Haapsalu mälumängumeistrivõistlused, 2003,  18. detsember

Küsimused koostanud Heino Raivet ja Erik Aru

 

1. See on Doonaul asuvatest linnadest kõige põhjapoolsem, st selle linna kohal keerab  Doonau tagasi, kui mitte päris lõunasse, siis kagusse kindlasti.  Oli kunagi keltide asula, aastast 179 Rooma sõjalaager (mille nimi viitas valitsejannale), 530-788 Baieri hertsogite ja 827-911 Karolingide residents, hiljem Baieri hertsogkonna pealinn, 1810 läks linn Baieri kunigriigi koosseisu ja minetas oma tähtsuse Münchenile. Milline linn?

 

 

2. See kuulus sportlane sündis ja elas suure osa oma elust Valgas. Pärast spordist loobumist oli küsitav Valgas pikka aega ainuke taksoomanik. Oli piirilinna seltsielu tegelane, rääkis puhtalt läti, eesti, saksa ja vene keelt. Hiljem oli aastaid Tallinna Limonaaditehase direktor. Kes on see sportlane?

 

3. HAAPSALU KÜSIMUS Küsime Eesti Vabadussõjas kuulsaks saanud väeosa, mis asutati Eestis USA eestlase H.Reissari algatusel 21.XII 1918. Väeosa võitles Eesti Vabadussõjas F.Pinka juhtimisel mitmetes lahingutes kogu Vabadussõja jooksul. Pärast sõja lõppu oli nimetatud väeosa võitlejad mitmete teiste väeosade koosseisus. 24.I 1924. a. moodustati umbes sama nimega uus väeosa, mis hakkas paiknema alates 1932. a. Haapsalu-Uuemõisas. Milline väeosa? Pildil näete selle väeosa praegust embleemi.

 

 

4. Selle helilooja sünnist mõöödus tänavu 125 aastat. Tema 1909. a. valminud kantaadiga avati „Estonia“ uus teatrimaja aastal 1913. Kes ja kuidas oli kantaadi nimi?

 

5. Näitame Teile kolme lippu. Nimetage, kelle lippudega on tegemist.

 

 

             roheline

 

 

            tumesinine

 

 

 


            valge

 

            punane

 

 

            kollane

 

 

6. See sõna sai kuulsaks just võidusõidust. Nimetatud kaubamärgi lasi joogifirma Worldwide Beverages luua 90ndate keskel oma uue energiajoogi tarbeks veel enne seda, kui joogi retsept valmis sai. See oli täiesti uus müügistrateegia: luua bränd enne toodet. Reklaamifirma otsustas, et kaubamärk tehakse kuulsaks vormel-1 kaudu. Tema logod ehtisid Williamsi autosid. Milline kaubamärk see oli või kuidas kõlab sellele müügistrateegiale vastav tegusõna eesti keeles?

 

7. Teatavasti on basiilika (kr.k. kuninglik koda) selline kirikutüüp, mille puhul on kesklööv kõrgem ja tavaliselt ka tunduvalt laiem kui külglöövid. Lisaks sellele on basiilika kesklööv varustatud ka oma akendega, millest kesklööv saab valgust. Basiilika kesklöövi aknad paiknevad kõrgemal, kui külglöövide katus. Kuidas nimetatakse Eestis nii tavalist nö. mitte-basiilikalaadset kirikutüüpi, kus kesklööv ja külglöövid on ühekõrgused ja kesklöövil puuduvad oma aknad? Kesklööv saab sel juhul valgust vaid külglöövide akendest.

 

8. Tuntud lavakunstnik, kodanikunimega Erich (ka Eric) Weiss (1874-1926), esines aastatel 1916-1923 ka filmis, kuid meile on siiski rohkem tuntud kui vahetu publiku ees esineja. Öeldakse, et oma kunstiga kummutas ta usku üleloomulikkusse ja spiritismi. Kes?

 

9. Ajaloost ja ka kirjandusest on üsna kuulsad ka kuulsate meeste hobused. Teatavasti ratsutas Don Quiote hobusel nimega Rosinante ja Aleksander Suur Buckephalosel. Kes aga ratsutasid hobustel vastavalt nimedega Kantaka ja Lamri? Nende hobuste isandad ei ole omavahel rohkem seotud, kui esimene paar.

