Kokkuvõte artiklitest, mis ilmusid maakonnalehes Harjumaa ja linnaosalehes Pirita.

 

Mälugigant 2003 sai OÜ Dreisi jalgratta Giant!

 

Eestis on läbi aegade olnud populaarseks tegevuseks oma aju teritamine asjaga, mida  tavatsetakse nimetada mälumänguks või kilvaks. Juunikuus toimuski Pirita Vaba Aja Keskuses OÜ Dreisi jalgrattaturniir mälumängus „Mälugigant 2003“. See individuaalne mälumäng oli pühendatud omaaegse tuntud intellektuaali Hardi Tiiduse mälestusele.

 

Umbes 20 aastat tagasi avaldas Hardi Tiidus mõtte, et tugevaim kilvar võiks saada auhinnaks jalgratta, et vaimu arendamine ei jätaks keha kängu. Nüüd tekkiski võimalus täita mälunestori Hardi kunagine soov.

 

Piritale olid kohale tulnud Eesti tugevamad mäluässad nii Tallinnast, Tartust, Pärnust kui Harjumaalt, Virumaalt ja Järvamaalt.

 

Seekordne võistlus oli tõeline maraton, kuna 5 tunni jooksul esitati 100 küsimust teemade kaupa (10 küsimust 10-l eri teemal). Küsimuste raskusaste oli traditsiooniliselt kõrge – vastus jäi saamata koguni kuraditosinale küsimusele. Samas püstitati ka haruldane rekord – soolovastuseid anti 18-l korral! Samas ei olnud sellist küsimust, millele kõik oleks ära vastanud.

 

Pingelise rebimise tulemusena võitis esikoha mitmekordne Eesti mälumängumeister tallinlane Indrek Salis, kes kogus 90 punkti. Temale kuulus võistluse peaauhind – alumiiniumraamiga kvaliteetne mägijalgratas Giant GSR ALU/Fs, mille oli pannud välja Pirital asuv Jalgrattakeskus OÜ Dreisi. Indrek Salis võitis ka aunimetuse Mälugigant 2003,

 

koos selle juurde käiva kullatud jalgratturi kujukesega, mille pani välja Pirital asuv Gravex Balti. Kaksikvõidu tallinlastele kindlustas kooliõpetaja Andres Kasesalu Õismäelt, kes kogus 85 punkti. Vaid punkti vähem sai tartlane Leino Pahtma. Neile järgnesid Alar Särgava Türilt (82) ja pärnakas Jaan Allik (81). Madis Replik Kadrinast jagas tugevas konkurentsis 80 punktiga 6.-8. kohta koos Kernu kilvari Anne-Malle Hallikuga ja tuntud Tallinna mõttemehe Jaan Loidega.  

 

Kuna sellel võistlusel selgitati välja ka teemade parimad, siis võitjate nimekiri kujunes üsna pikaks. Hardi Tiiduse lemmikteema antiigi võitis Madis Replik, looduse parimaks tundjaks osutus Harras Madar (Tallinn), sporti teadis kõige paremini raadioajakirjanik Timo Tarve (Tallinn), kunstis ja kirjanduses võidutsesid Anne-Malle Hallik ja Ilmar Lumiste (Pärnu), teadus-tehnikas aga Rein Hiob (Tartu) ja Leino Pahtma. Teema „Film-teater-muusika“ edukaimaks osutus üldvõitja Indrek Salis, geograafiat tundis kõige paremini äsjane ülikoolilõpetanu Jaan Lomp (Tartu) ning teema „Mees“ parimaks oli Andres Kasesalu. Madis Replik võitis veel kaks teemat – „Ajaloo“ – teema  üksinda ning teema „Naine“ koos Hannes Leidlaga (Tallinn). 

 

Parimaks naiskilvariks osutus Anne-Malle Hallik, edukaim noor oli tallinlane Ove Põder ja koolinoor Mihkel Kõrbe Meriväljalt.

 

Seekord aitasid ürituse kõrgetasemelist korraldamist teostada Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Pirita Vaba Aja Keskus, ehitusfirma Koger ja Partnerid, Pirita Arvutiäri SpinTEK, Kindral Johan Laidoneri Selts, Eesti Olümpiakomitee, Pirital asuv Key Business Eesti OÜ, Pirita Gravex Balti, Jalgrattakeskus OÜ Dreisi ja kirjastused Ersen, Olion, Ambassador ja Ivar Sakk`i kirjastus ning muusikaladu Elvis. Suur tänu kõigile toetajatele.

 

Järgmise üritusena toimub 15.augustil kell 12 Kloostripäevade raames ajaloolise Pirita kloostrikiriku varemetes järjekordne Kloostriturniir kolmeliikmelistele võistkondadele.

 

Kuna see üritus toimub Pirita Kloostripäevade raames, siis on kasulik tulla kogu perega, sest vaatamist-tegutsemist jätkub nii lastele kui isadele-emadele. Loodetavasti soosib ka ilm seda üritust, sest kogu melu toimub vabas õhus. Aga ka vihmase ilma puhul pole karta, et mälumäng ära jääks, sest sellisel juhul toimub ta Pirita Vaba Aja Keskuses. Toredad auhinnad vajavad ju laiali jaotamist.

 

Peeter-Erik Kubo

Tenno Sivadi