2. MÄNG. LOODUS ja GEOGRAAFIA.

 

1.  Selle mõisa rajas Jacob de la Gardie 1624. aastal. Puidust härrastemaja on lammutatud, säilinud on aga suur viinaköök 1880-ndatest aastatest, maakivist neogootis stiilis ehitis. Mõisa südamesse hakati 1911.a. rajama tekstiilivabrikut ja elektrijaama. I maailmasõja ajal oli seal Venemaa lennukibaas, mille pommiladu lasti 1917. a. õhku ning see plahvatus purustas ka vabrikuhooned.  Hiljem tekkis sinna konservivabrik. Praegu on samas hoones restoran. Milline mõis?

 

2.  Eptesicus nilssoni ei ole mitte härra Nilssoni nimeline ahv, vaid oma seltsi kõige põhjapoolsem esindaja Euroopas. Tema leviala ulatub Alpidest Skandinaavia põhjatipuni, ka Eestisse. Selle imetajate seltsi 951 liigist elab Euroopas 32. Küsitav liik on suuruselt keskmine oma seltsi esindaja, kaaludes 8...18 grammi. Ta toitub putukatest, käies toidujahil enamasti vaid kaks korda päevas – pärast päikeseloojangut ja enne päikesetõusu. Poegib korra aastas, 1-2 poega sünnib juuni teisel poolel. Nimetage see loomaliik.

 

3. Küsitav iidne linn asub Portugali lõunarannikul. Selle linna ajaloos on oma koht olnud kartaagolastel, keltidel, roomlastel, visigootidel, kreeklastel ja araablastel. Peale kuningas Alfonso III poolt vallutamist 1249. a. on see linn portugallaste valduses. 15. sajandil sai see linn tähtsaks sadamaks, kust algasid kuulsad Portugali maadeavastused. Selles linnas elas ka prints Henrique Meresõitja. 1443. a. toimus linna keskväljakul ajaloos teadaolev esimene orjade oksjon (orjaturg). Samanimeline, kuid tunduvalt suurem linn asub ka ühel teisel mandril. Millisest linnast on jutt ?

 

4. See rähniliste seltsi kuuluv lind (Jynx torquilla) meenutab teisi rähnilisi üksnes aimamisi ja näeb oma halli- ja pruunikirju sulestikuga pigem välja nagu öösorr. Rahvasuus tuntud ka kui külvipeet, piibutaja, piibulind, kuigutaja, kaerakuik ja külvilind. Toitub peamiselt erinevas arengujärgus sipelgatest. Tema piibitamine kostab metsaservadel teravasti kõrva aprilli lõpust peale ning see pidavat tooma ilusaid ilmu ja isegi põuda, erinevalt enamikest teistest lindudest, kelle laul tavaliselt vihma ennustavat. Linnu nimi on eesti keeles kasutusel ka hoopis teises tähenduses. Milline lind?

 

5. See rahvas elab kompaktsete rühmadena Atlandi ookeani ja Tšaadi järve vahel ning kuulub arvatavasti neegrirassiga tugevasti segunenud vahemere ja etioopia rassi, nende keel kuulub atlandi keelkonda. Keel on Aafrikas kõneldavamaid (u 22 miljonit). Minevikus olid rändkarjakasvatajad ning etendasid tähtsat osa paljude kolonialismieelsete riikide rajamises. Viimasel ajal on muutunud paikseteks maaviljelejateks, usundilt enamasti muhameedlased. Milline rahvas?

 

6. Need kalad kuuluvad ahvenaliste seltsi, moodustades omaette sugukonna (14 – 15 liiki), nende leviala on laialdane – Ameerika rannikust Islandi, Teravmägede, Biskaia lahe ja Läänemereni välja. Eesti vetes elab 3 liiki: väike ...., meri .... ja suur .... .Kala armastab rannalähedasi liivaseid madalikke, võib aga laskuda ka kuni 90 m sügavuseni. Väike ... ja suur ... magavad liivasse kaevununa talveund. Väike ... on lepiskala, suur ... aga röövkala, kes sööb kõiki, kellest jõud üle käib – põhiliselt kilu ja väike ..., aga ka iseenda väiksemaid eksemplare, s.o. omaenda järeltulijaid. Kalad on öise eluviisiga, päeval püsivad liikumatult puhkeasendis, keha sirge.

Rahvapärased nimetused: niglid, salunid, tuulenõelad, siniseljad, vinkid, niglikuldid, saksa keeles üks paralleelnimetus – SANDAAL. Eesti vetest püütud väike ... kuni 17 cm pikad ja kuni 15 g rasked, suured... 34 cm ja  123 g. Mis nime kannavad need maitsva lihaga kulinaarias hinnatud kalad?

