EESTI VÕISTKONDLIKUD MEISTRIVÕISTLUSED 05.-06.04.03 ÕISMÄE. Küsimused : Alar Heinaste, Andres Kasesalu, Tiit Kuningas, Aare Olander, Indrek Paavle, Indrek Salis

 

I MÄNG AJALUGU; POLIITIKA

 

1. ÜRO haridus-, teadus- ja kultuuriorganisatsioon UNESCO kutsus 27.03.03. USA-d hoiduma Iraagi unikaalsete kultuuriväärtuste hävitamisest sõja käigus.

UNESCO märkis, et tsivilisatsioon ulatub praeguse Iraagi territooriumil tuhandete aastate taha. Ekspertide hinnangul võib Iraagis olla kuni 25.000 suure arheoloogilise tähtsusega paika.

Üheks olulisemaks ajalooliseks objektiks Iraagis on linn, mis oli omal ajal (22.-21. saj. e Kr.) Sumeri ja Akadi pealinn ning Sumeri kultuuri suurim keskus. Linna varemed avastati 1854. Piibli järgi oli see ka Aabrahami kodulinn. Milline linn ?

 

2. Küsitav Riigikokku valitud isik on sündinud koera aastal Neitsi tähtkujus. Lõpetanud EPA cum laude, töötanud muu hulgas Hoiupanga ja Hansapanga Lõuna regiooni administratiivjuhina. Kes on see Eesti Jahispordiliidu esimees, kelle hüüdnimeks on Setu Killer?

 

3. Küsitava mehe eluaastad on 1822-1890. Oli edukas ärimees pea igas riigis, kus tegutses, muu hulgas USA-s, Inglismaal, Venemaal, Saksamaal. Tema äri õitsengule aitasid kaasa ka mitmed õnnelikud juhused. Nii näiteks Memeli suurtulekahjus 1854.aastal jäid ainult tema firma kaubalaod tulest puutumata. Memeli tulekahjul, mis säästis ainult vähesed linna ajaloolised ehitised, oli tagajärjeks kaubanappus. Küsitav isik on seepeale ise öelnud: „Ma tegin suurt äri indigo, värvipuidu ja sõjamaterjalidega ning võisin nii alustada Krimmi sõja ajal suuremaid üritusi, saada märkimisväärset kasumit ja ühe aasta jooksul oma varanduse rohkem kui kahekordistada.“ Oli abielus Jekaterina Lõshinaga ja hiljem Sophia Engastromenosega. Hauamonumendi vaatega Ateena akropolile kujundas ta oma eluajal.

 

 

 

4. Kes on see valitseja? Kuningaks sai ta 59-aastaselt ja valitses 10 aastat. Lapsi tal ei olnud, nii et tema järel läks troon tema 67-aastasele vennale. Poliitika teda ei huvitanud, küll aga äri – ülemerekaubandus, manufaktuurid, maadega spekuleerimine. Ta armastas ka lõbutseda ja hästi süüa; juba nooruses hakkas tüsenema. Valitseja-aastatel ei kuulanud jalad enam sõna, kuningas veetis kogu aja suures tugitoolis, viimasel aastal aga lausa voodis.

 

5. Kuidas nimetati Antiik-Kreekas jumalatele toodud ohvreid, kes elusalt põletati? Tänapäeval on see kreekakeelne termin kasutusel paljudes keeltes.