 

10. PILDIKÜSIMUS Aastal 1900 asutatud Briti leiboristide partei juht Tony Blair sai Briti peaministriks teatavasti aastal 1997. Veel enne, 1994.a. oli ta saanud leiboristliku partei juhiks pärast seda, kui partei eelmine juht, shoti advokaat (vt. pildil) sai kohalikel valimistel valimisvõidu ning kohtumisel partei toetajatega 11. mail 1994 südamerabanduse. Kuidas oli leiboristide eelmise liidri nimi, kellelt Blair ameti üle võttis?

PS. Ära iial lootust kaota!

 

 

11. Tuntud kunstnik Peter Blake kujundas 1967.a. ühe teose kaane, millele mahtusid teadlane Albert Einstein, kommunismi teoreetik Karl Marx, laulja Bob Dylan, näitlejad Marlon Brando, Tony Curtis, Merilyn Monroe ja Mae West, briti minevikupoliitik sir Robert Peel, poksikuulsus Sonny Liston, maadeuurija David Livingstone, kirjanikud G.H. Wells, G.B. Shaw, Edgar Allan Poe, Lewis Carroll, Oscar Wilde ja  Aldous Huxley, ujuja Johnny Weissmüller, lapskuulsus Shirley Temple jpt. Millise teosega oli tegemist?

Kuvatud pildil näete ühte teist P.Blake stiilinäidet.

 

 

12. HAAPSALU JA LÄÄNEMAA KÜSIMUS See kunstnik sündis Tallinnas, kuid suri 1947.a. Läänemaal, Ellamaal. Õppis 1913-15 H.Laikmaa ateljeekoolis, oli Haapsalus joonistusõpetaja1924-28, alates 1935 elas ja töötas Ellamaal, 1938.a. eestistas oma perekonnanime. Tema loomingut esineb vähe, viimasel ajal on oksjonitel esinenud tema töid vaid korra, hind küündis üsna kõrgele (64000 kr). 2001.a. Eesti kunsti ülevaatenäituse retsensioonis kirjeldab kunstikriitik Reet Mark selle kunstniku maali nii: „Ja siis pöördel, eraldi aknavahes kellegagi võrreldamatu stiilse ............ lõheroosa-mereroheline "Maastik" (1925), milles eri sorti värvilised hallid killud vaid elaani lisavad - näituse värvipillerkaaris ei kahvatu see töö teps mitte.

Kunstnikku kõrvutati tihti ka kujur R.Haavamäega ja iseloomustati neid koos kui Läänemaa kahte kunstitähte – kaks kunstnikku kahes ruumis ja kahe kunstniku ristuvad paralleelid. Kelle säravat tööd kirjeldati?

 

13. Milleks antud eset kasutatakse kasutusjuhendi järgi?

 

14. Veel üks HAAPSALU küsimus.

See Soome 2002.a. filmis „Kägu“ e „Kukushka“ peaosa mänginud näitleja, on lõpetanud Peterburi Teatriakadeemia ja saanud mitmeid preemiad näitlemise eest, kuid tema läbilöök toimus ikkagi filmiga „Kägu“. Sündinud 1972, pikkus 185,  mänginud mitmes Lenfilmi filmis ressizöör Rogozkini käe all. Muuseas, ka „Kägu“ on Aleksander Rogozkini lavastatud film. Vastusena piisab näitleja nimest.

 

 

 

15. HAAPSALU KÜSIMUS Üks ristsõnadeski perekonnanime eripära tõttu tihti küsitud helilooja (sünd. 1929) on loonud rohkesti vokaalsümfooniamuusikat, koorimuusikat ja puhkpillimuusikat, sealhulgas mere, kalurite ja ka Haapsalu teemal. 1978.a. valminud süit kannab nime „Vanad teerajad Haapsalus“.

 

 

16. Kes on kirjutanud raamatu, kus tegevus toimub õnnelikus linnas nimega Happville ja üheks peategelaseks on härra Peabody? Sama autori eelmine teos ühe maa rahvuslille teemadel võeti samuti hästi vastu. Autor on lähiajal lubanud kirjutada veel kolm raamatut. Kes?

