Gigandid  maratonil

 

Tõepoolest, kolmandat aastat toimunud Hardi Tiiduse mälestusvõistlus Mälugigant 2005 osutus tõeliseks mälumaratoniks. Vastata tuli sajale küsimusele, mis omakorda olid jaotatud kümne teema vahel. Ja nagu kahel varasemal korral, nii ka nüüd mõtles kõik küsimused ja vastused välja teenekas kilvamees Peeter-Erik Kubo.

Kui kahel varasemal aastal oli mälumaratoni peaauhinnaks jalgrattakeskuse Giant Fort uhke mägijalgratas, siis seekord võisteldi Pirita arvutiäri SpinTek poolt välja pandud hinnalise universaalprinteri eest.

Traditsioonilistel teemadel ja traditsioonilises vormis esitatud küsimuste kõrval tekitas saalis rohkem elevust mõned esemena näidatud küsimused. Nii näiteks tuli ära tunda südame klapi protees, mille oma kogudest andis näitamiseks Eesti Tervishoiu Muuseum. Ka sibultaime tundmine, millele oli vihjena lisatud, et üks šokolaadivabriku Kalev toode sama nime kannab, nõudis rohkem teadmisi kui tühipaljas faktitundmine.

Kuna mäng osutus harukordselt tasavägiseks, siis igal punktil oli suur kaal. Lisaks teadmistele ja loogikale aitas mõnda mängijat ka õnn, sest igas korralikus mängus on oma osa ka sellel.

Pärast neli tundi kestnud mäluheitlust selgus kuldmedali ja universaalprinteri võitja, kelleks osutus paljukordne mälumängumeister ja mitmete suurturniiride võitja Alar Särgava Järvamaalt, Türil asuvast klubist Alem. Teisena finišeeris ja hõbemedali pälvis Madis Replik Kadrina klubist Viru Vägevad, kes sai aga sellega hakkama, et tuli kolme üksikteema võitjaks. Kolmanda koha ja pronksmedaliga pidi leppima kõige tituleeritum kilvar Indrek Salis Tallinna klubist Parila. Kõige stabiilsemaks mälumaratoonariks on olnud Vikerraadio Mnemoturniiri meeskonna liige Leino Pahtma, kes küll pidi varasemat kaks pronksi seekord neljanda koha vastu vahetama. Esiviisiku lõpetas Tartu Kvardi teenekas mälumees Tõnu Talve. Kuuenda koha saanud tartlase Rein Hiobi järel lõpetas seitsmendana mullune võitja Harras Madar Tallinna klubist Nõmme-Tondi. Esikümnesse mahtusid veel tallinlased Mati Niin klubist Noti, samuti Nõmme-Tondi kilvar Jaan Loide ja mälumänguvälisel ajal kirjanikuna tegutsev Rein Põder klubist Duubel.

Eriauhindu jätkus veel paljudele. Nii osutus edukamaks naiskilvariks Anne-Malle Hallik Vikerraadio klubist Mammik, vanimaks osavõtjaks aga Tõnu Sild Loksa valla Parksi küla klubist Kopli Kosmos. Visaduse auhinnad kuulusid Meelis Koskarule Tallinnast ja Vihula mälumeistrile Kalmer Männikule. Selle hooaja Pirita turniiride edukama mängijana sai Harras Madar aga kätte eksklusiivse Pirita Grand Cup karika, mille valmistas spetsiaalselt Pirita mälumängusarja tarvis Gravex Balti OÜ.

Pirita turniire on heal meelel toetanud mitmed tuntud Eesti kunstnikud. Kui varasematel kordadel on auhinnalauale mahtunud graafikute Reti Saksa, Silvi Liiva, Kelli Valk-Kagovere ja Tõnis Laanemaa tööd, samuti toredad Navitrolla taiesed, siis seekordset Mälugiganti toetasid oma hinnaliste kunstiteostega graafikud Viive Tolli, Evi Tihemets, Marje Üksine ja Silvi Väljal ning klaasikunstnik Viivi-Ann Keerdo.

Lisaks neile kuulus osavõtjate südamlik tänu Okupatsioonide Muuseumile, Pirita Selverile, Pirita Apteegile, Eesti Olümpiakomiteele ja Kindral Laidoneri Seltsile. Väärtkirjandust pakkusid aga Grenader Group, Eesti Raamat, Olion, Ersen, Tuul ja Nool, Karrup, Monokkel ning MTÜ Loodusajakiri OÜ. Mälugigandi käiku kajastati ka telejaamades Kanal-2 ja TV-3 ning Eesti Raadio Vikerraadios.