 

6. Mis aastal hakkasid Tallinnas sõitma esimesed Tatra-trammid ja kollased õhkpatjadel linna-Ikarused? Seda aastat nimetati ametlikult “viisaastaku otsustavaks aastaks”. Sel aastal toimus Helsinkis ka Euroopa Julgeoleku ja Koostöö Konverents, baski terroristid mõrvasid Hispaania peaministri Carrero Blanco, Türgi presidendiks sai Korutürk, Bahama sai sõltumatuks riigiks, Briti Honduras nimetati ümber Belizeks, Juan Peron sai uuesti Argentina presidendiks, al-Kaddafi kuulutab islamit kui teed sots-rev.-le, Svaasimaa kuningaks sai Sobhuza II

 

7. Üks selle väeosa loojaist, Karl Klein väitis asutamisüritusel “Estonia” teatrimajas 16.12.1918:”Tulime kokku selleks, et eestlased olla ja eestlaste kohust täita.” Väeosa ülema asetäitjaks sai Otto Tief, väljaõpet juhtisid B.Abrams ja A.Õunapuu. Vabadussõda algas neile 27.12. 1918 Loksa dessandiga. Sõjas osaleti 31.dets-ni1919 a-l. Mis väeosaga on tegemist?

 

8. Päikesekuningas Louis XIV-l oli kaks musketäriroodu – Hall ja Must. Mille poolest need roodud teineteistest erinesid?

 

9. 1979. aastal kirjeldas B. Jonchew kõrgendatud liikumisaktiivsuse seisundit: haiged tunnevad piinarikast liikumisvajadust ja kõnnivad päevas kümneid kilomeetreid. See sündroom kannab ühe antiik-kreeka mütoloogiast tuntud naise nime. Ta oli jõejumal Inachose tütar, Hera preestrinna ja Zeusi armastatu. Armukade Hera saatis teda parmu jälitama. Naine rändas läbi paljude maade, kuni lõpuks Egiptuses sai tagasi rahu. Kelle nime kannab Jonchewi poolt kirjeldatud sündroom?

 

10. 1930ndatel aastatel kirjutati kõige julgemad anekdoodid hiljem stalinlike repressioonide tõttu hukkunud Karl Radeki arvele. Räägitakse näiteks, et ühe tuntud isiku kohta rääkis Radek järgmist: „Me oleme tema auks nimetanud linna, tänavaid, kolhoose… Kas poleks parem korraga nimetada tema auks kogu meie elu?“  Kelle kohta see jutt käis (tegemist oli venekeelse sõnademänguga)?   

 

11. Ta on sündinud Tartus, metsaülema peres. On kaheksakordne Eesti meister, Tallinna aukodanik. Enda tutvustamiseks valijatele kirjutab ta: ”Olen uhke, et sportliku tippvormi aastatel suutsin vältida astumist punaparteisse ega asunud koostööle KGB-ga. Mind valides annate hääle eesti rahvuse ideaalide poolt.” Kes? (Paraku ei ole teda 100o tuntuima tartlase hulgas)

 

12. Tema vanemad olid Banarase(Ajodhjā) kuningas Dasharatha ja tema naine Kaushaliya, ta vend oli Lakshmana, ta ise aga abiellus Videhi valitsejanna Sitāga, läbides katsed ja murdes vibu, mida enne teda polnud suutnud painutada üksi teine pretendent, kes tuli paluma valitsejanna kätt. Ta oli Vishnu 7 avitaara ehk maine kehastus, kes saadeti maa peale selleks, et Lankā valitsejas, kurjas deemonis Rāvanas kehastunud pimedusejõududest võitu saada. Seda võitu tähistatakse Indias iga-aastaste Dussehra-pidustustega. Tema elu ja vägiteod on kirjas ühes tuntud raamatus.  Kellest on jutt?

 

13. Julgeolekupolitsei ja SD Eestis ehk SiPo moodustati 1941. a juulis Eestisse sisenenud erikomando Einsatzkommando 1a baasil. SiPo Komandörile allusid grupid A (Saksa Julgeolekupolitsei) ja B (Eesti Julgeolekupolitsei), viimast juhtis Ain-Ervin Mere ning pärast teda Julius Ennok. Nende ülemus, SiPo ja ühtlasi selle grupi A ülemaks oli juulist 1941 kuni septembrini 1943 mees, kes pärast seda töötas Itaalias Salo nukuvabariigi julgeolekuülemana, mõisteti 1947. a Nürnbergis eluks ajaks vangi, kuid vabanes juba 1958. a. Kes oli see doktorikraadiga SS-Obersturmbannführer?

