Pirita Mälugigant 2004

 

AJALUGU/ANTIIK/POLIITIKA

 

1. Kellest on jutt ? 1530 tähendas Inglismaal … olla kriminaalkuritegu. 1665 küüditati neid Edinburghist Lääne-Indiasse orjadeks. Hollandis korraldati perioodiliselt Heidenjachten`it (paganatejahti), millest võtsid osa jalavägi, ratsavägi ja politsei. Šveitsis otsustati nad seadus-likult hävitada – nad kuulutati lindpriiks – igaüks, kes neid kohtas, võis neid maha lüüa. Taa-nis kestis nende peale jaht 1835. a-ni. Teises maailmasõja algaastail arreteeriti kõik Inglismaa ja Prantsusmaa … ning pandi vangilaagritesse. Tänapäeval on neil rahvusvaheline liit, mille keskus asub Brüsselis (varem oli Pariisis). 8.aprillil tähistatakse nende rahvusvahelist päeva.

 

2. Millest on jutt ? Juba antiikajal kasutati neid Kreekas ja Roomas valuutana. XVI – XVIII saj. tootsid neid metallesemeid hispaanlased ja prantslased tonnide viisi ja vedasid välja Aafrikasse. Neid esemeid nimetati maniljadeks (hisp. manilla). Ettevõtlikud kaupmehed said maniljade eest pärismaalastelt kariloomi ja kulda. Pealikud aga kasutasid maniljasid selleks ettenähtud eesmärgil. Mõnes Nigeeria piirkonnas olid maniljad valuutana kasutusel veel 1950-ndatel.

 

3. Ei ole teada, kas Seeba kuninganna külaskäik leidis tegelikult aset, või on see legend. Kuid ühe riigi pärimustes väidetakse, et selle riigi esimene kuningas ja ligi 3000 aastat valitsenud dünastia rajajaks olevat olnud kuningas Saalomon ja Seeba kuninganna poeg. Mis nime kandis see poeg ?

 

4. Rooma keiser Diocletianuse ajal saavutas kristlaste tagakiusamine oma haripunkti. Aastal 303 suri märtrisurma Rooma ohvitser Georgius. Kristlikus kultuuris levis Georgi austamine kiiresti. Temast kujunes põlluharijate, sõjameeste ja neitsite kaitsepühak. Normannid viisid selle kultuse Inglismaale. Richard Lõvisüdame kaitsepühakuna sai ta Inglise kuningriigi kaitsepühakuks. Venemaale jõudis Georgi austamine koos ristiusu vastuvõtmisega X sajandil. Kes oli esimene vene vürst, kes võttis tei-seks, kristlikuks nimeks Georgi ? Pärast võitu petšeneegide üle (1036), asutas ta oma kaitsepatrooni auks Kiievisse kloostri.

 

5. Mis riigi sõjaväe auastmed on: turai – reamees, segen – leitnant, seren – kapten, rav seren – major, aluf mishne – kolonel, aluf – kindralmajor, raf aluf – kindralleitnant ?

 

6. Euroopa Liitu on palju kiidetud kui suure sõpruse kantsi. Vaevalt tugevdavad aga seda sõprust ühe riigi peaministri sõnad, mida ta ütles 2003 Europarlamendis Saksa parla-mentäärile Martin Schulzile: „Härra, ma tean, et minu riigis on mees, kes toodab filmi natslikust koonduslaagrist. Tahaksin Teid laagrijuhi rolli soovitada. Te oleksite täiuslik“. Järgmisel päeval paiskus see võrdlus üle-euroopaliseks skandaaliks, mis susiseb siiani. Kes oli see peaminister ?

 

7. 1939 kirjutati alla Vene-Eesti baasidelepingule. Üks päev hiljem pidi algama Punaarmee sissetung Eestisse. See aga jäi ära. Millist koondnimetust kandis see ärajäänud operatsioon ?

 

8. Kes ?

 

9. Kus linnas asub see tellistest minarett, mis kannab nime Malvija ? (riik 1 p)

 

10. Mida sümboliseerib kääbus, millel tantsib Šiva Nataradža ?

 

Vastused AJALUGU/ANTIIK/POLIITIKA

 

1. mustlased, nende liidu presidendiks on praegu Emil Štšuka

2. orjade käerauad ahelatega ühendatud

3. Menelik; Etioopia pärimustes

4. Jaroslav Tark

5. Iisrael

6. Silvio Berlusconi; Itaalia peaminister; sakslased ähvardasid loobuda suvepuhkustest Itaalias

7. Vulkaan (Vulkan)

8. Vassili Tšapajev; diviisikomandör

9. Samarra; Mutavikkilia metšet; torn-minarett

10. rumalus

 

FILM/TEATER

 

1. Mis on Tšaikovski balletis Uinuv kaunitar uinuva kaunitari pärisnimi ? 

 

2. Kes Eesti filmitegelastest on teinud dokumentaalseriaali – 14 kunstilist dokumentaalfilmi Eesti parimatest arstidest (see oli järg Contra mortem- ile) ?  Dr Andres Ellamaa (2002), Dr Maksim Lugovskoi, Dr Matti Tarum jt. Ta on teinud lühifilme nii astrofüüsik Jaan Einastost, mütoloog Rein Sepast kui ka Eesti tuntumaist šamaanist (Päikest, Sass). Ta ise on õppinud Ida Urbeli balletistuudios (1952-57), ERKI-s Henno Arraku maalistuudios (1960-62) ja Riikliku Nukuteatri õppestuudios (1962-64). Tema loodud mängufilmideks on Nukitsamees, Karoliina hõbelõng ja Metsluiged.  

