Haapsalu mälumäng 20.05.2004

Küsimused Arko Olesk ja Tiit Naarits

 

1. See korporatsioon asutati 10. novembril 1913. aastal Peterburis. Asutajateks olid 10 Peterburi Eesti Üliõpilaste Abiandmise Seltsist (PEÜAS) lahkulöönud eestlasest tudengit: Florian Eriks, Mihkel Luht, Paul Mägi, Leo Mägi, Daniel Tiks, Robert Treikelder, Jüri Uluots, Otto Tief, Johannes Reindorf, Johannes Masik. Korporatsiooni nimi valiti Eesti mandriosa kõige läänepoolsema piirkonna vana ladinakeelsest nimetuse järgi, et seega sümboolselt demonstreerida vastuolusid idaga ning alla rõhutada katkematud sidet kodumaaga ja kainet rahvuslikku meelsust ning värvideks võeti sinine-must-roheline. Korporatsiooni deviisiks määrati "ausus, kindlus, iseteadvus ja ühistunne" ning lipukirjaks "Eestimaa, mu isamaa". Milline tänini tegitsev korporatsioon? Tema valduses olev maja Tartus Tähe tänaval on vanim spetsiaalselt korporatsiooni tarbeks loodud hoone Eestis.

 

2. 2004.a. möödub 20 aastat ühe olümpiaala esimese võistluse korraldamisest Eestis. Seda sündmust tähistab Aadu Pekk 18. juulil Vokas korraldatava võistlusega. Mis ala?

 

3. Eduard Vilde nimeline kirjandusauhind asutati Pajustis E.Vilde nim.kolhoosi kirjandusklubi initsiatiivil 1965. aastal, kui tähistati kirjaniku 100. sünniaastapäeva. Statuudi järgi määratakse auhind aasta parimale Eduard Vilde traditsioone järgivale kirjanduslikule teosele. Esimene laureaat oli Rudolf Sirge romaaniga “Maa ja rahvas”, viimane (2004) Eeva Park raamatuga "Lõks lõpmatuses". Kaks kirjanikku on preemia saanud kolmel korral. Kes?

 

4. Selle meditsiiniharu nimi tähendab otsetõlkes ladina keelest “laste deformatsioonide õgvendamine”. Seda seetõttu, et tolleaegsete arstide üheks peamiseks tegevusalaks oli rühiprobleemidega laste selgroogude parandamine. Mis haru?

 

5. Asteekide linnriikidel oli tavaks suurte sõdade vahelisel perioodil korraldada nn. lillesõdu. Mis eesmärgil neid korraldati?

 

6. Kes oli see Eesti mälumängur, kel õnnestus esimesena võita saate Kuldvillak peaauhind, mis oli toona Honda CRV?

 

7. Eestlased on praegu väga uhked, et kettaheites on hetkel maailma hooaja edetabeli tipus kaks eestlast. Samal ajal on aga ühel teisel kergejõustikualal esimesed kolm meest lätlased. Meie muidugi loodame, et hooaja lõpuks suudame neile koha kätte näidata. Mis alaga on tegu?

 

8. Ta oli tuntud Taani riigi-ja usumees (1128-1201). Õppis Pariisi ülikoolis, valiti 1158 Roskilde piiskopiks, saades nii kuningas Valdemari paremaks käeks. Oma ametis asus agarasse võitlusse paganluse vastu, korraldas selle viimane kantsi, Rügeni saare vastu mitu sõjakäiku. 1167 asutas väikesesse Havni külla linnuse, millest kasvas välja Kopenhaagen. 1178 sai Lundi peapiiskopiks ning saatis samal aastal meie maale “paganaid päästma” esimese Eestimaa piiskopi Fulco. Tema palvel hakkas Saxo Grammaticus koostama oma kuulsat 16-köitelist teost “Taanlaste teod”. Kes?

