III MÄNG. SPORT, TEADUS & TEHNIKA

 

1.      Antiikolümpiamängude kavas olnud odavise erines oluliselt nüüdisaegsest odaviskest. Milles seisnes peamine erinevus võrreldes kaasaegse odaviskega ?

 

1A. 1996.a. Atlantas sai temast esimene Iirimaa naissportlane, kes tuli olümpiavõitjaks. Atlantas sai temast ka esimene Iirimaa sportlane, kes tuli olümpiavõitjaks ujumises ja Georgia pealinnas sai temast ka esimene Iirimaa sportlane, kes võitis ühtedel olümpiamängudel 3 kuldmedalit. Kes?

 

 

 

2. Kes on see filosoof, arst ja matemaatik (eluaastad 870-950)? Teda kujutati algul selle riigi väikseimal kehtival paberrahal nominaaliga 1 ning pärast teiste rahvuskangelaste galerii ammendumist kõigil suurematel rahadel 500-st 5000-ni. Nimetage pildil olev mees ja riik.

 

3. Tänavusteks suusatamise MK-sarja üldvõitjateks tulid mäletatavasti Bente Skari ja Mathias Fredriksson. MK-sari suusatamises sai alguse peale suurvõistlustest tühja aastat 1982. a. alguses. MK-arvestusse läksid ka Holmenkolleni MM tulemused. Kes olid esimesed murdmaasuusatamise MK-sarja üldvõitjad (naiste ja meeste arvestuses) ? Võitnud naine pälvis 1982 a. ka 2 MM tiitlit ja 1 hõbeda; OM-ilt jäi tema saagiks 1 hõbemedal. MK-sarja üldarvestuses oli ta perioodil 1984-87 alati 4. kohal. Võitnud mees jäi 1982 a. MM-il aga pronksile. OM-ilt on tal samuti 1 hõbemedal. MK-sarja arvestuses oli ta 1983. a. 3. ja 1984 a. 4. Peale mõningast vaheaega jätkas ta suusatamises tipptasemel kuni 1994. a.-ni; hiljem hakkas tegelema ka liivasuusatamisega, et oma lemmikalaga aastaringselt tegeleda.

 

4. Taani meteoroloog Buys-Ballot korraldas 1845. aastal ühe nähtuse uurimiseks (tõestamiseks) katse, mis seisnes selles, et lahtisel raudteeplatvormil seisis puhkpilliorkester ja mängis muusikat. Rong sõitis mööda Taanimaad. Millisele nähtusele Buys-Ballot kinnitust otsis? Esmakordselt oli seda 3 aastat varem täheldanud üks Praha matemaatik, kes nähtusele ka oma nime andis.

 

5. Maletajate maailma reitingutabelis on 1.1.2003 seisuga 100 parima maletaja seas vanim Viktor Kortšnoi oma 72 eluaastaga. Vanuselt järgmine mees tabelis on täna 54-aastane. Tegemist on oma maa viimase poolsajandi parima maletajaga, kes korra (1980.a.) on jõudnud ka tiitlipretendentide finaali. Kes?

 

5A. Kelle meenutused?

“1. mail 1934 läksin Vassili saarele külla Jakov Rohlinile. Selleks ajaks oli mu sõber juba abiellunud noore balletisolisti Valentina Lopuhhinaga. Jäin hiljaks – kõik olid juba kogunenud. Istusin laua taha, pöörasin pea oma naabri poole ja – tardusin.

Ja võtsingi aasta pärast naise, võluva baleriini Gajane Davidovna, kes oli mitte ainult kaunis, vaid ka Polütehnilise Instituudi professori tütar. Tundes Jakov Gerassimovitši ettevõtlikkust, julgen arvata, et ta oli antud juhul isameheks.”

 

6. 1694. aastal Pariisis ilmunud Nicholas Hartsoeckeri raamatus oli ka illustratsioon ühe väikese mehikesega, kes väljendas selle ajastu arusaamu. Mille sees asus see mehike?   Sellega on olulisel moel seotud olnud ka Hollandi teadlased Antony van Leeuwenhoek ja Johan „Louis“ Ham (1677)?