 

3. Kes on kirjutanud näidenditeraamatu, mille pealkiri on Rabalinnu hõik. Lavastamata näidendid  ? (Võikollane üü, Rabalinnu hõik, Salaste laulupidu, Kustutage kuuvalgus).

 

4. Mis rahvaga on tegemist ? Hollywoodis on selle rahva esindajad ja sellest rahvusest immigrantide järglased näidanud end parimast küljest. Selle rahva päriskodumaal on sündinud üks James Bondidest – Pierce Brosnan, sellest rahvusest immigrantide peres sündis USA-s legendaarne filmilavastaja John Ford (lavastas 125 mängufilmi). Sellest rahvusest immigrandi perest oli pärit ka Ronald Reagani isa. Ka Robert De Niro (keda üldlevinud arvamuse kohaselt on peetud itaallaste järglaseks) veres voolab rohkem just selle rahva verd. 

 

5. Mis nime kannab see teater, mis kasutab oma lavastusteks Tallinna Dominiiklaste kloostri teatri-saali ja mõnikord ka Püha Katariina kirikut ? Selle teatri tööd juhib Lembit Peterson ja vormiliselt on see teater mittetulundusühing.

 

6.-10. Kes ?

 

Vastused FILM/TEATER

 

1. Aurora

2. Helle Karis (1970-88 Murdmaa)

3. Jaan Kruusvall

4. iirlased

5. stuudio Theatrum

6. Rita Hayworth

7. Roman Polanski

8. Spencer Tracy ja Katherine Hepburn

9. Milvi Laid; ooperi- ja opereti primadonna

10. Marika Rökk

 

GEOGRAAFIA

 

1. Lipametsa küla Raplamaal, Viisu küla Järvamaal, Soekõrdsi küla Võrumaal, Patjala küla Jõgevamaal, Leigri küla Hiiumaal, Aste küla Saaremaal – mis neil küladel on ühist ?

 

2. See ajaloolis-geograafiline piirkond sai Hispaania koosseisus autonoomia 1981. Kohalikud ütlevad, et see ongi õige Hispaania, sest see oli ainus maanurk, mis ei alistunud mauridele, kui need vallutasid VIII saj. kogu ülejäänud Hispaania. Kohaliku kangelase Pelayo juhtimisel tuli grupp kristlikke sõja-mehi mägedest alla ja saavutasid väikese, kuid olulise võidu mauride üle 722 Covadonga lahingus. Just selle lahinguga algas rekonkista. Pärast seda lahingut sai sellest provintsist iseseisev kuningriik. Tänapäeval on see piirkond Hispaania peamisi mäetööstus-piirkondi. Suurim linn on Oviedo. 1934 toimus seal tööliste streik ja mäss. Seda saadeti maha suruma kindral Franco Võõrleegioni üksuste ja Maroko regularidega. Streik suruti veriselt maha – ligi 4000 kaevurit tapeti. Nimetage piirkond ?

 

3. Seda, kus asub Ööbikuorg, teavad paljud, kuid kus Eestis asub Tiigriorg koos Rebasemäega ? (maakonna täpsusega 1 p; kohaliku omavalitsuse täpsusega või veelgi täpsemalt – 2 p)

 

4. Mis riigiga on tegemist ? Selle riigi ajalooliseks pealinnaks on Antigua (XVI-XVIII saj.), mille ni-mi kohalikus keeles tähendab metsa kasvanud koht. Seda linna on peetud mandri ilusamaks linnaks. Siis aga toimus katastroof: 1773 toimus maavärin koos vulkaan Fuego purskega, mis hävitas peaaegu tervenisti Antigua linna. Pealinn viidi üle uude linna, mis on praeguseni selle riigi pealinn. Uue pea-linna nimi oli algselt Santiago.

 

5. Maailma suurimas polaarlinnas elas 1990  427 000 elanikku. Mis poolsaarel asub see põhja-polaarjoonest põhja pool asuvatest linnadest kõige suurem linn ?

 

6. Milline riik kannab nimetust, mis tõlgituna tähendab papagoide vesi ?

 

7. Millist kaht merd ühendas kauges minevikus (kvaternaari alguses) väin, mille kohal tänapäeval on Manõtši orund (Kuma-Manõtši nõgu), kus on palju järvi ja jõgesid ?