 

9. 2004.a. said kaks väga tuntud poliitikut „Grammy“ auhinna lastele mõeldud jutuplaadi „Petja ja hunt“ sisselugemise eest. Kes? (Partneriks plaadi sisselugemisel oli meestel abiks Sophie Loren.)

 

10. Millise tuntud ja armastatud helilooja klaverikontserti nr 1 kuulete?

 

11. 2003.a. märtsis ilmus Eesti Päevalehes Andres Tarandi artikkel „Kärplased eesti keeles ja meeles“, kus auväärt opositsioonipoliitik tuletas vaimukalt kärplaste nimedest mitmeid tegusõnu, mis on paslikud iseloomustama poliitikute igapäevaelu. Näit. ahm = ahmima, kärp = kärpima, mäger = mäkerdama jne. Oma osa sai kätte ka naarits, kellest Tarand tuletas tegusõna „naaristama“. Milline ka kümnes käsus mainitud patutegu on naaristamine?

 

12. Eberhard Steuli soolonäidendi „ Die Sternstunde des Josef B.“ (“Josef B. tähetund”) põhjal lavastati mõned aastad tagasi etendus lausa kahes Eesti teatris – „Elukutse ohver ehk Täna jääb etendus ära“ Vanalinnastuudios ning „Teatrirüütel“ Vanemuise Sadamateatris. Kes mängisid etendustes peaosalist?

 

13. Selle taime juur meenutab kujult inimest, mistõttu on sellele omistatud maagilist jõudu, nimi tuleb kahest kreekakeelsest sõnast, mis tähendavad “karjale kahjulik”. Keskaja eurooplased pidasid taime imettegevaks, araablased nimetasid sama taime “saatana õunaks”. Legend räägib, et taim tärkab võllapuul hukatud kurjategijate seemnest ning seda korjata tohib vaid neitsi. Kuna tema hankimine oli keeruline, siis oli ta väga kallis, kuid ka väga nõutav – taime väge peeti suureks ja teda arvati mõjuvat armurohuna. Mõne liigi juur, vili ja seemned sisaldavad mürgiseid alkaloide. Taime ladinakeelne nimi on jätnud oma jälje Eesti kirjandusse. Mis taim (eesti- või ladinakeelne nimi)?

 

14. 1982. aastani kandis selle riigi  jalgpallikoondis  ragbimeeskonnalt laenatud hüüdnime All Blacks. Edukaks kujunenud 1982.a. jalgpalli MM-valiksarjas kandsid riigi pallurid aga mustade võistlussärkide asemel valgeid ning jõudsid finaalturniirile (seal küll kaotati kõik 3 alagrupimängu). Edaspidi jäädigi truuks valgele ning meeskonda hakati kutsuma All Whites. Mis meeskond? (Eesti on küsitava maaga pidanud ühe sõpruskohtumise, mis võideti 3:2.)

 

15. Näete Lihula linna vappi. Kuidas nimetatakse sellel näha olevat peakatet?

16. Küsin kunstnikku, kes sündis 1909. aastal Kullamaal pottsepa perekonnas. Õppis 1930-37 Tallinna erastuudiotes, alates 1938. aastast “Pallases” Ado Vabbe juures. 1947-88 oli ERKI õppejõud, sh 1969. aastast professor. ENSV teeneline kunstnik 1970. Peamiselt teinud portreid (Hilda Üprus, Mihkel Lüdig, Edgar Arro, Uno Naissoo, Evald Okas, Villem Raam jpt) ning maastikumaale (Lõuna-Eesti ja Karjala sari). Loonud ka abstraktseid kompositsioone. Nime kirjutatakse teinekord identselt ühe eestlasest olümpiavõitja omaga. Kes?

 

17. Inglismaal on kombeks aeg-ajalt vahetada rahatähtedel olevaid isikuid. 2003. aastal pidi 10-naelaselt rahatähelt lahkuma üks kirjanik ning asemele pandi üks teadusinimene. Mõlemal on sama eesnimi. Nimetage nad!

