Haapsalu MM 20.1.2005  Indrek Salis, Aare Olander

 

1

See Läänemaal Kirbla vallas sündinud mees on lõpetanud õigusteaduskonna Petrogradi ülikoolis. Seal õppides asutas ta koos 9 eesti tudengiga korporatsiooni „Rotalia”. Mitme tuntud õllelaulu („Krambambuli” jt.) sõnad on eesti keelde tõlkinud tema. Pärast kohtuniku- ja uurijatööd Haapsalus asus ta õpetama Tartu ülikoolis, aastast 1927 professorina. Oli õigusteaduskonna dekaan 1924-31 ja 1942-44. Ta oli Eesti Vabariigi 1938.a. põhiseaduse peamisi autoreid. Ka oli ta üks Eesti Teaduste Akadeemia 1938.a. nimetatud esimestest akadeemikutest. Kes?

 

 

2

Millist nime kannab budismi muutunud vorm Tiibetis, mis hõlmab gelugpa, ningmapa, kagjüü, sakja jt. koolkondi?

 

 

3

Kartaago valitseja Hannibali isa Hamilkar kandis lisanime, mis tähendab tõlkes „välk”. See lisanimi kajastub Hispaania ühe suurima linna nimes, mille Hamilkar olevat asutanud. Täpset seda lisanime kannab Saksa DV autotööstuse produkt, aastast 1961 toodetud väikebuss, mida näete ka pildil. Nimetage kas Hamilkari lisanimi või see Hispaania linn.

 

 

4

Millises osariigis asub USA mandriosa geograafiline keskpunkt ? Selle osariigi 2,7 miljonist elanikust on vaid 6% mustanahalised. Suurim linn on Wichita; tuntud on ka omaaegne Metsiku Lääne “pealinn” Dodge City. Osariik on nime saanud siuu indiaanlastelt, kelle keeles tähendab see “lõunatuule rahvast”. Hüüdnimeks on Sunflower State (päevalille osariik). Milline osariik?

 

Täiendav info:

pealinn Topeka, tuntud nisutootja, on olemas samanimeline ansambel.

 

 

5

Teile laulab Eesti muusikateatri suurkuju, „Estonia” operetijuht aastail 1927-46, Alfred Sälliku mantlipärija sellel kohal. Nagu Sällik, oli temagi abielus operetitähe Grete Timmiga. Nagu Sällik, armastas temagi napsitada ja suri paar aastat pärast oma esimest juubelit. Kes?

 

 

6

Need naised olid sõjajumal Odini hirmuäratavad kilbikandjad, tapmise jumalannad, kes nautisid lahinguid. Nad kogusid lahinguväljalt kokku langenud kangelased ja toimetasid need Valhallasse. Kuidas neid nimetatakse?

 

7

2004.a. tähistas ROLLS ROYCE oma 100. sünnipäeva. Millisele kontsernile aga kuulub tänapäeval see kaubamärk ja firma Rolls Royce Motor Cars Ltd?

 

8

Millist mõisa näete fotol?

 

9

2005 m kõrgune Turquino mäetipp on selle riigi kõrgeim. Pikim jõgi Cauto on 249 km pikk. Riigi pealinn oli aastani 1902 Baracoa. Põliselanikud tanod ja siboneed on tänaseks kadunud. Mis riik?

 

9A

Mille avastas USA erihariduseta talupoiss Clyde Tombaugh (1906-1997)? Ise on ta oma avastuse ajaks fikseerinud 18. veebruari 1930, kell 16. Teatmeteostes on enamasti märgitud sama aasta 13. märts.

 

10

Nimetage ansambel.

 

11

Kes on see Rootsis 2002. aasta inimeseks valitu, kelle kõige suurem sõber on I-or (maskott eesel Iiah)?

 

 

12

Kes on kunstnik?

 

13

Keda (ühte ja sama inimest) on teatrilaval kehastanud järgmised näitlejad: Erna Villmer, Liina Reiman, Maria Türk, Reet Leissar, Ita Ever, Meeli Sööt, Helle Kuningas, Liis Bender ja Liina Olmaru?

 

 

14

Ühe riigi eksvalitseja teatas, et astroloog hoiatas tema naist eesseisva looduskatastroofi eest mitu nädalat enne 26.12. maavärinat. Astroloog olevat lubanud, et riik pääseb, kui viiakse läbi kohased rituaalid. Eksvalitseja ja ta naine otsustasid kulutada mitu tuhat dollarit tseremooniateks pühades paikades. Eksvalitseja lubas, et annetab iga maavärinajärgse hiidlaine tõttu kannatanud riigile 15 000 dollarit. Millise riigi eksvalitsejast on jutt?

 

 

15

Haapsalu on rockihuvilistele hulgas ülemaailmselt tuntuks saanud tänu Robert Planti kontserditele 2001 ja 2003. aastatel. Üks Eesti ansambel pidi esinema enne Planti kontserti 2003. aastal, kuid seoses eeldatava repertuaari kokkulangemisega põhiesinejaga jäeti viimasel hetkel kõrvale. Korraldajate poolt pakuti välja variant, et see ansambel esineks hiljem, kuid lisapileti eest. Sellega ansambel ei nõustunud, vaid oli valmis andma tasuta kontserti. Paraku korraldajad selle variandiga ei nõustunud. Millisest ansamblist on jutt?

 

 

16

Gobi kõrb läheneb Pekingile, sest Hiinas käib metsade raiumine üsna kontrollimatult. Nüüd on käimas kampaania metsa taasistutamiseks. Istutatakse kiiremakasvulisi puid, eelkõige üht okaspuu- ja üht lehtpuuliiki. Mõlemad on ka Eestis tuntud, kuigi ei kuulu meil pärismaiste hulka. Millise kahe puu abil loodetakse taastada Hiina metsad?

