Loodus

 

1. Mis loomad saavad kinnise suuga „keelt näidata“ ?

 

2. Alvar Nunez Cabeza da Vaca oli esimene eurooplane, kes läbis Põhja-Ameerika mandri Floridast Kaliforniani. Esimese eurooplasena tõi ta Läänemaailmale teateid ameerika piisonist ja Gila jõe monstrumist. Kuidas on selle esmaavastaja nimi eesti keelde tõlgitult ?

 

3. Merevaiku nimetasid kreeklased elektroniks. Mida nimetasid nad aga maavaiguks ?

 

4. Selle taime kasvatus on tihedas seoses mitmeväljalise külvikorra ajalooga. Selle taime kasvatus algas XIV saj. Põhja-Itaalias. Saksamaal oli selle taime levikul teeneid J.Chr. Schubartil, keda nimetati Ritter von dem Kleefelde – selle taime väljade rüütliks. Selle taime kasvatus hakkas hoogsamalt arenema koos meriinolambakasvatusega. Liivimaal külvati seda taime talivilja (kevadel rukkisse). Selle taime väetamiseks kasutati kipsi, mida toodi Pihkvast ja Riiast. Ühekülgne kipsiga väetamine tõi aga kaasa mullaviljakuse üldise languse. Kõige parem kartul tuli põllul, kus oli kasvatatud seda taime. Mis taimest on jutt ?

 

5. Vana-Rooma kõrgete riigiametnike teener ja auvaht oli liktor. Tema kandis võimu-embleemina rihmadega seotud vitsakimpu – fasces`t. Mis puu oksad olid liktorite vitsa-kimpudes, fascestes ?

 

6. Keskaegse legendi järgi tarvitas Kristus viimsel õhtusöömaajal lihvitud karikat, mida nimetatakse graaliks. Hiljem kogus Arismatia Joosep sellesse karikasse Kristuse vere. Millisest vääriskivist oli valmistatud imelist jõudu omav graal ?

 

7. Hypoderma bovis on putukas, keda Ameerikas tuntakse pommitajakärbse nime all. Nad elavad ka Euroopas. Nukkudest väljuvad need „pommitajad“ kindlal päevaajal, parasvöötmes tavaliselt kella poole kaheksast poole üheksani. Kõik kohalelennanud isendid tulevad aastate vältel samasse paika. Tavaliselt künka tippu, tee või jalgraja teatud lõiku. Parvedes on isaseid rohkem kui emaseid. Emased munevad oma ohvri karvade külge ja pikeerivad taas ning taas. Mis putukaga on tegemist ?

 

8. Tetracereus quadricornis on nelisarvantiloop, kellel on kaks paari sarvi. Ta elab vaid ühe riigi territooriumil. Millise ?

 

9. Lõuna-Ameerika koobastes elab õlilind ehk guahaaro. Tiibade siruulatus on kuni 1 m. Vili-

toiduline, toituma lendab öösel. Ülirohke rasvasisalduse tõttu kasvavad pojad algul vana-lindudest kaks korda suuremaks. Neid on püütud õli tootmiseks. Nimetage selle linnu Eestis elav sugulane ?

 

10. Mis taime te näete ?  Esemeküsimus

 

Vastused:

         1.         maod

 1. lehmapea
 2. asfalt
 3. ristikhein
 4. kase oksad
 5. smaragd
 6. veisekiin
 7. Indias
 8. öösorr
 9. linnupiim

 

Teater-film

 

1. – 5. Kes ?

 

6. 1888.a. jõudis Shakespeare eesti teatrisse. Milline Shakespeare`i teos lavastati Eestis esimesena ?

 

7. Kes oli see vene filmilavastaja ja stsenarist, keda itaalia neorealistid tunnistasid üheks oma õpetajaks ja eelkäijaks ? 1930-ndate lõpus lavastas ta monumentaalse filmitriloogia, mille osadeks olid Lapsepõlv, Inimeste seas ja Minu ülikoolid. Nimetage see filmilooja ja kirjanik, kelle kirjandustriloogia järgi loodi need filmid ?

