Haapsalu mälumängumeistrivõistlused, V voor, paarismäng, 2004,  26. veebruar

Küsimused koostanud Heino Raivet ja Erik Aru

 

  1. See šoti matemaatik mõtles 1614.a. välja logaritmid. Kes?

 

  1. Need tooted jagatakse kuju järgi kaheks: parejos ja figurados. Esimesed jagunevad mitmeks alaliigiks (robusto, panatela, perla jne jne), teised jagatakse põhiliselt neljaks: piramides, belicoso, torpedo ja culebra (koosneb kolmest kokkupõimitud panatelast, mida tarbitakse eraldi). Millega on tegemist?

 

  1. Tema autobiograafilise teose pealkiri on „Ameerika töömehe elu“.Asutanud Detroidis 1923.a. ülemaailmselt tuntud korporatsiooni.  1928 -30.a. ehitati temanimeline hoone ka 42. tänavale New Yorki, mis mõne aja jõudis olla ka maailma kõrgeim ehitis. Kes?

 


 

 

 

4.      Euroopa Liit on nüüd peaaegu käes, peagi see Euro ei tule ja peab hakkama mõtlema oma euroraha kujundamisele. Võtame või soomlased – nemad on 1- ja 2-eurose kujundamud looduspiltidega, austerlased on 1-eurosele lasknud vermida W.A. Mozarti ja 2-eurosele mündile Bertha von Suttneri portree: Kes pagan see Bertha von Suttner veel on?  Mida arvate Teie?

 

5.       Kuigi kirjandus ei ole tema põhiline tuntuse valdkond, teab Eesti lugeja hästi tema teoseid „Tulbipuu“ ja „Tükike mulda, lapike maad“. Küsitav on elanud Moskvas, Kaunases, Šveitsis jm. Kes?

 

6.      HAAPSALU KÜSIMUS. Küsime 23.12.1945.a. Haapsalus sündinud matemaatikut, kes on olnud TRÜ matemaatikateaduskonna dekaaniks ja on Eesti matemaatikaseltsi asutajaliige. Uurinud summeeruvusteooria ja jadaruumide teooria küsimusi. Tema perekonnanimi ei ole tundmatu ka Eesti etnograafias. Kes?* * *

7.      NÖ. HAAPSALU KÜSIMUS Küsime Eesti kõige suuremat kõrrelist taime, mis kasvab edukalt ka Läänemaal ja Haapsalus. Tema varred võivad olla 4 meetrit pikad ja läbimõõt üsna mitu sentimeetrit. See taim moodustab suuri välju ja tema lehed on pikad, kitsad ja sitked ning pöörduvad tuulega alati risti. Nagu ka teised kõrrelised, levib risoomi abil.  Noori taimi on kasutatud loomasöödana, kuid ka mügri ja metssiga söövad heameelega nii taime risoomi kui kevadisi võsusid. Milline kõrreline taim?

 

8.      Ta sündis baski päritolu väikeaadliku 13-lapselises peres aastal 1491 noorima lapsena. Noorukina saadeti ta Kastiilia kunigriigi varahoidja Jean Velasquezi paažiks, hiljem tõusis ohvitseriks. 1521.a. jäi prantslaste ümberpiiratud Pamplona kindlusse (see sama linn, kus korraldatakse härjajookse), kus hispaanlased olid suures arvulises vähemuses võrreldes prantslastega. 30-aastane ohvitser otsustas siiski võidelda Hispaania nimel, kuid sai kahurikuuli tabamusest jalgadesse raskelt haavata. Sellest ajast jäigi mehele üks jalg lühemaks kui teine, kuid see ei seganud teda oma mõttekaaslastega alustamast nö. uut elu, millele pandi alus Pariisis 1534. See eeldas ka õppimist Alcala ülikoolis, kuid seal tõmbas ta enesele inkvisitsiooni tähelepanu, inkvisiitorid heitsid ta 42 päevaks vanglasse. Hiljem õppis Salamanca ja Pariisi ülikoolis. Kes, vt. pildil?