 

8. Kui te satute sellesse riiki, siis öeldakse teile Selamat datang! Härra on seal Bapak (otsetõlkes isa), proua ja preili aga Ibu (otsetõlkes ema). Kui teilt küsitakse Apa kabar ? , siis tähendab see lihtsalt kuidas käbarad käivad? ehk kuidas läheb?  Kunagi ärge seiske seal maal käed puusas, sest niisugune poos väljendab nukkude varjuteatris Wayang`is viha ja agressiivsust. Kui te lahkute sellest riigist, siis öeldakse teile Selamat jalan! (Nägemist!)  Nimetage riik ?

 

9. See saarestik avastati ametlikult 1493, kuid juba 1345 avaldati ühe munga poolt raamat, kus on toodud mitme saare nimed. Ka ühes atlases  märgitakse Columbiat ehk Tuvide saart (praegune Pico), Caprariat ehk Kitse saart (Sao-Miguel), Li Congi ehk Jänese saart (Flores) ja Merivareste saart (Corvo). Saarestiku nimi tähendab Hauka saari. Mis saarestikuga on tegemist ?

 

10. Millise riigi vapi skeemi näete ?

 

Vastused GEOGRAAFIA

 

1. asuvad oma maakonna keskpunktides

2. Astuuria

3. Tallinnas, täpsemalt Tallinna Loomaaia territooriumil (Rebasemägi on ajalooline küngas, Tiigriorg on uuem kommertslik moodustis; territooriumil asub veel ka Veskimetsa mägi)

4. Guatemaala; nii pealinn kui riik on sama nimelised

5. Koola poolsaarel; Murmanski linn

6. Paraguai; nimi tuleneb jõe nimest (näit. Peruu guaranii k-s jõgi, vesi; Sudaan mustade maa jne.)

7. Aasovi ja Kaspia merd

8. Indoneesia

9. Assoorid

10. Salomoni saared

 

KULTUUR./MUUSIKA

 

1. Nimetage helilooja ? Te kuulete tema laulu Heliseb väljadel.

 

2. Kes mängib kitarrisoolot ?

 

3. Õige varsti, juuli algul toimub üldlaulupidu koos XVII üldtantsupeoga. Mitmes üld-laulupidu tänavu toimub ?

 

4. Kes laulab ?

 

5. Kellest on jutt ? Ta on tulnud Eesti NSV meistriks (1948) korvpallis ÜSK meeskonna koosseisus, kus pääses ainsas kaotusmängus Ilmar Kullami asendajana 3-4 minutiks platsile. Ja kuigi külvas ta platsil rohkem segadust kui tõi kasu, meistritiitli sai ta ikkagi. NLiidu esivõistlustel sai ta sama meeskonna koosseisus kuuenda koha. 1953 mängis ta „Vanemuise“ Kevades Tootsi, 1958 sai temast Draamateatri näitleja, 1965 arvati Noorsooteatri koosseisu, kus 1969 mängis Kevades Liblet. Spordiga on tänapäeval seotud aga ta poeg.

 

6. Kes laulab ?

 

7. Kes on ainus naine, kelle teos on ilmunud kirjastus Ilmamaa valitud Eesti mõttehiiglaste sarjas „Eesti mõttelugu“ ?

 

8. Kes on helilooja ? Ta loomingust võime leida sümfoonilisi teoseid Macbeth, Don Juan, Don Quiote, Thil Ulenspiegel. Viimasest kuuletegi katkendit.

 

9. 1908 valmis balti-saksa insener Ernst Boustedti projekti järgi Rotermanni soolaladu, mis rekonstrueeriti arh. Ülo Peili poolt 1995/96 (sisearhitektina osales projektis Taso Mähar). Mis muuseum asub tänasel päeval Rotermanni soolalaos ?

 

10. Nimetage helilooja ja teose pealkiri ?

 

Vastused KULTUUR/MUUSIKA

 

1. Urmas Sisask

2. Eric Clapton

3. XXIV

4. Pat Boone

5. Karl Kalkun (jun); poeg Kristjan on televisiooni spordikommentaator

6. Bob Marley

7. Ilse Lehiste; Keel kirjanduses

8. Richard Strauss

9. Arhitektuurimuuseum

10.Ferenc Lehar, operett  Mustlasarmastus

 

KUNST/KIRJANDUS

 

1.             Üks laul, mis on pretendeerinud meie hümniks just algupärasuse tõttu, on Isamaa mälestus,

mida rahvas tunneb pigem selle paari esimese stroofi järgi: Isamaa ilu hoieldes -  vaenlaste vastu võdeldes … . Kust on pärit selle laulu sõnad (tekst) ?  (viisi lõi 1880 K.A.Hermann)

 

2. Kes on Kunstnik ? (Petseri ja Petseri kloostri vaated)

 

3. Mis stiilis on need ehitised ?

 

4. Kes on nende sulejoonistuste autor ?

 

5.-6. Kes on kunstnik ?

