud Caesari sugukonnanimest Julius. Sellele kalendrikuule pani Caligula oma isa Germanicuse nime, kuid see kestis kuni Caligula tapmiseni. Uuesti taastas Germanicuse nime keiser Domitianus, kuid selgi korral kasutati seda nimetust Domitianuse mõrvamiseni ja tänapäevani kannab kalendrikuu oma algset nime. Millist?

 

13.  Mida hoiti Vanas-Kreekas halkoteegis?

 

14.   1887.a. mõisteti Venemaal kohut vasakterroristide üle, kes kavandasid vandenõud Aleksander III vastu. Tuntuim kohtualune oli kindlasti Aleksander Uljanov, kes surma mõisteti. Süüdistatavate seas oli ka kaks venda - ühele neist, Bronislavile, määras kohus 10-aastat vabadusekaotust, teine pidi leppima 5-aastase sunnitööga. Kes oli see teine, aastaid sotsialistlikus  ja rahvuslikus liikumises osalenud vend? Tema matustel 1935 ütles tema kodumaa president: "Ta oli meie südamete kuningas ja tahte valitseja".

 


 


15.  Pildil ei ole Stonehenge, kuigi selle kuulsa ehitise eeskuju on kasutatud, vaid ühe lahingu mälestusmärk. Tegemist on üht võidukat lahingut tähistava monumendiga, mis eksisteeris 1927 kuni 1945 aastani. 1934-1945 asus seal ka lahinguga seotud väejuhi põrm. 1945.a. jaanuaris mälestusmärk hävitati, üks ansamblist säilinud lõvikuju peaks olema lähedalasuvas Olsztyneki linnas. Millise lahingu mälestuseks see ansambel loodi?

 

16.  Osmussaare lähistel on oma lõpu leidnud mitmed laevad. Suurim neist sõitis madalikule 26.augustil 1914.a ja õhiti meeskonna poolt. Osa meeskonnast langes Vene vägede kätte vangi. Vrakk lammutati 1930.a. Mis laev?

 

17.  Läänemaa Oru Põhikooli õpilased asusid 2001. aastal koguma 15000.- krooni. Loovutati isegi taskuraha. Mille nimel?

 

18.  See looduskaitse all olev loom võib elada kuni 23 aastat vanaks. Tal on hulganisti vaenlasi: toonekurg, rebane, nugis, noorloomi võivad süüa rotidki. Ise sööb konni ja sisalikke, ei ütle ära ondatra ja mügri vastsündinud poegadest. Ta on aktiivne ja liikuv, pealegi hea ujuja – võib ujuda kaldast mitme kilomeetri kaugusele ja sukelduda mõnekümneks minutiks. Armastab elupaigana niiskemaid alasid, Lääne-Eestis elab ka mererandades. Loom on muneja, juulis-augustis muneb emasloom 6-30 muna, millest augusti lõpus, septembri alguses kooruvad pojad. Mis loom?

 

19.  Igal aastal on võimalik rohujuure tasandi aktivistil võita 125000.- USD. Sellist raha tasub tavakodanikel jahtida isegi rikastes riikides. Selline hulk dollareid on kuues pakis, nii et ilma ei jää ükski maailmajagu. Küsime selle auhinna nime ja mille eest seda antakse?

 

20.  …maksab 400-800 eurot, sellele lisandub reisikulu. Õnnestumiseks ei ole mingit garantiid. Võib kergesti juhtuda, et raha on läinud ja tulemust pole… Mille üle võidakse isekeskis Eestis kurta?

 

21.  Tema järgi kujundati laste hulgas ülipopulaarse Pokemonimängu kuulsaim tegelane Pikachu. Pikachul läheb hästi, kuid tema looduslikul prototüübil järjest halvemini. See loom on üks esimestest, kes sureb  välja üleilmse kliimasoojenemise tagajärjel. Looma ladinakeelne nimetus on Ochotona princeps. Ta on hamstrisuurune, karvane ja sabatu loom, kes elab mägedes metsapiirist tippudeni välja.


 


22.  Bengali teadlased Niranjan ja Subra Chakrabarty ning Assis Datta siirdasid valgurikka amarandi (Amaranthus) geenile ühe teise kultuuri geeni; tõstsid selle saagikust kuus korda, valgusisaldust kolmandiku võrra ja rikastasid seda veel ka aminohapetega. Mille geen siirdati amarandi geenile? See taim on meie toidulaual tavaline.

 

23.  Ruhnu tavade järgi tuli kiilupuu langetada vana kuu ajal ja ühe ilmakaare tuul ei tohtinud puhuda, mis paadile ussid ja üraskid sisse ajavat. Millisest tuulest tuleks hoiduda, kui Ruhnu tavade järgi jaalale emapuud langetada?

