Haapsalu mälumäng 17.02.2004

Küsimused: Tiit Naarits ja Arko Olesk

 

1. Hiljuti, kui Eesti president käis ühel riigivisiidil, näidati talle riigi pealinnas mälestusplaati Haapsalus sündinud Hedvig Büllile (1887-1981). 1909 sõitis too naine    ...-sse, kus päästis 2000 naist ja last, ehitas seal orbudekodu. Aleppos (Süürias) rajas ... põgenikele-orbudele laagri. Organiseeris arstiabi katkuhaigetele, haiglate ehitamist, kudumistöökodade, aedade rajamist jms. Aleppos rajas ka ...keelse kooli. Mälestustahvel on ka tema sünnimajal Haapsalus (Kooli 5). Mis riigi elanike abistamisele pühendas oma elu Hedvig Büll?

 

2. Pärsia tulekummardajate usundis oli surm ja sellega seonduv midagi väga ebapuhast. Seetõttu ei tohtinud surnukeha kokku puutuda pühade elementidega – tule, vee ja maaga. Kuidas lahendasid pärslased surnukehade „matmise“ probleemi?

 

3. Need loomad toodi Austraaliasse 1935. aastal, võitlemaks suhkrurooistandustes kahjuritega. Sealne elukeskkond aga sobis loomadele ja nad alustasid massilist paljunemist. Tänaseks on nad muutunud suureks nuhtluseks, kuna mürgisuse tõttu on ohtlikud nii inimestele, koduloomadele kui kohalikele liikidele, söövad agaralt meemesilasi ning ei tegele eriti kahjurite hävitamisega. Mis liik?

 

4. Eesti Vabariigi kehtestamisel tühistati kõik enamlaste võimuperioodi seadused välja arvatud üksainus. Milline?

 

5. Kes on pildil olev spordimees?

 

                    


6. Kolumbus oli ka pärast oma surma suur rändaja. Oma testamendis soovis ta maetud saada Uude Maailma, kuid soov teostus keeruliste olude tõttu alles 31 aastat pärast tema surma ja matmist Valladolidi. 1537. aastal saatis Kolumbuse minia põrmu Ameerikasse, kus need maetakse kohalikku katedraali. Segadused algavad 1795. aastal, kui hispaanlased viivad väidetavad säilmed Havannasse, vältimaks nende jäämist prantslaste alale ning sajand hiljem seoses USA-Hispaania sõjaga transporditakse Havannas asuv kast Hispaaniasse tagasi. Möödunud sajandil avastati aga tolle Ameerika pealinna katedraalist kast, milles arvatakse olevat Kolumbuse tegelikud säilmed. Nüüd vaidlevad kaks linna, üks Ameerikas, teine Hispaanias, kummal on tegelikud säilmed. Selleks on appi kutsutud ka teadlased, kes DNA-proovidega asja lahendada üritavad, esialgu edutult. Millised kaks linna?

 

7. Selle Hollywoodi režissööri (sündinud 1948) teoste hulka mahuvad filmid „Lost in Space“; „Elvis“; „Escape from LA“; „Ghosts of Mars“; „Halloween“ (palju-palju filme, millele loonud ka meeldejääva tunnusmuusika); „Christine“; „Escape from New York“ jpt. Kes?

 

8. Ruumi, kus peab oma istungeid ÜRO julgeolekunõukogu, seinad on marmorist, neid katab sinine-kuldne siidmaterjalist tapeet. Lisaks on seinal suur maal, mis kujutab tuhast tõusvat fööniksit – sõjajärgse rahu sümbol. Kõik selle annetas julgeolekunõukogule üks riik, kelle nime see ruum ka kannab. Mis riik?

 

8A Kes on see kosmonaut? Ta oli kolmas inimene kosmoses, kes 1963. aastal abiellus Valentina Tereškovaga. 1963-68 oli Nõukogude Liidu kosmonautide rühma komandör. 1970. aasta juunis sooritas ta oma teise kosmoseretke laeva Sojuz-9 komandörina. Tol hetkel oli tegemist pikima kosmoselennuga, mis kestis üle 17 päeva. Naasmisel oli kosmonautidel tõsiseid taastumisprobleeme, neil oli kehv enesetunne ning nad ei suutnud käia. Selle tingis vähene füüsiline koormus kosmoselennu ajal, mida hiljem hakatai meditsiinikirjanduses nimetama selle mehe nimeliseks efektiks.

