Teema – AJALUGU

 

1.      Mis riigis asutati 470.a. p. Kr esimesena asutus, mida võib nimetada välisministeeriumiks ? See arenes välja samas riigis asutatud barbaribüroost Skrinion Barbaron, mis töötas välja võõraste valitsetajate vastuvõtmise ja kohtlemise tseremooniareeglid.

 

2.      Hispaania asekuninga hertsog Alba sõdurid hakkasid mässama, kuna neile ei makstud välja palka. Nad rüüstasid 3 päeva üht linna. See fakt on ajaloos tuntud Hispaania raevuna. Mis linna tabas novembris 1576 Hispaania raev ? Selle linna kohta oli väljend „Maailm on sõrmus - … on selle sõrmuse teemandiks.

 

3. Mis nimetust kandis viimane väeüksus, kus eestlased said teenida rahvusvärvide all ? See väeosa formeeriti Nürnbergis 1946 Baltikumist pärit meestest, julgestas Nürnbergi protsessi ja oli kasutusel Berliini kriisi ajal 1948 õhusilla loomisel. Likvideeriti 1949

 

4. Legendi järgi kuulus see oda Rooma leegioni tsentuuriole, kelle nimi oli Longinus. Pärast seda, kui Longinus oli löönud oma oda ühele mehele külje sisse, muutus see oda pühaks. Kes oli see mees, keda Longinus oma odaga torkas ?

 

5. Ateenas asub Võidukaar, mille lääneküljel on kiri:„See on Ateena, muistne Theseuse linn“. Idaküljelt võib aga lugeda: „See on … , mitte Theseuse linn“. Millise Rooma keisri Võidukaarega on tegemist ?

 

6. Kui Tallinnas, Narvas ja Rakveres oli Lübecki õigus, siis mis linna õigus kehtestati Vilniuses, Minskis ja Kiievis (1494-1497) ? Seda nimetati ka Saksi õiguseks.

 

7. Mis nime all tuntakse praegu seda Mannhattani platsi, kus kunagi seisid 2 110-korruselist Maailmakau-banduskeskuse torni ?

 

8. Kes oli see kindral, kelle päevakäsuga (Eesti Ajutise Valitsuse) ettepanekul ülendati 12.märtsil 1918 kindralmajoriteks Andres Larka, Ernst Põdder ja Aleksander Tõnisson ?

 

9. Kreekas tähistatakse igal aastal 28.oktoobril  Ohhi-päeva ehk Ei-päeva. Sel päeval 1940 saatis Mus-solini Kreekale alandava ultimaatumi, mille Kreeka diktaator pikemalt mõtlemata tagasi lükkas. Kreeka väed peatasid Itaalia vägede sissetungi ja tõrjusid need tagasi Albaaniasse. Kes oli see Kreekas 1936 diktatuuri kehtestanud mees, keda tembeldatakse küll fašistiks, kuid tema suurimaks saavutuseks tuleb arvata vastuastumist fašistlikule Itaaliale ?

 

10. Millises kuningriigis valitseb tänapäeval Shahi dünastia ? Selle kuningliku perekonna ajalooliseks sümboliks on olnud Kuu.

 

Vastused:

 

1.Bütsants

2. Antverpen

3. Balti Vahipataljon (Vahikompanii) – Guard Company

4. Jeesus Kristus

5. Hadrianus

6. Magdeburg

7. Ground Zero

8. Adolf von Seckendorff

9. kindral Joannis Metaxas

10. Nepal

 

Teema – FILM/TEATER

 

1. Millise teatri näitlejad ?    2. Kes on see kuulus filmirežissöör ?   3. Kes ?   4. Kelle silm ? (näitleja)                                                                       

 