 

24.  Sihtasutus Utz Kapeh püüab maailma kohvitootmist eetilise ja jätkusuutliku järje peale tagasi aidata. Ärimees Ward de Groote tuli sellisele mõttele Guatemaalas reisil, kus ta kohtas talupoegade äärmist viletsust, laste ekspluateerimist istandustes, kirjaoskamatust ja näljahäda. Sihtasutus Utz Kapeh  püüab lõpptarbija hindu tõstmata kohvitootmise tulusid sedavõrd õiglasemalt jagada, et kohvikasvatajale ja tema lastele inimväärsemat elu tagada. Kõiki meetmeid me siin ei loenda, ainult küsime: mida tähendab Utz Kapeh väljasurnud maia keeles?

 

25. 

Näete ühe omapärase Vene Föderatsiooni subjekti lippu. Millise?

 


26.  Helilooja?

 

27.  1919. aastal asutasid kolm saksa ettevõtet (sealhulgas Siemens) ühisettevõtte hõõglampide tootmiseks – Osram GmbHKG. Osrami toodang on tuntud tänaseni. Millest selline nimekuju?

 

28. 

Pildil oleva Ameerika päritolu briti leiutaja (1840-1916) tuntuimat leiutist  olete kõik näinud. Kui mitte ilmsi, siis filmis kindlasti. Pole vist vaja lisada, et leiutis kandis leiutaja perekonnanime, kuigi see nimi võiks olla eesnimekski. Kes on pildil olev mees?

 


29.  Projekteerinud ja ehitanud F. Hennebique firma (Belgia) Venemaa filiaal. Valminud 1904, oli siis maailma pikim. Mis?

 

30.  Võimalik on teenida 10 miljoni dollari suurune auhinnaraha. Selle soorituse peab suutma teha kolmeliikmeline võistkond kaks korda kümne päeva jooksul. Ekspertide arvates on kõige tõsiseltvõetavam soorituse korraldaja Burt Rutan. Mida peab tegema, et võita 10 miljonit dollarit?

 

31.  Kes on esimene inimene, kes on käinud nii põhja- kui lõunapoolusel (1986)?

 

32.  Kus asus see traagilise saatusega vestibüül ja klubiruum?

 


 

 


 


33.  Vene vanasõna: "Oma lihasest isast võid tüdineda, aga … ei tüdine mitte kunagi."  Millest Venemaal ei tüdineta?

 

34.  Käisite tarinoloogia kursustel. Kestis paar tundi ja maksis üle 500 krooni. Mida õppisite?

 

35.  Ta sündis 1907 aastal Bielefeldis ,tema elu lõppes traagiliselt 1930. aastal Berliinis. Oma lühikese elu jooksul ei teinud ta midagi sellist, millega end ajalukku jäädvustada, ometi on ta nimi tuntud, seda tänu ühele laulule, mis levis eriti 1930.aastatel ja 1940aastate esimesel poolel. Tänapäeval peetakse seda laulu poliitiliselt ebakorrektseks.  Mis oli selle mehe nimi?

 

36.  Teil on pilet Dambris – Gorbals. Kus maal te bussis reisite?


37.  2002/03 hooajal jalgpalli Hollandi IV liiga Enschede Wilhelminaschool meeskonna mängija Martin Bennink sai teise kollase kaardi ja pidi platsilt lahkuma. Teatavasti teine kollane ühes mängus on võrdne punase kaardiga. Hiljem andis Hollandi Jalgpalliliit talle 8-mängulise mängukeelu. Mille eest?

 

38.  Kangekaelne 41 aastane britt Pen Hadow jõudis tänavu ihuüksi ära käia põhjapoolusel. Tegi ta selle retke Kanada põhjarannikult; varustuseks termoülikond, suusad, kelk ja toit. Varem on ta kahel korral nurjunud, mitmeid vigastusi saanud, suusad kaotanud. Aga nüüd tegi ära! Küsime selle imemehe hüüdnime?

 

39.  Kes on pildil?


 


40.  See spordiala oli olümpiamängude kavas vaid 1908. aastal. Võisteldi kolmes klassis, läbitava distantsi pikkus oli 40 meremiili. Osavõtjaid oli vaid kahest riigist – Suurbritanniast ja Prantsusmaalt.. Milline spordiala?

 

41.  2001. aastal tuli esmakordselt meeste arvestuses maailmameistriks ka üks naine! Mis spordialal?

 


42.  Näitleja, kes tahab Hollywoodiski läbi lüüa?

 

43. 
Kes on pildil?

            

 Üks Ingmar Bergmani filme algab eestikeelsena. Raadio mängib taustal Eesti lainealas. Eesti aines jõudis maailmakuulsa Rootsi lavastaja loomingusse tänu abielule Käbi Lareteiga. Selle 1969. aastal valminud filmi peaosalised on Liv Ulman ja Max von Sydow.  Film on sedavõrd eestipõhine, et selle võiks rahumeeli tõsta ka Eesti filmiklassikasse. Kellest või millest räägib Ingmar Bergmani film ‘Häbi’?