 

9. 11. mail 1924 andis kontserdi Läänemaa Gümnaasiumi segakoor. Mis oli selles esituses erilist?

 

10. Mis kaadervärgiga tegu? (Kirjutage nimi + koht, kus see asub)

 


11. NBA korvpalliliiga klubi Los Angeles Lakers nn. igavesteks numbriteks on 13 ja 33. Kes sellise numbriga särke on klubi eest kandnud?

 

12. 1838. aastal saabus see kirjanik koos armukesega Mallorcale, pääsemaks Pariisi intriigidest ja ravimaks armukese tervist. Aga ilm pöördub külmaks, armukese diagnoositakse tiisikus ja kõik näib viltu vedavat. Pärast üheksakümmend päeva kestnud viibimist Mallorcal põgenetakse. Kirjanik on sedavõrd raevus ja nördinud, et vannub vimmaga kirjutada tollest kohutavast talvest. Seda ta kättemaksuks teebki. Avalik põlgus, varastest majateenijannad, hiigelhinnaga toiduained – kõiki ebaõnnestumisi on raamatus üksikasjalikult kirjeldatud. Ometi pärinevad raamatust ühed ilusamad looduskirjeldused, mis iial Mallorca kohta kirjutatud ja need on raamatu, vähemalt saarlaste endi seas, kuulsaks teinud. Kes oli kirjanik?

 

13. Kuigi Läänemaa on arheoloogilist üks paremini läbi uuritud piirkondi Eestimaal, õnnestus arheoloog Mati Mandelil leida siit mõne aasta eest üks seni teadmata linnus. Kuigi selle olemasolu oli kahtlustanud ka Vello Lõugas, takistas linnamäe uurimist seal kasvav tihe mets. Kus?

 

14. Kõige tüüpilisemad ja suuremakasvulisemad koerlaste sugukonna esindajad kuuluvad päriskoerte perekonda (canis). Nendeks on hallhunt, koiott, tumehunt, koer ja veel 2 tegelast. Nimetage need!

 

15. Küsitav daam on sündinud 1974.a. Rootsis. Tema elu tippsaavutuste hulka kuuluvad Playboy Aasta Tüdruku tiitel (1997) ning katsetused popmuusikuna mõned aastad tagasi (kuulake kõlavat muusikapala!). Kes?

 

 

16. Unetuse kohta tunneme kõik ütlust: ei saanud sõba silmale. Kuidas see tekkis ehk mida tundis vanarahvas sõba nime all?

 

17. Kes on pildil olev daamid? (Tegemist ema ja tütrega, seega ühine prekonnanimi.)

 

            

 

18. Meeste epeevehklemises on Eesti meistritiitlid viimastel aastatel noppinud vehklemisklubi Roi esindajad. Nõnda ka 2004. aastal. Kes võitis?

 

18A Vatikan üritab ladina keelt aeg-ajalt uuendada, leiutades vasteid moodsatele sõnadele. Millest käib jutt, kui kõlavad termini tunicula minima ja placenta compressa?

 

19. XIX sajandi lõpul pidas ta end (mõneti kindlasti õigustatult) tuntuimaks tartlaseks. Näiteks tuli talle kohale kiri, kuhu oli märgitud peale vaid tema nimi ning aadressiks Euroopa. Kes?

 

19A Mullu septembris andis ansambel Pet Shop Boys Londonis Trafalgari väljakul kontserdi, millel halindas koos Dresdeni sümfoonikutega uuesti ühe 1925. aastast pärineva klassikalise tummfilmi. Millise?

 

20. See mees suri 1977. aasta esimesel jõulupühal 88. aasta vanuselt oma kodus Šveitsis ning maeti samasse lähedale. Mõni kuu hiljem aga kaevasid hauaröövlid mehe kirstu üles ning hakkasid selle tagastamise eest perekonnalt lunaraha nõudma. 11 nädalat pärast röövi leidis politsei kirstu ühelt põllult maetuna ning vahistas röövlid, ühe poolaka ja ühe bulgaarlase. Kes oli see õnnetu mees?


