Eesti meistrivõistlused paarismälumängus 20.04.2003

Küsimused: Jaan Allik, Ilmar Lumiste

 

1. Ta sündis 1897 Tartumaal, Kudina vallas. Lõpetas Gatšina lipnikukooli.I Maailmasõjas sai Georgi risti 4. järgu ja langes sakslaste kätte vangi. Kodumaale jõudnuna astus 25.detsembril Kuperjanovi partisanide pataljoni, tõusis kiiresti poilguülema abiks. Osales kõigis Kuperjanovlaste lahingutes. Sai Vabadusristi II liigi 2. ja 3. järgu kavaleriks.

Õppis 1925-27 kõrgemas sõjakoolis.1934 nimetati Tartu sõjaväeringkonna staabiülemaks.1939 lähetati Prantsusmaale sõjakooli. Eesti sõjaväest kõrvaldati 1.jaanuaril 1941.Põgenes Saksamaale. Sama aasta sügisel sai temast Eesti omavalitsuse Raudteevalitsuse direktor, 1943 astus Eesti Leegionisse. Olid koos Juhan Tuulinguga ainsad Legions-standartenführerid.Oli 1. rügemendi komandöriks, hiljem sai Eesti SS leegioni kindralinspektoriks ja tõusis karjääri lõpul kindralmajori auastmesse.

1951 kuni 1959 tegutses Triestis Ülemaailmse Kirikute Nõukogu kutsekooli direktorina.Hiljem elas USAs.Suri 1965. Kes?

 

2. Selle ajalehe asutajaks oli trükikojaomanik Andres Pert, esimeseks toimetajaks Peeter Grünfeldt. 4 esimest numbrit ilmusid 12 000 kuni 15 000 tiraazhiga 1905 aasta detsembris.Seejärel leht suletakse kindralkuberneri korraldusel. Uueks aastaks saadakse taas ilmumisluba.Poliitiliselt ei seo ajaleht end ühegi poliitilise parteiga ei ilmumise algul ega ka hiljem EW ajal.Rõhutatakse alati oma sõltumatust.1908 aastal müüakse ajaleht Tallinna „Eesti kirjastusühisusele“.1920-30dail aastail kujunebsee Eesti suurimaks ja populaarseimaks ajaleheks.Kuni 1940 aastalnõukogude võimu poolt suletakse.

Mis ajaleht?

 

3.See toimub Eestis 31.mail 2003 kella 6 ja 7 vahel hommikul. Mis?

 

4. Selle Eesti näitleja hääl kuulub kolme enim nõutava meeshääle hulka- kui juttu on reklaamile teksti peale lugemisest. Filmidest on ta mänginud „Toomas Nipernaadis“, „Saja aasta pärast mais“ ja „Need vanad armastuskirjad“.Nõutud on ta ka teleseriaalides osalemaks.1988 sai ta parima meesnäitleja preemia,1990 Lauteri näitlejapreemia. Ja ka sel aastal ei unustatud teda premeerimata.Ise kurdab ta viimasel ajal, et niipea kui saad joomise maha jäetud, tuleb hakata paadunud alkohoolikuid mängima! Kuid lisaks alkohoolikutele, on ta ometi mänginud nii professoreid kui marssaleid ja isegi Oru Pearut.

Tema hüüdnimi on aga pärit hoopis koomiksiraamatust.Külalisena on ta lisaks koduteatrile teinud kaasa kõigis Eesti riiklikes teatrites peale Rakvere teatri.Oma poegadele pani ta endaga samasugused eesnimed, et naisel oleks lihtsam meestekarja ohjata ja piisaks ainult ühest konkreetsest röögatusest. Kes on see mees?

 

5.5000 eriti väljavalitud Eestimaalast leiab igal kuul oma postkastist, ühe eriti ilusa klantspiltidega ajakirja. See Inga Raitari poolt toimetatav ajakiri soovitab rikastele eriti eksklusiivseid asju, mille peale võiks raha kulutada.Ajakiri on nüüdseks ilmunud juba üle 2 aasta. Kuidas on selle eriti eksklusiivse ajakirja nimi?