 

17. See taim tärkab tavaliselt varakevadel kohe pärast lume sulamist ja õitseb juunis. Oma nime on ta saanud Trooja sõja põhjustaja Parise järgi – nii kutsutakse teda ka paljudes keeltes – inglise keeles herb Paris, prantsuse keeles parisette, ka ladinakeelne nimetus Paris Quadrofolia viitab Parisele ning neljale lehele, mis pidavat kujutama kolme vaidlevat antiikjumalannat Aphroditet, Ateenat ja Herat ning nende ilu üle otsustavat Parist ennast. Ja nende nelja lehe keskel –ime küll – on tülijumalanna Erise poolt visatud õun – sama mürgine, kui too tüliõun  mütoloogias. Kuidas kutsutakse seda taime?

 

 

18. Esimene valgusfoor paigutati raudteele Suurbritannias aastal 1893. a. Hiljem laienesid valgusfoorid ka autoliiklusse ja nii hakkasid inimeste kõnepruuki juurduma mõisted roheline tee, roheline laine jt. Veel 19. sajandi keskel, kui keegi ei teadnud midagi valgusfooridest, tähendas mõiste „roheline tee” hoopis midagi õudustäratavat, mida ka mitmed Eesti kirjanikud on kirjeldanud – näiteks Ed.Vilde mitmes oma teoses. Mida peeti 19. sajandi algul silmas „rohelise tee” all? Jutt ei ole muidugi joogist (vene k. tshai).

 

19.  Nii kutsuti nõida Robert Burnsi poeemis „Tam O’Shanter“ ja sellist nime kannab 1869.a. ehitatud viimane tee-klipper – laev, millega Indiast teed veeti. Laev ise on tõstetud kuivale Greenwichis ja avatud kui laev-muuseum. Teil aga aitab seda meelde tuletada üks väike sõõm. Mis nime kannab klipper ja kandis nõid poeemis?

 

 

 

20. 1912.a. Stockholmi olümpial tuli see Suurbritanniat esindanud mees 1500 m jooksus 6. kohale. Räägitakse, et tempot tehes oli ta end ohverdanud kaasmaalase Arnold Jacksoni võidu nimel. Pärast esimest maailmasõda õnnestus nimetatud mehel siiski Antverpeni olümpial medal saada – hõbe 1500 m jooksus. Nimetatud mees pälvis1959.a. Nobeli rahupreemia oma töö eest Rahvasteliidus ja ÜRO-s sõjapõgenike heaks, desarmeerimise ning rahu eest. Muuseas, abiellumisel oli ta võtnud lisaks oma nimele ka naise nime, nii nägi ta perekonnanimi välja kaheosalisena, sidekriips vahel. Nime esimese osa (naise nime) saate, kui mõtlete frankide jõuludele ja mehe oma nime  siis, kui Teile peaks meenuma ühe kuulsa detektiivi elukoht. Kuidas on selle olümpiaajaloos seni ainsa inimese, kes on saanud nii olümpiamedali kui Nobeli preemia, nimi?

 

21. Selle kiirekasvulise lehtpuu lehed on noorel puul ja vanal puul täiesti erinevad. Noore puu lehed on laiad ja kasvavad paaris, vana puu lehed meenutavad aga kitsaid süstjaid pajulehti, mis paiknevad lehevarrel vaheldumisi. Vili on kupar.  Üks tutiga lind armastab teha oma pesa selle puu õõnsusse. Sügiseti ei viska see puu oma lehti maha, vaid ära kukub koor. Kevadeti kasvab puule uus roheline  koor. Jõulude aegu külastavad puid jõulumardikad, kes tihti puu lehtedest paljaks söövad.

Selle puu isenditest koosnevas metsas on alati iseloomulik eeterlikest õlidest rikas õhk, sest puulehed ja võrsed sisaldavad rohkesti tsineooli. Hea puu paberi valmistamiseks. Milline puu?

