IV MÄNG. KULTUUR

 

1.      Oskar Looritsa teose “Endis-Eesti elu-olu 1. Lugemispalu kaluri ja meremehe elust “ (2.trükk 2003) järgi oli kalasaagi saamisel tähtis roll ka teatud esemetel, millest osa puudutas ka kalaleminekut. Teada on, kui kalamehele tuli hommikul esimesena vastu mees, oli see hea enne, kui aga naine, eriti veel vana naine, oli püük rikutud – mine parem koju magama. Samasugusteks õnne või õnnetuse toojaks kalamehele olid ka 2 looma – üks tõi head kalaõnne, teine peletas vähesegi. Mis loomad (üks kodu-, teine metsloom) olid kalaõnne toojaks ja viijaks?

 

 

 

2.      Kes on need kaks pildil?

 

3.      See kirjandusteos ilmus 1949.a-l USA-s. Teoses olev pereisa oli veendunud sõjard, kes sai oma esimese sõjaväelise autasu 18-aastaselt bokserite ülestõusu mahasurumise eest Hiinas. Abiellus torpeedo leiutaja rikka tütrega, olles ise Esimeses maailmasõjas allveelaeva komandör, kelle hingele jäi ka hulgaliselt tsivilistide elusid, kui ta reisilaevu torpedeeris. Majanduskriisi ajal pani mees kõik säästud tollal naise juhitud kodumaisesse panka, jäädes nii kõigest ilma, sest pank pankrotistus. Peategelased otsisid lohutust Ameerikas, kus rase pankuriproua koos kaaskonnaga loksub bussiga ühest riigi otsast teise, erilist edu saavutamata, kuna pakutu on liialt keeruline, pakkujad aga karjuvalt ebaseksikad. Pereema kõigutamatu usk jumalasse aitab aga tegelased taas järjele. Mis teosega on tegemist, kui on teada, et pealkirjas on ka tegelaste perekonnanimi?

 

 

4.      Kes on pildil kahe tüdruku vahel?

 

5.      Nimetage helilooja ja ooper.

 

6.      Tõlkija ja publitsist (eluaastad 1921-2003), sündinud Valgas, on olnud abielus Juhan Smuuliga. Töötanud 1945-1949 ja 1953-1956 „Noorte Hääle“ toimetuses, 1957-1971 ajakirja „Noorus“ toimetuses. Läti proosa tõlgete eest on talle omistatud A.Upitsi auhind 1986.aastal ja Läti Kolme Tähe orden 1997.aastal. Tema vend Elhonen on avaldanud juudi rahva kultuuri ja ajalugu käsitlevaid teoseid. Kes on see tõlkija?

 

7.      Lorne Greene, Michael Landon, Dan Blocker ja Pernell Roberts mängisid peaosas selles legendaarses TV-seriaalis, mis oli ekraanil 14 hooaega (1959-73). Sellest 10 hooaega oli seriaal Ameerikas pidevalt vaadatavuselt esikümnes ja aastatel 1964-67 koguni vaadatuim teleprogramm. Nüüdseks on seda näidatud kõikjal üle maailma, ka Eestis. Mis seriaal ?

 

 

8.      Kes on pildil (üks nimi) ?

 

9.      Kes on nende kahe maali autor ?

 

Giorgio de Chirico. Torino printanière.Giorgio de Chirico. The Uncertainty of the Poet.

 

10. Nimetage ansambel, millelt 1968. aastal tuli välja laul „Born to be Wild“, kus kujutati „raske metalli kõminat“ (heavy metal thunder). Termin läks laialt käibele. Selle 1967 Los Angeleses asutatud ansambli nimi oli algselt Torontos tegutsenud Sparrow.