Kindlasti poleks gigantide maratonist kujunenud nii uhke võistlus kui oma õla alla poleks pannud ürituse suurtoetaja Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.

 

Eesti arvukaimas mälumängusarjas – EestiMaaKilb 2005 kaitses mullust esikohta Kuusalu valla Kolga võistkond koosseisus Ott Sandrak, Andres Allpere, Jüri Liiv, Raul Raudsepp ja Indrek Birkan. Neile järgnesid Kadrina valla, Tartu Karlova asumi, Tallinna Maarjamäe asumi, Tallinna Nõmme linnaosa, Otepää valla ja Hanila valla esindused. Tubli 8.koha võitsid Anija valla kilvarid Rein Laumets, Eik Sagen, Elma Matsalu, Valle Vilimäe ja Enno Vilimäe.

Ka teised omavalitsuste-vahelises mälumängusarjas finaali jõudnud Harjumaa esindused mängisid hästi. Nii said ligi 60-ne esinduse hulgas 13.koha Kõue valla (Sirje Saulep, Andres Kasesalu, Lauri Mendelman, Avo Mölder), 14.koha Kernu valla (Risto Tedremets, Ivar Ruiso, Anne-Malle Hallik, Andres Bahovski) ja 17.koha Keila linna (Allar Viivik, Hillar Nahkmann, Toivo Lodjak, Alvar Niglas) kilvarid.

Tõeline mälumängubuum valitses aga Eesti üksikkilva meistrivõistlustel, kus võrulase Toomas Lokki, saarlase Marko Siili ja harjulase Tenno Sivadi küsimustele kogunes vastama tervenisti 82 kilvahuvilist. Suurvõistluse võitjaks osutus Anija mees Eik Sagen, kellele järgnesid Jaan Allik, Alar Särgava, Indrek Salis ja Tõnu Talve. Parima naiskilvari tiitli pälvis Sirje Saulep Ardust (Kõue vald), kellele järgnesid kernulanna Anne-Malle Hallik, tallinlanna Inna Saaret ja Liivia Lohk Kuusalust. Noortetiitli võitis Juuru noormees Igor Habal.

Keilas toimunud paariskilva vooru (mängujuhiks oli Allar Viivik) võitsid Jaan Loide ja Vello Tõnso. Kokkuvõttes võitsid Eesti meistritiitli aga Indrek Salis ja Aare Olander, kellele järgnesid noored tallinlased Ove Põder ja Tauno Vahter.

Tallinna ja Harjumaa mälumänguritele mõeldud Rae mälumängusarja, kus kokku osales 33 võistkonda, võitis klubi Parila. Neile järgnesid Duubel, Noti, Tondi, Bizpak, Historia, 3WTK, Wismarid, Keila ja Vikerraadio. Üritust toetasid AS Rigual-Maailmaviljad ja Jüri kultuurikeskus.

Valiti ka Eesti Mälumänguliidu uus kuueliikmeline juhatus. Esimehe rasket koormat peab järgmised kolm aastat vedama jälle Indrek Salis. Teda toetavad Koit Nook Põlvast, Andres Pilver Rakverest, tallinlased Aare Olander ja Tenno Sivadi ning Jevgeni Nurmla Koselt. Pressiesindajaks valiti Arko Olesk Postimehest.

Uus hooaeg algab juba 15.augustil, mil toimub traditsioonilise Pirita Kloostripäevade raames vabaõhu mälumäng – XXII Kloostriturniir. 20.augustil toimub Haapsalus aga Eesti paariskilva karikasarja avavõistlus. Samal ajal toimuvad ka Valge Daami päevad, nii et nii Piritale kui Haapsallu tasub minna kogu perega.

Eesti Mälumänguliidu suurürituseks on aga 4. ja 5. novembril Tallinnas, Viru keskuses toimuv Euroopa Mälufestival. Sellel üritusel saab osaleda igaüks, sest mängida saab nii üksik- kui paariskilba. Kui aga need vormid ei sobi, siis on võimalus osaleda 4-liikmelise võistkonna koosseisus Euroopa klubide meistrivõistlustel. Võimalust tasub igal juhul kasutada, sest järgmine taoline suurüritus ei pruugi Eestisse enam niipea sattuda. Liiatigi kui kõik küsimused tõlgitakse ka eesti keelde.

Mälumängualast infot leiab alati Eesti Mälumänguliidu koduleheküljelt www.kilb.ee

 

 

Tenno Sivadi

kets@kilb.ee

6118792