 

 

  1. HAAPSALU KÜSIMUS Juuresoleval pildil on see 1906.a. Kanepis sündinud, Pallases õppinud ja näitusega ka Haapsalus esinenud kunstnik kujutanud oma kodukoha Kanepi maastikku. Muuseas, kunstnik ei signeerinud oma töid kuigi sageli eestpoolt, vaid pöördele. Tema kaalutletud värvikäsitlusele annavad jõu ja improvisatsioonilisuse hoogsad, sidumata pintslitõmbed. Sai 1985.a.Konrad Mäe medali. Ahjaa, tema perekonnanimi langeb kokku ühe Haapsalu teenindusasutuse nimega, kuigi Haapsalus on ka muid kohti, kust kunstniku perekonnanime seest leida võib. Kellest on jutt?

 

 

 

 

10.  Mehe vanaisa oli vene-juudi päritolu Issur Daniilovits Demski.

Mees ise on sündinud 1944.a.

1963.a. ostis see hea ärivaistuga mees „Lendas üle käopesa“ filmimise õigused (19-aastasena). 1975.a. kogus produtsendina kokku hea meeskonna – lavastaja Milos Forman, peaosas Jack Nicholson, naispeaosas  Louise Fletcher. Järgmisel Oscarite jagamisel 1976 (taskuteatmikus AO 1975 st. 1975.a. eest) sai nimetatud film lisaks nimetatule kolmele Oscarile veel parima filmi Oscari ja ühe Oscari meie küsitav mees produtsendina. Hiljem asutas ta oma filmikompanii „Futur-Films“ Kes?

 

11. Kes on pildil?  Mängija on sündinud 13. juulil 1977, seega pisut vanem kui Eesti tippmängijad M.Ani ja K.Kanepi, maailma edetabelis on ta samuti tagapool, kui nimetatud kaks mängijat. Oma eesnime on küsitav saanud oma maa ühe kuulsaima helilooja ooperi järgi.

 

 

12. Allpool on toodud maailma tõenäoliselt kõige rohkem kasutatava psühhotroopse e psühhoaktiivse aine keemiline valem. Mis aine? Punane on hapniku aatom, valge on vesinik, hall on süsinik,  sinine on lämmastik. Seega C8H10N4O2 või 3,7-dihüdro-1,3,7-trimetüül-1H-puriin-2,6 dioon. Inimese surmav doos on vähemalt 4 g suukaudse manustamise korral, veeni süstimisel veelgi vähem.

 

 

13. Seda 1879.a. asutatud spordikollektiivi tuntakse mustade kasside hüüdnime all ja nende kodustaadion on Valguse staadion (Stadium of Light). Milline spordikollektiiv?

 

14. Kirjeldame kreeklaste müütilist Hadese e allilma riiki. Pärast Kerberosest möödumist ja sisenemist tuli igaühel minna kolme kohtuniku ette, kelleks on Rhadamanthys, Minos ja Aiakos; kohtunikud otsustavad ja halvad hinged läkitatakse igavesse piina ja head hinged õndsuse paika. Kuidas nimetati kreeka mütoloogias sellist õndsuse paika? Kindlasti Te pole unustanud, et sama nime kannab ka ühe Euroopa pealinna peatänav.

 

15. Milline kuulus ehitis? Mõeldud ei ole teletorni, vaid kaarjaid koonusekujulisi katuseid pildi vasakul pool. Palume ehitise nime ja linna!

 

 

 

16. Seda puud on Läänemaal kutsustud viherpuuks, kuigi mujal Eestis kutsutakse viherpuuks hoopis viirpuud. Niipalju küsitaval puul ja viirpuul muidugi ühist on, et torkavad mõlemad. Nimelt lõpeb küsitava puu oks tavaliselt astlaga. Nii kutsutaksegi teda soome keeles orapaatsama (orapaakspuu), kuigi paakspuuga ka tegemist pole. Küsitava puu marjad on kibeda ja tülgastava maitsega, aga teevad kõhu lahti. Umbes sama nimega oli meil ka üks kultuuritegelane, kelle majamuuseum asub Kloogal. Milline puu?