 

8. Mis linnas toimub rahvusvaheline teatrifestival Balti Kodu, kus Elmo Nüganeni lavastatud Pianoola ehk Mehhaaniline klaver võitis Grand Prix 1996.aastal ?

 

9. Clark Gable olevat olnud üks Adolf Hitleri lemmiknäitlejatest. II maailmasõja ajal astus ta vabatahtlikult sõjaväkke ja võttis osa mitmetest lahingutest. Millise väeliigi koosseisus võitles II maailmasõja ajal see Rhett Butleri hiilgerolli loonud mees ?

 

10. Kes oli see mees, kes juhtis XX saj. alguses Pariisis Vene Balleti truppi ? Peaaegu kõik selle trupi väljapaistvad meestantsijad olid olnud selle mehe armukesteks ?

 

Vastused:

 

 1. Meeli Sööt (Alev)
 2. Urmas Ott (Kaks paari ja üksainus)
 3. Romy Schneider
 4. Raul Tammet (film Pulmapilt)
 5. sir Michael Caine
 6. Veneetsia kaupmees
 7. Mark Donskoi ja Maksim Gorki
 8. Peterburis
 9. lennuväe pardalaskur
 10. Sergei Djagilev

 

Geograafia

 

1. Sealsed elanikud armastavad lapsi piiritult. Naised imetavad neid üle kolme aasta. Mõnes kohas pannakse nimi alles siis, kui laps esmakordselt naeratab. Seda peetakse tunnuseks, et tal on hing. Mõnikord ei lepita ühe nimega ja lisatakse veel mõni nimi, mida hangitakse nii: Koidikul rünnati vaenlase küla. Valiti välja ohver, keda algul ainult haavati, et teada saada tema nime. Alles siis raiuti tal bambusnoaga pea maha. Vastsündinu sai selle tapetud inimese nime. Neil oli ka komme, mis keelas oma nime teistele ütlemast. XX saj algul leiti seal kääbusrahvaid (135-150 cm pikad) tapirod ja pesehemid, kes elavad Keskmäestiku Sadulmäe piirkonnas. Põhjarannikul on Astrolaabi laht ja Kükloopide mäed, Hageni mäestik, Huoni laht Humboldti laht ja Herkulese laht. Edelas on Kookospalmirannik. Bainingid, sulkad, gended, mvovambid – neid rahvaid võib siin kohata. Mõned jõe nimed – Purari, Mimika, Chimbu. Kuhu me peame sõitma, et kõike seda oma silmaga näha ?

 

2. Millise riigi territooriumil avastati koobastest kaljujoonised (3000 tk), mille vanuseks määrati 48000 aastat ? Need asuvad Capivara rahvuspargis. Siin elab ka selle mandri suurim nahkhiireliik Vampyrum spectrum, kelle siruulatus küünib peaaegu meetrini. Selles riigis asub ka Pantanali park, mida nimetatakse Eedeni aiaks. Capivara on arvestatud inimkonna kultuuripärandi kuldsesse varasalve.

 

3. Inglise võimud värbasid Inglise India armeesse gurkhasid. Need vaprusega kuulsaks saanud mehed olid pärit Nepaalist. Prantsuse koloniaalvägedes olid tublid sõdurid suaavid. Suaavid olid Zuaua distrikti päriselanikud. Millisest, tänapäeval iseseisvast riigist, värvati suaave ? Hiljem nimetati suaavideks kõiki sealseid koloniaalvägede üksusi.

 

4. Sigulda ümbrust nimetatakse Liivimaa Šveitsiks. Ka Eestis nimetatakse Eesti Šveitsiks mitmeid kohti. Millise jõe ääres asub aga liivakivimäestik Saksi Šveits – Sachishe Schweitz, mis on Saksamaa üks eelistatumaid turismipiirkondi ?