22. Nimetatud laulja hiljuti ilmunud CD on olnud mitu nädalat Eesti kõige müüdavamate CD edetabelis kas esimene või teine. Kommentaator Mart Juur on selle laulja kohta öelnud nii:

Isegi niivõrd muusikakauge isik nagu Andrus Kivirähk teab tema nime ja see on ülim kuulsus, mida üks underground-tegelane võib Eestis saavutada. Aga tegelikult pole imestada midagi. Kui mõtlen Eesti hiphop-scene'i peale, nii nagu mina seda tunnen – need mõnusad suhtekorraldajad ja reklaamimehed, kes tööst vabal ajal haaravad mikrofoni ning kukuvad laduma riime gängidest, mentidest, narkost ja litsidest – no tore, aga kogu see värk kõlab ikkagi neetult punnitatult ja kunstlikult (kui instrumentaalid välja arvata, need on teinekord tõesti super, au ja kiitus ühele ja teisele). Umbes nagu ärkamisaegne eesti luule, mis kujutas endast saksa poeesia kohmakat mugandust.

Millise lauljanime all nimetatud edukas plaat ilmus?

 

23. Selle linna vapil ja ka lipul on neli tähte ja plussmärgi taoline märk --  +SPQR. Mis linn?

 

 

24. Kes pagan on Vsevolod Zelenyi (Zeljonõi), küsib kolumnist I.Schwede oma kolumnis. Mida vastate talle Teie?

 

 

25. Seda pisikest mardikat kutsutaks ladina keeli Ips Typographus. Ka inglastel on ta typographer beetle  ja soomlastel kirjanpainaja. Kes on see raamatutrükkal või trükikoja omanik?

 

MÄRKUSED: Asendamisele kuulusid järgmised küsimused: 9, 10, 12, 13, 16

1. Kollasega märgitud küsimuse vastust ei teadnud ükski võistkond

2. Punasega märgitud küsimuse vastust teadsid kõik võistkonnad.

 

ASENDUSKÜSIMUSED:

Asendusküsimus küsimusele nr. 9

26.  Üks vähestest Eesti ümmarguse torniga kirikutest, pühendatud Ristija Johannesele. Selles kirikus on olnud õpetajaks praegune piiskop E.Soone (1973-85)  ja ka O. W.Masing. (1788-1795). Põhjasõjas jäi kirik puutumata, kuna keegi oli kirikuuksele kinnitanud venekeelse sildi „Selle maja, mis on pühendatud Kristusele, jätab iga kristlane õiglaselt terveks.“ Milline kirik ?

 

 

Asendusküsimus küsimusele nr. 10

27. Hiljaaegu põhjustasid palju kõmu Mihhail Velleri vana aja kõlakate põhjal kokkufantaseeritud novellid, mille kangelasteks endisaegsed Eesti kultuuri- jm tegelased.

Üks teine Tallinnas reaalselt elanud autor, on kirjutanud vähemtuntud tegelaskujudega novellikogumilaadse jutustuse “Kompromiss”, mis ilmus esimest korda 1981. aastal USA-s, eesti keeles anti välja 1995. aastal. Teose ingliskeelset varianti on praegugi võimalik amazon.com-ist tellida, samal leheküljel leidub eripakkumine: kui osta selle teosega koos ka Mihhail Bulgakovi “Meister ja Margarita”, siis saab allahindlust. Käesoleval nädalal esilinastub Olga Davidjantsi dokumentaalfilm “Intiimne linn”, mis toob ära “Kompromissi” tegelastepoolse versiooni selles kirjeldatud sündmustest.

Küsitav teose autor sündis 1941 Ufaas, suri 1990 New Yorkis. Perekond kolis 1944 Leningradi. Töötas põhiliselt ajakirjanikuna, loetakse samasse kirjandusvoolu kuuluvaks, kuhu ta nobelistist sõber Jossif Brodskigi. 1972-1976 elas Tallinnas, töötades venekeelsete ajalehtede juures. NSV Liidus ei õnnestunud tal oma proosat avaldada, 1976. aastal anti kaks tema raamatut välja Läänes. 1978 emigreerus USA-sse. Eesti keeles on ilmunud kolm teost: peale juba mainitud “Kompromissi” ka “Riiklik kaitseala” (1998) ja “Vertikaalne linn” (Looming 1998/8).

Üks sõpradest on tema kohta öelnud: “… oli oma eluajal tagasihoidlik, ülbeks läks alles pärast surma: tõlked võõrkeeltesse, luksusköites kordustrükid…”

Küsitav ise on öelnud, et elada on võimalik ainult kolmes linnas - Leningradis, New Yorgis ja Tallinnas.