 

44.  Canterbury tsistertslaste klooster teenis 14. saj lõpus 500 naela aastas. Päris kopsakas summa! Millega?

 

45.  Kes laulab?

 

46.  Keda on maalil kujutatud?

 


 


47.   Maailma ajaloomälestiste kaitse fond (World Monument Fund) on hinnanud selle piirkonna ja rahva saja kõige enam ohustatud paiga hulka – kõrvuti Egiptuse püramiidide, Pompeji varemete, asteegiasulate ja India kuppelmausoleumi Taj Mahaliga.  Aga oh häda, see mitu sajandit ajas seisma jäänud 20 000-line rahvakild elab keset modernseid hüvesid ja tipptehnoloogiat Pennsylvania osariigi Lancasteri maakonnas; emakeeleks saksa murrak. See rahvas ei kasuta elektrit, telefoni, autot, arvutit, kodumasinaid, fotoaparaati, peeglit jne. Piibel on ainus lugemik ja mäejutluse nõuded elu nurgakiviks. Mehed tegelevad peamiselt põllutööga, naised õmblusega. Rahva nimi tuleneb heebria keelest – rahvas + mees? Milline rahvas?

 

48.  Ühe Läti kiriku uksemade ja lävepakk asub sama kõrgel kui Riia Peetri kiriku kukk ehk tornitipp. Tegelikult tähistab seda kõrgust eraldi kivi peaukse kõrval. Sama kiriku aknavitraaźil on kogu vene okupatsiooniaja üleval seisnud Läti Vabariigi vapp. Lihtsalt unustati või… tähelepanematus! Kus kirik asub?

 

49.  Sadamalinn Horvaatias on Botswana rahaühikuks. Või vastupidi? Igal juhul on nad kirjutatud ühtmoodi. Sama sõna kohtab eesti kõnekeeleski ja sellega tähistatakse veidi kergemeelset lobajuttu? Sõna?

 

50.  Taani riigis pole päris kõik mäda. Taanimaa söögi- ja majutuskohad, mis suudavad järgida 80 nõuet, saavad taotleda vastava diplomi ning kuuluda omaette organisatsiooni. Mõned tähtsamad nõuded: menüüs omamaine toodang, vee kokkuhoidlik kasutamine, prügi sorteerimine, sisseseade naturaalsest puidust, mittesünteetiline tekstiil, pesemine loodushoidlike vahenditega jne. Taani keskonnasõbralikkuse diplom ja organisatsioon kannavad ühesugust nime ja märki. Millist?

 

Vastused:

1.                   Ado Eigi

2.                   F.J.Wiedemann

3.                   Ole Golubjatnikov

4.                   Konstantin Konik

5.                   Rein Sepp

6.                   Eduard Einmann

7.                   Ledebouri kullerkupp

8.                   Eesti Innovatsioonipank

9.                   Vjatšeslav Leedo, Saaremaa Laevakompanii omanik

10.               "Post"

11.               Aapo Ilves

12.               Jüri Toomepuu

13.               September

14.               Relvi, pronksesemeid, pärandkinke

15.               Jozef Pilsudski

16.               Tannenbergi lahingu (1914) memoriaal

17.               Ristleja Magdeburg

18.               Venezuelast leitud uuele liblikale nime panemise õiguse ostmiseks

19.               Nastik

20.               Goldmani auhind, keskkonnakaitse

21.               Saksa lambakoerte paaritamine Saksamaal

22.               Ameerika pika

23.               Kartul; saadi uus mugul ehk valkur

24.               Idatuul

25.               Hea kohvi

26.               Juudi Autonoomne Oblast

27.               Nino Rota ("Ristiisa I" finaal)

28.               Osram+volfram

29.               Hiram Maxim; kuulipilduja Maxim

30.               Kasari sild

31.               Valitsusväline kosmoselend

32.               Robert Swan (Suurbritannia)

33.               Õhulaeva "Hindenburg" pardal

34.               Hapukapsasupp

35.               Lõhnasegamiskunsti Prantsuse väikelinnas Grasse's, maailma parfüümipealinnas

36.               Horst Wessel (Horst Wessel Lied)

37.               Šotimaal

38.               Suudles kohtunikku huultele

39.               Inimjäämurdja

40.               Jon Drummond

41.               Mootorpaatide võidusõit

42.               Bridge's, Rose Meltzer USA võistkonnas

43.               Peter Franzen, ka Eesti filmides mänginud Soome näitleja

44.               Halle Berry

45.               Paadipõgenikest

46.               Thomas Becketi säilmete näitamise eest

47.               Björk

48.               Voldemar Kuslap

49.               Amišid

50.               Cesise e Võnnu Janise e Jaani kirik

51.               Pula

52.              Roheline võti