Haapsalu mälumängusarja paarismäng

18. november 2004, küsimused Heiki Suurkask

 

1. Mis nime kandis Gallia ülestõusu juht, arvernide pealik, kelle vägede purustamisega Alesia linnuses Gaius Julius Caesar 51. aastal e.m.a. kogu Gallia lõplikult alistas?

 

2. Korsiklasel Carlo Maria Buonapartel oli 11 last, kuulsaim neist Prantsuse keiser Napoleon I. Carlo Maria vanim poeg Joseph Bonaparte jõudis olla kuningas kahes riigis, esmalt 1806-1808 ühes ja 1808-1813 teises. Küsime mõlemat riiki.

 

3. See eestlane viibis 1927. aastal Shanghais, langes vangi ja mõisteti surma, kuid pääses imekombel siiski vabadusse. Hiljem on ta saanud tuntuks ka mõrvaga, mille ta koos oma kaaslastega sooritas. Kes?

 

4. Selle jõe kolm haru: Must ..., Valge ... ja Punane ... voolavad läbi kahe riigi, kusjuures Must ... on veel kolmandagi riigi piirijõeks. Jõgi andis ka algse nime ühele nendest riikidest. ... jõgi moodustub kui Must … ja Valge … liituvad, voolab läbi 1965. aastal rajatud maailma suurima … tehisjärve, ja suubub Atlandi ookeani. Oma nime sai jõgi portugaallastelt liigse käänulisuse pärast.

 

5. See Lõuna-Ameerikas asuv ja 5911 m (või 5896 m) kõrge lumise tipuga vulkaan on alates 1738. aastast pursanud 50 korda, viimati teadaolevalt 1904. aastal. Tänaseni kestavad vaidlused, kas 1942. ja 1976. aastal toimusid pursked või mitte.

 

6. Sellele Nobeli kirjanduspreemia laureaadile määrati 1964. aastal auhind oma töö eest, “mis ideederikkusega, täidetud vabaduse ja tõe otsinguga, on avaldanud kaugeleulatuvat mõju meie ajastule.” Kirjanik keeldus auhinda vastu võtmast, protesteerides enda väitel niimoodi kodanliku ühiskonna vastu.

 

7. See Eesti kirjanik sündis 1883. aastal Vardi vallas, millest tulenes ka tema hilisem pseudonüüm Sophia Vardi. 1905. aastal hiilgas ta revolutsionäärina, 1919-1928 töötas aga peamiselt eesti keele õpetajana. Tänaseni on ta tuntud peamiselt oma poliitilise tegevuse poolest. Koos abikaasaga kujunes ta ka ühe uudse rahvaliikumise liidriks. Kes?

 

8. Selle 1998. aastal valminud filmi peaosa kehastas näitleja Franka Potente. Režissöör on Tom Tykwer. Filmi tunnuslauseks on “Iga päev, iga sekund seisad sa otsuse ees, mis võib su elu muuta.” Eestis saatis filmi küll publikumenu, kuid kriitikud sellesse kuigi hästi ei suhtunud.

 

9. Tänavu esindab Šveitis eurovisioonil teatavasti Vanilla Ninja. Kord varemgi on Šveits välismaise esindaja lauluvõistlusele läkitanud ja siis toodi sel moel esikoht koju. Kes siis neid esindas ja millal see oli? (Nimi ja aasta)

 

10. Mõni kuu tagasi ründas Veneetsias haamriga varustatud vaimuhaige Doodžide palee skulptuure. Veelgi kuulsam rünnak kunstiteose vastu toimus 1972. aastal, kui Austraalia kodanik Laszlo Toth ründas Vatikanis suruõhuhaamriga ühte Michelangelo skulptuuri. Küsime selle skulptuuri nime. Sellest skulptuurist meisterdas Michelangelo ise kaks varianti, purustades ühe neist oma kätega.

 

11. Turu piiskop Mikael Agricola on 1551. aastal pannud kirja hämelaste ebajumalad: Tapio, Achti, Äinemöinen, Rachkoi, Lieckiö, Ilmarinen, Turisas, Cratti, Tontu, Piru, Capeet, Calevanpojat, kes igaüks on ka millegi olulise tegija. Kalevanpojat näiteks tegelesid niitude tekitamisega. Kuid kes nendest jumalatest andis võidu sõjas?

 

12. See musta saba ja tiibadega päikesekollane lind sobiks pigem troopiliste lindude maailma, üldiselt on ta riiakas ja seltsimatu, kuigi võitlusägeduses kaotab sageli ettevaatuse. Rändlinnuna saabub ta meile suhteliselt hilja, mai keskpaiku, kusjuures isalinnud saabuvad enne emalinde. Kuulub looduskaitse alla, tuntud peamiselt oma vile ja kräunuva häälitsuse järgi.