 

7. Näete u. 800. a. ehitatud kuulsat budistlikku pühamut Kesk-Jaava lõunaosas. See on 9-astmeline hiigelpüramiid (alus 111 x 111 m), mille tipu moodustab suur stuupa. Ehitist kaunistavad tuhanded kivireljeefid ja budade kujud. Kompleks restaureeriti 1975-83. Millist nime see kannab?

8. Keskajal ei suutnud inimene üksi toime tulla suurte loomakarjade- karavanidega. Truuks abiliseks oli talle koer. Sel ajal oli Euroopas üheks karjaga kaubitsemise keskuseks ning seega ka arvukate koertega asustatud linnaks … -am-Neckar. Milline sõna sobib selle linna nime algusesse ?

9. Selle USA osariigi ala on olnud asustatud vähemalt 10 000 aastat. Selles pindalalt Suurbritanniast suuremas osariigis elab vaid  3,3 miljonit inimest, kellest üle 93 % on valgenahalised. Osariigi suurimat linna – Portlandi on nimetatud USA inimsõbralikuimaks ja looduslähedaseimaks linnaks. Osariigis asub USA sügavaim järv ja suurim meteoriidikraater,  Beavertoni linnas on firma Nike Inc peakorter. Osariigist on pärit Steve Prefontaine, Mary Decker-Slaney, Richard Fosbury ja Dan O´Brien. Milline osariik ?

 

10. Muusika. Kuulete lugu “Hundi loomine”. Nimetage seda esitav ansambel.

 

 

 

11. Pildil olev linn asub paigas, kus Rooma ajal asus Juvavum – asula, mis aastal 45 sai keiser Claudiuselt linnaõigused. Aastal 696 omandas Juvavumi varemed Wormsi piiskop Rupert ning asutas Nonnbergi nunnakloostri. Linnas veetis oma vanaduspõlve Paracelsus, kes on sinna ka maetud. Linnas toodetakse Stiegli õlut. Nimetage see linn.

 

12. Vana-Egiptuse retsept: 1 osa koerajala rasva, 2 osa palmivilju, 1 osa riivitud eeslikapja, valmistada nendest määre ning hõõruda … Mida? Olgu siin abistavaks vihjeks roomlaste kõnekäänd: Calvitium non est vitium sed prudentiae judicium - … pole puudus, vaid tarkuse tunnus.

 

12 A. Kreeka mütoloogias hüüti nii ühte noormeest, kellest on kirjutanud ka Mati Unt. Kui ilmus bioloogia, hakati nii kutsuma troopikalindu. Koos transpordi arenguga kandus nimi üle ka ühele transpordivahendile. Aga hiljuti hakkasid astronoomid selle jälgi otsima kosmoses. Nimetage see sõna.

13. 1964.aastal kirjutas USA president alla seadusele, millega kohustati 9. oktoobrit hakkama tähistama nii, nagu kunagi oli hakatud tähistama 12. oktoobrit. Mida hakati tähistama 9. oktoobril?


 14. Selle joogi tooraine on helesinine taim, millest kasutatakse 40 –80 naela raskust ananassikujulist südamikku. Sellest pressitakse mahl, kääritatakse ja aetakse kaks korda läbi, kuni saavutatakse 40º kangus. Jooki toodetakse ainult ühe riigi viies osas. Kääritamise ajal lisatakse kuni 49% suhkrut, kvaliteetsortidele üldse mitte. Enamus joogist villitakse pudelitesse kohe peale kääritamist, nii saadakse kuulsad sordid “Valge”, “Hõbedane” ja “Kuldne”. Valmistatakse ka 2 kuud kuni 3 a-t laagerdatud sorte. Peale 3 aastat laagerdumist kaotab aga jook oma maitse ning muutub kibedaks ja tervitamiskõlbmatuks. Joogi maik ja lõhn tugevdavat oluliselt libiidot. Mis joogiga on tegemist?

 

 

15. Millises keeles lauldakse ? Näete ka selle keele tähestikku (pärit 7. sajandist)

 

 16. See varblasest veidi suurem pruunikas lind jõudis Euroopasse ida poolt alles paar aastasada tagasi. Elupaigana eelistab ta umbrohtunud, liivase põhjaga kultuurmaastikke – tehaste ja raudteede alad, spordiplatsid jms. Pesa teeb rohu sisse seina, teeraja või prahihunniku äärde. Mis lind?

 

17. Seda linna on esmakordselt mainitud aastal 1363 kui leedulaste poolt rajatud kindlust. Linn oli Podoolia kubermangu keskus. Linna servas asuvas mõisas veetis oma vanaduspäevad Nikolai Pirogov; tema balsameeritud keha on samas asuvas mausoleumis külastamiseks välja pandud. Selles linnas on sündinud Eestimaa üks rikkamaid mehi Anatoli Kanajev. Elanikke on seal 380 tuhat. Mis linn?