5. Nende pidustuste kõige tähtsamateks isikuteks on kuninganna, tema „mees“ Momo ja nende kojanarr Malandro. Viimane on nende pidustuste võtmefiguur. Kuninganna valitakse eelneva aasta jooksul tuhandete pretendentide hulgast range ilukonkursside seeriaga. Tema „mees“ Momo peab kaaluma vähemalt 110 kg ja vanus peab mahtuma 18 ja 50 vahele. Algul oli Momo nukk, kuid 1950-ndatel valiti selleks juba inimene. Selle maa elanikud ise nimetavad neid pidustusi rahvuslikuks mõistuse kaotamiseks, kuid kaine mõistus pole suuteline vastu seisma sellele kollektiivsele hullusele. Mis pidustustest on jutt ?

 

6. Eesti teatrifestivalil „Draama 2005“ oli ühel dramaturgil oma eriprogramm – festivalikavas oli 4 tema näidendit: „Põrgu värk“, „Külmetava kunstniku portree“, „Teener“ ja „Savonarola tuleriit“. Kes ?

 

7. Kes oli see vene režissöör ja eksperimentaator, kes 1920-ndail märkis, et vastavalt sellele, kas näitleja ilmetut nägu on monteerimisel lükitud vaheldumisi meeldivate või traagiliste kaadritega, kirjeldab ka vaataja näitleja näoilmet õnneliku või ahastavana ? See on võimas vahend emotsionaalse sideme loomiseks vaataja ja etenduse vahel. Tema nime järgi on nimetatud ka see efekt (Hitchcock pidas sellist efekti filmikunsti alustalaks).

 

8. Kes on see tuntud filminäitleja ja –lavastaja, kelle üheks tippfilmiks on 1994 valminud „Quiz Show“ (Televiktoriin) ? Selles filmis tegi kaasa oma kinodebüüdi näitlejanna, kelle eesnimi tähendab kreeka keeles „ilusaim“ – Calista Flockhart.

 

9. Millisest muusikalist on see lõik ? (Mister Mefistofeles“)

 

10. Üks Euroopa filmifestival toimub linnas, mis asub Merekarbilahe ääres. Selle festivali peaauhind kannabki nimetust „Kuldne merikarp“. Nimetage see linn ?

 

Vastused:

 

1. Nukuteatri näitlejad – Laura Nõlvak, Lee Trei, Hendrik Toompere, Leino Rei, Taavi Tõnisson, Karin Kask

2. Michelangelo Antonioni (foto 1965)

3. Tiit Ojasoo (lavastaja)

4. Tõnis Mägi (kuningas Ubu osas)

5. Rio de Janeiro karneval

6. Mart Kivastik

7. Lev Kulešov

8. Robert Redford

9. „Cats“, Andrew Lloyd Weber

10. San Sebastian (alates 1953); Baskimaal, baski keeles on linna nimeks Donostia

 

Teema – GEOGRAAFIA

 

1. Mis nime kannab see kaljusaartest koosnev saarestik, mis asub täpselt Greenwichi vastas maakera kuklapoolel ?

 

2. Mis linn on Malaisia (pindalalt)suurima osariigi pealinnaks ? Ta sai nime sellest, et valge radža James Brooke`i ja kohalike hõimujuhtide läbirääkimiste ajal jooksis üle saalipõranda kass. Linna nimi tähendabki malai keeles „kassi“. Selles linnas on maailma esimene kassimuuseum ja tähtsaim ööklubi kannab nime „Kasside linn“. Selles linnas asub ka Astana, mis on malai keeles „palee“.

 

3. Mis nime kannab org, mis eraldab Siinai poolsaart Araabia poolsaarest ? Selle üheks osaks on ka alang, kuhu tekkis Punane meri. Punasest merest põhja pool on see org 25 km lai ja kulgeb järskude kaljuseinte vahel. Selle oru põhjaossa jääb Surnumeri.

 

4. Millises maakonnas asuvad Kokaviidika, Lätkalu, Tobraselja, Kõõbra, Verilaske, Vabamatsi, Hirmu-küla, Riiassaare, Tõnuküla  ?