 

13. See kaubanduslikult suuri kasumeid pakkuv taim on loodusliku valiku käigus omandanud võime putukaid eemale peletada, sisaldades pestitsiidina mõjuvat endanimelist alkaloidi, mis teinud taimest maailmakuulsa. Vahel on ka loomadel kombeks selle taime lehti süüa, kuid tagajärjed on neile ebameeldivad. Taime lehti närivad inimesed on suhteliselt rõõmsameelsed, liikuvad ning ohutud neid ümbritsevatele inimestele. Kuid selline õnnelik seisund on lühiaegne, lõppedes tardumuse ja sügava unega. Euroopasse tõi selle taime Joseph de Jassin (1750).

 

14. See fotogeensemaid elukaid maailmas, suurte silmadega ahvike (Tarsius Spectrum) elab ainult Sulawesi põhjapoolsaarel, ja sealgi vaid kolmes asupaigas. Ta on üks maailma väiksemaid imetajaid, kuni 15 cm pikk ja kaalub umbes 100 g. Tal on imetajatest suurimad silmad (kehaga võrreldes), võime pöörata oma pead mõlemas suunas 180 kraadi ja pikad iminappadena toimivate padjakestega sõrmed. Eesti keeles on tal lausa muinasjutulisena mõjuv nimi.

 

15. Sellel planeedil on 13 teadaolevat kaaslast: Triton (avastatud 1846), Nereid (1949), Naiad, Thalassa, Despina, Galatea, Larissa, Proteus (kõik 1989), neli ametliku nimeta (2002) ja veel üks ilma nimeta (2003). Teadaolevalt ümbritseb planeeti ka neli rõngast. Mis planeet?

 

A1. (5. küsimuse asendusküsimus) Ühe Euroopas asunud suurriigi valitseja oli võitlustes teise siinse, veelgi suurema riigi vastu nii edukas ja suutis koguda nii suure varanduse, et pidas võimalikuks kõik oma alamad maksudest vabastada. Tema riik lakkas paraku eksisteerimast valitseja surmaga ja sada aastat hiljem polnud sellest enam midagi järel.. Kes oli see nii tore valitseja?

 

16. Kuigi autoralli maailmameistrivõistlusi peeti esmakordselt 1973. aastal, jõuti individuaalse maailmameistritiitli välja mängimiseni alles 1979. aastal, kui maailmameistriks tuli Björn Waldegård ja esimest korda Fordi meeskond. Kuid milline autofirma saavutas esimese konstruktorite maailmameistritiitli 1973. aastal. Praegu on ta tuntud rohkem Vormel-1, kui ralliautode meeskonnana.

 

17. 1908. ja 1912. aasta olümpiamängude jalgpallifinaalides kohtusid omavahel kaks riiki, kusjuures mõlema kohtumise võitjat pole hiljem enam olümpiafinaalis nähtud, kaotaja sai veel kord lüüa 1960. aasta finaalkohtumises Jugoslaavialt. Esimene neist on tulnud hiljem ka maailmameistriks, teine aga on pidanud leppima vaid Euroopa meistri tiitliga. Mis riigid?

 

18. Mitu punkti annaks Eesti odaviskerekord 87.83 (Andrus Värnik, 2003) kümnevõistluse punktitabelis? (pluss-miinus kaks protsenti annab 2 punkti, pluss-miinus viis protsenti annab 1 punkti)

 

19. Trammiliiklus Tallinnas algas hobujõul 1888. aastal. Hobutrammiliinide kogupikkus 1902.a. oli 7,24 km. Vaguneid oli 1917.a. käigus 37. Alates 1915. aastast katsetati Kopli liinil auru- ja hiljem mootorvedureid, mis elasid üle ka hobutrammiliikluse katkemise 1918. aastal. Millal võeti aga kasutusele elektritramm Tallinnas? (pluss-miinus 2 aastat annab 1 punkti)

 

20. See kuulsamaid Riias sündinud leiutajaid elas 1905-2003, võttes oma Eestis sündinud leiutise prototüübi kaasa 1941. aastal ümberasumisel Saksamaale. Enne 1943. aastat oli Riias valminud 17 000 selle toote eksemplari, tänaseks on aga Saksamaalt Šveitsi kolinud ettevõte tootnud juba miljon eksemplari. Küsime leiutaja ja leiutise nime.

 

21. Magnus Gabriel de la Gardie pantis 1665. aastal ja hiljem andis päriseks oma valdused Läänemaal ühele tolle ajastu kuulsamale diplomaadile ja väejuhile (1639-1688), kes jõudis teenida Prantsuse, Pfalzi ja Rootsi valitsejaid, olla Rootsi asevalitseja Saksamaa-valdustes ja hiljem Veneetsia teenistusse üle läinuna surra sõjas türklaste vastu.