 

6. Kes laulab?

 

7. See riik ehitab endale praegu uut pealinna-Putrajaya`t, milline peaks valmima 2008 aastaks. Riik jaguneb 13 osariigiks( osaline loetelu: Perlis, Kedah, Kelantan, Terenqganu, Jokar, Selangor).Riigi etnilist põlisrahvust, milline moodustab elanikkonnast 60% nimetatakse bumiputeradeks ja nende käes on traditsiooniliselt ka riigi poliitiline võim.

Soovitusi reisisellidele: Sinna riiki sattudes sööge ainult parema käega! Ärge iial paljastage oma jalataldu! Ärge iial puutuge kellegi pead(ka laste)!

Mis riik?

 

8. Praegu kannab see Brasiilia linn nime Salvador. Kuid 1552 kuni 1763 aastani oli see linn Brasiilia pealinnaks. Paradoksaalselt kannab osariik, mille pealinnaks on Salvador- just seda nime, mida kandis enne Salvadori linn. Küsimegi Salvadori endist nime või siis osariigi nime, mille pealinn on Salvador?

 

9.Küsime Eesti saart- saar on väike, kõigest 102,6 ha  ja asustamata. Kuid sellel saarel on tervelt neli siseveekogu: Loodeotsa järv, Maajärv, Leetselja järv ja Ümmargune loik.

Mis saar? Kui te ei tea saare nime, siis pange kirja koht kus see saar asub! (Läänemerd me vastusena ei aktsepteeri aga näiteks Pärnu laht oleks piisavalt täpne! Täpse koha eest 1 punkt-saare nime eest 2 punkti)

 

10. Lõuna - Dakotas asub lisaks tuntud Mount Rushmore memoriaalile, mis kujutab 4 presidenti, veel üks hiiglaslik mälestusmärk. Kuju kõrgus on 172m ja laius 195m. Kuju valmistati 40 aastat. Kellele see monument on?

 

11. Mis lipp?


 


12.100 aastase sõja algul 1346 aastal Crecy lahingus, purustas inglaste vägi oluliselt suurema Prantsusmaa ja tema liitlaste väe. Selles lahingus langes teiste seas ka kaks kuningat: Mallorca kuningas Juan ja veel ühe riigi pime kuningas, kelle vaprusest vaimustunud Walesi prints, kes juhtis Inglise armeed, võttis endale langenud kuninga vapi ja deviisi - ich bien/ ma teenin. Seda vappi kutsutakse printsi vapiks ja seda kannavad sellest lahingust alates kõik inglise troonipärijad. Kelle kuningalt sai Walesi prints oma vapi?

 

13. Mis relv?

 


14. I maailmasõja suurimad sõjalised operatsioonid kannavad kõik geograafilisi nimetusi(näit.Verdun,Somme jne)On vaid üks erand - üht operatsiooni tuntakse selle juhi ja läbiviija nimega. Kelle nimega? Mis operatsioon?

 


15. See loss valmis 1740 aastal, arhitektiks oli Bartolomeo Rastrelli. Seal asus kurikuulsa Kuramaa hertsogi Bironi suveresidents. Lossi restaureerimist alustati juba 1970 aastail kuid kroonilise rahapuuduse tõttu, on tööd veel praegugi pooleli. Lätlased armastavad lossi kutsuda“Baltikumi Versailleks“, Eeestlased omakorda väidavad, et selle lossi näol on tegu ainsa kohaga kogu Lätis, kus võib korraga kohata enam kui kümmet välisturisti.Mis loss?

 

16. Selle USA presidendi nimi oli sünnipäraselt Leslie Lynch King, nagu ta isalgi. Meie tunneme teda aga poisi lapsendanud proovireisija nimega. Michigani ülikoolis nimetati ta korra ka aasta parimaks jalgpalluriks (kesktormaja). Profikarjäärist loobus ta vaid Yale hariduse nimel. Elatise teenimiseks töötas ta ülikooli ajal ka kergejõustiku ja poksitreenerina. USA kongressi kandideeris ta kokku 13 korda ja osutus alati kindlalt valituks. Presidenditoolile tõusis ta tänu Spiro Agnewi loobumisele. Ametiaja jooksul üritati talle kaks korda atendaati, millistest ta pääses vaid üle noatera. Kes?