 

5. Põhja-Jäämeres on Obi laht, Jenissei laht ja veel palju teisi lahtesid, mis kannavad neisse suubuvate jõgede nimesid. Ühe Põhja-Jäämere sisemere laht kannab samuti sinna suubuva jõe nimetust, mis aga langeb kokku ühe Euroopa suure järve nimega (laht, jõgi ja järv on samanimelised). Mis nimi ?

 

6. Mis nime kannab Mehhikos asuv maakitsus, mis jääb Campeche lahe ja Vaikses ookeanis selle maakitsusega samanimelise lahe vahele ?

 

7. Ellise saar oli omal ajal immigratsiooniväravaks, seal olev muuseum annab aimu, et juba ammu oskasid ameeriklased hästi koordineerida suuri rahvahulki. Eri rahvused saadeti erinevatesse piirkondadesse. Mis rahva esindajate passi löödi nende sihtkohana tempel „To NY“ (TO New York) ?

 

8.Millisest Euroopa pealinnast on jutt ? Selles linnas oli 52 ühe ja sama arhitekti poolt ehitatud kirikut. Neist on säilinud 31. Tema ehitatud kirikutest on kõige kõrgema torniga Püha Pruudi kirik. Selle nelja rõduga kiriku järgi olevat pulmakoogid saanud oma traditsioonilise kuju. Tänapäeval on sellest kirikust saanud lahkunud ajakirjanike ärasaatmise paik.

 

9. Kaljumäestiku ja Suure järvistu vahel asuvad kolm Kanada preeriaprovintsi – Alberta, Saskatchewan ja … . Nimetage see kolmas ! Selles provintsis on mitmeid suuri järvi, millest üks kannab provintsi pealinna ja teine provintsi enda nime.

 

10. Mis riigi hümn ?

 

 

Vastus:

 

1. Antipoodid

2. Kuching

3. Suur Riftiorg

4. Viljandi

5. Oneega laht , Valges meres , Solovetsi saarte juures

6. Tehuantepec

7. itaallaste , nende hüüdnimi Tony tulebki sellest

8. London

9. Manitoba (nii järv kui provints); lisaks veel Winnipeg (nii järv kui linn)

10. Hollandi (Wilhelmus van Nassauwe)

 

Teema – KUNST/KIRJANDUS

 

1. Kes ?     2. Kes ?     3. Kes ?     4. Kes on kunstnik – Limpa looja ?     5. Autor ?

 

6. Ta on kirjutanud luulekogud Paljajalu (1981), Kestmine tuleb seest (1983), Kaks küünalt (1990), ajaloolise romaani Kaupo (1996), seiklusjutu Ratsanik Melchior (1990), novellikogu Kägude öö (1995), näidendiraamatu Minotauros, kõnelev puu (1988). Ta oli 1992-96 Eesti PEN-klubi president, aastast 1995 Helsingi ülikooli jaapani keele ja kultuuri professor. Kes ?

 

7. Purskkaev „Väike merineitsi“, mis valmis 1908, tekitas terava diskussiooni nagu Eiffeli torn Pariisiski. Peagi harjuti ja see skulptuur sai nimeks Havis Amanda – Võrgutav Amanda. Tänapäeval on Võrgutav Amanda Helsingi üheks sümboliks. Kes on loonud selle kuju ?

 

8. Kes on kunstnik ? (näidatakse käest)

 

9. Tiisikusehaige kirjanik David Herbert Lawrence (1885-1930) kirjutas Toskaanas romaani, mille esitrükk ilmus Firenzes 1928. Esimene arvustaja oli endast väljas: „See on kõige ropem ja jälestus-väärsem raamat, mis üldse kunagi on kirjutatud, häbitegu kõlbluse vastu“. 30-ne aasta pärast lubatakse teos trükkida autori kodumaal ja ta on pühendatud neile 12-le Vandekohtu liikmele, kes otsustasid, et teos ikkagi ei ole ropp raamat. Mis pealkirja kannab see romaan ?