 

17. Tänu nende kahe mehe teostele teame palju Rooma riigi elust. Üks oli nö. isa ja teine tema õe- ja kasupoeg. Vanem mees hukkus Vesuuvi purske ajal, mis hukutas ühtlasi Pompeij ja teised linnad. Õepoja jutustus vulkaanipurskest ja onu  hukkumisest on kõige põhjalikum dokumentaaljutustus antud sündmusest. Kes?

 

18. Eesti kultuuriloos on palju inimesi, kelle nimi on Künnap – keeleteadlane Ago Künnap, tennisist Mait Künnap, fotokunstnik ja alpinist Jaan Künnap jt. Tundub, et selle sõna puhul on tegemist künnapuu lühendatud vormiga, aga ei ole. Viimast käänatakse nii künna/puu, künnap aga on hoopis teine tüvi. Mida tähendab künnap eesti keeles?

 

19. Küsitav majandusteadlane sündis 1883, suri 1946. Isa oli õpetas Cambridge’is loogikat ja majandust, ema oli edukas kirjanik ja sotsiaalreformaator, mõlemad suutsid oma poja üle elada. Kuulsaks sai 1919. aastal Versailles’ rahulepingut kritiseerinud teosega “The Economic Consequences of the Peace”. 1936. aastal ilmunud “The General Theory of Employment, Interest and Money” esitas kogunõudluse teooria, pannes sellega aluse moodsale makroökonoomikale. Oli edukas investor. 1928. aastast kuni 1945. aastani oli tema juhitud Cambridge’i King’s Colledge’i investeerimisfondi keskmine kasvunumber 13,2% (Suurbritannia selle aja keskmine majanduskasv oli 0,5 % võrra aastas miinuse poolel). Nooruses homoseksuaalne küsitav abiellus 1925. aastal kõigi üllatuseks maailmakuulsa Vene balleriini Lydia Lopokovaga. Peale seda katkestasid mõned varasemad sõbrad temaga suhted, pidades abikaasat väljakannatamatuks.

 

20. Poliitikutele pannakse tihti hüüdnimesid, nii võiks küsida, keda kutsutakse Savipätsiks ja keda Tilli-Villiks ja keskmisele eestlasele on kõik selge. Küsime hoopis kahte poliitikut ja suurt sõpra, ühe neist hüüdnimi oli Tricky-Dicky (triki Dick), teine aga ajas oma valimiskampaaniat põhiliselt kahe keemilise aine valemiga, millest üks oli H2O? Kes olid need poliitikud?

 

21. Küsime Vestfaali algupära koorikuta rukkileiba, mida küpsetatakse madalal to kuni 24 tundi aururohkes ahjus. Leival on suur omastatavus ja toiteväärtus.  Maitse on leival meeldiv kibe-magus. Muide, sama nime kannab ka piklik õhuke magus kook, mida on maitsestatud mandlite, vanilli, kaneeli ja sukaadiga. Kook on meil ehk pisut tuntumgi, kui leib ise. Mis nimi? Viimasel ajal on mõistena ilmunud Eesti Ekspressi lisasse.

 

22. Enamik spordiga kursis olevad mälumängureid  mäletab legendaarset poksijat Muhammad Alid e. Cassius Clayd. Kes oli aga Mohammad Ali Jinnah? Mis oli tema elutöö?

 

 

23. Lillehammeri olümpial 1994.a. kuulusid Eesti murdmaasuustamise võistkonda meestest A.Veerpalu, J.Mae, U.Välbe, T.Kuus, E.Kassin, J.Teppan ning naistest Kristiina Smigun, S.Suija, P.Niglas, Ch. Vahtra. Kui teatesõdud kõrvale jätta, kes saavutas nendel olümpiamängudel nimetatud meestest ja kes nimetatud naistest parima koha individuaalarvestuses?

 

24. Maailma üks suurimaid luksustooteid valmistav kontsern kannab nime "LVMH Group". Selle ettevõtte käive on aastas umbes 12 miljardit eurot ning tal on umbes 56000 töötajat.  

