Haapsalu VI mälumängusarja 8. vooru küsimused. 15.05.03

Margus Maiste, Raul Tammet, Talis Vare

 

1. Tema eluaastad olid 1901-1978. Lõpetanud Innsbrucki Ülikooli kosmilise füüsika alal ja Grazi Ülikooli riigiteaduse alal. Töötanud aastaid omavalitsusametnikuna Austrias. Tegutsenud Eestis, olles matemaatika-füüsikaõpetaja Tallinnas ja Rakveres. 1930ndate lõpul juhtinud omanimelist firmat. Töö kõrval olnud tegev Eesti raadioasjanduse arendamisel, tegutsedes ajakirja "Raadio" toimetajana ning olnud Eesti Üleriikliku Raadioühingu esimees. Enam on ta meile tuntud teisel elualal. Kes?

 

2. Järgnev tsitaat pärineb Kanada spordiajaloolaselt Gerald Redmondilt: …kui ta lahkus, ei teadnud ta, kuhu ta läheb, kui ta kohale jõudis, ei teadnud ta, kus ta on, ja kui ta tagasi tuli, ei teadnud ta kus ta käis… Kellest saab nõnda rääkida?

 

3. 1978.aastal jooksis Suurbritannia poole üle Nõukogude Liidu luuraja V. Rezun. Tema tegevusest luurajana on Poola-Ukraina ühistöös valminud mängufilm. Ta on paguluses olnud agar kirjamees. Mõned tema teosed: "Viimne vabariik", "Kontroll", "Puhastus". Millise nime all on ta rohkem tuntud?

 

4. Ta sündis 1882.a. Saadjärve vallas ja suri 1963. aastal Madridis. 1905.a. revolutsiooni ajal oli tema kohta väidetud: "Ta oskas vastast kohutavalt sugereerida  - hirmutada rahvahulkadega, saladuslikult peidetud jõududega, mille ta oma võimuga võis iga silmapilk panna liikuma. …Ja teda kardeti." Oli sel aastal VSDTP Tallinna komitee juhiks. 1907.a. põgenes, asus elama algul Saksamaale, siis Šveitsi. I maailmasõja ajal hakkas propageerima Suur-Eesti ideed ning tutvustas Euroopas Eesti olukorda. Maailmasõdade vahel olevat halvasti suhtunud Eesti Vabariiki ja võõrustanud oma kodus Šveitsi sattunud Eesti kommuniste. Kes oli see keeruka saatusega mees?

 

5. Kes on pildil?

 


6. Üks EELK Lääne praostkonna tegutsev kogudus jääb oma kirikuga Lääne maakonna piiridest välja. Isegi väljapoole ajaloolise Läänemaa piire. Milline kirik?

 


7. Haapsalus on 3 ‘lossi-tüvelist’ tänavanime: Lossiplats, Suur-Lossi ja Väike-Lossi.

Kuressaares samuti 3: Lossipark, Lossihoov, Lossi. Tallinnas 2: Lossi plats, Lossi.

Veel on Lossi tänav Viljandis ja Põltsamaal. Kahes linnas on Eestis veel ‘lossi’-tänavaid/adressaate. Kus?

 

8. Kuidas nimetati Vana-Roomas maokujulist vaimu, kes kaitses abielu ja edendas soojätkamist? Tänapäeval on sel sõnal sootuks muu tähendus.

 

9. docheri rodiny

 

romantika hambutu hingus

mu sydamen pesakest teeb

kaunid karsked eestimaa tytred

mis koledam olla võiks veel

maailmabordellin on eesti

vaid tilluke separee

tallinn on syljekauss

tartu - bidee

 

Kelle luuletus? Avaldatud 1991.aastal luulekogus "Vari ja viisnurk"? Autor vilksatab aeg-ajalt ka teleekraanil.

 

10. Kes laulavad?

 

11. Maakoores on tallel kõige enam hapnikku (49,5%), milline element on aga 25,3% teisel kohal?

 

12. “Väikesed poisid mängisid laiadel rohtunud tänavatel kurni. Sealsamas käisid ringi kariloomad. Nägin kolme lammast kirikuuksest välja tulemas, nägu peas nagu mõnel lugupeetud koguduseliikmel.” Selline on võõramaise rändaja vaade aastast 1921 ühest Eesti väikelinnast. Millisest?

 

13. Selle omapärase nimega linnu sulestik on ülalpool pruunikashall ja alapoolel valkjaskollane ning seetõttu jääb ta tihti märkamatuks. Laul koosneb erineva päritoluga, teisi linnuliike matkivatest katkenditest. See lind võistleb isegi ööbikuga, pälvides rahvapärase nime - ööbikuköster. Tema laulu on võrreldud vikatilõikamisega - esiteks pinnib, siis lõikab, luiskab ja lõpuks niidab "tsiuh-tsiuh". Munad on heleroosad, kirjatud hõredate mustade täppidega. Augustis lendavad talvituma Aafrikasse. Mis lind?


 


14. See  Viljandimaalt pärit mees (1883-1942), kes jätnud jälje Läänemaa ajalukku, on olnud I, IV ja VI Riigikogu liige, ka Rahvuskogu liige. Jaan Kross on teinud temast episoodilise tegelase oma romaanis "Tabamatus". Kes?