 

17. Korvpalliajaloo ilmselt ainus tõeline Dream –Team oli 1992 aastal Barcelona OMil osalenud ja ülekaalukalt võitnud USA koondis. Seal osalesid kõik maailma parimad.

Kes oli aga selle supervõistkonna peatreeneriks? Sama mees viis hooaegadel 1989 ja 1990 NBA meistriteks Detroit Pistonsi „Pahad poisid“.

 

18. 1929 aastal saavutas Saara Teitelbaum Eesti meistrivõistlustel kergejõustikus ühel alal, maailma kõigi aegade teise tulemuse. See tulemus püsis Eesti rekordina 21 aastat. Millisel kergejõustikualal Saara nii võimsa rekordi tegi?

 

19. Mis nime kannab tsetseenide tuntuim jalgpallimeekond? Meeskond mängis üle 40 aasta NSVLi esiliigas ja alustas mõned aastad tagasi uuesti mängimist Venemaa II liiga lõunatsoonis. Pingeliste olude tõttu asub meeskonna koduväljak hetkel Tserkesskis. Klubi on osalenud ka muhadzediinide maailmakarikavõistlustel jalgpallis. Klubi presidendiks ja mängijaks on olnud ka Šamil Bassajev.

 

20.Selle spordiala reeglid võimaldavad startida/lähtuda nii hoojooksu kui ka paigaltlähtega.Võistleja peab lihtsalt vähemalt 72 tundi enne võistlust selles osas kohtunikekoguga kokku leppima. Viimasel ajal on selle spordiala edukaimateks esindajateks hiinlased, kellele tugevaimat konkurentsi pakuvad venelased ja ameeriklased.

Tegu on olümpiaalaga. Mis spordiala?

 

21. Kes on pildil?

 


22.18. ja 19. sajandil katsid selle puu metsad Põhja Ameerikas üle 200 miljoni aakri maad Kanadast kuni Mehhiko laheni.Ameerika valgetele kolonisaatoritele oli see sajandeid eelistatuim metsamaterjal, oma vastupidavuse ja mädanikukindluse tõttu. Seda puitu kasutati pea kõikjal:karjaaedadeks, mööbliks, laevamastideks,kaevandusepalkideks, hiljem ka telefonipostideks ja raudteeliipriteks. Selle puu tüvest ja koorest saadav ekstrakt kujunes aga esmaseks tanniiniallikaks nahatööstusele.Arvukate metsade hävimise põhjuseks ei saanud aga siiski inimtegevus vaid hoopis 1890 aastail Idamaadest Põhja -Ameerikasse sattunud hallitussseen Endothia parasitica, milline põhjustas koorehaigust seenvähki! See haigus hävitas 50 aasta jooksul praktiliselt kõik suuremad puud mainest Alabamani. Mis puuga on tegemist?

 


23.Emberiza citrinella (L.) on umbes varblasesuurune, suhteliselt pika sabaga, kollase pea ja pruunika kehaga lind. Ta on levinud üle kogu Eesti. Elupaikadena eelistab ta suhteliselt lagedaid alasid: puisniite, heina- ja karjamaid, raiesmikke ja kadastikke. Soodest ja muudest märgadest aladest hoidub  eemale.Rahvapärased nimed on tuisulind, külmatihane, tsiitsitaja, tits, sits, jõhvilind, kadakalind, karjalind, lepalind, kollane varblane, sirtsuke, kaerasööja. Käitumiselt on ta kohmakas ja rahulik lind, lubades inimest kuni mõne meetri kaugusele. Talvel armastab  tegutseda salkades, kus omavahelised riiud ja tülid on üsna sagedased. Toitu otsib  ainult maapinnalt ning ta sööb peamiselt seemneid ja marju. Putukaid tarvitab vaid pesitsusperioodil. Laul on lihtne ja ühetaoline, ta kordab pikalt üht ja sama silpi "tsiitsiitsii...". Rahvasuus on tõlgendatud tema laulu lausega "siit siit siit saab Rii-ga. Sageli jääb  meile talvituma, kuid osa lindudest rändavad ka lõuna poole. Sügisel algab äraränne septembris-oktoobris, kevadel saabuvad juba märtsis. On looduskaitse all.Mis lind?

