Haapkilb 2003/04 IV voor 15.01.04

Küsimused Krista Kumberg, Raul Tammet

 

1. Ameerika mandril on “kodustatud” (koriluse objektist kultiveeritavaks) mais, kartul, tomat, maniokk, arahhis jt. Alates 16.saj. jõudsid need kultuurid Euroopasse ja Aafrikasse. Loomi on Ameerikas kodustatud ainult kaks; neist üks on pigem kodulind kui loom. Millised kaks?

 

2. Sellele sõjakäigule läks kokku miljon inimest. Sõdureid oli nendest üle 300 000. Kaasas olid perekonnad, teenrid, isegi koduloomad. Sihtmärgini jõudsid 40 000 sõdalast ja sihtmärki nähes paljud surid erutusest. Sihtmärk vallutati reedel, 15.juulil kell 3 päeval. Mis oli selle kampaania sihtmärk?

 

3. …kõik inimesed sünnivad võrdsena, et kõik nad on Loojalt saanud võõrandamatud õigused, et nende õiguste hulka kuulub õigus elule, vabadusele ja õnnepüüdlusele. Nende õiguste tagamiseks on loodud valitsused, ja need ei pea saama oma võimu teisiti, kui ainult nende nõusolekul, keda nad valitsevad.

Millisest dokumendist pärineb see tekstikatke?

 

4. Ta oli teel tšehhitarist abikaasaga linnavalitsusse. Trükitööline viskas teda pommiga, mille ta ise kinni püüdis ja minema viskas. Pomm lõhkes ja haavas ühte ohvitseri. Tagasiteel linnavalitsusest oli tal kavatsus minna haiglasse haavatud ohvitseri vaatama. Tänavaristmikul seisnud gümnasist tulistas tema pihta ja haavas teda ja abikaasat surmavalt. Keda nii innukalt ühel päeval kaks korda tapeti?

 

5. Mõista, mõista, mis see on – padrikus pisike pojake, sees magus pudruke?

 

6. Läänemaa randades tekib üleujutusi, kui tugevat tuult puhub lõuna- ja läänekaarest. Kuidas käitub merevesi Voosi kurgus ehk Noarootsi ja Vormsi vahelises väinas?

 

7. Missugune mesi ehk mis meetaimest, on Eesti standardmesi, kui võrrelda erinevaid meeliike?

 

8. Riigilipu kasutamise kord (11.06.1993) sätestab: Kui Eesti riigilipp heisatakse koos ühe või mitme riigi lipuga, paigutatakse Eesti riigilipp teiste lippude rivi suhtes lipurivi tagant vaadatuna paremale. Teiste riikide lippe paigutatakse üldjuhul …keelse riiginimede tähestikulises järjekorras, iga riigilipp heisatakse eraldi, ühesuguse pikkusega lipuvardasse või –masti.

Lippude paiknemise nõuete rikkumise eest lippude koosheiskamisel on “Haldusõigusrikkumiste seadustikus” sätestatud rahatrahv kuni kümne päevapalga ulatuses. Mis keelset riiginimede tähestikulist järjekorda peab järgima?

 

9. Vanuselt maailmas kolmas, asub Andrusemäe seljandikul. Ehitustööga alustati 16.saj esimesel kümnendil. Häda oli töömeestega, kes ettemaksu saamata kuigi meelsasti kohale ei ilmunud. Aktiivsem ehitus vahemikus 1514-1519, siis askeldasid ehitusplatsil korraga 15 kiviraidurit ja muud meistrimeest. Esialgsel kujul enamvähem valmis 1531, kuid samas algasid läbirääkimised edasiehitamiseks. Mis rajatis?

 

10. Kas paavst pihib oma patte ja kellele siis?

 

11. Kes on kunstnik? (3 eskiisi)


 


12. Kes on kunstnik? (2 pilti)


 


13. Mis autofirma?


 


14. Milline eripära ühendab Harju-Madise, Kihelkonna, Anseküla ja Paluküla kirikuid ja Haapsalu piiskopilinnuse Osutitorni?

 

15. Alexandre Dumas hakkas nutma, kui üks tema romaani kangelastest surma sai. Dumas noorem püüdis isa lohutada: Kas ei võiks peatükki ümber teha? Järsku õnnestub teda veel päästa?

Ei! raius papa, pisarad põskedel voolamas, midagi pole teha, nii on ja nii jääb!

