Haapsalu mälumängumeistrivõistlused,

2005,  24. märtsil, võistkondlik voor

Küsimused koostanud Heino Raivet ja Erik Aru

 

.

 

1. HAAPSALU & LÄÄNEMAA KÜSIMUS Küsime 15. veebruaril 1968.a. Haapsalus sündinud tuntud majandustegelast ja ärimeest, kellel on suuri teeneid selles, et Eestis sõidetakse just selliste autodega, et olla eeskujuks paljudele teistele Euroopa maadele. Lõpetanud Lihula keskkooli ja juhatanud Jaapani autosid Eestisse toovaid ettevõtteid, praegu Japauto juhatuse esimees. Kes?

 

2. Küsime USA sõudjat, kes sai 1920 a. olümpial Antverpenis 2 kulda ja 1924.a. ühe kulla. Ka tema pojast ja tütrest tulid kuulsused. Tema samanimeline poeg võitis 1956.a. Melbourne’s ühepaadil pronksi. Küsitava lapselapsedki  pole maailmas tundmatud. Kellega on tegemist? ***

 

3.  Luuletaja on sündinud 12. novembril 1950 Kallastel. Tema luulekogudest võib märkida „Kallid koerad“, „Sünnisõnad ja surmasõnumid“, „Rändlinnud kõrvaltoas“ jt. On ühena vähestest saanud J. Liivi nimelise luuleauhinna mitu korda. Kes?

 

4. Euro on kasutusel ka neljas Euroopa Liitu mittekuuluvas riigis ning kahel territooriumil. Kolmel neist on ka oma euromündid. Millistest riikidest on juttu? Territooriumid on Montenegro ja Kosovo.

 

5. Halden, Forsmark, Oskarshamn, Olkiluoto, Krümmel, Brockdorf. Nimetage veel 3 loetellu kuuluvat Eestile kõige lähemal asetsevat objekti. 2 objekti 1 punkt.

 

6. Küsime teatri- ja filminäitlejat, kes on sündinud 31. detsembril 1943.a.  Põhja Yorkshire’s, Inglismaal, arsti perekonnas. Tema vanemate päritolu on kirju. Näitleja isa tuli poisikesena Inglismaale Sansibari saarelt ja ema Venemaalt. Suurima edu näitlejale on toonud rollid, kus ta on kehastanud kuulsaid isikuid, kellel on sama päritolu (kas elukoha või rahvuse järgi), mis näitleja vanematelgi.

On saanud muude autasude hulgas ka Oscari (1982) oma ehk kuulsaima osatäimise eest ja Grammy auhinna.

 

 

 

7. Teatavasti müüs Juudas Jeesuse maha 30 hõbeseekli eest. Pärast oma inetut tegu Juudas kahetses ja viis oma saadud raha preestritele tagasi. Need vaatasid neid 30 seeklit, raputasid pead ja ütlesid, et see raha ei kõlba templivaramusse panna, sest sellel on vere hind. Ja nad võtsid nõuks osta selle raha eest potissepa põllu, mida tänaseni kutsutakse Verepõlluks. Mille jaoks ostsid ülempreestrid Juudalt saadud 30 hõbeseekli eest potissepa põllu?

 

8. HAAPSALU KÜSIMUS. Hiljuti ilmus üks raamat, mille tegevus toimub osaliselt ka Haapsalus. Näitame romaani autori fotot (sündinud 1977) ja küsime, kuidas on romaani nimi ja autori nimi.

Katkend romaanist:

 

 

Igatahes oli Haapsalus importkaupa palju vähem, kui näiteks Tallinnas, sest Haapsalu oli oma mereäärse asendi tõttu välismaalastele suletud – ema ja Anna said tollal linnas olla vaid seetõttu, et tädi elas seal ja vormistas küllakutse Haapsallu. 80ndate esimestel aastatel taotlused ka rahuldati, tuli lihtsalt käia passidega end kirja panemas Haapsalus seesuguste küsimustega tegeleva miilitsa juures.

 

9. Ta on ainus mees, kes on olümpiamängudel kolmes erinevas purjetamise jahiklassis võitnud kõigis kuldmedali. 1972.a. oli tema partneriks üks mees, kes oli elanud pikka aega Eestis. Mis on nende meeste nimed?