 

Words and music by Mars Bonfire

Get your motor runnin'
Head out on the highway
Lookin' for adventure
And whatever comes our way
Yeah Darlin' go make it happen
Take the world in a love embrace
Fire all of your guns at once
And explode into space

I like smoke and lightning
Heavy metal thunder
Racin' with the wind
And the feelin' that I'm under
Yeah Darlin' go make it happen
Take the world in a love embrace
Fire all of your guns at once
And explode into space

Like a true nature's child
We were born, born to be wild
We can climb so high
I never wanna die

Born to be wild
Born to be wild

 

 

 

11. Kes kirjutas selle luuletuse, pildil vasakul?

 

11A. Teatrikriitik Huko Lumeti, muuhulgas “Rummu Jüri” libreto autori pere on samuti jätnud oma jälje Eesti teatrilukku. Abikaasa on kirjutanud näidendi “Sookollid” ja hulga komöödiaid, mõned neist on ka hiina ja jaapani keelde tõlgitud. Poeg on olnud “Teater. Muusika. Kino” peatoimetaja ning kirjutanud nii proosat kui näidendeid. “Reis Sotapotamaale” lavastati Pärnu teatris 1981 – samal aastal, kui Huko Lumet lahkus. Nimetage tema abikaasa ja poeg.

 

12. See Abruka vallas sündinud laulja alustas oma karjääri “Estonias” aastal 1934. Pärast lavalt lahkumist töötas ta pedagoogina, juhendas “Majaka” klubi lauluringi ja viimati, kuni oma surmani 1998.a., Vene Kultuurikeskuse vokaalstuudiot. Ta on olnud kolme Eesti NSV Ülemnõukogu koosseisu liige, sealhulgas 4 aastat Ülemnõukogu juhataja asetäitja. Kes?

 

13. Noorukina käis ta Klondike’is kulda otsimas, õppis hiljem juurat ja praktiseeris 22 aastat advokaadina. Ta juhtis ka assotsiatsiooni, mis tegeles ekslike kohtuotsuste uurimisega. Kasutanud pseudonüüme Charles Green, A. A. Fair, Kyle Corning ja Grant Holiday. Oli väga viljakas, kirjutades enam kui sada romaani. Kasutas diktofoni, tal oli kuus sekretäri ja töötas korraga kuni seitsme eri raamatu kallal, kirjutades 100 000 sõna kuus. Üheksa tema romaani peategelaseks on ringkonnaprokurör Douglas Selby, pseudonüümi A. A. Fair nime alla kirjutas ta 29 kriminaalromaani, mille püsitegelased on detektiivibüroo omanikud Bertha Cool ja Donald Lam. Suri 1970. aastal. Kellest on jutt?

 

 

14. Kes on see näitleja?

 

14A. Kes on see näitleja?

 

15. Isa (1660-1725) oli Napoli ooperikoolkonna kuulsaim helilooja, kes lõi 114 ooperit, üle 800 kammerkantaadi, missasid, oratooriume ja madrigale ning tegutses Roomas elava troonist loobunud kuninganna Kristiina kapellmeistrina. Tema poeg (1685-1757) tegutses suurema osa elust Madridis õukonnaklavessinistina ja kirjutas 555 klavessiinisonaati. Mis on nende ühine perekonnanimi?

 

16. Esimeses luulekassetis oli ta koos Paul-Eerik Rummoga, sest leiti, et nende teosed olid eriti lähedased. LR-is ilmus ka kaksikkogu – Rummolt “Lumevalgus-lumepimedus”, temalt “Lumesõda”. Selle peale öeldi, et Paul-Eerik on nagu viiul, tema nagu saksofon, mängides klounina samad tükid järele. Kes ?

 

17. Tema modelliks oli halva mainega kuningatar Maria Lousisa. Ta ise oli seikleja erotomaan, elas paralleelselt 3 elu 1) abielu – abiellus 1775 ja tal oli 25 last, 2) boheemlaste elu oma kunstnikest ja kunstiinimestest sõprade seltsis, 3) kuningakoja aristokraadi ja õuekunstniku elu. Kes on see kunstnik?

 

18. Ansambli asutasid kitarrist K. K. Downing ja bassist Ian Hill 1970. a Birminghamis, viimane kutsus lauljaks oma pruudi venna Rob Halfordi, kes kujunes bändi liidriks.1974. a lisandus teise kitarristina Glen Tipton, viiendana kuulub koosseisu mõistagi trummar. Kuulsusele pani aluse bändi teine plaat Sad Wings of Destiny (1975) ja 1982. a plaat Screaming for Vengeance tegi bändist rahvusvahelise superstaari. Teistest plaatidest on tuntumad veel British Steel (1980), Turbo (1986) ja Painkiller (1990), seni viimane plaat Demolition ilmus 2001. a. Nimetage ansambel!