 

22. I Matsalu loodusfilmide festivalil 2003. aastal anti peaauhind Uus-Meremaa režisssööri Tom Arnbomi filmile. Küsime selle pealkirja.

 

23. 22. jaanuaril 1934 kirjutas ajaleht Postimees: “Üksikute linnavalitsuste ümber on meil suuremat lärmi tekkinud ainult Haapsalus. Umbes kümmekond aastat tagasi valiti seal linnapeaks keegi väljast sisse sõitnud mees, …, kes oma esinemisvõime ja kõneoskusega äratas elanikkude seas usaldust. Linnapea kohal sai see mees hakkama igasugu asjadega. Nõnda tahtis ta kogu Haapsalu kuurordi muuta mängupõrguks, milleks oli läbirääkimistesse astutud ühe Prantsuse ettevõttega. … karjäär lõppes viimati paari aasta pärast sellega, et linnapea ühel päeval võeti linna turuplatsil vahi alla ja mõisteti mitmete kuritarvituste eest 2 ja pooleks aastaks vangi.” Kes oli see linnapea?

 

24. Kes olid 2003. aasta Läänemaa parim nais- ja parim meessportlane? (Spordiliidu Läänela otsusel.)

 

25. 1974. aastal ilmunud raamatus Matk Eesti järvedele kirjeldab autor Aare Mäemets kahte Läänemaal asuvat järve järgnevalt: “Noarootsi poolsaart eraldavad lisaks Sutlepa lahele veel madalad järved, mida senini meredeks nimetatakse, ... meri (~40 ha, sügavus 1 m) ja ... meri (~8 ha, sügavus 0,8 m). Need moodustavad koos naaberveekogudega nn. Vahemerede süsteemi, mis suurvee ajal on merega ühenduses.” Küsime nende kahe järve nimesid.

 

26. Mida tähistavad järgmised sõnad (samas järjekorras): sifer, wahid, ithinin (ithnan), thalatha, araba'a, kamisa (khamsa), sita (sitta), saba'a, thamania, tisa'a, 'ashara?

 

27. Mis keeles on järgmine palvus? Meiden taivhaline Tatam! Olgha pühä sinun nimi. Tulgha sinun valdkund. Tehkahas kaik sinun tahton mödhe, täl mal kut i taivhas. Anda meile tämbei jogapäiväine leib. I pästä meiden velgad, kut mö-ki pästam meiden velgnikoiden velgad. Ala ve meid manitushe, no päzuta meid pahaspäi.”

 

28. 1999. aastal püstitas üks Lasnamäe tornmajast alla kukkunud kass teadaolevalt maailma teise tulemuse, kuna vaid korra on kass veelgi kõrgemalt alla kukkunud ja terveks jäänud. Küsime, mitmendalt korruselt see Lasnamäe kass alla kukkus? (pluss-miinus üks korrus annab ühe punkti)

 

29. Muusikaküsimus. Kes esitab? Loo pealkiri Sleeping Satellite.

 

30. Tänavu sattus vastlapäev olema täpselt Eesti iseseisvuspäeval. Küsime, mis aastal ta järgmisel korral samale päevale satub?

 

A5. (25. küsimuse asendusküsimus) See Läänemaal asuv barokne kirik ehitati 1766. aastal ja seda remonditi 1905-1906. Praegu on ta varemeis. Mis kirik?

 

Vastused

1. Vercingetorix

2. Napoli, Hispaania

3. Karl Säre

4. Volta jõgi

5. Cotopaxi vulkaan – õiget vastust ei tulnud, läks asendamisele

6. Jean-Paul Sartre

7. Marta Lepp-Utuste

8. Lola Rennt (Lola jooks)

9. Celine Dion, 1988

10. Pietà, ka Halastus

11. Turisas, tuntud ka nimede all Turris või Turilas

12. peoleo

13. kokapuu ja kokaiin

14. tontkandlane

15. Neptuun

A1. Attila

16. Alpine Renault, piisab Renaultist

17. Inglismaa ja Taani (tulemused 1908 2:0, 1912 4:2)

18. 1164 (2p 1140-1187, 1p 1105-1222)

19. 1925 (1p annab 1923-1927)

20. Walter Zapp, Minox-kaamera

21. Otto Wilhelm von Königsmarck

22. "Siberi ellujääjad. Kahe rebase lugu" (Tänavune peaauhind anti teatavasti Iisraeli-Hollandi režiissööri Moshe Alperti filmile “Pelikani odüsseia”.)

23. Ulrich Selg (linnapea 1921-1922)

24. vehklejad Heidi Rohi ja Nikolai Novosjolov

25. Karjatsi (Karjase) ja Möldri – õiget vastust ei tulnud, läks asendamisele

26. araabia numbrid

27. vepsa

28. 15. korruselt (14-16 on 1p)

29. Tasmin Archer

30. 2009

A5. Osmussaare