 

5. Nii Suur-Karujärv kui Väike-Karujärv asuvad Kanadas. Kus aga asuvad Suur-Mõrujärv ja Väike-Mõrujärv ?

 

6. Tähti ja triipe on USA osariikide lippudel rohkesti. Ühe osariigi sinise üldpõhjaga lipul on aga kujutatud valget palmi ja USA tekkesümbolina valget noorkuud. See on ainuke USA osariik, mille lipul on kuu. Lehvikpalm on aga selle osariigi puuks. Seda osariiki nimetatakse ka Swamp State – soo osariik või Rice State – riisiosariik. 186o astus see osariik USA koosseisust välja. Nimetage see osariik ?

 

7. Sõnadest samar (viljakus) ja kand (asundus) moodustasid türgi hõimurahvad usbekid juba 2500 aastat tagasi sobiva nime oma kaubandusoaasile, mis asub ühe jõe ääres. Mis jõe ääres asub Samarkand ?

 

8. Islandi suurima järve põhjakaldal on viie kilomeetri pikkune kuristik. Sellest paigast sai islandlaste kogunemispaik ja maailma esimese parlamendi Althingi tööpaik. Mäekuru sai nimeks Igamehekuru, kuna siia mahtusid üheaegselt kõik saareelanikud. Mis nime kannab see koht ?

 

9. Millise jõe suudme lähedal asub Doonau (Dunai) saar ?

 

10. Millises maakonnas asub Virtsjärv ehk Väike Võrtsjärv, milline suurim sügavus (9,5 m) ületab tunduvalt suure nimekaimu sügavuse ? Sellest järvest voolab välja Purde jõgi. Selles maakonnas on palju järvi. Nende seas on Egeri, Tollari, Tarupedaja ja Rautina järved.

 

 

Vastused:

 

 1. Uus-Ginea saar
 2. Brasiilia
 3. Alžeeria
 4. Elbe
 5. Suessi kanalis
 6. Lõuna-Carolina
 7. Zeravšani jõe orus
 8. Thingvellir
 9. Leena jõe suudmes
 10. Valgamaa

 

Ajalugu

 

1. Millisest lahingust on jutt ? See lahing toimus selle koha lähedal, kus merest tõusevad 20 m kõrgused eelmäed, mida roomlased kutsusid nimetusega Promontorium Junonis. Araablased nimetasid seda kohta Põrgu eelmägedeks. Võitjate juht sai surma ja ta pandi põletatud viinaga täidetud vaati.

 

2. XX saj. algul ostis maadega hangeldaja Albert Kooba laialdase heinamaa, mille ta tükeldas ja planeeris. 1930-ndate algul sai see linnaosa nimeks Lilleküla, sest sinna rajati rohkesti lillenimelisi tänavaid. Lilleküla esimesed tänavad said aga oma nimed Kooba perekonna liikmete nimede järgi. Kui aga nendest ei jätkunud, andis ta viimasele tänavale nimeks Tarabella tänav. Kes oli Tarabella, kelle nimeline tänav oli omal ajal Lillekülas ?

 

3. Gladiaatorile oli mitmekordne stans missus tema suursaavutuste nimekirjas niisama meeldiv kui võit. Mida see tähendas, kui võistlus lõppes püsti seistes ehk stantes missi ?

 

4. Kes oli Kuramaa hertsogi tallipoisi lapselaps, kes 1737, pärast Kuramaa hertsog Ferdinandi surma, saatis Miitavisse mõned vene polgud kindral Rudolf von Bismarcki juhtimisel, et hirmutada Kuramaa Maapäeva ja mõjutada seda eelistama teda teistele kandidaatidele ? Selle mehe käe all töötas terve saksa meeskond – kindralid von Manstein, von Münnich, von Bismarck jt. Kui see mees sai Kuramaa hertsogiks, siis hakkas ta juhtima oma riiki Peterburist

 

5. Kuidas on läinud Põhja-Ameerika ajalukku viiking Snorr ?

 

6. NLiidu Ülemnõukogu Presiidiumi seadluses öeldi: Eriülesande täitmise ning seejuures ilmutatud vapruse ja kangelaslikkuse eest anda sm Raymond Ivani p. Lopezile NLiidu kangelase aunimetus ning autasustada teda Lenini ordeni ja Kuldtähe medaliga. Kes oli see Ülemnõukogu Presiidiumi esimees, kes andis Trotski mõrvarile Kremlis kätte need autasud ?