 

10. Üle-eelmisel nädalal toimus Tallinnas Davise karika matš Eesti-Portugal, mille lõunamaa mehed võitsid. Küsin hoopis ühe teise Davise karika matši kohta, mis toimus 1966.a. ja milles kohtusid NSV Liit ja Itaalia. NSVL eest mängis Toomas Leius, Itaalia eest nimekas itaallane Nicola Pietrangeli. Veel esines Itaalia koondises üks tänaseks moemaailmas nime teinud mees. Kes? ***

 

11.  Ühinenud Rahvaste Organisatsioonil on oma ajaloo jooksul olnud 7 peasekretäri. Kes on olnud ametis kõige kauem, ainus üle 10 aasta?

 

12. Kes on see rallisõitja, kellest ei tulnud ralli esimest maailmameistrit, kuna ta võitis FIA sõitjate karika 1978.a., FIA aga andis sellele sarjale MM-staatuse alles järgmisel, 1979.a. Ka 1986.a. jõudis mees end 11 päeva jooksul tunda end ralli maailmameistrina, kuid siis tühistati San Remo ralli tulemused ja mees jäi jälle MM-tiitlist ilma, sest see anti tema kaasmaalasele. Ka 1988.a. oli mees üldjärjestuses teine. Kes on see maailma kõigi aegade üks edukamaid rallisõitjaid?

 

13. Luxembourgi suurimaks jõeks on piirijõgi Saksamaaga - Mosel. Moseli jõe äärsete viinamarjaistandike vahel paikneb küsitav küla, mille ainsaks vaatamisväärsuseks on küla Saksamaaga ühendav sild. On väidetud, et seda umbes 500 elanikuga küla teab iga eurooplane. Jah, 1985.a. seal toimunud sündmus hakkab loodetavasti peagi muutma ka eestlaste elu. Mis on küla nimi?

 

14.  Kes on see 1965.a. 31. juulil sündinud ja  ka Portugalis töötanud naine?

 

 

 

 

15. Läti vapil on kõige kõrgemal kohal kolm tähte, mis sümboliseerivad Läti kolme põhiregiooni. Vapil enesel on neid kolme regiooni sümboliseerivad kujutised. Vasakult vappi toetav punane lõvi sümboliseerib Kuramaa hertsogiriiki, paremalt toetab vappi aga hõbedane greif – Vidzeme hertsogiriigi sümbol. Ka vapil enesel korduvad samad motiivid lõvi ja greif veelkord. Millist Läti regiooni kujutab aga lõvi ja greifi poolt  hoitava vapi ülaosa ja mida seal on kujutatud?

 

16. 1938.a. avastati kagurannikumerest seni ainus nüüdisajal teadaolev vihtuimne kala, keda peeti 70 miljonit aastat väljasurnuks. Hiljem on nimetatud kalu leitud ka Komooride saarestiku lähedalt. Millise kalaga on tegemist? Kala leidmise lugu on ilmunud sarjas „Maailm ja mõnda”.

 

17. Küsime Prantsuse mereväelasest maadeuurijat (1852-1905), kes uuris Kesk-Aafrikat aastatel 1870-80. Uuris Gaboni ja selle jõgesid (eriti Ogooue jõge), teisi naabruses asuvaid alasid ja asutas ühe praeguse pealinna Aafrikas (1880). Kes?

 

18. HAAPSALU KÜSIMUS Küsime Haapsalus kõrgemas algkoolis käinud heliloojat, kes on muuhulgas kirjutanud populaarseid lööklaule, millest ühte me Teile ka laseme. Teda peetakse Eesti kerge muusika rajajaks, kuigi oma elu viimased aastad veetis Torontos. MUUSIKAKÜSIMUS

 

19. HAAPSALU KÜSIMUS Läänemaa ja eriti Haapsalu on kuulsad oma skulptuuride poolest. Lisaks nn. ausammastele on tuntud ka mitmed hauasambad. Küsime skulptorit, kellel oli Haapsalus ligi 50 aastat oma ateljee ja kes on valmistanud ka hauasamba Ants Laikmaa hauale 1956.a.

 

20. Neid valiti 6-10 aastaste tütarlaste seast, nad olid kohustatud olema ametis vähemalt 30 aastat, selle aja jooksul jääma vallaliseks, olema kombekad ja elama koos templi lähedal majas. Neile kuulus üldine austus, kuid eksimuste puhul karistati neid rangelt. Milline oli nimetatud neitsite põhiülesanne (millest võis tuleneda ka ülalmainitud suurim eksimus) ja kuidas neid nimetati? Tänapäeval oleks nimetatud ülesanne ilmselt antud Falckile.