 

7. Kes on see tuntud naine kirjandusilmas ? (ennast ühe romaaniga kuulsaks kirjutanud)

 

8. Kes on see Eesti graafik koos oma ofordiga Merehädalised ?

 

9. Milline Lõuna-Eesti mõisahoone nägi kunagi nii välja ? (müüdi 1930 ehitusmaterjalina laialivedamiseks; samanimeline on ka Väike-Emajõe üks lisajõgi; asus vallakeskuses, kusjuures vald ei kanna keskuse nime; mõisa vanad nimed olid Välek ja Fölkhof

 

10. Kes ?

 

Vastused KUNST/KIRJANDUS

 

1.     Kalevipojast

2.     Petseri ja Petseri klooster; autor Andrus Johani

3.     romaani

4.     Vincent van Gogh (1853-1890) postimpressionist

5.     Gustav Klimt

6.     Hieronymus Bosch; töö Anonymos

7.     Ethel Lilian Voynich (1864-1960); inglise naiskirjanik, üldtuntud on tema Itaalia vabadusvõitlust käsitlev romantiline ja heroiline romaan „Kiin“ (1897)

8.     Silvi Liiva

9.     Laatre mõis; Tõlliste valla keskus Valgamaal

10.  Aadu Hint; Romulus Tiituse saržil

 

LOODUS

 

1. USA sõjaline eriluureteenistus Iraagis moodustas erigrupi kuulujuttude kogumiseks. Kogutakse ka rahva seas levivaid anekdoote, mis tegelikult peegeldavad inimlikke sümpaatiaid ja antipaatiaid. Kogutud materjal analüüsitakse. See erigrupp kannab ühe elusolendi nimetust. Need elusolendid elavad ka Eestis (perekonnad Anopheles ja Culex). Ebausk väidab, et need elus-olendid, kellest me tahame lahti saada, on tegelikult õnnetoovad. Nimetage see elusolend

 

2. Mis riigis asub Kolme Iluduse rahvuspark, mis kuulub maailma kümne suurema hulka (21900 km2). Nime on see rahvuspark saanud kolme mäeaheliku järgi. Naabruses asuvad Leegitsevad kaljud, kus ameerika teadlase R.Ch.Andrewsi  ekspeditsioon leidis 1923 dinosauruse muna. Nimetage riik ?

 

3. Maailmas on palju lennuvõimetuid linnuliike, kes kõige parema tahtmise juures ei saa tuult tiibade alla. Ühe Eestis esineva linnu, nimelt rukkiräägu kohta arvati omal ajal ka, et tema kõnnib rände ajal lõunamaadesse ja tagasi. Mis seltsi kuuluvad aga need Eesti linnud, kes tegelikult kaotavad suvel 3-4 nädalaks lennuvõime ? Enne seda kogunevad vanad isalinnud suurtesse salkadesse, et siirduda rahulikesse paikadesse. Emalinnud kaotavad lennuvõime kõige hiljem.

 

4. Marutaud ei ole ravitav – haigestumine lõpeb nii inimestel kui ka loomadel surmaga. Kõigusoojased loomad on aga marutaudiviiruse suhtes resistentsed. Kes on ainsad imetajad (loomad), kes võivad marutaudiviirusega nakatumise üle elada ? Neis võib viirus kuni 16 kuud säilida.

 

5. Egiptuse religiooni sümboolika avaldaub põhiliselt loomade kaudu. Nõnda kõneldakse surnute jumalast kui šaakalist, veejumalast kui krokodillist, taevas on lehm, päike on kull ja kuu on iibis. Teatud loomade esiletõstmise pärast peeti terveid liike pühaks. Näiteks inimest, kelle krokodill ära sõi, peeti õnnelikuks. Surnud kassid, hiired, raudkullid, krokodillid ja iibised mumifitseeriti ja toimetati nende loomade kultuse keskustesse (Bubastis, Buto, Ešmunen, Memphis). Sõnnid maeti maha nii, et sarved jäid välja. Mis loomi austati Vana-Egiptuses sedavõrd, et nende surnukehad heideti Niiluse pühadesse vetesse ?

 

6. Tugevaid tuuli, mille kiirus ületab 121 km/h nimetatakse orkaanideks. See nimetus on tulnud indiaanlaste pikse-, hirmu- ja tormijumala nimest. Orkaanideks nimetatakse ka tugevaid troopilisi tsükloneid. Nende keskel on tuulevaikne ala ja selle ümber liiguvad väga suure kiirusega tuuled (üle 160 km/h). Kogu tsükloni läbimõõt võib olla mitusada kilomeetrit. Sellised tormid, millega kaasnevad paduvihm koos äikesega, tekitavad purustusi peamiselt Kariibi mere ja Mehhiko lahe piirkonnas. Kuidas nimetatakse (eesti keeles) troopilise tsükloni tuulevaikset keskmeala ? Sel alal on pilvisus väike ja sademeid pole, ümber käib aga möll.