 

14. 1429. aastal lõbutses Burgundia Philipp Julge oma sõpradega ühes tavernis. Jutt läks Briti aumärkidele – Sukapaela ja Sauna Ordenitele. Kellelgi tuli idee asutada samalaadne orden, mis oleks ühtlasi Burgundia rikkuse sümboliks. Mõeldud-tehtud. Milline orden asutati?

15. Kes on kuuldava muusikateose autor ?

 

16. Aastal 511 jagasid kuningas Chlodovechi pojad Theoderich, Chlodomer, Childebert ja Chlotar omavahel frangi riigi. Valiti välja 4 pealinna. Frankide ühtsuse näitajaks on peetud asjaolu, et linnad asusid võrdlemisi lähestikku. Kolm neist olid Pariis, Orleans ja Soissons. Milline oli ülejäänud, tänapäeval sama nime kandev linn?

 

17. Kes on see tegelane Vene mütoloogiast (tekstikatkend) ?

 

18. I maailmasõja alguses juhindus Saksamaa kindralstaap plaanist, mida tema autori järgi nimetatakse „Schlieffeni plaaniks“. See ülimalt riskantne plaan oli seotud muu hulgas eeldustega, et seitse kaheksandikku saksa vägedest tuleb suunata üldpealetungile Prantsusmaa vastu ning neljakümne teiseks päevaks pärast mobilisatsiooni pidi sõda läänes olema lõpetatud ja võidukas Saksa armee vaba, et sõita rongidel läbi Saksamaa itta, kus pidi antama veel üks hävitav hoop, seekord venelastele. Oma roll oli plaanis ette nähtud ka Austria-Ungari armee eeldatavale tegutsemisele. Kes olid teljeriikide kindralstaapide ülemad I maailmasõja alguses, kelle jõupingutuste tulemusena pidi Schlieffeni plaan realiseeruma?

 

19. Kreeklastel sümboliseeris õnnelikku abielu sõjajumal Arese ja ilujumalanna Aphrodite tütre nimi. Kuidas oli tema nimi  ?

 

20. Milline ansambel esineb (“Vastust teab vaid tuul”) ?

 

21. Viimasel ajal tunduvad meie valimiskampaaniates liikuvad summad olevat paisunud mõttetult suureks. Teadaolevalt suurima summa valija hääle eest on kulutanud 2001. a. New Yorgi linnapeaks valitud mees, kes kulutas oma eduka kampaania korraldamiseks 68 968 185 USD. Võites 744 757 häält, läks 1 hääl maksma 9260 USD. Kes on see mees ?

 

 

22. Küsitav mees (1760-1825) oli tuntud saamatu inimesega, kes aga sellele vaatamata oli ülimalt optimistliku ellusuhtumisega. Lapsepõlves sai ta muuseas hammustada marutõbiselt koeralt ning läks tülli oma isaga, kes lasi poisi vangi panna, kust see aga põgenes. 16-aastaselt osales Ameerika Iseseisvussõjas,  revolutsiooni puhkedes loobus krahvitiitlist ja oli mõnda aega Metzi komandant. Sel ametikohal spekuleeris rahvuslike varadega, mille tagajärjel aga laostus täielikult. Pärast revolutsiooni pidi ta seetõttu elama oma endise teenri kulul ja kui viimane suri, murdus küsitav lõpuks ja püüdis end maha lasta, kuid seegi ebaõnnestus - lasu tagajärjel jäi ta ilma vaid ühest silmast. Kes oli see tuntud kirjamees?