 

7. Mille rajamiseks asutas eesti päritolu ameeriklanna dr Olga Kistler-Ritso 1998 USA läänerannikul Washingtoni osariigis sihtasutuse Kistler-Ritso Foundation ? Kavatsuse realiseerimiseks loodi Tallinnas Kistler-Ritso Sihtasutus. Hoone kerkis arhitektide Indrek Peili ja Siiri Vallneri projekti järgi. Avati 27. juunil 2003, seega 2 aastat tagasi.

 

8. Mis vapp see on ?

 

9. Millise sõja ohvrite mälestusmärk see on ?

 

10. Mis riigi orden see on ?

 

 

Vastused:

 

 1. Trafalger
 2. koer
 3. viik
 4. Bühren ehk Biron
 5. esimene Ameerikas sündinud valge
 6. Brežnev
 7. Eesti Okupatsiooni ja Vabadusvõitluse Muuseum
 8. Austria-Ungari (väike vapp)
 9. Hispaania kodusõja
 10. Prantsusmaa orden (Akadeemiliste Palmide klass)

 

Teadus-tehnika                                                                  

                                                                                       

1.  Juba alkeemikud märkisid oma traktaatides, et vitrioliõli toimel viinapiiritusse tekib iseäralik aine, mis hilisemate keemikute arvates koosnes "puhtamast tulest ja kõige peenemast veest". Mis aine ?                                                                            

                                                                                       

2.       Eesti lendurid jäid pikamaalendude poolest oma lõunanaabritele alla. Leedulased S.Girenas ja S.Darius ületasid New-Yorgist alanud lennul (1933) Atlandi ookeani ja veidi enne kodumaale jõudmist kukkusid teadmata põhjustel alla. Läbitud oli 6411 km. 1936/37 lendas lätlane Herberts Cukurs Riiast välja. Ta läbis edasi-tagasi sõidul oma monoplaaniga 40350 km. Mis linn oli Cukursi lõppsihiks, kuhu ta         lendas India ja Indo-Hiina kaudu ? Sealt pöördus ta lõpuks ka tagasilennule.                                                                  

                                                                                               

3.       Täpselt 40 a-t tagasi, 7. juulil 1965 avati regulaarne reisiliiklus liinil Tallinn-Helsingi. Mis nime kandis reisilaev, mis hakkas esimesena sõitma sel liinil ?                    

                                                                                       

4.       Hans Christian Anderseni esikromaan Improvisaator ja tema muinasjuttude esimene köide ilmusid      1835. Sel puhul ütles üks kuulus teadlane legendaarsed sõnad: "Küllap näete, Improvisaator teeb teid kuulsaks, muinasjutud aga teie nime surematuks!". See teadlane oli Anderseni üks kindlamaid toetajaid. Ka tema eesnimedeks olid Hans Christian. Oma elu lõpuaastail kirjutas see teadlane filosoofilise töö Looduse vaim, mis käsitles hinge ja looduse ning kujutluse ja tegelikkuse seoseid. See raamat sai oluliseks inspiratsiooniallikaks Andersenile muinasjuttude loomisel. Ühte selle teadlase tütresse oli muinasjutuvestja meeletult armunud, teise tütrega kirjutas koos pildiraamatu, mille too illustreeris. Kes oli see kuulus teadlane, keda Andersen nimetab Taanimaa kuulsaks pojaks, uue aja toojaks ja maailmapildi uuendajaks ? Ta on teda ka mitmes oma jutus kujutanud. 1777-1851                                                                             