 

10. Millise kunstivoolu esindajad on Marcel Duchamp, Jean (Hans) Arp ja Francis Picabia ?

 

Vastused:

 

1. Moliere

2. Ciurlionis

3. Berthold Brecht

4. Anni Mäger

5. Viive Noor

6. Rein Raud, värske Tallinna Ülikooli rektor

7. Ville Vallgren

8.

9. „Lady Chatterley armuke“

10. dadaism

 

Teema – LOODUS

 

1. Mitmel sellesse ülemseltsi (Selachomorpha) kuuluvatel liikidel esineb emakasisene kannibalism. Nad on munaspoegijad ja nende munajuhad täidavad emaka funktsiooni. Taolises „emakas“ enamarenenud pojad õgivad juba emaüsas nõrgemaid. Kellega on tegemist ?

 

2. Mis pilvega on tegemist ? Nende pilvede otsad on kooldunud ülespoole. Otstes on tihedamad pilvetombud. Kuna nad meenutavad kassiküüsi, siis nimetatakse neid „kassiküünepilvedeks“. Need pilved (cirrus uncinus) ennustavad sajuilma tulekut. Ameeriklased kasutavad nende pilvede kohta nimetust „märasaba“.

 

3. Tuttidega faasanisuurused Hoatzinid on ainsad linnud, kes söövad puulehti. Pugu on neil 50 korda suurem kui magu. Seedib nagu lehm. Millises maailmajaos nad elavad ?

 

4. Munkadest ristisõdijad kinkisid talle meloni seemneid, mis olid toodud Armeeniast. Neist aretas see mees oma mõisas Cantalupos ühe melonisordi, mis praegu on Euroopas tuntud kantaluubina. Kes oli see sordiaretaja oma põhiametilt ?

 

5. Mis puust on jutt ? Selle perekonna Euroopa liik (Abies alba) kasvab Püreneedes, Prantsusmaal, Alpides ja Balkanil. See on pikaealine puu, tuntakse üle 300 aasta vanuseid eksemplare. Selle puu järgi on saanud nime ajalooline provints Prantsusmaal – Savoia. Ka Eestis esineb seda puud parkides ja aedades. Samast perekonnast on ka Himaalaja, Korea, Kreeka, Kaukaasia ja Alžeeria liigid.

 

6. Kaheteistkümnest klassikalisest tähtkujust moodustub taevaskeravöö, mis kannab nimetust sodiaak. Selle järgi viibib Päike igas tähtkujus ühe kuu ning teeb aastaga täisringi ekliptikat katvates tähtkujudes – Jäär, Sõnn, Kaksikud, Vähk, Lõvi, Neitsi, Kaalud, Skorpion, Ambur, Kaljukits, Veevalaja ning Kalad. Tegelikult viibib Päike veel kolmeteistkümnendas tähtkujus (30.11.- 18.12.), kuid seda ei arvesta ajaloolistel põhjustel sodiaaki kuuluvaks. Milline on see 13. tähtkuju ?

 

7. Kus asub Läänemere nivoopinna veemõõdulati nullpunkt ? Seda nullpunkti läbiv nivoopind on Läänemere nivelleerimisvõrgu lähtepind.

 

8. Millest on jutt ? Tänapäeval katab see 20-25 % Maa pinnast. Selle eripärasteks tunnusteks on kivirin-gid, polügoonid, mättad ja pingod. Polügoonide läbimõõt võib olla kuni 200 m ja pingode kõrgus 40-50m

 

9. Milline neist ei ole õisloom – meriroos, merinelk, meriliilia, merianemoon, veenuselehvik ?

 

10. Mille uurimisega on läinud bioloogia ajalukku Rossitteni uurimisjaam ? See rajati 1901 ja oli esimene omataoline maailmas. Praegu töötab samas kohas Rõbatši uurimisjaam, mis tegeleb sama uurimistööga.

