Haapsalu mälumäng 18.märts 2004.a. (Peeter-Erik Kubo küsimused)

 

 1. Kui Chamberlain tuli Münchenist Inglismaale tagasi 1938.aastal, siis lubas ta maailma avalikkusele: Rahu meie ajaks! 60 aastat enne seda 1878.aastal pöördus Berliini kongressilt Inglismaale tagasi krahv Beaconsfield, kes ütles: „Ma arvan, et me tõime teile väärikalt rahu.“ Mõni päev hiljem oli krahv Beaconsfield põlvili kuninganna ees ja sai temalt Sukapaelaordeni Sinise Lindi. Mis nime all on rohkem tuntud krahv Beaconsfield?
 2. Charles Perrault` üheks muinasjutuks on Tuhkatriinu, kus ballilt põgenev tütarlaps kaotab kinga. Kuningapoeg leiab kinga ja otsib tütarlast, kellele see king sobib. Ingliskeelde tõlkija on eksinud ja on arusaanud ja aru saanud, et see king oli klaasist (pr.k. verre ). Tegelikult oli see aga nahast king (pr.k. vair). Mis looma nahast oli Tuhkatriinu kaotatud king tegelikult?
 3. Kes neist lindudest on meil kogu aasta ?  karmiinleevike, pöialpoiss, kanepilind, urvalind
 4. Te näete kvartsi läbipaistvate lillakate kristallidega teisendit. Millega on tegemist?
 5. 1889.aastal leidis Pennsylvania Ülikooli ekspeditsioon pühas linnas Nippuris ühest terrakota kruusist savitahvli, millel on 3500 astat vana Nippuri linna plaan. Sellel plaanil on palju väravaid – Seksuaalselt ebapuhaste värav, Ülev värav, Nanna värav ja Nergali värav. Nippurist leiti ka vanim kirjanduslik tõend ülemaailmse veeuputusloo päritolu kohta. Millise tänapäeva riigi territooriumil asus püha linn Nippuri.
 6. Kes on see mees, kelle paljude õpilaste hulgas oli Boriss Joffe. Tema poja üheks õpilaseks oli Kaido Kaabermaa. Kellest on jutt?
 7. 1960.aastate algul tegi üks president triumfeeriva ringsõidu sotsialismileeri riikides. II Maailmasõja ajal oli ta teinud koostööd jaapanlaste ja nende poolt moodustatud valitsusega. Seelikuküti mainega presidendile seadis KGB üles seksilõksu Moskvas. Talle tutvustati suurt hulka nägusaid naisi, nn. pääsukesi. President viis enamvähem kõik nad üksteise järel oma magamistuppa, kus varjatud kamera kogu toimuva jäädvustasid. Visiidi lõpul sõidutati president KGB peakorterisse, mille kinosaalis näidati talle äsjavalminud dokumentaalfilmi – see pidi olema šantaaži eelmäng. See president jälgis aga ekraanil toimuvat säravi silmi. Pärast läbivaatuse lõppu küsis ta jahmunud KGB ohvitserilt, kas sellest filmist ei saaks teha koopiat, mille ta võtaks kodumaale kaasa ja laseks seal kinodes demonstreerida. „Minu rahvas hakkaks minu üle suurt uhkust tundma“, põhjendas president oma soovi. Kes oli see president, kes aastaid hiljem siiski lasi end petta KGB poolt ja võttis Lääne-vastase positsiooni ning juhtis oma riigi esimese riigina ÜRO-st välja.
 8. Läänemaa vanimaks säilinud mõisahooneks on Koluvere loss – kunagine piiskopilinnus, mis kõigist neljast küljest on veega ümbritsetud. Sügavad vallikraavid on ühenduses ühe jõega. Mis jõel asub see kunstlikule saarele ehitatud Eesti üks vanimaid tornlinnuseid (tegemist on ühe suure jõe lisajõega).
 9. Beethoveni 9.sümfoonia imeline koorikõrghetk saab harilikult alguse saksakeelsest sõnast FREUDE – rõõm ja seda meistriteost tuntakse laialdaselt nime all „Ood rõõmule“. Kuid saksa poeedi Schilleri algupärane sõna oli hoopis üks teine sõna, mis aga ei meeldinud õukonna tsensoritele ja nad vahetasid selle „rõõmu“ vastu. Õnnetu muutus püsis kuni Leonard Bernstein juhatas 9.sümfooniat Berliini müüri langemise pidustustel. Bernstein võttis kasutusele algupärase sõna. Mis sõnast on jutt?
