Mälugigant 2006  on Jaan Loide

 

Juunis toimus Pirita Vaba Aja Keskuse peeglisaalis Eesti suurim individuaalne mälumäng – IV Hardi Tiiduse mälestusturniir Mälugigant 2006.

Tänavuseks peaauhinnaks oli Jõgeva maakonnas asuva keraamikatehase Siimusti Keraamika OÜ poolt väljapandud 43-osaline serviis Ellips 6-le inimesele. Esitati 100 küsimust 10-l eri teemal (ajalugu, geograafia, loodus, sport, teadus ja tehnika, teater ja film, kirjandus ja kunst, muusika, mees, naine).

Mängu juhtis zhürii, kuhu kuulusid 2005.a.Euroopa meister mälumängus – Peeter-Erik Kubo, Euroopa pronksmedali võitnud Tenno Sivadi ja rahvusvahelise kategooriaga kergejõustikukohtunik Eduard Rihm.

Selle mängu eesmärk on välja selgitada aasta kõige laiema silmaringiga mälumängur, kes saab siis Mälugigandi tiitli.

Hardi Tiiduse mälestusmängude motoks on Hardi öeldud lause: “Pea ei ole prügikast“. Sellepärast nendes mängudes ei nõuta osavõtjatelt pseudoteadmisi Coca-Cola ja hamburgeri kultuurist. Need mängud ei dubleeri ka värsket ajakirjandust, sest hea vein peab laagerduma.

Esimeseks Mälugigandi aunimetuse võitjaks oli 2003. a paljukordne vabariigi meister tallinlane Indrek Salis (peaauhinnaks mägijalgratas Giant). 2004. a võitis Mälugigandi tiitli mälumänguveteran nõmmelane Harras Madar (ka siis oli auhinnaks mägijalgratas Giant Pirital asuva jalgrattakeskuse Giant Forte poolt). 2005. a võitis selle ihaldatud tiitli järvalane Alar Särgava, paljude suurvõistluste võitja (peaauhinnaks oli siis Pirita arvutiäri SpinTeki poolt väljapandud universaalprinter).

Seekordne mäng tõotas tulla pingeline, sest osalejate hulgas olid Eesti kõige tuntumad mälumängurid. Läks aga nii ,et kohe algusest peale hakkas mängu juhtima Jaan Loide, kes sellel võistlusel tegi ajalugu: ta kogus 147 punkti 200-st võimalikust ja edestas teiseks jäänud võistlejat 51 punktiga! Nii ülekaalukat võitu ei ole Eesti mälumängudes veel keegi saanud. Jaan Loide sai Mälugigant 2006 tiitli, Siimusti keraamilise serviisi ja AS Kalevi käsitöökommivaliku “Collection nr.1“.Jaan Loide on Eesti tippmälumängurite hulgas edukalt esinenud üle kolmekümne aasta. Ta võitis suuri turniire juba siis,kui pooled seekordsel turniiril osalejatest polnud veel sündinudki. Hõbemedali võitis teenekas mälumängur Tartust (Euroopa 2005. a meistrivõistluste hõbe) Leino Pahtma 96 punktiga ja pronksile tuli noor andekas tallinlane Ove Põder 95 punktiga. Ove Põder oli juuni algul toimunud mälumängu maailmameistrivõistlustel Eesti parim mälumängur ja 2005. a Euroopa meistrivõistluste kuldmedali omanik. Esikümnesse tulid veel Harras Madar, Igor Habal, Tauno Vahter, Tõnu Talve, Indrek Salis, Hugo Tang ja Madis Replik. Parimaks naisvõistlejaks oli Liivia Lohk, kes sai lisaks ka eriauhinna AS Kalevi poolt.

Meie koostööpartneriteks olid Siimusti Keraamika OÜ, AS Kalev, Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Kiirlugemiskool OÜ, Pirita Arvutiäri SpinTek, Pirita Selver, Pirita Top Spa, Pirita Vaba Aja Keskus, Loksa Ravikeskus, Jalatsivabrik Polaria, Ida Euroopa suurim aianduskeskus Hortes, Kindral Johan Laidoneri Selts, Eesti Piibliselts, kaardifirma Regio, muusikaäri Lasering, Kunstilabor, Sporditäht, Ühinenud Ajakirjad AS, Eesti Keele Sihtasutus, raamatukauplus Rahva Raamat, kirjastused Allecto, Olion, Ersen, Tänapäev, Eesti Tervishoiu Muuseum ja Eesti Okupatsioonide Muuseum. Teatripileteid oma etendustele andsid Teater NO 99,Tallinna Linnateater ja Eesti Draamateater.

Pingeline võistluspäev lõppes eksootikaga, kuna IV Hardi Tiiduse mälestusturniiri võitjatele oli eriauhinnaks Kadriorus asuva Villa Thai restorani poolt korraldatud pidulik vastuvõtt koos suurepäraste Tai toitudega.

Täname kõiki, kes aitasid kaasa mälumängu õnnestumisele.

                                               

 Peeter Kubo