Kontsern omab üle 50 luksustoodete kaubamärgi, siin on toodud mõned nendest:

Joogid: Dom Pérignon, Veuve Clicquot Ponsardin

Mood: Kenzo, Christian Lacroix, Givenchy, Marc Jacobs, Fendi, Donna Karan

Parfüümid ja kosmeetika: Parfums Christian Dior, Guerlain

Kellad: TAG Heuer, Zenith International, Benedom - Dior Watches

Kuid kõige kuulsamad kontserni omanduses olevad kaubamärgid peituvad ettevõtte nimes: LVMH.

Palun nimetada need kaubamärgid (3 tk) ehk mis on ettevõtte täisnimi?

 

25. Grammy auhindu antakse välja 104 kategoorias (popist räpini, klassikast polkani). Laseme Teile ühe muusikapala sellelt plaadilt, mida kriitik on iseloomustanud kui jõnkslevat eepost, kuhu on lubatud ainult naisi. Selle loo esitajaansambel on üks Grammy saaja (tervelt 3 tükki: aasta album, parim räp album, best urban performance so. vastand country’le). Nimetage palun ansambel ja lugu, mille töötlust te kuulete! Vastusena ootame ansambli ja loo nime.

 

*** 6. küsimuse asendusküsimus, 6. küsimuse vastust ei teadnud ükski paar, seega läks küsimus asendamisele.

26.  Küsime ühte lindu, kes pruunikirju sulestikuga sulandub hästi ümbrusesse. Elab ka Eestis. Linnu suured silmad paiknevad pea külgedel, seetõttu saab lind näha ka selja taga toimuvat. Isaslinnu häälitsus on kutsuv kvorr-kvorr. Lind pesitseb suve jooksul kaks korda ja toitub vihmaussidest ja putukatest. Prantsusmaal, Itaalias jm. oli selle linnu jaht tõeline härrasmeeste jõudeaja rituaal. Ka Eestis on levinud rahvajutt, et kõrgest soost kütid linnu väljaheidet delikatessina söövad, prantsuse kütid kinnitavad sedasama endi kohta. Mis lind?

VASTUSED

1. John Napier

2. Sigarid (parejo on sirge küljega, figurado keerukama kujuga)

3. Walter P.Chrysler (1875-1940), hoone arhitekt W.van Alen

4. Kirjanik, Nobeli rahupreemia 1905, Haagi rahukonverentsi aktivist, andis välja sõjavastast ajakirja „Ei relvadele”.

5. Käbi Laretei

6. Toivo Leiger (Leiger, hiidlaste vägilase Suure Tõllu vend)

7.  Pilliroog

8. Ignatius Loyola, jesuiitide ordu asutaja ja esimene kindral

9. Alfred Kongo (1906-90), viidatud Kongole kui kahele riigile Aafrikas (Aafrika rand) ja Kongo-hotellile Haapsalus

10. Michael Douglas

11. Libuše Prusova (M.Ani paarismängupartner), eesnimi Smetana ooperi „Libuše“ järgi

12. Kofeiin

13. Mart Poomi koduklubi Sunderland

14. Elysioni väljad (Pariisis Champs d’Elysee)

15. Müncheni olümpiastaadion, 1972

16. Harilik türnpuu (kultuuritegelane K.Türnpu)

17. Plinius Vanem ja Plinius Noorem

18. Suur kõõlus (õigeks loeti ka lihaste sidekoeline kinnituskude luude külge)

19. John Maynard Keynes

20. Richard Nixon ja Barry Goldwater (Au- kuld ja H2O- water e. vesi)

21. Pumpernikkel

22. Pakistani riigi rajamine

23. P.Niglas 22 (5 km klassikat) ja E.Kassin 16 (30 km vabastiilis)

24. Champagne Moët & Chandon (piisab Moët )
Jas Hennessy & Co (piisab Hennessy)
Louis Vuitton Malletier (piisab Louis Vuitton)

2 tk – 1 punkt, 3 tk. 2 punkti

25. Outkast (Big Boi ja Andre 3000), „These Are My Favourite Things“ töötlus muusikalist „The Sound of Music“

 

Lisaküsimuse vastus:

26. Metskurvits (traditsiooniline rahvapärane nimi nepp – 1p)