 

7. Mis loomast on jutt ? Kohati on täheldatud huvitavat huntide ära kasutamist nende loomade poolt. Darwini looduskaitsealal Venemaal on koguni täheldatud, et nad ajavad hundid murtud looma juurest minema. Vahel võib see harjumus süüa huntide murtud loomi kiskjalikkuseks areneda. Näiteks Voroneži looduskaitsealal on täheldatud rasketest talveoludest nõrgestatud hirvede ründamist nende poolt. Ka Eestis on nad murdnud metskitsetallesid.

 

8. Nimetage puuliik ? Selle puu kõrgus oli 1999 4,5 m ja tüve ümbermõõt rinnakõrgusel 5,9 m. See on ainus põlispuu Eestis, mille ümbermõõt on suurem kui puu kõrgus. 1989 juhtus selle puuga traagiline õnnetus – keegi oli puu õõnsusesse tule teinud ja puu läks põlema. Sündmus vapustas kõiki: kohalik kirjanik kirjutas luuletuse Ohvripuu põlemine, mille viisistas Anti Marguste. Hiljem korraldati puule mälestuspäev, kuid puu ei hukkunud tänu pahkadele.

 

9. Teraviljade küpsust saab iseloomustada mitme erineva etapina. Eraldi tuuakse välja piim-, … ja täisküpsus. Piimküpsuse juures on terad veel rohekat värvi ja neid sõrmede vahel surudes tungib sisu välja piimataolise moodustisena. Siis aga viljapea ja ka lehed kolletuvad. Kuidas nimetatakse eesti keeles seda vahepealset kolletumisfaasi enne täisküpseks saamist ?

 

10. Tundlad on nagu nina eest – lõhnasignaalide kinnipüüdmiseks. Mõnel liigil on need väga pikad, näiteks puidusikul. Keskajal toodi Eestisse aga üks elusolend (Helix pomatia), kellel on silmad ülemise (sisse-tõmmatava) kombitsapaari tippudel. Ta jäigi meile elama, esineb kohati. Kes ?

 

Vastused LOODUS

 

1. sääsk 

2. Mongoolia

3. hanelised; vaerad, pardid, vardid, hallhaned …

4. nahkhiired; marutaudi tekitab viirus Listeria monolytagenes

5. lehmad; Hathor-it, Egiptuse taevavalitsejannat kummardati lehmana

6. tormisilm

7. metssead

8. pärn; Ülendi ohvripärn Hiiumaal

9. vahaküpsus

10. viinamäetigu; mungad kasutasid neid paastu ajal toiduks

 

MEES

 

1. Kellest on jutt ? 1931 sai temast SS eliit-allüksuse liige. Ta sai nummerdatud haakristi-käesideme, millel ümber haakristi oli tekst: Tänu SS-ile truu abi eest võitluse ajal ja liikmeraamatu, millesse oli trükitud Reichsführer Himmleri innustav poeem, mis algas sõnadega: SS-i kuu-luda on au. 1936 oli ta 8 m jahiklassis OM purjetamises pronksi võitnud meeskonnas. Ta ar-reteeriti 1945 aprillis. Nürnbergi protsessil 1945/46 mõisteti silmusesse 12 sõjaroimarit. Siis tema pääses, kuid 1948 mõisteti talle 12 aastat vanglakaristust.

 

2. Kellele kirjutas Voltaire: Teie teost lugedes tekib tahtmine neljakäpukil käi ? Suur Prantsu-

se revolutsioon ülendas selle mehe oma suurimaks kangelaseks. Tuileries` aeda püstitati mä-lestusmärk tema põrmu üleviimise puhul Panteoni 1794. Revolutsionäärid püüdsid siis tema poolt loodud „tsiviilreligiooni“ realiseerida „ülima olendi“ riikliku kultusena. Ta oli ka see mees, kes komponeeris ja arendas välja arvudel põhineva noodikirja. (1712-1778)

 

3. Karl Marxil oli oma naisega kolm last – tütred Jenny ja Laura ning poeg Edgar. Marxidel oli ka majapidajanna Helene. Temaga oli Karlil ka üks poeg. Kuna niisugune kooselu hakkas tunduma Marxi naisele imelikuna, siis sokutas vana Marx Helene lapse ühte võõrasse peresse. Selle pere isa tunnistas end kohe selle lapse isaks. Kelle juurde sokutas Karl Marx oma toatüdrukuga soetatud poja?

 

4. Ta elas aastatel 1623-1684 ja oli restauratsioonijärgse Inglismaa üks väljapaistvamaid persoone. Harvardi haridusega mees siirdus salakuulamise maailma ja tõusis Šoti armee luureülemaks. 1657 saatis lordprotektor Cromwell ta suursaadikuks Haagi. Holland oli tol ajal suur Inglismaa rivaal, mille territoorium oli Inglise spioonide jahimaaks. 1660 vahetas ta pooli, sõlmis rahu Charles II-ga, keda ta hoiatas kavandatava mõrva eest. Ta tõsteti alamaadli (baroneti) seisusesse ning määrati uuesti saadikuks Hollandisse, kus ta rajas esmaklassilise luurevõrgu, mis jälgis ka teiste riikide tegevust. Ta tegi kõik selleks, et 1664 puhkes Hollandi-Inglise sõda. Ta kogus endale tohutu varanduse ja omas Londonis lausa endanimelist tänavat. Ajaloolased on teda nimetanud terminiga diplomatic spymaster.