5.       Ese ?   6. Kes ?        7. Kes ?        8. Kes ?        9. Kes ?        10.Kus?       

 

Vastused:

1. eeter

2. Tokio

3. Vanemuine

4. Oersted

5. Südameklapi protees

6. insener Karl Papello

7. Heinrich Riikoja

8. Andres Keevallik

9. Galilei Galileo joonistus

10. Vahtraste tuletorn Muhus

 

         SPORT                                                                    

                                                                              

1.       Jean Jacoby võitis kahel korral kuldmedali kaasaegsete o-mängude kunstikonkursil. 1924 sai ta kulla "Spordistuudiumi" eest, mis koosnes maalist: Jalgpallimäng, … ja Start. 1928 sai tema töö pealkirjaga … kuldmedali joonistuste ja akvarellide klassis. Mõlemal korral on tegemist ühe ja sama spordiala kujutamisega. See spordiala sobib mõlemasse punktiiri. Millise spordiala kujutamisega võitis Luksemburgi kunstnik kaks kuldmedalit ?                                                                                         

2.       1886 toimus esimene malemaailmameistrit selgitav matš Steinitzi ja Zukertorti vahel See matš toimus kolmes etapis. Esimeses linnas oli võidukas Zukertort (4:1), teises linnas Steinitz tasakaalustas seisu ja kolmandas linnas oli Steinitz juba kindlalt üle. Mis linnas selgus esimene malemaailmameister 1886 ?                                                              

                                                                              

3. Millise spordiala treeningu oluliseks abinõuks on kordetamine. Treeningul on kasulikuks abivahendiks ka kavaletid. Parimad kordetajad on alati suurimad selle spordiala meistrid.                                                                 

4. Te kuulete ühe riigi hümni. Ateena OM-il 2004 võitis üks selle riigi meesujuja 2 kuldmedalit ja       talle mängiti 2 korda seda hümni. Mis riigi hümn ?                                                                                                          

5.       Väljaspool kodusaart toimunud jalgpallimaavõistlusel sai Inglismaa rahvusmeeskond mandrimeeste     käest esimest korda lüüa 1929, kui kaotati Madriidis Hispaaniale. Kes olid aga need kanged mandrimehed, kes esimestena alistasid Inglise rahvusmeeskonna nende omas kodus, Wembleys?                                                                    

                                                                              

6.       Kellest on jutt ? (s.1942) Ta lõpetas TRÜ ajaloolasena, on olnud Teatri- ja Muusikamuuseumi direktor ja Kaitseministeeriumi ekspert ja konsultant. 1979 hakkas ta juurutama Eestis jõutõstmist.    1980-1991 oli ta Tõsteföderatsiooni jõutõstekomisjoni esimees. Ta on avaldanud hulgaliselt sõjaajaloolisi raamatuid.                                   

 

7.       Kes ?  8.  Kes ?       9. Kes on keskel ?             10. Kes on keskel ?

 

Vastused:

 1. ragbi
 2. New Orleans
 3. Ratsasport
 4. Jaapani hümn
 5. Ungarlased
 6. Mati Õun
 7. Gustav Sule
 8. Marat Safin
 9. Wagner, LAV
 10. Armin Hary

 

Kirjandus-kunst

 

1. – 4. Kes ?

 

5. Thomas Mann kirjeldab perekonnasaagas „Buddenbrookid“ oma kodulinna nii elavalt, et pärast selle raamatu lugemist teame täpselt, kuidas see linn välja näeb. Selle linna võimsal linnaväraval on pealiskiri Üksmeel sees, rahu väljas. Linnas on üle tuhande muinsuskaitselise ehitise. Mis linnast on jutt ?

 

6. – 9. Kes on kunstnik ?