 

23. 1960. aastate alguses oli Eestis kombeks korraldada poliitilisi näidisprotsesse sõjakurjategijate üle. Üheks neist oli jaanuaris 1962. a toimunud nn Jüriste-Linnase-Viksi protsess, mis keskendus Tartu koonduslaagris toimunud hukkamistele. Protsess pälvis laia tähelepanu ja kohtuotsus avaldati ka NSVL  prokuratuuri ajakirjas Sotsialistitšeskaja zakonnost. Avaldamise juures juhtus aga äpardus, mistõttu kogu tiraaž korjati ära sama numbriga ajakiri avaldati uuesti. Millest on jutt?

 

24. Vahemeremaades kasutusel olnud merekoodeks Consolato del Mare kehtestas: kui ... osutub sedavõrd nõmedaks, et ei suuda teha seda, mida lubas, tuleb tal ilma kohtuta pea maha lüüa. Ka Briti Admiraliteedi Mustas Raamatus on öeldud, et kui laev satub hukatusse ... süü läbi, võib ta peli külge siduda ja tal pea maha raiuda ilma, et sellega kohtulikku vastutust kaasneks. Millisest ametist on jutt?

 

 

25. Küsitav püüdis presidendiks saades esialgu luua muljet, et jääb oma populaarse eelkäija varju, kelle prestiiž tal ka tõepoolest puudus. Näiteks olevat ta öelnud: Kui mulle öeldakse härra president, vaatan ringi, kas pole kuskil lähedal härra ... [eelmist presidenti]. Enne presidendi ametisse astumist oli ta Filipiinide kuberner rning USA sõjaminister. Tema ajal said osariikideks Arizona ja New Mexico. Ka on ta esimene president, kes avas pesapallihooaja ise palli mängu visates ja on ajalukku läinud USA kõige paksema presidendina. Kellest on jutt ?

 

 

EESTI VÕISTKONDLIKUD MEISTRIVÕISTLUSED 05.-06.04.03 ÕISMÄE. Küsimused : Alar Heinaste, Andres Kasesalu, Tiit Kuningas, Aare Olander, Indrek Paavle, Indrek Salis              

I MÄNG : AJALUGU, POLIITIKA. VASTUSED

1.      Ur (Tell Mukajjar)                                                                                                   IS

2.      Mati Jostov                                                                                                            AH      

3.      Heinrich Schliemann                                                                                             AH

4.      Louis XVIII                                                                                                              AO

5.      Holocaust                                                                                                              AO

6.      1973                                                                                                               AO + IS

7.      Kalevlaste Maleva                                                                                                 AK

8. Hobuste värvuse poolest (vastavalt hallid ja mustad hobused)                             TK

9. Io sündroom                                                                                                            TK

10. Maksim Gorki („ne lutše li nam nazvat vsju žizn v ego tšest maksimalno gorkoi“) TK

11. Iivo Nei                                                                                                                   AO

12. Rāma (temast eepos Rāmajana)                                                                         TK+IS

13. Martin Sandberger                                                                                                IP

14. Kuldvillaku orden (peamine Burgundia rikkus oli mitmepealine kari tõulambaid) TK

15. Wagner („Valküürid“), ans. SKY                                                                           IS

16. Reims                                                                                                                   IP

17. Röövel Ööbik                                                                                                        AK

18. Helmuth von Moltke, kindralstaabi ülem 1906-1914 (oli ühtlasi Moltke-vanema vennapoeg, kes omakorda oli Sclieffeni õpetajaks) ja Franz Conrad von Hötzendorf, kindralstaabi ülem 1912-1917                                                                                 AH

19. Harmonia                                                                                                              IS

20. Lindpriid                                                                                                                 AK      

21. Michael Bloomberg (juudi päritolu vabariiklane)                                                   IS

22. Claude Henri de Rouvroy, krahv Saint-Simon                                                      IP

 

23. Avaldati enne protsessi algust.                                                                             IP

 

24. Loots                                                                                                                     IP

 

25. William Howard Taft ehk Suur Bill                                                                        IP