Ta oli tihedalt seotud lõksude seadmise, spioonide palkamise, inimröövi ja tapmiskatsetega. Kaas-aegsete sõnutsi oli ta valmis reetma neid, kes omaaegse sõpruse ja teenete kaudu olid temast sõltuvad. Kellest on see pikk jutt ?

 

5. 1986 toimusid I Eesti ühekilva karikavõistlused, mida korraldasid Vändra Mälumänguklubi (Velli Steinberg; Vändra Karu) ja Rakvere kilvaklubi „Tarvanpää“ (Elmar Nahko). Vändra auhindadeks esi-kolmikule olid Kuldkäpp, Hõbekäpp ja Pronkskäpp, Tarvanpää kilvaklubi jagas aga Kuldsõrga, Hõ-besõrga ja Pronkssõrga. Teise koha sai kokkuvõttes Aare Sirel ja kolmanda Jüri Nessel, kes aga tuli esimeseks ühekilva karikavõitjaks ?

 

6. Kes ?  

 

7. Kes ? (1819-80; sünnipäev 20.06.)  

 

8. Kes ?

 

9. Kes ? (1883-1945) 

 

10. Kes ? I teos-luulekogu Hulkuri evangeelium (1948) 

 

Vastused MEES

 

1. Alfred Krupp von Bohlen und Halbach

2. Jean-Jacques Rousseau

3. Friedrich Engelsi juurde

4. George Downing (Downing Street 10 paikneb 1732-st Briti peaministri residents)

5. Peeter-Erik Kubo; tänane mängujuht

6. Henry de Toulouse-Lautrec (1864-1901); tuntud kui „Pariisi öö maalija“, postimpressionist

7. Jacques Offenbach

8. Nikolai Baturin; kirjanik

9. Benito Mussolini; tuntud ka kui Duce (Juht)

10. Arved Viirlaid; Torontos 1968

 

NAINE

 

1.     Kes oli see naine, kes koos Otto Hahniga avastas uue elemendi, mis nimetati protaktiiniumiks. Hiljem oli ta üks aatomituumade lõhestumise avastajatest. Nobeli preemia aatomtuumade lõhestumise eest sai Otto Hahn 1944 üksi. Selle naise nime järgi aga nimetati 1994 109. element. President Truman on temaga vesteldes öelnud: Teie oletegi siis see väike daam, kes meile selle käki kokku keeras! (vihjates aatompommile). Kes ?

 

2.     1950-ndatel sai Ema Teresa Rooma paavstilt loa asutada Tegeva Armastuse Saadikute vaimuliku naisordu. Mis linnas asub selle ordu peaklooster ? Samas linnas avas ta surejate haigete kodu ja pidalitöbiste koloonia, mis sai nimeks Rahu linn. 1928 kuni surmani (1997) tegutses Ema Teresa selles linnas, algul kloostrikoolis, hiljem vaesteagulites õpetajana. See linn on saanud oma nime kohaliku usu suure emajumalanna järgi, kelle nimi tähendab Must ja kellel on verd täis valgunud silmad ning ta on nelja käega ja verd himustav keel ripub suust välja. Ühes käes hoiab ta mõõka, teises maharaiutud pead, kusjuures on tal kolpadest kaelakee.

 

3.     Mida nimetati XV sajandil Tallinnas Rotes Kloster – Punased kloostrid ?

 

4.     Mater semper certa est  -  mida see Rooma tsiviilõiguse aluseid puudutav sentents ütleb ?

 

5.     Anna Karenina, Carmen, Madame Bovary, Kameeliadaam – need kuulsate kirjanike poolt kunagi loodud romantilised naised on juba üle 100 aasta kujundanud inimkonna ilumeelt. Nad on muutu-nud helideks muusikas, värvideks ning vormideks kunstis ja uute põlvkondade iluideaalideks filmides. Kes neist astus lugeja ette esimesena ?

 

6.     Üht riiki maailmas on valitsenud aastast 1898 kuningannad. Esimene neist andis pärast poole sajandi pikkust valitsemist oma ameti vabatahtlikult üle tütrele, kusjuures ise „degradeerus“ printsessiks. Teine kuninganna andis 32 aasta pärast oma ameti samuti tütrele üle, ise jäi jälle printsessina isamaad teenima. Uus (ehk siis praegune) kuninganna on õigusteaduse doktor. Kes oli selle kuningannade riigi esimene kuninganna ?