 

10. Kes on selle skulptuuri autor ?

 

Vastused:

 

 1. Andrus Kivirähk
 2. Walter Scott
 3. Albert Camus
 4. Aino Pervik
 5. Lübeck
 6. Rockwell Kent
 7. Paolo Veronese
 8. Borissov-Mussatov
 9. Greuze
 10.  Hermann Halliste (A.Laikmaa)

 

Mees

 

1. – 5. Kes on need mehed ?

 

6. Kes oli see Alsace`ist pärit parun, kellest sai algul Prantsusmaa vihatuim mees, sest ta lasi lammutada Pariisi keskaegseid maju ? Nüüd hindavad teda kõik, sest ta lõi korrapärase õhuküllase pealinna.

 

7. Kes laulab ?

 

8. Praegune Poola linn Szczecin kandis varem nime Stettin. Millise riigi tuntud diplomaadiks oli E.R.Stettinius (1900-1949), kes määrati selle riigi esimeseks delegaadiks Ühinenud Rahvaste San Francisco konverentsile ? Ta oli võimekas läbirääkija ja nõuandja. Viibis ka Jalta konverentsil.

 

9. Kes oli see mees, kes projekteeris Brooklyni silla (avati 1883), mis sai eeskujuks XX saj. suurtele rippsildadele ?

 

10. Kes on läinud ajalukku kui „Ida ja Lääne pulmapeo“ korraldajana (toimus Susas) ?

 

Vastused:

 

 1. Akseli Gallen-Kallela
 2. Juan Manuel Fangio
 3. Jüri Kärner
 4. Barbarossa (Khair-ad-Din; mereröövel)
 5. William Golding (Nobel 1983)
 6. Haussmann
 7. Jose Feliciano
 8. USA riigisekretär
 9. John Augustus Roebling
 10. Aleksander Suur

 

Naine

 

1. – 5. Pildiküsimused

 

6. Kes laulab ?

7. Kes on fotol ?

 

8. Kuidas on toatüdruku nimi Mozarti ooperis Figaro pulm (kammerteener Figaro armastatu)?

 

9. Kes tappis Sassuuni Davithi ? (lisandub etteloetav tekst)

 

10. Kes on see naine, kes on läinud XX saj. moeajalukku miniseeliku, mustriga sukkpükste ja sassoonsoengu loojana ?

 

Vastused:

 

 1. Anne-Malle Hallik (parim vastus Tauno Vahterilt – Maaema!)
 2. Josephine (Napoleoni naine)
 3. turnüür
 4. Ingrid Bergman
 5. Marie Curie
 6. Josephine Baker
 7. kuninganna Elizabeth II
 8. Susanna
 9. tema oma tütar mürginoolega
 10. Mary Quant (1960-ndad)

 

Muusika

 

1. Millisesse klaverimuusika žanrisse kuulub Liszti klaveripala Armuunelmad ?

2. Puccini ooperis Madame Butterfly on tuntud koor, kus lauljad kasutavad võtet

mida itaalia keeles nimetatakse bocca chiusa`ks. Millega on tegemist ?

3. Mis ansambel ?

4. Kes oli see kindral, kes 1911 kirjutas ooperi Kapteni tütar ?

5. Millisest muusikalist on see laul ?

6. Saaremaal kandis see nimetust tõrv, Lääne-Eestis aga luik, Kagu-Eestis tunti

teda kui piibarit. Millest on jutt ?

7. Kes on helilooja ?

8. Kes laulab ja mängib kitarri ?

9. Mis nime all me tunneme tenorviiulit ?

10. Kes andis välja 1841 esimese eesti keelse noodiõpetuse ?

 

Vastused:

1. nokturn

2. ümised - kinnise suuga

3. Earth, Wind and Fire

4. Cesar Cui

5. Grease

6. karjasepasun

7. Offenbach (Barcarole, Hoffnanni lugudest)

8. Jimi Hendrix

9. tšello

10. Oleviste kiriku organist J.A.Hagen; Õppetus, kuida laulomehhed jõudwad

notidest laulo wisid üles-wõtta