Detail of monstera leaf showing splits and perforations

18. Näete pilti ühest taimest, mille 50 liiki kasvab looduslikult troopilises Ameerikas. Suured ja pikarootsulised lehed on terved või lõhestunud, väikesed õied asetsevad kandelehega ümbritsetud tõlvikuis, vili on mari.  Tuntuim liik on toalillena ka Eestis kasvatatav noorelt tervete, hiljem lõhestunud ja auklike lehtedega meeldiv ….(...deliciosa) , mille ananassilõhnaga magushapud viljad on söödavad. Hispaania keelt kõnelevates maades kutsutakse neid naljatavalt „tutti-fruttiks“. Mis taim?

 


19. Saksamaal või Suurbritannias valmistatud kaartidelt me seda merd tavaliselt ei leia, küll aga Ameerikas välja antud kaartidelt ja teatmeteostest. Samas ei seo seda geograafiliselt Ameerikaga miski. Läänemerest on see ca 2 korda suurem (786 000 km2). Lihtsustatult esitades piirneb meri idast ühe riigiga ja läänest sellele riigile kuuluva saarestikuga, millel paikneb selle riigi haldusüksus keskusega Kavarattis. Meri on tuntud 2 nime all, millest üks langeb kokku saarestiku ja teine saartel asuva haldusüksuse omaga. Milline meri (Araabia mere osa)?

20. Millise linnu laulu kuulete ? Tema ladinakeelne nimi on Phylloscopus collybita, inglisekeelne chiffchaff, soomekeelne tiltaltti

 

 

 

21. Pildilolev kirik on rajatud aastail 1806-1810 (arhitekt Siegel) ja pühendatud Ristija Johannesele. Oma lõunapoolsel pikiküljel asuva torni poolest on see kirik üsna erandlik. Kus see kirik asub?

 

22. Selle limaseente hulka kuuluva huvitava nimega seene (Fuligo septica var. rufa) nimi pärineb eesti folkloorist ja vanasti usuti, et need on maha jäänud puukidest või krattidest. Neid seostati nõidusega ja arvati, et nad võivad mitmel moel halba põhjustada. Seene viljalihad on padjakujulised, 1-3 cm läbimõõduga oranžid kuni tellispunased ning kasvab see soistes paikades kasekändudel. Nimetage seen.

23. Kes on pildil? 71-aastaselt tegi ta ise endale mälestussamba,mis seisab tema kodulinna sadamas.  

 

23A. Kes on see riigijuht ja millist riiki ta juhib?


 

 

24. See Tartu Ülikooli saksa filoloogina lõpetanud mees varjas end pärast viimast sõda 8 aastat Pärnumaa metsades. Seal õppis ta linde tundma ja pühendas neile oma edasise elu. Eesti ühe juhtiva ornitoloogina korraldas ta üle-eestilise valge toonekure loenduse. “Pääsukese” raamatusarjas on ta avaldanud “Pääsukesed” ja “Valge toonekure”. Kes?

 

25. Millise riigi lippu näete ja mis on selle riigi pealinn ? (kollane ring sümboliseerib Kuud)

 

Flag of Palau

 

 

2. MÄNG. Loodus ja geograafia. VASTUSED

1. Kõrgessaare (Hohenholm)                                                                         AO

2. Põhja-nahkhiir                                                                                             AO

3. Lagos                                                                                                          IS

4. Väänkael                                                                                                     IP

5. Fulbed                                                                                                         IP

6. Tobias                                                                                                         IP

7. Borobodur                                                                                                   TK

8. Rottweil-am-Neckar (siit rotweilerid)                                                          TK

9. Oregon                                                                                                        IS

10. Metsatöll                                                                                                    IS

11. Salzburg                                                                                                    AO

12.  Pead (kiilaspäisuse vastane ravim; paljas pealagi pole puudus, vaid ….) TK /asendus : Phaeton kelle surmas Zeus välguga; mitu sorti troopikalinde, teatud sõiduvanker, hüpoteetiline planeet, mille purunedes arvatakse olevat tekkinud enamik asteroide                                                                                                      TK

13. viikingite poolt Ameerika avastamist (12. oktoober – Kolumbuse päev, 9. oktoober – Leif Eirikssoni päev)                                                                                           TK

14. Tequila                                                                                                     AK

15. Tiibeti                                                                                                         IS

16. Tuttlõoke                                                                                                   AO      

17. Vinnitsa (Vinnõtsja)                                                                                   AO

18. Monstera                                                                                                   TK

19. Lakadiivi (Lakshadweepi)                                                                          IP        

20. Väike-lehelind                                                                                            IS

21. Kanepi                                                                                                       AO

22. Puugipask                                                                                                 IP

23. Thor Heyerdahl     TK (asendus : Igor Smirnov, Dnestriäärne Moldova Vabariik) AO

24. Heinrich Veromann                                                                                   AO

25. Belau (Palau), Koror                                                                                  AH + IS