 

Vastused:

 

1. haid

2. kiudpilved

3. Lõuna-Ameerikas, troopiliste jõgede pervedel

4. Rooma paavst

5. (euroopa) nulg

6. Maokandja

7. Kroonlinnas

8. igikelts ehk kirsmaa; pingod – külmakerkealad, polügoonid- külmalõhed

9. meriliilia (okasnahkne) – Echinodemata

10. lindude ränne (asub Kura säärel)

 

Teema – MEES

 

1. – 5. Kes? (pildid)

 

6. Jacques Rogge on juba teine ROK-i president, kes on pärit Belgiast. Kes oli esimene Belgiast pärit ROK-i president ?

 

7. Kelle hüüdnimedeks on King-Kong, Metsik Ekspress, Mister Nokaut ? Ta on võtnud endale uueks pärisnimeks Malek Abdul Aziz, kuid eelmise nime all tuntakse teda rohkem.

 

8. Kes oli esimene rootslane, kes sai Nobeli auhinna ?

 

9. Kes oli see Leedu KP I sekretär, kelle auks nimetati Leedus üks vastrajatud linn ? See oli temanimeline kuni 1989, praegu on linna nimeks Visaginas (Ignalina AEJ lähedal)

 

10. Kes on läinud ajalukku Trasimeno järve (Trasimenus) lahingu võitmisega (217 e.Kr) ? See väejuht meelitas oma vastased kavalalt lõksu järve soistele kallastele.

 

 

Vastused:

 

1. Francis Drake

2. Avicenna / Abu Ali Ibn Sina

3. Henry Ford

4. Friedrich Hegel

5. Trygve Lie – I ÜRO peasekretär

6. Henri de Baillet-Latour

7. Michael Gerard Tyson

8. Arrhenius, keemia auhind 1903, Svante August Arrhenius

9. Antanas Snieckus

10. Hannibal

 

Teema – MUUSIKA

 

1. Giuseppe Verdi ooperite nimitegelastest: Othello on Veneetsia mauride väepealik, Rigoletto on Mantua hertsogi õuenarr, Macbeth on väejuht, kes saab Šotimaa kuningaks, Aida on etiooplannast orjatar Egiptuse kuningakojas. Kes aga on Nabucco ?

 

2. Mis ansambel ?                       3. Kes on helilooja ?                        4. Mis ansambel ?

 

5. Mis nimetust kandis vanim graafiline noodikiri (VII-XIV). Esialgu kõrgussuhteid ei tähistatud, meloo-dia liikumisest anti ettekujutus teksti kohale paigutatud märkide abil. Hiljem fikseeriti suhteline kõrgus.

 

6. Jazzkaarel 2006 esines üks laulja, kes on pärjatud nelja Grammy`ga oma BlueNote firmamärgi all ilmunud heliplaatide „In the moment“(2000), „Calling“(2001),„A Little Moonlight“(2003) ja „Good Night and Good Luck“(2005) eest. Kes ?

 

7. Mis linnas sündis räpp ?          8. Mis operetist on see helilõik ?              9. Kes mängib trompetit ?

 

10. Kuidas nimetatakse seda muusika liiki, milles muusikariistade helisid asendavad loodus- ja tehis-mürad ning –helid ? Lindistatud helisid töödeldakse ja ühendatakse muusikateoseks.

 

 

Vastused:

 

1. Babüloonia kuningas, kes vallutab Jeruusalemma

2. Dynamint

3. Schumann

4. Westlife

5. neumad

6. Dianne Reeves

7. New York`is

8. Botero

9. Miles Davis

10. konkreetne ehk elektrooniline muusika

 

Teema – NAINE

 

1. 1920 juunis ilmus esimene Eesti Vabariigi margiseeria, millel oli kujutatud naisi. Ühel margil oli kujutatud kolme isikut – 2 neist olid naised. Margid olid juurdemaksuga 35+10p ja 70+15p. Kunstnik, markide kujundaja oli Karl Jürgens (Kaarel Joon). Mis nimetust kandis see margiseeria ?