 

 

7. Müncheni Bayern ostis noormehe 1999.a. 5 miljoni euro eest. Nüüd olevat tema turuväärtus 30 miljonit. 2002 lõpu seisuga oli ta Bayerni eest 123 mängus löönud 30 väravat. MM-il 2002 mängis ta oma sünnimaa eest, Saksamaale kaotati 0-1. Nimetage see jalgpallur ja tema sünnimaa.

 

8. Kunagi Sürakuusasse püstitatud mälestussambal hoidis antiikaja silmapaistvaim matemaatik ja füüsik Archimedes käes midagi sellist, mida ei oleks kuulsalt teadlaselt esmapilgul oodanud. Mida hoidis Archimedes käes?

 

9. Eelmine Lehtse vallavanem Piret Pihel sai kuulsaks sellega, et oli esimene tööperioodil sünnitanud vallavanem Eestis. Suurmeistri tiitliga Piret Pihel võistles aga ka aastail 1978-92 Eesti koondises, saavutades medaleid nii NSVL kui Eesti meistrivõistlustel ning püstitades ka Eesti rekordeid. Millisel alal ?

 

10.Te kuulete muusikapala “Apollo 11”. Milline ansambel seda esitab ? See ansambel sai tuntuks 1980. lennundusalase looga “Enola Gay”.

 

11. Kes ujujatest on võitnud enim individuaalseid kuldmedaleid OM-il (olles muuhulgas ühel ja samal ajal võitja kolmedel olümpiamängudel järjest)?

 

12. Müntide proovimiseks eksisteerib terve rida kõige erinevamaid mooduseid, alates hammastega näksimisest kuni iseloomuliku heli järgi kindlaks määramiseni. Proovimise eesmärgil valmistati basaltist spetsiaalsed plaadid, millele proovitava mündi servaga tõmmati joon ja vaadati mis värvi see on. Kuidas nimetati selliseid basaltplaate?

 

13. Kes on pildil ?

 

 

14. Georg Eduard Luiga, kirjaniku ja ajakirjaniku, “Päevalehe” kauaaegse peatoimetaja tuntuimad järeltulijad on silma paistnud täppisteaduste alal. Tema poeg on olnud Eesti NSV Teaduste Akadeemia asepresident aastail 1953-64, TPI professor aastast 1945 kuni surmani 1987; põhitööd geomeetria alalt. Pojatütar, matemaatilise statistika kateedrijuhataja ja professor, valiti aastal 1995 esimese Tartu Ülikooli naisteadlasena välismaa (Helsingi) ülikooli audoktoriks. Nimetage need kaks teadlast.

 

15. Käesoleva aasta sügisel peetakse viiendad ragbi maailmameistrivõistlused. Nimetage kolm riiki, kes senipeetud MM-del (1987, 1991, 1995 ja 1999) on tulnud võitjaks?

 

16. 1893. aastal kinnitas Pariisi prefekt sertifikaadi, mille omanikuks võis saada alles 21-aastaseks saamisel pärast seda, kui oldi külastatud Raudteevalitsust. Mis sertifikaat see oli?

 

 

17. Kes on pildil?

 

18. 33 aastat töötas ta Montreali Ülikoolis psühholoogiaprofessorina. Tema loengute põhivaldkonnad olid psühhofarmakoloogia ja psühholingvistika. On uurinud mälu ja keelega seotud psüholoogilisi protsesse, muuhulgas narkootikumide mõju psühholoogiale. On juhtinud Kanada psühholoogide liitu ja Kanada ühiskonnateadlaste liitu; on olnud Kanada Teaduste Akadeemia prantsuse keele osakonna president. Kes?

 

19. Kes oli see legendaarne tõstja, kes võitnud olümpiamängudelt 1968-76 kõiki värve medaleid ja püstitanud 14 maailmarekordit, kes oli kuulus oma omapärase keskendumise poolest ? Poodiumile sammudes karjus ta valju häälega kangi aadressil ähvardusi, needusi ja vandesõnu. Paistab, et aitas!