Kelle surma kirjanik nii valulikult üle elas?

 

16. Zeus on imposantse sõnnina võrgutanud printsess Europe, viinud seljas Kreetale ja sigitanud seal pooljumalatest valitsejasoo. Vanimast pojast sai müütiline kuningas, kelle oletatav kivist troon on pildil. Kes oli esimene Kreeta kuningas?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17. Tänapäevast Europe’t on kujutanud üks nooremapõlve Eesti kunstnik. Mõlema töö nimi on Euroopa. Kes? Vasakpoolsel pildil on tekst: kes seda pilti vaatab, on loll


 


18. Kes on pildil?


 


19. kes on pildil?


 


20. Milline saarejärv on Eesti suurim ja milline järvesaar?

 

21. Üks Eesti meister iseloomustab oma sooritusi: 30% tuleb välja nii, nagu tahan. 30% maandub heasse kohta ja 30% sinna, kuhu ei tahaks. 10%  on sellist, millest ei tahaks üldse rääkida. Milline spordiala?

 

22. Brüsselis asub maailma ainuke -muuseum, kus võib kuulata Bachi kirjutatud

–kantaati, vaadata –väärisehteid, –nukke, -vaipa, -paberit ja –koortest potte. Maailmas on üle 50 000 selle materjali sordi. Mille muuseum?

 

23. Ilmavõrgus on selle Eesti luuletaja kodukirja avalehel kirjas: väike ülevaade mu elust ja loomingust, mõtetest ja arvamustest. Püüan kodukirja sageli uuendada.

Selle kodukirja tegemisel ei kasutand ma Microsofti tarkvara ja mul on hea meel, kui seda ei kasuta ka selle lugejad.

Kes on üleilmastumisega halvasti lõimumas või ei hooli sellest põrmugi?

 

24. Üks Eesti Kergejõustiku Liidu spordiklubisid kannab nime LEKSI 44. Kes ja mis on sellise nime- ja numbrikombinatsiooni põhjuseks ehk mida selline spordiklubi nimi õieti tähendab?

 

25. Vana Oskar haaras pojal ärevusest käest. Ah sedasi! Suur jumal!,  kisendas ta raevunult. Ah metskits tappis tubli Joosepi! Ah nüüd siis juba hävitavad meid need jälgid loomad, kes päevad läbi solgivad meie maad! Kes kepsutavad silohoone otsas, just nagu oleks nemad selle ehitanud, ja mitte Pärnu KEK!  Millisest raamatust katkend pärineb ja kes on autor?

 

Asendused: Valkenbergi maratoni joostakse Hollandis; 1690 meetrist ringi läbitakse 25 korda. Üks asjaolu kummastab aga selle maratoni puhul hoopis enam. Mis nimelt?

 

See koeratõug on tuntud peamiselt pommi- ja narkokoerana, tihti näeb teda ka pimedate juhtkoerana. Tõu omadusteks on arukus, empaatiavõime ja sõbralikkus. Algselt aretatud linnukoeraks, kes lastud linnu peremehele kätte pidi tooma. Oma õppimisalti iseloomu tõttu tahab üsna palju mängida, treenida ja joosta. Milline koeratõug?


Vastused:

 

1. laama, kalkun

 2. Jeruusalemma vallutamine 1099, I ristisõda

 3. Ameerika Ühendriikide Iseseisvusdeklaratsioon

 4. ertshertsog Franz Ferdinand, 28.06.1914 Sarajevos

 5. sarapuu pähkel

 6. voolab tagurpidi ehk põhjast lõunasse

 7. ristikumesi

 8. prantsuse keel

 9. Kõpu tuletorn, “korpulentne hiiu emand”

10. jesuiidist mungale, kes käib iga nädal Vatikanis

11. Urmo Raus, Tartu Jaani kiriku vitraažide kavandid

12. Pablo Picasso

13. Peugeot

14. kasutatud päevaste meremärkidena

15. Porthos

16. Minos

17. Peeter Allik

18. Jaan Kross (kaasvangi joonistus)

19. Dwight Eisenhower

20. Mullutu/Suurlaht Saaremaal ja Piirissaar Peipsil

21. golf

22. kartul

23. Jaan Kaplinski

24. Aleksander(Leksi) Klumberg, tema 44 Eesti rekordit

25. Romeo ja Julia, Andrus Kivirähk

 

jooks toimub maa all, endises varjendis – praeguses seenekasvanduses

labradori retriiver