 


 


15. India ookeani idaosas paiknev Jõulusaar (Territory of Christmas Island), 135 km’, 2564 el., kuulub millise riigi kooseisu?

 

16. Millist nime kannab Eestis ilmuv roomajate ja kahepaiksete elu kajastav ajakiri, mis ilmub 4 korda aastas?

 

17. Kes on see Eesti skulptor, kelle töid näete?


 


18. Purjelaevade ajastul sellele kitsale ja ohtlikule kohale lähenedes olnud kaptenil tarvilik korralikult palvetada. Seepärast kandis see Läänemere tuletorn vanematel merekaartidel Paternosteri (Issameie) nime. Millisel laiul selline tõsine tuletorn asub?

 

19. Väikese poisina sai ta emalt tihti kiita sõnadega: “du är bussig” (sa oled tubli) ning sealt tema hüüdnimi külge olevatki jäänud. Praegu stardib ta koos oma kälimehega ehk oma naise õemehega. Kes?

 


20. Kes on joonistanud oma armsamat Nelly Stulz’i?


 


21. Botaanik Mari Reitalu on avastanud Eesti kõige viimase uue taime. I maailmasõja aegsetes kaevikutes ja sõjardite poolt suhteliselt rikutud maastikul loendas ta kokku 300 uue liigi esindajat. Asplenium viride lähimad asumid jäävad Ölandile, Soome põhaossa, Rootsi ja Norra mägipiirkondadesse. Mis taim on teadaolevalt Eesti uusim?

 

22. Kelle või mille eest astub lahingusse 28 tuhandeline Tartani armee?

 

23. ‘Naudingud on nagu roosid või noored neiud – kestavad senikaua kui kestavad!’ Kas sellise hiilgava ‘sõjameheliku’ tarkusega välja tulnud väejuht on Franco, de Gaulle, Hitler või Stalin?

 

24. Selle toote kodumaaks võib-olla Venemaa, võib-olla Poola,  tuleb kõne alla Pärsiagi.  Eesti alal on seda toodet esmakordselt mainitud 1485.aastal  Tallinnas, kuigi tootmine toimus peamiselt maapiirkondades. 19.sajandi lõpul olid suuremad seda toodet valmistavad ettevõtted Tallinnas (Rosen ja Ko) ning Võrus. 1921 töötas Eestis 135 vabrikut, mis lasksid seda toodangut välja. Suurimad ettevõtted paiknesid Tallinnas, Tartus, Rakveres, Võrus, Narvas ja Valtus. Enamik ettevõtteid paiknes Virumaal. Millisest tootest on jutt?

 

25. Eestlastel on paljude Läti linnade jaoks olemas oma nimekujud. Näiteks Cesist teame kui Võnnut, Ruijenat kui Ruhjat jne. Millised Läti linnad kannavad eestlaste jaoks aga nime Lemsalu ja Volmari ?

 

Asendusküsimused:

 

LK1 Oslo taliolümpiamängudest 1952.a. võttis osa ka üks eestlane - Juku Pent, kes sai 50 km suusatamises 26. Koha. Mis riiki ta esindas?

 

LK2 Raivo Roosna, André Hildebrandt, Harry Gelstein ja …. Lisage loetelusse puuduv, eelnimetatutest tublisti tuntum nimi.

 

LK3 Suurem asula kujunes samanimelise küla maa-alale kui 1874.a. rajati sinna tellisetehas, mille juurde kerkis töölisalevik. Hiljem hakati samas asulas ehitama laevu. Asula areng kiirenes kui 20.saj. algul asuti välja andma vabu ehituskrunte. 1934.a. loeti alevikus juba 150 elamut. Aleviõigused sai 1948.a., linnaõigused 1993.a. 1950-1957 oli samanimelise rajooni keskus. Linnas tegutseb tänapäeval kaks gümnaasiumi. Mis linn?

 

LK4 Sel saarel asuvad kaks järve – In Hamne ja Lilla Hamne. Peamiseks puuks on kadakas, kuid saarel leidub ka lehtpuudesalusid. Saare põhjaosas on pank, mis kohati on 6 meetri kõrgune. Rohkesti leidub rändrahne. Mis saar?

 

Vastused:

 

 1. Hjalmar Mäe
 2. Chr. Kolumbus
 3. Viktor Suvorov
 4. Aleksander Keskküla
 5. Juri Luźkov, Moskva linnapea
 6. Sutlepa kabel Eesti Vabaõhumuuseumis
 7. Tartus Lossi ja Karksi-Nuias Lossimäe
 8. geenius
 9. Karl Martin Sinijärv
 10. Luciano Pavarotti, Frank Sinatra
 11. räni
 12. Paldiski
 13. käosulane
 14. Aleksander Saar
 15. Austraalia
 16. Rästik
 17. Mati Karmin
 18. Viirelaid
 19. Marcus ‘Bosse’ Grönholm, kälimees Timo Rautiainen samas autos
 20. Eduard Wiiralt
 21. rohe-raunjalg
 22. jalgpalli eest, Schoti fännid
 23. de Gaulle
 24. viin
 25. Limbaźi, Valmiera

 

Asendusküsimused:

 

 1. Saksamaa
 2. Alex Lepajõe
 3. Loksa
 4. Osmussaar