 


 

 


24.Sellest looduslikust materjalist (martes zibellina) valmistatakse ka maailma parimaid akvarellipintsleid.Looduslikult leidub vajalikku lähteainet Siberis, Mongoolias, Korea poolsaarel, Kirde-Hiinas ja Põhja-Jaapanis.Kõige hinnalisemaks peetakse Barguzini ...!

Mis/kes?

 

25.Seda taime austati juba Vanas-Roomas, kus Diana templites oli see üks ohvriandidest.Antiikajal oli see nii tunnustatud ravim-kui meetaimeks, Selle taimega hõõrutakse enne kasutamist uusi mesitarusid, et mesilased need paremini omaks võtaks ja kergemini saadud stressist vabaneks. Araablased ülistavad seda taime kui südant tugevdavat ja masendust peletavat. Paracelsus kutsus seda aga „elueliksiiriks“ ja uskus , et selle abil on võimalik saada uus elu. Nimetage see huulõieliste sugukonda kuuluv taim!

 

26. Mis seen? Rozites caperatus


 

 


27. Kopsutuberkuloosi surres palus see kirjanik oma sõpra Max Brodi, et viimane põletaks kõik ta käsikirjad. Sõber seda aga õnneks ei teinud ja päästis sellega enamuse kirjaniku loomingust. Juba eluajal oli küsitav kirjanik kogunud skandaalset kuulsust oma käsikirjade põletamise või oma silme all nende põletada laskmise tõttu! Eluajal ilmuski temalt vaid 7 raamatukest.

Teoseid: "Hiina müüri ehitamisel", "Kirjad Milenale". Eesti keelde siiani tõlkimata "Päevik", "Kirjad Felicele" ja draama "Hauakambrivalvur" ning palju muud.

Kes oli see skandaalne kirjanik?

 

28 .See tuntud Vene lastekirjanik alustas humoristina.1960te lõpul tuli ta aga nõukogude lastekirjandusse niivõrd jõuliselt, et tekkisid vastuolud Sergei Mihhalkoviga.Viimane korraldas asjad nii, et 12 aasta jooksul lubati tema teostest ilmuda vaid ühel – ta enda sõnul „igati äraretsitud raamatul“- „Klounide kool“! Tema loodud on Potsataja ja krokodill Gena ning Prostokvasino lood. Tema teoste põhjal loodud lavastusi mängivad Eestis praegu Rakvere teater ja Linnateater. Lugude autor on Venemaal praegu aga hoopiski telestaar, juhtides populaarset laulusaadet“V našu gavan zahodili korabli“

Kes?

 

29.Inglased matsid oma I Maailmasõjas langenud üksikhaudadesse, millele olid märgitud: nimi, vanus, auaste, rügement ning hukkumise aeg ja koht. Kui langenu jäi tuvastamata kirjutati hauakivile:„Suure sõja sõdur, kes on teada jumalale!“ Kes on see tuntud nobelist,  ka ise Maailmasõjas poja kaotanu, nende sõnade autor?

 

30. Küsitav isik hakkas 1960il ajakirjanikutöö kõrvalt kirjutama ka ilukirjandust, algul peamiselt näidendeid. Tema viit näidendit sisaldav „Näitemänguraamat“ilmus 1982 aastal.1990 lavastati Vanemuises tema näidend „Menning“. Hiljem avaldati novellikogud „Kuhu kuulud Kristjan?“ ja „Jääkaru hingus“. Romaanid „Suupill ja 500 tuubat“ ja „Kes oskab lugeda hieroglüüfe?“ ,1996 aastal novellide valikkogu „Gulliveri käekõrval“. Kes?