 

17

Piltidel on selle linnuperekonna kolme liigi esindajad Eestis. Nimetage perekond.

 

 

18

Kellest räägib Mart Kivastiku kirjutet ja Aleksander Eelmaa ning Mikk Mikiveri lavastet etendus “Külmetava kunstniku portree”, peaosas Hendrik Toompere jun., mida mängiti eelmisel suvel Viinistu muuseumis? Kunstiarmastajad on jõudnud arusaamiseni, milles kunstnik ise surmkindel oli – ta oli geenius juba eluajal, parim kolorist eesti kunstnike seas. Tema lemmikvärv oli kaadmiumpunane.

 

19

Sõna „Finn” tähistab paljudes keeltes soomlast. Sama sõna „Finn” on kasutusel ka eesnimena, millel on iiri (gaeli) keeles kindel tähendus. See sõna tähistab üht inimese välist omadust, mis muide on soomlastele omasem kui enamikule teistele rahvastele. Millist?

 

20

Kes on see muusik?

 

Asendusküsimus:

Mis ansamblis mängis Brian Eno koos Brian Ferryga?

 

21

Selle riigi meeskond pääses 1966.a. jalgpalli MM-le tänu Aafrika riikide boikotile. Esimese mängu kaotasid nad NSV Liidule 0:3. Seepeale teatas meeskonna esindaja, et nad õppisid sellest mängust palju ja ka neil on šansse maailmameistriks tulla, nagu itaallastel ja brasiillastel. Itaallasi nad pärast viiki Tšiiliga võitsidki... Millise riigi meeskond?

 

 

22

Eestimaa noorimaks vallavanemaks valiti hiljuti 23-aastane jalgpallisõber Kaupo Heinma. Selle kunagi Läänemaa alla kuulunud valla vapil on kujutatud rõngasristi, mida möödasõitvad turistid ikka ja jälle vaatamas käivad.

Mis valda juhib Kaupo Heinma?

 

23

Kes on need kaks meest (üks neist abikaasaga) – Eesti Raadio 1957.a. peetud esimese kuuldemänguvõistluse võitjad? Pilt on tehtud Haapsalu laadal.

 

24

Aprillis 2004 jõudis üks riik pankroti äärele, kui pankrotihaldurid võtsid selle riigi varad välismaal oma kontrolli alla. Kõik algas sellest, kui General Electrical Capital Corporation hakkas riigilt nõudma 172 miljonilise USD suuruse võla tasumist. Aprilli lõpus sõlmis riik kokkuleppe firmaga HCW, mis pidi likvideerima võla, kuid võtma oma kontrolli alla riigi vara välismaal. Novembris 2004 müüdigi riigi nime kandev kõrghoone endisel emamaal üle 150 miljoni USD eest maha. Millisest riigist on jutt? Alates 22. juunist 2004 on seal presidendiks Ludwig Scotty.

 

 

25

Kes on helilooja?

 

26

Kõige kauem on Eestis sellel ametikohal olnud Anatoli Tihane – aastast 1950 kuni oma surmani 1967. Aastail 1994-95 pidasid seda ametit teineteise järel kaks Läänemaa meest. Mis ametist on jutt?

 

 

27

Millise ühe ja sama pühaku nime kannavad Nõva ja üks Vormsi kirikutest?

 

 

28

Male maailmameistreid veteranidele selgitatakse välja alates 1991.a. Esimese tiitli võitis Vassili Smõslov, teise Jefim Geller, järgmised võidud läksid samuti Vene suurmeistritele (M.Taimanov, J.Vasjukov, A.Suetin). Peale Venemaa on võitjaid veel vaid ühest riigist, kokku 5 korral. Seda riiki esindavad veteranid-maailmameistrid Vladimir Bagirov, Juzef Petkevic ja veel üks maletaja. Nimetage see riik.

 

 

29

Kes on pildil?

 

 

30

Millise filmi kohta on Mart Juure poolt kirjutatud järgmine tekst pealkirjaga

Mart Juur ei soovita”?

Wolfgang Peterseni mullune kassahitt on täpselt selline, nagu üks Hollywoodi kinopilt olema peab. Rahvarohke, kärarikas ja sentimentaalne. Ning igav. Brad Pitti fännid on muidugi üleni või sees – nad näevad, kuidas nende ihaldusobjekt paljaste kintsude välkudes maalilises looduskeskkonnas ringi jookseb ja hüppab justkui kirikumõisa rentnik. See on ka ainus tore asi selle koleda loo juures.

 

 

 

Haapsalu MM 20.1.2005  Indrek Salis, Aare Olander

 

1

Uluots

AO

2

lamaism

IS

3

Barkas (Barcelona)

A-M.Hallik + AO

4

Kansas

IS

5

Agu Lüüdik

AO

6

valküürid

AO

7

BMW

IS

8

Vasalemma

IS

9

Kuuba

AO

9A

Pluuto

A-M.Hallik + AO

10

Linkin Park

IS

11

Carolina Klüft

IS

12

Leo Lapin

IS

13

Lydia Koidula

IS

14

Kambodza

IS

15

Led R

IS

16

lehis ja pappel

A-M.Hallik

17

kosklad

AO

18

Konrad Mägi

IS

19

blond

A-M.Hallik + AO

20

Brian Eno

AO

21

Põhja-Korea

AO

22

Pühalepa

AO

23

Ardi Liives ja Raimond Kaugver

AO

24

Nauru

IS

25

Šostakovitš

AO

26

rahandusminister

AO

27

Olav

IS

28

Läti

AO

29

Ilon Wikland

AO

30

Trooja

IS