 

Asendusküsimus küsimusele  nr. 12:

28. Pärnu teatri „Endla“ 2003.a. hooaja publiku lemmiketendus oli „Karlsson Katuselt“ võrratu Sepo Seemaniga Majasoku rollis. Milline etendus oli aga 2002.a. publiku lemmiketendus? Näete ka pilti sellest igihaljast lavastusest.

 

 

Asendusküsimus küsimusele nr. 13:

29. Septembris esines Eestis kahe kontserdiga multi-instrumentalist Jason Swanscoe juhitud ansambel. Ettemängimisele tuli menukas album „Man With The Movie Camera”, mis on muusika vene kultusressizööri Dziga Vertovi samanimelisele avangardsele ja dokumentaalsele tummfilmile aastast 1925. Show eripäraks oli ansambli saljataga linastuv tummfilm suurlinna Moskva päevast. Milline ansambel?

 

Asendusküsimus küsimusele nr. 16.:

30. See 1643.a asutatud linn asetseb linnaga samanimelise jõe suudmes paiknevatel saartel. Linna lähedal asus pikemat aega karistusasutus, praegu on nimetatud linn kogu territooriumi pealinn. Sadam on madal, suure süvisega laevad peavad jääma ankrusse veidi eemale.

Linn on saanud oma nime ühelt taimelt või vastupidi. Sama nime kannavad mitu asja 

a. üks üsna omamaitselisene toiduaine, mida ei soovitata süüa haavandtõve haigetel, teistele aga annab ta teatud skaala järgi 40,000HU to 100,000HU, mõnede spetsialistide arvamuse kohaselt isegi veel rohkem.

b. eriline tarkvara, mille versioon 1.0.4 on hiljuti ilmunud. On kirjutatud Javas ja kasulik Java-arendajatele andmebaasidega töötamisel.

b. Porsche mudel (450 hobujõudu).

Mis linn, milline skaala ja milline territoorium? Olgem täpsed vastamisel!

 

VASTUSED:

1. Regensburg

2. Meie esimene olümpiavõitja Alfred Neuland

3. Scouts-rügement, alates 1924 Scouts Üksik Jalaväepataljon

4. Artur Kapp, kantaat „Päikesele“

5. Abhaasia, Adzaaria, Lõuna-Osseetia – Gruusia mässulised provintsid

6. Hype (haipima)

7. Kodakirik

8. Harry Houdini, tuntud illusionist ja tsirkusekunstnik.

9. Väidetavalt Buddha ja kuningas Arthur

10. John Smith

11. The Beatlesi  „Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band” album.

12. Aleksander Krims (alates 1938 – Radava)

13. Õhuke seebileht ühekordseks kasutamiseks (meenutab tikutopsi suurust mustrilist paberit )

14. Kui nimi Haapsalu tõlkida soome keelde – saame Haapasalo - näitleja Ville Haapasalo

15. Olev Sau

16. Madonna

17. Ussilakk (ussimari, rabanduserohi, villimari, hundimari, hooramari, kihvtimari)

18. Kadalipp (roheliste pajukeppidega peksmine, näit. Mahtra sõda)

19. Cutty Sark – lühike hõlst

20. Philip John Noel-Baker

21. Eukalüpt (tema lehti sööb loom, keda kohalik rahvas nii kutsubki – ei joo- koaala, pesa teeb kakaduu).

22. Chalice

23. Senatus Populusque Romanus (Rooma Rahvas ja Senat) See oli Rooma impeeriumi moto ja olnud ka Rooma linna vapp ja lipp aastasadau.

24. Läti judomaadleja, Sydney pronks kaalus kuni 73 kg, Aleksei Budõlin pronks kaalus  kuni 81 kg. Lätikeelne nimekuju Vsevolods Zelonijs.

25. Kooreürask (vn. korojed-tipograf)

 

ASENDUSKÜSIMUSTE VASTUSED:

26. Lüganuse kirik

27. Sergei Dovlatov

28. Suvitajad (muhumuusikal J. Smuuli ja S. Nõmmiku ainetel ja Ü. Vinteri meloodiatega, osades Helgi Sallo, Jüri Vlassov ja Piret Rauk, Feliks Kark jt).

29. Cinematic Orchestra

30. Cayenne, Prantsuse Gujaana pealinn, HU-d on Wilbur Scoville skaalal (ühik - heat units) piparde tulisuse mõõtühikuteks.