 

31. Mis ühendab Leida Alttoad, Helle Raignat, Lilian Kivi, Milvi Roosilehte, Ants Selmetit ja Viivi Luike? 50 viimase aasta jooksul ainult neid.

 

32. Selle tuntud Verdi ooperi uuslavastus Inglise rahvusooperis möödunud aastal, sisaldab kõige muu hulgas homoseksuaalset vägistamist kujutavat stseeni, satanistlikku rituaali alasti seksiva paariga ja peldikuinterjööre. Avastseenis istuvad 14 vandeseltslast potil ja jõllitavad püksid rebadel publikut. Satanistlik rituaal kulgeb aga Verdi ühe õrnema muusikalise passaazhi saatel. Mis ooper suudeti nii lavastada?

 

33. 4. märtsil 1956 sai alguse ETV Teleteater. Leo Martin lavastas ühe tuntud Eesti kirjaniku jutustuse „Nimekiri“ ainetel samanimelise telelavastuse. Kes oli see kirjanik?

 

34.Kes on pildil?

 

35. Kes on pildil olevad isa ja tütar?

 

36. 1966 aastal korraldas ajakiri „Sovetski Ekran“ üleliidulise küsitluse selgitamaks NSVLi populaarsemaid näitlejaid. Bruno Oja jäi meeste arvestuses napikalt teiseks. Kes oli populaarseim meesnäitleja?

 

37.Tartus vene arsti perekonnas sündinud poiss, käis Kuressaares saksakeelses lasteaias-seega omandas varakult kõik kolm kohalikku keelt, mis võimaldas tal hiljem olla alusepanijaks Eesti arstiteaduslikule terminoloogiale.II maailmasõja ajal oli ta tegev rindekirurgina.Peale sõda aga pani Ta aluse eksperimentaalsele onkoloogiale Eestis.1968 aastal valiti ta Lyonis asuva Maailma Tervishoiuorganisatsiooni Rahvusvahelise Vähiuurimiskeskuse väliskeskonna kantserogeenide osakonna juhatajaks. ETA liige 1993 aastast.1999 sai Eesti vabariigi teaduspreemia elutöö eest. Kes?

 

38. Nõukogudeaegne teatmeteos „100 õhusõidukit“ väidab, et Tu-144 tegi esimese lennu 31.detsembril 1968, olles maailma esimeseks ülehelikiirusega reisilennukiks.Nagu nüüdseks teada on see armetu vale! Tegelikult alles 6.juulil 1973 startinud Tu-144 plahvatas õhus.Üldse oli see lennuk kasutusel vaid 7 kuud aastatel 1977-78.Seejärel kui järjekordne eksemplar proovilennul õhku lendas, konserveeriti kõik seitse(7), selleks ajaks valminud lennukit ja projekt külmutati. Nende 7 kuu jooksul aga lendas Tu-144 vaid ühel marsuudil kord nädalas. Millist marsuuti usaldati teenindama Tu-144?

(Üks õige punkt-1 punkt)

 

39. Seda Pärnus välja antavat ajakirja on esimesest numbrist saati toimetanud, nüüdseks juba 7 aastat, Anne-Liis Õigus(ka väljaandja).Tema selgituste kohaselt pole tegu mitte ainult esoteerilise vaid ka eksoteerilise ning üldarusaadavaid tõekspidamisi käsitleva sisuga ajakirjaga.Teistest Eestis ilmuvatest samasuunalistest ajakirjadest nagu „Kolmas silm“ ja „Paradoks“ erinevat see ajakiri just selle poolest, et põhirõhk pole mitte tõlkematerjalidel vaid valgustatakse eelkõige Eestiga seonduvat. Mis on selle ajakirja nimi?

 

40. Mis automarki näete pildil?

 

41. See geograafilist nimetust kandev sulam koosneb tinast, antimonist ja vasest.Teinekord lisatakse teatud omaduste parendamiseks ka vismutit ja tsinki.