21. Vallutuste ajajärgul oli eurooplastel kombeks nimetada uusi alasid või asutatud linnu Vana Maailma piirkondade või linnade järgi, võtkem näiteks New York, Uus-Inglismaa, New Orleans, Uus-Meremaa. 1853. aastast Prantsusmaa valduses olevad ja ammu iseseisvust taotlevad Vaikse ookeani saared kannavad nime Uus-Kaledoonia. Millise nime all tunneme paremini algupärast Kaledooniat?

 

22. Selle traditsioonidega sportmängu pikkus on 60 minutit, kusjuures mänguaeg jaguneb 8 perioodiks, millest igaühe kestus 7 minutit 30 sekundit. Ühtlasi on tegemist spordialaga, kus vasakukäelisel miskit teha pole. Mis spordiala?

 

23. Kes on ainsana saanud kolm Nobeli preemiat?

 

24. See Tartu isikunimeline tänav on seda nime kandnud juba 1911. aastast. Ainulaadne on asjaolu, et küsitavale  avaldati niimoodi sellelaadset austust esimest korda maailmas. Kellele?

 

25. Kelle monument?

 

 Schilleri monumendi originaal Läänemaa Muuseumi püsinäitusel.

 

26. Keda või mida tundsid vanad läänlased Allapallaka nime all?

 

27. Selle sporditarvete firma rajas jaapanlane Kihachiro Onitsuka 1949. aastal Kobes. Pärast kahe teise sporditarvetefirmaga ühinemist 1977. aastal võttis ta kaubamärgiks ühe tuntud ladinakeelse fraasi (vähemalt selle ühe versiooni) akronüümi, mille all on siiani tuntud. Mis firma?

 

28. 1994. aastal ilmutas küsitav romaani „Mercator“, mis pärjati kohaga aasta kümne parima algupärandi nimistus. Sel aastal ilmus mehelt õudus- ja muinasjuttude sugemetega ulmejuttude kogumik „Z, the Terminal Letter“ (ingliskeelne!). Rohkem tuntud on ta aga muudelt elualadelt ja mälumängki pole talle päris võõras. Kes?

 

29. Nimetage ainuke vähivorm, mis levib ka viirusena!

 

30. Helilooja ja teos?

 

Vastused:

1. Armeenia                                                                                                      AO

2. surnud asetati erilistesse vaikusetornidesse ehk dakmadesse               TN

3. Aaga (Bufo marinus)                                                                                   AO

4. Üleminek uuele, s.t. gregooriuse kalendrile                                         TN

5. Olaf Tufte                                                                                                     TN

6. Santo Domingo ja Sevilla                                                                              AO

7. John Carpenter                                                                                             TN

8. Norra                                                                                                           AO

8A Andrijan Nikolajev                                                                          AO

9. Esimene avalikkusele mõeldud raadio katsesaade                                          AO

10. Fraunhoferi refraktor Tartu tähetornis                                                          TN

11. Wilt Chamberlain; Kareem Abdul-Jabbar                                        TN

12. George Sand                                                                                              AO

13. Salevere Salumäel                                                                                       AO

14. dingo ja šaakal                                                                                            TN

15. Victoria Silvstedt                                                                                        TN

16. Sõba on suur tekitaoline sall, mida kasutati riietuse peal, peamiselt sooja hoidmiseks, vajadusel ka pead kinni kattes. Öösel kasutati sõba ka magamistekina. AO

17. Sirimawo ja Chandrika Bandaranaike                                                          TN

18. Sven Järve                                                                                                  AO

18A Miniseelik ja pizza                                                                         AO

19. Hugo Treffner                                                                                             TN

19A “Soomuslaev Potjomkin”                                                               AO

20. Charlie Chaplin                                                                                           AO

21. Šotimaa                                                                                                      AO

22. Polo                                                                                                           TN

23. Rahvusvaheline Punane Rist                                                                        AO

24. Lev Tolstoi                                                                                     TN

25. Friedrich Schilleri monument, mida eksponeeritakse Läänemaa Muuseumis TN

26. Rukki-, või üldisemalt viljahaldjas                                                    AO

27. Asics (Anima Sana In Corpore Sano)                                                         AO

28. Mart Sander                                                                                               AO

29. Emakakaelavähk                                                                                        TN

30. Sergei Prokofjev „Petja ja hunt“                                                                  TN