 

2. 1908 Londonis andis olümpiavõitjatele kuldmedalid kätte Suurbritannia kuninganna. Kuidas oli tema nimi ? Olümpiavõitjatele anti ka Windsori metsast murtud tammeoksa

 

3. Kes oli see naine, kes võttis koos oma tütrega ette kaheaastase (1699-1701) uurimisreisi Surinami ? Ürgmetsas läbiviidud looma- ja taimevaatluste tulemuseks oli teos „Surinami putukate imepärane metamorfoos“. Selle naise nime järgi on nimetatud 6 taime, 9 liblikat ja 2 lutikat. Ta oli suurepärane joonistaja ja teda peetakse üheks entomoloogia aluspanijaks.

 

4. Kes oli esimene naisspioon, kellele USA-s mõisteti elektritoolil surmanuhtlus rahuaja tingimustes (1953) ?

 

5. Üks antiikaja seitsmest maailmaimest oli ehitatud meteoriidi kukkumispaika. Legendi järgi asutasid seda paika müütilised amatsoonid. Millisest ehitusest on jutt ?

 

6. Kreeka mütoloogia järgi oli Pyrrha inimkonna esiema. Kes oli aga selle esiema ema ?

 

7. 2006 ilmus „Eesti mõtteloo“ sarjas teatrialaste artiklite kogu – raamat pealkirjaga „Teatrimälu“. Kes on nende artiklite autor ?

 

8. Millega oli seotud traditsiooniline tseremoonia, mida eesti rahva hulgas on nimetatud küljeluu katkipõrutamiseks ?

 

9. Gruusia rahvuseeposeks peetakse Šotha Rusthaveli poeemi „Kangelane tiigrinahas“. Rusthaveli oli õuepoeediks ühe kuninganna juures. Oma käskijannat kujutab ta tarkuse (Sophia) kehastusena. Kes oli see kuninganna, kelle ajal ehitati rohkesti ja soositi kunsti ning kirjandust ?

 

10. Aiša oli üks „usklike emadest“. Kes kandsid niisugust nimetust ?

 

Vastused:

 

1. Vigastatud sõduritele

2. Alexandra

3. Maria Sibylla Merian

4. Ethel Rosenberg, Julius Rosenbergi abikaasa

5. Artemise tempel Efesoses

6. Seephaistose loodud Pandora

7. Lea Tormis

8. pulmadega, pruutpaari kirikus mahakuulutamine (ka „kantslist alla viskamine“)

9. Tamara

10. Muhamedi naised; Prohvet Muhamedi 14 naist, Aiša oli lemmiknaine

 

Teema – SPORT

 

1. Millise spordiala võitja ?  2. Kes ?  3. „Surematu partii“ autor ?  4. Milliste võistluste maskott ?

 

5. Millise riigi jalgpalli esiliigaturniiril juhtus selline lugu, et „punast kaarti“ näidati ja mängust eemaldati teiste hulgas mängijatele nimega Tonga ja Mali ning „kollast kaardi“ ehk hoiatuse said teiste hulgas Kuba, Jordan ja Salvador ? Selle liiga klubid on saanud omale nime nii tõrvikust kui kotkast, nii jõest, mäestikust kui merest, nii pürotehnilisest paugutamisest kui soodategijatest.

 

6. Kokid on kerapisikud – kerakujulised bakterid. Kuidas nimetatakse aga Vormel 1 kerget tugevat keret, mis valmistatakse ühes tükis ? See kere valmistatakse süsinikkiust, mis on kerge, kuid väga tugev.