 

7. Tuntud vene-tummfilmi näitlejanna ?

 

8. Kes ? (Andrus Johani maalitud portree)

 

9. Kes ? (69 – 30 eKr) 

 

10. Kes ? (3 pilti; tegelik nimi Leslie Hornby)

 

Vastused: NAINE

 

  1. Lise Meitner
  2. Kalkutta (Calcutta); Kali Ghat – Kali sammud – Kalkutta
  3. bordelle
  4. Ema on alati teada !
  5. Carmen; Prosper Merimee raamatuna 1845; 1848-Kameeliadaam; 1857-Madame Bovary; 1873-Anna Karenina
  6. Wilhelmina 1898-1948, Holland; 1948-80 – Juliana, alates 1980-st Beatrix
  7. Vera Holodnaja
  8. Miina Härma
  9. Kleopatra (VII)
  10. Twiggy (ingl.k-s oksaraag)

 

SPORT

 

1. Kuidas nimetatakse seda eset ?   

 

2. 1983 toimusid I kergejõustikuvõistlused, kus võisteldi paljudel aladel. Kuid 1977 selgitati maailmameister ühel kergejõustikualal, kuna see ala oli jäetud välja OM kavast 1976. Missugusest kergejõustiku alast on jutt ?

 

3. Ta sündis 1903 Inglismaal Appleton House lossis. Suri 1991 87-aasta vanuses. Teada-olevalt on ta ainuke kaasaegsete olümpiamängude kuldmedalivõitja (1928), kes aastaid hiljem (1939) omas kaht kõrget auastet – kindral ja admiral. Kellest on jutt ?

 

4. See Jaapani koondislane on tänaseks pidanud juba ligi 25 koondisemängu. Ja kuigi ta  enam väga noor ei ole (28), siis tema täht on avanenud just viimasel hooajal – viimases viies maavõistlusmängus on Fukuokast pärit ja praegu Yokohama Marinoses palliv vutimees löönud koguni 7 väravat. Tatsuhikol on õnnestunud sahistada nii Hiina, Omani, Tšehhi, Ungari kui Islandi väravavõrku (räägitakse koguni uuest „Jaapani-Pelest“). Igal juhul on ta olnud viimasel ajal märksa edukam kui varasemad Jaapani tipp-pallurid – Takayuki Suzuki, Junichi Inamoto … . Nimetage selle vutimehe perekonnanimi ?

 

5. See linn on korduvalt taotlenud suveolümpiamängude korraldamise õigust(1916, 1920, 1936, 1940, 1944, 1960 …). 1911 toimus seal ROK-i XII istungjärk. Selles linnas peeti esimesed rahvusvahelised ujumisvõistlused (juba 1889). 1926 peeti seal esimesed meeste EM-võistlused vettehüpetes. 1937 toi-musid selles linnas esimesed bridži MM-võistlused, millest võtsid osa ka eestlased oma võistkonnaga. Nendel bridživõistlustel võitis Eesti Itaaliat, Šveitsi ja Hollandit, kuid kaotas võõrustajatele ja ei pääsenud edasi. Nimetage linn ?

 

6. Selle sportmängu viimastele maailmameistrivõistlustel osalesid Dinara Khaziyeva Kanadast, Al-mira Skripchenko Prantsusmaalt, Elena Sedina Itaaliast, Zhaoqin Peng Hollandist ja veel paljud tei-sed. Kõrgeima asetuse sai Humpy Koneru Indiast. Mis spordialaga on tegemist ?

 

7. 1960 selgus Pariisis esimene Euroopa jalgpallikarikavõitja riikide rahvuskoondiste karikaturniiril (Euroopa meister). NL koondis võitis finaalis Jugoslaavia 2:1. Poolaja võitsid lõunaslaavlased Galitši väravast. Teisel poolajal Metreveli viigistas. Võitja selgus lisaajal, kui värava lõi mees, kelle perekon-nanimi tähendab vene keeles sama, mida tähendab tõlkes ühe endise liiduvabariigi pealinna nimi. Mis nime kandis see tuntud jalgpallur ? Sama nime kannab ka üks Jussikese seitsmest sõbrast Silvi Väljali lasteraamatust Jussikese seitse sõpra. Muuseas, Jussike tegi selle sõbraga heina. 

 

8. Pariisi OM-il 1924 oleks võinud üks ja seesama võimleja võita toenghüpetes 2 kulda. Kuidas see oli võimalik ? Varem ega hiljem sellist võimalust pole olnud.

 

9.-10. Kes ?

 

Vastused SPORT

 

1. uim, fin; (surfilaua kiil)

2. 50 km käimine

3. Norra kuningas Olav V

4. Kubo, (Tatsuhiko Kubo); lõi oma esimese koondisevärava küll juba 2000-ndal aastal

5. Budapest (Ivar Veldre … ja pakkumissüsteemid lk.4)

6. naiste male MM; maailmameistriks krooniti Antoaneta Stefanova Bulgaariast, kes võitis finaalis venelanna Jekaterina Kova-levskaja; Koneru jagas Maia Tšiburdanidzega 3-ndat kohta (Elista 05/06.2004); seisuga aprill 2004 juhib naiste male reitingutabelit Judit Polgar (2728; meeste 9.), kes naistega ei mängi,teine on Jun Xie (2564), kes mängib väga harva ja kolmas on 17-aastane India imelaps Koneru (2513); maailmameister Stefanova asub alles 10-ndal kohal