 

21. Alates 1968.a. on nende lindude küttimine olnud keelatud ja ta kuulub praegugu kaitstavate loomade-lindude III klassi. 1993.a. on „Tallinnfilm” teinud ressizöör A.Vilu käe all sellest linnust portreefilmi. Kui Eesti ühines Euroopa Liiduga, taotleti selle linnu küttimise erandõigust (praegu tohib Läänemaal lindu küttida 1. sept.-15. novembrini), sest see haneliste seltsi partlaste sugukonda kuuluv lind pidavat tegema palju majanduslikku kahju, mida põllumeestele hüvitatakse väljaheidete ja troppide arvu järgi põllumaa ruutmeetril. Linnud söövad puhtaks nii orasepõllud kui heinamaad, eriti armastavad nad teha seda Läänemaal. Ehk aitab seda lindu meelde tuletada ühe mitmes tuntud ansamblis laulnud laulja eesnimi, millest küll täisvastuseks ei piisa.

Milline lind?

 

 

22. 1809.a. võttis J.W.Goethe oma teoses “Hingesugulased” kasutusele väljendi “punane niit”. Praegugi kasutatakse seda väljendit mõnda teost läbiva juhtmõtte tähenduses. Tegelikult pärines see väljend 18. sajandil Briti taimkiutrossidesse punutud punasest niidist. Muuseas, Rootsi laevastik kasutas samal eesmärgil sinist niiti. Mis eesmärk oli tookord värvilisel niidil?

 

23. Küsime ühte sõna, mis olevat väidetavalt ainus, mille kuju ei erine ainsuse nimetavas ja mitmuse nimetavas käändes. Kui praegu tehakse sporti klubides, siis nõukogude ajal tehti sporti sellistes kogumites, mida ka meie sõna esindab. Kuigi sõna võib esineda nii füüsika kui mehaanika valdkonnas, on ta meile vajalik ka igapäevases elus.  Milline sõna?

 

24. Välimuselt meenutab see soistes kohtades kasvav taim toataime kallat, inglise keeles kutsutaksegi teda marsh calla, lad. keeles Calla palustris. Taime jäme risoom on väga tärkliserikas, mistõttu on talurahvas neid kasutanud seasöödana. Tõsi, enne kasutamist tuleb taime risoome vees leotada, et mürgised ained sealt eralduksid. Keeleteadlased väidavad, et endise lihakombinaadi poolest tuntud asula nimi pärineb selle taime nimest. Mis taim?

 

 

 

25. Kui suur on suurim võimalik pakkumine bridžis? Mõtleme sellist pakkumist, mida keegi üle pakkuda ei saa. Vastuseks piisab ühest numbrist ja ühest tähest.

 

26. Küsime saareriiki, mis koosneb 10 suuremast ja 6 väiksemast saarest. Ühele neist, Sali saarele, lasi Itaalia diktaator Mussolini enne teist maailmasõda ehitada suure lennuvälja, mis võimaldas itaallastel teha vahemaandumisi kaubavahetusel Lõuna-Ameerika riikidega. 1960-ndatel aastel, kui Lõuna-Aafrika Liit (hiljem LAV) sattus aga apartheidipoliitika eest majandussanktsioonide alla ja ükski Aafrika riik ei võimaldanud lõuna-aafriklaste lennukitel oma territooriumi vahemaandumisteks kasutada, meenus neile Mussolinist unustatud lennuväli ja LAV sai oma Euroopa lennureise jätkata, kuna praeguse saareriigi tollane peremees Portugal oli lahkesti nõus lennuvälja rentima. Ka praegu on Sali saare lennuväli heas korras ja võtab vastu arvukaid turiste. Teistel saartel (Santo Antao, Sao Vincente, Santa Luzia, Sao Nicolau, Boa Vista, Sao Tiago, Fogo, Maio, Brava) on väiksemad lennuväljad ja nii pääsevad kaugemalt tulijad ka teistele saartele.

Milline riik?

 

27. Briti kirjanik Phyllis Dorothy James (P.D.James) sündis samal aastal, kui Agatha Christie avaldas oma esimese romaani (1920). Sellele vaatamata on ta tõusnud maailma üheks juhtivaks kriminaalromaanide kirjanikuks. Kui kuni 1972.a. kirjutas ta enamasti politseiainelisi raamatuid, siis alates 1972.a. on ta toonud oma mitmesse romaani eradetektiiv Cordelia Gray kuju, kelle eeskuju najal näeme, kui raske on eradetektiivi amet. 1993.aastast on esimene Cordelia Gray raamat kättesaadav ka Eesti keeles, Krista Kaera tõlkes. Kuidas on esimese C.Gray-romaani pealkiri?