20. Mis nime all tuntakse veel pentanüüli e. sünteetilist heroiini?

21. Märtsis toimusid parlamendi (Eduskunta) valimised ka Soomes. Sealsesse parlamenti said samuti paljud muul ala tuntud inimesed, nagu näiteks laulja Mikko Alatalo ning mitmed endised tippsportlased (Lasse Viren, Marjo Matikainen, Sari Essayah jt). Sportlaste hulgast on staazhikaim ja kogenuim poliitik aga OM-i hõbemedalimees, kes on parlamendisaadik aastast 1983 ja on olnud aastail 1995-99 ka kaubandus- ja tööstusminister. Kes ?

22. 1949. aastal avastati asteroid nr.1566, mis asetses kõigist teistest asteroididest Päikesele kõige lähemal. Kelle nimi sellele asteroidile anti (nimevalik polnud juhuslik) ?

23.  Kes on pildil olev kergejõustiklane? 1908. aastal, kui esmakordselt toimus olümpiamängudel avadefilee, sai temast esimene USA lipu kandja olümpiamängudel. Traditsiooni järgimata ei langetanud ta Suurbritannia kuninga ees oma maa lippu, mis tekitas palju pahandust. Ligi 2 m pikkune ja 130 kg kaalunud mehe hüüdnimi oli Elevandi imik. Võitis olümpiamängudelt 1904-1912 kuulitõukes, kettaheites ja vasaraheites kokku 3 kuld-, 2 hõbe- ja ühe pronksmedali.    

 

 

 

24. Kelle joonistus?

 


 


25. Sellel ka Eestis populaarsel spordialal kasutatakse mänguvahendeid, mis kannavad eesliiteid

1)     puu ... – (kasutati kuni 1960. a-ni)

2)     plast... – (amatööridele ja algajaile kas-l 1960 a-st)

3)     metaan ... – (kas.1980 a-st)

4)     reaktiiv... – (kas. alates 1992 a-st)

5)     partikkel ... – (kas. alates 1998)

 

Milline spordiala ?

 

3. MÄNG. SPORT ja TEADUS-TEHNIKA. VASTUSED

 

1.Vastus: visati märki (võitis mitte see, kes viskas kaugemale, vaid kes täpsemini) TK

 

1A. Michelle Smith (Le Bruin)                                                                                        TK

 

2. al-Farabi, Kasahstan                                                                                                AO

           

3. Bill Koch, Berit Aunli                                                                                            IP + IS

 

4. Doppleri efekt                                                                                                          AO

 

5. Robert Hübner                                                                                                        AO

 

5A. Mihhail Botvinnik                                                                                                   AO

 

6. Spermatotsoidis (spermis) (tollal arvati, et selles istub juba „valmis“ inimene)                

(info: kui mehe ejekulaadi 1 cm3 sisaldub alla 52 mrd spermi, siis ei ole see viljastamisvõimeline)                                                                                                            TK

 

7. Roque Santa Cruz, Paraguai                                                                                 AO

 

8. Peeglit (vastavalt legendile süütas Archimedes II Puunia sõjas Sürakuusat ähvardanud vaenlase laevastiku päikesekiirte ja peegli abil)                              TK

 

9. Laskmine                                                                                                                IS

 

10. OMD (Orchestral Manoeuvres in the Dark)                                                          IS

 

11. Krisztina Egerszegi (aastail 1988-96)                                                                  IS

 

12. Proovikivi (siit on see sõna läinud ka kõnekeelde)                                               TK

 

13. Jolanda Ceplak (Sloveenia, 800 m Euroopa meister)                                          IS

 

14. Arnold Humal, Ene Tiit                                                                                          AO

 

15. Uus-Meremaa (1987), Austraalia (1991 ja 1999) ja Lõuna-Aafrika Vabariik (1995) AH                                                  

16. Autojuhiload  (Raudteevalitsuses anti eksam, tollal polnud mujal kuskil seda teha) TK

 

17. Gabriela Paruzzi                                                                                                   AK

 

18. Vaira Vike-Freiberga                                                                                             AO

 

19. Mohammed Nassiri (Iraan)                                                                                   TK

 

20. Valge hiinlane                                                                                                        AK

 

21. Antti Kalliomäki (Montrealis teivashüppe hõbe)                                                    IS

 

22. Ikaros                                                                                                                    TK

 

23. Ralph Rose                                                                                                           TK

 

24. Adolf Hitler                                                                                                 IP

 

25. Bowling                                                                                                                AK