 

18. Konkurents maailma enimate sildadega linna tiitlile on pingeline ja võitja pole üks-üheselt selge. Andmeid on väga erinevaid. Internetis kolades tundub, et kõige kõvemat häält teeb üks Euroopa miljonilinn, mille pinnast umbes kümnendiku katab vesi. Tegu on oma riigi elanike arvult kolmanda linnaga. Mis linn?

 

19. Tartumaal Haaslava vallas asub Mati Meose üsnagi ainulaadne eramuuseum. Mida hr. Meos oma muuseumis eksponeerib?

 

20. Mis muusikalist kuulete hitti?

 

21. Peatselt algaval muusikafestivalil “Tubin ja tema aeg” on kavas ka ühe Eesti helilooja 85. aasta juubelikontsert, kus tuleb ettekandele tema reekviem. Tuntud on ka tema õde, kes sündis 1911. aastal Berliinis (suri 1998), varases nooruses tegeles ta tantsimisega ning oli mõnda aega Berliini Riigiooperi balletitrupi liige. Kunstiõpinguid alustas 15-aastaselt New Yorgis. Aasta hiljem ilmus temalt esimene illustreeritud lasteraamat. 1930ndatel aastatel nägid Eestis trükivalgust tema kirjutatud ja illustreeritud lasteraamat “Vahva poisu Kua-ko” ning õega kahasse kirjutatud jutustus lastele “Mart ja Mari”. Aastaid oli ta tegev New York Timesi juures. Kõige tuntum on aga vast õdede isa. Kes?

 

22. Haapsalu endisel turuplatsil, kus nüüd asub Vabadussõja ausammas, oli varem nn. Borki ausammas, mis oli pühendatud keiser Aleksander III-le. Sel oli kiri (eestikeelses tõlkes): “Keiser Aleksander III ja tema majesteetliku perekonna elu imelise pääsemise mälestuseks 17. okt. 1888”. Borki päeva tähistati tsaariajal riigipühana. Mis siis juhtus Borkis sel kuupäeval?

 

23. FIFA korraldas oma 100. sünnipäeva tähistamiseks kampaania, selgitamaks välja 100 parimat elusolevat jalgpallurit. Ühest riigist sattusid loetellu vaid naised. Mis riik?

 

24. Selle riigi nimi on ühe teooria järgi tuletatud sõnast, mis tähistab arvu „40“, sest

müüdi kohaselt pärineb selle riigi põhirahvus on pärit neljakümnest klannist. Tegemist on väikseima rahvaga Aasia mandril, kel on oma riik. Mis riik? (Näete ka riigilippu).

 

 

25. Milline ansambel andis 2003.a. välja albumi „Tour de France Soundtracks“? Et transporditeema on neile südamelähedane, tõestab ka 1977. aasta albumi pealkiri “Trans-Europe Express”. Ka 2000. aasta EXPO tunnusmuusika pärines neilt.

 

Vastused:

 

1. Korp! “Rotalia”

2. Triatlon (Vokas toimub 1/8 Ironman)

3. Mats Traat ja Veera Saar

4. Ortopeedia

5. Koguda ohverdamiseks inimesi

6. Tõnu Loit

7. Odavise (Eriks Rags, Vadims Vasilevskis ja Ainars Kovals)

8. Absalon (Haapsalu nimi võib ühe versiooni järgi tuleneda just tema nimest)

9. Bill Clinton, Mihhail Gorbatšov

10. Edvard Grieg

11. Abielurikkumine

12. Jüri Aarma ja Jüri Lumiste

13. Alraun (mandragora)

14. Uus-Meremaa

15. Mitra

16. Valdemar (Voldemar) Väli

17. Charles Dickens ja Charles Darwin

18. Hamburg

19. Lennuvahendeid

20. “Chess” (One Night in Bangkok)

21. Rudolf Tobias

22. Rongiõnnetus, kus sai 21 inimest surma ja 37 vigastada

23. USA (Mia Hamm ja Michelle Akers)

24. Kõrgõztan

25. Kraftwerk