 

 

19. Kes on kunstnik ja keda on ta kujutanud? Pilt on tehtud umbes aastal 1964, kui nad olid kolleegid. Tegemist on sama ala (teatri) inimestega.

 

20. Te kuulete Intermezzot ühest tuntud ooperist. Nimetage helilooja.

 

21. Ta sündis 1929. a tuntud antropoloogi Alfred Kroeberi ja kirjanik Theodore Kroberi peres, päritolu on oluliselt mõjutanud ka tema loomingut. Lõpetas Columbia ülikooli filoloogina ning on õpetanud prantsuse keelt ja kirjandust mitmes ülikoolis (sh Moskva ülikoolis). Ta on viljelenud lühivormi, realistlikku romaani, laste- ja näitekirjandust ning luulet, kuid rohkem kuulsust kogunud ulmekirjanikuna olles sel alal praegu maailmas enim auhinnatud autor (sh 2-kordne Nebula ja 4-kordne Hugo laureaat). Tuntumatest teostest võiks mainida osaliselt eesti keeles ilmunud 8 raamatust koosnevat Haini tsüklit ja Meremaa triloogiat. Kes?

 

22. Erootikafilmidele spetsialiseerunud itaallase Tinto Brassi kõmulisim film pärineb aastatest 1977/79. Tollal tohutu eelarvega – 15 miljonit USD – filmi produtsendiks oli meesteajakirja Penthouse väljaandja Bob Cuccione. Film, mida peeti rõveduse tipuks, on ajalooline ning analüüsib veenvalt ka võimu- ja diktatuurimehhanismi. Nimiosas mängis Malcolm McDowell; lisaks veel Peter O´Toole ja Helen Mirren. Millist nime see film kandis ?

 

23. See mitmekülgne mees on sündinud 16. veebruaril 1951 ja lõpetanud 1974. a. ERKI. Oli 1977-79 Sirp ja Vasara osakonnajuhataja, avaldanud luulevihiku “Sügis äärelinna teatris”, kirjutanud filmistsenaariume (“Külamaastikud” 1981). Praegu töötab Tallinnas üpris vastutusrikkal ametikohal. Kes ?

 

24. Kes on need 3 kunstnikku, kes on alljärgnevalt kujutanud Arlekiini ja Pierrot`?

 

 

 

 

25. Kes on järgmiste luuletuste autor ?

 

IV MÄNG. KULTUUR. Vastused

 

1. Siga ja jänes                                                         AK

 

2. Yo Yo Ma, Condoleezza Rice                              AO

 

3. Helisev muusika ehk perekond Trappi ….         AK

 

4. Yves Saint-Laurent                                               IS

 

5. Valter Ojakäär, “Kuningal on külm”                     AO

 

6. Ita Saks                                                                  AH

 

7. Bonanza                                                                 IP

 

8. Helena Bonham Carter (Briti peaminister Asquithi lapselapselaps)

IS

 

9. Giorgio di Chirico                                                 IS

 

10. Steppenwolf                                                        TK + IP

 

11. Karl August Hindrey                                           AO

 

11A. Mai Talvest, Mihkel Tiks                                  AO

 

12. Olga Lund-Gerretz                                              AO

 

13. Earl Stanley Gardner, Perry Masoni lugude autor TK

 

14. Gerard Depardieu                                              AK

 

14A. Winona Ryder                                                  IS

 

15. Scarlatti                                                               IP

 

16. Enn Vetemaa                                                      IS

 

17. Goya                                                                    AK

 

18. Judas Priest                                                        IP

 

19. Helend Peep, Ines Aru                                       AO

 

20. Mascagni (Talupoja au)                                     IS

 

21. Ursula Le Guin                                                    IP

 

22. Caligula                                                               IS

 

23. Ike (Igor) Volkov                                                  IS

 

24. Cezanne, Derain, Picasso                                TK

 

25. Doris Kareva                                                       AK