 

7. Mis pealkirja kannab see hiljuti eesti keeles ilmunud Pierluigi Collina raamat, millest on võetud need read ?

 

8. Mis spordialal toimus Eestis 1961 esimene võistlus „Kes keda?“, mille peaauhinnaks oli „Suur Kristallgloobus“ ? Selle spordialaföderatsiooni esimeseks presidendiks (1962-64) oli Anto Raukas.

 

9. Millisel meeste kergejõustikualal jaotati Ateena OM 2004 medalid nii, et kulla sai jaapanlane, hõbeda valgevenelane ja pronksi türklane ?

 

10. Kes on see ameerika filmirežissöör, kes on kutsutud Pekingi OM 2008 pearežissööri konsultandiks ? See mees on varem teinud olümpiafilmi „München“, kus jutustatakse ka pantvangikriisist.

 

Vastus:

 

1. korvpall (EM- võitja kreeklane Panagiotis Ginnakis

2. Eric Heiden – oma viie medaliga

3. Andersen – 1851 turniiri võitja

4. XV Aasia mängude Doha 2006 maskott – Orry

5. Venemaa

6. monokok

7. Minu mängureeglid

8. orienteerumissport

9. vasaraheide

10. Steven Spielberg

 

Teema – TEADUS/TEHNIKA

 

1. Mis alal on kasutusel ämblikuvõrguteooria, mulliteooria ja surmaoru kõver ?

 

2. Farsi – see türgikeelne nimetus on andnud hakklihale nime mitmetes keeltes (faršš jne.). Mis või kes on türgi keeles farsi ?

 

3. Mis haigusest on jutt ? Seda haigust nimetati „sööjaks“. Arvati, et see on teise kurja inimese poolt haigele sisse pandud. Haige sees pidi olema ta kas sisaliku või punase peaga ussi kujul ja teda oli vaja kinni püüda. Kui haige inimene hakkas surema, siis jäid 3 naisterahvast suure kausiga tema juurde vahti pidama, millal „sööja“ välja tuleb, et teda siis kause pealepanemisega kinni püüda. Mis haigust on nimetatud eesti rahva hulgas „sööjaks“ ?

 

4. 1991 avalikustas Venemaa valitsus, et leitud on hukatud tsaar Nikolai II ja tema pere säilmed. Nende identifitseerimiseks vajasid eksperdid DNA proove leitud säilmeilt ning ühelt pere otseselt järeltulijalt. Kes andis vajaliku proovi ?

 

5. ESE. Mis aparaat see on ?

 

6. ESE. Mis aparaat see on ?                                                                  

 

7. Kes on see Eesti teadlane ?

 

 

8. Türklase pea, kassikäppknoop, uppumispidur, Talrepi knoop, stopparknoop, ristknoop, mis need on ?

 

9. 1980 esitleti esimest laserplaati (CD-d) ja 1982 ilmus Jaapanis müügile esimene laserplaadimängija (CD-mängija). Nii CD kui ka CD-mängija olid koos välja töötanud kahe firma spetsialistid. Üks neist oli Sony. Nimetage teine firma ?

 

10. Milline keemiline element see on ? See on maakoores kõige vähem levinud element. Mendelejev en-nustas teda ekajoodi nime all 1870. Ameeriklane Fred Allison nimetas selle elemendi alambiumiks (Ala-bama järgi). Siis on ta veel kandnud nime anglohelveetsium (Inglismaa ja Šveitsi auks). Tänapäeval kannab nimetust, mis tähendab „ebapüsiv“.

 

Vastused:

 

1. majandusteaduses

2. pärslane

3. vähk

4. Edinburghi hertsog prints Philip, kuninganna Elisabeth II abikaasa, kes oli tsarinna õe järeltulija

5. südamestimulaator

6. mobiiltelefonide laadija

7. majandusteadlane Erik Terk

8. sõlmed

9. Philips (Holland)

10. astaat