7. Igor Ponedelnik; Tadžiki pealinn Dušanbe – esmaspäev; Jussikese üks sõpradest oli Esmaspäev

8. hüpati piki hobuse ja risti hobuse eraldi arvestusega

9. Virve Roolaid-Põldsam; EM hõbe odaviskes Bernis 1954

10. Kalevi Kotkas; jõudis ka Eesti värve kaitsta (kettaheites)

 

TEADUS/TEHNIKA

 

1. „Sõnad ja asjad: Humanitaarteaduste arheoloogia“(1966), „Hullus ja arutus. Hullu-meelsuse ajalugu klassikalisel ajastul“(1961), „Kliiniku sünd: Meditsiinilise pilgu arheo-loogia (1963), „Teadmiste arheoloogia“ (1969), „Järelevalve ja karistus“ (1975). Niisugu-

seid pealkirju kannavad raamatud, mille autoriks on üks mees, kes on tuntuim prantsuse filo-soof pärast Sartre`it. Tema perekonnanimi langeb kokku ühe väga kuulsa prantsuse füüsiku perekonnanimega, kes ehitas fotomeetri, güroskoobi, kelle järgi nim. pöörisvoolu. Kes ?

 

2. 1950-ndatel hakati tähistama X-ga täiskasvanutele mõeldud filme. See läks üle XX-ks ja lõpuks XXX-ks, mida hakati seostama pornograafiaga. 1990 muudeti nende filmide märki-missüsteem ja nüüd tähistatakse alla 17-aastastele keelatud filme märkega NC-17. Millele maaliti aga algselt X-id, et näidata mitu korda neid oli kasutatud ?

 

3. Eesti rahvameditsiini on mõjutanud nii klooster kui ka keskaegne saksapärane meditsiin, mis põhines paljuski antiigi eeskujudel – aadrilaskmine, kupupanemine. Keskajal käsitati rahva hulgas maagilistena ka kiriku rituaale – pühitsetud veega piserdamist ja lapseristimisel pahade vaimude väljaajamist. Mida pandi lapsele suhu ristimise ajal, et ajada välja pahu vaime ?

 

4. Maoorid on kuulsad oma moko poolest. Esimene ristiusku keiser keelustas aga selle juba IV saj. algul, sest seda võis tõlgendada kui Jumala näo järgi loodu rüvetamist. Millega on tegemist ?

 

5. 1918 ilmus esimene EV margiseeria, mida filatelistid tunnevad Lillemustri (Blumenmuster) nime all. Markide joonistajaks oli mees, kelle perekonnanimi langeb kokku ühe numbri nimetusega inglise ja prantsuse keeles. Hindud nimetavad seda numbrit sünya, araablased aga sifr. Seda sõna kasutatakse ka ühe teatud kindlaksmääratud momendi tähistamisel.   ?

 

6. Üheks kehaväliseks ravivõtteks on litotripsia. Litotripsia ajal lebab patsient rahulikult protseduurilaual. Mida kasutatakse neerukivide murendamiseks ?

 

7. Enigma oli üks kuulsamaid šifreerimismasinaid, seda kasutati II maailmasõja ajal Saksa sõjaväes. Liitlasvägedel õnnestus Enigma kood 1943 lahti murda. Selleks kasutati tolle aja kohta ülivõimsat arvutit, mis oli tänapäevaste arvutite kauge esiisa. Mis nime kandis see ülivõimas arvuti ?

 

8. Kes on see matemaatikust fotokunstnik, kes pildistas Eestimaad helikopterilt ning 1996 avaldas fotoalbumi nende piltidega „Eestimaa pildid“ ? Tänase mälumängu auhindadeks andis ta oma imeilusad fotoalbumid „Inglismaa aiad“ (2000) ja „Jaapan. Aiad“.

 

9. Kes on see tuntud teadlane (sünd. Brüsselis 1908), kes oma kuulsamas teoses „Nukker troopika“ (1955) esimese lausega ütleb: Ma vihkan reise ja maadeuurijaid!  Ise on ta uurinud Brasiilia ja Aasia riikide loodusrahvaste küttimisviise, elukorraldust, müüte ja kunsti ? Ta on jätnud kustumatu jälje XX saj. sotsiaalteadustesse.

 

10. Kes on pildil ?

 

Vastused TEADUS/TEHNIKA

 

1. Michel Foucault`(1926-84)

2. alkoholivaatidele

3. soolatera (sellest ka rahvameditsiini termin – soolapuhumine)

4. (näo)tätoveeringud

5. Rudolf Zero (algusmoment – 0-null; Z-hour)

6. ultraheli; väga tugevaid ultraheli lööklaineid; nõrka ultraheli kasutatakse looteuurimisel

7. Colossus

8. Ann Tenno

9. Claude Levi-Strauss

10. Francis Bacon; William Marshalli vasegravüür 1640