Just sellest sulamist on valmistatud ja üle kullatud ka filmiauhind Oscar.Mis sulam?

 

42.Mida on Eestimaal nimetatud ka trikseldamiseks või tiksutamiseks? Millist tegevust?

Ilmselt olete te kõik seda teinud-vähemalt lastena!

 

43.Kui Hitleri korraldusel loodi Saksamaal 1933 aastal esimesed koonduslaagrid, siis millistele kahele kontingendile olid need algselt mõeldud?

 

44.Sel aastal toimuvad Eesti I Talimängud. Valga-Mõisaküla raudtee müüakse Lätile 1 miljoni krooni eest.Tähistatakse Vanemuise teatri 70 aastapäeva. Eesti malemeeskond osaleb esmakordselt maleolümpial. Maailma spordiajalukku läheb Ann Arbor. Robert Smith ja William Wilson asutavad AA liikumise(Anonüümsed Alkohoolikud).Esimene naine astub Anktarktika pinnale.Oklahoma Citys paigaldatakse maailma esimesed parkimisautomaadid. Esietendub Gershwini „Porgy ja Bess“.

Sünnivad Woody Allen, Julie Andrews, Hussein ibn Talal ja Rein Järlik.

Surevad Leopold Tõnson, kindralmajor Dmitri Lebedev, Jakob Westholm,  Josef Pilsudski, Kazimir Malevitš, Ivan Mitsurin, Konstantin Tsiolkovski ja Jaan Koort.

Mis aasta?

 

45.XXsajandi alguse Tallinna kinod jagunesid laias laastus kaheks.Peenemates kinodes olid Lutheri vabrikutes valmistatud toolid.Lihtsamates aga turult ostetud, ühes Eestimaa kohas valmistatud toolid, millised kuivades valjult kägisema hakkasid. Kust olid siis need kägisevad kinotoolid pärit?

 

46.Iirimaa pealinna Dublini sümboliks loetakse skulptuuri, mis kujutab kalavankriga neidist, kuidas seda skulptuuri nimetatakse? Tallinnas on olnud ka samanimeline lõbustusasutus.(pildil)

 

47. Kunstnik?


 48. Kunstnik?

 


 


49. Mis hoone?


 

 


50. Kes?


 

 


51. Ansambel?

 


 


52. Helilooja?

 


Vastused:

 

1.Johannes Soodla

2.Päevaleht

3.Rõngakujuline päikesevarjutus

4.Jaan Rekkor

5.“Hai“

6.Jaxy (Ott Jalakas)

7.Malaisia

8.Bahia

9.Rammu saar, Kolga lahes

10.Crazy Horse (Pöörane Hobu)

11.Kurdistan-kurdid

12.Tsehhide pime kuningas Johann

13.Morgenstern

14.Ratsaväekindral Brussilovi läbimurre

15.Rundale loss

16.Gerald R. Ford

17.Chuck Daly

18.400 meetri jooks

19.Groznõi Terek

20.Vettehüpped

21.G.Fisichella

22.(Ameerika)kastan

23.Talvike

24.Sooblikarvadest

25.Meliss

26.Kitsemampel

27.F.Kafka

28.E.Uspenski

29.R.Kipling

30.Ilmar Külvet

31.Aabitsa autorid 1948 kuni tänapäev

32.“Maskiball“

33.Ed.Vilde

34.Billy Bob Thornton

35.Jon Voight ja Angelina Jolie

36.Innokenti Smoktunovski

37.Pavel Bogovski

38. Moskva - Alma-Ata

39.“Avanemine“

40.Honda(Jazz)

41.Britannium-British metal

42.Munadekoksimist lihavõtte ajal

43.Homoseksuaalid ja sotsiaaldemokraadid

44.1935. aasta

45.Avinurme

46.Molly Malone


47.Vasnetsov

48.Peeter Allik

49.Punane torn Pärnus

50.Shakira

51.“Bond“

52.F.Schubert