 

28. Küsime krahvi, kindralit ja saksa riigimeest (1831-1899), kes oli Bismarcki järglasena Saksa riigikantsler 1890-94 ja ka Preisi peaminister. Püüdis tugevdada Kolmikliitu ja läheneda Suurbritanniale, mis polnud meeltmööda junkrutele ja keisrile, kes lõpuks mehe kukutasid. Tema auks on nimetatud ka ühele endisele Saksa asumaale kuuluv geograafiline objekt, mis suurendab selle maaga piirnevate riikide arvu 3-lt 5-le. Kes?

 

29. Tuleb ära märkida haava kui läänemere kultuuris olulise puu tähtsust (meenutagem haabjast, mitmesuguseid taimi – näit. haavapuravik; haavapuitu, kui traditsioonilist saunamaterjali jms.). Ühe teooria järgi kujutavat ka nimi Haapsalu mugandust sõnast Haavasalu. Siiski on Haapsalu ainuke linn Eestis, mis algab sõnaga haab-, haava-, haap- vms.

Soomes ja Rootsis on aga selliseid linnu kokku kolm. Nimetage need Haapsalu nö. sõsarlinnad!

 

30. Milline ansambel esineb? Millist ansamblit kuulete. Oma looga Crawling sai ta 2001 a. Grammy auhinna.

 

*** märgitud küsimused ei tulnud läbi – keegi ei teadnud

 

Asendusküsimused:

Küsimuse nr.2 asemel kõlas muusikaküsimus nr. 31 ja küsiti:

31. Milline ansambel esineb? Ansambel esines hiljuti Tallinnas esinenud ja kõlanud loo nimi oli „Night Swimming”.

 

10. küsimuse asemel kõlas küsimus nr. 32

32. Millise territooriumi iseseisvusliikumise lippu näete, kui on teada, et piirkonnas viibisid hiljuti eestlased ja territoorium oli iseseisev vürstiriik aastani 1912.

 

 

Märkus: Vastavalt juhendile peab vähemalt 5 küsimust olema Haapsalust või Läänemaast.

 

VASTUSED:

1.  Felor Pärnpuu

2 . John Kelly seenior, Monaco valitsejanna isa

3.  Mari Vallisoo

4.  San Marino, Monaco ja Vatikan. Lisaks kasutab eurot Andorra.

5.  Loviisa, Sosnovõi Bor ja Ignalina aatomielektrijaamad

6.  Ben Kingsley (viide Indiast Gujarati osariigist pärit isale ja juudi päritolu emale, osad vastavalt filmides „Gandhi” ja „Mooses”.

7. Muulaste surnuaiaks (matmispaigaks), nii ligase rahaga ei saanud midagi omausulistele. Matteuse evangeelium Ps. 27.

8. Sofi Oksanen ja „Stalini lehmad”

9. Valentin Mankin ja Vitali Dõrdõra (1968 –Finn, 1972 – Tempest, 1980 –Star, ps. veel 1976.a hõbe Tempestil Montrealist

10. Sergio Tacchini, tuntud spordirõivaste firma omanik ja disainer.

11. Birmalane U Thant (november 1961- detsember 1971)

12. Markku Alen  (1986.a. meistritiitel läks Juha Kankkunenile)

13. Schengeni küla (viide lepingule piirikontrolli kaotamise kohta)

14. Joanne Rowling (Harry Potteri lugude autor)

15. Tõusvat päikest sinisel taustal ja see on Latgale sümbol (keskus Daugavpils).

16. Latimeeria

17. Pierre Savorgnan de Brazza

18. Paul Tammeveski

19. Juhan Raudsepp (lisaks veel mitmeid skulptuure, näit. „Kepimurdja“ ja „Poiss Kalaga“)

20. Vesta neitsid, preestritarid (vestaalid), kes valvasid Vesta templis igavest tuld

21. Valgepõsk-lagle (viide ansamblite „Väntorel” ja „Laine” lauljale Lagle Mäll-Alpiusele)

22. Selleks, et trosse ära ei varastataks

23. Jõud

24. Soovõhk (viide Võhma alevile)

25. 7T või 7NT (seitse trumbita)

26. Roheneemesaared ehk Cabo Verde ehk Capo Verde, pealinn Praia

27. „Naisterahvale sobimatu töö“

28. krahv Leo von Caprivi, viide Caprivi maasäärele Namibias

29. Haparanta (Rootsi), Haapavesi ja Haapajärvi (Soomes)

30. Linkin Park

31. REM

32. Aceh