 10. Orleansi neitsi Jeanne d`Arc on prantsuse rahvuskangelanna, kes saja -aastase sõja puhul innustas sõdureid võitlema inglaste vastu. 1920.aastal tunnistati ta pühakuks. Pariisi kaitsepühakuks on aga Püha Genevieve. Kelle vastu võitluseks kutsus Genevieve pariislasi üles, et nad mitte ei jätaks oma linna maha ja kaitseksid seda? Ka hiljem on kutsutud G. vaimu korduvalt appi kui oht Pariisi ähvardas.
 11. Tavaliselt mängivad näitlejad kirjanikke ja teadlasi. Kes oli see kirjanik ja teadlane, kes näitejana mängis metsavahti filmis „Võsakurat“ (Peeter Simmi diplomitöö 1976.a.). Selle kirjaniku mõningad teosed – novellikogud „Näitleja“, „Machiavelli kirjad tütrele“, näidendid „Mees, kes ei mahu kivile“ ja „Pulmad“. Ta on saanud nii Fr. Tuglase novelliauhinna kui ka J. Smuuli preemia, kes?
 12. Saksa teadlane Ernst Schäfer oma raamatus „Valgete looride pidu“ kirjeldab sündmusi ühes linnas nii: „ Uusaasta pidustuste ajal oli see linn munkade piiramatu omavoli all. Suur palvetamine oli muutunud suureks röövimiseks. Monlami- päevadel tungis linna 20 000 munka – nagu näljane rohutirtsuparv mööda Lingkhori tänavat. Tumepunaste pesemata riigiparasiitide karjad valasid välja kloostrielus kogunenud sappi- rahvast piinati ja nuheldi keppide ja rooskadega. Preestrid laamendasid mahajäetud majades ja varastasid kõike, mida andis vaid kohalt liigutada. Toimusid lahingud üksikute kloostrite vahel. Kahekümne üheks  päevaks oli see linn antud munkade meelevalla alla. Isegi kui keegi eksis teretamiskohustuse vastu, pidi maksma trahvi. Hommikust öötundideni sumises peatempel nagu meri palvetest. Välja kanti surnuksmuljutud vaimulikke ja preesteid. Linnaväravate ees, mitte kaugel Sera kloostrist, tükeldatakse nende kehad pühitsetud kaljul ja heidetakse raisakotkastele söödaks. Saada puruks tallatud jumalate suures hoones Monlami ajal – see on ilusaim surm. Pärast hommikust jumalateenistust valgus laviin Parkhor tänavale, et võtta osa ühissöömajast hiiglaslike maa-alt köetavate vaskkatelde ümber. Nagu metsloomad tormavad nad rüseledes saama võiteed ja hallikat lääget odraputru – tsampaputru. See kõik toimus ühes linnas vahetust enne II Maailmasõda. Mis linnas?
 13. 1900.aastal toimus Tartus 20.sajandi esimene suur maleturniir Eestis – see oli teine Balti maleturniir. Turniiril kasutati ajakontrolli – esimese 40 käigu jaoks 2 tundi ja igas järgnevas tunnis tuli sooritada 20 käiku. Turniiri juhendis hoiatati maletajaid, et partiiprotokolli mitte äraandmine turniiri komiteele toob osavõtjale karistuse. Millise?
 14. Kes on kunstnik ?
 15. Kes laulab ?
 16. Kes on pildil ?
 17. Kes on kunstnik ?
 18. Kes on kunstnik ?
 19. Kes on see Nobeli kirjanduspreemia laureaat (1870-1953) ?
 20. Kes laulab ?
 21. Millisel kergejõustikualal olid 2003 IAAF-i maailmameistrivõistluste 4 paremat

Mireta Manjani (Kreeka)

Tatjana Žikolenko (Venemaa)

Steffi Nerius (Saksamaa)

Mikaela Ingberg (Soome)

 1. Kes on see pime relvakonstruktor, kes lõi maailma ühe parima ja töökindlama

sportpüstoli ?

 1. Keda on kujutatud sellel maalil ?
 2. Mis riigis asuvad need kirikud ?
 3. Kes on helilooja ?

 

Vastused:

 1. Disraeli
 2. oravanahkne
 3. pöialpoiss
 4. ametüst
 5. Iraak
 6. Endel Nelis
 7. Sukarno
 8. Liivi jõgi
 9. vabadus
 10. Attila
 11. Vaino Vahing
 12. Lhasas
 13. võeti ära ½ punkti
 14. Paul Luhthein
 15. Billy Holiday
 16. Arvo Iho
 17. Camille Corot`(barbizonlane)
 18. Alexandre Benois` (Mir Isskustva)
 19. Ivan Bunin
 20. Riho Sibul
 21. naiste oda
 22. Mihhail Margolin
 23. Lott ja tema tütred
 24. Ungaris
 25. Beethoven

Asendusküsimusi polnud vaja esitada.